Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.12.2021., 23:21   #5371
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Pokazuje da kompajleri su i dalje puni bagova i da ljudi i dalje neke stvari mogu daleko bolje optimizirati.
Gdje si ti tocno vidio bug?

Citiraj:
Nakon pola stoljeća upotrebe ovakovih alata očekivao bi da s obzirom na napredak snage CPU da se napravio softver koji bi sam sebe mogao optimizirati
Da, zovemo ga, pazi sad, spelovacu ti:

k
o
m
p
a
j
l
e
r

Citiraj:
Isto to očekujem u vezi s pisanjem drajvera za hardwerske uređaje.
Jesi pisao kada driver?

Citiraj:
A u tom pogledu se nismo maknuli od onoga kako se to nekad radilo.
Velis, 1980. all over again.

Citiraj:
Tako da se nikada ne dobije konačni ispeglani proizvod jer i ovo što na kraju bude kao zadnja verzija još uvijek u nekim slučajevima se događa da se sistem sruši.
Ne sjecam se da se od sredine 90ih "sistem srusio" zbog drivera. Ako i je, najcesce je u pitanju neispravan hardver.

Citiraj:
Kao primjer poluproizvoda mogu samo navesti proizvođača opreme za liječenje od kancera zračenjem, kada su mehanički graničnik za količinu zračenja na uređaju za zračenje zamijenili softwerskom varijantom i kada je ta generacija uređaja došla na tržište krajem 90' počele su umirati stotine žena ne od raka nego od prevelikog zračenja da bi na kraju shvatili da imaju grešku u softweru koji upravlja uređajem za zračenje i da je krivo upisan jedan parametar koji je bio 1000 puta veći od onoga što se pokazivalo na ekranu uređaja.
Shit happens. Imas to negdje dokumentirano ili to onako, iz glave?

Citiraj:
Meni je žao što vi ne razumijete i ne vidite problem, jer ste svaki puta kada nabavite novu varijacju CPU, GPU i čipseta i još kada se to nadogradi i sa novom varijacijom OS spremni prolaziti istu torturu i bespotrebno gubiti hrpu vremena da bi to proradilo koliko toliko stabilno i pouzdano.
Mozda je vrijeme da prestanes kupovati hardver od sanera nego da to napravis u trgovini, a?

Citiraj:
Možda se ne razumijemo, ali nadam se da ste shvatili zašto nisam hype svaki puta kada ljudi u crnim kožnim jaknama prezentiraju nove proizvode i očekuju pljesak a najviše vaše novce za nešto što je na papiru savršeno, a kada se to istestira u praksi i nije neko veliko čudo i napredak.
I onda ti isti "ljudi u crnom" dolaze do tebe doma i siluju te dok ne kupis njihov novi hardver?
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2021., 23:46   #5372
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Shit happens. Imas to negdje dokumentirano ili to onako, iz glave?
Vjerojatno misli na Therac 25

https://interestingengineering.com/w...g-turns-deadly
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2021., 23:52   #5373
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Točno to, mogu oni izdati kaj god žele, kad nema interesa, jer je cjelokupna situacija u kurcu. Primjera radi, prošle godine u ovo vrijeme većina ljudi s posla koja donekle prati tehniku je pohrlila po novi Zen 3 i imaju te modele dan-danas. Nitko nije ni trznul na Alder Lake, jer je ovo kaj imaju dovoljno dobro ili razlike nisu pretjerano velike. Evo tu na forumu, tek dvoje ili troje ljudi da su se javili s kupnjom Alder Lake modela. GPU dio priče bolje da i ne spominjemo, to je tek tuga do te mjere da čak i ako Intel ARC ispada donekle konkurentan, pa makar i s dvije godine zakašanjenja, cijene budu koma, ako se uopće netko uspije domoći tih modela, prije nego nestanu u bespućima kriptomanije.
kad mi se "ne isplati", ja sam razmatrao dobrih minutu i odustao
nit mogu prodat plocu koliko vrijedi, niti dobijem neki kljucni benefit s procom s obzirom da imam i dalje odlican 5900x, tako da cekam zen4

PS
..gdje je nestala opcija za blokiranje korisnika? tako je bilo super prije dok sam mogao koristiti tu "hidden" funkciju
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2021., 00:00   #5374
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750





-->
Ono kaj smo pričali, ti i svi koji su u ono vrijeme prije godinu dana kupili R9 5900X i 5950X su mirni jedno dulje vrijeme, nema tu greške.

Ja smatram da se ničim pametnim ne bavim, pa čak i ovaj Zen 2 APU je dobar za desetak VM-ova i tu i tam koju igru.

Kamoli tek netko ko poput tebe ima još bolji Zen 3 na kojem sve radi, a prelazak na skroz drugu platformu nije isplativ.
Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
..gdje je nestala opcija za blokiranje korisnika? tako je bilo super prije dok sam mogao koristiti tu "hidden" funkciju





__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2021., 00:26   #5375
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Vjerojatno misli na Therac 25
Softverski Baxter. Zgodno.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2021., 20:34   #5376
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Intel negotiates 3nm allocation with TSMC even as Pat Gelsinger cautions against investing in Taiwan
Citiraj:
Intel is reportedly in talks with TSMC to secure foundry allocation to meet its product roadmap execution. The company is sending an executive delegation to meet with TSMC later this month, to secure foundry capacity for the N3 (3 nm) silicon fabrication node, and ensure that Intel's allocation isn't affected by other customers such as Apple. As part of its IDM 2.0 strategy, Intel has decided to build its products essentially as multi-chip modules with each block of IP built on a silicon fabrication node most optimal to it, so the company maximizes cutting-edge foundry nodes only on the technology that benefits from it the most. N3 will play a vital role with logic/compute tiles in products bound for 2023, as N3 hits critical volume in the first half of the year.

In related news, Intel CEO Pat Gelsinger speaking at the Fortune Brainstorm Tech conference, stressed on the importance for American chip designers to seek out semiconductor manufacturing in America, and cautioned against investing in Taiwan (without naming TSMC). This comes in the wake of geopolitical uncertainty in the region. In response to this statement issued to DigiTimes, TSMC CEO Mark Liu downplayed the matter, and said that Gelsinger's statement wasn't worth responding to, and that he doesn't slander industry colleagues. TSMC and Samsung have each announced multi-billion Dollar foundry investments in the US, in attempts to make the global semiconductor supply chains resilient to any security situation that may emerge in East Asia.
Izvor: TechPowerUp
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2021., 00:24   #5377
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2021., 03:44   #5378
Starsylph
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Sfera
Postovi: 399
Intel ima dosta nepovoljne uvjete na tržištu , skupoća novih matičnih, duplo skuplja DD5 memorija pa je odluka na to labava.
Ono sto je AMD gradio godinama od Ryzena1 do Ryzena5 sa AM4 socketom sada se za vrijeme pandemije ispostavilo kao bolja stavka.


Intelu sada treba stabilan socket. Je li to Alder ili Meteor lake, to je pitanje.
Starsylph je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2021., 17:56   #5379
BusMaster
Premium
Moj komp
 
BusMaster's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2017
Lokacija: Zadar
Postovi: 343
Citiraj:
Autor Starsylph Pregled postova
Intel ima dosta nepovoljne uvjete na tržištu , skupoća novih matičnih, duplo skuplja DD5 memorija pa je odluka na to labava.
Ono sto je AMD gradio godinama od Ryzena1 do Ryzena5 sa AM4 socketom sada se za vrijeme pandemije ispostavilo kao bolja stavka.
Intelu sada treba stabilan socket. Je li to Alder ili Meteor lake, to je pitanje.
Ovo će im sigurno pomoći.. MSI Izbacio cjelu seriju B660 ploča sa DDR5 memorijom - budget proof.

Link: https://wccftech.com/full-msi-b660-m...level-segment/
BusMaster je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2021., 18:51   #5380
Starsylph
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Sfera
Postovi: 399
Citiraj:
Autor BusMaster Pregled postova
Ovo će im sigurno pomoći.. MSI Izbacio cjelu seriju B660 ploča sa DDR5 memorijom - budget proof.

Link: https://wccftech.com/full-msi-b660-m...level-segment/

Pohvalno od MSI-ja sto je najniža cijena oko 800kn no DDR5 memorija je i dalje duplo skuplja od DDR4. Mozda sljedeće godine se stanje poboljša.
Obično Gigabyte i Asrock imaju jeftinije modele od MSI pa ćemo vidjeti.
Starsylph je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2021., 10:36   #5381
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Meni je nešto ovako novost pa to lijepim ovdje.


https://www.youtube.com/watch?v=3vorrcoJWnQ


No vrlo zanimljiva praksa, jer nikada ne znaš što si zapravo kupio. Nikada ne znaš kakva zapravo zvijer leži ispod poklopca odnosno hladnjaka.Jedini problem je kada se ta zvijer oslobodi iz okova da je to već zastarjela zvijer, pregazilo ju vrijeme.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2021., 14:47   #5382
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
TSMC founder: Pat Gelsinger doesn't have enough time to take Intel to the top
Citiraj:
Pat Gelsinger has shaken things up throughout his brief time as CEO of Intel, placing a heavy focus on the company’s manufacturing operations and opening up its capacity to other chipmakers. He even proclaimed in October that “Intel is back.” But TSMC’s founder and former CEO thinks Gelsinger won’t turn Chipzilla into a global manufacturing leader for one simple reason: time is against him. Morris Chang, the man who founded TSMC and served as its Chairman and CEO, made the comments at his lecture 'Cherish Taiwan's Advantages in Semiconductor Wafer Manufacturing'.

Chang wasn't being ageist. He noted that Intel, like many US companies, has a rule that its executives must retire at a certain age—65, in team blue’s case. Gelsinger turns 61 in March next year. Just over four years is no short span of time, but Intel's plans for dominance are long-term. However, the two Arizona chip plants that it broke ground on in September are expected to become fully operational in 2024. The plants are part of Intel's renewed IDM 2.0 strategy that involves its newly formed Intel Foundry Services (IFS) division manufacturing chips for others. Intel is talking to over 100 companies for foundry work, and two of the first high-profile customers will be Amazon and Qualcomm.

Gelsinger himself has said that Intel’s IDM 2.0 initiative will help it compete against TSMC, Samsung, GlobalFoundries, UMC, and others by 2025, which would still be within his tenure as boss. And depending on his level of success, the Intel board could decide to retain its current CEO's services after he turns 65. Some of what Chang says could be a response to Gelsinger publicly warning against the dangers of relying on Taiwanese chipmakers given China’s threatening activities in the region. "Taiwan is not a stable place," said Gelsinger, speaking at Fortune Brainstorm Tech. "Beijing sent 27 warplanes to Taiwan's air defense identification zone this week. Does that make you feel more comfortable or less?"

Gelsinger also said the US government should subsidize domestic companies exclusively when spending the $52 billion it has set aside for semiconductor funding. The comment didn’t go down well with current TSMC chairman Mark Liu. "It will be very negative for the United States to subsidize only American companies," Liu said. "Unlike Intel, TSMC is very positive about non-U.S. chipmakers expanding capacity in America. It is a great thing."
Izvor: TechSpot
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2021., 11:55   #5383
Starsylph
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Sfera
Postovi: 399
Intelov odgovor za AMDov 3D cache
https://www.youtube.com/watch?v=YambVYhWkQM

Zadnje izmijenjeno od: Starsylph. 12.12.2021. u 14:42.
Starsylph je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2021., 15:06   #5384
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Da, ali AMD zajedno s TSMC-om već ima spremne i funkcionalne proizvode (dostupne početkom 2022.) koji koriste 3D stacking, dok Intel u godinama koje dolaze tek mora izbaciti svoja alternativna rješenja.
Citiraj:
Citiraj:
Stacking is also at the top of the todo list at Intel, because here they are a little behind TSMC. TSMC's 3D stacking / packaging will go on sale shortly, it will still take a while at Intel, the direct opponent, dubbed Foveros Direct, will not be ready until 2023. Intel is researching the third dimension, which could gradually be introduced as a possible replacement / expansion of RibbonFET from the use of gate-all-around technology (ATM) and the year 2025. In terms of the density of connections, AMD's 3D V-Cache is on a level that Intel only wants to achieve with Foveros Direct.
Izvor: ComputerBase i HardwareLuxx
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2021., 16:26   #5385
Starsylph
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Sfera
Postovi: 399
Citiraj:
Da, ali AMD zajedno s TSMC-om već ima spremne i funkcionalne proizvode (dostupne početkom 2022.) koji koriste 3D stacking
Da, ali onda će Raptor lake prestići Zen3+, pa će Zen pregaziti Raptora, pa će opet Meteor lake prednjačiti Zen-u., itd. Već viđeno. Pitanje je tko će tu ubrati veći komad kruha.
Starsylph je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2021., 16:30   #5386
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Obzirom da Intel CEO u panici iz dana u dan cmizdri u svim mogućim medijima za subvencije, dok istovremeno ovisi o TSMC-u bez kojeg svi ovi planovi padaju u vodu - jasno je koja firma ima veći dio kolača.

Sve ovo kaj Intel najavaljuje zvuči i djeluje jako impresivno, ali realnost je malo drukčija. Dok oni najavljuju, konkurencija već ima gotove proizvode, a Intel je svakak cijelu jednu generaciju u zaostatku.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2021., 23:00   #5387
Starsylph
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Sfera
Postovi: 399
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Obzirom da Intel CEO u panici iz dana u dan cmizdri u svim mogućim medijima za subvencije, dok istovremeno ovisi o TSMC-u bez kojeg svi ovi planovi padaju u vodu

Nije samo Intel. I AMD pokušava adaptirati hybridnu tehnologiju u ZEN4. To će biti neki chiplet hybrid no drukčiji od Alder lakea.

No ipak je zanimljivo kako je Intel bez TSMCa dogurao do Alder lake. No Rocket je bio veći korak unazad.
Starsylph je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2021., 23:20   #5388
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Zen 4 neće imati hibridne big.LITTLE jezgre, već 3D cache i RDNA 2 iGPU, dok se cijela arhitektura i dalje bazira na CCX/CCD rješenju sa kakvih 25% višim IPC-om u odnosu na Zen 3. Kaj se Intela tiče, tu se još svašta stigne odigrati, jer i dalje seru kvake sa CEO-om na čelu, mada je sam Alder Lake dobro ispal (mada je trebalo biti bolje od samo 10% boljeg IPC-a od godinu dana starih Zen 3 modela), posebice u odnosu na prijašnja Intel izdanja. CEO plače i žica poticaje, a TSMC mu sad proizvodi većinu nadolazećih proizvoda, uredno se hvale kak sve sami proizvode iako to godinama već ne drži vodu, dok direktor priča bajke o nikad bitnijem ulaganju u domaću proizvodnju. Cijelo jedno desetljeće nisu prstom mrdnuli po pitanju inovacija i promptno su ismijali chiplet dizajn, da bi sad odjednom imali R&D za hrpu sličnih rješenja u godinama koje dolaze.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2021., 11:53   #5389
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,155
Intel sa Ponte Vecchiom ima tiles sustav, koji se čini kao naprednija verzija chipleta, jer se mogu mix&mathchati različite komponente poput GPU i raznih akceleratora. Sad, tako nešto je vjerojatno nepotrebno za desktop, gdje je i 16c uglavnom previše osim za specifične scenarije koji graniče sa HEDT. Nekako najave ne idu u smjeru da će to adaptirati za desktop, iako tehnički sigurno mogu. Vjerojatno je prejeftin segment za tako naprednu tehnologiju.

Ono što je sad sigurno jest da je borba gotovo pa ravnopravna. Da, Intel je još uvijek 10x veća firma i prihodi su mu golemi. Ali AMD ne samo da ima bolje vodstvo, nego ima i TSMC iza sebe kao neku garanciju da neće biti hiccupa barem na strani proizvodnog procesa i kapaciteta, u čemu Intel nakon 6 generacija na 14nm odnosno 4 generacije odgađanja 10nm tek mora dokazati da može držati korak. Odnosno, pošto je TSMC na 3nm prototipovima, tu je još uvijek dosta iza.

Alder Lake ima loše latencija na malim jezgrama u pokušaju da uštedi energiju, jer tu su po običaju pretjerali, jel... I zato te jezgre mogu komotno i ne biti tu osim za Cinebench, potpuno su nepotrebne. A AMD tih problema nema baš sa chiplet rješenjima (otkad su povezali sve jezgre, a ne kao onaj prvi 32-core ).

Sve ovisi o egzekuciji, AMD je tu brutalan, a Intel ima zasad samo prvog u nizu nakon clusterfucka koji je bio Rocket Lake. Ako obje firme nastave poštovati rokove i performance targete, to će biti odlično

Zadnje izmijenjeno od: Odinarius. 13.12.2021. u 12:00.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2021., 12:34   #5390
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Citiraj:
Autor Starsylph Pregled postova
Nije samo Intel. I AMD pokušava adaptirati hybridnu tehnologiju u ZEN4. To će biti neki chiplet hybrid no drukčiji od Alder lakea.

No ipak je zanimljivo kako je Intel bez TSMCa dogurao do Alder lake. No Rocket je bio veći korak unazad.
To tek sa zen5. I to navodno combo jakih zen5 (big) i zen4 modificiranih (little) jezgri.

Ma, mogu oni planirati za gejmere sta god hoce kad nema grafulja

Uglavnom, sve te razne kombinacija bi mozda i mogle biti mnogima zanimljive, ali pc gejmeri ce i dalje trebat primarno više jake jezgre a ne nužno i puno njih kako se čini..

Ali, ponavljam, bez grafulja, za gtx 1060 3gb je dobar i i5 haswell lol
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2021., 12:37   #5391
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Citiraj:
Autor Odinarius Pregled postova
Sve ovisi o egzekuciji, AMD je tu brutalan, a Intel ima zasad samo prvog u nizu nakon clusterfucka koji je bio Rocket Lake. Ako obje firme nastave poštovati rokove i performance targete, to će biti odlično
To je to, a čak je i za vrijeme prijašnjeg direktora bilo govora o tome da Intel tek 2025. potencijalno sustiže AMD, pod uvjetom da obje firme ne fulaju ni milimetra u izbacivanju najavljenih tehnologija i popratnih proizvoda. Kaj se Intela općenito tiče, htjeli oni to sebi priznati ili ne, ali polako i sigurno idu prema tome da im TSMC radi ama baš sve u odnosu na većinu toga kak je sad posloženo, pa na kraju vrlo lako mogu ispasti kao AMD i nVidia u GPU dijelu priče. I onda se sve fino svede na arhitekture i napredak u tom polju i bog-bogova, dok TSMC radi CPU i GPU za Intel, nVidiju i AMD.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2021., 17:54   #5392
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,155
Aaa... To je možda ipak korak previše, da TSMC radi sve za Intel. Grafičke da, ali ove nove tvornice su one u angstormima, tako da čisto zbog sunken costa neće ići na TSMC za većinu stvari barem do 2025. ili kad će već ti nodeovi proraditi. Ali da bi to riješilo 70% Intelovih problema - bi...
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2021., 18:15   #5393
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Kak god se okrene, Intel je usko povezan s TSMC-om na ovaj ili onaj način. Nema dugo da smo na ovim temama čitali kak nema šanse da TSMC išta proizvodi za Intel (teorije zavjere), a već su tada proizvodili dosta toga, a i Intel je pokupoval hrpu firmi koja je već bila vezana za TSMC i tak je ostalo. Bob Swan je u svoje vrijeme zajedno s Jimom Kellerom dogovoril sve ove proizvode koje sad Gelsinger mora ishoditi kod TSMC-a, jer jednostavno nema druge. Intel možda ostane na tome da interno na svojem proizvodnom procesu i dalje štanca samo ono najkritičnije (za državne/vojne ugovore i sl.), dok sve ostalo fino plate TSMC-u i voljno. Mislim s jedne strane pričaju o ulaganju u domaću proizvodnju dok istovremeno i dalje rade na proizvodnji u drugom dijelu svijeta i općenito sami sebi svako malo skaču u usta, a ovaj novi CEO je veći lakrdijaš, nego svi prije njega.

Izjave da oni nisu izgubili tržišni udio od AMD-a, već su to dali AMD-u zbog nestašica, a do sada je bila priča da Intel nema problema s tim, jer sve sami proizvode, fino graniči s ludošću, jer ne znam koja to firma aktivno radi na tome da konkurenciji daje svoj tržišni udio koji su svih tih godina brižno čuvali, do te mjere da dobrih deset i više godina uopće nisu htjeli izgovoriti AMD, da bi od 2017. svako malo iskakakli s kojekakvim Ryan Shrout prezentacijama u kojima je AMD spomenut više puta od bilo čega drugog. Nažalost, jedina veća glupost od te izjave od tržišnom udjelu je ona u kojoj novi CEO promovira domaću proizvodnju i promiče neovisnost o TSMC-u, a isti taj dan putuje prema Tajvanu da dogovori daljnje korake na temelju ugovora koji je njegov prethodnik dogovoril, a Pat sad mora ispoštovati.

I OK, možda Intel u potpunosti ne postane fabless ko AMD, ARM i nVidia, ali bome količina proizvoda koje TSMC štanca za Intel, nije ništa manja od onoga kaj i drugi klijenti naručuju. Razlika je u tome da Intel hoće i ofce i nofce, pa bi i dalje proizvodili svoje na svojim procesima, jer su kao najbolji, mada nisu, dok uredno naručuju tuđe/konkurentno i implementiraju u svoje proizvode. Kad-tad budu udarili u zid ili se u godinama koje dolaze sve više moraju oslanjati na državne poticaje i subvencije, jer ne vole trošiti svoje nofce, mada se hvale kak nofci nisu problem kad su u pitanju R&D i općenito ulaganja u nove tehnologije.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 13.12.2021. u 18:21.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2021., 21:10   #5394
Starsylph
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Sfera
Postovi: 399
Sve ove priče i natezanja ne bi bila toliko bitna da Intel/AMD počnu raditi procesore koji su, ne 15% bolji od prethodnika već 40% bolji i jačeg mutithreading kapaciteta.
Starsylph je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2021., 21:34   #5395
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Citiraj:
Autor Starsylph Pregled postova
Sve ove priče i natezanja ne bi bila toliko bitna da Intel/AMD počnu raditi procesore koji su, ne 15% bolji od prethodnika već 40% bolji i jačeg mutithreading kapaciteta.
Brijem da polako dolazi pitanje treba li nam brži i jače od trenutnog, barem trenutno. Jedino upradetitis i navika ili neka ovisnost...ali možda smo svi skupa i debelo ostarjeli U biti, ja sigurno i jesam
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 13.12.2021., 22:37   #5396
Starsylph
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Sfera
Postovi: 399
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Brijem da polako dolazi pitanje treba li nam brži i jače od trenutnog, barem trenutno. Jedino upradetitis i navika ili neka ovisnost...ali možda smo svi skupa i debelo ostarjeli U biti, ja sigurno i jesam
Pa trebao bi nam neki Threadripper 3990X 64-Core, ali da nam je prihvatljiv cijenom.
Starsylph je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2021., 23:55   #5397
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Citiraj:
Autor Starsylph Pregled postova
Pa trebao bi nam neki Threadripper 3990X 64-Core, ali da nam je prihvatljiv cijenom.
Kome treba? Onaj kome trebaju 64 jezgre, taj je već kupio Threadrippera. Za sve gamere i home usere 64 jezgre nemaju smisla.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2021., 01:09   #5398
Starsylph
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Sfera
Postovi: 399
Citiraj:
Autor MadBoY Pregled postova
Kome treba? Onaj kome trebaju 64 jezgre, taj je već kupio Threadrippera. Za sve gamere i home usere 64 jezgre nemaju smisla.
Mozda ne još, ali za par godina polako će se vidjeti potreba.
Starsylph je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2021., 01:12   #5399
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Koliko vidim i drugi su došli do istog zaključka! Doduše ja malo ranije no vjerojatno zato što sam malo stariji od ostalih.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2021., 12:43   #5400
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Citiraj:
Autor Starsylph Pregled postova
Mozda ne još, ali za par godina polako će se vidjeti potreba.
Ako pod "par godina" misliš na 15-20 onda ok .
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na