Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.03.2015., 23:43   #1
[Psyho]Cox
Premium
Moj komp
 
[Psyho]Cox's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Opuzen/Zagreb
Postovi: 347
WLAN spajanje 2 stana

Vidim da ima sličnih tema, ali nisam baš siguran koje rješenje iskoristiti pa sam odlučio otvorit novu temu s pitanjem.

Naime, trebao bih povezati 2 stana unutar zgrade tako da u oba imam WLAN signal. Kako je to najbolje (optimalno + pouzdano) izvesti.

Bitne informacije:
- U jednom stanu se koristi internet i ruter je Siemens SX763
- U drugom stanu nije postavljeno ništa od opreme
- Stanovi su na istom katu zgrade, ali u suprotnim hodnicima,
- Udaljenost je nekih 10m
- Povezivanje kabelom nije opcija (iako bi vjerojatno bilo najbolje rješenje)

Situacija je takva da u prvom stanu trenutno živim i s internetom sve funkcionira, ali ću uskoro preseliti u navedeni drugi stan, a u ovaj prvi će doći podstanari. Kako mi u novom stanu neće bit potreban fiksni broj (telefon), mislio sam se bežično povezati na ruter u postojećem (prvom) stanu i tako rješiti internet u drugom stanu.

Dodatno bih htio (ako je ikako moguće) sve to složiti tako da iz novog stana mogu "upravljati" mrežom u prvom stanu. Znači, novim stanarima bi dao šifru od wireless-a, ali bih ja imao pristupne podatke od rutera i mogao bih im pristupati. Ne znam je li moguće nekako podesiti da ruter u postojećem stanu ograniči vezu na 5 Mbps za korisnike u jednom stanu, a 5 Mbit-a rezervira za slanje na ruter u novom stanu (pod pretpostavkom da je ukupna veza prema teleoperateru 10Mbps). Je li to moguće složiti nekako softverski ili postoje ruteri kojima se ti parametri mogu podešavati? Kako za download, trebao bih slično podijeliti i upload.

Koje bi bile preporuke? Što napraviti/kupiti i kako povezati.

Pretpostavljam da trebao kupiti dva "bolja/jača" rutera. Onda bi u prvi stan (u kojem se trenutno nalazi ruter) trebalo staviti nekakav jedan novi ruter ili jači odašiljač signala, koji bi bio direktno (žičano?) vezan na postojeći Siemens, dok bi u drugi stan trebalo staviti drugi ruter koji bi imao neku bolju antenu (da se bolje poveže s novopostavljenim ruterom u prvom stanu). Koji bi to ruteri bili?

Moguće da sam nešto previdio ili krivo napisao pa me slobodno ispravite.

EDIT: Ako što pomaže, u nastavku je skica tlocrta stanova. Postojeći je crni (dolje-lijevo), a drugi stan je sivi (gore-desno).


__________________
Najgore se sekirat!!!

Acer TimelineX 5830G

Zadnje izmijenjeno od: [Psyho]Cox. 14.03.2015. u 23:51. Razlog: Dodavanje tlocrta
[Psyho]Cox je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2015., 00:10   #2
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Neki Mikrotik ili nešto sa openWRT om gore ako želiš imat kontrolu nad prometom i brzinom po mreži.

Ne znam napamet modele pa će vjerojatno netko nešto konkretno preporučit od modela.
Forace je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.03.2015., 08:27   #3
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,374
Ako ti ograničavanje brzine nije pod 'obavezno', dovoljan bi ti bio TP-Link TL-WR743ND. Obzirom da njegove antene imaju 5dBi, možeš ga ostaviti u stanu1 jer će signal biti dovoljno jak i za stan2. Ili ga stavi u stan2 kao Range Extender/AP. Cijena je i više nego povoljna.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2015., 18:34   #4
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,946
Uli mozes uzet Airlive g.duo negdje s njuskala jer ga nema visr u prodaji. Brzina wifija je 11b, a ima 2 wifi modula pa jedan podesis kao ap a drugi kao client mode kojeg povezes na tvoj siemens.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2015., 20:23   #5
Groowix
Premium
Moj komp
 
Groowix's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Bednja
Postovi: 235
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Obzirom da njegove antene imaju 5dBi, možeš ga ostaviti u stanu1 jer će signal biti dovoljno jak i za stan2. Ili ga stavi u stan2 kao Range Extender/AP. Cijena je i više nego povoljna.
Sumnjam da će mu signal biti dost jak.
Primjera radi ja imam tp-linka sa 5 dB antenom kojeg držim u sobi i kad odem u najudaljeniji dio stana( oko 8 metara) u odnosu na ruter signal mi je već skroz na granici upotrebljivosti (-85dbm).
Jedino ak će ga koristiti kao AP onda možda ali nebi stavio ruku u vatru....
Možda da na ruter pikne neku jaču omnicu ili panelku od 10-ak dB.

Zadnje izmijenjeno od: Groowix. 15.03.2015. u 20:28.
Groowix je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2015., 21:45   #6
[Psyho]Cox
Premium
Moj komp
 
[Psyho]Cox's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Opuzen/Zagreb
Postovi: 347
Hvala svima na preporukama. Sve ću to malo proučit čim stignem. Da napomenem, obzirom da mi fiksni telefon neće trebat, kad pogledam koliko ću uštedit na tome da ne plaćam za dva telefona nego samo za 1 x (telefon + internet) nije mi problem uzet i nešto skuplje da sam siguran da će bit ok. To znači da neko rješenje i od 500+kn nije problem.

Slobodno možete onda napisati neko pouzdanije/skuplje rješenje ako ima iskustava.

I još jedno pitanje, kao da je postojeći Siemens znao da nešto planiram, sinoć je počeo gubiti kontakt na kabelu od napajanja. Mogu li ja umjesto navedenog kupit bilo koji drugi SX763 s njuškala ili ne. Ako šta znači, paket koji imam je Iskon DuoCARNet, a postojeći ruter ne znam jel plaćen pri sklapanju ugovora ili je samo dobiven na korištenje (ugovor smo sklapali pred više od 5 godina).
__________________
Najgore se sekirat!!!

Acer TimelineX 5830G
[Psyho]Cox je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2015., 23:07   #7
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,631
Kod Iskona (a i T-Kome sada) uređaj je "njihov" i dan na korištenje,
ako znaš šta radiš (imaš iskustva) probaj sam riješiti problem kontakta,
možeš nabaviti drugi SX ali u njega treba ubaciti postavke Iskon - a + tvoje linije.

Na glavnu temu (link između dva stana), trebaš dva AP - a u Bridge linku,
sad je pitanje dali ići na predložene TL-WR743ND ili one za vanjsku montažu sa int. panel antenama kao TL-WA7210N ili TL-WA7510N (5 Ghz) koje montiraš vani (jedan prema drugom),
za switch + wireless unutar drugog stana bi trebao još jedan uređaj, tu odlično upada TL-WR743ND.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na