Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.08.2006., 22:37   #1
blozer
Doktor znanosti!
Moj komp
 
blozer's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg,Peščenica/borongaj
Postovi: 1,311
preporuka linuxa

jel mi možete preporučiti neki linux koj da si nabavim..Suse ili kaj već NOOB
Na jednom bug DVDu imam bootabilni linux .. s dvd a se digne OS. .Meni to sve super ljepo izgleda , ali je komplicirano... napravio bi dualboot.. XP za igre, muzika, filmovi linux za net ,office ..
Dosta mi je virusa i inih sranja.. pa bi zato surfao preko linuxa..Možete mi prporučiti neki jednostavan.. I objasniti malo to.. Tražio sam tu ali ko da je sve nestalo.. ?
I jel ima linux podršku za 64bit?
Jel bi mi bilo brže neg XP..
Thx
blozer je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2006., 22:40   #2
MetallicA
Premium
Moj komp
 
MetallicA's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: my zimmer
Postovi: 521
imam ti ja ubuntu 64 bitne linuxe nisam nikad inst
__________________
"...thrashing allaround,acting like a maniac..." what is it ? Call oF DuTy ....pwning
MetallicA je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.08.2006., 22:51   #3
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,157
Ja bi ti preporucui da se neigras sa dual bootom asim ako nemas dva diska. Tolko puta su mi se win i linx poklali da ono... Istina ja sam uvijek nes kenjao al i dalje...

Ubuntu je dosta popularan i dosta ono friendly za preci sa windowsa. Baci pogled na njihov site.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2006., 22:52   #4
blozer
Doktor znanosti!
Moj komp
 
blozer's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg,Peščenica/borongaj
Postovi: 1,311
Metallica io bih ti zahvalan
Od kud si?
blozer je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2006., 22:59   #5
Tomo
Re-Registered User
Moj komp
 
Tomo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 627
ubuntu (GNOME sucelje) , kubuntu (KDE) ili xubuntu (XFCE)

ako trebas pomoc, MSN, ICQ, PM, e-mail....
Tomo je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2006., 23:11   #6
Zond
Rabotnik
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 779
Slackware
__________________

Zond je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2006., 17:41   #7
MasterX
do you speak it?
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: ::1
Postovi: 1,626
Citiraj:
Autor Zond Pregled postova
Slackware
hehehehe, sto ne kazes istinu

Gentoo za pocetak
__________________
Drinking Rum before 10am makes you a Pirate, not an Alcoholic.
MasterX je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2006., 18:02   #8
MDT
Premium
 
MDT's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 65
Da, i ja sam par puta sebi pokusao sredit dual-boot sa xp-om ali mi ni fedorina ni ubuntuova instalacija nije prepoznala windowse na hardu, par puta sam s***************ao i Master Boot Record pa je srecom tu bio Hiren's Boot CD i utility koji je to popravio, nisam mogao dignuti windoze uopce... Moja preporuka je da instaliras sebi VMware ako imas dovoljno rama (min. 512 MB, pozeljno 1 GB) i onda sebi stavis Fedoru Core 5 ili Ubuntu 6.06 na virtualni disk (IDE) tako da ih mozes pokrecat iz windowsa, i namjesti u VMware-u NAT tako da se spojis u XP-u na net, a preko linuxa surfas (automatski ti prepozna konekciju kad se boota)... VMware ti instalira svoje "hardverske" drivere i sve ti sredi, jako je jednostavan za koristenje, a i mnogo elegantnije/jednostavnije rjesenje od konfiguriranja GRUB/LILO boot loadera...
MDT je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2006., 18:09   #9
Zond
Rabotnik
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 779
Citiraj:
Autor MDT Pregled postova
Da, i ja sam par puta sebi pokusao sredit dual-boot sa xp-om ali mi ni fedorina ni ubuntuova instalacija nije prepoznala windowse na hardu, par puta sam s***************ao i Master Boot Record pa je srecom tu bio Hiren's Boot CD i utility koji je to popravio, nisam mogao dignuti windoze uopce... Moja preporuka je da instaliras sebi VMware ako imas dovoljno rama (min. 512 MB, pozeljno 1 GB) i onda sebi stavis Fedoru Core 5 ili Ubuntu 6.06 na virtualni disk (IDE) tako da ih mozes pokrecat iz windowsa, i namjesti u VMware-u NAT tako da se spojis u XP-u na net, a preko linuxa surfas (automatski ti prepozna konekciju kad se boota)... VMware ti instalira svoje "hardverske" drivere i sve ti sredi, jako je jednostavan za koristenje, a i mnogo elegantnije/jednostavnije rjesenje od konfiguriranja GRUB/LILO boot loadera...
Ja sam radio svakakve gluposti, pusio podatke ko veliki ali stvarno ove novije distribucije srede boot loader i MBR bez ikakvih problema. Poslije ako zeznes/maknes linux sam stavis windows cd, dignes recovery console i sam utipkas:

"fixmbr"

Casa vina i curica fina, i svaki problem je rijesen. Tko vina ne pije, a cure ne ljubi, taj skoro ziv da i nije.
__________________

Zond je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2006., 18:10   #10
Zond
Rabotnik
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 779
Citiraj:
Autor MasterX Pregled postova
hehehehe, sto ne kazes istinu

Gentoo za pocetak
Cujem da OpenBSD ima super kewl instalaciju sa 3d fade efektima. U skoro 3 klika imas sve setupirano i instalirano!
__________________

Zond je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.08.2006., 18:15   #11
immortal
Kernel panic
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zg
Postovi: 522
Citiraj:
Autor MDT Pregled postova
Da, i ja sam par puta sebi pokusao sredit dual-boot sa xp-om ali mi ni fedorina ni ubuntuova instalacija nije prepoznala windowse na hardu, par puta sam s***************ao i Master Boot Record pa je srecom tu bio Hiren's Boot CD i utility koji je to popravio, nisam mogao dignuti windoze uopce... Moja preporuka je da instaliras sebi VMware ako imas dovoljno rama (min. 512 MB, pozeljno 1 GB) i onda sebi stavis Fedoru Core 5 ili Ubuntu 6.06 na virtualni disk (IDE) tako da ih mozes pokrecat iz windowsa, i namjesti u VMware-u NAT tako da se spojis u XP-u na net, a preko linuxa surfas (automatski ti prepozna konekciju kad se boota)... VMware ti instalira svoje "hardverske" drivere i sve ti sredi, jako je jednostavan za koristenje, a i mnogo elegantnije/jednostavnije rjesenje od konfiguriranja GRUB/LILO boot loadera...
Kad sam ja instalirao linux (ubuntu) pokrenuo sam live cd i od tamo pokrenuo instalaciju, sve prošlo super. Sad imam dual boot i sve radi ok.
__________________
Keyboard error or no keyboard present
Press F1 to continue, DEL to enter SETUP
immortal je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2006., 19:03   #12
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
Ako si novi definitivno Ubuntu ili SuSE. ili Gentoo
Za pocetak se igraj sa live cd-om (tu preporucam Ubuntu 6.06). Mozes na net, mozes office i ostale pizdarije radit i sa live cd-om
Kada se odlucis na instalaciju Dual Boot. Kada vidis sto su windowsi, a sto linux onda ce znat sto trebas ucinit
danij3l je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2006., 19:20   #13
MDT
Premium
 
MDT's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 65
Citiraj:
Autor Zond Pregled postova
Ja sam radio svakakve gluposti, pusio podatke ko veliki ali stvarno ove novije distribucije srede boot loader i MBR bez ikakvih problema. Poslije ako zeznes/maknes linux sam stavis windows cd, dignes recovery console i sam utipkas:

"fixmbr"

Casa vina i curica fina, i svaki problem je rijesen. Tko vina ne pije, a cure ne ljubi, taj skoro ziv da i nije.
hehe, ma znam ja to, ok su instalacije (pogotovo fedorina anaconda), ali iz nekog razloga mi nisu prepoznale windowse xp pro instalirane na kompu (???) pa i nisam mogao napravit dual-boot da sam htio... a fixmbr iz recovery consolea nije pomogao (GRUB mi se nije uspio pravilno instalirati nakon instalacije fedore recimo, pa je usrao MBR...) vec jedan MBR recovery utility sa Hiren's Boot CD-a koji je instalirao standardni MBR kod na disk tako da su mi se windowsi uspili dignuti, nisam izgubio nista podataka... sad imam vmware i on mi je sasvim dovoljan jer mi linux vise sluzi za za*ebanciju i proucavanje nego neko redovito koristenje...
MDT je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na