Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > RETRO hardware i software
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.06.2022., 13:10   #91
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Vezano uz Slot-In Pioneer DVD uređaje, prodaje se trenutno jedan na Njuški za 15kn.

Pa ljudi, tko voli nek' izvoli ... ja ostajem na BTCovima (kojima je by the way u zadnje vrijeme cijena JAKO porasla, kolega Roy može ovo potvrditi. Neki koštaju više od Plextora!)
  Reply With Quote
Staro 11.06.2022., 23:44   #92
Roy
15/JG52
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 724
Jedna zgodna stvarčica za danas: Mitsumi 1x CD ROM






Roy je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2022., 23:50   #93
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Roy Pregled postova
Jedna zgodna stvarčica za danas: Mitsumi 1x CD ROM






A ja mislio da je moj "Quad" Speed najsporiji...
  Reply With Quote
Staro 12.06.2022., 18:30   #94
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
@ Roy: Super zgleda ovaj Mitsumi, vidi se da je jedan korak od cd-playera i da su tek poceli kemijat kako i šta bi bilo najbolje izvest.
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2022., 13:09   #95
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 993
Samo za ekipu koja se rajca na slot-in: click.
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2022., 15:25   #96
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Overclock Pregled postova
Samo za ekipu koja se rajca na slot-in: click.
Mislim da je ovo isti DVD kojeg sam ja spomenuo ovdje u temi još prije mjesec-dva ... čudi me što već nije otišao! (a kao, svi zainteresirani za AOpen i Slot-In optiku... )
  Reply With Quote
Staro 13.07.2022., 19:11   #97
Chuxonja
Pajcek
Moj komp
 
Chuxonja's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 935
Ja ih imam dost :P
__________________


CPU: i7 4790 @4.3 GHz + Scythe Ninja 3
MBO: ROG Maximus VII Ranger
RAM: 2x8GB Hyperx Fury 1866MHz
GPU: 2x XFX R9 280 3G BOOST
ODD: LG GH24NS70
SSD: Kingston HyperX Fury 240GB
HDD: WD Purple 1TB
PSU: FSP Hyper 700W
CASE: Antec 1200
OS: Windows 10 Pro



CPU: i5 4690k @4.5 GHz + Raijintek Themis
MBO: ASRock Z87 Pro3
RAM: 4x4GB Corsair Vengeance 1600MHz
GPU: Intel HD Graphics 4600
SND: Creative X-Fi Xtreme Music + 5.25 Front panel
ODD: LG GH24NS70
SSD: Kingston HyperX Savage 240GB
PSU: Corsair TX 650W
CASE: Zalman Z3 Plus
OS: Windows 10 Pro



CPU: Xeon X5675 lapped + Arctic Freezer A30
MBO: Gigabyte GA-X58A-UD7
RAM: 3x2GB Corsair XMS3 1600MHz
GPU: Gigabyte HD 5450 1024MB
SSD: Corsair Force GT 120GB
HDD1: Toshiba P300 2TB
HDD2: Hitachi DeskStar 2TB
HDD3: Hitachi DeskStar 2TB
HDD4: WD Green 2TB
HDD5: WD Red 2TB
HDD6: WD Purple 4TB
PSU: Corsair CX 600M
CASE: Chieftec Bravo
OS: Windows 10 Pro



CPU: Xeon E5450 @3.0 GHz + Xigmatek Achilles
MBO: Asus P5Q SE/R
RAM: 2x2GB G.Skill 1000MHz + 2x2GB KingMax 800MHz
GPU: PoV Geforce GTX 550Ti 1024MB
FDD: Samsung SFD-321B 3.5"
ODD: LITEON iHAS124
SSD: Kingston SSDNow V300 120GB
HDD1: Maxtor DiamondMax 21 250GB
HDD2: Seagate Barracuda 7200.8 250GB
HDD3: Maxtor DiamondMax 20 80GB PATA
PSU: Fortron Blue Storm II 500W
CASE: Antec Sonata
OS: Windows 10 Pro + Windows Server 2012

LINK



CPU: Athlon 64 X2 6000+ @3.3 GHz + Zalman CNPS7000C-Cu
MBO: Epox EP-AF550 Pro/G
RAM: 2x1GB OCZ Platinum 800 + 2x1GB OCZ Gold 800MHz
GPU: Sapphire HD 4850 1024MB
FDD: Alps DF354H 3.5"
ODD: LG GH22LP20
HDD: Maxtor DiamondMax 21 250GB
PSU: Levicom VP450B.BL
CASE: Xilence X1
OS: Windows 7 Pro

LINK



CPU: Pentium 4 3.00E @3.3 GHz + Zalman CNPS7000B-Cu
MBO: ASRock P4V88
RAM: 2x1GB Kingston 400MHz + 2x512MB Kingmax 400
GPU: Gainward 7600GT 256MB AGP
SND: Sound Blaster Live! 5.1 SB0100
FDD1: TEAC FD-235HF 3.5"
FDD2: TEAC FD-55GFR 5.25"
ODD1: Pioneer DVD-106S Slot Loader
ODD2: Pioneer DVR-112DBK
HDD1: Seagate Barracuda 7200.9 160GB
HDD2: Seagate Barracuda 7200.7 80GB
HDD3: Hitachi DeskStar 80GB SATA
PSU: Enlight 400W
CASE: Chieftec Dragon
OS: Windows XP SP3

LINK



*work in progress*
CPU: Athlon XP 3200+
MBO: Matsonic MS8177C
RAM: 2x1GB Kingston 400MHz
GPU: Ati 9800 Pro 128MB
>FDD: Samsung SFD-321B 3.5"
ODD1: Aopen DVD-9632 Slot Loader
ODD2: Pioneer DVR-107D
>HDD1: HDD 150GB
>PSU: Powermax 450W
>CASE: vulgaris kanta
OS: Windows XP SP3



CPU: Pemtium MMX 233
MBO: Vtech VIB804DS
RAM: 2x32MB SDRAM
GPU: ATi AIW 3D Rage Pro
SND: Sound Blaster 16
FDD1: Mitsumi D359T5 3.5"
FDD2: Mitsumi D509V2 5.25"
ZIP: Iomega Z100ATAPI
ODD: Mitsumi CRMC-FX400
HDD: Seagate U4 6.4GB
PSU: DTK PTP-2008 200W
CASE: ES-COM AT case
OS: Windows 98SE + Dos 6.22

LINK



Dell Inspiron 5370
13.3" 1920x1080
CPU: i5 8250U
RAM: 2x8gb Hynix 3200MHz
NVME: KingDian 256GB
OS: Windows 10



Lenovo ThinkPad x250 + Pro Dock
12.5" 1366x786
CPU: i5 5300U
RAM: 1x8gb DDR3
SSD: Xishuo XS870-128GB
HDD: Seagate 500GB
OS: Windows 10 Pro


Dobri trgovci: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
Živi bili pa umrli!
Chuxonja je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2022., 19:42   #98
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,279
Da ih nađeš 10, pola od toga ne bi radilo kako treba . Ista stvar s Plextorima i TEAC Floppy-ima. Tak da me baš briga što je, samo nek radi.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2022., 20:46   #99
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor stef Pregled postova
Da ih nađeš 10, pola od toga ne bi radilo kako treba . Ista stvar s Plextorima i TEAC Floppy-ima. Tak da me baš briga što je, samo nek radi.
Sad kad si već rekao... Nisam želio puno komentirati ovdje u temi jer sam ionako na glasu kao BTC fanboy, ali Plextor je stvarno izvor problema i kontinuirane glavobolje.

Jedan jedini koji mi je ostao budem uskoro zamijenio sa BTCom generičke proizvodnje, i to iz jednostavnog razloga što nemam više živaca slušati krčanje popucanih zupčanika svaki put kad otvaram i zatvaram ladicu.

Imao sam ih tri komada, i sa SVA tri sam imao neko sranje. Jedan nije čitao, drugi radi ali stvara buku prilikom otvaranja, i treći je mislim sav zahrđao. Stoga, bio Plextor san 90-ih ili ne, danas je svakako noćna mora 2022. Dobar je jedino kao "ukras" u toweru, da nekome možeš pokazati kako tvoja retro konfa eto ima Plextor pržu ... ali samo dok je ne trebaš koristiti.
  Reply With Quote
Staro 15.07.2022., 07:24   #100
sfc_PsychQ
Retro hardware fan
Moj komp
 
sfc_PsychQ's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2022
Lokacija: Osijek
Postovi: 89
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Sad kad si već rekao... Nisam želio puno komentirati ovdje u temi jer sam ionako na glasu kao BTC fanboy, ali Plextor je stvarno izvor problema i kontinuirane glavobolje.

Jedan jedini koji mi je ostao budem uskoro zamijenio sa BTCom generičke proizvodnje, i to iz jednostavnog razloga što nemam više živaca slušati krčanje popucanih zupčanika svaki put kad otvaram i zatvaram ladicu.

Imao sam ih tri komada, i sa SVA tri sam imao neko sranje. Jedan nije čitao, drugi radi ali stvara buku prilikom otvaranja, i treći je mislim sav zahrđao. Stoga, bio Plextor san 90-ih ili ne, danas je svakako noćna mora 2022. Dobar je jedino kao "ukras" u toweru, da nekome možeš pokazati kako tvoja retro konfa eto ima Plextor pržu ... ali samo dok je ne trebaš koristiti.
sa plextorom nikad problema, sa teacom također, u vrijeme kad su drugi drajvovi imali problema sa čitanjem raznih prženih cd-a, oni nisu imali problema.
sfc_PsychQ je offline   Reply With Quote
Staro 15.07.2022., 07:35   #101
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Slažem se. Plextor je tehnološki uvijek malo kaskao. Imao je caddy dok su svi odavno počeli koristiti normalne ladice, imao je fiksni firmware dok su svi ostali odavno mogli flash-ati svoje firmware, forsirali su SCSI dok su svi odavno prešli na ATAPI/IDE, a kada su uhvatili korak s vremenom počeli su se kvariti nakon isteka garancije.

Mit je dan danas živ zbog fanboya narajcananih na recenzije iz časopisa, visoke cijene (skupo odmah znači da je dobro) i činjenice da su se jedno vrijeme uspješno gurali da imaju najbrži CD-ROM i najbržu pržilicu makar na kratko, te da je kvaliteta prženja bila iznadprosječna uz pravi CD medij.

A od Yamahe sam bježao kao od kuge. Imale su podršku za sve formate prženja CDa ali su se pregrijavale (aktivno smo ih hladili) i bile su izuzetno izbirljive s CD-R medijima. Zadnjih 10-15min bi puklo prženje od pregrijavanja ili ako bi se spržilo onda bi se pred kraj CDa teško čitalo ako bi se uopće uspjelo pročitati što je tamo Yamaha zapisala. Beskonačni firmware update-i su pokušavali riješiti te probleme pogotovo na 400t modelu. Ja sam ih osobno vratio nekoliko na reklamaciju i nisam bio jedini.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 15.07.2022., 08:23   #102
sfc_PsychQ
Retro hardware fan
Moj komp
 
sfc_PsychQ's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2022
Lokacija: Osijek
Postovi: 89
slažem se da je plextor bio cjenovno precjenjen, ali se kupovao najviše jer ga je hacker nahvalio
kasnije kad su došle 52x pržilice, lg je bio široko rasprostranjen kod nas i nije bio loš.
Znam da sam bio na maturalcu u lloret de maru i vratio se sa 52x32x52x, mislim da je u oni vrijeme bila 300 dem, što je iz današnje perspektive boleština (to je bilo 2002-ge, kad su prže polako krenule probijati tržište kod nas)
sfc_PsychQ je offline   Reply With Quote
Staro 15.07.2022., 12:08   #103
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Po onome što sam vidio kad sam ga otvorio, Plextor ima jako dobar transport lasera ali kriminalno loš dizajn otvaranja ladice. Zupčanik vrti zupčanik, koji vrti zupčanik, koji vrti zupčanik, koji pak vrti samu ladicu.

To je to - nema nikakvog fail-safe mehanizma između poput kuplunga ili barem remena. I sad zamisli otvaranje i zatvaranje tog uređaja kroz godine, gdje su ga ljudi vjerojatno zatvarali rukom, ili gdje bi se mehanizam zaglavio nepropisno stavljenim CDom. Sve to utječe na plastiku koja stvara mikro frakture i jednog dana samo pukne. A naravno, uvijek puca na istome mjestu, odnosno na malom pogonskom zupčaniku koji je na samome motoru. Jer je on na kraju (ili na početku ... ovisno o tome kako gledamo) lanca i najmanji je, pa treba najmanje sile da ga se uništi.

Da su samo jedan od tih zupčanih prijenosa zamijenili remenicom i/ili stavili kuplung između, tako nešto se ne bi dogodilo... Ali jbga trebali su se toga sami sjetiti, a ne da ja ovdje mudrujem o tome na forumu 22 godine prekasno.

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 15.07.2022. u 12:24.
  Reply With Quote
Staro 15.07.2022., 13:18   #104
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,007
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Slažem se. Plextor je tehnološki uvijek malo kaskao. Imao je caddy dok su svi odavno počeli koristiti normalne ladice, imao je fiksni firmware dok su svi ostali odavno mogli flash-ati svoje firmware, forsirali su SCSI dok su svi odavno prešli na ATAPI/IDE, a kada su uhvatili korak s vremenom počeli su se kvariti nakon isteka garancije.

Mit je dan danas živ zbog fanboya narajcananih na recenzije iz časopisa, visoke cijene (skupo odmah znači da je dobro) i činjenice da su se jedno vrijeme uspješno gurali da imaju najbrži CD-ROM i najbržu pržilicu makar na kratko, te da je kvaliteta prženja bila iznadprosječna uz pravi CD medij.

A od Yamahe sam bježao kao od kuge. Imale su podršku za sve formate prženja CDa ali su se pregrijavale (aktivno smo ih hladili) i bile su izuzetno izbirljive s CD-R medijima. Zadnjih 10-15min bi puklo prženje od pregrijavanja ili ako bi se spržilo onda bi se pred kraj CDa teško čitalo ako bi se uopće uspjelo pročitati što je tamo Yamaha zapisala. Beskonačni firmware update-i su pokušavali riješiti te probleme pogotovo na 400t modelu. Ja sam ih osobno vratio nekoliko na reklamaciju i nisam bio jedini.

Prolazilo mi je u to doba prilično hardvera kroz ruke (maloprodaja) i na neku foru određena ekipa je stalno tražila plextora, za drugo niti čuti. Jebeni hype su napravili. Jedna od situacija po kojima je Plextor je bio razvikan dok su snimači još bili samo SCSI jer je među prvima uspio složiti kombinaciju hw i fw da je ekipa mogla brzo ripati audio CDe bez pucketanja. Plus što je neki software bio izbriljv po pitanju uređaja, a plex je bio dobro podržan. Jednom kad su ih dostigli ostali i počela tranzicija na ATAPI/IDE, plextor je dalje živio na staroj slavi. IDE driveovi im nisu bili toliko dobri, ono čisto prosječni, vjerojatno su krenuli fušariti proizvodnju u nekom trenutku.

A što se tiče Yamahe, da to je bilo tužno kako su te prve loše radile.
Eto sad barem znamo otkuda potječe izraz "pržilica"

Zadnje izmijenjeno od: c-shadow. 15.07.2022. u 23:17.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 15.07.2022., 23:03   #105
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Osobno nisam imao problema sa Plextorima, bio sam jako zadovoljan koliko me sječanje služi (barem sa DVD pržom koja mi je bila u to doba u kompi sa Pioneer DVD čitačem), prije njega sam imao hrpu LG-a i slicnih CD pržilica koje su odreda imale raznoraznih problema od sjebavanja CDa kod snimanja do probirljivosti na određene medije za čitanje i(/ili/oboje) prženje. Tako da kad sam prelazio na DVD snimac bajtao sam bullet i uzeo Plextor. Nažalost završio je skupa sa cjelim tim kucistem tko zna gdje tako da ne mogu reci u kakvom stanju je danas.

A ovo kaj kolega Trekkie veli za drndave mehanizme i razne zvukove, vecina optika koje sad imam su drndave, zveckave ili zvuce kao boeing kod čitanja haha (ili ispustaju neke druge zvukove iz inih razloga), mislim da nije toliko problem do vendora nego do toga da su sve te optike odavno prešle svoj očekivani rok trajanja, sumnjam da je itko od dizajnera planirao da ti uređaji rade 20+godina. A vjerovatno i cinjenica da se meni to zasad ne da rastavljati i servisirati jer ih imam dovoljno u backup zalihi :P Plus kao što je bilo receno, danas (bar meni) uglavnom te optike sluze za ukras, jedina mašina u kojoj donekle koristim optiku je DOS konfa a i tamo je vecina stvari na disku i taj drive u praviku odradi CD check i ode nazad spavati. A za ovo ostalo tu je daemon tools i oversized diskovi o kakvima su w98/xp konfe iz tog vremena samo mogle sanjati
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 15.07.2022., 23:27   #106
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
Osobno nisam imao problema sa Plextorima, bio sam jako zadovoljan koliko me sječanje služi (barem sa DVD pržom koja mi je bila u to doba u kompi sa Pioneer DVD čitačem), prije njega sam imao hrpu LG-a i slicnih CD pržilica koje su odreda imale raznoraznih problema od sjebavanja CDa kod snimanja do probirljivosti na određene medije za čitanje i(/ili/oboje) prženje. Tako da kad sam prelazio na DVD snimac bajtao sam bullet i uzeo Plextor. Nažalost završio je skupa sa cjelim tim kucistem tko zna gdje tako da ne mogu reci u kakvom stanju je danas.

A ovo kaj kolega Trekkie veli za drndave mehanizme i razne zvukove, vecina optika koje sad imam su drndave, zveckave ili zvuce kao boeing kod čitanja haha (ili ispustaju neke druge zvukove iz inih razloga), mislim da nije toliko problem do vendora nego do toga da su sve te optike odavno prešle svoj očekivani rok trajanja, sumnjam da je itko od dizajnera planirao da ti uređaji rade 20+godina. A vjerovatno i cinjenica da se meni to zasad ne da rastavljati i servisirati jer ih imam dovoljno u backup zalihi :P Plus kao što je bilo receno, danas (bar meni) uglavnom te optike sluze za ukras, jedina mašina u kojoj donekle koristim optiku je DOS konfa a i tamo je vecina stvari na disku i taj drive u praviku odradi CD check i ode nazad spavati. A za ovo ostalo tu je daemon tools i oversized diskovi o kakvima su w98/xp konfe iz tog vremena samo mogle sanjati
Nije stvar u tome što je pogon "drndav", nego što zapinje ili uopće ne otvara ladicu.

Osnovno pravilo mehanike je da mora postojati nekakav fail-safe sustav koji kompenzira neočekivane radnje ili promjenu brzine. Slični se dizajn koristi gotovo posvuda, od mehanizma za povratak tonske ručice na gramofonima, ladica na CD/DVD pogonima, pa sve do kazetofona, video rekordera i sličnih uređaja gdje je potrebna korekcija brzine i/ili okretne sile. Uostalom, kuplung se koristi i na autu ... zar ne?


Možeš jasno vidjeti primjer na gornjoj fotki, ideja je da ako netko zaglavi ladicu (ili je nasilno ugura unutra) rotacija, odnosno sila se jednostavno izgubi kroz kuplung koji odvaja mehanički spoj između ladice i pogonskog motora. Dok u "normalnom" radu jedna polovica prenosi mehaničku silu na drugu polovicu i tako omogućuje funkciju otvaranja i zatvaranja. Zašto je Plextoru to bilo tako teško napraviti nemam pojma.
  Reply With Quote
Staro 17.07.2022., 00:18   #107
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Prolazilo mi je u to doba prilično hardvera kroz ruke (maloprodaja) i na neku foru određena ekipa je stalno tražila plextora, za drugo niti čuti. Jebeni hype su napravili. Jedna od situacija po kojima je Plextor je bio razvikan dok su snimači još bili samo SCSI jer je među prvima uspio složiti kombinaciju hw i fw da je ekipa mogla brzo ripati audio CDe bez pucketanja. Plus što je neki software bio izbriljv po pitanju uređaja, a plex je bio dobro podržan. Jednom kad su ih dostigli ostali i počela tranzicija na ATAPI/IDE, plextor je dalje živio na staroj slavi. IDE driveovi im nisu bili toliko dobri, ono čisto prosječni, vjerojatno su krenuli fušariti proizvodnju u nekom trenutku.
Plextor je uvijek izlazio prvi s najbržom pržilicom i najbržim CD-ROMovima. Drugi bi uskoro izbacili jednako brze uređaje ali prvi se pamte....

Pucketanje audio ripova je uglavnom uspješno rješavao Audiograbber koji je znao resync-ati.

Bez obzira na to, u 90-tima malo koji CD-ROM i malo koja pržilica je mogla ripati audio 1:1 odnosno da je kopija bila vjerna originalu:
  • Panasonic 2x CD-ROM je još sredinom 90-tih mogao napraviti vjernu kopiju pri 1x
  • Teac 4x SCSI pržilica (CD-R50S) je radila vjerne kopije u full speedu 4x. Ne sjećam se da li je resync bio potreban.
  • Teac 4x SCSI pržilica (CD-R55S) je radila vjerne kopije bez potrebe za resync-om pri punoj brzini čitanja 12x
  • Teac 32x SCSI CD-ROM (CD-532S) je mogao vjerno ripati audio bez potrebe za resync-om u full speedu 32x
Plextori su u najboljem slučaju bili upola sporiji od Teaca u audio ripanju, a Yamahe nisu radile vjernu kopiju čak ni uz resync. Uz to Teac je prvi imao kalibraciju lasera u letu i pržio mi je sve. Nije bio izbirljiv s medijima niti se grijao. Mogao sam pržiti diskove jedan za drugim u full speedu po ljeti cijeli dan, nikakav problem.

Govorimo o 90-tima.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2022., 11:38   #108
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
TEAC sa IDE interface su bili vjerojatno jednako dobri.

Sad si me sjetio da se pri install - u obavezno stavljalo ASPI driver > https://adaptec.com/en-us/speed/soft...i_v470_exe.php
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2022., 12:09   #109
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,007
Teac IDE modeli su isto bili odlični, imao sam ih nekoliko u nizu. Kad su se pojavili, riješio sam se odmah SCSI modela
Nego, koji ste softver koristili u to doba?
Ja sam počeo s ovim jer je došao 1994. s Philips CDD522 eksternom 2X SCSI pržilicom i radio u startu pod Win 3.1
https://de.wikipedia.org/wiki/WinOnCD
Govorimo o mračnom dobu prelaska s Win 3.1 na Win95, u to doba su i programi za prženje podržavali samo neke uređaje, za koje su imali "driver" i bilo zeznuto ako se ne strefi kombinacija.
Onda je došao neki Corelov softver kojemu sam zaboravio naziv, sjeća li se netko kako se zvao?
I tu je svakako nezaobilazni CDRWin:
https://en.wikipedia.org/wiki/CDRWIN
U startu je radio skoro isključivo sa SCSI uređajima, kad je napokon proradio s IDE Teacovima to je bilo super. Za iskopirati CD nije bilo boljega, recimo PSX naslove
CDRWin je imao zanimljiv copy protection. Svaka nova verzija imala je hardcode blacklistu starih ključeva + zaštita se stalno mijenjala. Ako se i crackao ili otključao ključem s crne liste, sve je naizgled radilo samo bi na random uništio pokoji CD-R. Podlo, ali maštovito, mora se priznati
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2022., 13:30   #110
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
O da, CDRWin bi prvih 20-30 CDa spržio kako treba, a onda bi ili prekinuo prženje u nekom random trenutku ili bi namjerno korumpirao podatke ako bi skužio da je piratiziran. Ako ti je radio, radio je i nisi ga htio dizati na novu verziju osim ako ti ga nije dao netko tko je spržio 200 CDa s novom verzijom

CDRWin se koristio za "backup" Playstation igri jer je tada bio jedini koji je mogao pročitati i kopirati namjerno korumpirani TOC koji se koristio za copy protection. Ako se dobro sjećam Playstation je morao biti chipiran. Gotovo sam siguran da je CDRWin uveo CUE sheetove. Mi bi editirali CUE da dobijemo CD-Text na audio CDima u autu jer većina audio CD originala nije imala CD-Text, a MP3 playera nije bilo do pred sam kraj 90-tih, a u autima i kasnije.

Kratko vrijeme se CDRWin koristio paralelno s Nero 3.0 verzijom. Kasnije je Nero mogao sve to, a Teac 6x i 8x SCSI pržilice su mogle zapisivati CD-Text bez kemijanja kroz Nero. Kasnije su se već počele kupovati Toshibe jer su sa CloneCD-om mogle kopirati subchannel koji se također koristio za copy protection. Sony je tužio neke proizvođače igara da ti originali sa potrganim TOC-evima i krivim subchannelima nisu kompatibilni sa CD-ROM standardom i da ne mogu nositi CD-ROM logo..... tako daleko je to otišlo sa copy protection kemijama

Već sam zaboravio na WinOnCD Meni je i on bio prvi, dolazio je i sa Yamahama. U to vrijeme, to je bio software za prženje. Na Linuxu mi je prvi bio X-CD-Roast 1997.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m

Zadnje izmijenjeno od: medo. 17.07.2022. u 13:42.
medo je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2022., 17:01   #111
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,007
Sjetio sam se: Corel CD Creator se zvao program. Koju godinu kasnije ih je kupio Adaptec i izdavao softver pod njihovim imenom.
Da, PSX je morao biti chipiran. Pored smrdanog TOCa koristili su raznorazne druge trikove, uvijek je bio nestandardni format/duljina sektora na discu - checksum na kraju sektora namjerno ne štima što zbunjuje normalne uređaje/programe. Tako da se baš morao kopirati u RAW modu što nisu podržavali svi uređaji, a niti software.
Tu je uletio CDRWIN. I da, CUE/BIN kombinaciju su oni izmislili.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2022., 22:28   #112
sfc_PsychQ
Retro hardware fan
Moj komp
 
sfc_PsychQ's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2022
Lokacija: Osijek
Postovi: 89
za psx se snimalo uglavnom u alcoholu 120%, on ga je uvijek kopirao bez problema. Bas zbog specificnosti, cak ni Nero koji je bio popularan u to vrijeme nije dobro kopirao psx igre
sfc_PsychQ je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2022., 21:57   #113
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Citiraj:
Autor sfc_PsychQ Pregled postova
za psx se snimalo uglavnom u alcoholu 120%, on ga je uvijek kopirao bez problema. Bas zbog specificnosti, cak ni Nero koji je bio popularan u to vrijeme nije dobro kopirao psx igre
Eh da, tada je već bilo lakše kada su izašli Alcohol, DiscJuggler i CloneCD. Na netu su se već mogle naći informacije o svemu (cdrinfo, cdfreaks npr.) koji software i koji drive treba kupiti da kopije rade.

Međutim u 90-tima su pržilice bile (jako) skupe, mediji također, a informacije i iskustva su se tražila svijećom. Greške su bile skupe, a softwarea za kopiranje specifičnih stvari nije bilo osim CDRWina. Netko bi imao CD-ROM koji može čitati, a netko je imao pržilicu koja to može zapisati pa su to bile kombinacije....

Govorimo o vremenu kada nije bilo buffera i burn-proofa odnosno kada je svatko iskusio buffer underrun bar nekoliko puta. Kompovi su imali 4-8MB RAMa, a diskovi spori. Gasio se swap od Windowsa, gasilo se hrpe toga da Windowsi ne bi počeli roštati po disku dok pržiš inače iscuri bufferčić od pržilice i stvar pukne. Tko si je mogao priuštiti ekstra HDD od 1GB samo za prženje i da za njega ima mjesta u kućištu po mogućnosti da je sam na IDE kabelu.... tako je tada bilo.


EDIT: baš sam iskopao jedan cjenik iz 1998.
Yamaha CDR-4260T - 3800kn
SCSI kontroler - 280kn
WD 2.5GB IDE HDD - 800kn
Traxdata Gold 650MB - 20kn
TDK X-Reflex 650MB - 25kn
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m

Zadnje izmijenjeno od: medo. 18.07.2022. u 22:11.
medo je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2022., 00:13   #114
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Dobio danas još jedan (ultra) rijetki 24X BTC, XM serije sa Philips mehanikom koji ne samo da izgleda odlično nego i radi bez problema! Puno hvala kolegi @Stefu A uz navedeno, dodatna dva komada XH serije su na putu iz Njemačke i budu stigli u RH sutra-prekosutra. Za ove puno hvala kolegi Borgy-u, koji ne samo da mi ih je poslao nego i (prvotno) nabavio u San Franciscu.

Naravno, kako je spominjanje (i pokazivanje) BTCa u ovoj temi "asking for trouble", budem morao cenzurirati fotku ... uživajte
  Reply With Quote
Staro 12.08.2022., 17:44   #115
Chuxonja
Pajcek
Moj komp
 
Chuxonja's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 935
Kanta je ses samo takav izgledom i kak je posloženo sve nutra. Sve šteta da je u kategoriji fejsbuk mašine po današnjim kriterijima.

Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Naravno, kako je spominjanje (i pokazivanje) BTCa u ovoj temi "asking for trouble", budem morao cenzurirati fotku ... uživajte
Nemaš brige, evo da se i ja javim kao ponosan vlasnik jednog primjerka, nemreju nas baš sve potjerat :P

__________________


CPU: i7 4790 @4.3 GHz + Scythe Ninja 3
MBO: ROG Maximus VII Ranger
RAM: 2x8GB Hyperx Fury 1866MHz
GPU: 2x XFX R9 280 3G BOOST
ODD: LG GH24NS70
SSD: Kingston HyperX Fury 240GB
HDD: WD Purple 1TB
PSU: FSP Hyper 700W
CASE: Antec 1200
OS: Windows 10 Pro



CPU: i5 4690k @4.5 GHz + Raijintek Themis
MBO: ASRock Z87 Pro3
RAM: 4x4GB Corsair Vengeance 1600MHz
GPU: Intel HD Graphics 4600
SND: Creative X-Fi Xtreme Music + 5.25 Front panel
ODD: LG GH24NS70
SSD: Kingston HyperX Savage 240GB
PSU: Corsair TX 650W
CASE: Zalman Z3 Plus
OS: Windows 10 Pro



CPU: Xeon X5675 lapped + Arctic Freezer A30
MBO: Gigabyte GA-X58A-UD7
RAM: 3x2GB Corsair XMS3 1600MHz
GPU: Gigabyte HD 5450 1024MB
SSD: Corsair Force GT 120GB
HDD1: Toshiba P300 2TB
HDD2: Hitachi DeskStar 2TB
HDD3: Hitachi DeskStar 2TB
HDD4: WD Green 2TB
HDD5: WD Red 2TB
HDD6: WD Purple 4TB
PSU: Corsair CX 600M
CASE: Chieftec Bravo
OS: Windows 10 Pro



CPU: Xeon E5450 @3.0 GHz + Xigmatek Achilles
MBO: Asus P5Q SE/R
RAM: 2x2GB G.Skill 1000MHz + 2x2GB KingMax 800MHz
GPU: PoV Geforce GTX 550Ti 1024MB
FDD: Samsung SFD-321B 3.5"
ODD: LITEON iHAS124
SSD: Kingston SSDNow V300 120GB
HDD1: Maxtor DiamondMax 21 250GB
HDD2: Seagate Barracuda 7200.8 250GB
HDD3: Maxtor DiamondMax 20 80GB PATA
PSU: Fortron Blue Storm II 500W
CASE: Antec Sonata
OS: Windows 10 Pro + Windows Server 2012

LINK



CPU: Athlon 64 X2 6000+ @3.3 GHz + Zalman CNPS7000C-Cu
MBO: Epox EP-AF550 Pro/G
RAM: 2x1GB OCZ Platinum 800 + 2x1GB OCZ Gold 800MHz
GPU: Sapphire HD 4850 1024MB
FDD: Alps DF354H 3.5"
ODD: LG GH22LP20
HDD: Maxtor DiamondMax 21 250GB
PSU: Levicom VP450B.BL
CASE: Xilence X1
OS: Windows 7 Pro

LINK



CPU: Pentium 4 3.00E @3.3 GHz + Zalman CNPS7000B-Cu
MBO: ASRock P4V88
RAM: 2x1GB Kingston 400MHz + 2x512MB Kingmax 400
GPU: Gainward 7600GT 256MB AGP
SND: Sound Blaster Live! 5.1 SB0100
FDD1: TEAC FD-235HF 3.5"
FDD2: TEAC FD-55GFR 5.25"
ODD1: Pioneer DVD-106S Slot Loader
ODD2: Pioneer DVR-112DBK
HDD1: Seagate Barracuda 7200.9 160GB
HDD2: Seagate Barracuda 7200.7 80GB
HDD3: Hitachi DeskStar 80GB SATA
PSU: Enlight 400W
CASE: Chieftec Dragon
OS: Windows XP SP3

LINK



*work in progress*
CPU: Athlon XP 3200+
MBO: Matsonic MS8177C
RAM: 2x1GB Kingston 400MHz
GPU: Ati 9800 Pro 128MB
>FDD: Samsung SFD-321B 3.5"
ODD1: Aopen DVD-9632 Slot Loader
ODD2: Pioneer DVR-107D
>HDD1: HDD 150GB
>PSU: Powermax 450W
>CASE: vulgaris kanta
OS: Windows XP SP3



CPU: Pemtium MMX 233
MBO: Vtech VIB804DS
RAM: 2x32MB SDRAM
GPU: ATi AIW 3D Rage Pro
SND: Sound Blaster 16
FDD1: Mitsumi D359T5 3.5"
FDD2: Mitsumi D509V2 5.25"
ZIP: Iomega Z100ATAPI
ODD: Mitsumi CRMC-FX400
HDD: Seagate U4 6.4GB
PSU: DTK PTP-2008 200W
CASE: ES-COM AT case
OS: Windows 98SE + Dos 6.22

LINK



Dell Inspiron 5370
13.3" 1920x1080
CPU: i5 8250U
RAM: 2x8gb Hynix 3200MHz
NVME: KingDian 256GB
OS: Windows 10



Lenovo ThinkPad x250 + Pro Dock
12.5" 1366x786
CPU: i5 5300U
RAM: 1x8gb DDR3
SSD: Xishuo XS870-128GB
HDD: Seagate 500GB
OS: Windows 10 Pro


Dobri trgovci: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
Živi bili pa umrli!
Chuxonja je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2022., 18:28   #116
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Chuxonja Pregled postova
Kanta je ses samo takav izgledom i kak je posloženo sve nutra. Sve šteta da je u kategoriji fejsbuk mašine po današnjim kriterijima.

Nemaš brige, evo da se i ja javim kao ponosan vlasnik jednog primjerka, nemreju nas baš sve potjerat :P

Yup, to je taj!

Da li tvoj radi? Poprilično su rijetki, iznimno teški za pronaći u ispravnom stanju ... a vjeruj mi, tražio sam ih posvuda! Jednog sam čak pokušao oživjeti sa novim spindle motorom, kojeg sam presadio iz Acera. Nažalost nije uspjelo, podatkovne diskove ne čita ali zato može svirati glazbu (audio CDove)
  Reply With Quote
Staro 12.08.2022., 18:38   #117
Chuxonja
Pajcek
Moj komp
 
Chuxonja's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 935
Neznam još, izgmizo je iz neke random krepane kante koja mi je u ruke sjela, stoji na hrpi IDE stvari za isprobat koje ću u jednom šutu sve testirat at some point kad si upogonim neki test mbo. Javim rezultate u svakom slučaju
__________________


CPU: i7 4790 @4.3 GHz + Scythe Ninja 3
MBO: ROG Maximus VII Ranger
RAM: 2x8GB Hyperx Fury 1866MHz
GPU: 2x XFX R9 280 3G BOOST
ODD: LG GH24NS70
SSD: Kingston HyperX Fury 240GB
HDD: WD Purple 1TB
PSU: FSP Hyper 700W
CASE: Antec 1200
OS: Windows 10 Pro



CPU: i5 4690k @4.5 GHz + Raijintek Themis
MBO: ASRock Z87 Pro3
RAM: 4x4GB Corsair Vengeance 1600MHz
GPU: Intel HD Graphics 4600
SND: Creative X-Fi Xtreme Music + 5.25 Front panel
ODD: LG GH24NS70
SSD: Kingston HyperX Savage 240GB
PSU: Corsair TX 650W
CASE: Zalman Z3 Plus
OS: Windows 10 Pro



CPU: Xeon X5675 lapped + Arctic Freezer A30
MBO: Gigabyte GA-X58A-UD7
RAM: 3x2GB Corsair XMS3 1600MHz
GPU: Gigabyte HD 5450 1024MB
SSD: Corsair Force GT 120GB
HDD1: Toshiba P300 2TB
HDD2: Hitachi DeskStar 2TB
HDD3: Hitachi DeskStar 2TB
HDD4: WD Green 2TB
HDD5: WD Red 2TB
HDD6: WD Purple 4TB
PSU: Corsair CX 600M
CASE: Chieftec Bravo
OS: Windows 10 Pro



CPU: Xeon E5450 @3.0 GHz + Xigmatek Achilles
MBO: Asus P5Q SE/R
RAM: 2x2GB G.Skill 1000MHz + 2x2GB KingMax 800MHz
GPU: PoV Geforce GTX 550Ti 1024MB
FDD: Samsung SFD-321B 3.5"
ODD: LITEON iHAS124
SSD: Kingston SSDNow V300 120GB
HDD1: Maxtor DiamondMax 21 250GB
HDD2: Seagate Barracuda 7200.8 250GB
HDD3: Maxtor DiamondMax 20 80GB PATA
PSU: Fortron Blue Storm II 500W
CASE: Antec Sonata
OS: Windows 10 Pro + Windows Server 2012

LINK



CPU: Athlon 64 X2 6000+ @3.3 GHz + Zalman CNPS7000C-Cu
MBO: Epox EP-AF550 Pro/G
RAM: 2x1GB OCZ Platinum 800 + 2x1GB OCZ Gold 800MHz
GPU: Sapphire HD 4850 1024MB
FDD: Alps DF354H 3.5"
ODD: LG GH22LP20
HDD: Maxtor DiamondMax 21 250GB
PSU: Levicom VP450B.BL
CASE: Xilence X1
OS: Windows 7 Pro

LINK



CPU: Pentium 4 3.00E @3.3 GHz + Zalman CNPS7000B-Cu
MBO: ASRock P4V88
RAM: 2x1GB Kingston 400MHz + 2x512MB Kingmax 400
GPU: Gainward 7600GT 256MB AGP
SND: Sound Blaster Live! 5.1 SB0100
FDD1: TEAC FD-235HF 3.5"
FDD2: TEAC FD-55GFR 5.25"
ODD1: Pioneer DVD-106S Slot Loader
ODD2: Pioneer DVR-112DBK
HDD1: Seagate Barracuda 7200.9 160GB
HDD2: Seagate Barracuda 7200.7 80GB
HDD3: Hitachi DeskStar 80GB SATA
PSU: Enlight 400W
CASE: Chieftec Dragon
OS: Windows XP SP3

LINK



*work in progress*
CPU: Athlon XP 3200+
MBO: Matsonic MS8177C
RAM: 2x1GB Kingston 400MHz
GPU: Ati 9800 Pro 128MB
>FDD: Samsung SFD-321B 3.5"
ODD1: Aopen DVD-9632 Slot Loader
ODD2: Pioneer DVR-107D
>HDD1: HDD 150GB
>PSU: Powermax 450W
>CASE: vulgaris kanta
OS: Windows XP SP3



CPU: Pemtium MMX 233
MBO: Vtech VIB804DS
RAM: 2x32MB SDRAM
GPU: ATi AIW 3D Rage Pro
SND: Sound Blaster 16
FDD1: Mitsumi D359T5 3.5"
FDD2: Mitsumi D509V2 5.25"
ZIP: Iomega Z100ATAPI
ODD: Mitsumi CRMC-FX400
HDD: Seagate U4 6.4GB
PSU: DTK PTP-2008 200W
CASE: ES-COM AT case
OS: Windows 98SE + Dos 6.22

LINK



Dell Inspiron 5370
13.3" 1920x1080
CPU: i5 8250U
RAM: 2x8gb Hynix 3200MHz
NVME: KingDian 256GB
OS: Windows 10



Lenovo ThinkPad x250 + Pro Dock
12.5" 1366x786
CPU: i5 5300U
RAM: 1x8gb DDR3
SSD: Xishuo XS870-128GB
HDD: Seagate 500GB
OS: Windows 10 Pro


Dobri trgovci: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
Živi bili pa umrli!
Chuxonja je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2022., 19:30   #118
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a



Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Nego društvo, kad već toliko volite BTC, evo vam malo zabave... Nešto što se ne viđa svaki dan, zamjena motora u BTC pogonu

Ideja je bila jednostavna ... iz Acer pogona presaditi cijeli transport u "BTC" obzirom da eto BTC nije radio, a Acer je.


Nažalost, kako to već obično biva stvari baš i nisu tekle po planu. Acer ima dosta noviju, moderniziranu mehaniku u odnosu na BTC, pa usprkos činjenici što oba pogona koriste jednaku mehaniku (nema dvojbe, sve se vidi na prvi pogled) sve je drugačije i međusobno nekompatibilno

Da li me to zaustavilo? Ne, definitivno nije! Malo bušenja, brušenja i čišćenja, kao i podmazivanja, i imamo Acerov motor montiran na "BTC" blok



Montažne rupice za ovaj tip motora su već postojale, samo što se nisu koristile na BTC izvedbi ... ali je zato sam nosač motora bio bitno drugačiji, i tražio je bušenje (i brušenje) ne bi li bio kompatibilan sa Acerovim motorom.

Da skratim priču ... nije uspjelo. CD radi - štoviše, čak je "ispravniji" nego što je to bio prije stavljanja novog motora, i mogu čak slušati audio CDove, svira bez problema! Ali podatkovni CDovi ne rade, jednostavno krene čitati i zbuni se. Pretpostavljam da je do razlike u RPM pogonskog motora. Stari je bio tvornički, za BTC 24X ... dok je ovaj novi 52X, i vrti puno brže. Jedino da ga možda nekako limitiram, ograničim na niži broj okretaja, možda bi onda upalilo? Može neki savjet ako znate više o ovome... Ipak, ispravni(ji) je nego što je to bio prije, pa je ovo nekakav polu-uspjeh

Evo vam za kraj, BTC čita audio CD. Možete čak i vidjeti onu "nevidiljivu" lasersku zraku, baš sam fokusirao na leću za bolji efekt




Inače, budi jako pažljiv ako kreneš rastavljati ovaj pogon. Za razliku od drugih, rastavlja se od dolje prema gore, sa time da najprije moraš skinuti ploču sa elektronikom, pažljivo odspojiti sve flat ribbon konektore, i onda poskidati 4 gumena amortizera na kojima je suspendirana mehanika. Ovo su napravili da smanje buku i eventualne vibracije i (moram priznati) uspjeli su. Nažalost, to isto tako znači da je ove pogone teško za rastaviti pa je većina završila na otpadu čak i ako su (samo) imali prljavu leću lasera
-->
Citiraj:
Autor Chuxonja Pregled postova
Neznam još, izgmizo je iz neke random krepane kante koja mi je u ruke sjela, stoji na hrpi IDE stvari za isprobat koje ću u jednom šutu sve testirat at some point kad si upogonim neki test mbo. Javim rezultate u svakom slučaju
Super, nema frke.

By the way, pronašao detaljan report popravka na ovom kojeg sam ranije spomenuo, evo ti cijeli post u nastavku:



Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Nego društvo, kad već toliko volite BTC, evo vam malo zabave... Nešto što se ne viđa svaki dan, zamjena motora u BTC pogonu

Ideja je bila jednostavna ... iz Acer pogona presaditi cijeli transport u "BTC" obzirom da eto BTC nije radio, a Acer je.


Nažalost, kako to već obično biva stvari baš i nisu tekle po planu. Acer ima dosta noviju, moderniziranu mehaniku u odnosu na BTC, pa usprkos činjenici što oba pogona koriste jednaku mehaniku (nema dvojbe, sve se vidi na prvi pogled) sve je drugačije i međusobno nekompatibilno

Da li me to zaustavilo? Ne, definitivno nije! Malo bušenja, brušenja i čišćenja, kao i podmazivanja, i imamo Acerov motor montiran na "BTC" blok



Montažne rupice za ovaj tip motora su već postojale, samo što se nisu koristile na BTC izvedbi ... ali je zato sam nosač motora bio bitno drugačiji, i tražio je bušenje (i brušenje) ne bi li bio kompatibilan sa Acerovim motorom.

Da skratim priču ... nije uspjelo. CD radi - štoviše, čak je "ispravniji" nego što je to bio prije stavljanja novog motora, i mogu čak slušati audio CDove, svira bez problema! Ali podatkovni CDovi ne rade, jednostavno krene čitati i zbuni se. Pretpostavljam da je do razlike u RPM pogonskog motora. Stari je bio tvornički, za BTC 24X ... dok je ovaj novi 52X, i vrti puno brže. Jedino da ga možda nekako limitiram, ograničim na niži broj okretaja, možda bi onda upalilo? Može neki savjet ako znate više o ovome... Ipak, ispravni(ji) je nego što je to bio prije, pa je ovo nekakav polu-uspjeh

Evo vam za kraj, BTC čita audio CD. Možete čak i vidjeti onu "nevidiljivu" lasersku zraku, baš sam fokusirao na leću za bolji efekt




Inače, budi jako pažljiv ako kreneš rastavljati ovaj pogon. Za razliku od drugih, rastavlja se od dolje prema gore, sa time da najprije moraš skinuti ploču sa elektronikom, pažljivo odspojiti sve flat ribbon konektore, i onda poskidati 4 gumena amortizera na kojima je suspendirana mehanika. Ovo su napravili da smanje buku i eventualne vibracije i (moram priznati) uspjeli su. Nažalost, to isto tako znači da je ove pogone teško za rastaviti pa je većina završila na otpadu čak i ako su (samo) imali prljavu leću lasera

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 12.08.2022. u 19:36.
  Reply With Quote
Staro 16.08.2022., 14:16   #119
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Posebna dostava!


Pisam se, pitam što bi to moglo biti?


Kao da već niste znali... Evo vam ljudi dokaz da ne skupljam samo BTC uređaje, ovaj lijevo je očito MagicSpin i kao takav nema nikakve veze sa BTCom. A kao poseban dodatak imam i službene drivere za DOS:


Jer budimo iskreni ... CD ROM bez DOS drivera je kao auto bez guma

Edit
A evo i update, oba pogona su testirana i rade odlično! Štoviše, oba su TOLIKO čista i bijela unutra i izvana, da mi izgledaju kao da smo u 1998. godini, i da su upravo izvađeni iz originalne kutije

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 16.08.2022. u 15:55.
  Reply With Quote
Staro 17.08.2022., 15:47   #120
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Paket "nadogradnje" za Adison konfu, BTC BCD XH (CD-ROM), kao i BCE 5232IM (CD-RW)


A ovdje imamo Plextor PX-W1610TA kojeg sam izvadio, zajedno sa rezervnom maskicom. Ispravan ali naporan optikaner kojeg sam izvadio samo zato jer više ne mogu slušati struganje zupčanika kod otvaranja ladice
  Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na