Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Optički uređaji
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.02.2007., 09:46   #1
Miratz
Ursus maritimus tyrannus
Moj komp
 
Miratz's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 283
Question Prob: NEC - 3450A, snima i čita DVD-ove a CD ne???

Pozdrav,
kao što u naslovu stoji, imam problema sa navedenom pržilicom. Daklem, sve funkcije sa DVD-ima izvršava besprijekorno, čita, piše, ripa i kopira... (samo što i kavu ne kuha, al' dobro... ) dok je sa CD-ovima nešto sasvim drugo...

Nakon što se umetne CD u računalo, pržilica u procesu postizanja optimalnog broja okretaja (zalaufavanja CD-a) krene sa ispuštanjem čudnih "klikova" u cikličkim periodama (klik, "zalauf", klik, "zalauf"). CD se nikad ne očita. Nikad se ne očita ni u pokušaju bootanja sa istog, pa mislim da nešto generalno nije u redu s njim. Da li možda ima netko ideju kako da ovo sredim?

ps. Probao sam ga flashnuti sa različitim firmware-ima, ali rezultat je uvijek bio isti. Vratio sam originalnu verziju i opet je isto. Da li netko ima originalni firmware od NEC-a za ovaj brener (3450A) možda?

(Možda baš s njim još nisam pokušao...)

Any help please?

Unaprijed hvala. : goood :
__________________
Miratz je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2007., 10:35   #2
Babaloo
In the lab...
 
Babaloo's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 929
Imaš potpuno isti problem kao i ja (pogledaj temu od jučer pod "hardverski problemi"). Vjerovatno ti je otišao cd-laser. Ja sam baš maloprije odnio svoju na reklamaciju.
__________________
** AMD FX-4300 @ 3.8 Ghz ** Asrock 990FX Deluxe 3 **16 GB G-Skill 1600Mhz ** Intel 545s 500 GB + 2xWD 1 TB ** MSI GTX 660 2GB ** DVD-RW LG H42N ** Corsair HX620 ** Logitech MX Master 2S ** Dell U2414 **SAMA Vulture
Babaloo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.02.2007., 10:36   #3
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,415
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2007., 10:40   #4
igorba
Moderator
Moj komp
 
igorba's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Đakovo
Postovi: 1,817
Kao što je Babaloo rekao, najvjerojatnije ti je otišao CD laser, nije to tako rijetka pojava (da rikne CD, a radi DVD, ili obratno). Ponekad (ako nije riknuo) pomaže promjena firmware-a ili čišćenje, ali ako ti to radi baš sa svakim CD-om... Ako ne čita zapisane CD-e, i ne prepoznaje prazne pa ih ne može snimiti, ubaci originalni firmware i nosi gdje si kupio (ako imaš garanciju).
__________________



KANTA: Fractal Design Core 3000 - AMD Ryzen 7 5800X (w. Dark Rock 4) - Asus TUF Gaming B550 Plus - Sapphire RX570 ITX 4GB - 2×16GB Corsair Vengeance LPX DDR4@3600 CL16 - Corsair TX550M - Samsung 980 Pro M2 1 TB - Samsung 970 EVO Plus M2 2 TB - 2*WD Red Plus 4TB (WD40EFZX) - Monitor Dell S2721DGFA - Logitech G602 miš + Logitech Media 600 tipkovnica - Altec Lansing 221 zvučnici

igorba je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2007., 10:40   #5
Miratz
Ursus maritimus tyrannus
Moj komp
 
Miratz's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 283
Ej, upravo sam poslje naletio na tvoj jučerašnji post... i sažalio se nad sudbom svojom tužnom... naravno, to mi se desilo par dana nakon što je istekla garancija. Pokušati ću još sa ovim firmware-zima, pa ću javiti rezultat.

Iako, iskreno, ne vjerujem... thnx anyway! ,-)
__________________
Miratz je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2007., 13:08   #6
zackoj
Premium
Moj komp
 
zackoj's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 884
otsao laser za cd.
isti slucaj imao odnio na garnciju i stigla nova.
Naravno isti model.
__________________
jedan je GAZDA F1. Michael never give up, never surrender !!!
zackoj je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2007., 13:38   #7
Miratz
Ursus maritimus tyrannus
Moj komp
 
Miratz's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 283
Prvo, hvala svima na odgovorima, ali imam još par pitanjaca... ;-)

Da li je moguće servisirati ovaj kvar možda?
Mislim... da mi se sve osim da kupujem novu Spržilicu, a garancija mi je istekla... pa neznam što bih...

ps. ukoliko se da servisirati, koliko dođe takav/sličan popravak? Gdje je moguće isto i napraviti?

Thnx unaprijed...


:-)
__________________
Miratz je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2007., 13:52   #8
igorba
Moderator
Moj komp
 
igorba's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Đakovo
Postovi: 1,817
Hmm... ako je laser otišao, zaboravi na popravak, i zbog (ne)izvedivosti, i zbog toga što kad bi se to i popravilo, pitanje je kako bi radilo/snimalo. Gle, DVD funkcije i dalje ti rade. Pokušaj očistiti optiku, bilo onim CD-ovima za čišćenje ako imaš negdje pri ruci (kod nekog frenda i sl.), bilo rastavljanjem prže (malo riskantnije i sumnjam da bi pomoglo u ovom slučaju). Ako to ništa ne pomogne, pomiri se s tim da ti prža šiba samo DVD-e, a za snimanje/čitanje CD-ova možeš si nabaviti za male novce nekakvu CD pržu polovnu.
Ja osobno nastojim da svaki optikaner ima svoju ulogu (jer laser ima svoj radni vijek), pa mi recimo AOpen čita, LG snima, a BenQ testira kvalitetu, čita ono što Aopen ne može i uskače povremeno za snimanje (npr. ako trebam snimiti više DVD-ova zaredom, onda naizmjence snimam LG-jem/BenQ-om).
__________________



KANTA: Fractal Design Core 3000 - AMD Ryzen 7 5800X (w. Dark Rock 4) - Asus TUF Gaming B550 Plus - Sapphire RX570 ITX 4GB - 2×16GB Corsair Vengeance LPX DDR4@3600 CL16 - Corsair TX550M - Samsung 980 Pro M2 1 TB - Samsung 970 EVO Plus M2 2 TB - 2*WD Red Plus 4TB (WD40EFZX) - Monitor Dell S2721DGFA - Logitech G602 miš + Logitech Media 600 tipkovnica - Altec Lansing 221 zvučnici

igorba je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2007., 14:26   #9
hmmm
Premium
Moj komp
 
hmmm's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: ???
Postovi: 370
da ne otvaram novu temu....
ja imam ovu u sigu i ne uspjevam kopirati DVD na komp(svaki) dode do cca polovice i onda zabloka i tako sstoji masu dok mi ne izbaci poruku " error cyclic redundancy check" ima netko ideje sto bi moglo biti?
hmmm je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2007., 21:07   #10
igorba
Moderator
Moj komp
 
igorba's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Đakovo
Postovi: 1,817
@hmmm - A snimanje ti normalno radi? To je greška koja se javlja kod neuspješnog čitanja podataka s medija i obično je problem u mediju koji je izgreban/oštećen/loše snimljen. Kod tebe je izgleda problem u prži tj. u njenom čitanju. Gle, neki optički pogoni imaju bolju, a neki lošiju korekciju grešaka (a greške ima svaki CD i DVD, bio on tiskani, snimljeni, bolji, lošiji). Ta korekcija grešaka nije u direktnoj vezi s recimo brzinom čitanja. Moj Aopen iz siga čita dosta brzo, ali čim naiđe na lošiji medij (izgreban ili loše snimljen) on posustane, a LG čita sporije (jer ima riplock), ali vrlo pouzdano. Tvoj snimač inače ima dobru korekciju grešaka pri čitanju, pa ako je posve ispravan ne bi trebao imati toliko problema.
Kad kažeš da svi DVD-i zezaju, radi li se o različitim medijima snimljenima različitim snimačima? Ovaj Aopen mi nedavno nije htio čitati niti jedan od 5-6 Ritek G05 medija snimljenih Pioneerom 108, ali i dalje čita većinu medija (pod uvjetom da su dobro snimljeni). I jesu li ti mediji posve čitljivi u nekom drugom optičkom pogonu?
__________________



KANTA: Fractal Design Core 3000 - AMD Ryzen 7 5800X (w. Dark Rock 4) - Asus TUF Gaming B550 Plus - Sapphire RX570 ITX 4GB - 2×16GB Corsair Vengeance LPX DDR4@3600 CL16 - Corsair TX550M - Samsung 980 Pro M2 1 TB - Samsung 970 EVO Plus M2 2 TB - 2*WD Red Plus 4TB (WD40EFZX) - Monitor Dell S2721DGFA - Logitech G602 miš + Logitech Media 600 tipkovnica - Altec Lansing 221 zvučnici

igorba je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.02.2007., 14:19   #11
hmmm
Premium
Moj komp
 
hmmm's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: ???
Postovi: 370
s drugim przilicama nisam jos probavao ali budem. inace kada se radi npr o filmu, mogu ga pogledati bez greske sa dvd-a ali kad krenem c/p posustane uvjek
hmmm je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2007., 15:18   #12
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,415
Probaj kod kopiranja isključiti 'On the fly'
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2007., 17:27   #13
igorba
Moderator
Moj komp
 
igorba's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Đakovo
Postovi: 1,817
@coconut - Mislim da je ripao na disk, a ne presnimavao s diska na disk tako da u tom slučaju "on-the-fly" nije čimbenik.

Vjerojatno se optika zaprljala ili laser više ne može podnijeti velike brzine čitanja. Probaj s Nero CD-DVD Speedom napraviti Transfer Rate test (stisneš F2), ali prije toga u File -> Options -> Standard tests podesi brzinu čitanja na recimo 8x (selected -> 8x). Prža će tada koristiti značajno sporiju brzinu čitanja, pa ako uspije onda se vjerojatno više ne može nositi s većim brzinama.
__________________



KANTA: Fractal Design Core 3000 - AMD Ryzen 7 5800X (w. Dark Rock 4) - Asus TUF Gaming B550 Plus - Sapphire RX570 ITX 4GB - 2×16GB Corsair Vengeance LPX DDR4@3600 CL16 - Corsair TX550M - Samsung 980 Pro M2 1 TB - Samsung 970 EVO Plus M2 2 TB - 2*WD Red Plus 4TB (WD40EFZX) - Monitor Dell S2721DGFA - Logitech G602 miš + Logitech Media 600 tipkovnica - Altec Lansing 221 zvučnici

igorba je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na