Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.11.2021., 21:26   #3091
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
DS1621+ nema 10Gbit mreznu ali kolega je predlozio DS1621xs+ (Ovo xs je bitno jer to je drugi uredjaj u istom kucistu, Xenon umesto ryzen CPUa i 10Gbit mrezna dodana)
ALI i cijena je paprena za xs+ .

Plus pazi ako se odlucis za xs model oni ne podrzavaju Synology Hybrid RAID (SHR) nego samo standardne RAID opcije 0,1,5,6.... tako da "moras" imati iste velicine diskova ako zelis iskorisitit sav kapacitet volumea.

https://nascompares.com/2020/10/16/s...as-comparison/
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2021., 21:56   #3092
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
DS1621+ nema 10Gbit mreznu ali kolega je predlozio DS1621xs+ (Ovo xs je bitno jer to je drugi uredjaj u istom kucistu, Xenon umesto ryzen CPUa i 10Gbit mrezna dodana)
ALI i cijena je paprena za xs+ .

Plus pazi ako se odlucis za xs model oni ne podrzavaju Synology Hybrid RAID (SHR) nego samo standardne RAID opcije 0,1,5,6.... tako da "moras" imati iste velicine diskova ako zelis iskorisitit sav kapacitet volumea.

https://nascompares.com/2020/10/16/s...as-comparison/
Da proguglao sam. Ima za 300€ 10GE kartica.
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2021., 00:50   #3093
flajpan
.....
Moj komp
 
flajpan's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Zagreb, Centar
Postovi: 1,787
Citiraj:
Autor markecSMB Pregled postova
Da proguglao sam. Ima za 300€ 10GE kartica.
Ima i Synology E10G18-T1 za 140€.

Poslano sa mog MI 9 koristeći Tapatalk
flajpan je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2021., 23:58   #3094
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,703
Može netko tko duže koristi Backblaze podijeliti kako je podesio backup rotation policy između Hyper Backupa i Backblazea?

U Backblaze bucketu je moguće podesiti lifecycle rules.
U Hyper Backupu je moguće podesiti backup rotation koji može ići i do unazad x godina.

Ako stavim da je lifecycle bucketa 30 dana, a u HB-u podesim da čuva zadnjih 60 dana/backupova, hoće li mi Backblaze overrideati HB postavku i iz bucketa brisati sve starije od 30 dana ili? Ako bi recimo htio da mi HB u potpunosti upravlja backupovima, trebam li onda u bucketu dozvoliti da čuva sve verzije fajlova?
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2021., 12:57   #3095
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
Citiraj:
Autor pogi Pregled postova
Nabavio sam si i upogonio NAS kod kuće. Riječ je o Synology DS216play.

E sad jedno pitanje, koje nisam uspio googlanjem prokljuviti kako i što.

Dakle želim pristup pojedinim slikama i video materijalima baš preko interneta. Za slike koristim Synology Photos na DSM7 i mobilnu aplikaciju na iPhoneu. I to radi ok preko Quick Connect servera od Synologyja. Međutim problem je sa video zapisima.

Aplikacija na DSM7 je Video Station i DS Video na iPhoneu. E sad, DSM7 servisi koriste port 5000 (HTTP) i 5001 (HTTPS) za Video Station preko kojed ide reprodukcija video materijala. Kako i ta konekcija na internetu ide preko QuickConnect Synology servera sama aplikacija na iPhoneu kaže:

"spajate se na vaš NAS putem QuickConnecta i to utječe negativno na performanse, pa vam preporučamo da zbog boljih performansi na svom routeru odredite port forwarding"

Isto tako, reprodukcija mi ne radi preko HTTPS, nego samo preko HTTP porta i help isto spominje port forwarding
https://ibb.co/jJZX8MF

Ako može netko pomoći ili uputiti dalje. Kućna mreža je jedno, a ovo mi je nešto sasvim novo.

PC i NAS mi imaju statičke IP adrese u mojoj kućnoj mreži (ako to nešto znači)



Koji točno problem imaš? Ova poruka je generička, i samo upozorava korisnika da ne pristupaš servisu iz interne mreže, nego preko interneta, te da ćeš imati nešto lošije korisničko iskustvo. Ali stvar i dalje funkcionira, evo ja sam preko DS Videa i quickconnecta (https uključen) pokrenuo neku seriju i radi to bez beda.
Naravno, treba uzeti u obzir da HD (4k ili 4k HDR) materijali cuclaju dosta prometa i neće to baš funkcionirati savršeno, naravno, uzevši u obzir brzinu tvojeg interneta (ovdje je bitan upload).


Uglavnom, nemaš potrebe raditi port forwarding, moraš se igrati sa ddnsom, a quickconnect je ista stvar i još se ne moraš zezati s time.


Port forwarding i ddns mora koristiti ekipa koji imaju Xpenology doma, pa nemreju registrirati uređaje prek Synology servisa.
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2021., 13:17   #3096
pogi
aka Mali Mirko
Moj komp
 
pogi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3,018
Citiraj:
Autor m4dm4n Pregled postova
Koji točno problem imaš? Ova poruka je generička, i samo upozorava korisnika da ne pristupaš servisu iz interne mreže, nego preko interneta, te da ćeš imati nešto lošije korisničko iskustvo. Ali stvar i dalje funkcionira, evo ja sam preko DS Videa i quickconnecta (https uključen) pokrenuo neku seriju i radi to bez beda.
Naravno, treba uzeti u obzir da HD (4k ili 4k HDR) materijali cuclaju dosta prometa i neće to baš funkcionirati savršeno, naravno, uzevši u obzir brzinu tvojeg interneta (ovdje je bitan upload).


Uglavnom, nemaš potrebe raditi port forwarding, moraš se igrati sa ddnsom, a quickconnect je ista stvar i još se ne moraš zezati s time.


Port forwarding i ddns mora koristiti ekipa koji imaju Xpenology doma, pa nemreju registrirati uređaje prek Synology servisa.
E ali stvar je u tome da mi ne prođe uopće login.

A da bude još bolje ponekad prođe a ponekad ne. Da, idem preko quick connecta od Synologyija.

I ja koristim DS video ili čak još jednostavnije DS File, i nakon par sekundi reprodukcija radi bez problema. Ali ne prođe login uvijek.

još ću provjeriti ove upute
https://mariushosting.com/why-cant-i...-quickconnect/

BTW novi NAS nabavljen i upogonjen?
pogi je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2021., 15:01   #3097
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
Citiraj:
Autor pogi Pregled postova
E ali stvar je u tome da mi ne prođe uopće login.

A da bude još bolje ponekad prođe a ponekad ne. Da, idem preko quick connecta od Synologyija.

I ja koristim DS video ili čak još jednostavnije DS File, i nakon par sekundi reprodukcija radi bez problema. Ali ne prođe login uvijek.

još ću provjeriti ove upute
https://mariushosting.com/why-cant-i...-quickconnect/

BTW novi NAS nabavljen i upogonjen?



Hmm, ovdje je stvar da ti to u principu funkcionira, ali je nestabilno, sad je samo pitanje je li do internet veze, ili samog quickconnect sustava. Iako ja sa ovim drugim nisam imao neke probleme. Jedino sam imao problem, ali to je bilo i do lokalne povezanosti, jer je đubrence nakon DSM7 upgradea išao indeksirati sve fotografije na disku, i to je ga je zakucalo za slijedećih 4 dana. Kad se smirio, sve je i dalje bilo ok. Iako da budem iskren, nemam neku tendenciju korištenja DS Videa na mobu, odnosno općenito gledanja video materijala na mobu.



Danas stigao DS720+, podaci migrirani i slažem sitnice.
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2021., 15:31   #3098
pogi
aka Mali Mirko
Moj komp
 
pogi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3,018
Citiraj:
Autor m4dm4n Pregled postova
Danas stigao DS720+, podaci migrirani i slažem sitnice.
Hotswap, btrfs, 64bit 4 core CPU, expanding mogućnosti sa DX517...

Nice. Čujemo se za 5-6 godina!
pogi je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2021., 15:33   #3099
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor pogi Pregled postova
Hotswap, btrfs, 64bit 4 core CPU, expanding mogućnosti sa DX517...

Nice. Čujemo se za 5-6 godina!
Ali i dosta novaca za 2-bay rješenje
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2021., 17:54   #3100
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
Citiraj:
Autor pogi Pregled postova
Hotswap, btrfs, 64bit 4 core CPU, expanding mogućnosti sa DX517...

Nice. Čujemo se za 5-6 godina!

Od svih tih stvari kaj si nabrojao, jedino je CPU interesantan (iako nije to neka mrcina od cpua). Hotswap je za kućne potrebe onak, overkill, osim ak nemaš potrebu konstantno mijenjati diskove, il kaj već.
Btrfs mi se ne da stavljati, dosad je bio ext4, nek i ostane.
DX517 košta prek 4000kn, bolje uložiti u startu onda u nešto što je multidiskovno.


Neka, meni je za dockere, VMM testiranje (iako znam da to neću koristiti standardno) i neke bizdarije.
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2021., 19:05   #3101
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
Citiraj:
Autor m4dm4n Pregled postova
Btrfs mi se ne da stavljati, dosad je bio ext4, nek i ostane.
Trebo bi razmisliti o njemu ako ti NAS dozvoljava (jer nemogu svi CPUovi/NASevi) jer prednosti su zanimljive, pogotovo snapshots.

https://www.youtube.com/watch?v=p4ovJHNq9v4
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2021., 19:40   #3102
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Trebo bi razmisliti o njemu ako ti NAS dozvoljava (jer nemogu svi CPUovi/NASevi) jer prednosti su zanimljive, pogotovo snapshots.

https://www.youtube.com/watch?v=p4ovJHNq9v4
Ma jasne su mi prednosti, za btrfs si još razmišljam koliko sam lijen preseljavati podatke na drugi disk, formatirati i vraćati nazad. Trenutno, jako. Sutra? Vidjet ćemo.

P.s. znam za tog lika, pratim hrpu synology likova, taj mi je jedan od antipatičnijih likova, hipster na ntu. 😁
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2021., 19:43   #3103
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
Citiraj:
Autor m4dm4n Pregled postova
Ma jasne su mi prednosti, za btrfs si još razmišljam koliko sam lijen preseljavati podatke na drugi disk, formatirati i vraćati nazad. Trenutno, jako. Sutra? Vidjet ćemo.

P.s. znam za tog lika, pratim hrpu synology likova, taj mi je jedan od antipatičnijih likova, hipster na ntu. 😁
Taj Rex mi je jos i OK (premda mu je prica/govor ravna crta bez ikakvih naglasaka - dinamike).
Mmene vise nervira onaj "NAScompares" lik, Frflja, prebrzo govori i svaki video je 3x duzi neg bi trebao biti jer nabraja nepotrebne stvari i ode nasiroko i nadugacko i svako malo van teme videa .
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2021., 19:58   #3104
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,703
Kad sam prvi put krenuo guglati o NAS-ovima, mislio sam za Rexa da je u pitanju neka zajebancija. Trebalo mi je 5-6 videa da provarim taj naglasak, ali realno, tip je sažet i dobro to prenese. NASCompare mi je kooooma, da ne spominjem skoro pa dnevno izbacivanje polusatnih videa. WunderTech mi je, iako mali kanal, sadržajno odličan i prvi izbor ako nešto tražim. Uz vrlooo kratke videe, ima i web instrukcije koje se redovito updejtaju. I nema selfi kameru u kutu pa me žena ne pita "tko ti je taj tip kojeg stalno gledaš"... fml!
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2021., 21:41   #3105
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
Je, slažem se , i nas compares je realno naporan.
Ja ću kroz par mjeseci nadam se nabaviti rs3621xs+ i ds1621+ par komada pa možda i ja otvorim jubitubi kanal. Trebam još samo havajku nabaviti, neke kul očalonke i na konju sam.
Nagovorili ste me , prešao na btrfs i sad vraćam backup.
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2021., 21:51   #3106
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
Nego kad smo kod tih jacih modela jeste vidli sta Synology radi sa svojim rebrandiranim preskupim Toshiba HDDovima kojih BTW ni nema za nabaavit (za odma) kad trebas ako i zanemarimo prekupu cijenu po TB.
Sad su vec spustili to i u DS2422+ pa je kompatibilan samo sa jednim zastarjelim WDom od 4TB i ostalo samo Synology HAT 5300 i SAT 5200 serije diskova .

Ono nemos korisitit Seagate, WD, HGST, Toshiba, Samsung.... diskove, odjednom nista vise nije kompatibilno. Do sad su forasli Ironwolf i IronWolfPRO kao super (cak i ugradili dodatne funkcije u DSM za IronWolf diskove) i sa dodjednom ni Ironwolf nije kompatibilan.
Do nedavno je bilo samo na 2020/2021 RS serijama (i to ne svima, recimo RS1221+ kompatbilina sa svime a RD2421+ nije) a sad to namjerno lockanje spusta i na DS serije .

Ako tako nastave otjerat ce sve Small bussines kupce za koju godinu.
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2021., 22:40   #3107
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Nego kad smo kod tih jacih modela jeste vidli sta Synology radi sa svojim rebrandiranim preskupim Toshiba HDDovima kojih BTW ni nema za nabaavit (za odma) kad trebas ako i zanemarimo prekupu cijenu po TB.
Sad su vec spustili to i u DS2422+ pa je kompatibilan samo sa jednim zastarjelim WDom od 4TB i ostalo samo Synology HAT 5300 i SAT 5200 serije diskova .

Ono nemos korisitit Seagate, WD, HGST, Toshiba, Samsung.... diskove, odjednom nista vise nije kompatibilno. Do sad su forasli Ironwolf i IronWolfPRO kao super (cak i ugradili dodatne funkcije u DSM za IronWolf diskove) i sa dodjednom ni Ironwolf nije kompatibilan.
Do nedavno je bilo samo na 2020/2021 RS serijama (i to ne svima, recimo RS1221+ kompatbilina sa svime a RD2421+ nije) a sad to namjerno lockanje spusta i na DS serije .

Ako tako nastave otjerat ce sve Small bussines kupce za koju godinu.

Da, to su krenuli sa "enterprise" RS serijom, počevši sa memorijom, pa nastavili dalje sa diskovima. Ne znam dal je sa diskovima isto, ali ona glupost u notifikacijama nakon svakog reboota je presmiješna.
Htjeli bi ući u enterprise, a poslovni model u tom svijetu im je presmiješan.
Danas ubacivao ssd za cache, i on meni veli da nije official. Ma ajde...


Evo primjer:


https://www.youtube.com/watch?v=M9o3MzBYcxo


Iako je lik uzeo sa ebaya, Synology umjesto da se ispriča što su uređaji sa serijskom greškom ponovno završili na tržištu i barem poprave uređaj za 0kn, ako već neće zamijeniti za novi, oni ga ignoriraju i prave se pametni.
Ovako se ne ponaša u tom svijetu ako želiš biti igrač.
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2021., 23:58   #3108
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
Da isto je, diskovi javljaju da su nekompatibilni i jos gore neke funkcije se nemogu koristiti/nerade ako stavis disk koji nije na listi, po RS1221+ vs RS2421+ se totalno vidi da je to namjerno softwerski odradjeno jer to su dva ista uredjaja (AMD 1500b, RAM, ploca sve) osim sto 2412+ ima 4 Drive baya vise. Kod diskova koji nisu kompatibilni nece ni voluem da kreira.

A da bi parodija bila vece, AKO prebacis svoje diskove iz nekog starijeg uredjaja sve zajedno sa sistemom i samo napravis migraciju onda volume radi .
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB

Zadnje izmijenjeno od: Lewis. 02.12.2021. u 09:39.
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2021., 01:09   #3109
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Da istoje, diskovi javljaju da su nekompatibilni i jos gore neke funkcije se nemogu koristiti/nerade ako stavis disk koji nije na listi, po RS1221+ vs RS2421+ se totalno vidi da je to namjerno softwerski odradjeno jer to su dva ista uredjaja (AMD 1500b, RAM, ploca sve) osim sto 2412+ ima 4 Drive baya vise. Kod diskova koji nisu kompatibilni nece ni voluem da kreira.

A da bi parodija bila vece, AKO prebacis svoje diskove iz nekog starijeg uredjaja sve zajedno sa sistemom i samo napravis migraciju onda volume radi .
Grejt, znači cijene vjerne kupce .
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2021., 17:13   #3110
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
Synology Photos app je smeće, ukratko. Nemoj se nadati nečemu dobrom, pogotovo nakon google photos.
Preporučujem ti da na Synologiju digneš Photonix u dockeru i to vrtiš, to je dobra zamjena za Google photos.
Treba imati na umu da podržava samo slike, ne i videa (barem ne još).



Jel imaš kakve upute kako točno podići Photonix u dockeru, neki preduvjeti i konfiguracije, jerbo default ne radi?
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2021., 23:58   #3111
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
eto, stigo meni iz protisa syno 218 i 2x 4TB
koji format birat, shr ili raid1 ?
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2021., 00:02   #3112
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
Na dva diska tak svjedno jer nemozes imati prendosti SHRa (mixanje raznih velicina bez gubitka kapaciteta volumea) tako da mozda i bolje cisti RAID1 jer je on nesto brzi od SHRa.
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2021., 00:04   #3113
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
pa znam, al šta ako rokne koji disk u budučnosti
jel na raid1 bude išao druga marka, možda kapacitet razlika
ili če trebat potpuno isti ?
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2021., 00:20   #3114
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
ajde ako može mali hint
koji program radi bekap unutar samog synology, da sad ne ne googlam mnogo


napravio sam par usera
za bekap, i samo bekap ima pristup tom folder
za data arhivu sam napravio drugi acc i on ima samo taj folder da vidi
i sad bi udario još jedan folder koji nitko neče moči preko SMB otvarat, gdje če se bekapirat taj DATA folder, u slučaju crypto šita


jel ideja na dobrom putu ili sam nešto propustio ?
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2021., 09:07   #3115
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,703
Ukljuci si snapshots za kriticne foldere (ili sve), preduvjet je da koristis btrfs umjesto ext4 file systema. To ti je prva osnovna tocka. U vecini slucajeva, da ti prdne cijeli backup ili se nesto corrupta, vrlo lako se vratis na jucerasnje stanje.

Hyper backup radi pravi backup, bilo lokalno na nas/usb bilo na cloud. Makar topla preporuka je da takav bitniji backup radis off site na cloud ili drugi nas.

Raid i snapshoti nisu pravi backup na kojeg bi trebao racunati danas-sutra da se nesto desi.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2021., 09:44   #3116
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
Ako ti crkne jedan disk mozes ga mjenjat sa drugim koji je 4TB ili vise ali neces inati vise prostora na volumeu od tih 4TB ni da ubacis 10TB jer je prvi manji.

Sto se tice snapshota i ostaloga mislim da taj model to nemoze jer je to Realtek CPU i na njemu nije podrzan BRTFS nego samo ext4.
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2021., 10:43   #3117
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
stavio ja Macrium Reflect free
neka ronda


al samo bi htio da si nas interno radi bekap jednog foldera u nas-u, kako sam gore napisao
Ako uleti cypto, al neče gdje nema user/pass za folder u nasu
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2021., 10:46   #3118
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,703
Kod SHR-a mijenja disk po disk, a kada jednog dana promjeni i drugi disk, volume mu se automatski poveca. Ne znam je li i kod RAID1 tako jednostavan proces ili zahtjeva dodatni korak za povecanje volumea. Ipak je to samo 2-bay NAS, nema tu puno pameti. Vjerojatno, ako i postoje neke razlike, to je par koraka vise u samom procesu.

DS218 za divno cudo ima snapshot/btrfs podrsku, i mene je iznenadilo jer sam ocekivao da to ide uz Intel CPU i plus modele... Intel je doduse preduvjet za Docker/VM podrsku.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2021., 10:49   #3119
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
Cudno da ima BRTFS jer sluzbeni papir kaze da nema nego samo EXT4 ???
https://global.download.synology.com..._Sheet_enu.pdf

218+ ima sigurno ali to je drugi model.

Ako ima nekim slucajem onda definitvno BRTFS/snapshote i SHR1 pa kasnije promjeniti diskove za vece kad zatreba (jedan po jedna naravno) vise prostora.

EDIT:
Na ovoj listi pak pise da 218 podrzava BRTFS, znaci ni sam snyology nije znao kad ga je izdao da podrzava BRTFS jer na PDFu ga nema
https://kb.synology.com/en-global/DS...fs_file_system
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2021., 10:56   #3120
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,703
Odlicno! Cekamo Dadovu potvrdu

Meni je pak specs sajt bio vodilja, a ako tamo krivo navode onda imaju zbilja ozbiljan problem:
https://www.synology.com/en-global/products/DS218#specs
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na