Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.09.2008., 21:15   #1
LAcy
Pink Floyd fan
Moj komp
 
LAcy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Santa Clara, CA
Postovi: 5,342
Ubrzivač čestica

Čudim se što još nema teme o vrlo značajnom događaju za par dana. 10. 09. 2008. će konačno pustiti u rad LHC (Large Hadron Collider) kojim će znanstvenici pokušati ponoviti uvjete koji su vladali prilikom velikog praska i dokazati Higgsov bozon. Ogroman akcelerator promjera 27km nalazi se relativno blizu nas između Francuske i Švicarske.

Ono što zabrinjava je mogućnost pojave crne rupe, istina prema očekivanjima vrlo male, par cm i koja bi se prema Stephenu Hawking trebala zbog vrlo visoke temperature vrlo brzo raspasti na fotone, elektrone i kvarkove. No sve se zasniva na teorijskoj fizici, zbog toga i rade eksperiment, a kao što znamo teorija i praksa ne moraju se nužno poklapati posebno u ovakvom graničnom području znanosti.

Dakle kolege forumaši imamo još nekoliko dana na raspolaganju prije nego nas možda proguta crna rupa koju smo sami proizveli

Ovo nije pokušaj širenja bilo kakve panike, samo skretanje pažnje na uistinu vrlo značajan znanstveni eksperiment.
__________________




Gigabyte Z170MX-Gaming 5 LGA1151
Core i7-6700K LGA1151 Skylake
Thermalright Le Grand Macho RT
Patriot Viper 4 Series DDR4 64GB (4 x 16GB) 3200MHz
RTX 2080 TI 11GB GDDR6
Samsung 850 EVO M.2 1TB SSD
Samsung 32" (2560x1440) CHG70 Gaming Monitor with Quantum Dot
MacBook M1 Pro
MacBook Air M2
Moto Edge





LAcy je online   Reply With Quote
Staro 06.09.2008., 21:19   #2
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
ROTFL kaj misliš da prosjek naše pupulacije uopće zna kaj je to hadron a kamoli kaj ekipa u CERNu radi...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.09.2008., 21:22   #3
LAcy
Pink Floyd fan
Moj komp
 
LAcy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Santa Clara, CA
Postovi: 5,342
Da sam llinkove, a evo i za hadron Taman se imaju vremena malo educirati.
__________________




Gigabyte Z170MX-Gaming 5 LGA1151
Core i7-6700K LGA1151 Skylake
Thermalright Le Grand Macho RT
Patriot Viper 4 Series DDR4 64GB (4 x 16GB) 3200MHz
RTX 2080 TI 11GB GDDR6
Samsung 850 EVO M.2 1TB SSD
Samsung 32" (2560x1440) CHG70 Gaming Monitor with Quantum Dot
MacBook M1 Pro
MacBook Air M2
Moto Edge





LAcy je online   Reply With Quote
Staro 06.09.2008., 21:23   #4
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,947
Citiraj:
Autor LAcy Pregled postova
Čudim se što još nema teme o vrlo značajnom događaju za par dana. 10. 09. 2008. će konačno pustiti u rad LHC (Large Hadron Collider) kojim će znanstvenici pokušati ponoviti uvjete koji su vladali prilikom velikog praska i dokazati Higgsov bozon. Ogroman akcelerator promjera 27km nalazi se relativno blizu nas između Francuske i Švicarske.

Ono što zabrinjava je mogućnost pojave crne rupe, istina prema očekivanjima vrlo male, par cm i koja bi se prema Stephenu Hawking trebala zbog vrlo visoke temperature vrlo brzo raspasti na fotone, elektrone i kvarkove. No sve se zasniva na teorijskoj fizici, zbog toga i rade eksperiment, a kao što znamo teorija i praksa ne moraju se nužno poklapati posebno u ovakvom graničnom području znanosti.

Dakle kolege forumaši imamo još nekoliko dana na raspolaganju prije nego nas možda proguta crna rupa koju smo sami proizveli

Ovo nije pokušaj širenja bilo kakve panike, samo skretanje pažnje na uistinu vrlo značajan znanstveni eksperiment.
i da se stvori STABILNA crna rupa ,kako je receno,potrebne su godine i godine da se poveca dovoljno da proguta nesto tako veliko kao sto je zemlja. Zato ,nema straha zivjet cemo bar do sp 2010
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2008., 21:26   #5
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Zapravo to kolko se crna rupa povećava je uvjetovano prije svega količinom materije koja joj je dostupna u okolini za usisavanje (postoje i iznimke kod interakcije sa tzv kozmičkim vlaknima - naravno sve striktno teoretski), anyway s obzirom da nebi bila u vakuumu svemira već u ljepom okruženju zemlje sa puno toga za usisavanje...

@Lacy
Samo velim radi toga kaj se čudiš kako nema teme...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2008., 21:31   #6
LAcy
Pink Floyd fan
Moj komp
 
LAcy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Santa Clara, CA
Postovi: 5,342
Molio bih konstruktivnu raspravu kao yedwyevu a ne spominjanje sp 2010.

Upravo tako, zemlja bi joj bila lijep početak, mjesec... Nije mi baš jasno ako se i raspadne obzirom na količinu energije koja se bude oslobodila što će biti!? Valjda su računali i na to. Mogao bi biti jednokratan eksperiment.
__________________




Gigabyte Z170MX-Gaming 5 LGA1151
Core i7-6700K LGA1151 Skylake
Thermalright Le Grand Macho RT
Patriot Viper 4 Series DDR4 64GB (4 x 16GB) 3200MHz
RTX 2080 TI 11GB GDDR6
Samsung 850 EVO M.2 1TB SSD
Samsung 32" (2560x1440) CHG70 Gaming Monitor with Quantum Dot
MacBook M1 Pro
MacBook Air M2
Moto Edge





LAcy je online   Reply With Quote
Staro 06.09.2008., 21:48   #7
Buger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 4,345
čekaj, jel istina da ako se pojavi crna rupa, potrebno 4 godine da proguta Zemlju?
Buger je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2008., 22:14   #8
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,064
Pričao nam je profesor iz Fizike o tom ubrzivaču čestica i jednom drugom eksperimentu koji se uspio raspast tim "specijalcima" iz CERN-a nakon nekoliko mikrosekundi i 6-7 godina pripreme. Tako da ne polažem nade da će uspjet u tome što su naumili, a ako Stephen Hawking i Vladimir Paar tako kažu onda ništa od ekspanzije tih mikro-crnih rupa i završetka svijeta. Respect to them jasno.

Ali i nikad ne reci nikad - jer su to samo, kako si i rekao, obične teorije... Vidjet ćemo u srijedu. Valjda ćemo stić prije toga Engleze dobit.
tutix je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2008., 22:21   #9
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,112
Hm, tko bi rekao da ce i ovo zavrsiti kao tema na PCE-u

Krajem 70-ih sjecam se prave male renesanse pisanih materijala na temu crnih rupa. Poneki materijali bavili su se opisima sa takvom lakocom, kao da su se maltene nekretnine unutar rupe prodavale.

Nema panike LAcy, pragmatizam svih elitnih istrazivanja nalaze da su tajna. Ovo je vise kao neka uobicajena dojava za pokojeg ulagaca za uobicajeni priliv donacija. Znanost tako skuplja novce jos od 60-tih. Da su dosezi ozbiljni, mi za ovo nikad ni naculi ne bi a kamoli znali dojavu prizivanja

Na stranu sva njena cudesa i svi fantasticni izvori gravitacijskih polja. Unutrasnji dragulj koji mene najvise golica je onaj vremenski. Odsetati se blizu, Eventnuti proslost i ne postati špageta. Tome se valjda nadati putnik namjernik koji tamo naidje tog datuma. Samo, osim par dosadnijih carnika koji su po tom poznati... nece od rupe vidjeti nista.
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2008., 22:26   #10
MIK
no fear
Moj komp
 
MIK's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: ZAGREB
Postovi: 893
Crne rupe su još uvijek velika misterija. Kada se doznalo da u središtu svake galaksije postoji crna rupa to je bilo senzacionalno i zbinjujuce otkrice.
Po nekim teorijam crne rupe su svuda oko nas, nastaju i nestaju u dijelicu sekunde.
MIK je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.09.2008., 22:50   #11
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,947
Citiraj:
Autor LAcy Pregled postova
Molio bih konstruktivnu raspravu kao yedwyevu a ne spominjanje sp 2010.
Vidim da je vrag odnio salu .
Htio sam reci da se to vjerojatno nece desiti ,da crna rupa proguta zemlju,10. rujna. Jer ako se crna rupa stvori potrebno je par godina da se poveca. Tako tvrde znanstvenici i ja ne mogu reci nista osim teorizirati kao sto mi trenutno radimo. A naravno da cu se saliti i dalje ,ako je sudjeno,bar cu umrijeti sretan .
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2008., 23:01   #12
LAcy
Pink Floyd fan
Moj komp
 
LAcy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Santa Clara, CA
Postovi: 5,342
Citiraj:
Autor Bruno_Rv Pregled postova
Vidim da je vrag odnio salu .
NHF, tema o sp postoji a ne bih želio da se ova pretvori u zahebanciju i spamanje.

@ Visage Napisao sad da nije poziv na paniku. Slažem se sa tobom da za većinu stvari koje se rade nemamo pojma. I da je ovo vjerojatno "procurilo" s razlogom namicanja sredstava. No mora se priznati da je sam eksperiment vrijedan poštovanja (izgradnja takvog akceleratora) i da se novci ipak troše i na znanost.
__________________




Gigabyte Z170MX-Gaming 5 LGA1151
Core i7-6700K LGA1151 Skylake
Thermalright Le Grand Macho RT
Patriot Viper 4 Series DDR4 64GB (4 x 16GB) 3200MHz
RTX 2080 TI 11GB GDDR6
Samsung 850 EVO M.2 1TB SSD
Samsung 32" (2560x1440) CHG70 Gaming Monitor with Quantum Dot
MacBook M1 Pro
MacBook Air M2
Moto Edge





LAcy je online   Reply With Quote
Staro 06.09.2008., 23:17   #13
Fadolf
Premium
 
Fadolf's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagabria
Postovi: 492
Bilo bi zanimljivo vidjeti kako mala crna rupa raste, i raste, i raste i odjednom nestane cijeli Sunčev sustav što ne bi bilo ništa za crnu rupu s obzirom na to da u nju stane beskonačno materije (ima beskonačnu gustoću, bar tako tvrde dok ne dokažu suprotno).

Mišljenja sam da nema razloga za paniku zbog crne rupe, više me zanima hoće li LHC proraditi kako spada jer je odavno premašen budžet, a i rok, ali što je tu je...
Fadolf je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2008., 23:18   #14
zlatko
Premium
Moj komp
 
zlatko's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: slavonac
Postovi: 468
progutala me crna rupa.
__________________
he,he

Zadnje izmijenjeno od: zlatko. 07.09.2008. u 11:42. Razlog: idem odslušat http://www.youtube.com/watch?v=8wwozHsmVQI možda se opametim
zlatko je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2008., 23:34   #15
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
.. pogodak u srz, kako bi itko od nas mogao raspravljati o tom na nekom nivou kad 99% populaciju ovdje ne zna sta je hadron, a kamoli da razumije teoriju koja objasnjava njihovu interakciju i u stanju je raspravljat o istoj..

.. medjutim skroz podrzavam temu, zanima me misljenje populacije

evo i jedna cinjenica koju sam cuo prisluskujuci jednog dr.sc.a koji radi tamo: nije samo higgsov bozon bitan u cijeloj prici, ogromni novci su potroseni na izradu samog setupa i mnogi novi materijali i tehnologije su stvoreni od kojih ce se barem jedan dio polako prebaciti u industriju i opet dio toga u siru primjenu, tako da je napredak tu i bez uspjesnog eksperimenta


odgovor na post ispod koji je offtopic i nema previse veze s temom (kao ni moj odgovor)

Citiraj:
Autor MIK Pregled postova
Mislim da ipak podcenjuješ populaciju sa foruma.
mislim da ne, osim ako se kojim cudom ovuda ne krecu doktori znanosti iz fizike koji se bave bas tim podrucjem, u tom slucaju se tim istim individuama ispricavam

Zadnje izmijenjeno od: hash. 06.09.2008. u 23:49.
hash je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2008., 23:40   #16
MIK
no fear
Moj komp
 
MIK's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: ZAGREB
Postovi: 893
Citiraj:
Autor hash Pregled postova
.. pogodak u srz, kako bi itko od nas mogao raspravljati o tom na nekom nivou kad 99% populaciju ovdje ne zna sta je hadron, a kamoli da razumije teoriju koja objasnjava njihovu interakciju i u stanju je raspravljat o istoj..
Mislim da ipak podcenjuješ populaciju sa foruma.
MIK je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2008., 00:01   #17
tpm4
Premium
Moj komp
 
tpm4's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Split
Postovi: 315
Mene bas zanima sto ce bit, nadam se da ce pokus bit uspjesan
Samo je pitanje koliko cemo mi obicni ljudi toga doznat.
A do tada mozemo samo zamisljat ljink
tpm4 je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2008., 00:18   #18
Codiac
bycod
 
Codiac's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Zagreb / Dubrava
Postovi: 6,697
iskreno nevjerujem da materija moze nestati dakle da ju crna rupa samo proguta i da prestane postojati, vec imho crna rupa je kao neki portal koji je recimo kao tunel tak da ak nas prugta u ovom suncevom sustavu mozda nas izbaci u drugoj galaksiji..
__________________

Intel-i5-760 / Cooler-Master-Hyper-212 / Gigabyte P55-USB3
GSkill -2x4gb / MSI R7 370 2GB / Audigy SE Xtreme
Samsung EVO850 250GB / Samsung HD204UI / WDC 1TB/Samsung SH203b
Seasonic-430w / Chieftec-LCX-2x120 / DELL U2412M
Logitech Illuminated Keyboard / Logitech-G9 / Steelpad 4D / Rumble-pad-2 / Logitech-Z4


.i.
Codiac je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2008., 00:24   #19
Delta S4
She`s back...
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 983
Problem je što je najveći dio fizike koji se bavi time, još uvijek samo puka teorija... Praksu ćemo vidjeti u srijedu.

Ali sve to skupa...podsjeća malo na Half-life
Delta S4 je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2008., 00:29   #20
potemkin.hr
Akutna lijenčina
Moj komp
 
potemkin.hr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Fiume
Postovi: 1,805
Citiraj:
Autor Delta S4 Pregled postova
Ali sve to skupa...podsjeća malo na Half-life
I ja sam baš to htio reći
Pametnije im je da za svaki slučaj prvo naprave gauss gun
__________________

potemkin.hr je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2008., 00:29   #21
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Citiraj:
Autor Codiac Pregled postova
iskreno nevjerujem da materija moze nestati dakle da ju crna rupa samo proguta i da prestane postojati, vec imho crna rupa je kao neki portal koji je recimo kao tunel tak da ak nas prugta u ovom suncevom sustavu mozda nas izbaci u drugoj galaksiji..

ako i je tako, nakon sto nas skupi u tako malu tocku (i zdrobi ) i izbaci nakon toga (i ozivi ) vrijeme bi trebalo ic unazad ali postoji i mali problem, a to je da kad se nesto toliko smanji na scenu stupa statistika i nisu nam neke velike sanse da ce nas izbacit kako smo usli
hash je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2008., 00:35   #22
IceFisherman
Magister Mundi sum!
Moj komp
 
IceFisherman's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2003
Lokacija: Zagorje
Postovi: 2,335
Crne rupe "rasteju" milijardama godina ... nadalje ... da se i pojavi koja za vreme tog pokusa a da ne nestane u roku od milisekunde ona nebude ostala na zemlji ...... tj nebude počela gutati zemlju ...kroz povjest su se izvodili puno opasniji pokusi pa nikome nič ...

a i po običaju novinari stvaraju paniku itd itd ... prvo je bilo da bude smak sveta 2012 .. sad su pomaknuli na dan kad bude izveden taj pokus .. baš šteta .. ja sam štel dočekati onog 2012 ... ista stvar je i s nuklearnom energijom .. umjesto da ljude informiraju o njoj jedino kaj u novinama moremo videti je "eksplozija ovoga pa onoga , zračenje sim i tam " .. trebalo bi ih sve banati

evo za one koje zanima malo o "The end of world"
http://www.ted.com/index.php/talks/s...rmageddon.html



p.s
sorry ali moram
http://img401.imageshack.us/img401/9800/4memthy2.jpg
__________________

INTEL PIV 2.6C@3.1 on ABIT IC 7
Sapphire radeon x1650PRO
2x512mb 433mhz Kingmax




WDC 10GB & Hitachi 160GB & Seagate 80GB
AOC 17", LCD, LM760
Win XP PRO SP2 & SUSE 10.1
Aopen H600B black pearl & Fortron 350W


www.crazywarriors.com
IceFisherman je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2008., 02:06   #23
DevNull
Spam Witch
 
DevNull's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Belišće
Postovi: 94
Citiraj:
Autor yedwy Pregled postova
ROTFL kaj misliš da prosjek naše pupulacije uopće zna kaj je to hadron a kamoli kaj ekipa u CERNu radi...
Cini se da se netko zahebo po pitanju poznavanja odredjenih stvari

Anyway vidjet cemo sve ... ak bude sve poslo k vragu bar nitko nece ostati ziv da ga se okrivi za sranja

@IceFisherman - Damn you Gordon Freeman hahaha
DevNull je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2008., 02:34   #24
flyer1
Premium
Moj komp
 
flyer1's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: home
Postovi: 559
e il ja nešto griješim...ili je prije par godina također izvršen experiment s akceleratorom, no tad je to bilo više ko retro vijest po novinama, nije bilo nikakvog posebnog hypea...makar se i tad, dakako, crna rupa spominjala kao ''negativna nuspojava'' cijelog projekta....ali pozitivni učinci i konkretna dobit od svega - ako se pokažu uspješnima - bili bi fascinantni....

EDIT: @DevNull - evo javljam se što sam prije mogao (by dr.freeman)
flyer1 je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2008., 02:43   #25
DevNull
Spam Witch
 
DevNull's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Belišće
Postovi: 94
Citiraj:
...
EDIT: @DevNull - evo javljam se što sam prije mogao (by dr.freeman)
DevNull je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2008., 03:11   #26
BladeRunner
Type R
Moj komp
 
BladeRunner's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: El Segundo School of Finance
Postovi: 1,485
Kao što je već netko rekao mi na na ovom području možemo samo teorizirati, jer ni najveći stručnjaci na tom polju nemogu bolje.

I da, ''smak svijeta'' 2012.(točnije 21.12.2012) je vijest iz 24sata. Po predviđanjima tad bi se trebao desit prelazak u 4. denzitet(galaksija.net ili PMajete Visage-a). A prelazak u 4. denzitet će uspjet samo ljudima na višoj razini svijesti.

Ako se mene pita, što se na svijetu događa zadnjih par godina, ovo je istinito.

Jedan od kvotova mog prijatelja, koji je kvotao nekog od pisaca na tom područja(Uspenskij i ekipa):
"Što je još gore, vrlo često se događa da suština umre u čovjeku dok su njegova ličnost i tijelo još uvijek živi. Značajan procenat ljudi koje svakodnevno susrećemo na ulicama velikih gradova su ljudi koji su prazni iznutra, tj. oni su, u stvari, već mrtvi.”
"Na svu našu sreću, mi to nismo u stanju da vidimo i znamo. Kad bi mi znali koliko ljudi je stvarno mrtvo i koliko mrtvih ljudi upravlja našim životima, mi bi poludjeli od užasa.
"Stvarno se i dešava često da ljudi polude zato što su saznali nešto slično, a da prethodno nisu bili pripremljeni za to, tj. vidjeli su nešto što nisu trebali da vide.”
"Da bi čovjek VIDEO bez opasnosti po sebe, on mora već da se nalazi na PUTU. Ukoliko čovjek, koji nije u stanju da išta učini, vidi ISTINU - onda će on sigurno poludjeti. Međutim, to se rijetko dešava. Obično, sve je tako aranžirano da čovjek ne može ništa da vidi pre vremena.
Ličnost vidi samo ono što ona voli da vidi i što nema uticaja na njen život. Ona nikada ne vidi ono što ne želi da vidi.
To je istovremeno i dobro i loše. Dobro je ukoliko čovjek želi da spava, a loše – ukoliko želi da se PROBUDI."


Da rezimiram(samo da se zna, ja vrlo malo znam o ovome):
Dosta toga ima veze s Plejadancima, Teslinim (nedokazanim) eksperimentima, čak i Matrixom.
BladeRunner je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2008., 07:08   #27
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Citiraj:
Autor DevNull Pregled postova
Cini se da se netko zahebo po pitanju poznavanja odredjenih stvari

Anyway vidjet cemo sve ... ak bude sve poslo k vragu bar nitko nece ostati ziv da ga se okrivi za sranja

U čemu to?

BTW da nebi bilo zabune ono sa usisavanjem je vic, neće se desit ništa sve da i naprave mikro singularnost ali bi im se lako moglo desit da dignu u zrak komad akceleratora ili spale koji dalekovod, a i bolje da ja ne velim kaj mislim o cjelom tom projektu akceleratora, u svakom slučaju su već napravili jednu crnu rupu - crnu rupu za financije i ta odlično radi...

Inače uspio ili ne uspio ovaj pokus im ne znači ništa posebno, neko će možda dobit Nobela za to, možda i neće, njemu će to bit cjeli svjet ali neke praktične primjene toga baš i nema...
__________________
--
Have a nice day...

Zadnje izmijenjeno od: yedwy. 07.09.2008. u 07:37.
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2008., 09:35   #28
LAcy
Pink Floyd fan
Moj komp
 
LAcy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Santa Clara, CA
Postovi: 5,342
Citiraj:
Autor yedwy Pregled postova
Inače uspio ili ne uspio ovaj pokus im ne znači ništa posebno, neko će možda dobit Nobela za to, možda i neće, njemu će to bit cjeli svjet ali neke praktične primjene toga baš i nema...
Vidim da je i tebe kao i većinu zemaljske populacije zahvatio materijalistički način razmišljanja. Zašto nešto raditi ako od toga nemamo financijske koristi? Čovjek se od samih početaka pita koja mu je svrha postojanja, kako je sve nastalo i sl. Neki znanstveni eksperimenti nemaju a možda nikad neće niti imati praktičnu primjenu no možda nam barem malo rasvijetle neka pitanja koja nas muče.

Što se tiče poznavanja ovog područja fizika, na većini tehničkih fakulteta se daju solidne osnove. Sveprisutni Internet kao i knjige popularne znanosti mogu dati prilično informacija onom koga zanima. Nije potrebno biti doktor znanosti da bi se uzelo knjigu u ruke i pročitalo. Za primjer pogledajte ovaj film koji na zabavan način daje osnovne informacije o eksperimentu.
__________________




Gigabyte Z170MX-Gaming 5 LGA1151
Core i7-6700K LGA1151 Skylake
Thermalright Le Grand Macho RT
Patriot Viper 4 Series DDR4 64GB (4 x 16GB) 3200MHz
RTX 2080 TI 11GB GDDR6
Samsung 850 EVO M.2 1TB SSD
Samsung 32" (2560x1440) CHG70 Gaming Monitor with Quantum Dot
MacBook M1 Pro
MacBook Air M2
Moto Edge





LAcy je online   Reply With Quote
Staro 07.09.2008., 10:15   #29
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,728
Citiraj:
Autor LAcy Pregled postova
VZa primjer pogledajte ovaj film koji na zabavan način daje osnovne informacije o eksperimentu.
radije si ovo pribavite: National Geographic Megastructures Atom Smasher
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2008., 10:26   #30
~Kaiser_Chief~
Premium
Moj komp
 
~Kaiser_Chief~'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zabok
Postovi: 1,187
jbt jos cemo se sami pokopat... ...
a taman sam sljedeci vikend mislio opet na more... a sad to postaje upitno...

a u vezi tog eksperimenta... niti z žepa niti h žep!
__________________
~Kaiser_Chief~ je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na