Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.04.2009., 21:39   #1
Grofaz
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 285
Žice u Činč

Htio bih uštekati druge zvučnike na liniju, ali zvučnici imaju dvije žice crnu i crvenu koje se inače samo ubace u svoje utore recimo na liniji i pritisnu.
Međutim na liniju na koju bih ih ubacio zvučnici se spajaju preko činča. I sada treba te dvije žice nekako ubaciti u neki činč prije nego ih se spoji na liniju.

Mislio sam ovako nešto


ili ovako



E sad jel to može uopće i ako može kak se te žice uguraju u činč i na kaj ide crvena a na kaj crna. Pretpostavljam da jedna bi trebala ić kontakt na ovaj pipac u sredini, a druga na ovaj krug oko pipca. Ako da, koja na koji?

Zadnje izmijenjeno od: Jelc. 14.04.2009. u 23:14. Razlog: Slike u thumbs! A ne obesit pola mege :-)
Grofaz je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2009., 21:41   #2
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,805
crvena u sredinu, crna van.
syss je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.04.2009., 22:01   #3
Grofaz
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 285
Kratko i jasno. Hvala.

Se to lako ugura? Valjda treba nešto odšarafit na tom činču.
Grofaz je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2009., 22:06   #4
pipe
Bill Gates
Moj komp
 
pipe's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Vukovar
Postovi: 1,983
Da. odsarafi se. Al ako mozes bilo bi bolje zalemiti spojeve. Bolja je kvaliteta i cvrstoca spoja.
__________________
[Project] Silent Bandwidth Killer [56k Warning!]
I ja imam na ploci.
pipe je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2009., 22:09   #5
Grofaz
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 285
Super. Puno hvala na odgovorima sve što mi je bilo nejasno sam saznao.
Grofaz je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2009., 22:39   #6
Grofaz
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 285
E osim još jedne stvari.... Jel mogu skurit nešto ako stavim na liniju zvučnike veće (ili manje?) impedancije od onih koji dolaze s njom... Znači npr bili zvučnici 6 Ohma a ja stavim zvučnike 8 ohma dogodit će se što...?
Grofaz je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2009., 23:11   #7
panglu
Premium
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: zagorje
Postovi: 29
Citiraj:
Autor Grofaz Pregled postova
Znači npr bili zvučnici 6 Ohma a ja stavim zvučnike 8 ohma dogodit će se što...?
kolko se sjecam stvari iz srednje, niti zvucnicima ni pojacalu u tom slucaju nebi trebalo bit nista, jedino ce ti imati nesto manje snage al pitaj i provjeri kod jos nekog za svaki slucaj...
panglu je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2009., 23:22   #8
tech
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,687
Al meni tu nekaj smrdi...Kolko sam skuzil on bi spajal pasivne zvucnike na nekakav chinch out na nekom pojacalu/liniji?
Bilo kako bilo, u chipoteku po chincheve i terminiraj, to moze svaki newb sa lemilicom
tech je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2009., 17:43   #9
Grofaz
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 285
Da sad kad malo čitam okolo čini mi se da je pitanje jel bi se nešto skurilo mi trebal past prije na pamet nego uopće ikakvo spajanje činčeva, nije žvaka za seljaka ipak.
Grofaz je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2009., 18:01   #10
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,317
sta ti uopce pokusavas i kako spojiti?

ako hoces spojiti komp na zvucnike, moras imati ili aktivne zvucnike (imaju ugradeno pojacalo u sebi - tipa npr kucno kino (karikiram)), ili liniju sa ulazom na sebi (aux IN) pa zvucnike, ili pojacalo pa na zvucnike. ako cijelo vrijeme mislis spojiti cisto zvucnike na izlaz iz kompa - mozes, ali neces nista postici. preslab je izlaz za ikakvu pobudu zvucnika, ne sljaka bez nekakvog pojacala.

inace ne trebas biti nikakav majstor da bi to spojio, prakticki kao da spajas video na tv preko chinceva . isto dode i sa zvukom, cak i lakse jer imaju samo dvije zice.
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.04.2009., 18:09   #11
Grofaz
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 285
Nema kompa, komp je nebitan. Zvučnici na liniju, to je to. Pojačalo u sebi..?

Brijem da nemaju, obični zvučnici.

Samo što zvučnici nemaju ni istu impedanciju niti snagu ko zvučnici koji su po defoultu došli s linijom, a kolko sam do sada saznao do baš nije dobro onda spajat.
Grofaz je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2009., 18:17   #12
panglu
Premium
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: zagorje
Postovi: 29
Ovak vrlo jednostavno ako spajas zvucnike koji imaje veci otpor od propisanog na liniji nebi ti se trebalo nikaj skurit, jedino bi linija trebala davati manje snage...

a u kontra slucaju da zvucnici imaju manji otpor od propisanog linije/pojacala onda oni mogu povuci preveliku struju koja moze skuriti pojacalo/liniju...

bar mi se cini da smo tak nekaj ucili u srednjoj, al posto sam bio tesla ne odgovaram za tocnost informacija
panglu je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2009., 18:35   #13
Grofaz
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 285
Ma ovo me pokolebalo.

Prilikom kupnje, bilo da se radi o gotovim zvučničkim kutijama ili pojedinačnim zvučnicima, bitno je sva tri faktora uskladiti sa našim potrebama da ne bi došlo do oštećenja samih zvučnika ili pojačala na koje se spajaju.

Gotove zvučničke kutije mogu biti dvosistemske, trosistemske i četverosistemske, ovisno o broju i frekvencijskim karakteristikama pojedinačnih zvučnika koje sadrže, što uvjetuje na koliko će se frekvencija razdjeliti audio signal koji dolazi do njih.

Puno bitniji faktori su snaga i impedancija.
Ako kupujemo novi HiFi sustav, poželjno je prvo odabrati ostale komponente sustava, poglavito pojačalo, pa onda zvučnike birati prema karakteristikama pojačala.


Snaga zvučnika može biti vršna (koliko snage pojedini zvučnik može trenutno podnijeti) i efektivna, tj. radna snaga zvučnika (RMS). Bitno je da maksimalna izlazna snaga pojačala ne prelazi RMS snagu zvučnika, a poželjno je i da se ostavi i malo "lufta", tj. da efektivna snaga zvučnika bude 30-tak % veća od izlazne snage pojačala, da ne bi dolazilo do nepotrebnog opterećivanja zvučnika, a i gubitka kvalitete reprodukcije (nije preporučivo niti da RMS snaga bude puno veća od izlazne snage pojačala, ali o tome nekom drugom prilikom).

Impedanciju zvučnika biramo prema izlaznoj impedanciji pojačala.
Na neka audio pojačala se mogu spajati zvučnici impedancija od 4 Ohma do 8 Ohma, ali ako je točno specificirana, onda je poželjno da impedancija bude jednaka (ako pojačalo ima izlaznu impedanciju 4 Ohma, na njega se može spojiti 8-ohmski zvučnik, ali će ukupna snaga biti dvostruko manja.
Spojimo li 4-ohmski zvučnik na 8-ohmsko pojačalo, ovisno o Ohmovom zakonu, struja će se udvostručiti i može doći do pregaranja izlaznog stupnja pojačala, nebitno o kakvoj se izvedbi pojačala radi.
Grofaz je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na