Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > RETRO hardware i software
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.12.2022., 19:44   #7891
Roy
15/JG52
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 731
Ja sam bio jako dobar pa mi je ispod jelke došla još jedna Voodoo2/8 i Creative zvučnici
Roy je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2022., 20:11   #7892
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,652
Totalno u duhu teme i vremena 😀
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 27.12.2022., 14:44   #7893
D00D
Premium
 
Datum registracije: Jun 2020
Lokacija: Zg
Postovi: 225
Citiraj:
Autor Roy Pregled postova
Je li normalno da i lijevi i desni imaju buttons? Nisam upoznat s Creative modelima ali imam ti jedan bez kontrola (lijevi, sekundarni, kak god ga zelis zvat), znaci Creative zvucnik s kablom koji treba ici u nesto, mozda je par jednom od tvojih pa ak zelis nosi.
D00D je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2022., 14:57   #7894
Roy
15/JG52
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 731
Citiraj:
Autor D00D Pregled postova
Je li normalno da i lijevi i desni imaju buttons? Nisam upoznat s Creative modelima ali imam ti jedan bez kontrola (lijevi, sekundarni, kak god ga zelis zvat), znaci Creative zvucnik s kablom koji treba ici u nesto, mozda je par jednom od tvojih pa ak zelis nosi.

SBS38, koliko vidim oba su sa gumbekima



Roy je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2022., 15:14   #7895
D00D
Premium
 
Datum registracije: Jun 2020
Lokacija: Zg
Postovi: 225
Ok, onda nemam pojma kojem loncu je onaj moj zvucnik poklopac.
D00D je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2022., 17:40   #7896
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,179
Ja sam imao kao klinac skoro identicne ali sa kontrolama za oba na desnom tako da nije nemoguce
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2022., 18:12   #7897
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Vidim da je ovo više pitanje za HiFi/audio temu nego za kompjutorsku, pa budem objasnio... "Kontrole" su zapravo pojačalo, i takvi se zvučnici zovu "aktivni".

Da, obično je pravilo da jedna kutija ima pojačalo, i da onda iz njega idu kabeli ili konektori u druge. Bilo da je woofer ili drugi, lijevi kanal (iz nekog razloga obično je desni pojačalo, iako ovo nije pravilo).

Tako da vidjeti OBA zvučnika sa pojačalom fakat je čudno, i postavlja se pitanje kako se to čudo spaja na stereo izlaz ... da li traži dva priključka ili nekakav "Y" splitter? A ako i traži, spajanje dvije takve kutije na stereo izlaz bi samo napravilo dva MONO zvučnika koji kombiniraju lijevi i desni kanal zajedno. Ali sad kad sam to rekao, ne - nije greška u pitanju. Svojevremeno je mislim Clint (LGR) recenzirao takve, iste - koji su također imali kontrole na obje kutije.

U svakom slučaju je raritet u pitanju...

Edit
Ne, nije taj video na kojeg sam mislio ali sam tražeći njega naišao na drugi ... također LGR.

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 27.12.2022. u 18:42.
  Reply With Quote
Staro 27.12.2022., 19:42   #7898
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,179
Pa mislim da nije to neka nuklearna fizika, umjesto jednog ampa imas 2 i svaki zvucnik busta svoj signal independent preko svog pojacala. Ali da nema bas previse smisla niti je (sto je proizvođacima najbitnije) cost efficient definitivno nije, tako da full zanimljive su te "duple" verzije
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2022., 21:42   #7899
Miki9
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2021
Lokacija: Zagreb
Postovi: 259
Može bit cost efficient jer je samo jedan kalup za plastično to kućište, no dugoročno nije isplativo ako ima dodatne sklopove unutra.

Trekkie, apropo tvog, pomalo iznenadnog odustajanja, razumijem da katkad se dođe do zasićenja i treba si uzet koju godinu da se čovjek malo odmori od hobbya, bilokakav on bio.
Miki9 je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2022., 21:58   #7900
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,652
Nema odustajanja, taman da ide na w7 retro mašinu 😀
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 27.12.2022., 22:32   #7901
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,004
Odite u klinac Ja sam još uvijek na W7 kada nisam u Linuxu
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2022., 00:01   #7902
D00D
Premium
 
Datum registracije: Jun 2020
Lokacija: Zg
Postovi: 225
Bio na 7 do prije godinu i pol. A onda sam htio igrat Delores...
D00D je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2022., 00:16   #7903
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Miki9 Pregled postova
Trekkie, apropo tvog, pomalo iznenadnog odustajanja, razumijem da katkad se dođe do zasićenja i treba si uzet koju godinu da se čovjek malo odmori od hobbya, bilokakav on bio.
Pa i nije baš "iznenadno", ovo sam najavio još prije godinu dana, i onda se nekako opet vratio natrag, malo po malo

Ali sad kad sam to rekao, moram priznati da me koštalo ... da budem potpuno iskren, imao sam više štete nego koristi od ovog hobija, i počinje mi ozbiljno zadavati glavobolju i stres, što je upravo ono od čega sam bježao kad sam se počeo time baviti. Zato se ovaj put i uistinu povlačim, iako ostavljam mogućnost da danas-sutra složim još neki (ili presložim, popravim) Adison konfu ako mi se za to pruži prilika.

U stvari, ispostavilo se da i nisam jedini fan Adisona ovdje na forumu, pa ako kolega odluči javno istupiti bude nas bilo više "opsjednutim" Adi kućištima, BTC tipkovnicama i CD-ROM pogonima Evo, baš sam danas pripremio i "stručnu literaturu" za kolegu da može uživati. Tko zna, možda ga ovo potakne i na novu Adison avanturu ovdje na forumu


Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Odite u klinac Ja sam još uvijek na W7 kada nisam u Linuxu
Citiraj:
Autor D00D Pregled postova
Bio na 7 do prije godinu i pol. A onda sam htio igrat Delores...
Win 7 ovdje, i ne planiram ikad više nadograđivati. Probao sam Win10 i mogu samo reći "katastrofa", žalosno na što je Windows pao kroz godine evolucije. Ali ovo je samo moje osobno mišljenje - naravno da ne očekujem da drugi misle isto

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 28.12.2022. u 01:23.
  Reply With Quote
Staro 28.12.2022., 08:45   #7904
blackshtef
Premium
Moj komp
 
blackshtef's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 104
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
U stvari, ispostavilo se da i nisam jedini fan Adisona ovdje na forumu, pa ako kolega odluči javno istupiti bude nas bilo više "opsjednutim" Adi kućištima, BTC tipkovnicama i CD-ROM pogonima Evo, baš sam danas pripremio i "stručnu literaturu" za kolegu da može uživati. Tko zna, možda ga ovo potakne i na novu Adison avanturu ovdje na forumu
It is I
Adison je bio moj prvi komp, tamo negdje kupljen krajem 1998. i baš me iznenadilo koliko ih je danas nemoguće naći.

Zato se budem i sam okušao u ovoke, nisam ni sam 100% siguran još što bih napravio - neku retro mašinu, sleepera ili nešto treće, ali bude nešto ispalo.


Kako bude bio neki napredak, tako ću tu javljati, jer eto, živjela HR informatička era od '98. na dalje
blackshtef je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2022., 09:11   #7905
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 1,010
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Tako da vidjeti OBA zvučnika sa pojačalom fakat je čudno, i postavlja se pitanje kako se to čudo spaja na stereo izlaz ... da li traži dva priključka ili nekakav "Y" splitter? A ako i traži, spajanje dvije takve kutije na stereo izlaz bi samo napravilo dva MONO zvučnika koji kombiniraju lijevi i desni kanal zajedno.

Dobiješ stereo. Samo je jedan ulazni 3.5mm konektor. Samo se malo razlikuje od uobičajene izvedbe. Uobičajeno je da line level signal sa PCa ide u jedan zvučnik, tamo se pojača za oba kanala i onda u drugi zvučnik ide samo taj pojačani signal. Tako je drugi zvučnik potpuna pasiva.
Ovdje line level signal ide u jedan zvučnik, tu se pojačava samo njegov kanal, a u drugi zvučnik se šalje i dalje line level (od drugog kanala) kojeg onda pojačava to drugo pojačalo.
Ovdje se vidi par detalja kao je Creative to zakomplicirao
https://www.ebay.com/itm/325429776454
Night je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2022., 13:58   #7906
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor blackshtef Pregled postova
It is I
Adison je bio moj prvi komp, tamo negdje kupljen krajem 1998. i baš me iznenadilo koliko ih je danas nemoguće naći.

Zato se budem i sam okušao u ovoke, nisam ni sam 100% siguran još što bih napravio - neku retro mašinu, sleepera ili nešto treće, ali bude nešto ispalo.


Kako bude bio neki napredak, tako ću tu javljati, jer eto, živjela HR informatička era od '98. na dalje
Hehe, daj im malo vremena da se priberu od šoka, pa možda dobiješ odgovor

Citiraj:
Autor Night Pregled postova
Dobiješ stereo. Samo je jedan ulazni 3.5mm konektor. Samo se malo razlikuje od uobičajene izvedbe. Uobičajeno je da line level signal sa PCa ide u jedan zvučnik, tamo se pojača za oba kanala i onda u drugi zvučnik ide samo taj pojačani signal. Tako je drugi zvučnik potpuna pasiva.
Ovdje line level signal ide u jedan zvučnik, tu se pojačava samo njegov kanal, a u drugi zvučnik se šalje i dalje line level (od drugog kanala) kojeg onda pojačava to drugo pojačalo.
Ovdje se vidi par detalja kao je Creative to zakomplicirao
https://www.ebay.com/itm/325429776454
Aha, znači ipak nisu dva ista, potpuno jednaka? Išao sam pod pretpostavkom da su oba zvučnika jednaka, i ida oba imaju stereo kabel za spajanje na Line-Out. U kojem bi slučaju trebao dva priključka ili Y adapter, a i samim time dobio dva mono zvučnika.

Ovo je fakat bizarano... Volio bih znati zašto su ovo išli raditi, jer ih je vjerojatno koštalo više nego da su stavili pojačalo u jednu kutiju, a gotovo pa sigurno mogu reći da nije zbog dobrog zvuka jer ovakvi zvučnici ne mogu zvučati fenomenalno ni da im život o tome ovisi
  Reply With Quote
Staro 28.12.2022., 14:16   #7907
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
kad ste već u zvučnicima, evo nešto s čim se ja već 20 godina družim na poslu:

segregator je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2022., 21:57   #7908
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Možda sam već o ovome pisao ovdje u temi, fakat se više ne sjećam ... a i nije toliko "star" hardver za kojim se slinilo, ali budem svejedno ovdje stavio.

Danas sam nakon 5 godina promijenio Genius NetScroll 200 miša kojeg koristim na kompu za svaki dan. Kupio sam ih negdje 2015. godine više komada (za puno kompova odjednom, po 35kn), mislim da ih je originalno bilo 4 komada ali kako su se trošili i prljali jedan je nažalost završio na otpadu pa sam ostao na "samo" 4.

U međuvremenu je jedna konfa promijenila periferije, pa sam tog jednog prebacio na drugo mjesto a i našao sam na Njuški da netko prodaje skoro pa nove NetScroll 200 po cijeni od 50kn, pa sam si kupio jednog da nadomjestim onog uništenog. Sam miš je "jeftinjara", niš posebno ali dobili su me sa visokom preciznosti i dobrim ležanjem u ruci, probao sam više Genius modela i različitih proizvođača, ali se iz nekog razloga uvijek vratio na NetScroll 200.


Nažalost 200-tka se više ne može kupiti nova, a ovi stari se počinju trošiti pa sam ih odlučio servisirati koliko mogu i vraćati natrag u upotrebu - ne bi me uopće iznenadilo da danas-sutra krenem lemiti nove prekidače/tipke, a samu plastiku tu i tamo operem u perilici i sastavim natrag.

Inače, dolazili su u dvije verzije, optički i laserski. Imam 3 optička (trenutno u upotrebi), i jedan laserski, kojeg sam danas skinuo i kojem treba generalka. Iako u pravilu i dalje radi, ali mu bude trebalo čišćenje i/ili zamjena kontakata. Najveći problem su definitivno ovi gumeni kotačići koji se s vremenom raspadnu, pa doslovce otpadaju komadići gume iako mi ovo ne predstavlja veći problem jer scrollanje i dalje radi.
  Reply With Quote
Staro 29.12.2022., 22:06   #7909
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,023
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Najveći problem su definitivno ovi gumeni kotačići koji se s vremenom raspadnu, pa doslovce otpadaju komadići gume iako mi ovo ne predstavlja veći problem jer scrollanje i dalje radi.


ti baš voliš te miševe
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2022., 22:57   #7910
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor SPLiFF Pregled postova


ti baš voliš te miševe
Tko bi rekao... A nisu BTC ni Adison!

Ali šalu na stranu, isplatili su se do zadnje lipe! Ovi optički su koštali po 35kn/kom, dok je laserski bio nešto malo skuplji ali još uvijek jeftiniji od većine drugih. Barem u ono vrijeme, nisam siguran kako se danas kreću cijene.

Prošao sam puno miševa kroz godine, od onih prastarih sa kuglicom do novijih i bežićnih sa punjačem ali obično bi to trajalo godinu-dvije, maksimalno tri prije nego što bi završilo na otpadu dok ovi nastavljaju raditi. A sad sam se nekako već naviknuo na njih, i dobro mi leže, pa ih koristim posvuda - od Win98 Adison konfe, Core2 Quad-a pa do i5-ice koja mi upravo radi i na kojoj ovo pišem.

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 29.12.2022. u 23:08.
  Reply With Quote
Staro 30.12.2022., 00:24   #7911
Miki9
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2021
Lokacija: Zagreb
Postovi: 259
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Odite u klinac Ja sam još uvijek na W7 kada nisam u Linuxu
Windows 7 veliš ?


Miki9 je offline   Reply With Quote
Staro 30.12.2022., 01:53   #7912
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Pfft, showoff...
  Reply With Quote
Staro 30.12.2022., 12:36   #7913
NoNic2
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: zadar
Postovi: 50
Windows XP i windows 7 su zadnji pravi Microsoft-ovi operativni sustavi, još uvjek se sječam kad sam tek prešao na Win10, prvo što sam pomislio je bilo "hej, pa gdje se ovdje može izključiti automatic update".
NoNic2 je offline   Reply With Quote
Staro 30.12.2022., 23:15   #7914
Miki9
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2021
Lokacija: Zagreb
Postovi: 259
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Pfft, showoff...
Hahaha, disiii brateee

XP FOR LIFE
Miki9 je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2022., 00:31   #7915
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,537
Stigli mi danas zadnji procesori za moju kolekciju...

- intel 486SX/16 - nemoguce za naci, jako jako rijedak procesor, samo Packard Bell je to ugradjivao koliko sam shvatio
- PowerPC 601/90MHz
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2022., 02:36   #7916
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Miki9 Pregled postova
Hahaha, disiii brateee

XP FOR LIFE
Svatko tko i malo drži do sebe ima na konfi XP instalaciju

Ali ozbiljno, imam dual-boot opciju sa Win7 & XPom. U stvari, imam zasebni WD hard od 320GB samo za WinXP, dok W7 držim na SSDu. Najbolja su mi ona upozorenja kad se zaredaju "vi ste u opasnosti, vaša privatnost je kompromitirana, odmah kupite Win10" i tome slično. XP radi baš poput sedmice i nema nikakvih problema osim limitacije 32-bitnog sustava, pa prepoznaje samo dio memorije (mislim 8GB od 16 koliko imam ukupno)

U stvari, SVI driveri rade bez problema. Počevši od GTX760 pa do zvuka, pa i WiFi adaptera kojeg sam nedavno kupio, baš sve!
  Reply With Quote
Staro 31.12.2022., 03:03   #7917
Miki9
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2021
Lokacija: Zagreb
Postovi: 259
Nažalost, u zadnje 2,3 godine su na xpu sve veći problemi sa (firefox) browserom (jer nisu updateani), i raste broj stranica koje ne funkcioniraju,
recimo neki dan hoću uć u ebay, jebe me kao pošalji sms s kodom, davežu nije dosta username i pass očito, i ne želi mi jednostavno kliknut na send button, ko da ne postoji.
A prije par tjedana je radilo !

Tražio sam neke alternativne browsere koji su možda na višem levelu kompatibilnosti, no bez konkretnog rezultata :-(
Miki9 je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2022., 17:23   #7918
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,537
Citiraj:
Autor Miki9 Pregled postova
Nažalost, u zadnje 2,3 godine su na xpu sve veći problemi sa (firefox) browserom (jer nisu updateani), i raste broj stranica koje ne funkcioniraju,
recimo neki dan hoću uć u ebay, jebe me kao pošalji sms s kodom, davežu nije dosta username i pass očito, i ne želi mi jednostavno kliknut na send button, ko da ne postoji.
A prije par tjedana je radilo !

Tražio sam neke alternativne browsere koji su možda na višem levelu kompatibilnosti, no bez konkretnog rezultata :-(
Si probao Waterfox browser na XPu?

https://classic.waterfox.net
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2022., 20:48   #7919
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,004
Hehe, Miki9 & Trekkie

Imam dva stara laptopa sa XP-om. Povremeno ih upalim. Na jednome igram UT99
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2022., 21:12   #7920
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,285
Problem je vjv u isteku root CA certifikata te TLS verziji. I dok bi nove certove još mogao uvaliti, ovo drugo nejde bez nove verzije softwera.
stef je online   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na