Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.06.2013., 07:43   #1
hrca
...(=_o)...
 
hrca's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Osijek/Đakovo
Postovi: 401
Problem sa paljenjem kompjutera

Prije jedno mjesec dva dana mi se kompjuter počeo neobično ponašat prilikom paljenja....

Uglavnom, kada kompjuter koji je ugašen, iskopčam iz struje navečer i ostavim ga tako dok se popodne ne vratim s posla (dakle, kabel iskopčan iz utičnice), popodne samo uključim kabel i on se automatski upali, radi 3 sekunde i sam se ugasi, nakon toga ga je nemoguće upalit jel ne reagira na tipku za paljenje...

Razlog zbog kojeg sam ga isključivao iz struje je taj što su mi zvučnici spojeni na istu razvodnu letvu kao i komp, da ih svaki dan ne palim i gasim na prekidač na samom subwooferu (jel bi s čestim uključivanjem i isključivanjem mogao brzo razmrdat) onda sam sve isključivao na prekidač na razvodnoj letvi (koji je sad riknuo, pa isključim kabel iz utičnice)

Sinoć kompjuter ostavim ugašen, ali kabel spojen na utičnicu, ujutro kad sam se probudio vidim da se kompjuter sam upalio...

Jedini "trik" za paljenje kompjutera mi je bio taj da prije nego ga uključim u struju, par puta pritisnem tipku za paljenje na kučištu i onda se ne uključi sam od sebe...već normalno na tipku

MOLIM za pomoć ako je netko imao sličnih iskustava!

Sumnjam ili na napajanje ili na ploču.

Primjetio sam da mi se tako počeo ponašat nedugo nakon što sam ispuhao cijeli kompjuter s kompresorom uključujući i napajanje. Tako da mi je onda napajanje najveći sumnjivac.

Komponente:

AMD phenom x4 965be + LC POWER LC-CC-95
ASROCK 790gx pro
CORSAIR VX450
Corsair xms3 2x4Gb 1600mhz
XFX 6870 1GB + Accelero Twin Turbo Pro
Seagate 160 Gb
WDC 250 Gb x 2
Coolermaster SILENCIO 550
hrca je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2013., 07:57   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,647
Provjeri power i reset tastere dali mehanički rade rj. da ne ostaju u spoju, njihove spojeve na mobo, ištekaj power taster i ne smije se sam upaliti.
Ako možeš probaj sa drugim napajanjem, možda je ovome "načet" power / standby krug.
Jednako tako može i mobo zezati.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.06.2013., 10:51   #3
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,023
Ima li napretka?
Prijatelj ima isti problem, jučer mi je donio komp da ga pogledam. Posljednjih nekoliko dana se sam uključivao, a od jučer ga ne može nikako uključiti.
Napajanje je ispravno, to sam provjerio. Ipak, probao sam staviti drugo napajanje ali simptomi su isti.

Provjerit ću sad ovo što je Nikky napisao

PS. dodao bih da se ovo nasumično uključivanje isto počelo događati nakon čišćenja kompa, odnosno prebacivanja u novo kućište, ali napajanje je definitivno ispravno
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2013., 11:03   #4
hrca
...(=_o)...
 
hrca's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Osijek/Đakovo
Postovi: 401
Pa iskopčao sam iz ploče žice za power i reset prekidače, uključio u struju i sam se opet upalio i za 3 sekunde isključio...

Kada izvadim 24-pinski konektor iz matične i ponovim postupak, onda se ništa ne dogodi...

Na osnovu ovog pretpostavljam da ploča ima neki problem...

@spliff

Probaj upalit tako da prije nego ga uključiš u struju, da više puta stisneš power prekidač na kučištu, ili da ga držiš dok ga spajaš na struju
hrca je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2013., 12:20   #5
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,023
Evo ovako, isključio sam power tipku s kućišta i komp uključio komadom žice, napravio spoj direkt na matičnoj. Od tog trenutka se normalno pali, spojio sam nazad prekidač s kućišta i dalje se normalno pali.

Međutim, neće dalje od boot screena, ne ispiše nikakvu grešku, samo se zamrzne. Prepozna procesor i memoriju i onda stane. Zadnje što ispiše je "4096MB OK".
Za svaki slučaj probao sam kombinacije s memorijom, izvadio grafičku i probao s integriranom, ništa ne pomaže. Probao sam brisati CMOS preko jumpera.
Ne mogu ni u BIOS, prepozna da sam stisnio F2 ili DEL, ali opet zamrzne nakon provjere memorije. Nema nikakvog beepa.

Radi se o matičnoj ASROCK 880gxh. Procesor ima 3 jezgre, ali je vlasnik računala otključao 4. jezgru.
Sad kad uključim komp prvo se prikaže onaj logo i piše da je taj neki "super boot" trenutno OFF (a on uključuje overclock, unlock cores, itd...). Matična i prepozna samo 3 jezgre, što se vidi u tekstualnom boot screenu prije zamrzavanja.

Može li to stvarati problem, ako je otključana 4. jezgra na procu, a CMOS je obrisan?




@hrca: nisam siguran, ali mislim da mi se komp prestao sam uključivati tek nakon brisanja CMOS-a. Možda je u BIOS-u podešen da nakon priključivanja napajanja automatski uključi komp. Probaj obrisati CMOS, ako je to pametno.

Zadnje izmijenjeno od: SPLiFF. 08.06.2013. u 13:47.
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2013., 15:35   #6
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,647
Jeli komp bio negdje gdje je ovih dana grmilo i sjevalo ?
Probaj nekako doći do Bios - a i isključi onboard mrežnu + save.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 20.06.2013., 01:07   #7
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,023
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Jeli komp bio negdje gdje je ovih dana grmilo i sjevalo ?
Probaj nekako doći do Bios - a i isključi onboard mrežnu + save.
Ako pitas mene - nije grmilo, a i mrezna se ne koristi, spojen je na wlan.
Nazalost nisam uspio, morao je kupiti novu maticnu.
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na