Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.03.2018., 08:51   #1
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
NAS DIY - samogradnja, oprema, operativni sustavi, pitanja,...

Kako mi uskoro na raspolaganje dolazi 10 identicnih 3.5" sata diskova, volia bi od njih slozit jedan posteni NAS. Medjutim, ispostavlja se da je osnovni problem s tom idejom kako ih sve spojit.
Maticne ploce koje su mi dostupne imaju ili 4 ili 6 sata portova, pa sam se bacia u potragu za sata/sas kontrolerima.
Najblize onom sto bi posluzilo cini se ovaj lycom-ov 10-port SATA kontroler - http://www.lycom.com.tw/PE-129.htm - međutim za njega prakticki nema nekog reviewa, a ne vidim ni da ga se spominje u kombinaciji s FreeNAS-om kojeg mislim koristit.
Od 4-portnih SATA kontrolera na HR trzistu, bar preko nabava.net nisam nista nasa.
Na pcpartpickeru trazim maticnu s 8 ili vise portova, i na kraju ispada da osim asrocka s d2550 i nema bas nekog izbora, a da je dostupno u hr (a i ovo je upitno, pogotovo cijenom). poanta bi bila slozit taj NAS, a da ne kosta ka komercijalna synology, qnap, drobo rijesenja.

vidia sam i opcije s port expanderima, ali iz onog sto sam procita, cini se da je to iznimno problematicno rjesenje, odnosno moze posluzit kad diskovi nisu istovremeno u upotrebi, a nedostaje portova. ipak, radje bi se odlucia za kontroler.

jel netko uopce zna sto upotrijebit, gdje nabavit, po mogucnosti da je dostupno u hr ducanima, iako kako je krenilo vjerojatno ce se morat nabavljat izvani. tnx.
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2018., 09:20   #2
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,448
čemu bi služio taj posebni NAS i o kojim je diskovima riječ
Alister je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.03.2018., 10:12   #3
Sa_Stilom
Premium
 
Sa_Stilom's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 2,706
Zanimljiv je to projekt, onako za zabavu, no Alister dobro pita, čemu i koji diskovi?
Postavlja se pitanje, da li prodati takve diskove i kupiti 4 manja i složiti sustav koji jednostavno radi bez puno muke.

Sad će 2 godine da imam Synology 416j i meni je neprocjenjivo to što nemam gnjavaže oko njega, kao i potrošnja struje, jer ipak radi 24/7/365.

Ako ti je razlika u cijeni godišnje 500 kn (računao da 10xHDD kućni nas troši 100W prosječno 24/7/365, spram gotovog s 4 diska koji troši 15W npr) minimalno, onda to otvara razna pitanja i isplativost nečega što je na prvu jeftinije, odnosno koliko je to zaista jeftinije...
__________________
MC

Zadnje izmijenjeno od: Sa_Stilom. 03.03.2018. u 10:23.
Sa_Stilom je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2018., 11:42   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,479
Vidi onu veliku NAS temu, takve "specijale" trebaš / moraš kupovati u eu, vidi one serverske mobo od Fujitsu sa C236 chipsetom ...
Evo na ovakvu zvjerčicu sam mislio:
http://www.fujitsu.com/fts/products/...od-177972.html
https://sp.ts.fujitsu.com/dmsp/Publi...DS-D3417-B.pdf
Poanta je da su te mobo predviđene za 24/7 rad, kod ove bi se morao "ugurati" u 6 x SATA 3 600 + 1 x M.2, dobili su puste pohvale o štedljivosti (čitaj potrošnji) mobo,
pod obavezno ide ECC memorija ...

Za žuntu:
https://forums.freenas.org/index.php...me-user.53099/
...

Ako ćeš pak ići na neku "socijalnu" mobo + add-on SAS / SATA kontroler onda pogledaj:
https://www.servethehome.com/buyers-...-freenas-hbas/

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 03.03.2018. u 13:53.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2018., 15:04   #5
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
Konkretno u jednom labu mijenjamo 1TB diskove za SSD-ove, tako da ce ovi bit viska. Opcija zamjene/prodaje istih za one veceg kapaciteta otpada.
Na NAS-u ce biti po 1GB prostora za svakog od 500 klijenata, a za njih 50-tak ce biti 10-50GB prostora po svakom. Ostatak prostora koristit ce se za virtualizaciju i pohranu zajednickih podataka. Radi efikasnosti bi zelia spojit sto vise diskova odjednom i onda ih stavit u zfs2 polje, odnosno iskoristivih 8 od 10TB (80%). Sa 6 diskova, u zfs2 imam 66% i samo 4TB. To mi povlaci potrebu za jos jednim NAS-om, a onda to znaci jos jedna maticna, jos memorije, kucista, napajanja, itd. Struja nam ne predstavlja problem.

Konkretno, racuna sam "problem" rijesit s 4xSATA kontrolerom, medjutim, ne nalazim ga na hr trzistu (r1 i ostale gluposti)...
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2018., 17:24   #6
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,989
XY viritualki na nekom xy polju na xy kontroleru. Već vidim kakve će performanse tih virtualki biti, pogotovo kad ti ovi korisnici počnu srkat podatke. Nadam se da je nešto nezahtjevno u igri.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2018., 18:27   #7
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,479
Ako baš mora sa hr trzista (r1) onda jedino neki inteligentni trgovac (koji zna o čemu se radi) pa da ti nabavi iz vani.
Evo primjer za 8 - port > https://www.amazon.de/LSI-Logic-LSI0...dp/B0085FT2JC/
Svakako ne zaboraviti "usput" nabaviti i odg. kabel prema hdd - ovima (vjerojatno stariji SFF-8087 ili noviji SFF-8643).

Za žuntu:
https://docs.broadcom.com/docs/12353246
https://www.heise.de/preisvergleich/?cat=iosasraid
http://www.storagereview.com/lsi_meg..._93618i_review
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2018., 18:48   #8
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
Nece tu bit ne znam koliko virtualki, pogotovo ne istovremeno.
Sto se tice broja korisnika, s NAS-a se nece aktivno radit, vec ce sluzit kao centralizirani storage za hrpu ljudi. U toj ulozi ce se jako dobro snac.
Za virtualke, jbga, resursa nikad dovoljno, ali ni potrebe nisu toliko velike.

nije u planu od ove hrpice diskova slagat virtualizacijski server.

mogu samo pretpostavit da na hr trzistu onda ne mogu racunat na dostupnost "normalnih" 4 port SATA kontrolera, normalne cijene. ne pada mi napamet ulazit u rang cijena kontrolera koji kostaju vise od maticnih ploca sa 6 SATA portova jer onda mogu komodno odvojit sve i slozit 2-3 NAS-a.
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2018., 18:56   #9
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Ako baš mora sa hr trzista (r1) onda jedino neki inteligentni trgovac (koji zna o čemu se radi) pa da ti nabavi iz vani.
Evo primjer za 8 - port > https://www.amazon.de/LSI-Logic-LSI0...dp/B0085FT2JC/
Svakako ne zaboraviti "usput" nabaviti i odg. kabel prema hdd - ovima (vjerojatno stariji SFF-8087 ili noviji SFF-8643).

Za žuntu:
https://docs.broadcom.com/docs/12353246
https://www.heise.de/preisvergleich/?cat=iosasraid
http://www.storagereview.com/lsi_meg..._93618i_review
tnx!
btw, prvi link ti ne radi (preusmjerava na nesto deseto)
sto se tice drugih opcija, LSI mi osobno odlicno izgleda, ali to nije nesto sto bi odabra za ovu priliku jer cijena tada ulazi u gotova rjesenja. da radim od nule, za sebe, masu jednostavnije bi bilo uzet gotovo rjesenje i primjerice 4x4GB diskove. Ovako pokusavam dobit veliki kapacitet u jednom uredjaju, a ispada da je skuplje spojit ih u jednu cjelinu nego primjerice otpisat sve i uzet par diskova veceg kapaciteta. Na kraju ce ispast potpuno neisplativo uopce ih iskoristit, osim u konfiguraciji od maksimalno 6 diskova.
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2018., 19:00   #10
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,479
Onda ti je jednostavnije i jeftinije odmah složiti 2 NAS-a,
samo treba naći korektnu / poštenu mobo sa 6 x SATA 3 600 porta + poželjno dobra Intel GB mrežna ...

EDIT: Meni uredno otvara "6Gb_SAS_HBA_UG-1.pdf".

EDIT2: Možda ovako nešto > https://www.msi.com/Motherboard/C236.../Specification
(Intel C236 Chipset, 6x SATA 6Gb/s ports, 4 x DDR4 memory slots, Supports ECC, un-buffered memory, Intel I219-V Gigabit LAN controller),

nešto slično > http://www.asrock.com/mb/Intel/E3V5%...Specifications
...

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 03.03.2018. u 20:02.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.03.2018., 21:56   #11
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
ako idem na 6 hdd onda cu ic na nesto maleno....
dvije ploce koje si navea na nabava.net nema u ponudi niti u jednom ducanu...

sto kazes na ovo: https://www.asrock.com/MB/Intel/Z370M-ITXac/index.asp
Intel core i3 8100
16gb ddr4
http://www.fractal-design.com/home/p...node-304-black
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2018., 23:48   #12
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,479
Ništa ćudno da nema, rekoh da ćeš trebati naći tko će ti uvesti.
Obrati pažnju na važne / potrebne detalje kao ECC ram, Intel mrežna, ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2018., 09:00   #13
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
To s uvozom u pravilu mogu zaboravit. Cilj je maksimalno iskoristit postojecu i/ili u hr dostupnu opremu prihvatljive cijene, tako da ne ispadne skuplje slozit ovaj NAS s dostupnim diskovima nego kupit dva diska po 4TB i ubost ih u maticnu (RAID1). Po onom sto mi svi sugerirate (ECC memorija, Server grade maticna, LSI SAS), mogu komodno kupit gotovo NAS rjesenje.

uglavnom, odustajem od slaganja jednog velikog NAS-a i slozit cu dva manja. Nije najidealnije rjesenje, ali bolje ista nego nista.
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2018., 09:52   #14
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,266
U trenutku kada na tržištu ima diskova po 8-10Tb, slagati NAS sa 10x1Tb je totalno uzaludno. Diskovi od 1Tb su odavno premali za većinu korisnika.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2018., 10:53   #15
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
slazem se... imam 2.5" eksterni od 4TB koji moze napravit backup citavog tog NASa...
ali sto napravit s tim diskovima od 1TB? u racunalima ni dosad nisu bili iskoristeni ni do cetvrtine, tako da opcija ostavljanja unutra po meni nema smisla, samo ce prasinu kupit. nema smisla ni radit ulaganja u skupu NAS opremu jer cijena opreme premasuje vrijednost diskova. Ostaje mi konsolidacija s postojecom opremom i dodatnim JEFTINIM sata kontrolerom.
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2018., 11:53   #16
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,479
A čuj, možeš ti stavit neku consumer mobo sa standardnim non-ECC ram - om ali,
svugdje se "viče" da to nije dobro, za ZFS i slične sheme ECC je mast have.

Šta se tiče veličine pojedinog hdd - a, znam da ih sada ima po 8-10Tb, ali to znači kupovinu a ove sad imaš i kako kažeš nisu puno "prošli".

Ne zaboravi da sutra lako odradiš zamjenu hdd - ova sa većim kapacitetom ako imaš gdje privremeno prebaciti podatke.

Još jedan bitan detalj, pravim složencem možeš dobiti spravu koja je u rangu onih masno skupih NAS - ova, da ne govorimo koliko bolje od onih "jeftinih" koje ni obični C/P rade "danima".

Kažeš da ti je problem uvoz i/ili da komodno možeš kupiti neki gotovi,
napravi tablicu usporedbe cijene, karakteristika, br. hdd - ova pa ćeš možda lakše presuditi šta napraviti.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2018., 22:28   #17
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
- prva opcija - postojeca maticna, procesor, Ivy bridge ili Haswell Pentium, 8GB rama, do 6 sata diskova, postojece kuciste i napajanje, podrska za VTx, bez VTd, 0kn ulaganja,

- druga opcija - z370, i3 8100, 16GB ddr4, VTx i VTd, do 6 sata diskova, node 304 i 80+ bronze napajanje, oko 4000kn ulaganja.

- treca opcija - Synology DS416j - 4 sata diska, bez zaj...cije, oko 3000kn

- cetvrta opcija - server grade oprema - maticna, procesor, ECC memorija, LSI SAS kontroler, 8-14 sata diskova, ispod 8000kn mislim da nece ic

Ukupna vrijednost novih 1TB diskova je u najbolju ruku 400kn/disku, a ovo su rabljeni. Novi 4TB diskovi WD Red od 850kn, jeftiniji vec od 700kn.

Call me crazy, ali ne vidim niti jednu racunicu gdje se isplati neko veliko ulaganje u spajanje starih diskova. A ako se ide na potpuno nove, onda opet postojeca rjesenja s do 6 sata portova sasvim zadovoljavaju.
Jedini razlog zbog kojeg bi eventualno triba muscle je kad bi taj file server ujedno hosta virtualke, a to mi je onda jednostavnije prebacit na kapacitetne radne stanice, a ovo koristit iskljucivo kao storage.
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2018., 23:14   #18
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,458
Kupi neki jeftinjara SAS kontroler sa e-baya, i gotova prica....
Sve ostalo je preskupo/neisplativo za te diskove.
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2018., 09:04   #19
riceburner
SCSI Freak, deda :P
Moj komp
 
riceburner's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: ZEGEIZABREGE
Postovi: 861
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Diskovi od 1Tb su odavno premali za većinu korisnika.
zasto to mislis? ja i dalje u nasu imam 6x146gb diskova i ne fali mi mjesta
__________________
don't use ATA/SATA, it's bad for your health
use SCSI/SAS and live longer!


riceburner je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2018., 14:49   #20
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor wifi Pregled postova
- prva opcija - postojeca maticna, procesor, Ivy bridge ili Haswell Pentium, 8GB rama, do 6 sata diskova, postojece kuciste i napajanje, podrska za VTx, bez VTd, 0kn ulaganja,

- druga opcija - z370, i3 8100, 16GB ddr4, VTx i VTd, do 6 sata diskova, node 304 i 80+ bronze napajanje, oko 4000kn ulaganja.

- treca opcija - Synology DS416j - 4 sata diska, bez zaj...cije, oko 3000kn

- cetvrta opcija - server grade oprema - maticna, procesor, ECC memorija, LSI SAS kontroler, 8-14 sata diskova, ispod 8000kn mislim da nece ic

Ukupna vrijednost novih 1TB diskova je u najbolju ruku 400kn/disku, a ovo su rabljeni. Novi 4TB diskovi WD Red od 850kn, jeftiniji vec od 700kn.

Call me crazy, ali ne vidim niti jednu racunicu gdje se isplati neko veliko ulaganje u spajanje starih diskova. A ako se ide na potpuno nove, onda opet postojeca rjesenja s do 6 sata portova sasvim zadovoljavaju.
Jedini razlog zbog kojeg bi eventualno triba muscle je kad bi taj file server ujedno hosta virtualke, a to mi je onda jednostavnije prebacit na kapacitetne radne stanice, a ovo koristit iskljucivo kao storage.
Tehnološki, više 1TB diskova daje puno bolje performanse i imaju puno bolju redundanciju s manjim gubitkom ukupnog kapaciteta od velikih diskova.
Obzirom da je u pitanju i virtuala, više NAS korisnika i slično to je puno bolja solucija od jednog diska ili dva u mirroru.
No, zato agregacija košta. Bilo što "pametnije" više i vrijedi.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2018., 18:16   #21
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,374
Slažem se s Iggyem, a na sve bih dodao i da rebuild RAID polja s 1 TB diskovima traje kraće nego s većim diskovima. Na lošijim kontrolerima možeš očekivati 1-2 dana za 1 TB pa sad računaj koliko bi bilo s recimo 4, 8 ili više TB.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2018., 21:35   #22
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
Citiraj:
Autor Nick7 Pregled postova
Kupi neki jeftinjara SAS kontroler sa e-baya, i gotova prica....
Sve ostalo je preskupo/neisplativo za te diskove.
ne kupujem za sebe... da jesam vjerojatno bi gleda neki od tih LSI kontrolera 2xSAS, efektivno 8xSATA i problem rijesen... ali, ne kupujem za sebe...

Citiraj:
Autor riceburner Pregled postova
zasto to mislis? ja i dalje u nasu imam 6x146gb diskova i ne fali mi mjesta
kolicina prostora je individualna... meni osobno bi to bilo premalo jer imam masu fotografija i videa koje triba sigurno pohranit...

Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Tehnološki, više 1TB diskova daje puno bolje performanse i imaju puno bolju redundanciju s manjim gubitkom ukupnog kapaciteta od velikih diskova.
Obzirom da je u pitanju i virtuala, više NAS korisnika i slično to je puno bolja solucija od jednog diska ili dva u mirroru.
No, zato agregacija košta. Bilo što "pametnije" više i vrijedi.
tom mislju sam se prvobitno vodia - bolje jedan veci NAS nego dva mala, ali ispada da je racunica neumoljiva... nisam ni racuna uzimat neke posebne kontrolere vec na postojece s maticne (do 6 SATA) dodat cijenom povoljni 4-port kontroler. I onda ides trazit takvog, i ispada da ga prakticki na nasem trzistu NEMA. najvise sto ima je 2-port ili onaj lycom s 10 portova za kojeg nitko nista ne moze rec, niti ima kakvih reviewa, a i taj kosta ko neka s.1151 maticna ploca.
jos jedna stvar je limitirajuca kod agregacije - brzina same mreze. kod nas je sve na gigabitnoj brzini, tako da vec 3-4 diska u raid5 ili zfs1 bi trebala moc "zasitit" taj link. uz malo bolju plocu, 2x1Gb/s, link aggregation, mogu dobit u najbolju ruku duplo. tako da mislim da bi ovdje najmanje osjetia brzinu. osim ako opet ne posegnem za 10G rjesenjima i point2point linkovima.
uglavnom, skup sport ako se zeli radit na nekoj visoj razini.

Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Slažem se s Iggyem, a na sve bih dodao i da rebuild RAID polja s 1 TB diskovima traje kraće nego s većim diskovima. Na lošijim kontrolerima možeš očekivati 1-2 dana za 1 TB pa sad računaj koliko bi bilo s recimo 4, 8 ili više TB.
to vrijeme rebuilda nije toliko kriticno jer ako se problemi i pojave, lako je izvuc mrezni kabel i pustit ga koliko triba. veci je problem u samom gubitku prostora (u postotku), jer prakticki za 3x4GB imam efektivno 8GB ili 66% (raid5), dok za 12x1GB imam cistih 10GB (raid6) ili 83% kapaciteta u dvostruku bolju redundanciju.
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2018., 22:25   #23
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor wifi Pregled postova
tom mislju sam se prvobitno vodia - bolje jedan veci NAS nego dva mala, ali ispada da je racunica neumoljiva... nisam ni racuna uzimat neke posebne kontrolere vec na postojece s maticne (do 6 SATA) dodat cijenom povoljni 4-port kontroler. I onda ides trazit takvog, i ispada da ga prakticki na nasem trzistu NEMA. najvise sto ima je 2-port ili onaj lycom s 10 portova za kojeg nitko nista ne moze rec, niti ima kakvih reviewa, a i taj kosta ko neka s.1151 maticna ploca.
Nema, tu je velika razlika između "do 6" i "preko".
Realno, kontroleri koji trebaju hendlati toliko diskova moraju imati "ozbiljniju" logiku, bar RAID6, baterijsku zaštitu write cachea i još niz drugih stvari (preporuka dedicirani ASIC), a tu onda smao na kontroleru cijena postaje ozbiljan dio priče.
Da se kod nas naći svašta, ali malo na lagerima jer to nitko ne kupuje. Ili je nešto sitno, ili je nekakav NAS (npr. entry kao QNAP ili Synology), ili je ozbiljniji storage.

Citiraj:
Autor wifi Pregled postova
jos jedna stvar je limitirajuca kod agregacije - brzina same mreze. kod nas je sve na gigabitnoj brzini, tako da vec 3-4 diska u raid5 ili zfs1 bi trebala moc "zasitit" taj link. uz malo bolju plocu, 2x1Gb/s, link aggregation, mogu dobit u najbolju ruku duplo. tako da mislim da bi ovdje najmanje osjetia brzinu. osim ako opet ne posegnem za 10G rjesenjima i point2point linkovima.
uglavnom, skup sport ako se zeli radit na nekoj visoj razini.
Mreža ne mora biti preveliki problem ako je jako randomizirano opterećenje, tu jako ovisi o kontroleru koliko može "uravnotežiti" čitanje / pisanje.
Iako se ja grozim LAN-a kao medija za prijenos diskovnih operacija, za osnovne elemente je recimo OK.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2018., 09:26   #24
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Nema, tu je velika razlika između "do 6" i "preko".
Realno, kontroleri koji trebaju hendlati toliko diskova moraju imati "ozbiljniju" logiku, bar RAID6, baterijsku zaštitu write cachea i još niz drugih stvari (preporuka dedicirani ASIC), a tu onda smao na kontroleru cijena postaje ozbiljan dio priče.
Da se kod nas naći svašta, ali malo na lagerima jer to nitko ne kupuje. Ili je nešto sitno, ili je nekakav NAS (npr. entry kao QNAP ili Synology), ili je ozbiljniji storage.
nama se takva ozbiljna ulaganja ne isplate. naravno, u nekoj drugoj situaciji, bilo bi dobro razmislit o tome, ali ovdje primarno ciljam na to da se ti diskovi iskoriste za nesto korisno, a ne nuzno da to bude vrhunski i premasi samu vrijednost diskova.

Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Mreža ne mora biti preveliki problem ako je jako randomizirano opterećenje, tu jako ovisi o kontroleru koliko može "uravnotežiti" čitanje / pisanje.
Iako se ja grozim LAN-a kao medija za prijenos diskovnih operacija, za osnovne elemente je recimo OK.
sto se tice pohrane podataka za ovu grupu od 500tinjak korisnika, to ce bit potpuno random. ono sto ce vjerojatno predstavljat problem su virtualke, odnosno virtualni diskovi, jer kad im se pristupa to bi bilo nekih 6-7 ljudi odjednom, svaki na svojoj. ako vidim da to ne radi kako triba, jednostavno cu otpilit tu mogucnost i problem rijesen.
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2018., 13:30   #25
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor wifi Pregled postova
nama se takva ozbiljna ulaganja ne isplate. naravno, u nekoj drugoj situaciji, bilo bi dobro razmislit o tome, ali ovdje primarno ciljam na to da se ti diskovi iskoriste za nesto korisno, a ne nuzno da to bude vrhunski i premasi samu vrijednost diskova.

sto se tice pohrane podataka za ovu grupu od 500tinjak korisnika, to ce bit potpuno random. ono sto ce vjerojatno predstavljat problem su virtualke, odnosno virtualni diskovi, jer kad im se pristupa to bi bilo nekih 6-7 ljudi odjednom, svaki na svojoj. ako vidim da to ne radi kako triba, jednostavno cu otpilit tu mogucnost i problem rijesen.
500 korisnika je puno, još virtualke... ne znam ovako napamet koliko bi realno moglo biti opterećenje, ali veliki SATA diskovi nisu za to. Dapače, ako je imalo ozbiljan posao bježao bi od SATA-e u samom startu.
Sad, sve ovisi koliko je ozbiljan posao i koliko se ima para za to.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2018., 13:52   #26
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,479
Drukčija je šema 500 stalnih ili povremenih korisnika

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 07.03.2018. u 17:19.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2018., 20:18   #27
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
500 korisnika je puno, još virtualke... ne znam ovako napamet koliko bi realno moglo biti opterećenje, ali veliki SATA diskovi nisu za to. Dapače, ako je imalo ozbiljan posao bježao bi od SATA-e u samom startu.
Sad, sve ovisi koliko je ozbiljan posao i koliko se ima para za to.
nije nista ozbiljno, jer da je nebi uopce gleda "liva", "el cheapo" rjesenja... tih 500 korisnika ce samo dobit mogucnost koju dosad nisu imali, dakle, nesto ekvivalentno gdrive-u, samo na lokalnoj razini. dobit ce mogucnost pohrane, a sad hoce li je koristit i koliko, druga je stvar. isto ka sta imas 15gb free na gdrive, a ne koriste svi svih 15, niti ga koriste stalno. smatram da ce opterecenje bit minimalno po tom pitanju.
najvece opterecenje, ka sta sam vec reka, mogu predstavljat virtualke, odnosno njihovi virtualni diskovi koji trenutno mogu izgenerirat poprilican promet.

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Drukčija je šema 500 stalnih ili povremenih korisnika
definitivno 500 povremenih... to nisu korisnici koji ce "visit" stalno nad tim podacima koje ce pohranit, niti ce ih aktivno koristit.
onih mrvu aktivnijih moze bit do 50, ako i toliko, a vecinu prometa i zahtjeva ce generirat do 10 korisnika, a ti bi tribali bit spojeni na isti switch di je i nas. idem li na ovu varijantu s 2 Gbit NIC-a, mislim da nebi trebalo bit previse problema.

Kroz ovih tjedan dana se nadam da ce se diskovi "oslobodit" tako da cu u praksi vidit kako stvar radi i hoce li uopce posluzit. u krajnjoj liniji, neke mogucnosti ce se zrtvovat.
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2018., 20:28   #28
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,374
Ma to je onda OK, 10 korisnika na 2 x 1 Gbps linku u teamu je isto što i 1 korisnik na 100 Mbps linku, u oba slučaja možeš očekivati 11-12 MBps transfer, ako je load balancing dobro složen.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2018., 21:33   #29
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
Dva od ovih su trenutno u privremenom RAID1 sustavu, jednostavni windows share na W10, a preostali cekaju Node302.



Ideja o koristenju starije maticne/procesora (1155) pala je u vodu zbog neispravne maticne. Druga koju bi moga koristit je 1150, ali tu je problem nedostatak slobodnog procesora (a cijene za nove ili s njuskala su bolesne, cak i za celeron/pentium). Tako da ce ovaj NAS na kraju bit overkill, 1151 procesor i ploca, sto me dovelo u jednu dilemu - koji OS stavit? Ic na NAS OS-ove, Hypervisor OS, ili W.Server? Nekako me najvise vuce na virtualiziranu varijantu FreeNAS/Nas4Free ili XPenology-a, tako da mogu efektivno iskoristit procesor za ostale stvari. Diskovi bi bili ekskluzivno posveceni NAS dijelu, a Hypervisor i ostatak bi isa na zasebni SSD.
Na kraju se sve rasteglo dugo i predugo. Ovaj privremeni RAID1 uspijeva ostvarit 100MB/s kad primjerice iz AOMEI-a radim image s klijentskog racunala na "server". Medjutim, kad cita sa "servera" i rekreira strukturu diska na klijentu stvari su sporije, unatoc SSD-u na klijentu. Taj mi je dio malo nelogican. Ocekiva sam suprotno.
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 20.04.2018., 15:43   #30
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,479
Vidim da si hw već našao,
nešto sam gledao za sličnu susjednu temu koja je krenula u krivom smjeru,
nešto ovako:
https://fenix.hr/quickview/index/view/id/73051
https://www.uzishop.hr/refurbished-s...0i-2x460w.html
ovo bi trebale biti specs > https://h20195.www2.hpe.com/v2/GetDo...y=&cc=uk&lc=en
Treba viditi o kojoj se pod - varijanti radi. Lako moguće da je debeli overkill ali cifra nije velika i "svašta nešto" bi mogao odraditi.
Da ne govorim 2 ili 4 + managment mrežna, neki bonding u kombinaciji sa pametnim mrežnim switch - em ...

Šta se sw tiće neki Linux "server" ili XPenology, na potonjem ima mogućnost virtualizacije.

U vezi brzini backup / restore ne ovisiš samo o brzini transfera kroz mrežu i/ili brzini čitanja / pisanja na klijentski ssd / hdd nego i rutini (opet čitaj brzini) te neke aplikacije. Za AOMEI ne znam, ali True Image isto zna biti spor kada image "vuče" preko mreže a na samom klijentu je x puta brži.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na