Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.12.2008., 15:43   #1261
Nani
hdtelevizija.com editor
Moj komp
 
Nani's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Sarajevo
Postovi: 742
Citiraj:
Autor Mad_Duke
Autor Nani
Navedi mi jedan jedini kvalitetni 26" HDTV sa 1080p rezolucijom
Opet ti ne odgovori sa koje udaljenosti bi gledao taj 26" 1080p telic


Rekao sam monitor

Evo ti 24 incha.
http://www.trustedreviews.com/displa...LCD-Monitor/p1

94.5 cm je udaljenost sa koje bi gledao
Da vidis da te nisam pitao za monitor niti da si ti pomenuo 24" ikada:

Citiraj:
Autor Nani
Takodjer ne odgovaras mi na pitanja zasto ne kupiti 26" i 32" sa 1080p?
Citiraj:
Autor Mad_Duke
Nema razloga zasto ne kupiti. Samo kvalitetan LCD monitor od 26 incha kosta jako puno. A plazme se ne rade u toj velicini.

1080p razliku ces vidjeti i na 26 incha. Pod uvjetom da je monitor kvalitetan i da su pixeli jasni.
Pa necemo se lagati jos sta pisemo, dakle nije bila rijec o 24" monitoru niti sam te pitao za monitor vec za 26 i 32" LCD HDTV
Jer znam da ne znas da nema kvalitetnih 26" 1080p modela, a ti se upecas ko ribica kakva, jos mi dajes udaljenost sa koje bi gledao tu prcak dijagonalu. Klap Klap!

Citiraj:
Autor Mad_Duke
Autor Nani
Opet ti sa uvecavanjem tlocrta, Extra !
Iduci post opet postavi istu sliku, jer ne razumijemo sta zelis reci!
Ne uvrsti ti gustinu ovde, opet nake pticje perspektive, znam komlikovano je uradit ali brate da bi nam objasnio to te ceka, to ti je sad posao

Disclaimer: Istina, tek sam sad skuzio da sam ko budala crtao dijagonalu umjesto sirine ekrana. (nije da bi ispalo nesto puno manje, ali eto ja cu priznati gresku) Ali to apsolutno nista ne mijenja vezano uz udaljenost.
Ma mora da se zezas! Priznajes da ne znas racunat niti objasnit ali i dalje tvrdis da si u pravu.
Rekao sam da si legenda i dalje stojim iza toga.
Svaka cast!

Sto se slika tice, ona prva po kojoj si uzeo sharat se ne moze predstavljati kako si ti predstavio, ono je samo odnos razlicitih mjernih skala, pa prema tome sama po sebi ne znaci nista.
Zato su ljudi napravili logaritamsku skalu, koju je nauka procitat ali posto imas problema sa tlocrtima u zadnje 3 strane ovog topica, ocekujem da ces ti nama pokazati kako si dobar matematicar i shvatiti i logaritmasku tablicu udaljenosti koja naravno koristi i gustinu piksela - cinjenicu koja tebi ne ulazi u glavu-ovo je bio mali tip

Nego jel isto gledati 24" 1080p "monitor" sa 94cm ili 50" 1080p sa 2 metra?


@imatic
Izmedju ta 2 LG-a odaberi ni jedan, ne razumijem zasto si odabrao najgoreg proizvodjaca od tako konkuretnih cijenom jacih brandova.

@Pizz
Probaj promjeniti ulaze, zamjeni DVI za monitor i LCD.
Idi u drivere i pod Display->Menage Custom resolution->Oznaci kvakicu Threat as HDTV za Philips
Pod Setup multiple displays stavi only use Single display i izaberi Philipsa opet
Da vidis da li moze raditi kao LCD monitor u singlu modu.

Zadnje izmijenjeno od: Nani. 15.12.2008. u 16:08.
Nani je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2008., 16:16   #1262
imaticx
Default
Moj komp
 
imaticx's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 1,472
Citiraj:
Autor Nani Pregled postova
@imatic
Izmedju ta 2 LG-a odaberi ni jedan, ne razumijem zasto si odabrao najgoreg proizvodjaca od tako konkuretnih cijenom jacih brandova.
koji drugi s tom cijenom?
imaticx je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.12.2008., 16:39   #1263
Nani
hdtelevizija.com editor
Moj komp
 
Nani's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Sarajevo
Postovi: 742
Pani 37PV8 Ronis
Nani je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2008., 17:32   #1264
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,541
Citiraj:
Autor Nani Pregled postova
Pani 37PV8 Ronis
http://www.ronis.hr/?lcd-tv-32-incha...2-m/TX-32LE8PS

Da, pikiram ga uzet skoro, (37 mi je prevelik, mala soba, mali regal etc) samo da bude božićnice

Šteta što ima samo analogni tuner (klasika kod Panija). A i onako će se za HR telku kupovati mpeg4 tuneri...
__________________
i9-10850K / asrock z490 taichi / 64gb DDR4/ 1gb ssd / 4 tb wd hdd / Gigabyte 6600xt /
Roberto je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2008., 17:39   #1265
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Nani Pregled postova
Pa necemo se lagati jos sta pisemo, dakle nije bila rijec o 24" monitoru niti sam te pitao za monitor vec za 26 i 32" LCD HDTV
Jer znam da ne znas da nema kvalitetnih 26" 1080p modela, a ti se upecas ko ribica kakva, jos mi dajes udaljenost sa koje bi gledao tu prcak dijagonalu. Klap Klap!
Evo ti jedan 26" FullHD kad si već zapeo:

http://uk.shopping.com/xPF-Samsung-LS26TDDSUV

Ima i kod panasonica, al 32"

http://www.trustedreviews.com/tvs/re...32in-LCD-TV/p1
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2008., 17:48   #1266
Nani
hdtelevizija.com editor
Moj komp
 
Nani's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Sarajevo
Postovi: 742
Ne treba meni nikakav 26", vec je prica u kontekstu 1080p a sve manje dijagonale bilo kojeg proizvodjaca su jako lose, zato sam i naglasio kvalitetan 1080p 26" HDTV.
Nani je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2008., 18:19   #1267
Pizz
Registered Abuser
Moj komp
 
Pizz's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Velika Gorica \ ZG
Postovi: 747
Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
Mozda da probas pobrisati drivere i ponovno ih instalirati. Ovo sa codecima bi ti isto bilo pametno da ocistis komp od svega i instaliras samo one koje koristis.

Da li bi razlog mozda mogao biti prejeftin HDMI kabel? Iako bi trebala stvar ili raditi ili ne, ali tko zna, mozda si pogodio zlato da ti bas na samoj granici (jako mala vjerojatnost)

U svakom slucaju probaj preko komponentnog ili preko VGA kabela pa javi rezultate!
Probao sam sa S-Video, nikad ne gubim sliku osim što je šugava (1024x768),

sad če mi kompič dofurat RGB pa ču i s
njim probat, ja sam prvo sumnjao u kvalitetu HDMI kabla, ne želim konstatirat niš glupo al meni se nekak laički čini kao da bi za PC sigurno trebao imati skuplji kabel nego za maxTV
Pizz je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2008., 18:30   #1268
zackoj
Premium
Moj komp
 
zackoj's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 883
Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
Nema problema. Slika je kristalno cista. Boje su predivne.

Jedino moras paziti da ti komp u driverima od graficke slucajno ne overscan-a ili underscan-a sliku. ( U ATi CCC npr. je po defualtu namjesten underscan. )

Isto tako trebas iskljuciti ako ti na TV-u koji mislis kupiti ima overcan ili underscan.

Jedna od stvari koje utjecu bitno na prikaz slike sa PC-a su od same plazme kontrole ostrine. Tako da ako ti tekst ruzno izgleda slucajno, pogledaj i tamo. Iako po default postavkama bi trebao izgledati super.

( Nemoj naravno zaboraviti stediti ju i gledati preko cijelog ekrana sve sadrzaje u prvih 200 sati)
Koju plazmu imas??
Jel bi ju mogao koristit kao desktop monitor. Ja trenutno imam LCD TV, malo stariji pa bi to zamijenio plazmom.
__________________
jedan je GAZDA F1. Michael never give up, never surrender !!!
zackoj je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2008., 19:31   #1269
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
"
Pa necemo se lagati jos sta pisemo, dakle nije bila rijec o 24" monitoru niti sam te pitao za monitor vec za 26 i 32" LCD HDTV
Jer znam da ne znas da nema kvalitetnih 26" 1080p modela, a ti se upecas ko ribica kakva, jos mi dajes udaljenost sa koje bi gledao tu prcak dijagonalu. Klap Klap!

"


Ti znas da neznam. Ajde molim te prestani biti prokleto vidovit i skretati sa teme. Ekran je Ekran. Kvaliteta ekrana je kvaliteta ekrana. Na ovaj koji sam ti dao uvijek mozes strpati tuner ako hoces gledati TV sadrzaj ili spojiti sa blu-rayom. Ali ovdje se ne radi o tome

"
Ma mora da se zezas! Priznajes da ne znas racunat niti objasnit ali i dalje tvrdis da si u pravu.
"


Sa kojeg si ti planeta pao? Uzimao sam cijelo vrijeme vrijednosti dijagonale kod crtanja. Pazi greske, slucajno sam crtao crtu dugu 42 pixela, umjesto 37 pixela. Tako da crtezi su otprilike isti. Za sto se ti hvatas. Vazno da sam koristio duljinu dijagonale kod racuna koji su tocni.

"
Sto se slika tice, ona prva po kojoj si uzeo sharat se ne moze predstavljati kako si ti predstavio, ono je samo odnos razlicitih mjernih skala, pa prema tome sama po sebi ne znaci nista.
"


Mora da se salis? Ta se slika ne moze tako predstavljat
Nego kako bi se trebala predstaviti?



Imas X os koja predstavlja dijagonalu ekrana u inchevima ( 1 inch = 2.54 cm )
Imas Y os koja predstavlja udaljenost od ekrana u feetovima ( 1 foot = 30.48 cm )
Imas razlicite tehnologije prikazane linearnim funkcijama. Svaka boja oznacava drugu tehnologiju i ovisno gdje stavis tocku na graf jedne od funkcije dobit ces udaljenost za odredjenu dijagonalu koja je idealna za tu vrstu standarda. (pravi mjerodavan za 1080p bi trebao biti ovaj 1080p, zeleni).

Ja sam povukao liniju izmedju 42 incha dijagonale do funkcije koja prestavlja 1080p signal (zelena boja), te time dobio tocku koja odgovara udaljenosti sa koje se treba gledati taj signal prije nego sto se pocnu gubiti detalji. (Matematika, osnovna skola)

Taj se graf moze samo citati na taj nacin. Ti ga ocito neznas citati i sam priznajes to ovdje: "pa prema tome sama po sebi ne znaci nista.",

Inace, udaljenost koju sam dobio odgovara identicno onoj koju sam dobio i na onom kalkulatoru
Viewing Distances Based on Visual Acuity - (Maximum Viewing Distance for HDTV(Fully resolved 1920 x 1080)
http://myhometheater.homestead.com/v...alculator.html

"Zato su ljudi napravili logaritamsku skalu, koju je nauka procitat ali posto imas problema sa tlocrtima u zadnje 3 strane ovog topica, ocekujem da ces ti nama pokazati kako si dobar matematicar i shvatiti i logaritmasku tablicu udaljenosti koja naravno koristi i gustinu piksela - cinjenicu koja tebi ne ulazi u glavu-ovo je bio mali tip
"

Mislis na ovu tablicu?
Nauka citati hahaha. Klinci koji idu po popravnima u srednjoj ce ga "procitati" u roku keks.




Ne mislim vrijedjati. Ali me zanima stvarno jel ti to ozbiljno. ili me samo zezas?

Jel ti shvacas da jedna i druga slika prikazuju ISTE podatke, samo prikazane kroz drugu funkciju (na drugi nacin). Pa moje oznake su ti direktni dokaz tome.

Znas koja je "prednost" logaritamske skale u ovoj slici? Samo u jednom. A to je da ako imas fiksnu poziciju sa koje ces gledati TV i ne mozes ju promjeniti da ti kaze na koju rezoluciju, odnosno kojem standardu da ciljas ovisno o udaljenosti!. Samo to. Znas zasto je to tako? Zato jer ako imas fiksnu udaljenost, samo povuces crtu sa nje i onda ti je lakse usporediti gdje i kako stojis ovisno o dijagonali.

Sada cu ti dati primjer toga! Recimo da imamo nekog lika koji zeli kupiti TV I MORA GA GLEDATI SA FIKSNE UDALJENOSTI ( zena mu neda, zivi u kamp prikolici, whatever razlog ). Recimo da mora naci TV koji ce gledati sa udaljenosti od 10 feet. (3 metra) Da se ne mora ubijati sa linearnim grafom, koji nije toliko intuitivan (sa ovim se prikazom SAMO lakse raspoznaje) On ce napraviti ovo:

Povuci ce crtu od svoje udaljenosti (SA KOJE MORA GLEDATI) i vidjeti ovisno o dijagonali koja mu rezolucija / standard vise odgovara.
Mozda ce povuci i par crta prema dolje da vidi koje bi bile udaljenosti idealne ovisno o par tehnologija.

Sad je dobio podatak koliko mora biti velik TV da vidi sve blagodati Full HD-a. Koliko mora biti TV da vidi sve blagodati 720p standarda. Da vidi sve blagodati DVD standarda. Ali da ne vidi njihove nedostatke.

Dobio je sliku na kojoj moze vidjeti kako pomicajuci se po tom pravcu koji je iscrtao dobiva ili gubi od neke tehnologije. Npr. Ako se pomice od 720p tocke prema desno, znaci da ce sve vise uocavati nedostatke 720p standarda. A ako se krece prema lijevo znaci da ce sve manje vidjeti beneficije koje taj standard daje. (Isto se dogadja i kod linearnog grafa, ali ovaj ima jednostavno zbog svog nacina prikaza veci razmak izmedju tehnologija pa je lakse vidjeti gdje sto pocinje i prestaje)

Posto ta osoba ima fiksnu poziciju, mozemo raspravljati sto mu je bolje uzeti. Jer NE MOZE PROMJENITI MJESTO OTKUD CE GLEDATI TV, ODNOSNO UDALJENOST.
-

Na kraju dana smo dobili na proslom grafu 3 tocke za 3 standarda sa koje ce osoba koja sjedi 10 feet-a od TV-a dobiti idealni prikaz. Imamo IDEALNU velicinu potrebne dijagonale na toj udaljenosti za DVD sadrzaj, za 720p i za 1080p. (ako osoba ima 20/20 vid). Svakim pomicanjem "lijevo ili desno" od idealne pozicije cemo ili poceti gubiti na kvaliteti prikaza ili poceti gubiti u sposobnosti oka da uoce sve detalje.

Nasao sam otkud si izvadio te grafove. I molim te ili nauci Engleski jezik, ili neka ti netko prevede. Ili ako to ne upali, neka ti netko objasni sto pise ovdje. Jer ovdje pise apsolutno sve sto sam ja rekao vec.

Sada mi je ocito zasto nikako ne mozes da shvatis. Jesi ikad sebe zapitao otkuda tom liku sa tog sajta te vrijednosti koje je uopce uvrstio u graf in the first place? Pogotovo 720p i 1080p vrijednosti. Imas u mojim postovima iznad objasnjenje i ukljucuje (tko bi rekao) vid osobe.

http://www.soundandvisionmag.com/hit...esolution.html

EDIT: Imas ovdje od istog autora teksta koji si postao jedan dio otprije sto je napisao
http://www.soundandvisionmag.com/fea...-tradeoff.html

Koncentriraj se na drugi ulomak.

"Nego jel isto gledati 24" 1080p "monitor" sa 94cm ili 50" 1080p sa 2 metra?"

Isto je gledati na 24" 1080p sadrzaj sa udaljenosti od 94.5 cm, kao sto je gledati 1080p sadrzaj na 50" sa udaljenosti od 198 cm. Pod uvjetom da je kvaliteta panela ista.

Mozda tvojoj tvrdoglavoj glavi nije svejedno. Boli mene neka stvar za tvoju glavu. Ono sto je znanstvena cinjenica je to da:
AKO imas normalan vid (20/20) da je tvom oku svejedno i da je tvom centru za vid u mozgu svejedno. Za ostale gluposti me ne zanima.

Zadnje izmijenjeno od: Mad_Duke. 15.12.2008. u 20:26.
  Reply With Quote
Staro 15.12.2008., 20:46   #1270
Pizz
Registered Abuser
Moj komp
 
Pizz's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Velika Gorica \ ZG
Postovi: 747
uspio sam spojit prek RGB
sad imam sliku na 1920x1080 30Hz, to je 1080i kaj ne...

ništa evo, to je pomak, sad još nekak osposobit taj DVI/HDMI
Pizz je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.12.2008., 20:48   #1271
imaticx
Default
Moj komp
 
imaticx's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 1,472
evo jel moze jos o ovom misljenje

http://www.grundig-intermedia.hr/index.php?product=414

ima usb i podrsku za

Citiraj:
Playback of media files (MP3, WAV, WMA, JPG, BMP, PNG, GIF,
TIFF, 3GP, MOV, DivX compatible (3, 4, 5, 6x), MPG, AVI, MP4)
imaticx je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2008., 20:51   #1272
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,949
Mad_Duke i Nani - ajd malo lakše, ne morate se vrijeđati. Zanimljiva rasprava koja može proći i bez p!$#&%#&!$%"&%...
tor je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2008., 21:35   #1273
Nani
hdtelevizija.com editor
Moj komp
 
Nani's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Sarajevo
Postovi: 742
Stvarno mi je zao sto se osjecas ugrozen jer nisi u pravu, pa pribjegavas psovanju i vrijedjanju.
Neko ko ima sta reci a da ne ponavlja jednu te istu sliku po 6 puta, reci ce to na mnogo razlicitih nacina sa osmjehom na licu.

Tvoji crtezi su tlocrti koji tretiraju vidno polje kao i sam fokus oka sa svake duzine jednako, o gustini da i ne pricam.

Budalastine koji si napisao oko onih slika naravno nisu tacne jer postoji jednacina koja koristi gustinu za izracunavanje idealnih udaljenosti, koje ti ne uvazavas jer bi time tvoj 42" full hd bio cisto bacanje love sto i jest.

Trudim se da moji postovi budu kratki koliko je moguce ali uvjek su precizni, upravo radi ljudi poput tebe.

Dakle ubuduce prije kupovine dobro se raspitaj sta i kako jer ko god je uzeo PV80 je profitirao u odnosu na tebe, to je tako, zalosno po tvoj djep ali je istina.

Ostavit cu matematiku koja ti nije jaca strana pa cu dati primjer koji ces ti pocetnik vrlo jasno razumjeti. Dakle primjer jednog obicnog kina je cist primjer tvoje zablude. Uzet cemo mjere IMAX kina
Standardni IMAX je 22m sirok i 16.1m visok (72.6ft x 52.8ft), mada moze biti i veci.
Ako se radi o digital theater, onda je 1080P. To je kucni da ti prevedem.
Kod film based kina radi seo puno vecim rezolucijama;
Film nije snimljen u 1080p vec u 4k-6k rezoluciji, dakle 4 do 6 puta vecoj od TV HD-a. Ono sto prikazuju je 1.5k u kinima, razlog zbog cega ne izgleda kao blu-ray je zbog focusa.

Standard Resolution Aspect Ratio Pixels:

Academy 4K 3656 × 2664
Aspect ratio; 1.37:1
Pixela;9,739,584

Digital cinema 4K 4096 × 1714
Aspect Ratio: 2.39:1
Pixela: 7,020,544

Pa sto dragi Duke ne koriste onda 1080p?

Samo se trabaju odmaci dovoljno jel tako? Da ne pricam o onim ljudima u prvim redovima i onim u zadnjim redovima i razlike preko 20-25 metara izmedju prednjih i zadnjih sjedista.

Kako bi 1080p funkcionisao za njih, razlika od 20m ide ispod minimuma do preko maximuma preporucene rezolucije.
Kako sad rjesit problem, postavit sve ljude u jednu ravan a?

Ne brini neces imati odgovor na ovo koji ce se poklapati sa tvojom teorijom, za raspravu bez vrijednjanja ipak treba imati vise znanja

Zadnje izmijenjeno od: Nani. 15.12.2008. u 21:46.
Nani je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2008., 21:43   #1274
imaticx
Default
Moj komp
 
imaticx's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 1,472
Citiraj:
Autor imatic Pregled postova
evo jel moze jos o ovom misljenje

http://www.grundig-intermedia.hr/index.php?product=414

ima usb i podrsku za
@nani

jel valja ovaj ?
imaticx je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2008., 21:50   #1275
Nani
hdtelevizija.com editor
Moj komp
 
Nani's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Sarajevo
Postovi: 742
Grundig je njemacka firma pod kontrolom turskog Beka. Kvalitet ne moze losiji biti. Proizvode jeftinu elektroniku za siroke mase.
Imas 32LE8P od Panasonica ako ti je 37PV8 prevelik.
Nani je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2008., 21:52   #1276
Gilbert5
Agent 0
Moj komp
 
Gilbert5's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Kutina - ZG
Postovi: 4,307
Nani, daj još baci komentar na http://www.vemil.hr/OpisMP.aspx?Sifra=4020329

Znam kaj misliš o rezi, a jel TV OK? Di mogu naći koliko ovaj model troši struje (tu sam tražio al ne vidim) (Edit - slijep sam bio ~190W). Ako se smanji brightness, onda pada i potrošnja jel? To kaj nije 100Hz jel velika mana?

Zadnje izmijenjeno od: Gilbert5. 16.12.2008. u 01:02.
Gilbert5 je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2008., 22:11   #1277
mymoon
nautic expert
Moj komp
 
mymoon's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Rijeka-Opatija, negdje između
Postovi: 1,386
potrošnja kod lcd-a je uvijek ista.

kod plazmi postoji definirana max potrošnja kada su svi pixeli upaljeni.
mymoon je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2008., 22:17   #1278
Gilbert5
Agent 0
Moj komp
 
Gilbert5's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Kutina - ZG
Postovi: 4,307
Citiraj:
Autor mymoon Pregled postova
potrošnja kod lcd-a je uvijek ista.

kod plazmi postoji definirana max potrošnja kada su svi pixeli upaljeni.
Znam za Lenovo iz siga, da troši ~ 60W sa default postavkama, a sa smanjenim osvjetljenjem (krivo sam rekao za kontrast) troši ~ 35W. Tako sam barem procitao na Xbit labs. Znaci, takva situacija nije sa LCD televizorima?
Gilbert5 je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2008., 22:39   #1279
mymoon
nautic expert
Moj komp
 
mymoon's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Rijeka-Opatija, negdje između
Postovi: 1,386
ako tv dozvoljava podešavanje osvjetljenja putem regulacije svjetline lcd lampe, naravno da se tako može smanjiti potrošnja.
koliko sam vidio, tu mogućnost nemaju mnogi lcd televizori.
mymoon je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2008., 22:52   #1280
imaticx
Default
Moj komp
 
imaticx's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 1,472
ok, grundig otpada

a sony? Moze preporuka nekoga do 4500 kn, sa dvbt?
imaticx je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2008., 00:06   #1281
musho
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: macedonia
Postovi: 20
Evo blagodarenije NANI ja sam danas narucio 42PV80 i ustedio oko 350evra za taj FULL HD.pa tako narucio sam i staklenu podlogu sa nosacem predivno izgleda na nju PV80.Samo sto mi stice sledecu nedelju.Ipak hvala nani sto me je svim postom razubedio i zastedeo mi pare.Danas sam bio u technomarketu i maltretirao prodavac da mi oba dva modela 42PU80,I 42PY80 FULL HD pusti jedan do drug u DIVX,SD,DVD.HD.Stvarno je razlika i da nema na HD,DVD cak pv80 daje bolju sliku sa SD kanala,mislio sam se izmegu 37, i 42 stim sto je gledam sa 3.20met,ali odlucio sam da uzmem 42 jer moj drug ima istu i gleda je oko 3.40 slika je predivna.pa kad dodje poslacu impresije i po neku sliku.Jos jednom hvala Nani i pozdrav iz MAKEDONIJE
musho je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2008., 00:34   #1282
Nani
hdtelevizija.com editor
Moj komp
 
Nani's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Sarajevo
Postovi: 742
Moram se ispricati svima kompletno jer zaboravljam da imate DVB-T, i da vam je lakse imati integriran digitalni tuner nego ga zasebno kupovati.

@Gilbert i Mymoon

Oba ste u pravu sto se tice potrosnje, naime i plasme i LCD-ovi imaju skroro duplo manju potrosnju kad se postave u kalibrirani Cinema mode.
Novi LCD-ovi kao sto su Sasmug 956 ili Sony X4500 koriste LED tehnologiju, dakle imaju pozadisnka osvijetljenja koja gore po potrebi za razliku od non-led pozadinskih osvijetljenja koja gore non-stop.
Naravno Cinema mode smanjuje osvijetljenje pa je i potrosnja reducirana.

Kolega Gilbert sto se tice kupocine za te pare taj Scarlet uopste nije los, na tebi jos ostaje da odes i istestiras ga sa nekim skupljim modelima sa SD(mpeg spotovi svuceni sa p2p mreze ili usnimljeno nesto preko analognih tv tuner kartica) i HD materijalom (mkv sa visokim bitrateom preko 10KB za 720p odnosno oko 14 za 1080p materijal. Sto veci bitrate bolje ce simulirati originalni blu-ray kao i sam kontrast i boje tv-a. Testiras ga kao musho da znas sta kupujes.

@imatic
Za 4,5k kuna moze proc Samsung 32a456 sa DVB-T Tunerom, Sony 32V4500 ima jos i MPEG4 tuner.

@musho
Uvjek sam se pitao kako makedonci tako lijepo i pisu i pricaju ex-yu jezike, ja tuta muta ne znam 2 rijeci makedonskog
Drago mi je da si zadovoljan i da si ustedio love
Sretno sa novom telkom i hvala
Nani je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2008., 00:50   #1283
prasak
You'll never walk alone
Moj komp
 
prasak's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 320
@Nani & Mad_Duke
Granični kut oštrine ljudskog vida je 1' (jedna kutna sekunda), tj. u biti je i veći, ali je ovo uzeto s rezervom, za slučaj nekakvog ekstremno dobrog vida. To je osnovna jedinica kojom se određuje optimalna udaljenost gledanja, dobivena eksperimentima na velikom uzorku ljudi. Optimalna udaljenost gledanja (d) za neku dijagonalu i neku rezoluciju na toj dijagonali određuje se gledajući visinu slike. Optimalna znači da ako idemo bliže od toga možda ćemo vidjeti pojedine linije, a ako idemo dalje nećemo razaznati sve detalje koje rezolucija omogućava da vidimo. Uzet ću za primjer dijagonalu od 40'' (visina slike je 49.8cm) i rezolucije 1080 i 720 horizontalnih linija (i ili p ovdje je nebitno).

Za rezoluciju 1080:
visina pojedine linije 49.8/1080=0.046 cm
tg(1')=0.046/d
d=0.046/0.00029=158.6 cm


Za rezoluciju 720:
visina pojedine linije 49.8/720=0.0692 cm
tg(1')=0.0692/d
d=0.0692/0.00029=238.6 cm

Ovo su optimalne udaljenosti iz kojih se vidi da će izbor veličine dijagonale i rezolucije ekrana ovisiti o raspoloživom prostoru u sobi i materijalu kojeg planiramo gledati. To će uvijek biti kompromis jer ne gledamo stalno istu rezoluciju, a pretpostavka je i da se udaljenost ne mijenja (bez micanja trosjeda). U ovom konkretnom primjeru, ako se sjedi na 2.3 metra ili dalje od TV-a nema smisla uzimati Full HD. Ako se sjedi npr. na 2 metra od TV-a isto tako gotovo da Full HD nema smisla. Kažem "gotovo" jer će ipak slika biti nešto bolja nego na 720, ali će vidljivo biti samo malo više detalja (gotovo zanemariv dio 1080 rezolucije), recimo kao da se gleda slika s 800 i nešto horizontalnih linija. Zaključak je da pri prosječnim uvjetima gledanja s 2 do 3 metrara za ovu dijagonalu više od 720 linija nije potrebno. Ekstremi svakako postoje i oni koji sjede točno prema pravilima podeređuju komociju gledanja savršenstvu slike i to je sasvim legitiman izbor. Mnogi ostali parametri ljudskog vida mogli bi se uključiti u priču, ali oni su više individualni i njihovom kombinacijom dolazi se do različitog poimanja užitka u slici. Tu mislim na volju za pomicanjem glave lijevo - desno, zamor očiju, percepciju širine slike, sposobnost i potrebu čitanja titlova i sl.
__________________
i5 2500k i Ryzen 5 1600
prasak je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2008., 00:52   #1284
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
"Stvarno mi je zao sto se osjecas ugrozen jer nisi u pravu, pa pribjegavas psovanju i vrijedjanju."

Nemoj mi ti molim te drzati neke prodike jer si ti taj koji cijelo vrijeme bljuje vatru dok sam u svakom svom postu do zadnjeg pokusavao smanjiti "ton".

"Budalastine koji si napisao oko onih slika naravno nisu tacne jer postoji jednacina koja koristi gustinu za izracunavanje idealnih udaljenosti, koje ti ne uvazavas jer bi time tvoj 42" full hd bio cisto bacanje love sto i jest. "

Jos uvijek nisi naucio kako ljudsko oko funkcionira i nista ti nece pomoci u dalnjoj tvrdnji sta god napisao. I ne mislim sada tebi jos ici kvadratnu funkciju nedo bog objasnjavati jer nemam vremena.
Objasnio sam ti sa zadnje dvije slike koje si ti izvadio i pobio te, a ti sada opet neki peti primjer vadis van. E sorry, ali nemam vremena za takve gluposti. Tako bi mogao godinu dana ja tebi dokazivati da si u krivu dok ti vadis kao malo dijete jednu po jednu igracku, a ja ti govorim da ju ne stavljas u usta svaki put.
Objasnio sam ti kako oko funkcionira, dao sam ti linkove na kojima si mogao to podrobnije proucit i za kraj cu reci.

Moj zadnji odgovor na ovu temu vezan uz ovu raspravu ce biti jako jednostavan.

Mozemo se razbacivati brojkama, pokusati nekog nagovoriti raznim grafovima ali krajnji odgovor je jako jednostavan. Probao sam na taj nacin prije nego sto se tema produzila. Ali mislim da je vrijeme da zavrsim cijelu pricu sa cistim jednostavnim logicnim odgovorom, odnosno tekstom koji cu kopirati ovdje!.
-------------------------------



Sve je u očima. Njima gledamo. Sve ostalo su ili marketinske fore ili necija zavist/ljubomora.

-
Based on Visual Acuity data which is simply our eyes ability to fully resolve detail for a 1080x1920 and 720x1280 pixel display. A person with perfect 20/20 (or 6/6) eyesight can resolve 1/60 of a degree of Arc and this equates to a viewing angle of 32º for a 1080p display and 21.3º for a 720p display from which a viewing distance can be calculated.

Idealno gledanje da vidimo sve detalje 1920x1080 rezolucije:

Za 24 incha monitor -> udaljenost od TV-a = 94.49 cm = Kut gledanja 31.4º

Za 42 incha monitor -> udaljenost od TV-a = 167.64 cm = Kut gledanja 31º

Za 50 incha monitor -> udaljenost od TV-a = 198.12 cm = Kut gledanja 31.2º

Za 60 incha monitor -> udaljenost od TV-a = 237.74 cm = Kut gledanja 31.2º

Kao što vidite kut gledanja se ne mijenja. Zasto. Jer kako sam prije naveo. Imamo recimo 50 incha ekran koji ima odredjenu gustocu pixela koje nase oko moze vidjeti sa daljine od 198.12 cm za 1080p sadrzaj.
Analogno tome, ako gledamo 25 incha 1080p ekran, te mu se priblizimo na duplo manju udaljenost odrzavamo istu kut gledanja. To znaci da nase oko moze duplo vidjeti duplo manje pixele nego na prijasnjoj udaljenosti jer se nalazi na 1/2 od prosle udaljenosti.

Toliko od mene. Jos cu za kraj za one koje zanima kako se tocnije dolazi do tih brojki dati jako dobro objasnjenje koje sam nasao.
http://answers.yahoo.com/question/in...0083548AA33IHN

EDIT: Sad sam vidio post

Citiraj:
Autor prasak Pregled postova
.
Potpuno se slazem. Sam si spomenuo "pomicanje trosjeda". Meni je gust gledati svoju 42 incha 1920x1080 plazmu sa 167.64, okruglo 170 cm. Imam 20/20 vid sluzbeno, ali sam uvijek uspio procitati i par brojeva sa 20/15 skale. Inace gledam SD sadrzaj sa 3 metra, ali kad gledam full HD sjednem se na prije spomenutu udaljenost.

To nije glupost, to je moja volja. Netko mozda nema volje pomaknuti se naprijed, ili pomaknuti stolac, fotelju, trosjed. Ali to je njegov osobni izbor.

Za kraj. Ovo je slika 42 incha plazme slikana sa udaljenosti od 1.7 metara. Nitko ne mora na toj udaljenosti ni mrdnuti glavom da bi gledao film ili citao titlove.


Jos mali tip vezan uz zamor ociju. Ako se TV gleda u mracnoj sobi (ja gledam plazmu jer svaki izvor svijetla koji tuce na nju rezultira odbijanjem od njezinog ekrana) oci se manje zamaraju ako ima izvor svijetla koji gledaju veci. Zato se oci najvise zamaraju u kinu u zadnjem redu isto kao i u prvom redu. (jedan i drugi ekstrem)

Zadnje izmijenjeno od: Mad_Duke. 16.12.2008. u 01:06.
  Reply With Quote
Staro 16.12.2008., 01:24   #1285
Nani
hdtelevizija.com editor
Moj komp
 
Nani's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Sarajevo
Postovi: 742
Pa mozes misliti koliko si providan kad znam da nesto nisi u stanju da odgovoris, sta ti to kazuje?

Kad izbjegavas da komentarises gustinu pixela, pa tudje savjete, pa preporuke za 42" od experata (ja nisam jednan od njih), budi dobar pa ne izbjegavaj logicna pitanja koja sam ti postavio u mom predzadnjem postu oko kina.

Kako sam i rekao, mozes crtati jer ti ne kontas o cemu se radi, da znas ne bi pucao budalastine jer se po tvojoj 1080p, 2160p rezolucija pa na kraju i 4360p rezolucija moze primjeniti na bilo koju velicinu dijagonale sve dok se dovoljno priblizi ili odmakne.
Ti ne razumijes funkciju povecavanja rezolucije! Zato i nemas odgovor za kina, zato si i dao po ko zna koji put odgovor koji samo tebi odgovara i opravdava gledanje 107cm dijagonale sa jedan i po metar, zato bi gledao 26" sa 94cm i razaznao 1080p kao na 50" itd itd.
Nije problem sto ne znas, nego sto si uvjeren u to sto pricas.
Dakle kad izadje 2160p ti ces prici na 80 cm na 42" tv i gledati ga, to je logican zakljucak ako sad gledas 1080p sa 1.6m, onda bi gledao 4360p sa 40cm itd.
Pitanje opet da li bi mogao gledati 42" sa 40cm i da li bi sa iste udaljenosti razaznao gustinu pixela i sve detalje sa 4360p.
Vidis ja nemam potrebe da crtam bilo kome sta, ovo sto pisem je tako logicno i jasno, jer uzimam u obzir sve moguce stvari koje ti izbjegavas optimalnu udaljenost za datu dijagonalu, gustinu pixela, ogranicenja ljudskog oka.

Cista matematika po tebi naravno. Jel vidis sta ti pricas, da li uopste vidis koliko faktora ne uzimas u obzir, da li vidis svoju nelogicnost, da li vidis koliko je vazna gustina pixela kao i udaljenost od tv-a, da li vidis zasto je sad rezolucija na 4 mjestu a ne na prvom po izboru tv-a. Jer nemas teleskop u glavi vec oko koje ima svoje limite.
To momcino kad shvatis znat ces zasto je preporucna rezolucija za 42" 720p i odgovorit ces na moje pitanje iz prijasnjeg posta;


Citiraj:
Autor Nani
Ostavit cu matematiku koja ti nije jaca strana pa cu dati primjer koji ces ti pocetnik vrlo jasno razumjeti. Dakle primjer jednog obicnog kina je cist primjer tvoje zablude. Uzet cemo mjere IMAX kina
Standardni IMAX je 22m sirok i 16.1m visok (72.6ft x 52.8ft), mada moze biti i veci.
Ako se radi o digital theater, onda je 1080P. To je kucni da ti prevedem.
Kod film based kina radi seo puno vecim rezolucijama;
Film nije snimljen u 1080p vec u 4k-6k rezoluciji, dakle 4 do 6 puta vecoj od TV HD-a. Ono sto prikazuju je 1.5k u kinima, razlog zbog cega ne izgleda kao blu-ray je zbog focusa.

Standard Resolution Aspect Ratio Pixels:

Academy 4K 3656 × 2664
Aspect ratio; 1.37:1
Pixela;9,739,584

Digital cinema 4K 4096 × 1714
Aspect Ratio: 2.39:1
Pixela: 7,020,544

Pa sto dragi Duke ne koriste onda 1080p?

Samo se trebaju odmaci dovoljno jel tako? Da ne pricam o onim ljudima u prvim redovima i onim u zadnjim redovima i razlike preko 20-25 metara izmedju prednjih i zadnjih sjedista.

Kako bi 1080p funkcionisao za njih, razlika od 20m ide ispod minimuma do preko maximuma preporucene rezolucije.
Kako sad rjesit problem, postavit sve ljude u jednu ravan a?

Dakle na svaki tvoj iduci post lijepim ti ovo pitanje dok ga tacno ne odgovoris, posto naravno neces imati odgovora kao sto ga nisi imao ni ovaj put nego stavljas svaki put druge slike koje veze nemaju sa tvojim prijasnjim objasnjenjima jer uporno kopas po netu nebi li sta povezao i nasao, ova rasprava sa tobom je zavrsena.
-->
Citiraj:
Autor Mad_Duke
Za kraj. Ovo je slika 42 incha plazme slikana sa udaljenosti od 1.7 metara. Nitko ne mora na toj udaljenosti ni mrdnuti glavom da bi gledao film ili citao titlove.
Pa sto imas potrebu da pravis nekoga budalom? Minimalna udaljenost da se moze pohvatati cijeli ekran je oko 2.5m a ti nemas problema sa titlom koji nema veze sa razlucivosti 1080p rezolucije sa 30% jos manje udaljenosti od minimalne, pa daj da zovemo proizvodjace televizora da kazemo da lazu i da mogu komotno citav marketing obnovit prodavajuci vece televizije za manje udaljenosti.
Pa gdje si ti prije bio?
Bilo mi je zabavno do sad, sad mi je jos zabavnije!

Morat cu se 2 puta citirati ovaj put;
Citiraj:
Autor Nani
Ne brini neces imati odgovor na ovo koji ce se poklapati sa tvojom teorijom, za raspravu bez vrijednjanja ipak treba imati vise znanja
Pa mozes misliti koliko si providan kad znam da nesto nisi u stanju da odgovoris, sta ti to kazuje?

Kad izbjegavas da komentarises gustinu pixela, pa tudje savjete, pa preporuke za 42" od experata (ja nisam jednan od njih), budi dobar pa ne izbjegavaj logicna pitanja koja sam ti postavio u mom predzadnjem postu oko kina.

Kako sam i rekao, mozes crtati jer ti ne kontas o cemu se radi, da znas ne bi pucao budalastine jer se po tvojoj 1080p, 2160p rezolucija pa na kraju i 4360p rezolucija moze primjeniti na bilo koju velicinu dijagonale sve dok se dovoljno priblizi ili odmakne.
Ti ne razumijes funkciju povecavanja rezolucije! Zato i nemas odgovor za kina, zato si i dao po ko zna koji put odgovor koji samo tebi odgovara i opravdava gledanje 107cm dijagonale sa jedan i po metar, zato bi gledao 26" sa 94cm i razaznao 1080p kao na 50" itd itd.
Nije problem sto ne znas, nego sto si uvjeren u to sto pricas.
Dakle kad izadje 2160p ti ces prici na 80 cm na 42" tv i gledati ga, to je logican zakljucak ako sad gledas 1080p sa 1.6m, onda bi gledao 4360p sa 40cm itd.
Pitanje opet da li bi mogao gledati 42" sa 40cm i da li bi sa iste udaljenosti razaznao gustinu pixela i sve detalje sa 4360p.
Vidis ja nemam potrebe da crtam bilo kome sta, ovo sto pisem je tako logicno i jasno, jer uzimam u obzir sve moguce stvari koje ti izbjegavas optimalnu udaljenost za datu dijagonalu, gustinu pixela, ogranicenja ljudskog oka.

Cista matematika po tebi naravno. Jel vidis sta ti pricas, da li uopste vidis koliko faktora ne uzimas u obzir, da li vidis svoju nelogicnost, da li vidis koliko je vazna gustina pixela kao i udaljenost od tv-a, da li vidis zasto je sad rezolucija na 4 mjestu a ne na prvom po izboru tv-a. Jer nemas teleskop u glavi vec oko koje ima svoje limite.
To momcino kad shvatis znat ces zasto je preporucna rezolucija za 42" 720p i odgovorit ces na moje pitanje iz prijasnjeg posta;


Citiraj:
Autor Nani
Ostavit cu matematiku koja ti nije jaca strana pa cu dati primjer koji ces ti pocetnik vrlo jasno razumjeti. Dakle primjer jednog obicnog kina je cist primjer tvoje zablude. Uzet cemo mjere IMAX kina
Standardni IMAX je 22m sirok i 16.1m visok (72.6ft x 52.8ft), mada moze biti i veci.
Ako se radi o digital theater, onda je 1080P. To je kucni da ti prevedem.
Kod film based kina radi seo puno vecim rezolucijama;
Film nije snimljen u 1080p vec u 4k-6k rezoluciji, dakle 4 do 6 puta vecoj od TV HD-a. Ono sto prikazuju je 1.5k u kinima, razlog zbog cega ne izgleda kao blu-ray je zbog focusa.

Standard Resolution Aspect Ratio Pixels:

Academy 4K 3656 × 2664
Aspect ratio; 1.37:1
Pixela;9,739,584

Digital cinema 4K 4096 × 1714
Aspect Ratio: 2.39:1
Pixela: 7,020,544

Pa sto dragi Duke ne koriste onda 1080p?

Samo se trebaju odmaci dovoljno jel tako? Da ne pricam o onim ljudima u prvim redovima i onim u zadnjim redovima i razlike preko 20-25 metara izmedju prednjih i zadnjih sjedista.

Kako bi 1080p funkcionisao za njih, razlika od 20m ide ispod minimuma do preko maximuma preporucene rezolucije.
Kako sad rjesit problem, postavit sve ljude u jednu ravan a?

Dakle na svaki tvoj iduci post lijepim ti ovo pitanje dok ga tacno ne odgovoris, posto naravno neces imati odgovora kao sto ga nisi imao ni ovaj put nego stavljas svaki put druge slike koje veze nemaju sa tvojim prijasnjim objasnjenjima jer uporno kopas po netu nebi li sta povezao i nasao, ova rasprava sa tobom je zavrsena.

Zadnje izmijenjeno od: Nani. 16.12.2008. u 02:09.
Nani je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2008., 02:05   #1286
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Tvojoj bahatosti nema kraju. Ali evo ti odgovora. I ukljucit cu tvoju tu "gustocu" pixela iako ti je kolega gore sve objasnio, te ja nekoliko puta.

Ovo mi je ZADNJI, ZADNJI post vezan uz diskusiju sa tobom. Rekao sam da si maknes to kino, jer samo izvlacis prvo jednu dijagonalu, pa drugu, pa sada kino. Ne placas me za objasnjenja, tako da ni necu vrtiti temu unedogled.

I ako ces mi keljiti na svaki moj post na ovoj temi to svoje kino. Pobrat ces opomenu zbog spamanja navjerojatnije. Tako da ti ne preporucam to.

Citiraj:
Autor Nani Pregled postova
Pa sto dragi Duke ne koriste onda 1080p?

Samo se trebaju odmaci dovoljno jel tako? Da ne pricam o onim ljudima u prvim redovima i onim u zadnjim redovima i razlike preko 20-25 metara izmedju prednjih i zadnjih sjedista.

Kako bi 1080p funkcionisao za njih, razlika od 20m ide ispod minimuma do preko maximuma preporucene rezolucije.
Kako sad rjesit problem, postavit sve ljude u jednu ravan a?
Oni u prvim redovima i oni u zadnjim nemaju isti dozivljaj filma. Optimalan dozivljaj filma, as if idealno moze imati samo jedan osoba. Sve ostalo su zanemarivo male, manje ili vece (dodaj koliko hoces) varijacije na temu. To je znanstvena cinjenica.
Citiraj:
Autor Nani Pregled postova
Kad izbjegavas da komentarises gustinu pixela, pa tudje savjete, pa preporuke za 42" od experata (ja nisam jednan od njih), budi dobar pa ne izbjegavaj logicna pitanja koja sam ti postavio u mom predzadnjem postu oko kina..
1 Naravno da nisi ekspert. To si dokazao.

2. (napomena za sve normalne. Zaokruzivao sam na nekoliko decimala, ne na 20)

Evo ti ta tvoja draga najdraza gustoca pixela. Posto samo kroz nju vidis, bez imalo sirine znanja.

24 incha ima 91,78 pixela po inchu = 0,011 incha po pixelu
42 incha ima 52,45 pixela po inchu = 0,019 incha po pixelu
50 incha ima 44,05 pixela po inchu = 0,023 incha po pixelu
60 incha ima 36,70 pixela po inchu = 0,027 incha po pixelu



At a distance of 20 feet, the eye (with 20/20 vision) can resolve 1/60 of a degree of arc, which translates to a width of 0,066 inches. (15.15 pixels per inch)


-------------------

At a distance of 10 feet, the eye (with 20/20 vision) can resolve 1/60 of a degree of arc, which translates to a width of 0,033 inches.(30,30 pixels per inch)


Sto je vec dosta blizu
60 incha ima 36,70 pixela po inchu = 0,027 incha po pixelu
[/SIZE]
Idealno bi bilo
7.8 feet

------------------


At a distance of 5 feet, the eye (with 20/20 vision) can resolve 1/60 of a degree of arc, which translates to a width of 0,0165 inches.(60,60 pixels per inch)



Sto je vec "dosta" blizu
42 incha ima 52,45 pixela po inchu = 0,019 incha po pixelu

Idealno bi bilo
5.5 feet

----

Toliko od mene. Vise ne odgovaram na tvoje provokacije. A ako ti nastavis dalje, netko od moderatora ce reagirati vec. Nije moja briga.

Za kraj. Ako sam ja lud toliko, zasto onda vidis ove slike na nacin na koji ih vidis? Zato jer umjetnik sto se vise udaljavao od pogleda snimatelja je povecao velicinu likova/predmeta koje slika, te dobio isti efekt koji na jedan zgodan nacin podupire ono sto tu tvrdim, a to je da je isti efekt ako gledas neki predmet sa 10 metara, kao i ako gledas isti takav predmet koji je dvostruko manji sa 5 metara. Zapravo. Ne tvrdim to ja. To tvrde desetljeca istrazivanja ljudskog vida. A ako ne vjerujes tim zanstvenicima. Tvoj problem

http://best.hr/share/privatno/Borna/pce/beever_450.jpg
http://best.hr/share/privatno/Borna/...ished_shot.jpg
http://best.hr/share/privatno/Borna/...lianBeever.jpg
http://best.hr/share/privatno/Borna/...ian_beever.jpg
http://best.hr/share/privatno/Borna/...ianbeever5.jpg
http://best.hr/share/privatno/Borna/pce/pavement.jpg
http://best.hr/share/privatno/Borna/...l-painting.jpg
http://best.hr/share/privatno/Borna/pce/z4511820.jpg
  Reply With Quote
Staro 16.12.2008., 02:55   #1287
Nani
hdtelevizija.com editor
Moj komp
 
Nani's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Sarajevo
Postovi: 742
Pa to Duke, konacno ti je leglo!
Znas sta ima 30 pixela po inchu sa 10ft?
42" 720p plasma!
Sve ti je ovo bilo objasnjeno 2 stranice ranije samo da si htio citati!
http://forum.pcekspert.com/showthrea...106140&page=41

Citiraj:
Autor Mad_Duke
At a distance of 10 feet, the eye (with 20/20 vision) can resolve 1/60 of a degree of arc, which translates to a width(30,30 pixels per inch)
Optimalna udaljenost za 42" je 10ft, a ne 5ft, 42" plasma na rezoluciji 1024x768 ima tacno 30 pixela po inchu PPI, a ne na 1920x1080 (na ovoj rezoluciji ima 52,45 pixela po inchu koje oko sa optimalne udaljenosti za 42" ne razaznaje)!

Citiraj:
Autor Nani
Dp za 1024x768 je 1280
PPI(pixels per inch) za 42" je 30.
Dakle kad se uzme u obzir optimalna udaljenost i PPI-pixel per inch (gustina pixela) izmedju 30 i 40 dobijes da je najbolja rezolucija za 42" 720p.
Zato 42 incha beneficira od 720p i zato 60" Kuro beneficira od 1080p sa optimalnih udaljenosti. Neces gledati tv ni sa 5ft(1.7m) ni sa 20ft(6.5m) tv nego obicno od oko 10ft.
Zato je 35PPI magican broj. 35PPI za HDTV jer se ne radi o staticnoj slici vec o slici sa brzim pokretima.
Citiraj:
Autor Nani
Zato 42" beneficira od 720p jer joj je PPI ispod 40 (tacno 30 pixela po inchu na 720p), zato 60" beneficira od 1080p jer joj je PPI 36,7.
Zato onaj ko kupi 42PV80 ne mora sjediti na jedan i po metar od tv-a da bi vidio sve detalje. Zato njemu sa optimalne udaljenosti ne izgleda slika nazubljeno.
Zato sam ti rekao da uzmes u obzir
Citiraj:
Autor Nani
optimalnu udaljenost za datu dijagonalu, gustinu pixela, ogranicenja ljudskog oka.
Dakle zakljucak za 99% ljudi optimalna udaljenost je za 42", 50" i 60" od 2.5(8ft) do 4m(12ft) ili uzimajuci sredinu oko 10ft.

Ljudsko oko sa te optimalne udaljenosti razaznaje oko 30PPI(pixels per inch).

42" HDTV rezolucije 1024 x 768 ima tacno 30PPI sa udaljenosti od 10ft
60" HDTV rezolucije 1920x1080 ima tacno 36PPI sa udaljenosti od 10ft

Zato 42" nema beneficije od 1920x1080p rezolucije i sto je najvaznije ne mora se primicat televizoru na 1.5 metar da se vide svi detalji, nego se HD gleda sa optimalnih udaljenosti.
Moze se lako i zakljuciti da 1080p rezolucija uopste nije ni namjenjena televizorima ispod 50" i da je marketing prodaje gdje krajnji kupci do 50" nemaju nikakve beneficije od full hd televizora.
Podatak od 35PPI naravno ni jedan brand nece ni pomenuti da bi prodavali skuplje 1080p panele na manjim dijagonalama.
Duke, salu na stranu, niko ne kaze da ti je telka losa, ona je puno bolja zbog rezolucije za spajanje na PC, moze ostvariti 1:1 pixel maping, nema downslkaliranja kod reprodukcije 1080i i 1080p sadrzaja prema tome ne uzimaj srcu glupu tehniku.
Ovo je rasprava gdje je meni posao da ovo znam a tebi je hobi gledanje filmova.
Ovde sam da tebi i bilo kome pomognem koliko mogu, nisam najpametniji i ne znam sve, daleko od toga ali volio bih da je meni neko
mogao reci ovo sto ja govorim vama, ne pisem ovo da bih pametovao vec da ljudi ustede novce jer ipak se radi o kupovini skupih uredjaja. Momak iz Makedonije je ustedio 350e, pa to je necija plata covjece, rezolucija je kod HDTV-a najveci gutac novca jer marketing je masinerija koja je nezasitna. Da je bilo sta drugo bilo u pitanju osim rezolucije ne bi se ovoliko raspravljao jer i sam znas da se recimo sony 32w4000 prodaje po skupljoj cijeni od 42pv80-ke.
Gdje je tu logika? Nema je ali je marketing pravi. Pa zar nije na ljudima koji eto nesto ko znaju da upute potencijalne kupce da ne bacaju novce. Toliko ti i ja koji znamo nesto sto drugi ne znaju barem mozemo uciniti.
Uvjek ce biti prepirki al ne uzimaj srcu nista.
Pozdrav brate

Zadnje izmijenjeno od: Nani. 16.12.2008. u 04:42.
Nani je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2008., 09:15   #1288
Pippincro
Premium
Moj komp
 
Pippincro's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Čakovec
Postovi: 616
Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
I ako ces mi keljiti na svaki moj post na ovoj temi to svoje kino. Pobrat ces opomenu zbog spamanja navjerojatnije. Tako da ti ne preporucam to.
Naiskrenije, tko si ti da prijetis opomenama zbog spama ?


Isto tako, jel ti stvarno mislis i preporucujes ljudima da kupe full hd plazmu 42" (koja je skorom duplo skuplja od 720p 42") za mpeg4 koji kod nas nece zazivjet josh xxx godina i da tu istu plazmu gledaju s 1.6 metra udaljenosti za full hd?

Tv - ja, kao i vecina ljudi ovdje gleda s barem 2.5-3m (ili vishe) udaljenosti i aj mi reci kakva je razlika izmedju pv80 i py80 na standard definition i high definition signalu? Isto tako, jel ce s 3 metra full hd bolje izgledati (tj. dal ces uopce moci ocitu razliku vidjet) na py80 od downscalinga na pv80?

Mislim svoj shoping opravdavaj prvenstveno svojima doma (koji su to nakraju valjda i platili na tvoju preporuku), ovdje se nemoras pravdati pred apsolutno nikim, jer nikog i nije briga...
Pippincro je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2008., 09:24   #1289
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,541
Mad_Duke, lakše malo, ne bih volio da zaključaju thread a Tor vas je već opomenuo. Da se ovdje puno korisnih stvari pročitati.

Sve se može reći argumentirano i bez vrijeđanja. Nani je ovdje s puno strpljenja svima pomagao, nemoj to pretvarati u osobni rat
__________________
i9-10850K / asrock z490 taichi / 64gb DDR4/ 1gb ssd / 4 tb wd hdd / Gigabyte 6600xt /
Roberto je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2008., 10:48   #1290
Pizz
Registered Abuser
Moj komp
 
Pizz's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Velika Gorica \ ZG
Postovi: 747
joj vas dvojica,
sused mi je glavni za audio video na HRT-u,
dofurat ču vam njega pa če ova rasprava bit gotova,

jedino kaj mi je bezveze je to kaj si ti nani ak se ne varam rekao da tv manji od od 50" ne benificira od 1080p,

ja mislim da ima koristi, ak ga spojiš na PC moš narinut veču rezoluciju od 1280x720 ,
Pizz je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na