Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.03.2020., 09:39   #151
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Najs.

Kakav je FreeNAS što se tiče virtualizacije? Koliko usera ti se spaja na cloud?

Gledam da si nešto slično dignem, samo sam ja mislio ići na proxmox, u jednoj virtualci freenas i direktno prezentat diskove freenasu.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2020., 18:10   #152
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
Da budem iskren, nisam ga planira ovako bacit "in production", ali iznimni uvjeti su zahtjevali iznimna rjesenja, pa je doslovce bacen u vatru i zasad se drzi sasvim ok.
Ubuntu Server i Nextcloud u njemu imaju 50 svakodnevno aktivnih editora s punim pristupom, i oko 600 korisnika s read-only pristupom. To je jedina virtualka koja se vrti na Freenas-u, iako ima prostora za prosirenje, sto memorijsko, sto po pitanju hdd-a.

Proxmox i XPC-ng su hipervizori s kojima se i dalje igram, nisam dosa do konacne odluke sto odabrati. Svakako, ako se freenas slaze kao virtualka u njima, pozeljno je da su mu diskovi direktno vidljivi.
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2020., 17:10   #153
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor wifi Pregled postova
Da budem iskren, nisam ga planira ovako bacit "in production", ali iznimni uvjeti su zahtjevali iznimna rjesenja, pa je doslovce bacen u vatru i zasad se drzi sasvim ok.
Ubuntu Server i Nextcloud u njemu imaju 50 svakodnevno aktivnih editora s punim pristupom, i oko 600 korisnika s read-only pristupom. To je jedina virtualka koja se vrti na Freenas-u, iako ima prostora za prosirenje, sto memorijsko, sto po pitanju hdd-a.

Proxmox i XPC-ng su hipervizori s kojima se i dalje igram, nisam dosa do konacne odluke sto odabrati. Svakako, ako se freenas slaze kao virtualka u njima, pozeljno je da su mu diskovi direktno vidljivi.
Možda sam i ja trebao tako, ali ja napravio obrnuto, tj stavio FreeNAS u virtualku...da li je bhyve na kojem se bazira FreeNAS virtualizacija kompliciran za upotrebu?
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2020., 19:23   #154
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Možda sam i ja trebao tako, ali ja napravio obrnuto, tj stavio FreeNAS u virtualku...da li je bhyve na kojem se bazira FreeNAS virtualizacija kompliciran za upotrebu?
mozda nisam dovoljno proucia citavi freenas sustav, ali smatram da je nepotrebno iskomplicirano, a to sam naucia na tezi nacin.

dakle, prije par dana odjednom sam dobia prijavu da nextcloud ne radi, nitko ne moze skidat ni stavljat materijale, uglavnom AJME!
i stvarno, idem na web od nextclouda, nula bodova.
otvaram web od freenasa, i on nasrecu radi, medjutim virtualka s nextcloudom pogasena. pokusavam pokrenit - javlja gresku! panika! sve moram radit remotely, i drzim fige da se sustav digne ispravno dok klikam na restart.
traje li ga traje taj restart... muka... napokon se pojavi web od freenasa, nedugo nakon toga i nextcloud. olaksanje...
ipak, ada0 disk koji je dio raid z1 polja od 4 diska na kojem se nalazi javlja reallocation sector greske, znaci definitivno ima problema.

ok, nema problema, idem prebacit virtualku na drugo raid1 polje od 2 diska. oh, shit, kako se to radi? di je move? jel mogu kako kopirat virtualku u neki normalni format pa je dignit na drugi server privremeno, u virtualbox, u hyper-v? nista ocito ne postoji! odustajem dok malo ne istrazim...

u medjuvremenu, dan-dva posli, opet ljudi javljaju da je nextcloud offline, i odma sam zna di ic... kvragu i corona, kvragu i dizanje sustava bez duzeg testiranja, kvragu i stari diskovi na koje sam prvotno stavia pool s virtualkom... moram nac nacin kako prebacit virtualku na ta 2 nova diska, inace ce sve otic kvragu...

i rjesenje, na kraju... zfs send | zfs receive... a zatim virtualku editirat tako da se dize s "diska" koji je na novom pool-u. zasto jednostavno kad moze komplicirano. mozda nekome tko je freenas i bsd koristia puno vise od mene ovo izgleda trivijalno, snalazi se u tom nacinu prebacivanja, ali ovo nije smilo poc po krivu, pa sam prvo napravia novu fejk virtualku, pa nju isa prebacit i vidit hoce li upalit, a tek onda isa na pravu stvar.

i zato ne, nebi reka da je freenas dobar za virtualke, bar ne na nacin kakav ocekujem od dobrog hypervisora. mislim da bi se sada prije odlucia na bare metal stavit hypervisor tipa proxmoxa, a na njega freenas i freenasu proslijedit fizicke diskove. ILI, jos bolje, sasvim odvojit dva box-a, virtualizirat linux+nextcloud i prezentirat mu storage koji je na freenasu.

cinjenica je da mi je virtualka u freenasu, igrom slucaja, zadala prilicno problema... istina, s ispravnim sustavom, a vjerojatno je tome pridonjelo i koristenje obicne (umjesto ECC) memorije, problema nebi bilo, ali bar znam na cemu sam.
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2020., 23:08   #155
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Da, preporuka je da se freenas koristi za pohranu, ostalo ne, eventualno za test i igrarije.

Sto se tice ecc memorije, puno sam citao o tome, i to nije takav problem u praksi kako ga neki prezentiraju.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2020., 10:44   #156
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Nebih se sa tobom složio u vezi ECC memorije, ZFS i slični file sistemi "traže" takvu memoriju. Sve je ok dok se ne desi greška (jedan bit / bajt ispadne krivi a nema ECC mehanizma da se pokrpa), onda nastaju problemi.

Zaheb sa ECC je jer poskupljuje i komplicira nabavku hw (mobo + cpu + ram).
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2020., 11:03   #157
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor wifi Pregled postova
mozda nisam dovoljno proucia citavi freenas sustav, ali smatram da je nepotrebno iskomplicirano, a to sam naucia na tezi nacin.
Ne razumijem samo zašto si išao dizati nextcloud u virtualki, kad ima i plugin za freenas, to bi trebalo biti DALEKO jednostavnije
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2020., 16:24   #158
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Da, preporuka je da se freenas koristi za pohranu, ostalo ne, eventualno za test i igrarije.

Sto se tice ecc memorije, puno sam citao o tome, i to nije takav problem u praksi kako ga neki prezentiraju.
pa kad je pohrana u pitanju, do sada nikad nisam imao problema s gubitkom podataka zbog non-ecc memorije, i moguce je da ni sada problem nije memorija... ipak, svakako je bolje drzat se preporuka...

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Nebih se sa tobom složio u vezi ECC memorije, ZFS i slični file sistemi "traže" takvu memoriju. Sve je ok dok se ne desi greška (jedan bit / bajt ispadne krivi a nema ECC mehanizma da se pokrpa), onda nastaju problemi.

Zaheb sa ECC je jer poskupljuje i komplicira nabavku hw (mobo + cpu + ram).
ne mogu pinpointat u cemu je nastao problem kad se bas virtualka koristi. cinjenica je da sam i prije imao failing diskove, ali nikad se nije dogodilo nista "strasno" osim ocite obavijesti da sustav, odnosno diskovi imaju bad sectore, i nikad se sam freenas, cak ni sad nije crasha...
medjutim, sad, kad je radila virtualka i kad su se pojavile greske na samo jednom disku u poolu na kojem se nalazila virtualka ocito je nesto iznimno bitno bilo u smislu prisilnog gasenja te virtualke i blesiranja sustava, jer sam morao restartat freenas kako bi opet mogao pokrenuti nextcloud virtualku.

da, cijena takve opreme je visa, tipicno je rijec o enterprise opremi, a osim toga tu je nerijetko i jos jedna mana - puno veca potrosnja struje i buka. u ovom slucaju to mozda i nebi bilo toliko bitno, ali eto...
ono sto bi volia imat, a to je definitivno neka sljedeca nabava je IPMI pristup, jer bi me spasilo u slucajevima kada ne znam sto ce se dogodit od reseta do reseta, ili u slucaju gasenja. s obzirom da takve ploce koje podrzavaju IPMI u pravilu i jesu enterprise, onda s njima dolazi ECC po defaultu.

Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Ne razumijem samo zašto si išao dizati nextcloud u virtualki, kad ima i plugin za freenas, to bi trebalo biti DALEKO jednostavnije
plugin dolazi s nextcloudom v17, a zadnji je v18, i osim toga, volim drzati sve pod kontrolom. primarni razlog za v18 je triba bit openoffice community server, ali na kraju mi je radia samo iz lokalne mreze, a ne i izvani, pa sam ga onemogucia. kasnije nisam provjerava zasto nije tia radit, jednostavno mi je ovako bia ok sustav, naravno do problema s poolom. uglavnom, da kucnem u drvo, otkako sam uspia prebacit virutalku na drugi pool, nije bilo neocekivanih problema.

mislim da bi u nekim drugim uvjetima freenas ostavia iskljucivo za podatke, a u isto vrime diga sasvim drugu fizicku masinu za linux+nextcloud, ili barem l+n izvea u nekom od "normalnih" hipervisora s kojima lako mogu kopirat i premjestat masine.
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2020., 18:01   #159
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Viša cijena uglavnom da ali potrošnja ne nužno tj. ako nije "bijesni" hw.
Ako se može sanjati (u ova luda vremena korone) onda bi za do 4 hdd - a idealan bio second hand HP Microserver Gen8 > https://support.hpe.com/hpesc/public...r_na-c03793258
Ovisno kakav nabaviš jedina dodatna investicija je u povećanje ram - a i eventualno zamjena Celeron G1610(T) sa Xeon E3-1220Lv2 (opet second hand).
I da, ima IPMI tj. iLO.

Za žuntu:


https://www.ebay.com/itm/HP-Proliant...D/293530690721


Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 31.03.2020. u 18:07.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2020., 18:09   #160
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Mogu potvrditi da je pun pogodak taj microserver(Gen 8) za nekoga komu netreba više od 4 diska. Iako se može ubaciti još jedan ili 2 ssd-a (1 sigurno) bez modanja.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2020., 20:06   #161
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
ja sam za vmware server uzeo ovu ploču

https://www.supermicro.com/products/...1sam-2750f.cfm

malo troši, nije bučna, ima IPMI i 4 mrežne, al ima manu da ne podržava VT-d
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2020., 21:24   #162
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
istina, taj hp microserver vridi vec u bayevima za diskove, a kamoli sve ostalo sto ide s njim. i podrzava instalaciju svega i svacega...
iako.... kad sam se referira na potrosnju i buku, vise sam u vidu ima starije generacije 1U/2U rack servera koje se takodjer mogu pronaci za relativno malo love, uz naravno pristojan broj jezgri/threadova i podrsku za hrpu memorije. problem kod njih je vec spomenuta potrosnja i buka.

btw, jeste skuzili da wd unistava svoju red seriju, pa su tako povukli iz prodaje 6tb wd60efrx, a koliko vidim i 4tb wd40efrx, i zamijenili ih smr varijantama. zbog toga, jos nakratko preostaje samo red pro verzija i onda se mozemo pozdravit s pmr-om... a ako je smr postao norma, onda komodno mogu slozit 4x1tb sa seagateovim smr 2.5" laptop diskovima... da stvar bude "bolja", nalaze se na listi podrzanih uredjaja na synology-jevoj stranici.
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2020., 21:40   #163
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
ako te budu zanimali full fledged HPE GEn8 ili 9 serveri, mi cemo mozda imati uskoro neke zvjerke za jeftine pare krajem godine kad stignu novi Epyc Gen10Plus serveri.

ili mozda Thecus SAN N16000PRO
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2020., 12:28   #164
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
rackmount ili microservere?
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2020., 13:06   #165
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
sve rackmount
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2020., 13:20   #166
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Aj javi, il bar tu napiši.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2020., 15:01   #167
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
count me in... btw, jel izdajete e-racun priko fine?
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2020., 00:48   #168
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
tesko, kompanija registrirana na kajmanskom, ali mozemo nesto smisliti kako bi to izveli. Vjerojatno cemo imati i desetak 4-6 TB SAS diskova viska za storage.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2020., 16:51   #169
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
Citiraj:
Autor Psycho Pregled postova
tesko, kompanija registrirana na kajmanskom, ali mozemo nesto smisliti kako bi to izveli. Vjerojatno cemo imati i desetak 4-6 TB SAS diskova viska za storage.
preostaje mi jedino privatno nesto uzet... jer ovi "moji" bez e-racuna ne mogu uzet ista... al otom, potom, svakako sam zainteresiran....
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2020., 19:46   #170
siloman
Premium
Moj komp
 
siloman's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Otok Krk
Postovi: 325
Citiraj:
Autor Psycho Pregled postova
tesko, kompanija registrirana na kajmanskom, ali mozemo nesto smisliti kako bi to izveli. Vjerojatno cemo imati i desetak 4-6 TB SAS diskova viska za storage.
Svakako javi, pa makar morali na kajmanske po njih..
__________________
Gdje se jede jedem,gdje se pije pijem,gdje se radi ne smetam!
siloman je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2020., 10:02   #171
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
Sva srica da sam virtualku prebacia na drugi pool, iako me cili postupak lagano iznervira.
Bilo je samo pitanje vrimena kad ce se ovo dogodit...







ada0 je otisa u vjecna lovista po svemu sudeci, a posto je ovo raid-z1 pool, prestala 3 diska tribaju ostat ok da bi sve prezivilo... istina, sad vise na njemu nema nista bitno, tako da se lakse dise, ali mislim da vise nemam tih diskova za zaminit, tako da cu morat pool smanjit na 2+1. Ovo je vec 3. ili 4. seagate disk koji je neslavno zavrsia.
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2020., 10:05   #172
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Baš nemaš sreće s tim diskovima :/
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2020., 12:44   #173
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
to su sve bili diskovi iz jednog laba u kojem su zamijenjeni sa ssd-ovima... tako da su neko vrijeme bili u pogonu vec, ali ne preintenzivno...
i onda su dosli u freenas, i jos par servera, i tamo crkaju jedan za drugim... neki su crkli spektakularno, tako da su komplet prozujali lezaji, a neki tiho, di je elektronika otisla. zajednicko im je sto je rijec o istim seageate 1tb diskovima.
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2020., 16:38   #174
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor wifi Pregled postova
to su sve bili diskovi iz jednog laba u kojem su zamijenjeni sa ssd-ovima... tako da su neko vrijeme bili u pogonu vec, ali ne preintenzivno...
i onda su dosli u freenas, i jos par servera, i tamo crkaju jedan za drugim... neki su crkli spektakularno, tako da su komplet prozujali lezaji, a neki tiho, di je elektronika otisla. zajednicko im je sto je rijec o istim seageate 1tb diskovima.
ako ugradjujes SSDove napravi si PRS(Planned replace service) za njih jer oni vise rikavaju nakon odredjenog vremena(3-5god). sto duze vremena prolazi to je failure rate od SSDova veci - zaboravio sam gdje sam citao clanak sa bas skoro pa milijunskim uzorcima(diskova) od vecih data providera.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2020., 17:00   #175
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
HP je nekidan izdao emrđensi patch za svoje ssd-e, jer krepavaju na 40000 sati Kao krepavaju slučajno svi na 40000 sati, u dlaku.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2020., 18:27   #176
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Ja od 2009-te imam u NAS-u 4 komada 2TB Samsung HDD-a, prije par mjeseci prvi crkao, 24/7 u pogonu
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2020., 19:12   #177
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Sad na dalje oprezno, jer se zna dogoditi da diskovi kupljeni u isto vrijeme odu jako brzo jedan za drugim. Nije pravilo, ali zna se desiti.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2020., 22:18   #178
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Sad na dalje oprezno, jer se zna dogoditi da diskovi kupljeni u isto vrijeme odu jako brzo jedan za drugim. Nije pravilo, ali zna se desiti.
o daaa..

enivej za razmisliti o razlicitom razmisljanju sto uvjetuje trajnost kod SSDa i kod HDDa
https://www.backblaze.com/blog/how-reliable-are-ssds/
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2020., 18:06   #179
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
Citiraj:
Autor Psycho Pregled postova
ako ugradjujes SSDove napravi si PRS(Planned replace service) za njih jer oni vise rikavaju nakon odredjenog vremena(3-5god). sto duze vremena prolazi to je failure rate od SSDova veci - zaboravio sam gdje sam citao clanak sa bas skoro pa milijunskim uzorcima(diskova) od vecih data providera.
nista planirat ne mogu (rado bi ima takvu opciju), vec kad odu, ili pocmu odlazit, onda ce bit otom-potom... zasad nema naznaka da su ssd-ovi naceti...


nesto se bavim mislju za doma slozit low end NAS, ali caka je sto bi koristia laptop drive-ove, 4 nova st1000lm048 2.5". samo po sebi nebi bia problem, ali ovo, osim sto su laptop drive-ovi, ujedno i SMR. Sam po sebi vjerojatno se nebi odlucia na ovaj potez, ali me zaintrigirala cinjenica da synology sluzbeno podrzava ove diskove na svojim stranicama, samo uz napomenu da se ne miksaju s drugim diskovima. i onda dolazim do softverskog dijela. ici na freenas, provat s xpenology-jem, omv, rucno slozit raid5 u linuxu... cinjenica je da bi za sve sto je tamo mora imat redoviti backup, po mogucnosti slozit da se radi sam prikljucivanjem usb diska. u freenas-u nemam pojma kako to slozit, xpenology bi triba bit par klikova, omv nisam ni gleda... nisam uopce pametan zelim li potencijalno u kratko vrimena unistit 4 "dobra" diska, ali bojim se da uskoro na trzistu uopce necemo imat pmr diskove, cak je i wd potiho prebacia vecinu svojih diskova na smr. i sad, aj budi pametan sto ucinit... mozda napokon postoji neki file system koji uzima u obzir smr prirodu diskova?
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2020., 19:53   #180
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Glasam da probaš sa xpenology-jem,
sam kažeš da imaš iskustva sa "originalom" i brzo ćeš složiti šta trebaš,
e sad za hw, trebalo bi kopirati nečije iskustvo tj. "znaš da radi" ...

Nedavno smo / sam spominjao HP Microserver Gen8
Nikky je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na