Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.02.2009., 21:30   #31
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
To pricas za *nix verziju? Jer Windows verzija (x64) (a i ostale koje sam ja probao, konkretno sa Solarisom i USB-om nije bilo nikakvih problema) works like a charm!

Yep...Ima problema sa pravima.Da se zaobići ali jako puno glavobolje bez razloga.Vmware to ima ipak bolje riješeno.

Što se konzole tiče...to nije ništa l33t...katkad je jednostavnije i brže neke stvari obaviti iz konzole nego GUI-a.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2009., 22:01   #32
noobinator
Premium
Moj komp
 
noobinator's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: zg
Postovi: 120
ubuntu nije loš... driver za graficku je sam naso, za zvuk isto.
filmove rade bez problema sa VLC playerom(on ima svoje kodeke).wine je dobar, radi mi photoshop cs2 i jos dosta win programa,cak i neke igre rade ok... ali jedna stvar suxa na linuxu...a to su fontovi...instalirao sam mstcore fonts,malo je bolje al opet nije to to kao pod windowsima.
__________________
noobinator je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.02.2009., 22:43   #33
pipe
Bill Gates
Moj komp
 
pipe's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Vukovar
Postovi: 1,983
Koliko sam ja probao, najslicniji windowsima su po meni Fedora i Mandriva najnovije verzije.
__________________
[Project] Silent Bandwidth Killer [56k Warning!]
I ja imam na ploci.
pipe je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2009., 00:39   #34
MAHER
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,581
Citiraj:
Autor noobinator Pregled postova
ubuntu nije loš... driver za graficku je sam naso, za zvuk isto.
filmove rade bez problema sa VLC playerom(on ima svoje kodeke).wine je dobar, radi mi photoshop cs2 i jos dosta win programa,cak i neke igre rade ok... ali jedna stvar suxa na linuxu...a to su fontovi...instalirao sam mstcore fonts,malo je bolje al opet nije to to kao pod windowsima.
gle fontovi jesu drugaciji,ali nije ni bila politika imat windows fontove,imaju svoj font koji cak dobro izgleda i bok
MAHER je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2009., 02:15   #35
sasuke_the_king
Premium
Moj komp
 
sasuke_the_king's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: istra
Postovi: 1,016
imao sam doticaja s linuxom prije (mandrake kao prvi pred jedno 4 godine, pa suse, pa sad zadnje ubuntu šta sam uspio skinut jučer, jer je download uredno pucao kad bi skinuo 600 MB).
instalaciju ću riješit nadam se sutra (tj danas), a onda drugo neznam. shell mi nije stran, imao sam 2 semestra tucanja po konzoli, iako to šta smo radili je bilo krajnje jednostavno (a neki su i to uspjevali pasti 2 puta na ispitu).
ali na solaris sam potpuno zaboravio i da postoji, njega ću dignut u vmware-u tek tako da vidim kakav je.
mislim da vas neću puno davit oko linuxa , preko frenda sam upoznao tipa kojemu je glavni moto života "think linux", samo trebam iskamčit njegov msn.
hvala na pomoći do sada
sasuke_the_king je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2009., 11:23   #36
noobinator
Premium
Moj komp
 
noobinator's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: zg
Postovi: 120
Citiraj:
Autor MAHER Pregled postova
gle fontovi jesu drugaciji,ali nije ni bila politika imat windows fontove,imaju svoj font koji cak dobro izgleda i bok
mislio sam na firefox, u pocetku su fontovi na stranicama uzas.
__________________
noobinator je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2009., 13:23   #37
drone
Registered User
 
drone's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 9
Koristim linux nekih 5 godina i isprobao sam hrpetinu distribucija. Svaka je imala neke svoje mušice, ali sam toliko zavolio linux da su mi windowsi postali potpuno neprihvatljivi. Nije toliko riječ o traljavo napisanom OS-u, riječ je o filozofiji koja stoji iza svega. Ali to je druga priča i nije vezana samo za OS.

Nego, što se tiče "najboljeg" linuxa...
Najbolji je onaj koji najbolje radi na tvom kompu. Znači ona distribucija s kojom ćeš imati najmanje problema. Na to je nemoguće ovdje odgovoriti. Meni je najbolji LFS (Linux From Stratch). Ovo pišem iz FF-a pod LFS-om iskompajliranim prije skoro 3 godine. Ali to je samo za entuzijaste. Tko bi normalan "instalirao" OS 6 mjeseci...

Kad bih morao izabrati distribuciju kod koje najviše stvari proradi odmah bez puno štelanja, izabrao bih Mandrivu i to ONE verziju. Posebno su dobra Spring izdanja jer u njima bude ispravljeno dosta bugova. Primjer, na Acer 5520 i 5535 lapovima je odmah bila prepoznata Atheros wifi, nVidia (Acer 5520) i Ati (5535) grafičke, bluetooth, ma sve osim soft modema kojeg nisam ni isprobao, a to je ujedno i najveća boljka kod linuxa jednostavno zato što mnogi proizvođači modema (chipseta) ne daju free/oss drivere. Općenito sa Intelom ima najmanje problema. nVidia je pod linuxom jako dobro podržana, zahvaljujući samoj nVidiji, ali driveri nisu open source (iako su free). ATI/AMD se nešto trudi u zadnje vrijeme, pa ćemo vidjeti što će biti.
Za Nokiu postoji sw pod linuxom, ali ne Nokijin, pa je pitanje kako će pojedini mob raditi (posebno noviji). Za prijenos podataka bluetooth uglavnom radi ok jer su standardni protokoli podržani u linuxu.
TV kartice rade, ali isto ne sve, treba provjeriti prije kupovine.
Printeri, kako koji. Rade svi koji imaju PCL, a ostali... ovisi. http://www.linuxprinting.org

Znači, sve ovisi koji hw imaš i čime se zapravo baviš. Nekih rješenja pod linuxom jednostavno nema (primjer je OCR koji je u povojima). Igranje, glazba, CAD... je još uvijek daleko bolje pod win.
Mreže, serveri, pa i obično surfanje je daleko bolje i sigurnije pod linuxom. Instalacija sw-a u modernim distribucijama je jednostavnije pod linuxom. A drivere uglavnom ni ne treba instalirati jer u mnogim distribucijama već sve bude učitano (kernel moduli) i spremno za rad. Opet bih tu izdvojio Mandrivu (ali ONE) i recimo Sabayon. Ubuntu ne. Pod ubuntuom se driveri koji nisu open source skidaju posebno.

I da još jednom naglasim: linux je open source, ali to ne znači da je i sav sw pisan za njega isto open source. Najbolje stvari ipak jesu. I ako nešto ne radi, nema smisla prigovarati. Windowsima imamo pravo prigovarati, valjda je jasno zašto. Osim ako imamo piratske...
drone je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2009., 19:40   #38
Shadowww
^_-
Moj komp
 
Shadowww's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb, Dubrava
Postovi: 311
Citiraj:
Autor drone Pregled postova
...glazba... je još uvijek daleko bolje pod win.
kaj se tice media playera pod linuxom mislim da se ne moze rec da bas zaostaje. postoji solidan broj inovativnih playera a ima čak i nesto kvalitetniih programa za obradu glazbe.
amarok kao audio player nije los; mplayer kao video player mi rula skroz; vlc je cross platformska aplikacija od pocetka... za obradu glazbe kao sto rekoh postoje alati takodjer, no nesto su manje poznati.
__________________

Shadowww je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2009., 23:26   #39
drone
Registered User
 
drone's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 9
Citiraj:
Autor Shadowww Pregled postova
kaj se tice media playera pod linuxom mislim da se ne moze rec da bas zaostaje. postoji solidan broj inovativnih playera a ima čak i nesto kvalitetniih programa za obradu glazbe.
amarok kao audio player nije los; mplayer kao video player mi rula skroz; vlc je cross platformska aplikacija od pocetka... za obradu glazbe kao sto rekoh postoje alati takodjer, no nesto su manje poznati.
Mislio sam na produkciju glazbe, ne na playere. Playeri su OK.
drone je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2009., 12:20   #40
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003
Kao što možemo vidjet, ništa od toga.

Ovo je više kao dokaz onima koji možda požele napravit slično da ni ne pokušavaju.
thopok je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.03.2009., 13:19   #41
Shadowww
^_-
Moj komp
 
Shadowww's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb, Dubrava
Postovi: 311
ili bolje da pokusavaju.

ne boli, a nisu svi ljudi isti.
__________________

Shadowww je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2009., 13:31   #42
velorien
Premium
Moj komp
 
velorien's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 347
Ja ne znam kako netko može zavolit Linux i odreć se Windowsa, po čemu vam to točno Windowsi nanose fizičku bol?
velorien je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2009., 13:55   #43
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
Citiraj:
Autor velorien Pregled postova
Ja ne znam kako netko može zavolit Linux i odreć se Windowsa, po čemu vam to točno Windowsi nanose fizičku bol?
Potreba za širim znanjem u struci ?
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2009., 13:57   #44
Jerry Drake
Premium
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: ZG
Postovi: 358
Izgleda da je postalo cool imati Linux.

I pritom ljudi obično ne znaju ili ignoriraju činjenicu da Linux kao takav nije zamjena za XP. Kvalitetnog rada na linuxu nema bez učenja i buljenja u terminal.

Da me se krivo ne shvati, ne kažem da su Linux distre loše, samo hoću reći da onog tko želi preći na Linux s Win XP zbog dva-tri BSOD-a, čekaju puno gore i teže stvari za riješit...

Kao worldwide najrašireniji OS, s velikom bazom podržanog hardwarea, jednostavnost korištenja i sl. jednostavno rečeno - win xp nemaju adekvatnu zamjenu. Točka.
__________________
let my people go!
Jerry Drake je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2009., 14:37   #45
velorien
Premium
Moj komp
 
velorien's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 347
Citiraj:
Autor m4dm4n Pregled postova
Potreba za širim znanjem u struci ?
Pa eto to i ja trenutno radim (širim svoje znanje ), al bome nisam zavolio Linux niti bi ga koristio kao primarni OS, ikad. Ne razumijem baš, Linuxa ima skoro otkad i Windowsa i još uvijek nije previše user friendly, evo baš sam probao Mandrivu One 2009 s KDE 4.nešt i blje.
velorien je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2009., 15:42   #46
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003
Citiraj:
ili bolje da pokusavaju.
Ma pokušavam kazat ovako nešto
Citiraj:
samo hoću reći da onog tko želi preći na Linux s Win XP zbog dva-tri BSOD-a, čekaju puno gore i teže stvari za riješit...
Valjda je već prije u temi ustanovljeno da su to pogrešni razlozi za prijelaz.
Citiraj:
Kvalitetnog rada na linuxu nema bez učenja i buljenja u terminal.
A samo mali % ljudi izvan struke je voljan/spreman to učinit.

Zadnje izmijenjeno od: thopok. 17.03.2009. u 16:06. Razlog: spor edit
thopok je offline