Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.07.2009., 22:38   #1
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
(riješeno) Krepala MBO?

Neki dan je grmilo i od onda više ne radi računalo. Ventilatori vrte, al nema nikakvog piska ni sa ostalim hardwerom ni bez njega (grafa, memorija). Proban clear cmos, drugo napajanje i grafa al opet isto. Jel se slažete s menom da je ošla' ploča?
EDIT: ploča je SL-75FRN2-L
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Staro 09.07.2009., 23:00   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,699
Kristalna kugla kaže da je vrlo vjerojatno ošla do javola. Da ti ne dodajem još soli na ranu, probaj izvadit van kućišta i spoji samo psu, 1 keks rama i grafu. Ako ni tada ne mrda, traži drugu.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.07.2009., 07:35   #3
Doink the Clown
Jack of all, master of none
Moj komp
 
Doink the Clown's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Matulji - Rijeka
Postovi: 6,214
I agree, matična prdnula u rosu Nadam se da je još pod garancijom Btw. jesi probao to svoje napajanje na drugom kompu da nije ono primarni krivac pa je povuklo matičnu u grob sa sobom?
__________________

C L O W N I N G A R O U N D
Doink the Clown je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2009., 11:14   #4
lobo
lobotomija već učinjena
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 35
Citiraj:
Autor Doink The Clown Pregled postova
I agree, matična prdnula u rosu Nadam se da je još pod garancijom Btw. jesi probao to svoje napajanje na drugom kompu da nije ono primarni krivac pa je povuklo matičnu u grob sa sobom?
Uvijek ako je nedoumica dali je neispravno napajanje ili matična ne smije se nikad napajanje koje je prethodno napajalo neispravnu matičnu ploču stavljat na novu matičnu ploču iz prostog razloga jer napajanje može bit uzrok kvara matične ploče, pa bi se takvim postupkom i druga matična mogla spržit, bolji način da se provjeri dali je napajanje u pitanju je da se na "sprženu" matičnu stavi novo provjereno ispravno (koje je radilo na drugom kompu) napajanje, pa ako ploča proradi onda je neispravno bivše napajanje, a ako ne proradi onda je matična u pitanju (doduše može bit da je bivše napajanje potpuno ispravno, ali može bit i da je bivše napajanje toj neispravnosti uzrok - spržilo je matičnu).
lobo je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2009., 14:43   #5
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003
Citiraj:
da se na "sprženu" matičnu stavi novo provjereno ispravno (koje je radilo na drugom kompu) napajanje
Dotični tvrdi da je i to pokušano…tako da se više nema što tu činit.
thopok je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2009., 16:32   #6
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Samo da javim, da je krepala matična, tak da može lock. Al mi nije jasno zake onda nije povuklo i napajanje? prek čega je prdnula mbo? Prek mrežne kartice?
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2009., 19:28   #7
lobo
lobotomija već učinjena
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 35
Citiraj:
Autor Mr.Black Pregled postova
Samo da javim, da je krepala matična, tak da može lock. Al mi nije jasno zake onda nije povuklo i napajanje? prek čega je prdnula mbo? Prek mrežne kartice?
Prek mrežne, prek modema, a može i prek zvučnika (ako se napajaju preko zidne utičnice, a spojeni su na zvučnu).

Citiraj:
Autor Mr.Black Pregled postova
Ventilatori vrte, al nema nikakvog piska ni sa ostalim hardwerom ni bez njega (grafa, memorija). Proban clear cmos, drugo napajanje i grafa al opet isto.
Očito nije do starog napajanja, čim staro vrti ventilatore, znači da je staro napajanje ispravno, a ako se tako ponaša i sa novim napajanjem, onda mislim da je sve jasno. Takvo stanje ploče ukoliko nije skurena prenaponom, može možda bit zbog lošeg flešanja BIOSA, možda si pun statičkog elektriciteta otvarao komp i možda si svojim statičkim elektricitetom oštetio matičnu, treba se obavezno uzemljiti dodirivanjem radijatora ili metalnog kučišta sa rukama, prije nego se dodiruju osjetljive komponente ili je možda neki kondić otišao na matičnoj (sam po sebi)- to se da zamjeniti.
Preporučam da si nabaviš neku vrstu prenaponske zaštite za komp ubuduće, UPS, stabilizatori, itd....

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 11.07.2009. u 16:24.
lobo je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2009., 20:32   #8
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003
Citiraj:
Preporučam da si nabaviš neku vrstu prenaponske zaštite za komp ubuduće, UPS, stabilizatori, itd...
I opet je upitno koliko (ne)bi to pomoglo kod problema s grmljavinom koje dotični spominje…
thopok je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2009., 22:24   #9
lobo
lobotomija već učinjena
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 35
Citiraj:
Autor thopok Pregled postova
I opet je upitno koliko (ne)bi to pomoglo kod problema s grmljavinom koje dotični spominje…
Dobar prenaponski zaštitnik bi sigurno pomogao, naravno nakon udara groma on bi sačuvao sve uređaje koji su preko njega spojeni, ali bi vjerovatno nakon tog udara groma sam po sebi bio spržen. Sigurno da je bolje imat prenaponsku zaštitu, nego ostavit na milost i nemilost vlastito računalo i svaki mjesec kupovat novu matičnu ploču. Znam sigurno iz vlastitog iskustva kao serviser računala da prenaponska zaštita jako pomaže !

Neka autor topica pogleda ovo: http://www.optimum-online.hr/kategor...e_zastite.aspx
lobo je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2009., 17:17   #10
greg SE
Premium
Moj komp
 
greg SE's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 5,231
Citiraj:
Autor lobo Pregled postova
Očito nije do starog napajanja, čim staro vrti ventilatore, znači da je staro napajanje ispravno
manje bitno u ovom slucaju ali to je znak apsolutno nicega, mogu ti sad poslikati 10ak krepanih napajanja koje ce ti bez problema zavrsiti ventove na maticnoj ali kantu upaliti nece.
Ne volim biti picajzla ali kod hardverskih problema dijagnostika je sve, krivo eliminirani uzrok problema obicno samo dovede do problema
greg SE je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.07.2009., 23:27   #11
malikorisnik
Premium
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: vukovar
Postovi: 95
elitegroup k7s5a socket A
Identično. Nema beepa. Ventilatori vrte svi, hard, cdrom. Na tastaturi kod pritiska na power na momenat zatrepere sve tri lampice pa se ugase.
Matična jel???
Napajanje je prije 3 m jeseca kupljeno novo tako da bi to isključio kao uzrok, ali je stavljen DDR RAM od 256MB prije 15tak dana. Potencijalni problem.
Skinuo sam DDR RAM i stavio stari umjesto njega (ova ima 2 verzije rama) i isto se ponaša.
Jel mogu slobodno naručiti:
http://www.diskont24.com/product.php...cat=208&page=1
i
http://www.diskont24.com/product.php...cat=376&page=1
ili da malo sačekam da slučajno imam pogrešan pik na matičnu???

Hvala!
malikorisnik je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2009., 06:59   #12
Doink the Clown
Jack of all, master of none
Moj komp
 
Doink the Clown's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Matulji - Rijeka
Postovi: 6,214
Vjerojatno je matična u pitanju ali prije nego što je baciš u kontejner napravi clear cmos za svaki slučaj i probaj flashat bios, ja be bih još ni napajanje isključio iako je novo, o kojem se napajanju radi? Ako je neki Codegen ili nešto slično mogao bi probat ubost neko drugo just in case...
Btw. kolegi koji je otvorio thread ipak je crklo napajanje a ne matična izgleda, take a look:
http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=153206
__________________

C L O W N I N G A R O U N D

Zadnje izmijenjeno od: Doink the Clown. 14.07.2009. u 07:10.
Doink the Clown je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2009., 18:15   #13
malikorisnik
Premium
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: vukovar
Postovi: 95
Citiraj:
Autor Doink The Clown Pregled postova
Vjerojatno je matična u pitanju ali prije nego što je baciš u kontejner napravi clear cmos za svaki slučaj i probaj flashat bios,
Jesam to odmah uradio. i Isto se ponaša.

Citiraj:
Autor Doink The Clown Pregled postova
ja be bih još ni napajanje isključio iako je novo, o kojem se napajanju radi? Ako je neki Codegen ili nešto slično mogao bi probat ubost neko drugo just in case...
Ne sjećam se koje je ali je koštalo (čini mi se) 105 kn kad je kupljeno.
Edit: nije kod mene pa ne mogu odmah vidjeti a vlasnik baš nije dovoljno potkovan da ga to pitam

Zadnje izmijenjeno od: malikorisnik. 14.07.2009. u 18:17. Razlog: dodatno objašnjenje
malikorisnik je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2009., 18:23   #14
Doink the Clown
Jack of all, master of none
Moj komp
 
Doink the Clown's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Matulji - Rijeka
Postovi: 6,214
Citiraj:
Autor malikorisnik Pregled postova
Ne sjećam se koje je ali je koštalo (čini mi se) 105 kn kad je kupljeno.
Edit: nije kod mene pa ne mogu odmah vidjeti a vlasnik baš nije dovoljno potkovan da ga to pitam
Za 105 kn i ne može se baš dobiti nešto pouzdano, za te pare kupiš si latentnu opasnost koja uz sebe može ucmekat i matičnu, pokušajte uštekat neko drugo napajanje da vidite je li još matična s nama, meni je to napajanje jako sumnjivo, probaj saznati o kojem proizvođaču se radi iako napajanja sva rikavaju a što je ono više low budget to su veće šanse za kuršlus
__________________

C L O W N I N G A R O U N D
Doink the Clown je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2009., 23:14   #15
malikorisnik
Premium
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: vukovar
Postovi: 95
Citiraj:
Autor Doink The Clown Pregled postova
Za 105 kn i ne može se baš dobiti nešto pouzdano, za te pare kupiš si latentnu opasnost koja uz sebe može ucmekat i matičnu, pokušajte uštekat neko drugo napajanje da vidite je li još matična s nama, meni je to napajanje jako sumnjivo, probaj saznati o kojem proizvođaču se radi iako napajanja sva rikavaju a što je ono više low budget to su veće šanse za kuršlus
napajanje MS industrial 400w

Gledao sam napone na njemu i ima napone kao išto je imalo i jedno drugo napajanje koje sam prije nekih 3-4 mjeseca testirao a radi.
malikorisnik je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2009., 06:36   #16
lobo
lobotomija već učinjena
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 35
Citiraj:
Autor greg SE Pregled postova
manje bitno u ovom slucaju ali to je znak apsolutno nicega, mogu ti sad poslikati 10ak krepanih napajanja koje ce ti bez problema zavrsiti ventove na maticnoj ali kantu upaliti nece.
Ne volim biti picajzla ali kod hardverskih problema dijagnostika je sve, krivo eliminirani uzrok problema obicno samo dovede do problema
E pa ne mogu mu ja dijagnosticirati preko monitora, ako hoće ja dođem, ali dolazak se plaća. PS: zavrtit će takvo napajanje ventove, ali neće ih vrtit stalno, nakon koje sekunde ili koje minute ubrzo će ih prestat vrtit, i tako kad god restartaš komp s takvim napajanjem to će se dešavat, pol minute vrtnje ventova i ništa, mrtvilo, ako pak napajanje vrti te ventove pol sata, a ploča druge znakove života ne pokazuje, vjerovatno je ploča u pitanju. Ako se pak ništa ne deševa, ni vrtnja ventova, može bit i napajenje, ali i ploča u pitanju, onaj tko ima takav problem zna kako to provjerit, čenđanjem različitih napajanja i ploča u kombinaciji s problematičnom (pločom ili PSU)

Zadnje izmijenjeno od: lobo. 18.07.2009. u 06:50.
lobo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na