Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 29.03.2010., 15:26   #1
zig
Premium
Moj komp
 
zig's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Split
Postovi: 378
Monitor - rezolucije

Pozdrav! Nadam se da ne dosadjujem previše i da ovakva tema ne postoji. Uistinu mi treba pomoć jer se ne bi htio zeznit tokom kupovine. Naime zanima me ovako: s obzirom da igram na rezama 1440x900 ili možda 1600x900 (ovisi) dal je bolje da uzmem 19'' ili 20'' monitor ili recimo neki 22'' full HD?? Zašto pitam? Zato što bih volio imat što je veći mogući monitor, a da pritom ne gubim na uživanju. Razmišljam o ovom drugom upravo radi filmova i slično. No međutim, ono što mene zanima je, dali je moguće kod većih monitora (22'' full HD) smanjit razu pri igranju, na recimo 1440x900 (pretpostavljam da je), a da pritom slika bude preko cijelog ekrana i da se ima isti osječaj i kvaliteta kao kod igranja na recimo, baš namjenjenog za tu rezu, 19'' monitora?? Molio bih samo one koji 100% znaju. Bit ću veoma zahvalan i hvala unaprijed
zig je offline  
Staro 30.03.2010., 15:57   #2
zig
Premium
Moj komp
 
zig's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Split
Postovi: 378
Itko tko bi znao (??
zig je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.03.2010., 16:26   #3
d4rk_ch1ld
Premium
Moj komp
 
d4rk_ch1ld's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 695
Normalno da ti slika izgleda lošije kad na jako veliki ekran staviš sliku male rezolucije. Moje mišljenje je da ako želiš full HD monitor za filmove uzmi barem 24", a za nešto između 22" s 1680x1050.
d4rk_ch1ld je offline  
Staro 30.03.2010., 16:44   #4
CyCl0p$
Guest
 
Postovi: n/a
ja isto mislim da bi trebao ic na najmanje 22'', a za pravi uzitak 24'' 1920x1200.
e sad, kad stavis manju rezoluciju od nativne skaliranje moze odraditi graficka ili sam monitor(bolji modeli).
ovisno o kvaliteti monitora to moze biti negledljivo ili pak da ni ne primjetis razliku.
 
Staro 30.03.2010., 18:12   #5
zig
Premium
Moj komp
 
zig's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Split
Postovi: 378
Ma, lako za filmove. To bi mi bio najmanji problem. Ja filmove mogu gledat i na 17'' ili 19''. Dakle, to mi neče predstavljat nikakav problem (kad već nije ni do sada). Ono što me najviše brinilo je igranje igara. S obzirom da preferiram 1600x900 ili 1440x900 mislio sam uzet 19'' ili 20'' monitor. Ali eto, palo mi napamet da uzmem veći pa da kod igranja smanjujem reze. Ali ako sam vas dobro shvatio u stvari smanjivanjem reze na full hd monitoru razvlačim sliku i samim tim ugrožavam kvalitetu i udaljavam je od one kakvu bih imao na recimo baš monitoru pogodnom za takvu rezu (tipa 19'' ili 20'') ??? Dali sam u pravu ????
zig je offline  
Staro 30.03.2010., 19:57   #6
CyCl0p$
Guest
 
Postovi: n/a
prvo mi nije jasno radi cega preferiras te rezolucije?
to ovisi o monitoru kojeg imas, ali neces radi toga kupit manji ekran.
danas nista ispod 22'' nema bas smisla uzimat, a opet ponavljam: ovisno o kvaliteti monitora (interpolacija) ce ovisit i kvaliteta slike.
 
Staro 30.03.2010., 20:08   #7
d4rk_ch1ld
Premium
Moj komp
 
d4rk_ch1ld's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 695
Računalo ti je preslabo za veće rezolucije? Ipak ja bi išao na veći monitor/rezoluciju. Mislim da ti igre neće toliko lošije izgledati, a filmovi će izgledati mnogo bolje. Naravno to vrijedi ako gledaš HD materijal i ako ne igraš neke prastare igre.
d4rk_ch1ld je offline  
Staro 31.03.2010., 00:58   #8
zig
Premium
Moj komp
 
zig's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Split
Postovi: 378
Razlog zašto preferiram takve rezolucije je i grafika koju imam. Međutim to je nebitno u ovom trenutku. Bitno je da preferiram te reze pri igranju i da su te reze najoptimalnije za grafičku koju imam, a da se igram kvalitetno. Dakle, molim vas da se bazirate na moje pitanje. Zahvalan sam na trudu i brzim odgovorima. Ali vas molim da mi još jednom probate objasnit. Dakle, ako sam dobro shvatio. Pošto preferiram te reze bolje je ić na takav monitor (19'' ili 20'') jer su takvi monitori namjenjeni takvim rezama ili je bolje ić na full hd pa smanjit rezu kod igranja na 1600x900 (primjer)? Gdje će bolje izgledat (na full hd monitoru sa smanjenom rezom ili na 20'' monitoru sa tom rezom koja mu je ujedno i nativna)?? I dali će na full hd monitoru s tom rezom slika bit preko cijelog ekrana?? Eto, za kraj vas molim samo te odgovore i hvala vam još jednom.
zig je offline  
Staro 31.03.2010., 01:51   #9
CyCl0p$
Guest
 
Postovi: n/a
moj stav je da se monitor kupuje na 5+ godina, a graficka svake 2(idealno). znaci steta bi bilo uzet mali monitor radi graficke koju ces promijeniti kad-tad.

e sad, slika ce uvijek biti najbolja na nativnoj rezoluciji ekrana.
ako uzmes veci, MOCI CES rastegnuti sliku preko cijelog ekrana, ali opet ovisi o kvaliteti monitora kakva ce ta slika biti. to se ne moze univerzalno ocijeniti.

bitno u cijeloj prici je i budzet kojim raspolazes.
 
Staro 31.03.2010., 13:03   #10
zig
Premium
Moj komp
 
zig's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Split
Postovi: 378
Hvala ti na odgovoru, jer, puno si mi pomogao. Napomenuo sam da nije bitno ništa vezano za grafičku. Prilično sam izbirljiv kod igrica i ne igram svašta (primjer. ne sviđaju mi se ni GTA IV ni Crysis). Ali ono što odigram volim odigrat kvalitetno. Potvrdio si mi ono što sam i očekivao, a to je da je slika uvijek bolja na nativnoj rezoluciji pojedinog monitora. Sigurno da bi mi bolje bilo uzet recimo 22'' monitor, ali ipak mislim da ću se odlučit za neki 19'' ili max. 20'' monitor. Uglavnom cijena je oko 1000kn. Maximalno 1100kn.
zig je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 31.03.2010., 16:40   #11
CyCl0p$
Guest
 
Postovi: n/a
eto uzmi onda neki 20'' s rezolucijom 1600x900 i obavezno DVI prikljuckom i uzivaj
 
Staro 31.03.2010., 19:35   #12
zig
Premium
Moj komp
 
zig's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Split
Postovi: 378
Hvala još jednom na uloženom trudu i samoj potvrdi mojih pretpostavki. Admini može lock
zig je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Zaključane teme



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na