Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.09.2014., 19:19   #1
bogli
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: Mostar
Postovi: 6
Problem sa paljenjem PC-a

Pozdrav ekipa,

imam problem sa paljenjem PC-a, naime kada se upali cuje se 1 beep(uobicajeni), i onda nakon sekund-dva, cuju se jos 2 kratka beep-a.
Fanovi rade. sve je nromalno sto se tice komponenata, slike nema(monitor radi, provjerio), isprobao sam sve moguce opcije i metode koje sam saznao, od resetiranja BIOS-a pomocu baterije, CMOS-a sa jumperom, vadjenjem graficke, vracanjem graficke, sa integriranom grafickom, mislim da je razlog RAM memorija...naime prije tjedan/dva ponekad bi se PC crasho, pojavljivao je se i blue screen, dosta puta nije htio upaliti normalno nego se upali bez ikakvog beepa, pa bi stvar popravio resetiranjem BIOS-a ili mjenjanjem slotova RAM-a, i moje misljenje je bilo da je do maticne ploce, 4 kondenzatora sam nasao da su napuhani ali nisu jos pustili, promjenuo sam ih sa kondenzatorima istih vrjednosti, vratio maticnu sve fino spojio uradio, ali PC se ne pali normalno. Naime kada su oba slota RAM-a unutra. upali se ali nema nikakvog beep-a, kada izvadim jedan slot, sa jednim zeli pokrenuti PC sa beepovima (1 normalan, i onda 2 kratka) bez obzira u kojem je slotu RAM, a sa drugom plocicom RAM-a(zasebno stavljena) se pali PC bez ikakvog beep-a. Sto se tice maticne ploce nadam se da je sve uredu(ali nemogu biti siguran 100%), trazim bilo kakav vas savjet(pokusao sam sa sasvim drugom RAM memorijiom od prijatelja, ali isto ije bilo 1 beep pa onda dva kratka (ali nisam resetirao BIOS ili CMOS tada, nije mi palo na pamet ) ali uglavnom to je isto tako bilo.) Isprobavao sam i sa grafickom i bez graficke, i resetirat BIOS, CMOS i dok je graficka i dok je nema, uvjek je isti rezultat, stvarno ne znam sta da vise radim, samo se tjesim da nije otisla maticna nego da je ipak do RAM memorije.

Maticna ploca je ASUS P5B-MX, RAM memorija -> x2 1GB DDR2 667 CL5 (takeMS proizvodjac), CPU: Intel core 2 duo e4500(2,20GHz)

Mislim da je to sve sto je potrebno, ako imate ikakav prijedlog ikakvu vrstu pomoci sta bi moglo se uraditi bio bih vam vrlo zahvalan.
(Pretezak period bez vlastitog PC-a i relaxiranja haha )



Nakon toga sam kupio novu RAM memoriju, 2x slota po 2GB DDR2 memorije 800mhz, zamjenio BIOS bateriju i sve, i opet isti problem....odem do servisa (gdje sam radio na praksi), bez da ista diramo spojimo ga PC normalo pali i radi, sa grafickom, bez graficke(nebitno), pokusavali ga preopteretit da vidimo jeli nesto da se pregrijava i nemoez podnjet nije bilo nikakvih problema...sav sretan dodjem kuci, spojim sve opeti sti problem nece, odem kasnje isti dan do servisa samo ga spojimo (bez da ista diramo mjenjam vadimo resetiramo etc.) PC ponovno normalno radi, tako da je to frustrirajuce i nikada se nisam sreo sa bizarnijim i cudnijim problemom, probao sam i sa drugim kablom za napajanje ali ista stvar.

Jedino sto preostaje mogucnost i sto ja mislim da je mozda (ali je malo cudno) da je do struje unutar zgrade gdje zivim, da je mozda neki od kucnih uredjaja fazom probija masu, inace to je rjetkost slucaj, ali eto izludi me vise.

Bilo kakva pomoc je dobro dosla, hvala vam na odgovoru i pomoci, i tezak je zivot bez vlastitom PC-a i relaxiranja

Btw. novi sam na forumu, prijatelj mi vas je preporucio pa eto pozdrav vam svima i nadam se da cemo nesto novo saznat

Pozdrav ekipa
bogli je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2014., 19:31   #2
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,173
Da faza dira nulu ili uzemljenje,ili bi pao osigurac,fidovka ili bi treslo negdje na metalnim dijelovima uredaja ili pak na pipama ili bilo cime sto je povezano s vodom jer i bojleri su uzemljeni ili nulovani s obzirom kako je instalacija izvedena. Ja ti imam dvije mozda pametne za rec. Spoji grafiku (ovu ili onu,nebitno),nista u USB,otpoji optiku tj spoji samo plocu,hard,memoriju i tipkovnicu i to po mogucnosti ps2 ako imas/mozes. Ciljam na samo napajanje da te *ebe...
smuchac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.09.2014., 19:34   #3
bogli
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: Mostar
Postovi: 6
Citiraj:
Autor smuchac Pregled postova
Da faza dira nulu ili uzemljenje,ili bi pao osigurac,fidovka ili bi treslo negdje na metalnim dijelovima uredaja ili pak na pipama ili bilo cime sto je povezano s vodom jer i bojleri su uzemljeni ili nulovani s obzirom kako je instalacija izvedena. Ja ti imam dvije mozda pametne za rec. Spoji grafiku (ovu ili onu,nebitno),nista u USB,otpoji optiku tj spoji samo plocu,hard,memoriju i tipkovnicu i to po mogucnosti ps2 ako imas/mozes. Ciljam na samo napajanje da te *ebe...
Iskreno ne znam ti ni sam, moze biti vrlo lako da je nesto do napajanja, ovo gore te nisam bas najbolje razumio ali moze biti da je to vrlo vjerovatno.... probao sam danas po sebi malo "ocajan" pokusaj, izvadio maticnu i napajanje i hdd, stavio maticnu na kartonsku kutiju spojio sa napojnom i hddom, i uz pomoc sarafcingera upalit (da nije slucajno neki kratki spoj ali nema logike jer na drugim mjestima radi) i opet ista stvar.

A nista morat cu negdje naci rezervnu napojnu pa isprobat, jer zao mi kupit novu a da ne bude do nje, a za struju i osigurace ne znam trebam li ikoga dovoditi hmmm
bogli je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2014., 19:45   #4
vm@
Premium
Moj komp
 
vm@'s Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: donji lapac
Postovi: 547
vm@ je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2014., 23:55   #5
bogli
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: Mostar
Postovi: 6
Znam i sam za beep codove ali vjeruj mi u mom slucaju neigraju mi nikakvu ulogu...ako ih imam to su 1 dugi 2 kratka, ponekad 1dugi 3 kratka, na drugim mjestima se PC upali sasvim normalno, tako da nema tu vise nikakve logike :S

Iskreno se nadam da je do napajanja, nebih imao nista uloziti u napajanje novo.

P.S. Nisam znao da "pokvareno" napajanje moze raditi, napajat maticnu i ostale djelove ali "fail-at" prilikom pokretanja racunala, mislio sam da nikako nebi trebala radit hmmm
bogli je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2014., 06:59   #6
vm@
Premium
Moj komp
 
vm@'s Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: donji lapac
Postovi: 547
jesi probao drugi monitor
vm@ je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2014., 08:37   #7
bogli
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: Mostar
Postovi: 6
Citiraj:
Autor vm@ Pregled postova
jesi probao drugi monitor
Nisam, ali sam isprobao ekran sa laptopom, sasvim normalno radi tako da nije do njega, a ostalom trebao bih cuti samo jedan beep da se PC normalno upali(takav mu je bio princip paljenja u ovih 7 godina starosti)
bogli je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2014., 09:18   #8
bogli
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: Mostar
Postovi: 6
Evo vam i kratki video u praksi da vidite problem.

Snimio sam sa grafickom i bez, ali indenticna je stvar.

Ne osudjujte za cable management

https://www.youtube.com/watch?v=-jw7mrL_E5s

https://www.youtube.com/watch?v=8--dGucOnYk

(spojeno je samo napajanje bez ostale periferije, ali u praksi isti je rezultat sa i bez)

Danas cu pokusati sa drugim napajanjem da saznam, da li je problem u napajanju.
bogli je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2014., 13:48   #9
bogli
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: Mostar
Postovi: 6
Danas sam znaci jos jednom otisao do frenda doma da probam drugo napajanje, prije nego sto cemo probat spojili smo njegove kablove na moj PC(bez da smo ista dirali, resetirali, etc) i PC je upalio bez ikakvih problema, preko programa "aida64" smo gledali voltaze, i na voltazi 3.3V on prikazuje 3.28V dakle ima malo odstupanje, ali PC sasvim normalno radi, i pokusaj stres testova i opterecenja je podnio bez ikakvih problema tako da ne znam vise ni sam, izgleda da je ipak na kraju sve do kucne struje, da je slabija ili tako nesto(ne razumijem se bas pa nemogu pricat puno o tome)

Danas ili sutra bi trebao doci elektricat da to provjeri pa da ustanovimo problem, jer nema smisla da kod prijatelja radi PC i to i sa mojim vlastitim napajanjem, a kuci vazda jedan te isti problem.
Ocito je to rjedak slucaj, ali eto dogadja se i ocigledno je zakacio mene. :S

Pun mi je šešir vise vozanja vamo-tamo, provjeravanja, za**bavanja i ostalih gluposti, nadam se da cu time napokon rjesiti taj misteriozni problem.
(sigurno je uzrok svemu tome puno grmljavina u posljednje vrijeme, i stari osiguraci, instalacije u zgradi)
bogli je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2014., 18:27   #10
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,173
Izmjeri napon doma. Ako ima 180V stavljam pišu na panj.
smuchac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.09.2014., 10:37   #11
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Citiraj:
Autor smuchac Pregled postova
Izmjeri napon doma. Ako ima 180V stavljam pišu na panj.
...većina napajanja danas rade na otprilike 80V-260V tako da kućni napon ne igra ulogu .....osim kod neispravne instalacije gdje je greškom električara krivo spojena ili u razvodnoj kutiji odgoren spoj nule jer tada napon može pasti ovisno o opterećenju i do "0"

To bar može provjeriti uključenjem na utičnicu koju koristi za PC nekog npr. fena ili kalolifer grijalice i mjenjat pritom snagu na prekidaču a instrumentom pratiti napon ( ako nema instrument može priključiti neku noćnu lampu i gledati da li mjenja svjetlost...).
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2014., 12:24   #12
tinca81
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: Krapinske toplice
Postovi: 1
Vec par dana tesko mi se pali racunalo tj moram ga barem 20tak puta palit i gasit da bi konacno proradio, prvo sam mislila da je do ekrana ali on je ok testirala ga preko drugog racunala ne znam dali je mozda napajanje problem jer kad se upali sve super radi osim ako ga ostavim upaljenog kojih 15tak min a da nista na njemu ne radim on se opet ugasi i sve moram ponovno zanima me sto bi moglo biti
tinca81 je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2014., 17:09   #13
Chuxonja
Pajcek
Moj komp
 
Chuxonja's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 935
Kolko je star komp ? Ovak na prvu bi reko ko da se neš sprema krepat for good.
__________________


CPU: i7 4790 @4.3 GHz + Scythe Ninja 3
MBO: ROG Maximus VII Ranger
RAM: 2x8GB Hyperx Fury 1866MHz
GPU: 2x XFX R9 280 3G BOOST
ODD: LG GH24NS70
SSD: Kingston HyperX Fury 240GB
HDD: WD Purple 1TB
PSU: FSP Hyper 700W
CASE: Antec 1200
OS: Windows 10 Pro



CPU: i5 4690k @4.5 GHz + Raijintek Themis
MBO: ASRock Z87 Pro3
RAM: 4x4GB Corsair Vengeance 1600MHz
GPU: Intel HD Graphics 4600
SND: Creative X-Fi Xtreme Music + 5.25 Front panel
ODD: LG GH24NS70
SSD: Kingston HyperX Savage 240GB
PSU: Corsair TX 650W
CASE: Zalman Z3 Plus
OS: Windows 10 Pro



CPU: Xeon X5675 lapped + Arctic Freezer A30
MBO: Gigabyte GA-X58A-UD7
RAM: 3x2GB Corsair XMS3 1600MHz
GPU: Gigabyte HD 5450 1024MB
SSD: Corsair Force GT 120GB
HDD1: Toshiba P300 2TB
HDD2: Hitachi DeskStar 2TB
HDD3: Hitachi DeskStar 2TB
HDD4: WD Green 2TB
HDD5: WD Red 2TB
HDD6: WD Purple 4TB
PSU: Corsair CX 600M
CASE: Chieftec Bravo
OS: Windows 10 Pro



CPU: Xeon E5450 @3.0 GHz + Xigmatek Achilles
MBO: Asus P5Q SE/R
RAM: 2x2GB G.Skill 1000MHz + 2x2GB KingMax 800MHz
GPU: PoV Geforce GTX 550Ti 1024MB
FDD: Samsung SFD-321B 3.5"
ODD: LITEON iHAS124
SSD: Kingston SSDNow V300 120GB
HDD1: Maxtor DiamondMax 21 250GB
HDD2: Seagate Barracuda 7200.8 250GB
HDD3: Maxtor DiamondMax 20 80GB PATA
PSU: Fortron Blue Storm II 500W
CASE: Antec Sonata
OS: Windows 10 Pro + Windows Server 2012

LINK



CPU: Athlon 64 X2 6000+ @3.3 GHz + Zalman CNPS7000C-Cu
MBO: Epox EP-AF550 Pro/G
RAM: 2x1GB OCZ Platinum 800 + 2x1GB OCZ Gold 800MHz
GPU: Sapphire HD 4850 1024MB
FDD: Alps DF354H 3.5"
ODD: LG GH22LP20
HDD: Maxtor DiamondMax 21 250GB
PSU: Levicom VP450B.BL
CASE: Xilence X1
OS: Windows 7 Pro

LINK



CPU: Pentium 4 3.00E @3.3 GHz + Zalman CNPS7000B-Cu
MBO: ASRock P4V88
RAM: 2x1GB Kingston 400MHz + 2x512MB Kingmax 400
GPU: Gainward 7600GT 256MB AGP
SND: Sound Blaster Live! 5.1 SB0100
FDD1: TEAC FD-235HF 3.5"
FDD2: TEAC FD-55GFR 5.25"
ODD1: Pioneer DVD-106S Slot Loader
ODD2: Pioneer DVR-112DBK
HDD1: Seagate Barracuda 7200.9 160GB
HDD2: Seagate Barracuda 7200.7 80GB
HDD3: Hitachi DeskStar 80GB SATA
PSU: Enlight 400W
CASE: Chieftec Dragon
OS: Windows XP SP3

LINK



*work in progress*
CPU: Athlon XP 3200+
MBO: Matsonic MS8177C
RAM: 2x1GB Kingston 400MHz
GPU: Ati 9800 Pro 128MB
>FDD: Samsung SFD-321B 3.5"
ODD1: Aopen DVD-9632 Slot Loader
ODD2: Pioneer DVR-107D
>HDD1: HDD 150GB
>PSU: Powermax 450W
>CASE: vulgaris kanta
OS: Windows XP SP3



CPU: Pemtium MMX 233
MBO: Vtech VIB804DS
RAM: 2x32MB SDRAM
GPU: ATi AIW 3D Rage Pro
SND: Sound Blaster 16
FDD1: Mitsumi D359T5 3.5"
FDD2: Mitsumi D509V2 5.25"
ZIP: Iomega Z100ATAPI
ODD: Mitsumi CRMC-FX400
HDD: Seagate U4 6.4GB
PSU: DTK PTP-2008 200W
CASE: ES-COM AT case
OS: Windows 98SE + Dos 6.22

LINK



Dell Inspiron 5370
13.3" 1920x1080
CPU: i5 8250U
RAM: 2x8gb Hynix 3200MHz
NVME: KingDian 256GB
OS: Windows 10



Lenovo ThinkPad x250 + Pro Dock
12.5" 1366x786
CPU: i5 5300U
RAM: 1x8gb DDR3
SSD: Xishuo XS870-128GB
HDD: Seagate 500GB
OS: Windows 10 Pro


Dobri trgovci: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
Živi bili pa umrli!
Chuxonja je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na