Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.04.2023., 23:38   #511
MegaSkot
Modder
Moj komp
 
MegaSkot's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Waterford
Postovi: 907
Naručen 7900x3D, kad sve sagledam, izgleda mi najbolje.
MegaSkot je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2023., 08:39   #512
Firecracker
Premium
Moj komp
 
Firecracker's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Split
Postovi: 566
Zgodno je vidit kako su male razlike na 1440p/4k rezama s 4090. Vjerujem da puno ljud i i nema 4090 tako da bi bilo zanimljivo vidit 7800X3D u akciji na npr 3080 na 1440p recimo u usporedbi s ne 3d procesorima.
Firecracker je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.04.2023., 08:51   #513
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,043
Citiraj:
Autor Firecracker Pregled postova
Zgodno je vidit kako su male razlike na 1440p/4k rezama s 4090. Vjerujem da puno ljud i i nema 4090 tako da bi bilo zanimljivo vidit 7800X3D u akciji na npr 3080 na 1440p recimo u usporedbi s ne 3d procesorima.
Ne bi bilo razlike u novijim/zahtjevnijim naslovima. X3D procesori imaju smisla jedino ako imas 4090/7900XTX i imas 1440p 240+ hz monitor. A ni onda nema smisla jer sa grafom od 2k eura valjda zelis najbolji moguci prikaz tj. 4K rezoluciju.
ansha je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2023., 09:07   #514
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,453
Citiraj:
Autor ansha Pregled postova
Ne bi bilo razlike u novijim/zahtjevnijim naslovima. X3D procesori imaju smisla jedino ako imas 4090/7900XTX i imas 1440p 240+ hz monitor. A ni onda nema smisla jer sa grafom od 2k eura valjda zelis najbolji moguci prikaz tj. 4K rezoluciju.
Ili hrpu frejmova u nižoj rezi ako si MP igrač.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2023., 09:35   #515
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,043
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
Ili hrpu frejmova u nižoj rezi ako si MP igrač.
U MP igrama je 4K low idealno, imas stotine frejmova i daleko najjasniji prikaz.
Ja igram u zadnje vrijeme dosta starijih igara koje sam preskocio i 4K ih stvarno dize na novu razinu.
Kad sam uzimao 4K monitor racunao sam da cu zahtjevnije igre igrati u 1440p, to se jos nije dogodilo, radje 4K medium nego 1440p ultra.
ansha je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2023., 09:58   #516
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,162
Ne može proc magično dići sporiju grafu, kakve su to rasprave Ima igara u kojima x3d povećava 0,1%, ima grafa kojima daje tih zadnjih par %, trajat će u budućnosti dulje kao što se i 5800x3d dobro drži u benchmarcima. Ocjenjivati ga u drugim kapacitetima je bezveze.
Meni je urnebesno da je u SAD 7950x3d 600$, a 7800x3d 450$, nema nikakvog smisla i pokazuje da je prodaja ovih hibrida vjerojatno loša.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2023., 10:32   #517
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,784
AMD je jučer najavil sniženja za te modele, ali izgleda da se sve prodaje.
Citiraj:
  • AMD Ryzen 9 7900X3D sold more than 50% better than what the 7900X did at launch, 7950X3D CPU mostly out of stock
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2023., 11:13   #518
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,043
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
AMD je jučer najavil sniženja za te modele, ali izgleda da se sve prodaje.
50% bolje od tragicno loseg je i dalje vrlo lose

7900X3D i 7950X3D jednostavno nemaju nikakvog smisla, kad cujem kako ljudi objasnjavaju use-case za te procesore, to je teski cringe...
ansha je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2023., 11:24   #519
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,784
Ista je priča ko i za ostale stvari koje nemaju smisla, pa ih opet netko kupuje i na kraju dana se ipak prodaju koliko god se besmisleni čine.

13900KS za CPU-Z single-core, 7950X3D za igre, RTX 4090 za 1080p CS:GO, novi iUređaj svake godine, jer ima "bolju" kameru i tome slične pizdarije.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2023., 11:55   #520
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,993
Da, ali ti 3d procesori sa više od jednim chipletom nemaju smisla ni u teoriji, ne u tom smislu da se mora imat najbrže pa makar imao 5 frejmova više.
Za productivity su opet bolji non 3d modeli a za gayming windows scheduler radi od tebe malog majmuna.

Znači za gayming 7800x3d a za sve ostalo 7950x, ove finte sa jednim 3d chipletom jednim ne su pizdarije.
Exy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.04.2023., 11:57   #521
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,784
Mislim da je tu više fora AMD to može, a Intel nema ništa slično, pa se fino nadjebavaju i podjebavaju kroz marketing i recenzije.

Nadolazeće generacije budu na ovaj ili onaj način imale ili nudile 3D cache po defaultu, tj. ne bude ovih izleta s nekolicinom modela i bog-bogova.

AMD je još sa EPYC Milan-X 3D modelima odavno dokazal kome to treba, a sve ostalo je tu samo da se kompletira ponuda za običan puk.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2023., 12:10   #522
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,043
Ma ljudi kupuju iz ne znanja, a "strucljaci" im daju razne nebulozne preporuke, ko kad je mene lik koji je strucnjak za Archicad uvjeravao da je problem koji uopce nije hardwareske prirode uzrokovan time sta imam i5 a on problem nema jer ima i9, koji je naravno star 3 generacije i znacajno sporiji od ovog i5...
ansha je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2023., 12:18   #523
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,784
Nažalost toga i takvih ima na sve strane, kod nas u firmi isto nekolicina stručLJaka ne želi ništa osim Core i7, a kad im se veli da je takav model u ultrabook izdanju zapravo dual-core onda je šok i vjeverica.

Kaj se općenito 3D cache tehnologije i tehnike tiče, AMD je prvi uspješno krenul, a izgleda da i ostali idu tim putem, tak da bude na kraju sve fino sjelo na mjesto.
Citiraj:
nVidia is expected to use TSMC's 3D SoIC (system on integrated chips) stacking and chiplet packaging technology in its high-end processors set to debut between 2024 and 2025
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2023., 14:48   #524
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,172
Citiraj:
Autor Dr. Strange Pregled postova
Same performanse možda nisu toliko impresivne, ali kad se pogleda potrošnja onda je to drugačija slika, ali da, cijena je visoka, no kad se usporedi s konkurencijom ovdje imaš bolju platformu s podrškom za barem Zen 5-3d, a sam Zen 5 će biti potpuno nova arhitektura, i uz to treća generacija 3d cache-a pa bi skok trebao biti prilično velik ako se odlučimo za par godina na nadogradnju, a ne želimo mijenjati matičnu i sve.
Ma generaliziram. Da mi vrijedi uzeo bi ga, ali specifična je to niša kupaca, koja bi mogla imati benefite, a da ih ne dira ni cijena ni ostali minusi kojih se nađe.. zato me i podsjeća na old school intel proc

Citiraj:
Autor MegaSkot Pregled postova
Naručen 7900x3D, kad sve sagledam, izgleda mi najbolje.

Će biti i neki projektic u tvom stilu?

Citiraj:
Autor ansha Pregled postova
U MP igrama je 4K low idealno, imas stotine frejmova i daleko najjasniji prikaz.
Ja igram u zadnje vrijeme dosta starijih igara koje sam preskocio i 4K ih stvarno dize na novu razinu.
Kad sam uzimao 4K monitor racunao sam da cu zahtjevnije igre igrati u 1440p, to se jos nije dogodilo, radje 4K medium nego 1440p ultra.
Nisam siguran, meni je na 2K 32" nekako taman, i sve se bojim na 4K koliko bi sve bilo sitnije. Puno je teže pogađati HS, a i veća reza znači više periferni vid smeta za fokus u centar.. neki put više znači manje u brzini jel

Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Da, ali ti 3d procesori sa više od jednim chipletom nemaju smisla ni u teoriji, ne u tom smislu da se mora imat najbrže pa makar imao 5 frejmova više.
Za productivity su opet bolji non 3d modeli a za gayming windows scheduler radi od tebe malog majmuna.

Znači za gayming 7800x3d a za sve ostalo 7950x, ove finte sa jednim 3d chipletom jednim ne su pizdarije.
Ne znam, kažem, vrlo mi je teško opravdati 7800x3d za gaming jer nije crno bijelo ni u gamingu. Nije da je baš u svakoj igri brži, al ok u većini je. Ajmo reći da sam to progutao, da ima "gejmera" koji mjenjaju igre ko čarape i sve frlje na ultra jer imaju 4090 i ok. Al onda opet nije da svaki gejmer isključivo gejma i ništa drugo ne radi. Baš mi je intelovski ovaj proc..
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2023., 16:29   #525
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 946
Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
....
Ne znam, kažem, vrlo mi je teško opravdati 7800x3d za gaming jer nije crno bijelo ni u gamingu. Nije da je baš u svakoj igri brži, al ok u većini je. Ajmo reći da sam to progutao, da ima "gejmera" koji mjenjaju igre ko čarape i sve frlje na ultra jer imaju 4090 i ok. Al onda opet nije da svaki gejmer isključivo gejma i ništa drugo ne radi. Baš mi je intelovski ovaj proc..
Ti ne kužiš da ima igri di je s bilo kojom mid range grafikom čak i 7800X3d i i9 13900ks s najbržom memorijom iztjuniran teški bottlneck.

Primjeri: Arma 3, DayZ, Squad, HLL, Star citizen, Sons of The forest, MSFS, Tarkov, Rust, DCS world.... ima dosta+dosta VR naslova

Velikoj većini je dobar i neki R5 i I5....al ima ljudi kojima nije žap dat para

Imaš ljudi koji su uložili u MSFS sisteme više para nego što dođe Cesna...


100 ljudi 100 čudi

Mene baš zanima za što ti koristiš svoje računalo kad ti je 5800x3d lošiji od 5900....očigledno ne/samo igre
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2023., 17:01   #526
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,089
Citiraj:
Autor markecSMB Pregled postova
Da ne ispadne da sam Intel fanboy (imam poslovni laptop s ryzen 9 5000)



Ovaj review je jedno od najvećih govna ikad napisanih.



Svi zaključci se baziraju na CB23. Mislim da baš nitko, od skoro 8 milijardi ljudi ne koristi laptop za rendering....ako je netko baš tako glup da koristi onda mu neće trajat dugo.



office paketi, neka virtualka, možda neka jednostavna i kratka obrada slika i videa, to je za što velika većina ljudi koristi laptope+igre, a to je light load, to uopće nije testirano



Ono što ja vidim iz ovog

AMD sporiji i manje učinkovit u single core CB23

AMD znatno brži i znatno učinkovitiji u CB23

AMD znatno lošiji u idle (vjerojatno i u lite load, koji nije testiran a bitno je za 99% usera)

IGP nije testiran (tu intel ima znatno brži IGP i znatno bolju software podršku, quicksync)



I onda zaključak "Verdict - AMD Zen4 is the superior CPU right now".

Nedvojbeno je AMD bolji u CB23 multicore, al ko to koristi i kome to išta znači...
Omašio si ceo fudbal, pričamo o mobilnim procesorima sa 16 i 24 jezgre koji mogu gutat preko 100w - to nisu procesori (a ni laptopi) za 99% korisnika i za tu kategoriju uređaja 9w ili 6w u idle ne igra nikakvu ulogu, a low load im nije drastično drugačiji. Veci efekt kod tih procesora na low load ce kroz 8-12 mjeseci korištenja imat bloatware koji se ljudima bu skupil na kompu nego eventualne razlike u arhitekturi.

Kaj se igpu tice ima amd svoje konje za utrku, al' to nit je bila tema članka, nit predstavlja ista bitnoga u mobilnim radnim stanicama. Ak daje sliku dok si na bateriji i baterija duze traje - to je to kaj se od igpu ocekuje. Te procesore spajaš sa poštenom dgpu.

Daj barem copy paste odradi kak spada...
"AMD offers the best mobile processor for powerful laptops right now."

Tvoj komentar bi mi imal smisla da pričamo o laptopima od 1.5kg i sa 15-25w tdp-a, a ne o laptopima kojima je hlađenje teško bar tolko.

Nego smedšna mi je opaska u članku - na amd sustavu da bi spojili eksterni monitor morala je dgpu raditi. Tak je i kod mene, a amd-a ni na vidiku.

Sent from my 2201116SG using Tapatalk
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2023., 18:00   #527
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,172
Citiraj:
Autor markecSMB Pregled postova
Ti ne kužiš da ima igri di je s bilo kojom mid range grafikom čak i 7800X3d i i9 13900ks s najbržom memorijom iztjuniran teški bottlneck.

Primjeri: Arma 3, DayZ, Squad, HLL, Star citizen, Sons of The forest, MSFS, Tarkov, Rust, DCS world.... ima dosta+dosta VR naslova

Velikoj većini je dobar i neki R5 i I5....al ima ljudi kojima nije žap dat para

Imaš ljudi koji su uložili u MSFS sisteme više para nego što dođe Cesna...


100 ljudi 100 čudi

Mene baš zanima za što ti koristiš svoje računalo kad ti je 5800x3d lošiji od 5900....očigledno ne/samo igre
Nisam ni rekao da kužim, razmišljam na glas..
Znaci ni u jednom single player naslovu razlika izmedju banaliziram 150 i 190 fps ne znači ajmo reci praktično ništa, jer nije kompetitivno, i to je 99% sve u glavi i benchanju

U multiplayeru ako je fast pace onda lovis niski input lag i trebas high fps, ali tamo negdje iznad 300-400 nekako ti je sve svejedno i to ovisi od igre do igre
Ako igras multiplayer, competitive, velika je sansa da snimas/streamas to sto radis, te kasnije kao ja za primjer 3x 15min videa pripremaš/puštaš tjedno na YT , gdje je i obicni 8c brzi od 8cx3d , a kamo li 12c..

A konkretno u mom slucaju sa rtx3070 ajmo reci neki avgmin fpsi koje sam imao s 5900x su bili 310, s 5800x3d su bili 330, sad s 7900x su oko 350
Uz napomenu da feeling rada općenito ako zanemarimo igre, je daleko bolji na 7900x ili 5900x nego na 5800x3d jer tocno sam osjetio da ima manji takt i manje jezgri, jbg dugo sam imao 5900x i navikao sam se..

Dakle rezime mog iskustva je da ni priblizno ne osjetim razliku u igri (igram samo jednu), koliko osjetim razlike u svakodnevnici..

Samo ukazujem na moj pogled na stvari, ne tvrdim da je to generalno istina, nego eto mislim da ljudi precjenju fps na ustrb ostalog..

U mom konkretnom slučaju se vidi i da je 5800x3d slabiji od 7900x, vjerojatno isti argumenti kao i za csgo , sto ukazuje da low details old engine gaming jos uvijek cijeni visok takt..

Ps
I za kraj, 5800x3d mi je bio losiji po pitanju temp od 5900x, i komentirali smo i to bili tu na forumu, nisam bio jedini..
Ne znam da li je to i u zen4 slučaju jer su sve razmrdali svojim 90°C je normalno pristupom, ali tada mi je i to pikalo lagano na zivac uz to sto nisam osjetio (iako sam ih vidio) benefite u igri zbog tih par fpsa , dok sam osjetio minuse u svemu ostalom.. pogotovo kad slozis video i cekas 10min umjesto 6min izmišljam iz glave

Zato kažem, pokušavam zamisliti gamera koji bi bio zadovoljniji sa 7800x3d nego recimo sa 7900x , i nekako ih je malo i svi su nekako više u grupi imam para i doslovno nista ne radim nego vrtim igre na najjacem pceku.
Ostali ako zanemarimo "gaming PR" su vrlo ciljani kupci koji su nekako provjerili i vidjeli da njihova igra ima specifične i dobre pluseve, npr fps im je umjesto 190 skocio na 250 ili tako nešto evidentno unutar rangea monitora i sl, i bas ne zele koristiti freesync fore iako je single player igra, i tako to mi je onda nekako ok..


Kažem x3d je vrlo specifičan proc Kao da ga je Intel radio
Ima svoje kupce, ali brijem da će ga 90% kupaca kupit zbog reklame, a ne zbog analize sto je njima realno/praktično bolje
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE

Zadnje izmijenjeno od: Eladio. 07.04.2023. u 18:15.
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2023., 18:23   #528
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,784
Igre su možda u prvom planu kad je marketing u pitanju, ali X3D modeli itekak imaju svoje mjesto u situacijama gdje se mogu iskoristiti kak spada, tako da nekome tko ih može isplatiti konkretnim radom dođu kao naručeni.
Citiraj:
The technical workloads where AMD Ryzen 9 7900X3D/7950X3D CPUs are excellent
Citiraj:
One of the most compelling technical computing applications for these AMD Ryzen 9 7900X3D/7950X3D processors outside of gaming is for computational fluid dynamics (CFD) work such as with OpenFOAM. As we saw with the prior generation Ryzen 7 5800X3D and the AMD EPYC Milan-X server processors, OpenFOAM and other CFD software love the large CPU caches. For those spending significant portions of your time working with OpenFOAM CFD, ClickHouse databases, hydryodynamics software packages, some AI software and models, and other workloads covered in this article, these 7900X3D and 7950X3D processors can be very compelling both for the better raw performance and power efficiency. Of course, for running heavy CFD simulations and the like there is obviously the AMD EPYC server processors, but for those on a budget or working on these open-source projects just as a hobbyist, the AMD Ryzen Zen 4 3D V-Cache processors are excellent options.
Izvor: Phoronix
I uvijek ista stvar u ovakvim raspravama, mada su (isključivo) igre samo dio 3D cache priče, jer većinu JubiTubera ne zanimaju ostale namjene kad ciljana publika ionako nema trunke interesa za takav materijal.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2023., 18:34   #529
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,172
Kruha i igara, podjeli pa vladaj.. te dvije uzrečice pogone svijet

Ma ja ne propitujem tehnologije, nekad je Intel radio 'dobre" procesore ja sam bio sirotinja na AMDu i bilo mi je skoroz ok.. zato i kažem da me ovaj x3d podsjeća na old school intela.. ima top fps u mnogo igri i jos neke vrlo specifične namjene.. ali PR koji je dobio mi je bas ono nevjerojatan..

Čim je gaming etiketa, to idu milijunski pregledi i klikovi, idu bombastične izjave, epiteti padaju..
Kao da npr 7700x nije gaming proc, ili 7800x3d ili nista xD
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE

Zadnje izmijenjeno od: Eladio. 07.04.2023. u 18:47.
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2023., 19:47   #530
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,043
Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
Nisam siguran, meni je na 2K 32" nekako taman, i sve se bojim na 4K koliko bi sve bilo sitnije. Puno je teže pogađati HS, a i veća reza znači više periferni vid smeta za fokus u centar.. neki put više znači manje u brzini jel
Auuuu, neces vjerovat da si govorio da je 2k na 32" taman jednom kad predjes na 4K... I nista nije sitnije, identicne je velicine sve ko na 2k kada ukljucis 150% scalling, samo je ostrina svega neusporediva.
ansha je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2023., 19:59   #531
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,172
Moguće, mrzim scalling (bar u winsima) ali kuzim poantu sta govoris
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2023., 20:28   #532
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,043
Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
Moguće, mrzim scalling (bar u winsima) ali kuzim poantu sta govoris
A zasto bi mrzio scalling?!?
ansha je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2023., 21:02   #533
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,172
Citiraj:
Autor ansha Pregled postova
A zasto bi mrzio scalling?!?

Nikad ga nisam (znao) uspio podesiti da radi kako treba u svemu, kao da je nativna...
pa sam doslovno radije na kratko mjenjao rezu u postavkama na koju želim..
Ali definitivno se vidim u budućnosti baš kako si rekao na 4k+ monitoru , doći ce i to na red jednog dana..

Ali da ne idemo u offtopic, gdje to mjenja na stvari u praktičnom smislu?, dakle imas 4k monitor i upravo kupujes kupujes proc i grafu, koji kupci su idealan izbor za 7800x3d, a ne recimo za 7700x ili 7900x

7800x3d ja uspoređujem kao neki bmw m3, placas premium nije to ni skoda superb za putovanja ili speceraj, niti kao vw transporter za obavljati hrpu korisnih stvari. Niti ga mozes iskoristiti dok vozis po gradu ili guzvi, ali tu i tamo na zaobilaznici pronadjes taj trenutak malo brže pa se ispuše a tebi milo oko srca..
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2023., 14:44   #534
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 946
Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
Kruha i igara, podjeli pa vladaj.. te dvije uzrečice pogone svijet

Ma ja ne propitujem tehnologije, nekad je Intel radio 'dobre" procesore ja sam bio sirotinja na AMDu i bilo mi je skoroz ok.. zato i kažem da me ovaj x3d podsjeća na old school intela.. ima top fps u mnogo igri i jos neke vrlo specifične namjene.. ali PR koji je dobio mi je bas ono nevjerojatan..

Čim je gaming etiketa, to idu milijunski pregledi i klikovi, idu bombastične izjave, epiteti padaju..
Kao da npr 7700x nije gaming proc, ili 7800x3d ili nista xD
Došle su cijene.

Ima u linksu 7800x3d za 580€

ADM nema al može izdat ponudu na 620€ (-5%)...imat će kroz neko vrijeme

https://youtu.be/78lp1TGFvKc?t=946


E sad, ispada da je brži 10% od 7700x (od ekvivalentnog intela i7 13700k cca 5%), na ovom primjeru

Al je 50% skuplji
Ispada i da potrošnja manje od 20W manja od 7700x. S intelom je smiješno uspoređivat (mada se intel dobro undervolta, no može i AMD)

Vjerujem da su ove cijene napuhane
https://www.links.hr/hr/procesor-amd...jaka-010501031

7700x
https://www.protis.hr/products/detai...m_medium=click

U de je s njihovim PDV 500€
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2023., 16:26   #535
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,975
E sad...7700X je 390 eura pa sad ak se već kupuje onda dodat tih 200 eura i uzet najbolje, zlu ne trebalo

Ili za 150 eura uzet ryzen 5600 i igrat sve po redu dok ti igre ne iscure iz očiju, pa za tri godine prodat uz minimalni gubitak, i uzet neku novu best buy platformu, i opet imat gajnc novo.
Daš za CPU i MBO 300 eura i za tri godine dobiješ 150 nazad, ni ne skužiš da si trošio. A igraš se hardverom i softverom kao da si u krizi srednjih godina win-win
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2023., 17:08   #536
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,993
Ma jasno, nema smisla oko takvih procesora raditi krivulje isplativosti i sl. potpuno je jasno u startu da nisu cost effective, za to služe drugi modeli.
Ovo je za one kojima treba najbolje i za one koji misle da im treba najbolje, a tu se uvijek plaćalo 50% više para za 10% više frameova.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2023., 18:05   #537
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 946
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Ma jasno, nema smisla oko takvih procesora raditi krivulje isplativosti i sl. potpuno je jasno u startu da nisu cost effective, za to služe drugi modeli.
Ovo je za one kojima treba najbolje i za one koji misle da im treba najbolje, a tu se uvijek plaćalo 50% više para za 10% više frameova.
Mislim da je ovo više pecanje early adoptera. Jer bar na papiru je
7700x 399$, a 7800x3d je 449 $

U stvarnosti je manje 7700x
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2023., 19:35   #538
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,172
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Ma jasno, nema smisla oko takvih procesora raditi krivulje isplativosti i sl. potpuno je jasno u startu da nisu cost effective, za to služe drugi modeli.
Ovo je za one kojima treba najbolje i za one koji misle da im treba najbolje, a tu se uvijek plaćalo 50% više para za 10% više frameova.
U tom smislu 10%, taj dio mi je diskutabilan i zato ga dozivljavam intelovski.
Da je u svemu 10%+ bolji, ono konstantno uvijek bolji (od 7700x), bez bitne iznimke, onda je stvar jasna.
Zakomplicira se priča jer u startu od dizanja OSa ako tako gledamo je čak simbolično sporiji - ali sporiji, i takav je sve dok ne upalis igru koja to uz specifičan ostatak hardware zna iskoristiti (više ili manje). I to bi trebalo više isticati.

Npr kod usporedbi 7700x i 7900x je stvar jasnija, simbolična razlika u taktu daje tu prednost 7900x u startu i ista se znacajno povećava kako se sve više iskorištavaju jezgre.

Zato se i stvar postavlja uz emocije i epitete kao gamerski itd. te u intelovom stilu prodaje uz sočnu cijenu.

Ne bi puno ni pametovao, da ne vidim koliko ljudi sline i koliko ga mnogi hvale, a definitivno nije vrijedan toga.

Vrijedan je pohvale, high end je priča tu nema dileme, ali ajmo bez emocija razgovarati i onda je to to

To kažem jer se dozivljavam kao hobby gamer, igram redovno i competitive i radije sam izabrao 7900x i uopće me ne mami nakon 5800x3d sad ici na neki zen4 x3d..

Slinio sam, probao, prošlo me, pa sad to iskustvo prenosim dalje
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2023., 20:15   #539
emilblomsky
Premium
Moj komp
 
emilblomsky's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: karlovac
Postovi: 2,036
Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
U tom smislu 10%, taj dio mi je diskutabilan i zato ga dozivljavam intelovski.
Da je u svemu 10%+ bolji, ono konstantno uvijek bolji (od 7700x), bez bitne iznimke, onda je stvar jasna.
Zakomplicira se priča jer u startu od dizanja OSa ako tako gledamo je čak simbolično sporiji - ali sporiji, i takav je sve dok ne upalis igru koja to uz specifičan ostatak hardware zna iskoristiti (više ili manje). I to bi trebalo više isticati.

Npr kod usporedbi 7700x i 7900x je stvar jasnija, simbolična razlika u taktu daje tu prednost 7900x u startu i ista se znacajno povećava kako se sve više iskorištavaju jezgre.

Zato se i stvar postavlja uz emocije i epitete kao gamerski itd. te u intelovom stilu prodaje uz sočnu cijenu.

Ne bi puno ni pametovao, da ne vidim koliko ljudi sline i koliko ga mnogi hvale, a definitivno nije vrijedan toga.

Vrijedan je pohvale, high end je priča tu nema dileme, ali ajmo bez emocija razgovarati i onda je to to

To kažem jer se dozivljavam kao hobby gamer, igram redovno i competitive i radije sam izabrao 7900x i uopće me ne mami nakon 5800x3d sad ici na neki zen4 x3d..

Slinio sam, probao, prošlo me, pa sad to iskustvo prenosim dalje
Ako slažeš komp isključivo za gaming, onda taj 7800x3d ima smisla. Za sve ostalo, 7900x je no brainer.
Ja osobno i da slažem gaming komp odabrao bi 7900x,a za te eure viška išao na bolju grafičku. I opet imaš bolji gaming komp.
__________________
Phil of the future!
emilblomsky je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2023., 18:35   #540
Vjeks
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 17
Za cca 2-3 mjeseca kupujem nešto novo.

U pravilu, pc sam pretezno koristio za gaming. No sad mi je vec (prilicno ozbiljan) hobi game dev, 3D modeliranje, vizualizacije i sl. Cak razmisljam ici u smjeru otvaranja pausalnog obrta. No, treba mi OK rig. Ne enthusiast lvl, ali solidno

Napravio sam nekoliko cinematica u UE5 sa svojim 5600X, 80GB ddr4 i 1080ti. Muka je pomalo postalo s time radit.

Koristim 3ds max, Unreal 5, photoshop, zbrush, visual studio, davinci resolve i takve stvari. Znači, treba mi I CPU i GPU...

Za moje potrebe, mislite da je 7900X ok,? Ima smisla ovaj 7800X3D ili ne? Thnx
Vjeks je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na