Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.01.2007., 15:34   #61
LordNitro
Premium
 
LordNitro's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,610
Citiraj:
Autor nicko Pregled postova
Ma mislim da moze i prvasic i bab od 60god zastiti mrezu....u uputama od routera postoji doslovno par redaka sa slikama kako namjestit zastitu...

Pa zar je to problem?!?!
Nije problem, slažem se s tobom. No tema nije o tome da li je problem namjestiti zaštitu. Tema je o, da citiram Tora "kulturi ponašanja i općeg sustava vrijednosti pa i morala ako hoćeš" (priznajem thread nije točno tako počeo no u samom je početku skrenuo tim putem).

Citiraj:
Autor nicko Pregled postova
Nego ljudima se neda ni pogledat, sve bi oni automatski i onda se zale t-scumu kako im je velik racun...pa sami su si krivi...
Da se razumijemo, ja se ne kacim na lokalne mreze niti ne namjeravam, ali brate, kad tako ostavis otvoreno, pa 'ko ti je kriv...
Drago mi je što to ne radiš, jer su me neki ljudi koji su objavili svoj post u ovom threadu jako razočarali... Ne sviđa mi se samo tvoje razmišljanje o krivici žrtve koja iz nekog razloga nije znala/mogla/pročitala/naučila kako postaviti zaštitu.

Citiraj:
Autor nicko Pregled postova
Po ovoj logici, onda nam uopce ni ne treba wlan zastita niti ikakve enkripcije kad bi svi bili 'posteni'....

Isto kao da banka ostavi sef otovren...pa sad ti ne uzmi $$$....
Ja ne bih... I ne, ne pravim se nevin niti se želim prikazati kao čovjek koji nikada nije napravio ništa nemoralno. Jednostavno ne volim ljude koji kradu i koji se tješe činjenicom kako su si žrtve same krive kada nisu znali/mogli napraviti nešto što su trebali. Pa u pi*du strininu, nije kriva osoba od koje se krade, krivi su lopovi koji misle da treba iskorištavati tuđe neznanje.
__________________

Kirk: "Spock, you want to know something? Everybody's Human."
Spock: "I find that remark... insulting."
LordNitro je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2007., 16:06   #62
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,950
Citiraj:
Autor ZED Pregled postova
Mislim da ti to nije vezano samo za balkan, postaje globalna stvar, nije da je tu umješan samo balkanski mentalitet
Ma, to se samo tako kaže. Znaš na što mislim.

No, na kraju krajeva stvarno ne vidim svrhe ni razloga da ja nekog više uvjeravam da je ovo ili ono ispravno ili nije. Nisam ja nikome tata da ga preodgajam i odgajam te se stoga povlačim jer stvarno nemam više što pametno za napisati na ovu temu.
tor je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2007., 17:19   #63
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,505
Citiraj:
Autor LordNitro Pregled postova
Pa u pi*du strininu, nije kriva osoba od koje se krade, krivi su lopovi koji misle da treba iskorištavati tuđe neznanje.
Eto, cijela rečenica koja zapravo sve govori.
Mi ovdje pričamo o ljudima koji kradu, znači "internet generacija lopova" (nazovimo to tako )

Jer ako ti nisi lopov jer kradeš od nekoga tko nezna, dal to onda znači da onaj, nazovimo ga "haker" koji provali u zaštičenu mrežu isto nije lopov? Mislim, usporedba je glupa, ali opet dokazuje kako jedan pametniji ili snalažljiviji pokrada onoga sa manje znanja (jer zakaj ovaj nije isključio router po noći nego ga ostavio upaljenog). Što ne?

Tko god nekoga drugoga svjesno potkrada, taj je jednostavno - Lopov, lupež, čoban, smrad, pica...
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2007., 23:25   #64
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
@Sky

Jooooj, daj molim te, vrtis tu neke situacije kao dijete od 14 godine koje se zeli opravdati. Ako je nesto nezasticeno NIJE TVOJE! U svakom zakonu pise odnosenje s mjesta nalaska. To je kradja. Osnovni oblik, sad poslije imamo ovu ili onu situaciju.

Pricati o situaciji da ti udjes u birc di je hot spot i nekim slucajem vidis dvije mreze koje se isto zovu pa neznas na koju da se spojis, nego se spojis na prvu slobodnu jednostavno nije za nikakvu raspravu. To je kao da kad neka serija grafickih pocne masovno crkavati da ides opravdavati, mozda je ovoj ovaj kondic otisao koji se nekak cudno okrenuo i odjednom je pala zica na njega, kratko spojila mjesto oko tog kondica i pustila istosmjernu komponentu u unutra. Jedna lasta ne cini proljece, isto tako jedna situacija kada bas nemres znati da je veza od njega ne cini pravilo koje opravdava kradju od drugih.
  Reply With Quote
Staro 15.01.2007., 23:37   #65
Sky
Guest
 
Datum registracije: Apr 2003
Postovi: 4,085
Neobično mi je drago da "moralisti" koji se ne slažu sa mnom to ne čine putem threada nego preko reputacije. Mislim da to govori o njihovom "moralu". ( I, da, drage kolege moderatori/administratori, znam o kome se radi jer mi baš svatko ne može dati crvenu reputaciju, a i rep power zbrojevi se podudaraju)

Anyway, nije da me dira, ali ti isti "moralisti" neka razmisle o svojem branjenju ljudskog neznanja i gluposti.

Da se odmah razumijemo, u životu nisam ništa ukrao. Nisam se nikada kačio na nečiji wireless niti ću to činiti osim prijeke potrebe (da, čak i neki moralisti se kače na besplatni hot spot, a ja, eto, nisam čak ni to). Lopove i inu gamad prezirem iz dna duše. U lopove uračunavam i one koji se spoje da bi skinuli i jedan kB preko susjeda (naravno, na zaključanu mrežu ili sa znanjem da rade nešto zabranjeno).

Ono što ja mislim, a svatko tko ima dvije čiste u glavi, oslobođene nekakvog uvrnutog morala koji opravdava ljudsko neznanje i prirođenu lijenost, će se složiti sa mnom, je da za sigurnu upotrebu svake stvari je potreban minimum znanja i pozornosti. Ako taj minimum nije zadovoljen, nevolje se mogu očekivati, bilo iz zloće, bilo iz neznanja (kao što sam ilustrirao na Mirkovom primjeru).

Ne toleriram opravdavanje krađe prometa neznanjem. Dapače, nema razlike u krivnji između lopova koji je iskoristio žrtvu i žrtve koja se dala iskoristiti. Ne toleriram "moraliste" koji smatraju da su lopovi oni koji iniciraju kriminalnu radnju. Ne kaže se bezveze da prilika čini lopova. Oni koji svojim ponašanjem daju priliku su krivci. Tek kada učine sve u svojoj moći da se zaštite, možemo govoriti o krivici lopova.

Netko će povući paralelu sa nekim drugim kriminalnim radnjama, kao što je otuđenje auta, otmice djece i slično. Upravo obrnuto, dragi "moralisti". Nigdje na svijetu nećete naći besplatne aute. Nigdje na svijetu nećete pronaći djecu koju možete otimati. Ali ćete pronaći mjesta gdje možete besplatno surfati, i to potpuno legalno jer vlasnik APa želi podijeliti s vama svoju vezu na Internet. Svoju želju signalizira ostavljanjem mreže otvorenom za sve. Taj dio je kritičan za shvaćanje mojih postova.

Tu je bila moja poanta, a svim "moralistima" želim miran san, jer Sky sigurno neće nikoga potkradati. Meni je jedino žao što sam posredno, preko reputacije, otkrio neke uvažene kolege forumaše kao obične beskičmenjake, ali o tom, potom...

Zadnje izmijenjeno od: Sky. 16.01.2007. u 00:37.
Sky je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2007., 23:51   #66
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,505
Citiraj:
Oni koji svojim ponašanjem daju priliku su krivci. Tek kada učine sve u svojoj moći da se zaštite, možemo govoriti o krivici lopova.
Eto, svugdje se slažem, ali opet ti po svojem starom. Pa kako moš to reći?

Lopov je kriv, napravio on to nekom siromaku koji nema pojma ili nekome tko se zaštitio...
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2007., 23:52   #67
Sky
Guest
 
Datum registracije: Apr 2003
Postovi: 4,085
Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
@Sky

Jooooj, daj molim te, vrtis tu neke situacije kao dijete od 14 godine koje se zeli opravdati. Ako je nesto nezasticeno NIJE TVOJE! U svakom zakonu pise odnosenje s mjesta nalaska. To je kradja. Osnovni oblik, sad poslije imamo ovu ili onu situaciju.

Pricati o situaciji da ti udjes u birc di je hot spot i nekim slucajem vidis dvije mreze koje se isto zovu pa neznas na koju da se spojis, nego se spojis na prvu slobodnu jednostavno nije za nikakvu raspravu. To je kao da kad neka serija grafickih pocne masovno crkavati da ides opravdavati, mozda je ovoj ovaj kondic otisao koji se nekak cudno okrenuo i odjednom je pala zica na njega, kratko spojila mjesto oko tog kondica i pustila istosmjernu komponentu u unutra. Jedna lasta ne cini proljece, isto tako jedna situacija kada bas nemres znati da je veza od njega ne cini pravilo koje opravdava kradju od drugih.
Upravo ta situacija je neobično važna za shvaćanje nečije moralnosti i nisam je bezveze naveo. Što bi ti učinio?
Sky je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2007., 00:01   #68
Sky
Guest
 
Datum registracije: Apr 2003
Postovi: 4,085
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
Eto, svugdje se slažem, ali opet ti po svojem starom. Pa kako moš to reći?

Lopov je kriv, napravio on to nekom siromaku koji nema pojma ili nekome tko se zaštitio...
Vrati se na situaciju sa Mirkom (imaš par postova gore). Ja u dobroj namjeri otvorim svoj net, Mirko ispod mene ima nenamjerno otvoren net. Ljudi u krugu sto metara su vidjeli da sam ja oblijepio sve haustore sa obavijesti da sam im svima ustupio korištenje svog routera. Ali, ne gledaju baš cijelu obavijest da je ime moje mreže "Skynet" pa se spoje na "Mirkonet" i jadnom Mirku nabijaju račun.

Tko je ovdje kriv?

Ja se ne osjećam krivim jer sam lijepo napisao ime svoje mreže i upustva koje bi i retardirana čimpanza mogla koristiti (kao što je i T-Com napravio svoje upustvo za zaštitu mreže).
Ljudi koji su se spajali također se ne osjećaju krivim jer su surfali u uvjerenju da ne čine nište ilegalno i da nekom nabijaju račun.
Mirko se također ne osjeća krivim jer mu nitko nije rekao da treba zaštiti svoju mrežu.

Svejedno je krađa prometa napravljena, Mirkov račun iznosi njegove dvije mjesečne plaće, a T-Scum pere ruke od svega. A lopova nigdje.
Sky je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2007., 00:06   #69
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
@Sky "Tek kada učine sve u svojoj moći da se zaštite, možemo govoriti o krivici lopova.#

Ovdje sam se slatko nasmijao. Krivica lopova nema APSOLUTNO NIKAKVE VEZE s neznanjem osobe, pa makar ona i namjerno ostavila nesto otvoreno, slobodno, otkljucano kako bi ju netko pokrao i on poslije dobio pare ili od osiguranja ili od ovog ili od onog. Lopov kad se otkrije ce biti osudjen na kaznu zato jer je on lopov. gotova prica. S druge strane, ako je netko ostavio otkljucano ovo ili ono namjerno njemu se nece otplatiti odsteta u punom iznosu ili uopce u nekom krajnjem slucaju, ali to nema nikakve veze s lopovom o kome sada pricamo.

A za ovaj dio tek kada učine sve u svojoj moći... 90% njih je to učinilo optimalno s obzirom na njihovo znanje. Isto kako kirurg ne mora znati ni mrvicu o kompovima, tako programer ne mora znati bilo koju stvar o genetici. Kad ces shvatiti da wireless za vecinu njih nije "tehnologija" wireless samo znaci da nema zice i nikaj drugo. Pojam podataka je njima vecini nepoznanica, nule jedinice, modulacije ne postoje za njih. A zasto bi vecina uopce znala. Zar samo zato jer ima lopova oni svi moraju nauciti nesto sto nije ni priblizno jednako saznanju da moras zakljucati auto da ti ga netko uzme. Tvoja analogija je jednaka ZAMPovoj. Samo sto njihova ima druge subjekte i glasi ajmo uzeti da su svi pirati i svima naplatiti.



A u vezi tvoje reputacije. Nisam ni znao da se mogu davati negativni hehe. Ali da ti kazem sto znaci reputacija. Ako se ti nekom ne svidjas, za tu osobu nemas reputaciju. Pa kaj se cudis ili si attention whore?
  Reply With Quote
Staro 16.01.2007., 00:06   #70
Sky
Guest
 
Datum registracije: Apr 2003
Postovi: 4,085
Citiraj:
Autor gorluk Pregled postova
Pa koristio bih besplatnu, normalno. Zašto bih imao "moralne dileme" oko korištenja besplatne javne usluge?

IMHO pri pronalasku susjedove nezaštićene mreže najnormalnija stvar bila bi javiti im o čemu se radi, te eventualno pomoći zaštiti dotičnu mrežu, ili ga uputiti na upute i članke o zaštiti bežičnih mreža, a ne se prikrpati na njegovu mrežu "jer je glup".
Ali sinko, ti ne znaš koja je koja mreža. Dvije iste mreže, iste jačine signala, istog imena.
Ako se odlučiš na spajanje na jednu mrežu, imaš 50% šanse da pogodiš besplatnu mrežu, a 50% da ćeš nekoga potkradati. Jel ti jasna moralna dvojba?
Sky je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2007., 00:12   #71
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Sky Pregled postova
Ali sinko, ti ne znaš koja je koja mreža. Dvije iste mreže, iste jačine signala, istog imena.
Ako se odlučiš na spajanje na jednu mrežu, imaš 50% šanse da pogodiš besplatnu mrežu, a 50% da ćeš nekoga potkradati. Jel ti jasna moralna dvojba?
Citiraj:
Autor Sky Pregled postova
Upravo ta situacija je neobično važna za shvaćanje nečije moralnosti i nisam je bezveze naveo. Što bi ti učinio?
Ne nije, nitko ovdje ne tvrdi da je lopov ako se nadje jos jedna neznalica koja nezna kaj je kaj i komp mu se doslovno sam spoji na mrezu. To je isto kao da kazes da je dijete od 3 godine ubilo bebu od 3 mjeseca, a htjelo se igrati. TO JE MANJINA.
  Reply With Quote
Staro 16.01.2007., 00:16   #72
nicko
Guest
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 4,190
Citiraj:
Autor LordNitro Pregled postova
Nije problem, slažem se s tobom. No tema nije o tome da li je problem namjestiti zaštitu. Tema je o, da citiram Tora "kulturi ponašanja i općeg sustava vrijednosti pa i morala ako hoćeš" (priznajem thread nije točno tako počeo no u samom je početku skrenuo tim putem).
Istina, ali moramo malo sire pricati...

Citiraj:
Autor LordNitro Pregled postova
Drago mi je što to ne radiš, jer su me neki ljudi koji su objavili svoj post u ovom threadu jako razočarali... Ne sviđa mi se samo tvoje razmišljanje o krivici žrtve koja iz nekog razloga nije znala/mogla/pročitala/naučila kako postaviti zaštitu.
Moje misljenje je, da ako ta zrtva ne zna procitati 1 stranicu A4 papira, onda ona nema sto raditi na kompu...iz toga sam dosao do zakljucka da ljudi radi svoje lijenosti ne zasticuju svoje mreze...ne trebas biti strucnjak da to napravis...
Isto kao sto ne trebam ja ici kod doktora da mi kaze da kupim pastile za grlo, ako me grlo boli...

Citiraj:
Autor LordNitro Pregled postova
Ja ne bih... I ne, ne pravim se nevin niti se želim prikazati kao čovjek koji nikada nije napravio ništa nemoralno. Jednostavno ne volim ljude koji kradu i koji se tješe činjenicom kako su si žrtve same krive kada nisu znali/mogli napraviti nešto što su trebali. Pa u pi*du strininu, nije kriva osoba od koje se krade, krivi su lopovi koji misle da treba iskorištavati tuđe neznanje.
Dapace, ja bilokakve lopove mrzim iz dna duse....a o znanju procitaj red iznad...
nicko je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2007., 00:17   #73
Sky
Guest
 
Datum registracije: Apr 2003
Postovi: 4,085
Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
@Sky "Tek kada učine sve u svojoj moći da se zaštite, možemo govoriti o krivici lopova.#

Ovdje sam se slatko nasmijao. Krivica lopova nema APSOLUTNO NIKAKVE VEZE s neznanjem osobe, pa makar ona i namjerno ostavila nesto otvoreno, slobodno, otkljucano kako bi ju netko pokrao i on poslije dobio pare ili od osiguranja ili od ovog ili od onog. Lopov kad se otkrije ce biti osudjen na kaznu zato jer je on lopov. gotova prica. S druge strane, ako je netko ostavio otkljucano ovo ili ono namjerno njemu se nece otplatiti odsteta u punom iznosu ili uopce u nekom krajnjem slucaju, ali to nema nikakve veze s lopovom o kome sada pricamo.

A za ovaj dio tek kada učine sve u svojoj moći... 90% njih je to učinilo optimalno s obzirom na njihovo znanje. Isto kako kirurg ne mora znati ni mrvicu o kompovima, tako programer ne mora znati bilo koju stvar o genetici. Kad ces shvatiti da wireless za vecinu njih nije "tehnologija" wireless samo znaci da nema zice i nikaj drugo. Pojam podataka je njima vecini nepoznanica, nule jedinice, modulacije ne postoje za njih. A zasto bi vecina uopce znala. Zar samo zato jer ima lopova oni svi moraju nauciti nesto sto nije ni priblizno jednako saznanju da moras zakljucati auto da ti ga netko uzme. Tvoja analogija je jednaka ZAMPovoj. Samo sto njihova ima druge subjekte i glasi ajmo uzeti da su svi pirati i svima naplatiti.



A u vezi tvoje reputacije. Nisam ni znao da se mogu davati negativni hehe. Ali da ti kazem sto znaci reputacija. Ako se ti nekom ne svidjas, za tu osobu nemas reputaciju. Pa kaj se cudis ili si attention whore?
Mea culpa, htio sam reći o ISKLJUČIVOJ krivici lopova. A tvoje slatko smijanje samo govori da nisi shvatio poantu mog posta jer bi malo zastao i zapitao se zašto braniš nešto što je u samom temelju neispravno.
Za definiciju lopova se slažemo, ali jesi li lopov ako si koristio moj "Mirkonet"? Jesi li lopov ako si koristio jednu od one dvije mreže u internet cafeu?
Ja ne kažem da svatko mora znati princip funkcioniranja wirelessa, ali ne upotri***iti mali dio svoje pozornosti i otići na net nuditelja usluge gdje on daje slikovnicu kako zaštititi wireless...ne znam, tim sistemom bi ljudi trebali svaku svoju grešku trebali opravdavati neznanjem. Paradoksalno...
Sky je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2007., 00:34   #74
Sky
Guest
 
Datum registracije: Apr 2003
Postovi: 4,085
Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
Ne nije, nitko ovdje ne tvrdi da je lopov ako se nadje jos jedna neznalica koja nezna kaj je kaj i komp mu se doslovno sam spoji na mrezu. To je isto kao da kazes da je dijete od 3 godine ubilo bebu od 3 mjeseca, a htjelo se igrati. TO JE MANJINA.
Fenomenalno. Opravdavanje lopovluka neznanjem. Neš ti morala...

A maloprije smo imali hrpu ljudi koji nisu u stanju zaštititi svoju mrežu slijeđenjem uputa u oblku slikovnice.
Sky je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2007., 00:44   #75
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Sky Pregled postova
Fenomenalno. Opravdavanje lopovluka neznanjem. Neš ti morala...

A maloprije smo imali hrpu ljudi koji nisu u stanju zaštititi svoju mrežu slijeđenjem uputa u oblku slikovnice.
Ja govorim sa strane lopova, ne korisnika koji nista nezna. Nitko nije zasluzio da ga se krade kaj god da ne napravi, a lopov ako krade je lopov. A o tome koliko je netko napravio da zastiti svoju mrezu nisam mislio pricati ovdje jer onda pocnemo vrtiti one tvoje primjere i jos mnogo takvih i tralalala topic je spam i nema stvarno nista smislenog vise u njemu.

Prema mojoj analogiji, covjek ne mora znati nesto da bi koristio isto kako covjek ne mora znati kaj bilo koji dio unutar haube radi ni sto je plus i minus na akumulatoru, ali ako ga zna voziti i postuje znakove i pravila on je dobar vozac, a kao sto sam rekao u vezi koliko se netko posluzio necijim neznanjem nije vazno, kradja je kradja.
Citiraj:
Autor Sky Pregled postova
Fenomenalno. Opravdavanje lopovluka neznanjem. Neš ti morala...

A maloprije smo imali hrpu ljudi koji nisu u stanju zaštititi svoju mrežu slijeđenjem uputa u oblku slikovnice.
Ne cjepidlaci, znas dobro sto je znacilo to sto sam ja napisao, a to je bio jedan izolirani primjer, a sanse da se to dogodi su mizerne, nego sam samo isao tvojom analogijom izoliranih slucajevca!
  Reply With Quote
Staro 16.01.2007., 00:51   #76
Sky
Guest
 
Datum registracije: Apr 2003
Postovi: 4,085
Da, ali ako nisi ništa napravio da se zaštitiš, a onda naleti netko tko u svojem neznanju se spoji na tvoj router i cucla ti net?

I ovdje govorimo o razini neznanja vozača koji ne zna prometne osnove, niti znakove niti pravila.

Bottom line: lopov je lopov. Tu se nema što raspravljati. Ali tužiti se bez poduzetih nekih osnovnih mjera zaštite i opravdavati se bezobzirnim neznanjem (vraćam se na onaj due dilligence i minimum znanja i pozornosti) je također bespredmetno.

edit: Ako se hoćeš raspravljati, onda budi spreman prihvaćati tuđa mišljenja. U tu svrhu sam i dao slučajeve, koji ma kako marginalni, pokazuju potrebitost aktivne borbe znanjem i pozornošću protiv kriminala i ljudske gluposti, a ne pasivnog traženja krivca u vlastitom neznanju i zloći drugih. Neznanje nije isprika.
Sky je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2007., 01:00   #77
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,505
Citiraj:
Autor Sky Pregled postova
Vrati se na situaciju sa Mirkom (imaš par postova gore). Ja u dobroj namjeri otvorim svoj net, Mirko ispod mene ima nenamjerno otvoren net. Ljudi u krugu sto metara su vidjeli da sam ja oblijepio sve haustore sa obavijesti da sam im svima ustupio korištenje svog routera. Ali, ne gledaju baš cijelu obavijest da je ime moje mreže "Skynet" pa se spoje na "Mirkonet" i jadnom Mirku nabijaju račun.

Tko je ovdje kriv?
Hm, sada se već ide od slučaja do slučaja. Uglavnom, ekstremni slučajevi, što ne?

Nego, što ne bi ti mogao, kao iskusniji korisnik, pomoći tom Mirku koji ima vezu "Mikronet" pa svoju npr. nazvati "Besplatan Hotspot - download nema granica" ? Time bi riješio Mirka slučajnog spajanja, ali ne i lopova, pravih lopova
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2007., 01:05   #78
Sky
Guest
 
Datum registracije: Apr 2003
Postovi: 4,085
Nažalost, ne bi... Neznanje korisnika nema granica, postoje i oni koji bi kliknuli na prvu mrežu koja je na popisu, postoje oni koji bi se spajali dok bi moj router bio down, postoje oni kojima se ime "Connection Point" više sviđa...Jedina prava zaštita je zatvaranje mreže, sve ostalo je polovično rješenje.

Pravi neprijatelj ovdje je neznanje, lijenost, strah pred nepoznatim, ne lopovi koji cuclaju tuđi net.
Sky je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2007., 01:06   #79
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Sky Pregled postova
Da, ali ako nisi ništa napravio da se zaštitiš, a onda naleti netko tko u svojem neznanju se spoji na tvoj router i cucla ti net?

I ovdje govorimo o razini neznanja vozača koji ne zna prometne osnove, niti znakove niti pravila.

Bottom line: lopov je lopov. Tu se nema što raspravljati. Ali tužiti se bez poduzetih nekih osnovnih mjera zaštite i opravdavati se bezobzirnim neznanjem (vraćam se na onaj due dilligence i minimum znanja i pozornosti) je također bespredmetno.

edit: Ako se hoćeš raspravljati, onda budi spreman prihvaćati tuđa mišljenja. U tu svrhu sam i dao slučajeve, koji ma kako marginalni, pokazuju potrebitost aktivne borbe znanjem i pozornošću protiv kriminala i ljudske gluposti, a ne pasivnog traženja krivca u vlastitom neznanju i zloći drugih. Neznanje nije isprika.
Ovo prvo je zamisljen slucaj koji se skoro nikad nece dogodit, a tu nitko nije kriv ***ga, valjda najekstremniji moguci slucaj

E tu si skroz fulao sve od pocetka do kraja. Ovdje ne govorimo o slucaju u kojem vozac "ne zna prometne osnove, niti znakove niti pravila." nego o covjeku koji koristi net, ne radi ilegalne radnje, sluzi mu za voditi neki blog i za posao, neki kolaboracijski web alat te e-mail.

a za ovaj kraj, da naveo si marginalne slucajeve, a o borbi protiv takve razine neznanja je za neku skroooz drugu temu.
  Reply With Quote
Staro 16.01.2007., 01:11   #80
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,505
Ovdje je tema lopovluka, znači oni koji kradu, a ne onih koji se neznaju zaštiti. Iako je to sve povezano skupa, lopov je onaj koji oštećuje drugoga...

Neznam, ja se ne slažem s tobom da je samo neznanje ovdje pravi neprijatelj. Da mali patak, veći problem ja vidim kod lopova. Jer da nema njih, ne bi trebali zaštiti mrežu.
Mada ti opet na to moš reć, šta ako netko fula mrežu (da se ne spoji na svoju nego na krivu jer ima 3 connection point-a)? Eh, to je onda problem svakog od njih korisnika. Ali opet to nije razlog prebacivati krivnju krađe na nekog drugog, IMO.

Eto...
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2007., 01:12   #81
Sky
Guest
 
Datum registracije: Apr 2003
Postovi: 4,085
Dakle, držanje otvorene mreže po tebi nije slučaj ravan neznanju osnovnih pravila u prometu?
Po meni je, jer je to signaliziranje drugima da je to javna mreža, što ona u biti nije.
Naravno, ni stupanj indolencije gdje je korisniku teško se informirati o osnovama sigurnosti wirelessa te iskoristiti tutorial - slikovnicu također, po tebi, nije ravan nepoznavanju znakova u prometu?

Zanimljivo.

@ Vuco: Dakle, u vezi 3 connection pointa, neznanje je opravdanje za oštećivanje drugoga?
Sky je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2007., 01:19   #82
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Ne, drzanje otvorene mreze je ravan neznanju sekundarnih pravila o sigurnosti. Primarna su antivirusi, firewallovi ine stvari koje vise ljudi zna, da tako nekak to velim. Dal je to neznanje je. Isto kako je neznanje je znati broj pi na tu i tu decimalu, ali najsiri puk to ne smatra neznanjem, jer nezna nista o mediju u kojem prenosi informacije. Pa pogledaj kako vecina ljudi drzi taj AP odmah pokraj kompa, a zasto, zbog proste navike baratanja remote controlom od televizora. Niti im ne pada na pamet da to moze cak i proci kroz zid kad im najdrazi daljinac nemre kroz vazu sa cvijecem u dnevnom proci, ali to je za drugu temu kao sto sam vec nekoliko puta naveo!
  Reply With Quote
Staro 16.01.2007., 01:24   #83
Sky
Guest
 
Datum registracije: Apr 2003
Postovi: 4,085
Ne slažem se. Osoba koja zna iskonfigurirati antivirus i firewall bi trebala znati slijediti uputu u obliku slikovnice.
Sky je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2007., 01:26   #84
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Ovi moji nisu dobili nikakvu slikovnicu uz wireless, a antivirus se moze sao instalirati kao i firewall s principom idiot "friendly next" naredbe!
  Reply With Quote
Staro 16.01.2007., 01:29   #85
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,505
Citiraj:
Autor Sky Pregled postova
@ Vuco: Dakle, u vezi 3 connection pointa, neznanje je opravdanje za oštećivanje drugoga?
Iskreno, to je odlazak u preveliku ekstremnost. Tu zapravo odgovora nema. Monter bi trebao promjeniti odmah SSID! I tu je onda krivica T-com-a i toga montera!
Sve ostalo je puka nesreća na koju se jednostavno ne može utjecati (barem ne u ovom slučaju).

Mada se sada može čak i iz te krajnosti otići još dalje (što ako je od dva susjeda router izgašen dok kod 3. postavlja monter mrežu pa ne vidi ova dva connection pointa!?), tu ne raspravljamo o ekstremima.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2007., 01:30   #86
Sky
Guest
 
Datum registracije: Apr 2003
Postovi: 4,085
Aha. Govorimo o razini znanja početnika. Kad kažeš instalirati antivirus, onda podrazumjevam konfiguraciju, ne samo klikanje next.

U tom slučaju, vraćamo se na problem neznanja i razine znanja nepoznavanja prometnih pravila i znakova.
Sky je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2007., 01:31   #87
Sky
Guest
 
Datum registracije: Apr 2003
Postovi: 4,085
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
Iskreno, to je odlazak u preveliku ekstremnost. Tu zapravo odgovora nema. Monter bi trebao promjeniti odmah SSID! I tu je onda krivica T-com-a i toga montera!
Sve ostalo je puka nesreća na koju se jednostavno ne može utjecati (barem ne u ovom slučaju).

Mada se sada može čak i iz te krajnosti otići još dalje (što ako je od dva susjeda router izgašen dok kod 3. postavlja monter mrežu pa ne vidi ova dva connection pointa!?), tu ne raspravljamo o ekstremima.
Ima odgovora, kako da ne. Znanje.
Sky je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2007., 01:32   #88
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Sky Pregled postova
Aha. Govorimo o razini znanja početnika. Kad kažeš instalirati antivirus, onda podrazumjevam konfiguraciju, ne samo klikanje next.

U tom slučaju, vraćamo se na problem neznanja i razine znanja nepoznavanja prometnih pravila i znakova.
Onda opet odlazimo u ekstrem loseg lika koji joj je dao vozacku, loseg ispita za vozacki, losih predavanja u autoskoli. Ili u ovom slucaju za AV i firewall lose konstrukcije OSa koja omogucava idiot friendly nacin rada na racunalima na kojima neki mogu drzati vazne podatke!
  Reply With Quote
Staro 16.01.2007., 01:37   #89
Sky
Guest
 
Datum registracije: Apr 2003
Postovi: 4,085
A hebi ga, protiv neznanja se treba boriti, ne skrivati se iza njega.

Ajde, idem spat.
Sky je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2007., 01:51   #90
gunther
Premium
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,340
Sky, ako ja otovorim sva vrata i sve prozore na kuci, jel tebi to signalizira da ti mozes uc u moju kucu i sve odnjet iz nje?
Ako mozes kopirat neki glazbeni CD, jel tebi to signalizira da ga smijes kopirat?

Kako ti nije jasno da ono sto nije tvoje nesmijes dirati bez vlasnikove dozvole, bez obzira kakve ti signale vidis i sto ti pretpostavljas...
__________________
AMD Ryzen 5900X; Gigabyte Aorus X570 Elite; Corsair Vengeance RGB Pro SL DDR4 2X16 Gb 3600 Mhz; AMD Radeon Gigabyte 7900 XTX; SSD Patriot Viper VP4300 PCIe m.2 GEN4 2 Tb;Lian Li 011 Dynamic EVO; LG C2
gunther je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na