Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.01.2021., 14:05   #4141
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,532
Citiraj:
Autor rock00 Pregled postova
sto se tice ploca. zasto b460 i b550? te navedene ploce su k.. nemaju dobar audio, lan itd, bolje idi na H varijantu ak stedis kod intela ili cak b450 gigabyte koji je 900kn
ak treba b550 onda neka bolja ploca al to nosi i vise novaca.

Nekakav omjer stvari koje mi trebaju i cijene, LAN mi je nebitan, sve je na wifiju zbog setupa stana, a svi vise manje imaju 1gbit.

Sto je dobar audio uopce trenutno? Pricamo o cipu, konektorima? Nije mi isto toliko bitno posto ce trenutno biti spojeno samo na TV sa HDMIjem.

Aorus pro na b550 se svi slazu da je dobra ploca pa je isto gore u listi.



Sigurno necu jos mjesec dva, sumnjam da cu na rocket lake, al mozda me iznenade cijenama
the_ghost je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2021., 23:34   #4142
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2021., 00:02   #4143
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Š.O.K._i_V.J.E.V.E.R.I.C.A.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 13.01.2021., 00:22   #4144
sharyn
Premium
Moj komp
 
sharyn's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: grubišno polje
Postovi: 553
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
prvi pinani komentar
__________________
sharyn je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2021., 07:09   #4145
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,403
Citiraj:
Autor sharyn Pregled postova
prvi pinani komentar


Evo da ga C/P:

haven't followed Intel since the 9900k came out.

They're STILL on 14nm?

It's been what? 6 years? That node should be heading into first grade this semester, not producing "flagship" products.


__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2021., 08:02   #4146
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
7nm vs 14 nm za iste pare na 1440p, što bi tek bilo na 1080p

https://www.youtube.com/watch?v=ozBIC7CrzDo
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2021., 08:05   #4147
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
7nm vs 14 nm za iste pare na 1440p, što bi tek bilo na 1080p

https://www.youtube.com/watch?v=ozBIC7CrzDo
Ne znam sta bi bilo, ostajem na 1440p i 5900x .
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2021., 08:07   #4148
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
ja na 14 nm
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2021., 12:50   #4149
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
7nm vs 14 nm za iste pare na 1440p, što bi tek bilo na 1080p

https://www.youtube.com/watch?v=ozBIC7CrzDo
Pa koliko me pamćenje služi gospodin "banchmark" nema hardver koji navodno testira. Prije par godina je bio najuspješniji kanal sa fake testovima (uvijek u korist intela), vidim da je još "around". Samo prije nije imao ove "msi afterburner" videje nego je pravio neke grafove kako mu se digne neka stvar

Čim sam vidio ovu prvu igru u vožnji gdje jedan ima 80 fps a drugi 120 fps, pazi i to na 1440p, odmah sam ugasio
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2021., 12:59   #4150
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,662
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Pa koliko me pamćenje služi gospodin "banchmark" nema hardver koji navodno testira. Prije par godina je bio najuspješniji kanal sa fake testovima (uvijek u korist intela), vidim da je još "around". Samo prije nije imao ove "msi afterburner" videje nego je pravio neke grafove kako mu se digne neka stvar

Čim sam vidio ovu prvu igru u vožnji gdje jedan ima 80 fps a drugi 120 fps, pazi i to na 1440p, odmah sam ugasio
Taj kanal uopce nije relevantan, tako se prica po netu, a uostalom kako i sam kazes brojke su mu krajnje nelogicne...
__________________
Sn4k3 je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2021., 12:59   #4151
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Kolika je inače razlika kod Intela kad se koristi mainstream ploča bez podrške za OC memorije?
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2021., 14:14   #4152
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Baci pogled na TechSpot testiranja (1 - 2 - 3 - 4 - 5), a i TechPowerUp ima dobrog materijala (1 - 2). Nove B560 ploče budu podržavale OC memorije.
Citiraj:
With B560, it looks like Intel is finally addressing a major weakness of their older mid-range chipsets, their lack of support for memory overclocking. Before B560, Intel's mid-range B460, B360 and older B-series chipsets could only support memory clock speeds that were officially supported by processors, limiting DDR4 memory speeds to 2666MHz, 2933MHz or lower speeds depending on your processor. This limited the gaming performance of many systems, especially as faster DDR4 memory modules became more common and affordable.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 13.01.2021., 14:30   #4153
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Baci pogled na TechSpot testiranja (1 - 2 - 3 - 4 - 5), a i TechPowerUp ima dobrog materijala (1 - 2). Nove B560 ploče budu podržavale OC memorije.
Eto šta znači konkurencija .
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2021., 15:29   #4154
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Da, ali evo friški primjer Intelove inertnosti u situaciji kad imaju novi proizvod koji je itekak dobar i onda opet razvlače priču.

AMD je jučer najavil Zen 3 generaciju svojih mobilnih rješenja, mada je Tiger Lake i sa Zen 2 imal povuci-potegni problema i onda biseri stave 8C/16T Tiger Lake-H za kraj godine.

Jebote, ako je 10nm napokon u stanju da proizvodi valjaju onda nema čekanja, pogotvo kad se konkurencija više i ne obazire, a kamoli da čekaju pola godine na odgovor.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 13.01.2021., 16:18   #4155
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Ok, jedno pitanje ovak. Nisam siguran da sam pročitao išta o tome. Ima li neka tehnička zapreka koja onemogućava Intelu da sa svojim 14nm ili 10nm napravi chiplet dizajn? Ili jedostavno ne žele ulaziti u tu tehnologiju sa starim proizvodnim procesom?

Očigledno su u prvim generacijama postojali nedostaci chiplet dizajna, no više je nego očigledno da su u ove dvije, tri iteracije ti problemi potpuno mitigirani i da sad druge grane computinga teže ka MCM dizajnu poput GPU-ova. Ti problemi su na početku primjene tehnologije bili minus, ali bože moj, pa tako je sa svakom novom tehnologijom, a sad je payoff koji je AMD dobio zbog te primjene stvarno ogroman.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2021., 16:23   #4156
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Nemaju konkretnih tehničkih zapreka, jer je prvi Zen složen na lošijem GloFo/Samsung 14nm procesu, pa smo svi bili svjedoci kak je to prošlo. Intenzivno rade na svojim MCM rješenjima, ali jebe ih sve ostalo. Neorganiziranost, 10nm proces koji još uvijek nije ni blizu spreman, ovisnost o TSMC-u za manje i napredne proizvodne procese, godine ignoriranja svih oko sebe, pa iznenadna realnost i AMD-ov šamar kakav dugo nisu osjetili, posljedica tog stajanja na mjestu je današnji kronični nedostatak uistinu inovativne arhitekture, totalni kaos po pitanju voCtva i vizije za budućnost firme. Nema čega nema, jer Intel već sad ima određene MCM modele, ali sve je to u jako malim količinama za potrebe specifičnih zahtjeva, ništa kao u AMD-ovom slučaju namijenjeno širem masovnom tržištu koje pak pokriva sve segmente.

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 13.01.2021. u 16:37.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 13.01.2021., 16:41   #4157
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,155
Intel ima dva problema, a to je dizajn jezgri s jedne strane i proizvodni proces s druge strane. Problem je u tome što se čip dizajnira po određenim pravilima i vezan je uz proces. Portanje nije zoom in i zoom out, puno je kompleksnije od toga i Intelu je trebalo puno vremena (vjerojatno barem godina dana, ako ne i dulje) da čak i prijelaz unutar vlastite kuće napravi, što je puno jednostavnije nego kad se koriste vanjski fabovi sa svojim design rulesima. Ti design rules su dio IP-a kompanije (recimo TSMC) i zato se timovi, iz tehnoloških i pravnih razloga, ne miješaju. Odlično je to objasnio jedan gost na Moore Law is Dead:


Dakle, po ovome se čini da ako donesu odluku za idu u vanjski fab, rezultat nećemo vidjeti barem 2 godine ako se radi o portanju vlastitog dizajna, ili više ako se radi o novom dizajnu.

U 6 godina su sa dizajnom jezgre dobili tek 15-estak % IPC-a, što su dugo maskirali povećanjem frekvencije, ali više ne ide, power budget je pojeden. Zato i smanjuju broj jezgri na desktopu, a 8-core za laptope će biti samo na 35W.
Iako to nije MCM, najavili su Foveros, 3D slaganje čipova koje samo po sebi jest povezivanje različitih čipova kroz interposer, pa nije da nisu razmišljali o drugim dizajnima naspram monolitnog. Možda je taj Foveros super za manje čipove i manju potrošnju (hlađenje je problem sa vertical stackingom, naročito donjeg sloja), ili je možda još dalekosežniji koncept od MCM-a, ali čini se da su se zajebali u kratkom roku.

Odugovlačili su s novim jezgrama i sigurno zbog proizvodnog procesa, nadali se da će 10nm profunkcionirati, što se čini da za high power primjenu nije još. Usprkos inferiornoj topologiji i zaostatku u core designu, proizvodni proces bi im omogućio da budu konkurentni još neko vrijeme, ali kad se zbroje te dvije stvari, dobije se truba...
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2021., 17:08   #4158
exzzy
Premium
Moj komp
 
exzzy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Zagreb
Postovi: 843
__________________
exzzy je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2021., 17:09   #4159
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Š.O.K._i_V.J.E.V.E.R.I.C.A. - čak i nisu htjeli pričekati, pa da nakon 21.01. ode u miru.

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 13.01.2021. u 17:16.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 13.01.2021., 17:17   #4160
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Usporedio bi situaciju u Intelu kao u nekom nogometnom klubu koji niza loše rezultate pa svako malo mijenjaju trenere .
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2021., 17:20   #4161
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
U ovom trenu Intelu je svaka pomoć dobro došla.
Citiraj:
Pat Gelsinger is the Chairman of the Board at a group called Transforming the Bay with Christ. This coalition of business leaders, venture capitalists, non-profit leaders and pastors aims to convert one million people over the next decade.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 15.01.2021., 01:47   #4162
BusMaster
Premium
Moj komp
 
BusMaster's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2017
Lokacija: Zadar
Postovi: 343
Asus and MSI Flagship Z590 Motherboards Will Cost A Small Fortune

Link: https://www.tomshardware.com/news/as...-small-fortune
BusMaster je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2021., 06:55   #4163
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,403
Preko 1k€ za ploču.
Neće biti problema sa dostupnošću...barem mislim.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2021., 13:02   #4164
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Kad su napucali vrm do krajnjih granica. Ako se ne varam spominjalo se do 24 faze na Z590!!!

Sad je pitanje dali je to klasično high-end preseravanje ili je nužno...
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2021., 13:07   #4165
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
za 7 ghza sa dušikom je valjda nužno.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2021., 15:45   #4166
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Iduća generacija će valjda doći s priključnicama da se možeš spojit direktno na dalekovod iz Krškog
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2021., 16:27   #4167
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
za 7 ghza sa dušikom je valjda nužno.
Čuj i za dušik su bile dovoljne 12 phase ploče, vjerojatno i 8 phase. Ovo su bolesnoće

Inače Tom iz Moore law is dead kaže da su navodno mnoge Z490 preslabe za rocket lake, no to mi je teško povjerovati da se odnosi na čitav lineup. Možda samo na najjači ili dva-tri najjača + OC.
Z590 navodno neće imati dva slota za gen4 ssd kao X570 ploče, no dobro to je manji problem.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2021., 16:47   #4168
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Toplo se nadam da novi (stari zaposlenik) CEO ne bude završil u stilu Jima Kellera (ide na sastanke, ne slušaju ga, pa ode), jer još i službeno nije preuzel ulogu direktora, a već je krenula priča o superiornim proizvodima bez konkurencije.
Citiraj:
Intel suggests it will wait for new CEO to make critical decisions to fix manufacturing crisis
Citiraj:
Intel told employees Thursday it may postpone a decision on how to fix its manufacturing crisis, likely waiting for new CEO Pat Gelsinger to join the company next month before deciding whether to outsource advanced manufacturing to rivals in Asia. The chipmaker committed to investors in October that it would make that decision by the time it announced its fourth-quarter financial results, saying that would leave just enough time to make the switch in time to produce the new chips by its target date in 2023. That announcement is scheduled for next Thursday. Intel must make its decision under duress, with competitors encroaching on its turf, marquee customers like Apple choosing to make their own chips instead of using Intel’s, and as investors demand Intel consider selling off its factories. “We have to deliver better products to the PC ecosystem than any possible thing that a lifestyle company in Cupertino” makes, Gelsinger told employees Thursday. That’s a derisive reference to Apple and the location of its corporate headquarters.
Citiraj:
Intel lured Gelsinger away from his current job running VMware with a pay package worth more than $100 million.That’s evidently what it took to pull Gelsinger away from a thriving company and attempt to fix Intel’s problems.
Gelsinger, 59, spent the first 30 years of his career at the chipmaker. He was Intel’s first chief technology officer and one of its leading engineers and top Oregon executives when he left in 2009.
Izvor: The Oregonian
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 15.01.2021., 16:51   #4169
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Koštat će ih preko 100 milijuna $ taj lik?

Citiraj:
and as investors demand Intel consider selling off its factories.
Nema šanse. Pa ovi su jeli ludih gljiva. Problem je u kapacitetima, intelu trebaju svi njihovi kapaciteti + tuđi. A ne da još prodaju svoje. Na kraju krajeva ne treba svaki proizvod bleeding edge node

BTW a mislim da bi se tu uplela i politika, nema šanse da SAD ostane bez ijednog proizvđača najnaprednijih nodeova, pa da sve njihove najnaprednije kompanije (nvidia, amd i intel) ovise o tajvanskoj kompaniji.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2021., 16:58   #4170
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Da, jer oni i dalje misle da što više para imaš na bacanje, to je bolje. Daleko od toga da lik nije sposoban, ali ovo nije isti Intel koji je napustil 2009., a i onda je otišel, jer su ga otjerali i za CEO-a postavili ekonomista.

Paralelno s Intelom, TSMC najavljuje da njihovih 3nm kreće s rizičnom proizvodnjom u drugoj polovici 2021., dok masovna proizvodnja ide u drugom dijelu 2022. Sve skupa troše 15 milijardi dolara na nove 3nm FABove.

Kaj se Intelovih kapaciteta tiče, IMHO njima je najveći problem kaj sad više nitko ne čeka, niti želi 10nm koji je službeno trebal biti u opticaju prije 5 godina. Da ne pričam da su spiskali 10 milijardi na otkup dionica.

Bude tu još svega, ali izgleda da mudraci unutar Intela i dalje žive glavom u oblacima.
Citiraj:
Citiraj:
TSMC has plans to allocated US$25-28 billion in capex for 2021, with over US$15 billion of the foundry house's record budget to be spent on advancing its 3nm process node. The foundry has disclosed that it is on track to move its 3nm process to risk production later this year, and start volume in second-half 2022. TSMC's spending on EUV lithography equipment for its technology advancements is part of the reasons behind the higher capex this year. In addition, TSMC disclosed its 3D SoIC (system-on-integrated chips) packaging technology will be ready for production in 2022. TSMC's SoIC technology will be first adopted for HPC applications. Intel is expected to see strong growths in sales and profits in 2021 thanks to the releases of new-generation 10nm CPUs.
Izvor: DigiTimes
The Exiled je online   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na