Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Case Modding
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.03.2008., 17:20   #1
Juggernaut
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Varaždin, Bronx
Postovi: 1,097
Project: Monochromator

Uvod

Daklem.... Od 1. dana na pce sam se zainteresirao za vodena hlađenja, jer mi je to bio novi pojam, a općenito volim isprobavati nesvakidašnje stvari ( kao i većina nas vjerujem ) I počeo sam surfati netom u potrazi za novim informacijama.

Pošto je to bilo 2005.te, te sam bio na modemu, skinuo sam sticky od Doda i Kove, te bih ga svako malo čitao, razmišljajući o tom vodenom hlađenju koje bih sam napravio.


Planirao sam dizajn bloka, za cpu, te se "napaljivao" a nisam nit imao materijala, niti alata, niti znanja, iskustva, ničega

Uvelike mi je pomogao XSforum gdje sam naučio dosta toga, te pomoć nekih članova PCE ( Renesisa, Doda, Toma itd... Te kod bojanja Omegin Case painting guide; i samog Omege kojeg sam gnjavio dosta preko PM-a )


Prvo i osnovno je bilo nabaviti dobro moddabilno kućište, pošto je moj prvi komp bio neki PII krš, drugi komp gotova konfa ( s defaultnim shit pleh kućištem ), da bi došao do 3. kompa koji sam po vlastitom izboru komponenti klepao, te sam birao koje kućište bude osnova svega.

Tu su mi se najviše dopala Chieftec kućišta, što zbog svoje jednostavnosti i nekog normalnog dizjana, što zbog kvalitete izrade i " Ruske robusnosti ".

Chifa sam nabavio od jednog poznanika, malo rabljenog, relativno očuvanog.
Te se daklem radi o: Chieftec Uni LBX kućištu ( midi tower ). Znači case je kupljen ~ u 7mj prošle god.

Od onda traju ozbiljnjiji planovi za vodenjaru, i polagano počinjem skupljati lovu za određene stvari, i tražiti dostupnost alatima.

Pošto je projekt još uvijek u izradi financjaski dio ću staviti na kraju. Jer ima još ohoho toga, a da košta .

Također bih se zahvalio Renesisu za pločicu bakra koju mi je poslao za Vž, iz koje sam napravio blok za cpu Hvala Ren. ; te Anidri za nabavku pumpe iz Slovenije.




Krećemo raditi !

Prvi planovi i nacrti su bili za sck 939 ( A64 3200+ ), NF4, i nV43 ( 6600GT ), te sam se orijentirao prema rasporedu rupa za gorenavedene 3 stavke. Ta mašina je crkla , zbog voltmodanja ^^, i nabavila se druga, te se raspored rupa promjeno samo za CPU s 939 na AM2.


Dizajn kanala i raspored rupa na procesoru ( prvobitni ) je bio jako kompliciran, i vjerujem da se mogao obistiniti bi opako hladio , dizajn je bio namijenjen izradi na CNC mašini, ali je to propalo zbog nedostatka i cijene samih glodala.


Te je on propao, traživši dalje kako da napravim blok ( sugestija Renesisa je bila rupu po rupu da radim stupnom bušilkom , to bi možda i išlo al sam ja prelijen za takve stvari ^^ ) pa sam naišao na nacrt za izradu bloka od nekog tamo lika iz ExYu pod imenom Peter Lazarevski, te nacrta iz 2002. god ;

Ovo je onaj dio koji je mani trebao; tj, radio sam po ovim nacrtima ( mjere sam prilagodio ( proširio glavne tunele, i sporedne )







Daklem, mjere bloka su: 65 x 80 x 14 ( u mm ); kao što možete vidjeti; tih dimenzija je i AMDov box cooler, i savršeno naliježe na cpu bez skidanja plastičnog dijela socketa.

Na izradu bloka sam potrošio: 25kn na svrdla, i 10kn za ove male imbus vijke ( ne znam kak se zovu ); te nešto love Renu za bakar, ipak se čovijek potrudio izrezat ga, poslat....

Daklem, prvo su se bušile manje povezne kanalice ( ove 3 sitnije ), sa svrdlom fi 6mm ( navoj M8 ); te su se onda bušile veće kanalice ( sve ostale ) sa svrdlom fi 8mm, ( navoj M10 ).

Sve je rađeno na stupnoj bušilici; koja je visoka nekih 2 - 2.5m Brzina je naštelana bila na 710rpm, te je pomak u bakar bio minimalan uz konstantno hlađenje emulzijom ( ulje + voda ).

Cijevi za IN i OUT bloka su se lemile uz pomoć 150W lemila i opreme za autogeno ( s otvorenim plamenom se grijalo tijelo bloka, dok se s lemilicom lemilo po bakru ). Korišten je specijalni tinol za bakar, odnosno lem za tvrdo lemljenje.

Slike gotova bloka:


























Blok je brušen vodobrusnim papirom gradacija 800 te 1000; i poliran Univerzal Purol pastom.
Juggernaut je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2008., 17:22   #2
Juggernaut
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Varaždin, Bronx
Postovi: 1,097
Pilimo, pilimo Chifa


Na kućištu je ispiljena gornja stranica, na koju je navaren bazni okvir nosača kilera, te je osnova za pričvršćivanje aluminijskog poklopca sa pop nitnama.

Na svakih 5cm nosača je izbušena rupa fi 5mm za pop nitne. Sam nosač je izrađen od željenih cijevi koje se koriste za izradu stolica za škole.

Vrlo zahvalno za variti i za moddanje


Imao sam izričito veliku sreću što sam naišao na kiler sa dva reda plosnatih cijevi, i mjerama koje na milimetar odgovaraju Chifu; te ima cijevi unutarnjeg promjera 12mm, i na njega pašu 3 120tke , a moć hlađenja mu je opaka. I sve to za 0kn.

Slike kilera i okvira, ondosno bazne konstrukcije:














Kiler je smješten na vrh kućišta da se smanji broj ventilatora u njemu, te da sav zrak ide kroz njega van. Taj način montaže je dobar i zbog termofizičkih zakona, da se topli zrak diže a hladni spušta; te može jednim djelom radit na pasivi, dok se voda ne zagrije zbog prirodnih strujanja.

Sveukupno budu 3 120mm venta 2 s gornje i jedan s donje strane samog kilera.

Ventovi su GT silentblade, 2 sa 7 pera i jedan s 9 pera.



Ovaj s 9 pera bude s donje strane, dok ovi s 7 pera budu s gornje strane.







Finovi radijatora:




Bazni okvir / nosač radijatora:















Za ova L koljena pod 90° se ne trebate brinuti u smislu dodatnog opterečenja za pumpu, kao što se vidi to nisu standardna koljena koja guše sistem, nego koljena za centralno grijanje, promjera cijevi: 13mm, tako da je otpor minimalan. Sveukupno ih u sistemu bude 4, max 5. ( 3 za radijator; neizostavni ; te 1 za pumpu. Eventualno jedan ako zatreba negdje. )

Evo i razloga zbog kojeg koristim L koljena:




Nemoguće je provesti neko crijevo da se ono ne spiga i da zadrži svoj oblik ( O ), jer je prostor jako tijesan.

Zadnje izmijenjeno od: Juggernaut. 04.03.2008. u 17:51.
Juggernaut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.03.2008., 18:27   #3
Juggernaut
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Varaždin, Bronx
Postovi: 1,097
Sjaj se sjaj


CPU je naravno ( kakve sreće imam ) bio konkavan ko da ga je neko po sredini čekićem odvalio, te sam ga morao dobrano šmirglati da a izravnam ( 4 - 5h ), koristio sam samo šmirgle gradacije 800 i 1000 i rezultati su iznenađujuće dobri

Slike IHS-a ( nažalost slika prije obrade nemam da se vidi dobitak sa ravnanjem ):












Pošto je u igri Brisbane, pojima nemam kolko sam mu stupnjeva skinuo ravnanjem, al mi se čini dosta jer se vent s 1800rpm-a spusti na 600rpm-a
Pa mi je to neki orjentir za približnu temperaturu.
Juggernaut je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2008., 18:40   #4
Juggernaut
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Varaždin, Bronx
Postovi: 1,097
Bočne stranice sam išmirglao i očistio, te su prošle teretman primerom, i čekaju na daljnje bojanje metalik crnim lakom.










Približni model kako bi kućište trebalo izgledati na kraju:



Te model kućišta koje me inspiriralo na taj mod:








U planu je:

  • Doraditi cpu blok
  • Napraviti nosač CPU bloka
  • Montirati pumpu u kućištu ispod kilera
  • napraviti poklopac od lima za kiler
  • Napraviti digitalnu PWM regulaciju za ventove
  • Napraviti termometar za CPU
  • Napraviti sustav alarmiranja i gašenja računala ako temperatura pređe određenu, odnosno viša sila ne potvrdi da je u blizini ( pritisak na taster )
  • Napraviti box SMS dojavljivač temperature i sustav gašenja / paljenja računala preko SMS-a
  • Obojati kućište do kraja
  • Dodati u sistem rezervoar ( nije neophodno )


Naravno, sam naziv govori da će se raditi o paint shemi s 2 boje, crnom i bijelom te uz dodatak crvene i plave ( minimalno )



Uskoro update


Edit: eh da ^^, slike su katastrofa to priznam , digitalac je kur*****ebeni, tak da budem sutra ako bude vani ljepše vrijeme uslikal ponovo i dodal nove slike

Zadnje izmijenjeno od: Juggernaut. 04.03.2008. u 19:07.
Juggernaut je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2008., 19:04   #5
^SuperUnknown^
Prečupavi mod
 
^SuperUnknown^'s Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,047
Svaka cast, ali slike su ti uzas zivi. Prevelike, previse graina i ubija cijeli dojam... mozes to nekako srediti?
__________________

Member of PCE 100+kg demolition squad


Primary macine:
Apple Mac Pro 5,1
2x Six-Core Intel Xeons X5690@3.46 GHz
64 GB ECC DDR3 800 MHz
Geforce GTX 980 4 GB
Blackmagic Intensity Pro PCI-E HDMI capture/output card
Terratec Cinergy HTC USB XS HD + EyeTV
Kingston 120GB SSD
30 TB HDDs
Sharkoon QuickPort@USB
Optiarc DVD RW AD-7170A
Samsung DVDRAM GE20LU10@USB@Desk
Mac OS X 10.12.3
Apple Alu Keyboard shared via Teleport
Logitech G400 shared via Teleport

Secondary machine:
Apple Mac Pro 2,1
2x Quad-Core Intel Xeons X5365@3 GHz
22 GB DDR2 FB-DIMM 667 MHz
Geforce GTX 970 4 GB
Blackmagic Intensity Pro PCI-E HDMI capture/output card
Terratec Cinergy HTC USB XS HD + EyeTV
OWC Mercury Electra 6G SSD 120GB
Seagate 500GB 7200.10
Hitachi 1000GB 7K1000.B
Seagate 1000GB 7200.11
Hitachi 7K3000 3000GB
Sharkoon QuickPort@USB
Optiarc DVD RW AD-7170A
Samsung DVDRAM GE20LU10@USB@Desk
Mac OS X 10.10.3
Apple Alu Keyboard shared via Teleport
Logitech MX518 shared via Teleport

Work rig:
Apple Mac Pro 1,1@2,1
2x Dual-Core Intel Xeons 5150@2.66 GHz
2x Quad-Core Intel Xeons X5365@3 GHz
13 GB DDR2 FB-DIMM 667 MHz
Geforce GTX 660 2GB
Blackmagic Intensity Pro PCI-E HDMI capture/output card
Corsair Force Series F120 SSD 120GB
Seagate 500GB 7200.12
2xWD Black 1000GB
Hitachi 7K3000 3000GB
2xSeagate 500GB 7200.10@IcyBox
Seagate FreeAgent Xtreme 1500GB@FW 400
WD Elements 2000GB@USB (Time Machine)
2xSharkoon QuickPort@eSATA
2xPioneer DVR-111D (Superdrive)
Mac OS X 10.10.3
2xDell UltraSharp 2405FPW 24" Widescreen TFT@1920x1200
Sony KDL-26U2000 26"@HDMI
Apple Alu Keyboard
Logitech MX518

LAP:
Apple Macbook Pro 3,1
Intel Core 2 Duo 2.53 GHz
4 GB DDR2
Kingson 180 GB SSD
Seagate 320 GB HDD

* Looking in:
2xHP ZR24w 24" Widescreen TFTs@1920x1200
Samsung 243T 24" Widescreen TFT@1920x1200
* Listening to:
iRiver H320 + Sennheiser PX 40
Technics SA-EX320
iPhone 6S 64GB black
iPad 16GB WiFi 4.3.2
* Connected via:
90/90 Mbps Iskon Trio
* "Powered" by:
UPS APC Smart-UPS1500VA
* Playing:
Tama Arstar II
Yamaha DTXPRESS IV Special

Pozz, nezz, ojzz, jbt, owak, onak, inst, bzvz, svst, kuiš, neam, dns, nzm, oc, went, graf, laikam, oču, neču, e ovako, e sad, probo, neče, psmtr, ne beliiwam, ugl probo o5, tkđ neradi, pčkmtrnu, mslm onaak haaalo, reko dbr, stv, dali, jeli, zato jel, jer mi može neko, rispekt, thx......... ...wau, radi, zkn, pozz!?!?11
^SuperUnknown^ je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2008., 19:06   #6
bego2
Banned
Moj komp
 
bego2's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: https://t.me/pump_upp
Postovi: 2,724
Lijepo si ti to uradio ali slike su ti koma.

Tko ti je to gazio po radijatoru?
bego2 je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2008., 19:13   #7
Juggernaut
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Varaždin, Bronx
Postovi: 1,097
Dobro, ajd budem napisao priču o radijatoru, nije mi se dalo gore al bude sigurno još pitanja oko toga

Dođoh jednog podneva na Univerzal ( otpad za teške metale i koejkakve metale tu u Vž-u ), eh, i odem ja do glavnog lika na portu i on mi pokaže kam da idem za kilere. Opis toga je jedna velika hrpetina aluminija razbacanog i ako išta uspijete naći tam ste sretni ko zec s keljom po zimi.

I dojdem s tom tipom do tam i gledam kak i šta, i odjednom skužim... u lokvi blata, 2 cijevi vire vani, i zgrabum za jednu, izvučem kiler i 2 kile blata na njemu , spremim to u vrećicu i dojdem doma, operem ga ( prao sam ga sveukupno 2h od kojekakvih masti, ulja, boja, i ostalih gov**a ) i uzmem plosnate špiccange i krene ravnati finove, jer je bio natučen ko kruška kad padne s 3m visine.

Tak da je ovaj rezultat koji je sad vidljiv moj ponos i dika ^^, jer sam se namučio dok sam sve to poravnao.

A cijena svega je: kiler 0kn, a trud: neprocjenjivo
Juggernaut je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2008., 20:38   #8
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,824
pa fino si ga izravno onda.
slike: vriedi komentar kao i svi gore

ako ce izgledati kao koolance, onda svaka cast. iako mislim da je previse ovo sa sms-om...
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2008., 20:49   #9
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,575
Kako si rijesio zastitu pinova na procu prilikom poliranja?
__________________
Lenovo ThinkPad W530 - Core i7 3840QM, 32 GB RAM, SSD Samsung 512 GB, nVidia Quadro K1000M 2 GB, 15.6" 1920x1080 IPS, baterija 9 ćelija
Milentije je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2008., 21:03   #10
Juggernaut
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Varaždin, Bronx
Postovi: 1,097
nikako, metoda " kažiprst lagano na sredinu proca, i kužno u obilku slova O, pa lagano u obliku 8, pa opet O, i tak dok se nije izravnao. Fakat, da vidite kakav je bio prije; ijuuu.

Slikovito: Rub je bio izdignut od sredine kakih 1mm, poznalo se pod prstom

Tako da je ovo super , prvo sam radio na nozi, znači na list jedne noge sam stavio cpu i lagano šmirglao s 800
i onda dok se rub izravnao, sam se prebacio na staklo i doradio do kraja.

Kad kapnem malu kap na staklo ( od ispod gledam ) i stavim cpu, voda se jednakomjerno rasporedi u roku odmah

@ Dest, ma za sms budem vidio, to bi bilo korisno za torrente recimo , hibernaciju lupiš i smsom ga sam probudiš ,


Ovo za pregrijavanje sam mislio sredit da sklop prati pumpu ( okretaje, i ako ona stane da alarmira, te ako se ventovi vrte 100% a temp pređe 50°c da opet alarmira




Regulacija ventova je zamišljena ovako:


Automatski se reguliraju od 5V do 7V, a ručno prebacujem u OC mod na 12V svo troje. Ovi dva s gornje strane rade nonstop na 5V i ovisno o temp im se brzina povećava, dok ovaj od ispod radi konstantno na 7V ( jer je jako tih )

Ubiti prinscip rada PWM-a ( Pulse width modulation ) se zasniva na drugoj metodi, al ovo je slikovito ( sa naponima )
Juggernaut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.03.2008., 22:13   #11
rib@
Premium
 
rib@'s Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,194
najs đob

Kak mislis zatvotiti - oklopiti gornju stranu?
Bilo bi lepo za videti da jos pobrusis i bocne srtane bloka kak i donju.
Kaj imaju na otpadu i prodaju?

Edit:
U vezi regulacije pogledaj si ovo.

Ja sam si to napravil, cijena dijelova je smjesna u ad electronicu.
Radi odlicno - od 0 o/min pa do maximuma.
__________________
cpu e4300/sonictower+nexus120; mbo gigabyte p35-ds3-l; ram kingmax1024/667x2; vga hd3850; psu corsair hx 520w; dvd benq 1655; hdd wd1200jd&samsung hd321kj&ST3160021A; ZM-MFC1; lg22ws; btc6300; mx 518 i sve u chiefu s nekoliko nexusa
rib@ je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2008., 00:37   #12
Omega
Premium
Moj komp
 
Omega's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,226
wiiiii, jos jedan projekt

jos kad bi se malo poradilo na pravilima pa dozvolilo vece slikice umjesto thumbova u projekt logovima

btw, slike te koje imas spusti na neku normalnu rezu (1024x768/1280x1024) sa nekim image resizerom i bit ce puno bolje.
__________________
Casemodd logs : Dragon Storm, Kali, Entourage


Complete Case Painting Guide

Zadnje izmijenjeno od: Omega. 05.03.2008. u 00:49.
Omega je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2008., 00:48   #13
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,702
Citiraj:
Autor Omega Pregled postova
wiiiii, jos jedan projekt

jos kad bi se malo poradilo na pravilima da dozvolilo vece slikice umjesto thumbova u projekt logovima

btw, slike te koje imas spusti na neku normalnu rezu (1024x768/1280x1024) sa nekim image resizerom i bit ce puno bolje.

da bolje zgleda ono na Linskovom forumu..ali, pravila su pravila..

@Juggernaut slike su ti stvarno totalna koma..ali totalna..

Super projekt, velik trud, i sve 5 i onda slike na kojime se stvarno nista ne vidi.. daj to ako je ikako moguce popravi..

EDIT: nisam skuzio, kako ti izgledaju kanali u bloku? gledam nacrt, ali ne kuzim. Ti si samo izbusio sa strane rupe i onda ih zatvorio predpostvljam?

Zadnje izmijenjeno od: srale7. 05.03.2008. u 01:00.
srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2008., 07:57   #14
Juggernaut
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Varaždin, Bronx
Postovi: 1,097
Post

Citiraj:
Autor rib@ Pregled postova
Kak mislis zatvotiti - oklopiti gornju stranu?
Gore ide oklop od lima, znači stranice se režu i savijaju da bi se dobio konačni oblik, znači 4 manja " poklopca ", koja se potom pop nitnama pričvršćuju na case.

Eh da, stavil budem i najlonku ( dvije ) od ispod, za filtriranje prašine, jer bude malo teže onda usisavati sam kiler ^^


Citiraj:
Autor rib@ Pregled postova
U vezi regulacije pogledaj si ovo.

Ja sam si to napravil, cijena dijelova je smjesna u ad electronicu.
Radi odlicno - od 0 o/min pa do maximuma.
Našao sam već shemu koja meni paše, malo je složenija , tj treba ju doraditi ( i nacrtati u Eagle-u i Protelu heh )



Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
EDIT: nisam skuzio, kako ti izgledaju kanali u bloku? gledam nacrt, ali ne kuzim. Ti si samo izbusio sa strane rupe i onda ih zatvorio predpostvljam?

Da... samo, i narezao navoje i polemio one cijevi gore. S tim da kod lemljenja je bila pomoć frenda koji je držao plamen na bloku .

Evo slika kak to izgleda, korak po korak ( edit mi ne dopušta da izmjenim 1. post :/ )


( samo ovu OUT cijev pomaknete do sredine, i zatvorite taj kanal do nje to sam u zraku odlučio doradit malo )
Juggernaut je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2008., 08:56   #15
TomRi
Can You Hear Me? 142.8 dB
Moj komp
 
TomRi's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb, Kvatrić
Postovi: 2,073
fino si to isplanirao, keep up the good work!
(dobra je to fora sa radijatorom na vrhu, prati linije kucista i najmanje se istice)
__________________
Danas je teško biti budala, prevelika je konkurencija...

Water cooled PC
Moj najveci MOD

Novi hobby: RC model + HD kamera
TomRi je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2008., 11:55   #16
stopalo9
Premium
 
stopalo9's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 763
mm ovo ce bit grejt kad zavrsis
stopalo9 je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2008., 13:41   #17
rib@
Premium
 
rib@'s Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,194
Citiraj:
Autor Juggernaut Pregled postova
Gore ide oklop od lima, znači stranice se režu i savijaju da bi se dobio konačni oblik, znači 4 manja " poklopca ", koja se potom pop nitnama pričvršćuju na case.
Mozda razmisliti o varenju tih oklopa ("poklopaca") medjusobno pa na gornju stranu kucista? Kasnije se moze pokitati i imas cjelinu bez vidljivih spajanja.
__________________
cpu e4300/sonictower+nexus120; mbo gigabyte p35-ds3-l; ram kingmax1024/667x2; vga hd3850; psu corsair hx 520w; dvd benq 1655; hdd wd1200jd&samsung hd321kj&ST3160021A; ZM-MFC1; lg22ws; btc6300; mx 518 i sve u chiefu s nekoliko nexusa
rib@ je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2008., 15:42   #18
BladeRunner
Type R
Moj komp
 
BladeRunner's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: El Segundo School of Finance
Postovi: 1,485
Konačno prenosivo kućište s vodenim,a ne da izgleda ko elektrana od 2 tone.
Sve super(osim slika naravno), samo me malo varovi bodu u oči,a i radijator bi trebalo nekako ulaštit .
__________________
David linčujem Davida Finčera
BladeRunner je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2008., 16:25   #19
Juggernaut
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Varaždin, Bronx
Postovi: 1,097
Citiraj:
Autor rib@ Pregled postova
Mozda razmisliti o varenju tih oklopa ("poklopaca") medjusobno pa na gornju stranu kucista? Kasnije se moze pokitati i imas cjelinu bez vidljivih spajanja.

Viš, viš, dobar savjet , uzeto u razmatranje. Čak i onda mogu umjesto pop nitni staviti imbus vijke, pa skinuti oklop po volji. Budem razmislio još o tome.

Citiraj:
Autor BladeRunner Pregled postova
Konačno prenosivo kućište s vodenim,a ne da izgleda ko elektrana od 2 tone.
Sve super(osim slika naravno), samo me malo varovi bodu u oči,a i radijator bi trebalo nekako ulaštit .
17.6kg nije baš prenosivo ^^.

Budem, ovi dijelovi koji se baš onak "vide", njih budem primerom, a ostatak kak je, je. Ko vidi iznutra ^^. Ionak bude poklopac prek svega.

Sad sam " na suhom ", tj posvetil se budem paintworku, jer moram malo pauzirati brušenje / piljenje.

Uglavnom se bude radilo o kombinaciji crne i bijele boje, u kućištu bude crvena neonka na istoj poziciji gdi je i sad, te ispod kilera budu došle 2 30cm UV,
Znači neonke budu sve posakrivene tak da " rade u sjeni "; ondosno da se ne vide i ne blješte direktno.


Za pumpu sam planirao složiti hlađenje 40cmni vent ( Ning Jie ), koji je na 12V tiši nego GT na 7V; a hladi bolesno.


Usis je jedan vent na 7V 92cmni GT, koji puše po disku, a ispuh je 14cm na 5V u napajanju, te ova 3 od 12cm koja budu radila od 5V do 7V. Budem ostavio prostora da i zrak struji prirodno ( kaj budu ispušni ventovi vukli van )



Edit: to ostavi za msn :P,

Je prenosivo je, al s tim da sam ja preljen to nanašati nije i . :P

Zadnje izmijenjeno od: Juggernaut. 05.03.2008. u 18:29.
Juggernaut je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2008., 18:25   #20
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,824
Citiraj:
Autor Juggernaut Pregled postova
17.6kg nije baš prenosivo ^^.
hmmm, ja ipak mislim da je, pogotovo tebi kao bodi debilderu

ako uzmes u obzir da je moje kuciste samo bez komponenti 27kg, a sa njima ima oko 45-50, onda tvoje jest prenosivo.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2008., 20:17   #21
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,575
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
hmmm, ja ipak mislim da je, pogotovo tebi kao bodi debilderu

ako uzmes u obzir da je moje kuciste samo bez komponenti 27kg, a sa njima ima oko 45-50, onda tvoje jest prenosivo.
Dođi sebi dok još imaš kome.

A sta ti to imas toliko u njemu?
__________________
Lenovo ThinkPad W530 - Core i7 3840QM, 32 GB RAM, SSD Samsung 512 GB, nVidia Quadro K1000M 2 GB, 15.6" 1920x1080 IPS, baterija 9 ćelija
Milentije je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2008., 21:51   #22
Razarach
Premium
Moj komp
 
Razarach's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: N. Gradiška / Varaždin
Postovi: 455
Ima cigle
Razarach je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2008., 15:22   #23
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,824
Citiraj:
Autor Milentije Pregled postova
Dođi sebi dok još imaš kome.

A sta ti to imas toliko u njemu?
dijelove za vodeno. komponente. hddi. napajanje. itd.
kuciste je termaldrek kandalf lcs, prema spec ima 22kg, no moje vaganje kaze drugacije-5kg vise...
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2008., 15:49   #24
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 8,025
Citiraj:
Autor Juggernaut Pregled postova
Uglavnom se bude radilo o kombinaciji crne i bijele boje, u kućištu bude crvena neonka na istoj poziciji gdi je i sad, te ispod kilera budu došle 2 30cm UV,
Znači neonke budu sve posakrivene tak da " rade u sjeni "; ondosno da se ne vide i ne blješte direktno.


Za pumpu sam planirao složiti hlađenje 40cmni vent ( Ning Jie ), koji je na 12V tiši nego GT na 7V; a hladi bolesno.


Usis je jedan vent na 7V 92cmni GT, koji puše po disku, a ispuh je 14cm na 5V u napajanju, te ova 3 od 12cm koja budu radila od 5V do 7V. Budem ostavio prostora da i zrak struji prirodno ( kaj budu ispušni ventovi vukli van )
lijep rad, pogotovo uzevši u obzir full home i hand made rad. slike bi mogle biti i bolje no...

može malo slika unutrašnjosti...
moj prijedlog je staviti 2 crvene neonke mjesto uv tako da svijetlost prodire kroz kiler.

Mislim da je cijela ideja vodenog smanjiti buku na što manju moguću razinu ali isto tako smanjiti količinu ventova, ali to nažalost koliko sam uspio pročitati nije baš slučaj. Istina je da rade na jako maloj voltaži, tj. na jako malim okretajima al opeet se stvara šum i sl.

Možda da probaš stvoriti neki tlak u kučištu koji će tjerati zrak kroz kućište(preko određenih komponenti) a tako i kroz kiler i konačno i van.

To je moj prijedlog i ono kako bi ja pokušao napraviti.

S toliko ventova bi mogao uspostaviti hlađenje i bez vodenog, naravno s nekim boljim hladnjacima, pogotovo što ti nije u cilju klokati komponente do bola a i trenutni proc nema ni na većim taktovima tendenciju pregrijavanja.


No sve u svemu jako dobro odrađen projekt, koji će biti još puno bolji kad ga privedeš kraju i sve zamilsi provrdeš u djelo.

DIY rula
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2008., 17:32   #25
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,575
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
dijelove za vodeno. komponente. hddi. napajanje. itd.
kuciste je termaldrek kandalf lcs, prema spec ima 22kg, no moje vaganje kaze drugacije-5kg vise...
Nije da ti ne vjerujem, ali ipak mi je 50+kg previse za jedno kuciste.

Daj povadi cigle iz njega i stavi ga na vagu pa slikaj.
__________________
Lenovo ThinkPad W530 - Core i7 3840QM, 32 GB RAM, SSD Samsung 512 GB, nVidia Quadro K1000M 2 GB, 15.6" 1920x1080 IPS, baterija 9 ćelija
Milentije je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2008., 17:49   #26
TomRi
Can You Hear Me? 142.8 dB
Moj komp
 
TomRi's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb, Kvatrić
Postovi: 2,073
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
dijelove za vodeno. komponente. hddi. napajanje. itd.
kuciste je termaldrek kandalf lcs, prema spec ima 22kg, no moje vaganje kaze drugacije-5kg vise...
Citiraj:
Autor Milentije Pregled postova
Nije da ti ne vjerujem, ali ipak mi je 50+kg previse za jedno kuciste.

Daj povadi cigle iz njega i stavi ga na vagu pa slikaj.
nemojte se prepirati, tezak je kandalf ko vrag...
evo slika dok sam ja vagao svog Kandalfa (praznog!)




a od komponenti navedimo da je samo grafa sa blokom preko kile...
__________________
Danas je teško biti budala, prevelika je konkurencija...

Water cooled PC
Moj najveci MOD

Novi hobby: RC model + HD kamera
TomRi je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2008., 22:36   #27
D-I-A-B-L-O
Bannija :D
Moj komp
 
D-I-A-B-L-O's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,098
ludnica od projekta, ali čemu toliki ventilatori??
pa taj vodeni hladnjak je dovoljno velik da ti hladi proc i grafu i mbo bez ikakvog ventilatora,samo vodena pumpa i bok!
__________________
D-I-A-B-L-O je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2008., 18:07   #28
Juggernaut
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Varaždin, Bronx
Postovi: 1,097
Ovaj puta slike će izostati zbog nedostatka slikomata

Kupljena je pur pjena, ilitiga ono kaj ide između štokova prozora i cigle kod gradnje kuće.

Njome je kiler učvršćen za svoj nosač. Odabir je pao na nju, jer popuni sve pukotine, lako se reže ( oblikuje ), i jaka je ko vrag .
Sada sve izgleda ko jedna cjelina, tj napravio sam zid od pjene, koja podiže kućište. Nije moguće opisati, al sam se potrudio nacrtat u paintu nekako



znači pur pjena je ovdje da drži / osigurava stabilnost samog kilera, te ga učvršćava za nosač. Također služi za zatvaranje nepotrebnih rupa kroz koje bi zrak inače strujao.


Pjenu sam iskoristio kao izolator buke za ispunu prednje mreže ispred nosača hardova. Također služi za usmjeravanje toka zraka u kućištu



Elektronika


Za regulaciju ventova ovisno o temperaturi ću se koristiti Bell & Whistelovom verzijom PWM kontrolera.




Precrtano u Eagle-u:

Shema -


PCB -

U protelu:



++ fajl u attachu++



Dijelovi nabavljeni, krajem tjeda razvijam pločicu, te ju bušim i lemim dijelove PWMa.

Još moram precrtati i dizajnirati PCB za termometar i termo-alarm za pumpu.
Stranice su do kraja obrađene primerom te čekaju na bojanje crnim lakom ( to slijedi prvom prilikom čim se ukaže sunce vani )


@ Diablo


Ne... ne može biti "samo kiler i bok", jer je to mala količina vode, koja bi bez nikakvog hlađenja ( pasiva kiler ) jako brzo dosegla temp > 50°c sad;a gdi je tek ljeto i one vrućine... pfff. onda sam mogao komotno ostati na zračnom hlađenju .

3 120tke na 7V max se minimalno čuju , s tim da će 2 većinu provesti na 5V ( PWM ); bučniji je hard te njega treba utišati.

No o tom po tom.


Attached Files
File Type: rar PWM.rar‎ (1.8 kB, 538 views)

Zadnje izmijenjeno od: Juggernaut. 08.04.2008. u 21:21.
Juggernaut je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2008., 13:27   #29
rib@
Premium
 
rib@'s Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,194
Ko bi se zmislil pur pjene - odlicna ideja a i drzi ko sam vrag.
__________________
cpu e4300/sonictower+nexus120; mbo gigabyte p35-ds3-l; ram kingmax1024/667x2; vga hd3850; psu corsair hx 520w; dvd benq 1655; hdd wd1200jd&samsung hd321kj&ST3160021A; ZM-MFC1; lg22ws; btc6300; mx 518 i sve u chiefu s nekoliko nexusa
rib@ je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2008., 09:14   #30
Juggernaut
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Varaždin, Bronx
Postovi: 1,097
Update

Evo mene opet
( slike su koliko toliko u redu )

Daklem

Krenimo redom:

Obojane su stranice case-a, te ih treba još jednom prešpricati da se dobi konačni izgled. ( trenutačno se vide sitne crtice ( od šmirglanja ) koje primer nije popunio )

Bočne strane:













Maska:




Sitije greške se vide, no to ću popraviti danas


( takav je lak , metalik crne boje )


Ispigan je i lim ( zbog roka ( 7 dana ) sam promijenio završni oblik ) za poklopac gornjeg dijela s kilerom:

rib@ zahvaljujem







Kilera s pur pjenom:












Te prednji dio kod harda ( također zapunjen pur pjenom, u cilju smanjenja buke koja prolazi kroz te rupe, i usmjeravanju zraka ( koji je inače tuda bježao van ))




Dodan dio najlonke na vent kao filter ( učinkovitost je vidljiva ^^ )



Te elektronika za PWM:



- NTC 100k

- LM393N

- Darlington TIP 125 N


Toliko za sad

Unutar 10 dana projekt je gotov; pa očekujte finalne slike

Zadnje izmijenjeno od: Juggernaut. 10.04.2008. u 09:34.
Juggernaut je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na