Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 29.06.2012., 08:45   #1
keeper
...
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Zagreb, HR
Postovi: 60
WD MyBook 1 TB i peripetije po elektronici

Bok!

Godinama je fino radio ali od jučer - ni mrdac. Uredno se vrti, ali da ga USB vidi, nema šanse.

Probao sam sve: od promjena USB kabela, pa do promjena USB portova i PC-a na koji ga spajam.

Na kraju sam otvorio kućište i izvadio disk. Unutra je WD green 1TB. Spojio sam ga kao interni disk i uredno se vidi ali windowsi vele da nije inicijaliziran.

Koliko sam skužio po forumima okolo, WD koristi onaj svoj WD SMartWare i to je vrlo vjerojatno razlog zašto se disk ne vidi kad ga se normalono spoji (bez njegove elektronike).

Da li se netko susreo sa sličnim problemom? Htio bih disk staviti u neko drugo eksterno kućište bez da ga moram isformatirati. Ako se particija ne vidi kad je spojen kao interni disk, neće ni kad je spojen na drugo USB kućište.

Postoji li rješenjeza ovo bez formatiranja cijelog diska?

Unaprijed zahvaljujem.
__________________
--
Mario
keeper je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2012., 09:47   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,699
Vjerojatno su particije na hdd - u ext3 formatu šta winsi ne kuže bez odgovarajućeg drajvera, digni neki Live Linux pa onda pogledaj šta vidiš na hdd - u.
Evo dodatni info koji bi mogao pomoći:
http://www.ismprofessional.net/pascu...acking-en.html
http://www.ismprofessional.net/pascu...y/english-too/
Ako su tvoji podaci ikako kodirani sa spomenutim WD SMartWare sw onda ih jedino preko njega možeš izvući, pogledaj:
http://support.wdc.com/product/downl...Book_Essential
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.06.2012., 11:19   #3
keeper
...
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Zagreb, HR
Postovi: 60
Linux ne vidi ništa. Samo disk. Particije - nula bodova.

Što se SmartWare-a tiče, disk nisam ništa posebno štitio s njim pa sumnjam da je kriptiran (doduše, nisam ni siguran - mislim da me više neće vidjeti ovakve upalimeiradimbezmozga tehnologije).
Neki kiki je gore ziher jer dok je disk radio, uredno sam vidio 2 drivea: virtualni CD sa nekim njegovim điđama i normalnu particiju.

Windowsi disk vide kao uninitialized. Nisam ga pokušao inicijalizirati dok ne znam točno što radim da nešto dodatno ne poprčkam.
__________________
--
Mario

Zadnje izmijenjeno od: keeper. 29.06.2012. u 12:52.
keeper je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2012., 17:34   #4
keeper
...
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Zagreb, HR
Postovi: 60
Ovdje sam našao zgodnu prepisku:
http://community.wdc.com/t5/External...al/td-p/279208

Kažu da je svaki disk HW kriptiran bez obzira da li ja postavio password ili ne.

Zanimljivi isječci:

"The data are hardware encrypted whether or not you have set a password.

You need to reinstall the drive in its original enclosure in order to see your data. If the USB-SATA bridge board is faulty, then you will need to repair it, or replace it with an identical board from an identical product of the same capacity.

If you can't obtain an identical replacement, then you will need to transplant the 8-pin serial flash memory chip from your original bridge board to your donor.

The entire user area of the drive is encrypted. I believe the "files" that your data recovery tools are finding may be bogus. As the old adage goes, when you have an infinite number of monkeys typing on an infinite number of typewriters for an infinite amount of time, eventually one of them will produce the complete works of William Shakespeare. I suggest you save one of the text files, if possible, and open it in both a text editor and a hex editor such as HxD (freeware)."

To drop a note here, WD community;

1) As opposit to the technical service explanations, it does really differ to connect the disk to computer via usb or via sata. Since the whole disk is encrypted (by usb bridge card) you cannot see the MBR and partition tables correctly when you connect via sata, so all disk seems as unallocated.

2) Through sata, data recovery tools can find files in disk. If the file is recovered coorectly it is highly likely from WD Smartware part. Otherwise the size of files are sometimes defined as so huge (maybe larger than disk volume) or contents do not have meaning.

3) I replaced the usb brdige card with one from another MyBook Essential but a newer version, with USB3.0 support. However it didn't worked. Previous version number is 1110, the new one is 1130. If you want to replace the card, find the exactly same version.

4) discovered that broken usb card needs some soldering only, repaired and OK..."


Sad, ili ću istraživati šta mi je krepalo na komadu elektronike u kućištu (koji mi je btw također na stolu ko krepala kobila), ili ću sve poslati u smokve i isformatirati disk ispočetka.

Sreća u nesreći je da mi je taj disk služio kao backup, tako da sada radim novu kopiju sa drugih lokacija na rezervni disk.

Ovdje dolazimo do stare narodne: "da sam znao da ću pasti, ja bih sjeo".
Moja greška je što nisam bolje proučio kad sam kupovao. Do danas sam živio u uvjerenju da imam normalan disk, a kad ono - međutim.

Zasad disk ostaje na stolu i čeka. Možda nađem neki način da zavirim u njega, mada sam skeptik, ako je ovo što sam pročitao istina.

U svakom slučaju, javit ću novosti.

Ako netko ima neki savjet ili ideju, rado ću isprobati svaku smislenu.
__________________
--
Mario

Zadnje izmijenjeno od: keeper. 29.06.2012. u 17:40.
keeper je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2012., 17:50   #5
nitrooxid
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 133
Jesi li probao izvadit bateriju iz kompa ili lapa za restart Biosa pa probat ga onda spojiti da ga po defaultu automatski inicira,zna se desiti nekad zbrka u winzima pa ga više ne vidi,tj ne vidi particije.
nitrooxid je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2012., 20:48   #6
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,699
@nitrooxid
Pročitaj pažljivije o ćemu se radi a ne ko grlom u jagode, nije hdd u pc - ju nego u MyBook gofnetu.

@keeper
Ako slažeš sve iz početka, razmisli o alternativnom fw (isto Linux baziran, pazi da odabereš točno po verziji uređaja) ?
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2012., 20:54   #7
FRipper
MiningMod
Moj komp
 
FRipper's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8,712
@nitrooxid
sve si mi zanimljiviji

@keeper
neki dan imao identican problem sa svojim 1tb elements...i nakon puno prčkanja ništa nisam napravio, rastavljati na zalost nisam mogao jer je pod garancijom, tako da sam morao poslati na reklamaciju jer eto nisam mogao nista :/
FRipper je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2012., 21:24   #8
keeper
...
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Zagreb, HR
Postovi: 60
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
@keeper
Ako slažeš sve iz početka, razmisli o alternativnom fw (isto Linux baziran, pazi da odabereš točno po verziji uređaja) ?
Ma ako uspijem ovo razmrsiti, disk ide u neko obično kućište bez tih prtljanja sa kriptiranjem.

Mislim, da po defaultu kriptiraju disk, to je žešće glupo. Ako mi netko ukrade disk dok je sve ispravno, ionako ga samo spoji i podaci su tu. A kad se desi problem kao što je ovaj, podaci ostanu zaključani od samog vlasnika.

Disk je kupljen prije nekoliko godina u Njemačkoj za nevelike pare i na prvi pogled je izgledao kao jednostavno rješenje. Nisam očekivao da će baš ovo napraviti s njim.

Da bar mogu sa nekim WD softverom doći do podataka (ne znam da li su kriptirani po nekom ključu vezanim uz serijski broj diska ili baš onako random) dok je disk spojen kao SATA.

Pokušao sam ja pokrenuti onaj WD Smart Mrmlj softver ali mi kaže da nije pokrenut sa pravog diska (valjda misle na USB disk) i tu priča završi.
__________________
--
Mario
keeper je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2012., 21:33   #9
nitrooxid
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 133
[QUOTE=Nikky;2192797]@nitrooxid
Pročitaj pažljivije o ćemu se radi a ne ko grlom u jagode, nije hdd u pc - ju nego u MyBook gofnetu.

Padon,mislio sam da je HDD u pitanju!Ubuduće čitam pažljivije.
Evo link pa vidi jel ima šta korisno:http://www.sevenforums.com/hardware-...ecognized.html
I probaj i ovdje odaberi koji OS imaš i vidi rezultate:http://wdc.custhelp.com/#s=eyJzZiI6e...19fX0sImMiOjJ9

Zadnje izmijenjeno od: nitrooxid. 29.06.2012. u 22:38.
nitrooxid je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2012., 11:04   #10
Bono
Uptime 99.99%
Moj komp
 
Bono's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb Croatia
Postovi: 2,488
Ovo je samo potvrdilo moje misljenje da su njihovi mrezni i USB proizvodi smece, sad su jos predstavili routere ko bi to ikad kupio.

Tipa imam my book world edition mrezni onaj bijeli, ne mogu nikako recoverati root sifru, a s obicnim admin user namom imam 5 opcija u panelu. A cijelo vrijeme se raid synca i nikako da odradi to, a nema nikakvog infa u web interfacu.

Drugi je WD mrezni 1tb drive, isto crko uredaj i vidim particije samo im se ne moze pristupiti. A strujni adapteri im svako malo crkavaju, od kad polako migriram na synology vise se nisam ni okrenuo prema ovim polu proizvodima. Jos kad sam vidio WD software za backup, to smece je nefunkcionalno, vise neznam koji su izraz koristili ali neznas po tome da li je source ili destination.
__________________
“Those who surrender freedom for security will not have, nor do they deserve, either one.”
Bono je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.07.2012., 21:03   #11
keeper
...
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Zagreb, HR
Postovi: 60
Daklem, samo da javim svekolikom pučanstvu status: na kraju samo odustao od svega, reformatirao disk u normalnom USB kućištu i koristim ga kako ga se i treba koristiti.

Nikako mi se nije svidjelo ovo što je WD napravio, a pogotovo kako je to specificirao krajnjem korisniku. Ovako nešto je trebalo stajati fontom 30 na kutiji i u specifikacijama, a ne da se ja kad stvar krepne čudim ko pura glisti 3 dana prije nego nađem informacije i to na WD forumima.

Na kraju sam ostao bez podataka jer je prdnula tamo neka elektronika u USB kućištu. Da razbijam enkripciju je jurišanje na vjetrenjače.

Da tražim okolo slično kućište mi se, brate, ne da.

Gore su ionako bili samo backupi i nije mi bio problem ponovo istresti gore podatke. Trebalo je proćerati jedno 100 DVDova kroz PC i onda još štošta sa diska, ali sad je sve pod kontrolom.

"We have normality".

A WD eksterne diskove ću odsad da izbjegavam sa vijencom bijelog luka oko vrata.

Što ja nisam spojio i isformatirao, ne smatram više pouzdanim rješenjem.
__________________
--
Mario
keeper je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2012., 21:42   #12
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,952
e, kad si već išao do kraja - nakon što si kliknuo na inicijalizaciju - jel se što pametno desilo? Imao sam par takvih slučajeva, no ne s wd diskovima iz kućišta, već klasičnih izvađenih s desktopa/nakon reinstala windowsa i inicijalizacija je prošla normalno, dodijeljeno mu je slovo i sve je radilo ok, svi podaci gore itd.
tor je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2012., 10:14   #13
keeper
...
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Zagreb, HR
Postovi: 60
Citiraj:
Autor tor Pregled postova
e, kad si već išao do kraja - nakon što si kliknuo na inicijalizaciju - jel se što pametno desilo? Imao sam par takvih slučajeva, no ne s wd diskovima iz kućišta, već klasičnih izvađenih s desktopa/nakon reinstala windowsa i inicijalizacija je prošla normalno, dodijeljeno mu je slovo i sve je radilo ok, svi podaci gore itd.
Ma kakvi - krumpir.

Evo i link na moj upit na WD forumu:
http://community.wdc.com/t5/External...ing/m-p/436482
__________________
--
Mario

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 14.07.2012. u 22:07. Razlog: spajanje postova
keeper je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na