Forumi

Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja, modding i ostalo > Kućišta i napajanja
Ime
Lozinka

Odgovori

Uređivanje
Staro 08.07.2019., 11:34   #1
TheProfiler
Gamer 2 the Bone
Moj komp

TheProfiler's Avatar

Datum registracije: Feb 2007
Napajanje ili graPička rikava?

Pozdrav, ovako, imam sl.problem: manje više sve igre mi odnedavno padaju na desktop. Na LCD-u od tipkovnce vidim (MSI Afterburner) da kod svih GPU usage skoči na 100% i onda na 0% i CTD, loadaj igru ponovo.
Prvo sam mislio da je grafa, clean uninstall drivere, nove, ovo , ono, počistio čak viruse i minere i na kraju stavio clean install win 10 i svega drugog na novi SSD, ali evo sad ista stvar.
Dakle spike na GPU usage 100 pa 0%. Nije GPU clockan, nije pregrijavanje (dogodi se na 55 stupnjeva kao i na 75)
A li sad mislim, možda je napajanje "djelomično" riknulo (ovo iz potpisa). Pa onako random pada na nos, iako mi čudno da se ne ruši na 100 GPU usage a zna past na recimo 60 ili 80%, whatever, sad bacam brojke iz prsta.
Sad sam probao underclockat grafu za 5%, RAM i GPU da manje optereti PSU pa da vidim.

Ugl, moje pitanje nakon ovog cijelog traktata, što mislite - grafa, napajanje ili nešto softwerski (teško jer je sve friško clean install) i postoji li neki način da istestiram napajanje (kao Orthos za CPU ili memtest86 za rame)?

EDIT: ako je ovo tema za podforum grafičke kartice, molim admina da prebaci, ja stavio ovdje jer zapravo ni sam ne znam u čemu je kvaka i što kupovat novo lol

Zadnje izmijenjeno od: TheProfiler. 08.07.2019. u 11:40.
TheProfiler je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2019., 12:06   #2
veve
woot!!!
Moj komp

veve's Avatar

Datum registracije: Aug 2005
Preko nekog programa teško, nije precizno, "laže".
Multimetar u ruke, pikni u molex pa prati voltažu dok nije pod opterećenje i dok je pod opterećenjem. Mislim da ti odstupanja mogu biti kojih 5% u granicama normale (neka me neko ispravi ako se varam).

Najbolje bi bilo da isprobaš s drugim napajanjem i/ili grafičkom da znaš odmah na čemu si.
veve je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas

Oglas
Staro 08.07.2019., 12:21   #3
TheProfiler
Gamer 2 the Bone
Moj komp

TheProfiler's Avatar

jbg nemam niti drugo napajanje niti grafičku niti multimetar. A ni posudit baš od koga...
Staro 11.07.2019., 21:29   #4
TheProfiler
Gamer 2 the Bone
Moj komp

TheProfiler's Avatar

Riješeno: nije napajanje. Valjda. Grafa je. Downcloackao frekve za 50 obje i sad se ne ruši više. Probao prvo dat više struje grafi ali nije pomoglo. Ah, whatever, očito nakon 5 god odlazi GPU lagano. A i grije se na 85C, ne znam da li se isplati uzet Grizzly aeronaut ili nešto pa zamijeniti pastu.
Ugl, to je to. Case closed.
Staro 12.07.2019., 07:16   #5
tomek@vz
Premium

tomek@vz's Avatar

Datum registracije: May 2006
Citiraj:
Autor TheProfiler Pregled postova
Riješeno: nije napajanje. Valjda. Grafa je. Downcloackao frekve za 50 obje i sad se ne ruši više. Probao prvo dat više struje grafi ali nije pomoglo. Ah, whatever, očito nakon 5 god odlazi GPU lagano. A i grije se na 85C, ne znam da li se isplati uzet Grizzly aeronaut ili nešto pa zamijeniti pastu.
Ugl, to je to. Case closed.
Kak si joj "dao" vise struje? Ako napajanje na tom Railu ne siba dovoljno struje van moze uzrokovat to sto ti se dogada. Ako kloknes grafu u smislu da vuce vise struje - samo si pogorsao problem. Ako si downclockao grafu i problema vise nema - vjerojatno te PSU zeza. Nema tu neke nauke - odnesi grafu u neki servis nek testiraju (furmark bi nakon max pol sata trebao pokazat rezultate). Kao sto je predlozeno jednostavno trebas isprobat sa drugim napajanjem ili grafom (ne treba ti vise od kvalitetnog 500W napajanja).
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2019., 09:09   #6
TheProfiler
Gamer 2 the Bone
Moj komp

TheProfiler's Avatar

Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Kak si joj "dao" vise struje? Ako napajanje na tom Railu ne siba dovoljno struje van moze uzrokovat to sto ti se dogada. Ako kloknes grafu u smislu da vuce vise struje - samo si pogorsao problem. Ako si downclockao grafu i problema vise nema - vjerojatno te PSU zeza. Nema tu neke nauke - odnesi grafu u neki servis nek testiraju (furmark bi nakon max pol sata trebao pokazat rezultate). Kao sto je predlozeno jednostavno trebas isprobat sa drugim napajanjem ili grafom (ne treba ti vise od kvalitetnog 500W napajanja).
pa preko MSI afterburnera, dodavao malo po malo Core Voltage ali ništa, pa vratio nazad. Onda spustio Core i Memory clock za cca 40 i sad je ok. Pa pretpostavljam da grafa lagano odlazi, ali u pravu si, nisam ziher, još uvijek je možda PSU.
Odvrtio sam i ja 3d Mark i nipta se nije stušilo (prije igranja sa afterburnerom). Sve sintetičke testove ok prolazi, kao da sve štima i ništa se ne ruši, ali u igrama CTD sve odreda. Btw GPU mi ide i do 85C (ali ne ruši se zbog temp jer u laganijim igrama i na 60-65C pada na glavu), tako da bez obzira na sve zamjena paste je imperativ, jel?
Jedino u servis, istina, sjetio se toga ali sam sad trenutno bez kinte a oni će oderat bar 100kn + PDV pa se zasad snalazim solo.
Staro 15.07.2019., 22:07   #7
Chuxonja
Premium
Moj komp

Chuxonja's Avatar

Datum registracije: Jun 2012
Ne škodi pastu prekenjat ak nije do sad dirana. Lako moće da je tvornička skroz suha i konzistencije keramike Ja obično na kartice pljunem ček god imam trenutno pri ruci od CPU pasti.
Staro 15.07.2019., 22:38   #8
tomek@vz
Premium

tomek@vz's Avatar

Datum registracije: May 2006
Citiraj:
pa preko MSI afterburnera, dodavao malo po malo Core Voltage ali ništa, pa vratio nazad.

Na taj nacin uzimas iz PSU vise struje -ak je PSU problem - pogorsavas situaciju.

Citiraj:
Jedino u servis, istina, sjetio se toga ali sam sad trenutno bez kinte a oni će oderat bar 100kn + PDV pa se zasad snalazim solo.
Nemas nijednog frenda da ti bar posudi PSU? Ili da piknes svoju grafu u drugi komp?
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2019., 16:13   #9
TheProfiler
Gamer 2 the Bone
Moj komp

TheProfiler's Avatar

chux - slažem se iako očito nije problem u temp nego u voltažma i cuclanju struje (samo ne znam od koje strane), ali 80-85C je bez obzira previsoko pa ću stavit novu pastu kako god. Kad već keljim, ići ću na Grizzly Aeronaut, među najboljima vele, 1 gram za 40-tak kuna, nije preskupo a bit će dosta.

tomek - nažalost ne, jer sam u Zg živio donedavno, odselio sada pa nema više ekipe u blizini. A ovaj problem je zapravo tvd orah, po netu jako puno ljudi s istim problemom ali nitko nije našao pravo rješenje zasad. Jedino ovo moje, ali to je zakrpa a ne riješenje - vratio sam core voltage na default ali spustio core i memory clock za cca 50. Jedino pomaže zasad dok nekako za pravo ne otkrijem u čemu je problem, još uvijek nakon svega podjednaka šansa da je i PSU i GPU, nikak jasno otkriti krivca.
Kao što rekoh, masi ljudi se to dešava ali nitko da skuži što je.
Staro Jučer, 07:53   #10
Nbdy32
Premium
Moj komp

Datum registracije: Aug 2016
Ajd ti sa tog modularnog napajanja premjesti kabel za grafu na drugi "slot", čak i da kabel zamijeniš ...

Probaj,pa vidi jel se kaj popravilo ... ili ostalo isto ...

Pastu promjeni pod obavezno ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas

Oglas
Staro Jučer, 20:12   #11
TheProfiler
Gamer 2 the Bone
Moj komp

TheProfiler's Avatar

Citiraj:
Autor Nbdy32 Pregled postova
Ajd ti sa tog modularnog napajanja premjesti kabel za grafu na drugi "slot", čak i da kabel zamijeniš ...

Probaj,pa vidi jel se kaj popravilo ... ili ostalo isto ...

Pastu promjeni pod obavezno ...
Onaj kabel sa 2x8 pinova? Palo mi na pamet al nemrem nać vražju kutiju od napajanja s rezervnim kablovima hahaha....kopat ću jače. Ova grafa trenutno koristi 1x6 i 1x8 pinove
Oglasni prostor
Oglas

Oglas
Odgovori

Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno