Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.10.2014., 19:44   #1
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,819
(riješeno) Napajanje, problem prilikom paljenja

Konfiguracija je pod Moj komp - desna strana.
Ukratko, Seasonic Fanless 400W PSU, ASRock H67 ITX maticna i LianLI Q11B kuciste.

Prilikom pritiska Power tipke komp se na djelic sekunde upali i odmah izgasi. Naknadno pritiskanje power tipke nece nista uciniti. Rjesenje je da PSU izgasim na prekidac ili istekam iz zida komp na 5 sekundi i nakon toga komp starta samostalno, bez pritiskanja tipke.

Ako komp ostavim duze vremena izgasenim startat ce odmah.
Ako ga pak izgasim pa probam odmah upaliti, nece. Moram izvesti gore navedeni postupak da starta.

Sumnjam na napajanje. Volio bih cuti vasa misljenja sto bi moglo bit,i i ako je napajanje, sto konkretno jest i kako popraviti.

Hvala !
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2014., 20:55   #2
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,302
Najlakše je posuditi napajanje od nekoga i testirati sa drugim napajanjem.Moraš ići tehnikom ispitivanja komponenti.Ovako ti nitko ne može reći šta je.Po ovome što si napisao vjerovatno je napajanje ali ne možeš biti siguran ako ne isprobaš s drugim.Možda da ga malo očistiš od prašine sa nekim kompresorom.
Nisam neki stručnjak ali na toj konfi 400w i još fanless napajanje, moglo bi ga dobro potezati pa da se grije.
Prki je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.10.2014., 22:13   #3
FRipper
MiningMod
Moj komp
 
FRipper's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8,682
stavi novi bios i istestiraj memoriju...

vecinom takav problem je u memoriji... znaci probaj samo sa 1modulom
FRipper je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2014., 22:51   #4
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Citiraj:
Autor Matta Pregled postova
Prilikom pritiska Power tipke komp se na djelic sekunde upali i odmah izgasi. Naknadno pritiskanje power tipke nece nista uciniti. Rjesenje je da PSU izgasim na prekidac ili istekam iz zida komp na 5 sekundi i nakon toga komp starta samostalno, bez pritiskanja tipke.
Ovo ne može napajanje samostalno izvesti, tj. mora dobiti signal od ploče da ga upali.

Ukoliko ne štima nešto s pločom, vrlo lako bi se mogle ovakve stvari događati.

Štoviše imao sam iskustva s Asrockovim mATX pločama sa tim čipsetom i praktički su se događale identične stvari. Pali, gasi, uštekaj, ištekaj, BIOS reset, mijenjaj napajanje, mijenjaj RAM, update BIOSA, reinstal OS-a, mijenjaj drivere, spajanje konfe izvan kućišta, sa diskovima, bez diskova, s jednom pločicom RAM-a ... uglavnom ploča je radila kako joj se prohtjelo - jednom upali i onda sljedećih 10 puta neće

Ploča zamijenjena (drugi primjerak istog modela ploče) - identičan scenarij.

Promjena ploče (isti čipset, samo Asusov model IIRC) - konfa pali iz prve i radi kod svojih vlasnika bez problema već drugu godinu
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2014., 01:01   #5
ShanTech
Banned
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: -
Postovi: 3,783
Ima napajanja koja čim vide power kabel kresnu, samo nema slike jer su u defektu
ShanTech je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2014., 22:50   #6
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,819
Update:
Probao drugo napajanje i sve radi ko sat.
Sto moze otici na napajanju pa da se ovako ponasa ?
Dakle, napajanje kao takvo radi kako treba, samo ima gore navedeni problem.
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2014., 21:18   #7
Chuxonja
Pajcek
Moj komp
 
Chuxonja's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 935
A moguće je, ponašaju se svakak kad je neki defekt kod njih.
__________________


CPU: i7 4790 @4.3 GHz + Scythe Ninja 3
MBO: ROG Maximus VII Ranger
RAM: 2x8GB Hyperx Fury 1866MHz
GPU: 2x XFX R9 280 3G BOOST
ODD: LG GH24NS70
SSD: Kingston HyperX Fury 240GB
HDD: WD Purple 1TB
PSU: FSP Hyper 700W
CASE: Antec 1200
OS: Windows 10 Pro



CPU: i5 4690k @4.5 GHz + Raijintek Themis
MBO: ASRock Z87 Pro3
RAM: 4x4GB Corsair Vengeance 1600MHz
GPU: Intel HD Graphics 4600
SND: Creative X-Fi Xtreme Music + 5.25 Front panel
ODD: LG GH24NS70
SSD: Kingston HyperX Savage 240GB
PSU: Corsair TX 650W
CASE: Zalman Z3 Plus
OS: Windows 10 Pro



CPU: Xeon X5675 lapped + Arctic Freezer A30
MBO: Gigabyte GA-X58A-UD7
RAM: 3x2GB Corsair XMS3 1600MHz
GPU: Gigabyte HD 5450 1024MB
SSD: Corsair Force GT 120GB
HDD1: Toshiba P300 2TB
HDD2: Hitachi DeskStar 2TB
HDD3: Hitachi DeskStar 2TB
HDD4: WD Green 2TB
HDD5: WD Red 2TB
HDD6: WD Purple 4TB
PSU: Corsair CX 600M
CASE: Chieftec Bravo
OS: Windows 10 Pro



CPU: Xeon E5450 @3.0 GHz + Xigmatek Achilles
MBO: Asus P5Q SE/R
RAM: 2x2GB G.Skill 1000MHz + 2x2GB KingMax 800MHz
GPU: PoV Geforce GTX 550Ti 1024MB
FDD: Samsung SFD-321B 3.5"
ODD: LITEON iHAS124
SSD: Kingston SSDNow V300 120GB
HDD1: Maxtor DiamondMax 21 250GB
HDD2: Seagate Barracuda 7200.8 250GB
HDD3: Maxtor DiamondMax 20 80GB PATA
PSU: Fortron Blue Storm II 500W
CASE: Antec Sonata
OS: Windows 10 Pro + Windows Server 2012

LINK



CPU: Athlon 64 X2 6000+ @3.3 GHz + Zalman CNPS7000C-Cu
MBO: Epox EP-AF550 Pro/G
RAM: 2x1GB OCZ Platinum 800 + 2x1GB OCZ Gold 800MHz
GPU: Sapphire HD 4850 1024MB
FDD: Alps DF354H 3.5"
ODD: LG GH22LP20
HDD: Maxtor DiamondMax 21 250GB
PSU: Levicom VP450B.BL
CASE: Xilence X1
OS: Windows 7 Pro

LINK



CPU: Pentium 4 3.00E @3.3 GHz + Zalman CNPS7000B-Cu
MBO: ASRock P4V88
RAM: 2x1GB Kingston 400MHz + 2x512MB Kingmax 400
GPU: Gainward 7600GT 256MB AGP
SND: Sound Blaster Live! 5.1 SB0100
FDD1: TEAC FD-235HF 3.5"
FDD2: TEAC FD-55GFR 5.25"
ODD1: Pioneer DVD-106S Slot Loader
ODD2: Pioneer DVR-112DBK
HDD1: Seagate Barracuda 7200.9 160GB
HDD2: Seagate Barracuda 7200.7 80GB
HDD3: Hitachi DeskStar 80GB SATA
PSU: Enlight 400W
CASE: Chieftec Dragon
OS: Windows XP SP3

LINK



*work in progress*
CPU: Athlon XP 3200+
MBO: Matsonic MS8177C
RAM: 2x1GB Kingston 400MHz
GPU: Ati 9800 Pro 128MB
>FDD: Samsung SFD-321B 3.5"
ODD1: Aopen DVD-9632 Slot Loader
ODD2: Pioneer DVR-107D
>HDD1: HDD 150GB
>PSU: Powermax 450W
>CASE: vulgaris kanta
OS: Windows XP SP3



CPU: Pemtium MMX 233
MBO: Vtech VIB804DS
RAM: 2x32MB SDRAM
GPU: ATi AIW 3D Rage Pro
SND: Sound Blaster 16
FDD1: Mitsumi D359T5 3.5"
FDD2: Mitsumi D509V2 5.25"
ZIP: Iomega Z100ATAPI
ODD: Mitsumi CRMC-FX400
HDD: Seagate U4 6.4GB
PSU: DTK PTP-2008 200W
CASE: ES-COM AT case
OS: Windows 98SE + Dos 6.22

LINK



Dell Inspiron 5370
13.3" 1920x1080
CPU: i5 8250U
RAM: 2x8gb Hynix 3200MHz
NVME: KingDian 256GB
OS: Windows 10



Lenovo ThinkPad x250 + Pro Dock
12.5" 1366x786
CPU: i5 5300U
RAM: 1x8gb DDR3
SSD: Xishuo XS870-128GB
HDD: Seagate 500GB
OS: Windows 10 Pro


Dobri trgovci: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
Živi bili pa umrli!
Chuxonja je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2014., 22:30   #8
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Citiraj:
Autor Matta Pregled postova
Update:
Probao drugo napajanje i sve radi ko sat.
Sto moze otici na napajanju pa da se ovako ponasa ?
Dakle, napajanje kao takvo radi kako treba, samo ima gore navedeni problem.
Tek sada sam vidio kako taj Lian Li ima riješeno hlađenje - točnije nema hlađenja osim tog jednog usisnog venta (koji je poprilično ograničen).

Nije niti čudno ovo što ti se dogodilo, jer to napajanje se ugrađuje u kućišta koja imaju dobar protok (što je Seasonic naveo na više mjesta na kutiji i na onoj traci na napajanju).

Ukoliko nemaš garanciju, čak i da ga uspiješ sam popraviti (što je za prosječnog korisnika poprilično težak zadatak kod ovakvog napajanja), vrlo nepreporučljivo je vraćati ga natrag u to kućište jer će opet zakuhati.

Preporuka je dakle:
- nabava napajanje sa ventom koji se konstantno vrti (i time izbacuje toplinu iz te Lian Lije)
- ili nabava kućišta koje ima bolje riješen protok
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 10.11.2014., 10:03   #9
bixsy the king
Premium
Moj komp
 
bixsy the king's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Hercegovac
Postovi: 958
Citiraj:
Autor Matta Pregled postova
Prilikom pritiska Power tipke komp se na djelic sekunde upali i odmah izgasi. Naknadno pritiskanje power tipke nece nista uciniti. Rjesenje je da PSU izgasim na prekidac ili istekam iz zida komp na 5 sekundi i nakon toga komp starta samostalno, bez pritiskanja tipke.

Ako komp ostavim duze vremena izgasenim startat ce odmah.
Ako ga pak izgasim pa probam odmah upaliti, nece. Moram izvesti gore navedeni postupak da starta.
Identičan problem sam imao ja s istim napajanjem. Uzrok je bio nestanak struje. Prvi put kad je nestala dešavala se identična stvar kao u tvom slučaju. Drugi put sam uspio upaliti komp tek nakon nekoliko čupanja kabla iz napajanja.

Citiraj:
Autor dh41400 Pregled postova
Štoviše imao sam iskustva s Asrockovim mATX pločama sa tim čipsetom i praktički su se događale identične stvari. Pali, gasi, uštekaj, ištekaj, BIOS reset, mijenjaj napajanje, mijenjaj RAM, update BIOSA, reinstal OS-a, mijenjaj drivere, spajanje konfe izvan kućišta, sa diskovima, bez diskova, s jednom pločicom RAM-a ... uglavnom ploča je radila kako joj se prohtjelo - jednom upali i onda sljedećih 10 puta neće

Ploča zamijenjena (drugi primjerak istog modela ploče) - identičan scenarij.

Promjena ploče (isti čipset, samo Asusov model IIRC) - konfa pali iz prve i radi kod svojih vlasnika bez problema već drugu godinu
Doduše ovo nisam pokušavao sa zamjenom ploče,ali s druga dva zamjenska napajanja ista ploča je palila komp bez problema.

Citiraj:
Autor Matta Pregled postova
Update:
Probao drugo napajanje i sve radi ko sat.
Sto moze otici na napajanju pa da se ovako ponasa ?
Dakle, napajanje kao takvo radi kako treba, samo ima gore navedeni problem.
Ista stvar i kod mene...s drugim napajanjem bez problema šljaka.

Citiraj:
Autor dh41400 Pregled postova
Nije niti čudno ovo što ti se dogodilo, jer to napajanje se ugrađuje u kućišta koja imaju dobar protok (što je Seasonic naveo na više mjesta na kutiji i na onoj traci na napajanju).

Ukoliko nemaš garanciju, čak i da ga uspiješ sam popraviti (što je za prosječnog korisnika poprilično težak zadatak kod ovakvog napajanja), vrlo nepreporučljivo je vraćati ga natrag u to kućište jer će opet zakuhati.

Preporuka je dakle:
- nabava napajanje sa ventom koji se konstantno vrti (i time izbacuje toplinu iz te Lian Lije)
- ili nabava kućišta koje ima bolje riješen protok
Ova napajanja nisu preporučljiva za gamerske konfe koje dobrano proizvode toplinu...slažem se s ovim navedenim. No međutim kod mene je taj SS400FL tjerao HD6850,HD6870,GTX470,GTX480...ma oznojilo se nije...mlako na dodir u bilo kojem trenutku.

Moj uzrok smrti napajanja je bio nestanak struje. Djelatnik elektre je dolazio u stan i molio nas da isključimo sve uređaje dok ne pusti struju..."daj ištekajte sve uređaje jer sad puštam struju,ide jak šus pa da vam nešto ne pregori". Naravno...kad živiš u pripizdini gdje svaki drugi mjesec nema plina,vode ili struje gadno se sprovedeš. Uglavnom u ta dva puta nitko od ukućana nije bio doma i to mi skurilo napajanje.
Da ne bi bilo zabune...simptomi su upravo tada i počeli. Prvi put kao i u ovom slučaju...drugi put izraženije. Poslao napajanje u servis i dobio povrat novca jer nisu imali više tu seriju napajanja.

Zadnje izmijenjeno od: bixsy the king. 10.11.2014. u 10:55.
bixsy the king je offline   Reply With Quote
Staro 10.11.2014., 18:43   #10
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,819
Citiraj:
Autor dh41400 Pregled postova
Tek sada sam vidio kako taj Lian Li ima riješeno hlađenje - točnije nema hlađenja osim tog jednog usisnog venta (koji je poprilično ograničen).

Nije niti čudno ovo što ti se dogodilo, jer to napajanje se ugrađuje u kućišta koja imaju dobar protok (što je Seasonic naveo na više mjesta na kutiji i na onoj traci na napajanju).

Ukoliko nemaš garanciju, čak i da ga uspiješ sam popraviti (što je za prosječnog korisnika poprilično težak zadatak kod ovakvog napajanja), vrlo nepreporučljivo je vraćati ga natrag u to kućište jer će opet zakuhati.

Preporuka je dakle:
- nabava napajanje sa ventom koji se konstantno vrti (i time izbacuje toplinu iz te Lian Lije)
- ili nabava kućišta koje ima bolje riješen protok
Tom kucistu bocna stranica nikad nije stavljena tako da mislim da je napajanje imalo gdje izvjetriti toplinu. Ali slazem se s tobom da je moglo otici bas zbog toga (iako se nije previse koristilo za igranje). A i Bixsy moze biti u pravu. Kod mene kada grmi to su čuda sa strujom.
Pogledat cu da li ima garanciju. Ako ne, probat cu dati lokalnom elektronicaru da prokuzi sto bi moglo biti.
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.11.2014., 19:20   #11
bixsy the king
Premium
Moj komp
 
bixsy the king's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Hercegovac
Postovi: 958
Citiraj:
Autor Matta Pregled postova
Tom kucistu bocna stranica nikad nije stavljena tako da mislim da je napajanje imalo gdje izvjetriti toplinu. Ali slazem se s tobom da je moglo otici bas zbog toga (iako se nije previse koristilo za igranje). A i Bixsy moze biti u pravu. Kod mene kada grmi to su čuda sa strujom.
Pogledat cu da li ima garanciju. Ako ne, probat cu dati lokalnom elektronicaru da prokuzi sto bi moglo biti.
Nemoj ništa petljat po tom napajanju niti ga nosit elektroničarima na rastavljanje ili što već. To napajanje ima pet godina garancije i sigurno ti još vrijedi jer su izbačena 2011 godine ako se ne varam. Msan ti je ovlašten za Seasonic. Nazovi i objasni problem što je s napajanjem. Nudit će ti zamjensko napajanje ili povrat novca...tako su meni ponudili. Ja nisam htio drugo napajanje već sam tražio povrat love i onda uzeo ovog AX-a 760 platinum.
Btw...sumnjam da to napajanje može samo tako riknuti. Moje je proguralo hrpetinu igri sa gore navedenim grafama i overklokanim procesorom...oznojilo se nikad nije. Čak sam izvrtio par testova CF HD6850...ma bez problema je držalo. A negdje je bio review gdje su ga mrcvarili do ibera...ne mogu ga sad naći,uglavnom,napajanje je povuklo 650w...izmjereno ! Po stranim forumima je FL serija kupila najviše ocjene...izrada,stabilnost,efikasnost.
Kad je moje riknulo niti jedan jedini primjerak nije bio dostupan u Hrvatskoj...najbolje koje sam ikada imao makar se ne bunim ni na ovog AX-a.
Prokleti HEP !
bixsy the king je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na