Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.07.2012., 12:16   #1
lexman
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Zadar
Postovi: 32
(riješeno) Problem - memorija ili nešto drugo?

Pozdrav,

već otprilike 3 godine koristim sljedeće desktop računalo:

Case: CoolerMaster Elite 334, black, (W)187 x (H)421 x (L)485 mm, 6kg
PSU: CORSAIR 550W, VX Series CMPSU-550VXEU, 12cm vent., ATX
MBO: Gigabyte MA790XT-UD4P, AMD 790X+SB750, S. AM3, 8xSATA RAID, DDR3
Memorya: 4 x 2GB DDR3 Corsair, 1600MHz, 9-9-9-24, COR-TW3X4G1600C9DHX
Procesor: AMD Phenom II X4 955 Black Edition, socket AM3, BOX
Cooler: Scythe Katana 3
HDD: WD 1Tb, 1001FALS , SATA II, 32Mb Cache, WD Caviar Black, 72
HDD: WD Green, 1.5TB EARS
HDD: SSD 120 GB, Mach Extreme MX-DS Turbo Series connected to eSATA
DVD/RW: Pioneer DVR-117FBK, DVD-RW, ATA
VGA: MSI HD 6850 OC Cyclone, 1GB,DVI,HDMI,DX11

OS: Dual boot; Linux Mint & Windows 7 64-bit SP1

Vezano za MBO
M/B Rev: 1.0
BIOS Ver.: F8

(s tim da su SSD i grafička kartica romijenjeni unutar zadnjih godinu dana). U cijelom tom periodu povremeno sam imao problema u korištenju USB-a; neke USB flash memorije bi mi znale raditi jako sporo, ili se odspojiti same od sebe, a tu i tamo sam imao problema i sa USB HDD-ovima - priliko spajanja (rjeđe) ili odspajanja (češće) HDD-a računalo bi se ponekad zamrzlo te bih ga morao restartati. Napominjem da sav spomenuti hardver (USB flash memorije i HDD-ovi) uredno radi na uredskom računalu kao i na 2 laptopa (2 USB HDD-a su namjenjena backupu i redovito se spajajau na sva ta računala). Što se tiče dektopa na kojemus e pojavljuje to zamrzavanje - ono je sporadično, dakle nisam rpimjetio nikakve nepravilnosti. Npr. 6 dana zaredom mogu spojiti i odspojiti disk bez ikakvih problema, a onda mi 7. dan računalo zamrzne pri odspajanju diska (safe removal).

Od jučer imam novi problem. Prilikom kopiranja nekih podataka na vanjski HDD računalo se zamrznulo. Pokušaj reboot-a nije pomogao; računalo je krenulo u restart, no ništa se nije dogodilo - na monitoru se nije pojavila nikakva slika i ubrzo je prešao u stand-by, a nije se čuo niti beep iz računala. No svi ventilatori, LED-ice na ploči i HDD-ovi su se popalili. Nekoliko puta sam računalo palio i gasio i ništa, a onda se u jednom pokušaju nakon 15-ak minuta računalo jednostavno upalilo (čuo se beep i računalo je krenulo u boot). Testa radi, nakon nekog vremena sam spojio drugi USB disk na računalo i krenuo kopirati neke stvari na njega, i nakon 2-3 minute dogodila se ista stvar - računalo se zamrznulo a pokušaj restarta je zapeo na istom mjesto gdje i u prethodnom pokušaju - prije beep-a. Nakon nekoliko neuspješnih pokušaja paljenja računalo sam ostavio pola sata, te se po isteku tog perioda uredno upalilo. Nisam više htio spajati USB diskove na njega već sam preko mreže (i to wireless) krenuo kopirati neke stvari sa tog računala na laptop. Uz to sam računalo koristio za surfanje. To kopiranje i usputni rad trajalo je preko 6 sati, pri čemu mi se browser nekoliko puta srušio a ostalo je sve radilo OK. Nakon tih 6 i malo više sati rada restartao sam računalo (opet radi testa) i nije se moglo upaliti (ista stvar), no nakon 2-3 minuta stajanja upalio se. U tom sam trenutku pokrenuo memtest (Memtest86+ v1.70) koji se uredno vrtio, te mi je na testovima "Test #5" i "Test #7" pokazao neke greške. U nekoliko pokretanja memtesta juler i danas dobivao sam greške u tim testovima no ne na istim mjestima.

Moja pitanja su: da li je moguće (i koliko je vjerojatno) da moji problemi prozlaze iz neispravne memorije? (inače, memtest nisam vrtio već cca godinu dana, a tada je sve bilo OK). Kako je moguće da ta memorija samo tako u radu počme praviti probleme? Kako je moguče da računalo ne želi započeti boot proces (ne može doći niti do prvog beep-a) kod warm boot-a, a kod cold boot-a hoće? Postoji li još nešto što bih mogao napraviti kako bih testirao sve skupa? Ukoliko je problem u memoriji, možete li mi predložiti koju memoriju da kupim u zamjenu? (trenutačno imam 4x2GB, pretpostavljam da bih mogao ubaciti 2x4GB). BTW računalo ne overclockam.

Unaprijed hvala
lexman je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2012., 12:47   #2
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,578
Ako MemTest daje greške, onda je do memorije. Testiraj svaki keks posebno, da vidiš koji radi probleme. Kad ga nađeš, izbaci ga i vidi radi li komp kako treba s ostala 3 keksa.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.07.2012., 12:56   #3
lexman
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Zadar
Postovi: 32
Uh. Tek sada imam problem . Izvadio sam memoriju, kratko spojio bateriju (za svaki slučaj), vratio dio memorije (razne kombinacije) i pokušao upaliti komp ali ne ide. Sve se popali, svakih 4-5 sekundi čujem beep ali ništa se ne događa (nema slike na monitoru).
lexman je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2012., 13:01   #4
nitrooxid
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 133
Nisi napisao na kojem OS ti se događa to smrzavanje pri prijenosu podataka?

Koliko su veliki ti podatci koje prenosiš kad se smrzaje?

I vidim da imaš tri harda,pa navedi sa kojeg harda kopiraš te podatke pa ti se smrzaje i pravi probleme,da li sa sva tri,ili taj SSD pravi probleme?

Imaš li šta na njemu da vidiš kolike su temperature kad ti se to događa?
nitrooxid je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2012., 13:09   #5
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,578
Napisao je OS. Ima dual boot Linuxa i W7.
Pobroji beepove (GB ima Award BIOS).
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2012., 13:10   #6
lexman
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Zadar
Postovi: 32
Smrzavanje se dođađa i na Win i na Linuxu. S tim da Windowse iznimno rijetko koristim (u biti, imam ih radi Steam-a), ali jučerašnji problem (onaj prvi) se pojavio kod kopiranja sa Windows-a.

Kopiranje uvijek radim klasičnih diskova, i WD Black-a i WD Greena i kod oba se događaju problemi. SSD koristim samo za rad u Linuxu i za sada nisam primjetio nikakve probleme s njim.

Jučer sam pratio temperature diskova: WD Black ~43°C, WD Green ~39°C.

Kopirao sam veće količine podataka, > 10 GB, no smrzavanje se dogodi nekada nakon 500 MB, nekada nakon 3 GB... nema pravila...

Edit: Malo sam pobrisao kontakte na memoriji i utaknuo samo jednu te boot sada prolazi. Trenutačno se vrti memtest za taj jedan keks, a kasnije planiram ubacivati jedan po jedan i ostale pa ćemo vidjeti...

Edit: Prvi keks je neispravan, testiram drugi. U slučaju da moram mijenjati memoriju - ima li tko kakav prijedlog što da uzmem? Ako je moguće (s obzirom na konfiguraciju), uzeo bih 2x4GB...

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 14.07.2012. u 20:33.
lexman je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2012., 13:27   #7
nitrooxid
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 133
Na kojem kompu vrtiš te testove,jel na tom dotičnom,ili na nekom drugom.
Pitam da nebi bilo da su keksići u redu a matična radi probleme?

Ništa te ne košta isprobati memoriju na nekom dugom kompu sa zdravom matičnom.
Ne kažem da je tvoja otišla ali čisto da otkloniš sumlju,ako je do keksa super manje koštaju nego matična!

Zadnje izmijenjeno od: nitrooxid. 11.07.2012. u 13:38. Razlog: nadopuna
nitrooxid je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2012., 13:33   #8
lexman
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Zadar
Postovi: 32
Na ovom "problematičnom". Ma i mene je najviše strah toga da je možda problem u matičnoj... Nije baš da mi se bacaju pare ali ovo sa memorijom bih nekako i preživio (400-450 KN i relativno jednostavna zamjena) ali stvarno mi se ne da ni davati pare za novu matičnu a ni sve živo rastavljati i sastavljati.

BTW Keks br. 2 je za stigao do testa #8 i za sada ne prijavljuje nikakve probleme.

Edit: Keks 2 je ispravan, 3. je na testu...
Edit 2: Keks 3. je ispravan, 4. je na testu...

Zadnje izmijenjeno od: lexman. 11.07.2012. u 14:00.
lexman je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2012., 13:52   #9
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,578
Ne zaboravi kasnije istestirati i kekse zajedno u raznim kombinacijama. Najbolje prvo one koji su se pokazali ispravni.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2012., 14:45   #10
lexman
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Zadar
Postovi: 32
I 4. keks je OK. Kada stavim sva 4 keksa u komp - javljaju se greške. Trenutačno testiram samo 2., 3. i 4. u kombinaciji (dakle, 6GB, 3 ispravna keksa) pa ćemo vidjeti. Za sada je OK - Test #5 (onaj koji ne prolazi kada su sva 4 keksa "u igri") je prošao, čekam da na red dođi ostali problematični testovi (#7 i #8)
lexman je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.07.2012., 15:01   #11
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,578
Očigledno je keks #1 u banani. Ako si ga kupio u kitu, nosiš cijeli kit na reklamaciju. Ako nema gare, kupi neki drugi keks iste brzine.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2012., 15:19   #12
lexman
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Zadar
Postovi: 32
Test je prošao OK. Sada još moram pokušati raditi sa kompom pa ćemo vidjeti... Da, kupio sam ga u kitu. Garancija bi trebala biti 5 godina, samo je pitanje da li je naš prodavač smanjio garanciju ili nije. Jer ako je - ne vjeruje da mi se isplati slati kit proizvođaču...
lexman je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2012., 15:29   #13
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,578
Pogledaj šta piše na računu. Ako tamo stoji 5g., prodavač se može 'slikati' tj. mora realizirati garu. Ne zaboravi na reklamaciji uz kekse priložiti screenshot MemTesta gdje se vide errori te posebno označi problematični keks.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2012., 15:56   #14
lexman
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Zadar
Postovi: 32
Na računu ne piše ništa. No na kutiji u kojoj je memorija došla piše "garancija: 60 mjeseci". Sutra idem do ADM-a (računalo je kupljeno kod njih) pa ću vidjeti što oni kažu.

Hvala na pomoći.

BTW malo mi je teže napraviti screenshot iz memtesta , no mogu slikati taj ekran.
lexman je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2012., 06:26   #15
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,578
Na to sam mislio - uslikaš ekran aparatom/mobitelom.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2012., 13:36   #16
lexman
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Zadar
Postovi: 32
Samo kratak update: kit sam predao na servis; moram čekati povratnu informaciju od dobavljača. Računalo za sada radi OK sa 4GB RAM-a, s tim da ne pokrećem virtualne strojeve ni išta slično... Hvala svima na pomoći!
lexman je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na