Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Konfiguracije
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.03.2007., 16:52   #1
N.N.
Visok, crn, obdaren ;)
Moj komp
 
N.N.'s Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 42
Konfiguracija- savjeti i prijedlozi

Mislim kupiti novu konfiguraciju a sastojala bi se od sljedećih komponenti:

1. AMD Athlon 64 3800+ , socket AM2, BOX ! , 0.09, 512Kb cache, Orleans
2. MBO DFI INFINITY, nFII-M2, nForce4, DDR2, zvuk, S-ATA, FW, G-LAN, PCI-E, s. AM2
3. DDR2 1GB PC6400 Kingmax 800 MHz
4. Leadtek GF 7600 GS, 256MB, PCI-E, TV-out, DVI
5. *HDD HITACHI HDT722525DLA380 250GB SATA-300 7200rpm 8MB
6. Codegen midi tower 6099-CA (BRIZA), crno, 400W PSU w/12cm fan, USB, Fire wire, audio, 2 blue fans
7. DVD upisivač Pioneer 111DBK, DVD±RW, 16x DVD±R ,8x DL , 40x CD-R, bulk, black
8. Zvučnici Logitech S-200, 2.1, 2 satelita + Subwoofer

E sad, molio bih Vas za Vaše komentare, što ne valja u smislu kompatibilnosti, što bi se moglo "klati" (ako?), koje bi komponente mogao zamijeniti i kojima, ali bi molio da pritom uzmete u obzir sljedeće stvari:

a)Konfa ne bi trebala cjenovno ići preko ovih navedenih, znači oko 4000 kn bez monitora.
b) Kompjuter neću koristiti za neko opako igranje što se vidi i iz popisa komponeneti, već za tu i tamo neku igricu (Manager, možda neka auto simulacija,..), internet, uslužni programi tipa office, adobe acrobat, neki za obardu slike (ništa fancy), gledanje tu i tamo kojeg filma. Imam i digitalnu kameru pa bi htio i to s kamere prebaciti na dvd, a za to mi valjda treba firewire (IEEE 1394). To MB ima. Ne znam jel treba još šta za to. To je uglavnom to. E da, ne mislim komp clokat, znači kad ga složim, ništa više neću dirati. Sve će raditi na defaultu, a komp bi trebao i poslužiti neko vrijeme. Ne sad 8 godina, ali ono.....kužite već.

Zanima me mišljenje oko rama, hard disk (zagrijavanje, performanse, vaša iskustva), grafička, s matičnom ćete se mislim složiti. I da, vjerujem da će najviše primjedbi biti oko napajanja, ali sad ide moje pitanje. Zanima me jel bi ovo napajanje (znam da nije baš neko) držalo ovu konfu, znači bez klokanja i koliko mi se stvarno isplati kupovati posebno malo bolje napjanje npr. recimo fortrona 350 W ili ako netko zna pa da mi da prijedlog za neku kombinaciju kućišta (bez PS) i napajanja za nekih 400 kn.

Unaprijed zahvaljujem na svim sugestijama i komentarima.
N.N. je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2007., 17:01   #2
aski
Je suis Schumi
Moj komp
 
aski's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,510
Ne to napajanje, Fortron od 350W će biti sasvim dovoljan za tu konfu
__________________
Di sam stao?
-Stalji smo onda kad je *ebem Šćepanović

Intel Core 2 Duo E8500 @ 5516 MHz
aski je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.03.2007., 17:11   #3
Bartuc
The All Seeing Eye
Moj komp
 
Bartuc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,103
Ovak...

1) Ako ne misliš OC-ati onda ti ne treba 800MHz memorija zato jer bu ti radila na max 600MHz. Znaći uzmi si 667MHz memoriju, Kingmax 667MHz lako ide do 800MHz ako buš želio OC-ati!

2) Codegen napajanje ti je Low Budget napajanje i definitivno nije preporuka. Vjerovatno bi sve radilo s tim napajanjem ali ja baš i nebi povjerio svoj novi komp lošem napajanju ak me razmeš Preporuka napajanja, Chieftec ili Forton 400W!

3) Razlika između x2 3600+ i 3800+ je gotovo nikakva te tu možeš uštediti još koju kunu!

4) Matičnu ako ikako možeš uzeti sa nForce5 čipsetom, npr. ASUS M2N-E, to ti je nForce 570 Ultra! Matična ti ne mora imati SLI jer je to dodatni trošak koji nikad nećeš iskoristiti!

5) Ako uzimaš 7600GS grafičku ništa osim Gainward BLISS ne dolazi u obzir jer jedino ona ima DDR3 memoriju!

I to je to! Probaj si nešto iskombinirati s ovim prijedlozima!

Pozdrav!

EDIT: Matična koju sam naveo se može kupiti u Linksu! www.links.hr
Bartuc je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2007., 17:24   #4
N.N.
Visok, crn, obdaren ;)
Moj komp
 
N.N.'s Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 42
tnx na odgovoru, ali imam još par pitanja pa ako nije problem......


Citiraj:
Autor Bartuc Pregled postova
1) Ako ne misliš OC-ati onda ti ne treba 800MHz memorija zato jer bu ti radila na max 600MHz. Znaći uzmi si 667MHz memoriju, Kingmax 667MHz lako ide do 800MHz ako buš želio OC-ati!
Jel velika razlika između memorije na 533 i 667 Mhz. Čuo sam da ova matična zna "klati" sa nekim modulima od 667 Mhz. Čuo sam, a mislim da se dečko kuži.

Citiraj:
Autor Bartuc Pregled postova
2) Codegen napajanje ti je Low Budget napajanje i definitivno nije preporuka. Vjerovatno bi sve radilo s tim napajanjem ali ja baš i nebi povjerio svoj novi komp lošem napajanju ak me razmeš Preporuka napajanja, Chieftec ili Forton 400W!
Ovo će vjerojatno i biti ovako kao što si rekao, ali šta kažeš na 350 W? Naime svaka kuna je bitna, a razlika je nekih 100 kn! I da, jel može neki prijedlog za neko kućište bez PS, jer mi je bez veze dati 300 i nešto kuna za ovo codegen kad ću napajanje šutnuti. Kom da to prodam??

Citiraj:
Autor Bartuc Pregled postova
3) Razlika između x2 3600+ i 3800+ je gotovo nikakva te tu možeš uštediti još koju kunu!
Misliš, da uzmem X2 3600+??? Mislim da je 3800+ nešto jeftiniji i kako sam gledao neke testove na tom's hardware-u, nešto je i bolji.

Citiraj:
Autor Bartuc Pregled postova
4) Matičnu ako ikako možeš uzeti sa nForce5 čipsetom, npr. ASUS M2N-E, to ti je nForce 570 Ultra! Matična ti ne mora imati SLI jer je to dodatni trošak koji nikad nećeš iskoristiti!
Jel taj nforece 5 nešto puno bolji u odnosu na 4, jer mi se čini da je ova dfi čisto OK, ploča za neke nezahtijevne korisnike poput mene?

Citiraj:
Autor Bartuc Pregled postova
5) Ako uzimaš 7600GS grafičku ništa osim Gainward BLISS ne dolazi u obzir jer jedino ona ima DDR3 memoriju!
Primio na znanje. Mijenjam to!
N.N. je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2007., 17:37   #5
Bartuc
The All Seeing Eye
Moj komp
 
Bartuc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,103
1) Razlka između 533 i 667MHz memorije ti je samo u potencijalu OC-a (overclock)! Bolje je uzeti 667MHz jer imaš prostora za pošteni OC! Ali ako fakat nikad ne misliš OC-ati onda je dosta i 533MHz memorija!

2) Dovoljno ti je i 350W napajanje! Evo ti koristan link za izračun potrebnog napajanja: http://www.extreme.outervision.com/psucalculator.jsp

3) Isprika! Mislio sam da gore piše x2 3800+! Uglavnom bolje je uzeti dvojezgreni proc jer puno lakše diše u obavljanju svakodnevnih aplikacija! Jedna jezgra je bolja samo u igrama koje ne znaju koristiti dvije jezgre! Tako da je preporuka x2 3600+!

4) Matična koju si ti naveo je odlična! Za tvoj način rada na kompu je i više no dosta! Ja sam ti samo dao opciju za nForce5 matičnu! Jedino mislim da se nForce4 malo jače grije od nForce5! Razlika na toj konfi i nije nešto posebna!

5) Pročitaj si specifikacije grafičke koju kupuješ jer ima ak se ne varam BLISS sa DDR2 i sa DDR3 memorijom! DDR3 memorija je bolja jer u slučaju kad zastari a izađe ti zahtjevniji "menager" mogao buš je OC-ati gotovo na vrjednost GT grafičke!

Nadam se da je sada sve malo jasnije
Bartuc je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2007., 17:37   #6
Matesonik
prcknedl
Moj komp
 
Matesonik's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,131
Fortron 350W ce ti isto dobro napajati tu konfu. 400W nema smisla. Nego, nemoj onda tu Brizu kupovati, nego neko kuciste bez napajanja. Pogledaj Mode Com modele, jeftini su a nisu tako losi za jeftino kuciste. Ako hoces bolje i cvrsce, pogledaj Chieftec Dragon.

Od ploca pogledaj Gigabyte, jeftine su i dobre, cak i za mnji OC.

Sorry kaj neam konkretnih prijedloga, na informatici sam...

edit: jesam spor...
Matesonik je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2007., 17:45   #7
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,575
Citiraj:
Autor Bartuc Pregled postova
Ovak...

4) Matičnu ako ikako možeš uzeti sa nForce5 čipsetom, npr. ASUS M2N-E, to ti je nForce 570 Ultra! Matična ti ne mora imati SLI jer je to dodatni trošak koji nikad nećeš iskoristiti!
Ne bih se bas slozio sa ovim. Po meni je bolje uzeti plocu koju je on planirao. Iako je to nForce 4 chipset manje se grije, kao drugo ASUS mi se ne cini boljim izborom od DFI-a za jednu AMD platformu, kao trece razlika izmedju nForce 4 chipseta i 570Ultra je uglavnom u broju priklucaka kao sto su SATA i slicni (sumnjam da ce imati 10-ak diskova u kucisu).
__________________
Lenovo ThinkPad W530 - Core i7 3840QM, 32 GB RAM, SSD Samsung 512 GB, nVidia Quadro K1000M 2 GB, 15.6" 1920x1080 IPS, baterija 9 ćelija
Milentije je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2007., 17:51   #8
Bartuc
The All Seeing Eye
Moj komp
 
Bartuc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,103
Hvala Milentije, evo čuo si, znači definitivno uzimaj DFI! Znam da je DFI odlična matična, ali ASUS definitivno ne kaska za njom

Pozdrav!
Bartuc je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2007., 18:06   #9
N.N.
Visok, crn, obdaren ;)
Moj komp
 
N.N.'s Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 42
Zahvaljujem svima na odgovorima, sugestijama i primjedbama. Uzet ću definitivno fortrona + neko kućište i 7600 gs sa ddr3 memorijom.

E sad, razlika između 3800+ i 3600 X2 je 20kn, pa si razmišljam dal da idem na ovaj dvojezgreni?? Jel može neki prijedlog? Recimo kad bi i uzimao taj X2 proc, onda bi bilo bolje uzeti ovu asusovu ploču, jel da??

I još nešto. Gledam da sve bude u ADM-u (Acquisitum Magnum), pa šta kažete na ovu memoriju umjesto kingmaxa?? ("DDR2 1024Mb PC5400 SuperTalent, T667UB1GC Samsung čipovi") 100 kn jeftinija, a sad, jel se isplati to uzimati? I da, ako recimo uzmem ovu DFI ploču, a onda podržava samo memorijske module koji rade do 667 Mhz, jel može stvarati probleme ako stavim neki modul od 800 Mhz? Znam da će raditi na 667, ali jel može biti bilo kakvih problema pri radu, ili kasnije ako bi htio dodati još 1GB u dual channel?
N.N. je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2007., 18:16   #10
Bartuc
The All Seeing Eye
Moj komp
 
Bartuc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,103
Recimo to ovak:

Kingmax ti je Tier1 memorija dok je SuperTalent Tier2 memorija!

SuperTalent ti je u svakom aspektu bolja memorija od Kingmaxa i nije mi jasno kako je toliko jeftinija! Vrlo važno je da si pogledaš Official stranicu od svoje matične (koju misliš ubosti) i provjeriš s kojim memorijama je dokazana da radi! Nije nužno ali je preporuka!

Kučište, jeftino a kvalitetno ti je definitivno Chieftec! Nađi si neko jeftinije Chieftec kučište i nebuš požalil!

Bolje ti je dvojezgreni proc uzeti jer on je budučnost. Jednojezgreni procevi su izumirujuča vrsta! Pa već je izašao i proc sa 4 jezgre, to ti mora govoriti kamo tehnologija ide! Bolji je zbog puno bržeg odaziva u Windowsima, recimo s njim možeš slišati muziku, pržiti DVD i gledati film sa manjim potrošenim resursima nego sa jednom jezgrom! Definitivno idi na dvojezgreni proc, nemoj niti razmišljati, samo uzmi x2 3600+! Matična (DFI) je dovoljno dobra za x2 proc (osim ak netko ko ima više saznanja o tome ne opovrgne tu tvrdnju)!
Bartuc je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.03.2007., 18:33   #11
N.N.
Visok, crn, obdaren ;)
Moj komp
 
N.N.'s Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 42
Citiraj:
Autor Bartuc Pregled postova
Recimo to ovak:

Kingmax ti je Tier1 memorija dok je SuperTalent Tier2 memorija!

SuperTalent ti je u svakom aspektu bolja memorija od Kingmaxa i nije mi jasno kako je toliko jeftinija! Vrlo važno je da si pogledaš Official stranicu od svoje matične (koju misliš ubosti) i provjeriš s kojim memorijama je dokazana da radi! Nije nužno ali je preporuka!
Ovaj supertalent radi na 667 Mhz, dok kingmax radi na 800! Ne znam jel to neko smeće pa je zato košta 485 kn ili šta ali mislim da će biti OK!

Malo si mi dao razmišljati u vezi ove asusove ploče. Znam da je dfi dobra, ali asus nije ništa lošiji, a ova ploča iako je skuplja možda bi bila bolja u kombinaciji sa X2 procesorom. Razmislit ću o tome, ali bi molio ako još netko može pomoći u ovoj dvojbi!

Hvala
N.N. je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2007., 18:37   #12
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,575
Citiraj:
Autor N.N. Pregled postova
Zahvaljujem svima na odgovorima, sugestijama i primjedbama. Uzet ću definitivno fortrona + neko kućište i 7600 gs sa ddr3 memorijom.

E sad, razlika između 3800+ i 3600 X2 je 20kn, pa si razmišljam dal da idem na ovaj dvojezgreni?? Jel može neki prijedlog? Recimo kad bi i uzimao taj X2 proc, onda bi bilo bolje uzeti ovu asusovu ploču, jel da??

I još nešto. Gledam da sve bude u ADM-u (Acquisitum Magnum), pa šta kažete na ovu memoriju umjesto kingmaxa?? ("DDR2 1024Mb PC5400 SuperTalent, T667UB1GC Samsung čipovi") 100 kn jeftinija, a sad, jel se isplati to uzimati? I da, ako recimo uzmem ovu DFI ploču, a onda podržava samo memorijske module koji rade do 667 Mhz, jel može stvarati probleme ako stavim neki modul od 800 Mhz? Znam da će raditi na 667, ali jel može biti bilo kakvih problema pri radu, ili kasnije ako bi htio dodati još 1GB u dual channel?
Nekako mi nije bas jasna ova cijena za SuperTalent, ali ajde. Ako je to stvarno tako uzmi nju. I ako uzimas samo jedan GB onda uzmi 2 sticka po 512MB. Opet ti ostaju dva slota za RAM, a imaces memoriju u DC-u.
Obavezno uzmi X2 3600+, ako vec uzimas nov komp nema smisla uzimati jednojezgreni.
A ovo oko kompatibilnosti maticnih ploca sa X2 procesorima o kojem vas dvojica pricate bas i ne kontam. Ali sve u svemu ja bih na tvom mjestu uzeo DFI maticnu koju si u prvom postu naveo.
__________________
Lenovo ThinkPad W530 - Core i7 3840QM, 32 GB RAM, SSD Samsung 512 GB, nVidia Quadro K1000M 2 GB, 15.6" 1920x1080 IPS, baterija 9 ćelija
Milentije je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2007., 18:43   #13
Bartuc
The All Seeing Eye
Moj komp
 
Bartuc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,103
Evo da ti još ovo napišem i nebum te više punil dvojbama

Po meni je ASUS M2N-E vrhunska ploča za AMD! Kvaliteta je vrhunska, dolazi sa nForce570 Ultra cheapset-om (Ultra znači bez SLI tehnologije koja je višak na ploči ne profesionalnog korisnika)!

Što se memorije tiče, to mi je stvarno sumnjivo! Ne znam kak može biti toliko jeftin Super Talent!? Npr. u Ve-mil-u je Super Talent dosta skuplji od Kingmax-a! Rađe postavi to pitanje u vezi te memorije u temi Overclocking/Memorije! Možda tamo ljudi znaju nešto više o tome!

Evo ti ASUS M2N-E: http://www.links.hr/index.php?naziv=...kl=050.303.230

Ali, pošto kolega Milentije ima DFI ploču te ju je preporučio kao dobru ploču onda nemreš pogrešiti koju god da uzmeš!
Bartuc je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2007., 18:53   #14
N.N.
Visok, crn, obdaren ;)
Moj komp
 
N.N.'s Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 42
Imam još nekoliko pitanja pa ako ima voljnih odgovoriti na njih jer će mi dosta pomoći.

Izbor kućišta suzio sam na sljedeće modele:
1)Kuciste APLUS CS-185A , MIDI, crno, bez PS, 184 kn
2) Midi tower Chieftec DG-01B-D-U, MIDI Dragon, crno bez napajanja, Office series, 305 kn
3)Aplus CS-188A PC Case, with 250 mm fan, w/o PSU, RoHS, 321 kn
4)Kuciste SHARKOON Rebel9 Value-Edition, MIDI, crno, bez PS, 250 mm fan, 396 kn

Sad, moj favorit je ovaj najjeftiniji aplus, pa mi molio komentare na ovo. super bi bilo kad bi netko imao iskustva iz prve ruke ili bar znao nešto iz druge, pa da mi da par savjeta oko ovog kućišta. Ova ostala kućišta su malo skuplja, i kvalitetnija, pa molim savjet jel se isplati dodavati te novce za to, jer se osobno ne palim na izgled kućišta, a ionako će mi stajati u stolu za komp i to u onom dolje mjestu predviđenom za kućište između dvije daske tako da se neće previše moći vidjeti, i kad ga jednom stavim vrlo rijetko će se premještati. Od ova gore tri preostala kućišta nude puno bolju mogućnost hlađenja i još nečega čega još nisam svjestan, recite. Samo, htio bi napomenuti da je ta razlika od 100 i nešto kn dosta u mom proračunu, pa Vas molim da imate to na umu kad budete davali savjete.
Zanima me i šta još trebam uzet za hlađenje konfiguracije? Koliko ventilatora, koje veličine i gdje ih je najbolje staviti (odozada, naprijed, na bočne stranice)?

I još jedno pitanje. Recimo da uzmem sad 1GB memorije, pr. na 667 Mhz. Jednog dana kad bi uzimao još 1GB i kad bih htio to staviti u dual channel, jel ta druga memorija treba biti od istog proizvođača i "u slovo" isti model ili je dovoljno da radi na istoj frekfrenciji i da možda ima iste latencije (nemam blage, ali možda i ovo ima utjecaja). Pitam zbog toga jer onda ne bi uzimao neke rijetko sretane marke, već bi puknuo kingmaxa koji je najrašireniji, a samim time i mogućnost da pogodim model jednog dana mi je puno veća.

Zahvaljujem
N.N. je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2007., 19:06   #15
Bartuc
The All Seeing Eye
Moj komp
 
Bartuc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,103
Nemam iskustva s tim kučištima kaj si naveo ali bum ti rekel par činjenica!

Važno je da kučište ima rupu za 120x120 ventilator na stražnjoj strani i što veći (nije previše bitno) na prednjoj strani! Time češ dobiti dobro provjetreno kučište s manjim temperaturama! Znači moraš saznati koje od onih kučišta gore odgovara tom "setu" ventilatora! Također je važno da je kučište masivno (iznad 10-tak kilograma) zbog manjih vibracija (znači tiše kučište)!

Memorija u DC-u je poželjno da ima istu frekvenciju (inače se mogu klati), marka nije toliko bitna mada je preporuka da koristiš uvjek istu memoriju! Znači uzmi si Kingmax i drži se Kingmaxa kod upgrade-a! Ako staviš različite memorije one se mogu ali i ne moraju klati! Frend ima Kingmax (266MHz), Super Talent (266MHz) i A-Data (400MHz) te mu sve radi odlično (ima sreče)! Čak ima slučajeva da i indentične memorije ne žele raditi zajedno (ovisi uglavnom o matičnoj)!

I još malo u vezi kučišta... Znači ventilatori idu odozada (puše van) i naprijed (puše u kučište). Ventilatori na bočnim stranicama uglavnom odmažu i nema nikakve koristi od njih!

Evo ti link (malo se pozabavi time, vjeruj korisno je): http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=62056

Pozdrav!
Bartuc je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2007., 19:13   #16
N.N.
Visok, crn, obdaren ;)
Moj komp
 
N.N.'s Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 42
Citiraj:
Autor Bartuc Pregled postova
Memorija u DC-u je poželjno da ima istu frekvenciju (inače se mogu klati), marka nije toliko bitna mada je preporuka da koristiš uvjek istu memoriju! Znači uzmi si Kingmax i drži se Kingmaxa kod upgrade-a! Ako staviš različite memorije one se mogu ali i ne moraju klati! Frend ima Kingmax (266MHz), Super Talent (266MHz) i A-Data (400MHz) te mu sve radi odlično (ima sreče)! Čak ima slučajeva da i indentične memorije ne žele raditi zajedno (ovisi uglavnom o matičnoj)!
Hvala majstore! Ma pitam iz tog razloga jer si razmišljam između onog supertalent-a (onaj od 485 kn?!?) ma što to bilo, i kingmaxa, a onda moram misliti i na rasprostranjenost tih marki, jer će mi kasnije biti lakše to naći i bit ću sigurniji da rade!

P.S. Jel valja onaj cooler koji se dobije sa procesorom (BOX) ili treba uzimati drugi? Znači neću klokati, samo default postavke!
N.N. je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2007., 19:37   #17
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,575
Sto se tice kucista uzimaj Chiefteca ako ti pare dopustaju. Ja imam jednog CH-01SL-SL-B
i prezadovoljan sam njim. Prije njega sam imao jedno sranje od kucista u kojem bi se pri svakom prenisenju istekala grafick akartica iz slopta i slicne gluposti. Zato ako imas para ulozi ih u dobro kuciste. Od svih koje si naveo ja bih preorucio Chiefteca, jeftiniji je od Rebela, a i sam si rekao da ti fancy kuciste nista ne znaci.

Da se nadovezem na ovu raspravu o memorijama.

Od ranije sam imao PNAS Kingamxovu plocicu od 512MB i ljeto sam kupio jos jednu Kingmaxovu ali je FHAS. Kada sam ih obadvije utakao na maticnu BIOS ih je po defaultu stavio da rade na 333MHz. Morao sam uci u BIOS i podesiti ih rucno na 400MHz i staviti opustenije latencije zbog nove plocice.
Prije toga sam sa ovom plociocm koju imam vec dugo vremena na maticnoj imao i Kingston 333MHz (ona je sada u konfi #2) i sa njom je radio na 400MHz bez ikakvih problema, dakle Kingston je bio OC-an ali je radio kako treba.
Sve zavisi kakve si srece pri kupovini drugog sticka.
__________________
Lenovo ThinkPad W530 - Core i7 3840QM, 32 GB RAM, SSD Samsung 512 GB, nVidia Quadro K1000M 2 GB, 15.6" 1920x1080 IPS, baterija 9 ćelija
Milentije je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2007., 19:37   #18
Razer
.
 
Razer's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 11,642
Stock cooler će ti biti sasvim dovoljan za default frekvenciju, pa i za blagi OC
Razer je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2007., 10:28   #19
N.N.
Visok, crn, obdaren ;)
Moj komp
 
N.N.'s Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 42
Ovako, više manje ste mi sve objasnili i sljedeći tjedan bi to trebao kupiti i onda odnijeti frendu da mi to sklopi. Za sad to nekako ovako izgleda: Još se malo dvoumim između ove DFI matične i Asus M2N-E SLI Koja je 100 i nešto kn skuplja, te memorije (ovaj kingmax na 800 585 kn ili super talent na 667 za 485 kn)

1) Procesor AMD Athlon 64 X2 3600+ , socket AM2, BOX , 0.09, 512Kb cache, Windsor
2) MBO DFI INFINITY, nFII-M2/G, nForce4, DDR2, zvuk, S-ATA, FW, G-LAN, PCI-E, s. AM2
3) Gainward Bliss 7600GS Golden Sample 256Mb 128 bit, DDR3, TV out, DVI, PCIX, Core : 500+ MHz, Mem FQ : 1200+ MHz
4) HDD Hitachi GST Deskstar T7K250 250 Gb , Serial ATA II-300 , 7200 rpm, 8Mb cache, 3 god. Jamstva
5) DDR2 1024Mb (1Gb) PC6400 Kingmax MARS , CL5, KLDD48F-A8KB5
6) DVD upisivač Pioneer 111DBK, DVD±RW, 16x DVD±R ,8x DL , 40x CD-R, bulk, black
7) Midi tower Chieftec DG-01B-D-U, MIDI Dragon, crno bez napajanja, Office series
8) Napajanje FORTRON 350W, Super Silent, 12cm ventilator, ATX2
9) Zvučnici Logitech S-200, 2.1, 2 satelita + Subwoofer
_______________________________________________________________________

Ukupno: 4141 kn

I naravno "rodila" su mi se još neka pitanja:

Zanima me ako recimo sad uzmem 2x512 MB module pr. na 667 Mhz i stavim ih u dual channel i oni arde u dual channelu i sve super. I onda npr. za godinu dana odlučim staviti još 1 GB, isto 2x512 MB. I sad me zanima, jel mogu imati znači 2x(2x512MB)) da rade sve 4 u dual channelu ili da rade u paru po dva u dual channelu. Sad sam to full zakomplicirao ali da skratim, jel mogu 4x512 MB moduli raditi u dual channelu, odnosno da svaki apr radi u dual channelu ili to samo vrijedi kad imam na matičnoj iskuljučivo DVA modula pr. 2x512MB ili 2x1GB.

Pitam iz tog razloga jer onda bi odmah sad uzeo 2x512 MB pa ih stavio u dual channel i onda kasnije uzeo još 2x512 pa da i oni rade u DC. Ako naravno to nije moguće, onda sam mislio uzeti sada 1GB, a poslije bi uzeo još jedan pa ih stavio u DC.

Koma sam to objasnio, ali valjda ćete shvatiti.

P.S. Naravno, zanimaju me Vaša razmišljanja u vezi ovoga. Biste li Vi uzeli sada 2x512, stavili ih u DC, i onda kasnije uzeli još 2x512 ILI bi sada uzeli 1GB u komadu i kasnije uzeli još 1GB i onda ih tada staviti u DC???

Hvala na odgovoru.
N.N. je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2007., 10:56   #20
Bartuc
The All Seeing Eye
Moj komp
 
Bartuc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,103
Gle radili bi ti oni kao 2 dual DDR-a! Znači 2x 512Mb ti je jedan DualDDR, a drugih 2x 512Mb ti je drugi DualDDR! Ali to je vrlo loša kombinacija! Puno bolje ti je uzeti sada gigu i kasnije još jednu gigu rama! Ako uzmeš 4x512 rama onda postoji više šanse da se nebuju podnosili i zajedno rade na nešto nižim taktovima i tak! Plus, taj DualDDR ti ne digne toliko performanse da ti to možeš vidjeti/osjetiti, to su ti neke sitne zanemarive promjene!

Znači definitivno je preporuka 1Gb sad i 1Gb poslje!

Što se matične tiče to je ASUS M2N-E ULTRA (ne SLI)!!! SLI ti je nepotreban dok je ULTRA puno bolje rješenje!

Javi nam dojmove kad ga ubodeš
Bartuc je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2007., 11:06   #21
N.N.
Visok, crn, obdaren ;)
Moj komp
 
N.N.'s Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 42
Citiraj:
Autor Bartuc Pregled postova
Znači definitivno je preporuka 1Gb sad i 1Gb poslje!
...
Javi nam dojmove kad ga ubodeš
Tnx Bartuc, a evo kad kupim sve to i složim, stavit ću par slika da se pohvalim, pa da vidite i Vi što ste predložili i kako to sve skupa izgelda jer ste svi puno pomogli. Sviđa mi se lista komponenti i jedva čekam da to sve složim. Znam da nije sad neka pila, ali za mene je i više nego dobra.
N.N. je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2007., 11:22   #22
Bartuc
The All Seeing Eye
Moj komp
 
Bartuc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,103
Evo ti još nešto da se pozavabiš time:

1) Asus: http://www.asus.com/products4.aspx?l...81&modelmenu=1

- to ti je official stranica ASUS M2N-E Ultra, desno imaš link "QVL Download", to si skini i vidi s kojim memorijama ti radi matična (dokazano)! Treba ti Acrobat Reader za to!

2) Za DFI nemrem naći podržanu memoriju! Sorry
Bartuc je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2007., 11:35   #23
N.N.
Visok, crn, obdaren ;)
Moj komp
 
N.N.'s Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 42
Citiraj:
Autor Bartuc Pregled postova
Evo ti još nešto da se pozavabiš time:

1) Asus: http://www.asus.com/products4.aspx?l...81&modelmenu=1

- to ti je official stranica ASUS M2N-E Ultra, desno imaš link "QVL Download", to si skini i vidi s kojim memorijama ti radi matična (dokazano)! Treba ti Acrobat Reader za to!

2) Za DFI nemrem naći podržanu memoriju! Sorry


Gledao sam na toj stranici malo o toj asusici jučer i kažem u dvojbi sam, ali se nekako opet vraćam na ovu DFI, jer je jeftiniji, a mislim da će biti solidna za moje potrebe. Ovu asus m2n-e hvale za dobro hlađenje i ima više tih priključaka od ove dfi.

Ma kad bi ti rekao kakav komp sada imam i s kojeg ovo pišem , onda više ne bi bilo važno jel asus ili dfi, jer ovo je krametina da ne može biti veća, a kad pogledaš te dvije matične, to su sve sitnice i bilo koju da uzmem od te dvije je dobro.
N.N. je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2007., 09:05   #24
N.N.
Visok, crn, obdaren ;)
Moj komp
 
N.N.'s Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 42
Opet ja. Sutra ili prekosutra idem uzet kompjuter, ali još me neke stvari "zezaju". Gledam koje kućište uzet i najskloniji sam chieftecu http://www.chieftec.de/?page=product...=1&language=uk , ali znam da je Bartuc rekao da bi bilo dobro imati sprijeda i straga ventilatore od 120 mm, a to na ovom chieftecu nije moguće, jer ima dva po 92 mm. E sad, jel to razlog zašto bi trebao ići gledati novo kućište ili je ovo OK?? Isto tako, gledam ovog fortrona od 350 W i piše da ima ventilator od 120 mm, a meni se opet čini da chiftecovo kućište ima otvor za 92 mm??

I još nešto, molio bi da mi netko preporuči dva ventilatora (jedan naprijed i jedan straga) koji bi trebao staviti u kućište! I po mogućnosti da to bude iz ADM, jer ću tamo kupiti sve komponente! E da, znači tražim onda 2x92 mm ventilatore, jer to je najviše šta ide na chieftecovo kućište!!! I još nešto. Imajte obzira na moj novčanik, pa nemojte baš najskuplja!
(ventilatori i hladila) http://www.adm.hr/index.php?cPath=1_217_49_178

(scythe, Coolermaster, thermaltake, Zalaman) http://www.adm.hr/index.php?cPath=1_217_49

Hvala
N.N. je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2007., 10:50   #25
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,382
Iako joj je napajanje low budget, nije baš ni toliko loše. Pogledaj moj sig i vidi što sve napaja isto napajanje u sličnom kućištu. A tvoja konfa neće imati ni 50% potrošnje koliko moja. Mana Briza kućišta su dva 80mm LED venta koji se vrte na 12V i prilično su glasni. Ja sam si isključio onog na vrhu kućišta jer je 5cm iznad njega polica pa nisam imao nikakve koristi od njega. Inače, samo kućište se dobro hladi zbog pun k**rac rupica koje ima na sebi.
Pogledaj možeš li nabaviti Samsung hard jer je i tiši i hladniji od Hitachiija.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2007., 11:03   #26
N.N.
Visok, crn, obdaren ;)
Moj komp
 
N.N.'s Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 42
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Iako joj je napajanje low budget, nije baš ni toliko loše. Pogledaj moj sig i vidi što sve napaja isto napajanje u sličnom kućištu. A tvoja konfa neće imati ni 50% potrošnje koliko moja. Mana Briza kućišta su dva 80mm LED venta koji se vrte na 12V i prilično su glasni. Ja sam si isključio onog na vrhu kućišta jer je 5cm iznad njega polica pa nisam imao nikakve koristi od njega. Inače, samo kućište se dobro hladi zbog pun k**rac rupica koje ima na sebi.
Pogledaj možeš li nabaviti Samsung hard jer je i tiši i hladniji od Hitachiija.
A to sam mislio uzet u početku, to codegen briza kućište sa napajanjem, ali su onda dečki sugerirali da je bolje uzet neko bolje napajanje, a automatski mi se onda nameće i neko kućište bez PS-a. Tako da sam onda odabrao fortrona 350 W i chiefteca!

P.S. @coconut Zbilja misliš da bi bilo OK uzet to codegen kućište, mislim da bi bilo dovoljno pod uvjetom da se neće komp previše nadograđivati (mem u budućnosti) i da ga neću klokat? Mislim malo mi je to nezgodno i iz razloga jer ću kupiti sve u ADM-u, a to se prodaje samo u m-computersu i ve-milu, a ve će najvjerojatnije ići preko kartice.

P.P.S. Zanima me i odgovor na pitanje iz mog prethodnog posta! Šta mislite o tome?

P.P.P.S. Zanima me jel tko zainteresiran za slaganje gore navedene konfe (asus m2n-e i chieftec kućište) i koliko bi tražili za to? Naime, frend koji je to trebao raditi ima nekih neodgodivih obveza na faksu ovaj vikend pa da vidim jel mi se ispalti njega čekat ili....?? ZG-dubrava, kod vas ili kod mene, da se složi za jedan dan preko vikenda (17.-18.3) i da ja to vidim pa da i naučim nešto od toga!!!

Zadnje izmijenjeno od: N.N.. 16.03.2007. u 19:54.
N.N. je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2007., 12:37   #27
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,382
Za tvoju konfu Codegen je sasvim ok. Još ako uzmeš u obzir da je ispod 300kn, a da ćeš toliko platiti malo kvalitetnije napajanje, ispada da je i isplativo. Inače, Briza ima dva venta i jedan se nalazi baš ispred hardova tako da nema šanse da se zagrijavaju. Konkretno: Sami 26C, Barica 32C. Napajanje ima isto dva venta tako da veliki vuče topli zrak iz kućišta, a manji ga izbacuje van. Kad još dodaš gore spomenuti vent na vrhu kućišta, onda vidiš da se komponente stvarno ne mogu zagrijavati ni pod razno.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2007., 12:42   #28
Bartuc
The All Seeing Eye
Moj komp
 
Bartuc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,103
Evo moj Chieftec ima 12cm ventilator s donje strane te uvlači zrak iz vana i puše hladni zrak na matičnu i ostale komponente! Ja sam se iznenadio kad sam stavio ruku u kučište i bilo mi zima

Sistemska temperatura mi je 22 celzija, u sobi mi je između 20 i 22 trenutno (tak je grijanje podešeno)! A 22 celzija sistem je vrlo hladan
Bartuc je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2007., 12:55   #29
Razer
.
 
Razer's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 11,642
Citiraj:
Autor Bartuc Pregled postova
Evo moj Chieftec ima 12cm ventilator s donje strane te uvlači zrak iz vana i puše hladni zrak na matičnu i ostale komponente!
Hm, si siguran da uvlači zrak izvana? Ja bih prije rekao da vuče topli zrak iz kućišta i isti izbacuje kroz napajanje van...
Razer je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2007., 13:03   #30
Bartuc
The All Seeing Eye
Moj komp
 
Bartuc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,103
@Razer

U pravu si, ja se ispričavam! CoolerMaster HyperTX mi jako hladi kučište ne napajanje! Malko sam zabrijal

Napajanje mi sauga zrak iz kučišta! -što ga u neku ruku dodatno hladi!
Bartuc je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na