Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > NVIDIA
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.06.2022., 11:08   #211
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Ak su istiniti ovi tračevi to bu donja klasa, srednja je na 400W a vrh na 800W. ak je gaming u pitanju CPU tu niš ne troši, cc 70 w ak baš nekaj radi u gamingu.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2022., 11:20   #212
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Suludo kako god okreneš

Da je netko u doba maxwella, vege, pascala i tih generacija čuo da će gpu nekoliko godina poslije ovoliko trošiti nebi vjerovali
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2022., 11:24   #213
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,453
Morate uračunati koliko ćete uštediti na grijanju zimi. Žena kaže da ugriješ malo kuću prije nego se djeca probude, ti pališ kompjuter i zadnju AAA igru na 30-45 minuta kako bi dnevni bio ugodno zagrijan za djecu.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2022., 11:28   #214
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Svako zlo za neko dobro...
No onda kasnije imaš veće troškove klime, ne da sebe oladiš, nego daj upali da gpu ne throttla...
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2022., 11:41   #215
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Na kraju će svi micati bočnu stranicu
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2022., 11:42   #216
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Kućišta će ići s vremenom i tu će biti rupa ili ponovno vent
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2022., 14:47   #217
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,400
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2022., 18:28   #218
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Moja konfiguracija, kompjuter mi vuče u nekim zahtjevnim igrama (flight simulator 2020, warhammer 3) oko 480W (s time da imam titanium napajanje), watmetar na zidu, još monitor, skoro 600W, ili trećina kalorifera.

Klima radi cijelo vrijeme, a ja sam u samoboru, i soba mi je na sjeveru, mogu si mislit kako je nekom u dalmaciji... Grafička je undervoltana i malo underclockana na 200W peak.

Koja pizda materina, što me osuđuju na entry grafičke ako želim ispod 300W (koju bi isto undervoltao).
Mene ne diraju cijene, al mi sad upravo klima puše i šmrcam i to mi ide na kurac+ ak stave 400W grafičku to neće bit nečujno jer se ta toplina mora maknut.

Uglavnom sam kupovao Ti, jednom mi je dopizdilo pa kupio 70 zbog topline i buke....ne vjerujem, strašno
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2022., 00:27   #219
stitrek
Premium
 
stitrek's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: SpaceLandia
Postovi: 329
Hi-end graficke ce imati hladnjake i ventilatore koji ce se spajati na vanjski zid kuce, slicno kao i klime
S obzirom da smo blizu 2-3nm a apetiti za snagom ne popuštaju, ovo mozemo ocekivati kroz 5-10 godina.
stitrek je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2022., 08:33   #220
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,400
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2022., 13:18   #221
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Heavy Metal Steve se unaprijed pripremil, pa kad stigne nova GPU generacija, fino se referencira na ovaj materijal, dok u recenzijama objašnjava suludu potrošnju.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 23.06.2022., 10:47   #222
piydek
Premium
Moj komp
 
piydek's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 355
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
Ovo je ludo sa tim peakovima već sada znači. Kako će tek biti sa sljedećom generacijom. Imam Corsair RM650X i ne namjeravam mijenjati napajanje.

A ništa, ciljati ću vjerojatno nešto poput RX 7600 XT kad izađe...ili ako bude doista povoljna (čitaj - jeftina) cijena, nešto iz ove generacije poput GTX 3070 / RX 6700XT. 3080 je, vidim po peakovima, već žestoko na rubu za 650W...uz nekakvih 105W za procesor (nešto tipa 5700X/5800X), dva harda....
piydek je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2022., 14:50   #223
Blue Spirit
Premium
Moj komp
 
Blue Spirit's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: ZG - Dubrava
Postovi: 2,136







Zaboravio sam tocne brojke ali navodno Amerima ce iskakat osiguraci i instalacije nisu dovoljno dobre za najesen nadolazecu Intel + NV konbinaciju, to ce biti šou program.


Na 120V (kolko ameri imaju napon) treba proci struja osjetno vece Amperaže da bi se žicom - vodićem prenijela veca snaga treba i žica biti deblja - veci presjek / kvadratura.

P (snaga[W]) = U (napon[V]) * I (struja[A])

P = U * I



Intelu nije zaživio ATX 12VO standard s kojim je htio prisilit MBO vendore i PC industriju da ga prihvate https://www.youtube.com/watch?v=heyGtgdfN7A



Ali eto, sad su napravili novi stadard koji ce biti prihvacen ako ništa drugo za nadolazece generacije GPU kartica iz oba tima.


Vršno opterecenje / peakovi / spajkovi ... s njima ne bi trebalo biti problema sa novim ATX 3.0 standardom ; u prijevodu kupite novo skupo napanje koje ce imat daleko kvalitenije komponente koje to omogućuju.

Intel ATX 3.0 16-pin Power Connector for PCIe Gen5 is Smart, Has Four Power-Delivery Variants



Citiraj:
12HVPWR Cable Plug Connector

4 of those PINS are smaller than the rest and they are there so that power supply and the GPU can actually talk to each other.

Specifically the power supply can tell the GPU what it's capatibilities are which means that if u have a beefy graphic card bu a power supply that can't quite provide all the power it might ask for.

The power suppy can tel the GPU Hey I'm not actually that powerfull. And the PGU's power limit can be lowered to accommodate it.

This should help prevent inexpected instability due to a card drawing too much power.

It aslo means your GPU's performance could be throttled if your power supply isn't up to scratch.




Intel’s ATX 3.0 specs for PCIe Gen5 power cable

ATX 3.0 explained: Why Intel gave power supplies their first overhaul in 20 years



LTT: https://www.youtube.com/watch?v=EGHyDuPG1ks


Better GPU spike resistance.

2X max rated wattage - for 10 microseconds for 10% of total running time (nemojte uzet zdravo za gotovo jer drugi navode 3X vršno opterecenje i (unutar) 100 mikrosekundi ; navodim da vidite gdje to sve vodi )

Citiraj:
The PCI SIG has basically outlined the capability of a GPU to exceed the maximum sustained power of the card by 3x. That means a 600 watt card on a PCIe 5.0 12VHPWR connector is allowed to spike to 1,800 watts for 100 micro-seconds.
175 200 power cycles per year (paljenja i gašenja PC-a)

60% efficient at just 10W or 2% load

Imat ce nove certifikate / tier -e napajanja:






Prosjecna potrošnja (standardno opterecenje), te vršno opterecenje / peakovi / spajkovi trenutnih NV kartica unutar 100 i 300 mirko sekundi

-->
Sve preko 200 - 250W za GPU mi je previše IMHO.

Bilo bi dobro ako ce se smanjem powerlimita i sa afterburner -om moci postaviti idealana performace per wat krivulja jer ovo što NV sad radi je da max cjedi performanse.

Samo da bi (o)držala korak sa AMD om i to po cijeni potrošnje i radne temperature kartice, van svake pameti i krivulje efikasnosti.








Zaboravio sam tocne brojke ali navodno Amerima ce iskakat osiguraci i instalacije nisu dovoljno dobre za najesen nadolazecu Intel + NV konbinaciju, to ce biti šou program.


Na 120V (kolko ameri imaju napon) treba proci struja osjetno vece Amperaže da bi se žicom - vodićem prenijela veca snaga treba i žica biti deblja - veci presjek / kvadratura.

P (snaga[W]) = U (napon[V]) * I (struja[A])

P = U * I



Intelu nije zaživio ATX 12VO standard s kojim je htio prisilit MBO vendore i PC industriju da ga prihvate https://www.youtube.com/watch?v=heyGtgdfN7A



Ali eto, sad su napravili novi stadard koji ce biti prihvacen ako ništa drugo za nadolazece generacije GPU kartica iz oba tima.


Vršno opterecenje / peakovi / spajkovi ... s njima ne bi trebalo biti problema sa novim ATX 3.0 standardom ; u prijevodu kupite novo skupo napanje koje ce imat daleko kvalitenije komponente koje to omogućuju.

Intel ATX 3.0 16-pin Power Connector for PCIe Gen5 is Smart, Has Four Power-Delivery Variants



Citiraj:
12HVPWR Cable Plug Connector

4 of those PINS are smaller than the rest and they are there so that power supply and the GPU can actually talk to each other.

Specifically the power supply can tell the GPU what it's capatibilities are which means that if u have a beefy graphic card bu a power supply that can't quite provide all the power it might ask for.

The power suppy can tel the GPU Hey I'm not actually that powerfull. And the PGU's power limit can be lowered to accommodate it.

This should help prevent inexpected instability due to a card drawing too much power.

It aslo means your GPU's performance could be throttled if your power supply isn't up to scratch.




Intel’s ATX 3.0 specs for PCIe Gen5 power cable

ATX 3.0 explained: Why Intel gave power supplies their first overhaul in 20 years



LTT: https://www.youtube.com/watch?v=EGHyDuPG1ks


Better GPU spike resistance.

2X max rated wattage - for 10 microseconds for 10% of total running time (nemojte uzet zdravo za gotovo jer drugi navode 3X vršno opterecenje i (unutar) 100 mikrosekundi ; navodim da vidite gdje to sve vodi )

Citiraj:
The PCI SIG has basically outlined the capability of a GPU to exceed the maximum sustained power of the card by 3x. That means a 600 watt card on a PCIe 5.0 12VHPWR connector is allowed to spike to 1,800 watts for 100 micro-seconds.
175 200 power cycles per year (paljenja i gašenja PC-a)

60% efficient at just 10W or 2% load

Imat ce nove certifikate / tier -e napajanja:






Prosjecna potrošnja (standardno opterecenje), te vršno opterecenje / peakovi / spajkovi trenutnih NV kartica unutar 100 i 300 mirko sekundi

__________________
Blue Spirit: IMDB popis i preporuke filmova... 100 najboljih filmova 21. stoljeća!...IMDB Top 1,000 movies .... Find similar movies https://i.imgur.com/Y9m9Ove.png

COD 141.11.196.66:28960 || COD 141.11.196.66:28940 || COD 185.107.96.125:28977

Zadnje izmijenjeno od: Blue Spirit. 23.06.2022. u 20:32.
Blue Spirit je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2022., 14:59   #224
Tajl3r
Dobro je sve.
Moj komp
 
Tajl3r's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: 00001
Postovi: 2,151
priskocit tu generaciju koja dolazi .

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
Tajl3r je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2022., 18:05   #225
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Citiraj:
Autor Tajl3r Pregled postova
priskocit tu generaciju koja dolazi .

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
Pa već sam preskočio dvije.

https://videocardz.com/newz/nvidia-g...160-bit-memory

Nove špekulativne specifikacije.

Jedino koliko toliko razumno je 4070 (300W), s time da bi kao bilo 160bit sabirnica i samo 10 GB rama.

4080 420W, a 4090 samo 30W više

Ovo mi smiješno izgleda
Ne jebe me kupit rabljenu 3080ti il 3090 i preskočit ovo ako je istina.
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2022., 18:50   #226
Consigliere
Registered User
Moj komp
 
Consigliere's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2022
Lokacija: Italy
Postovi: 8
Najmanji problem je ohladiti grafičke danas, moja 3090ti sa XOC BIOS-om na 500w stoji na 68c sa zračnim hlađenjem na 2000rpm nit ce cuje nešto.

Da ne pričam kako ce Noctua i ASUS opet izbaciti onaj premium zračni model sa novom serijom koji rtx 3080 drži 8-10c ispod najjačih aftermarket modela tipa MSI Suprim, Palit Gamerock, ASUS Strix, drži grafu na 60c max

Najkritičnija stavka je kaj napajanja uoipce ne padaju cijenom, a ova sa novim PCI-E 5.0 600W kablovima ce biti još skuplja i to ce biti najgore za večinu jer bi 3000kn trebalo pljunuti na kvalitetnih 1200w.
Consigliere je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2022., 19:50   #227
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Citiraj:
Autor Consigliere Pregled postova
Najmanji problem je ohladiti grafičke danas, moja 3090ti sa XOC BIOS-om na 500w stoji na 68c sa zračnim hlađenjem na 2000rpm nit ce cuje nešto.

Da ne pričam kako ce Noctua i ASUS opet izbaciti onaj premium zračni model sa novom serijom koji rtx 3080 drži 8-10c ispod najjačih aftermarket modela tipa MSI Suprim, Palit Gamerock, ASUS Strix, drži grafu na 60c max

Najkritičnija stavka je kaj napajanja uoipce ne padaju cijenom, a ova sa novim PCI-E 5.0 600W kablovima ce biti još skuplja i to ce biti najgore za večinu jer bi 3000kn trebalo pljunuti na kvalitetnih 1200w.
Super što je TEBi tvoja nečujna s 500W biosom, meni ne bi bila nečujna. Ne postoji način da je MENI ni 300W nečujno. Bolje hlađenje ko što ima ta noctua je naravno vrlo polježno, al ne može se odvest 300+W topline da ne bude čujno. Mene užasno iritira buka, to je subjektivno od osobe do osobe, al ja sam baš picajzla za buku.

Ne razumijem zašto pišeš to o stupnjevima, grafička može uz puno stupnjeva bit na malo buke uz istu proizvodnju topline ko i na malo stupnjeva uz puno buke, toplina može za oba slučaja bit ista.
Osobno nikad ne žrtvojem temperaturu nauštrub buke, štoviše zaboli me za temperaturu, uvjek ganjam malu buku. Buka mi je toliko bitna da mi nije problem i performanse gubit underclockom i undervoltom.

Primjer https://youtu.be/TOkAcr01ZTw

Taj noctua edition je po meni vrh, ak će se moć nabavit to kupujem.

Mene živcira ta toplina, i klima koja mi radi i sad dok pišem.

Što se tiče tih napajanja, i ovog o tim spajkovima, pa to je normalno i postoji od kako postoje grafičke da na mikrosekunde postoje pikovi. I stvar je više manje šitnih napajanja. I ni jedna nadstrujna ni podnaponska zaštita ne bi trebala tripat na 100 mikrosekundi. Zato postoje kondenzatori, i na grafičkoj i na napajanju.
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2022., 19:57   #228
Wiz3m4n
Premium
Moj komp
 
Wiz3m4n's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 216
Još nije ni blizu izlaska a već kukate, ko kakve babe

ohladićemo pivom hladnom, i računima za struju....NO WORRY
Wiz3m4n je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2022., 20:05   #229
Consigliere
Registered User
Moj komp
 
Consigliere's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2022
Lokacija: Italy
Postovi: 8
Citiraj:
Autor markecSMB Pregled postova

Ne razumijem zašto pišeš to o stupnjevima, grafička može uz puno stupnjeva bit na malo buke uz istu proizvodnju topline ko i na malo stupnjeva uz puno buke, toplina može za oba slučaja bit ista.
Osobno nikad ne žrtvojem temperaturu nauštrub buke, štoviše zaboli me za temperaturu, uvjek ganjam malu buku. Buka mi je toliko bitna da mi nije problem i performanse gubit underclockom i undervoltom.

Primjer https://youtu.be/TOkAcr01ZTw

Taj noctua edition je po meni vrh, ak će se moć nabavit to kupujem.

Mene živcira ta toplina, i klima koja mi radi i sad dok pišem.

Što se tiče tih napajanja, i ovog o tim spajkovima, pa to je normalno i postoji od kako postoje grafičke da na mikrosekunde postoje pikovi. I stvar je više manje šitnih napajanja. I ni jedna nadstrujna ni podnaponska zaštita ne bi trebala tripat na 100 mikrosekundi. Zato postoje kondenzatori, i na grafičkoj i na napajanju.
Nije ti isto nikako jer ako želiš da grafička potraje jer visoka temp ubrzano uništava/degradira komponente i da ne odu termalni padovi i pasta pa se možes slikat bez da spušiš jamstvo i otvaraš ju, znači moraš micati toplinu sa grafičke a to nebudes ako nemas neki konkretan RPM.

UV i UC nikad nisam radio, to su osobni afiniteti,mogučnosti i želje. Osobno uvijek gledam na performanse, custom BIOS-e i visoke taktove i to ti je na kraju 15ak % jača graficka spram undervoltane.

Ekipa se generalno previše zamara temperaturom jezgre koja je potpuno korektna i na slabijim modelima ali malo tko obraca pažnju na grijanje memorije GDDR6X koja je najveci problem na grafama i koja radi na visokim tempraturama, konkretno jer 85% vendora ima loše izrađen hladnjak koji loše sjeda na memoriju itd.. čak i na najjačim modelima koji hlade jezgru top i svi odma vau a kad zaviriš u temp vrama onda glavobolja.

Nadopuna:

RTX 3090ti su toliko fenomenalno odrađeni hladnjaci, PCB i sve oko tog modela da je to fantazija. Grafe drže 2150MHz makar ona isla na 70c, mamorija je odlično hlađena spram katastrofa 3090 modela, imas samo jedan konektor, a memorija se kloka do 24GBPS... Jednostavno pravi high end hardver u punom smislu te riječi.

Nadopuna 2:

Pogledajte samo kako su sfušarili hlađenje vrama na 3090 Kingpin i 3080 Gaming OC Waterforce.
https://www.youtube.com/watch?v=SoIj...l=FrameChasers

Evo i 4 slot Giga extreme 3090 top hladnjak po izgledu ali teško sranje za memoriju i to u gamingu 97c, majning necu spominjat...
https://www.youtube.com/watch?v=oEn7...ardwareUnboxed

Nadopuna 3:

Iako je Gigabyte na jako lošem glasu zadnje 2-3 godine, rikavaju im napajanja, povlače ploče, lažno reklamiraju OC rezultate, loše dizajniraju večinu grafi.... ali moram reč da su ovaj Giga model koji imam bolesno odradili i koliko god ih ne volim ipak sam otišao na njihov model grafe ovaj put, doslovno 10c razlika u hlađenju spram MSI Suprim


Zadnje izmijenjeno od: Consigliere. 23.06.2022. u 20:52. Razlog: dodatak
Consigliere je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2022., 21:01   #230
stitrek
Premium
 
stitrek's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: SpaceLandia
Postovi: 329
Kao i sa procesorima, graficke koje dobro vrte 1440p ce biti dovoljne za kvalitetan gaming bez velike potrosnje energije.
4K i 8K 60+fps gaming ce biti samo za one dubokog đepa, jer hi-end graficke ce imati visoku cijenu i potrosnju struje za koje ce trebati minimalno 1200W napajenje.

Ako se ne osmisli neka nova tehnologija, litografija od 3-2nm je plafon i ispod toga ne ide, s tim ce cpu-gpu ici u sirinu i visinu, sto zahtjeva vise struje a paralelelno s time i adekvatno hladenje.
stitrek je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2022., 21:12   #231
Consigliere
Registered User
Moj komp
 
Consigliere's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2022
Lokacija: Italy
Postovi: 8
Ma uopce nije problem u proizvodnom procesu. Pa i TSMC 4N na kojem ce stici RTX 40 je daleko bolji od sadasnjeg Samsung 8nm na kojem je Ampere pa su opet zbog tehnološkog nedostatka u razvoju i klasičnog bruteforce-anja taktova i nabijanja jezgri digli za duplo potrošnju.
Problem je u Nvidia-i, AMD-u i Intel-u kaj drastično dižu potrošnju svega na svakoj novoj seriji zbog lošeg tehnološkog razvoja arhitekture.

Pogledaj Pascal koliko je na istoj potrošnji ponudio performansi spram Maxwella...
Consigliere je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2022., 21:40   #232
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
RTX i DLSS prednost se polako, ali sigurno topi s novom FSR 2.0 implementacijom, još sad kad je open-source ne bude dugo trebalo da imamo istu priču kao sa FreeSync i G-Sync monitorima, do te mjere da danas više nitko ne mari. Kaj se poslovne strane (1 - 2) tiče, Intel je u proteklih pet godina s tri različita direktora izgubil skoro 30% sveukupnog tržišta (1 - 2), a EPYC i Ryzen su zajedničkim snagama odgrizli popriličan dio nekad zagarantiranog Intel kolača. GPU chiplet dizajn je već od prošle godine u opticaju putem CDNA 2 arhitekture, a nasljednici su već u pripremi, tak da ne vidim problema kad ista stvar uskoro stigne i na desktop. Cijela RX 7000 serija bude imala chiplet dizajn, ali high-end modeli će imati dual-GPU-die opcije, dok će ostali imati samo jednu glavnu GPU jezgru, a sve ostalo ide u zasebne module, baš kao i na EYPC i Ryzen rješenjima. Po pitanju AM5 170W TDP i 230W PPT specifikacije - da - AMD tu diže brojku, ali isto tak AM5 je platforma koja će baš kao i AM4 poživjeti dulji niz godina i nekoliko različitih arhitekura, dok Intel već nakon Raptor Lakea, opet mijenja socket i vrlo vjerojatno dodatno podiže potrošnju, jer ko zna kaj budu izveli sa svojim prvim pravim tiles/chiplet dizajnom.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 23.06.2022. u 21:51.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 23.06.2022., 22:16   #233
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
RTX i DLSS prednost se polako, ali sigurno topi s novom FSR 2.0 implementacijom, još sad kad je open-source ne bude dugo trebalo da imamo istu priču kao sa FreeSync i G-Sync monitorima, do te mjere da danas više nitko ne mari. Kaj se poslovne strane (1 - 2) tiče, Intel je u proteklih pet godina s tri različita direktora izgubil skoro 30% sveukupnog tržišta (1 - 2), a EPYC i Ryzen su zajedničkim snagama odgrizli popriličan dio nekad zagarantiranog Intel kolača. GPU chiplet dizajn je već od prošle godine u opticaju putem CDNA 2 arhitekture, a nasljednici su već u pripremi, tak da ne vidim problema kad ista stvar uskoro stigne i na desktop. Cijela RX 7000 serija bude imala chiplet dizajn, ali high-end modeli će imati dual-GPU-die opcije, dok će ostali imati samo jednu glavnu GPU jezgru, a sve ostalo ide u zasebne module, baš kao i na EYPC i Ryzen rješenjima. Po pitanju AM5 170W TDP i 230W PPT specifikacije - da - AMD tu diže brojku, ali isto tak AM5 je platforma koja će baš kao i AM4 poživjeti dulji niz godina i nekoliko različitih arhitekura, dok Intel već nakon Raptor Lakea, opet mijenja socket i vrlo vjerojatno dodatno podiže potrošnju, jer ko zna kaj budu izveli sa svojim prvim pravim tiles/chiplet dizajnom.
Nije tema intel ni rayzen ni AMD s svojim grafičkama (koje ne bi nikad zbog drajvera uzeo).

RTX 2000 je bio ok, al je pomak bio premali u odnosu na 1000.
3000 je bilo pomaka al uz znatno više topline, napočetku su bile neke pizdarije s kondenzatorima i onda su počeli s scalpingom i cijenama, reko odjebite
4000 ćemo vidjet, al prema ovim nagađanjima bit će grijalica.

DLSS i slična AMD sranja ne pušim, s gostanjima i bluranjima i artefaktima, RTX me ne zanima zbog prevelikog gubitka fps.

Što me zanima je cca 2+x 1080ti za 300W, i ne zbog struje, jebe mi se za struju


U ovom videu se lijepo vidi koliko je za kurac per/W RTX3000 u odnosu na 2000, praktički ništa, koliko je brža toliko više troši.
Nadam se da će bit perf/W pomak na 4000, jer ak neće 300W mi je plafon i to ću imat i s 3000
https://www.youtube.com/watch?v=iGUe...l=TestingGames
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2022., 23:07   #234
Consigliere
Registered User
Moj komp
 
Consigliere's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2022
Lokacija: Italy
Postovi: 8
Citiraj:
Autor markecSMB Pregled postova
Nije tema intel ni rayzen ni AMD s svojim grafičkama (koje ne bi nikad zbog drajvera uzeo).

RTX 2000 je bio ok, al je pomak bio premali u odnosu na 1000.
3000 je bilo pomaka al uz znatno više topline, napočetku su bile neke pizdarije s kondenzatorima i onda su počeli s scalpingom i cijenama, reko odjebite
4000 ćemo vidjet, al prema ovim nagađanjima bit će grijalica.

DLSS i slična AMD sranja ne pušim, s gostanjima i bluranjima i artefaktima, RTX me ne zanima zbog prevelikog gubitka fps.

Što me zanima je cca 2+x 1080ti za 300W, i ne zbog struje, jebe mi se za struju


U ovom videu se lijepo vidi koliko je za kurac per/W RTX3000 u odnosu na 2000, praktički ništa, koliko je brža toliko više troši.
Nadam se da će bit perf/W pomak na 4000, jer ak neće 300W mi je plafon i to ću imat i s 3000
https://www.youtube.com/watch?v=iGUe...l=TestingGames
Razmisli o custom water loop, milina za temperature i performanse plus prednost toga kaj na jačem sistemu možes imati jako mali rpm i gotovo nečujan sistem ako ima sluh kao šišmiš kako kažeš.

Za 400e možes složiti odličan loop za CPU+GPU i to onda imaš 10 godina samo promjeniš blokove
Consigliere je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2022., 23:21   #235
stitrek
Premium
 
stitrek's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: SpaceLandia
Postovi: 329
Citiraj:
Autor Consigliere Pregled postova
Ma uopce nije problem u proizvodnom procesu. Pa i TSMC 4N na kojem ce stici RTX 40 je daleko bolji od sadasnjeg Samsung 8nm na kojem je Ampere pa su opet zbog tehnološkog nedostatka u razvoju i klasičnog bruteforce-anja taktova i nabijanja jezgri digli za duplo potrošnju.
Problem je u Nvidia-i, AMD-u i Intel-u kaj drastično dižu potrošnju svega na svakoj novoj seriji zbog lošeg tehnološkog razvoja arhitekture.

Pogledaj Pascal koliko je na istoj potrošnji ponudio performansi spram Maxwella...
Proizvodni proces je blizu plafona, kad dođu na 2nm ispod toga nece ici.
Dali ce se pojaviti neka nova napredna arhitektura koja bi mogla zadrzati buduce hi-end graficke kartice na nekih 500W, tesko je za povjerovati.

Mozda revolucija bude ako uvedu ultra brze ssd-ove na karticama na kojima bi bile snimljene igre, ili samo visoko rezolucijske teksture, tako da se rastereti gpu komunikacija sa cpu.
Kako god bilo, smjer cipova ide u chiplet i 3D smjeru, a efekt grijalice ne moze spasiti ni 2nm proizvodni proces.
stitrek je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2022., 23:49   #236
Blue Spirit
Premium
Moj komp
 
Blue Spirit's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: ZG - Dubrava
Postovi: 2,136
Ništa od SSD-a na GPU karticama, ici ce se na Direct Storage http://forum.pcekspert.com/showpost....postcount=1035

Thanks to DirectStorage, Forspoken loads in only one second https://www.pcgamer.com/thanks-to-di...ly-one-second/






__________________
Blue Spirit: IMDB popis i preporuke filmova... 100 najboljih filmova 21. stoljeća!...IMDB Top 1,000 movies .... Find similar movies https://i.imgur.com/Y9m9Ove.png

COD 141.11.196.66:28960 || COD 141.11.196.66:28940 || COD 185.107.96.125:28977

Zadnje izmijenjeno od: Blue Spirit. 24.06.2022. u 01:19.
Blue Spirit je offline   Reply With Quote
Staro 24.06.2022., 03:47   #237
MegaSkot
Modder
Moj komp
 
MegaSkot's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Waterford
Postovi: 906
RTX 4090, AD102-300, 16384FP32, 384bit 21Gbps 24G GDDR6X,
RTX 4080, AD103-300, 10240FP32, 256bit (?18Gbps 16G GDDR6?),
RTX 4070, AD104-275, 7168FP32, 160bit 18Gbps GDDR6 10G.
And DO NOT expect a lower MSRP.
MegaSkot je offline   Reply With Quote
Staro 24.06.2022., 09:53   #238
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 24.06.2022., 10:08   #239
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
Dokle je to doslo kad su tri slota "just"
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 24.06.2022., 17:50   #240
stitrek
Premium
 
stitrek's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: SpaceLandia
Postovi: 329
Gdje je nestao zadnji post gdje se spominju chiplet, 3d, 2-3nm te ssd na kartici na koji se clan Blue Spirit osvrnuo sa objasnjenjem Direct Storage tehnologije?

Taj post definitivno nije bio spam te je pokrenuo raspravu u smjeru u kojem se raspravljaju nove tehnologije koje nas ocekuju sa novim Nvidia grafickim karticama.

Edit*
Vidim post je vracen natrag, zahvaljujem na razumijevanju.

Zadnje izmijenjeno od: stitrek. 24.06.2022. u 18:33.
stitrek je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na