Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 31.12.2012., 14:11   #1
tomatcro
Premium
 
tomatcro's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 385
Umrežavanje 2 točke bez optičke vidljivosti

Pročitao sam dosta toga i imam već neke ideje ali molim vas za pomoć da ne kupim krivu opremu.

Radi nemogućnosti dobivanja ADSL pristupa imam u planu spojiti se na bratovu kuću i dijeliti s njim Internet. Kuće su udaljene oko 200m, ali nema optičke vidljivosti. Smeta jedna kuća tj. njezin krov i 2 stabla. Je li moguće ostvariti stabilnu vezu s obzirom na prepreke ili da tražim neki zaobilazni put?

Mislio sam s jedne strane (gdje postoji ADSL) spojiti na tavanu airlive g.duo ili neki drugi router u repeater mode, a s druge na krov staviti nešto jače kao što je Ubiquiti NanoBridge M2.
Bi li to bilo dovoljno za ostvarivanje kvalitetne veze ili treba na obje strane staviti NanoBridge M2? Je li dovoljan Ubiquiti Loco M2 koji je jeftiniji?

Svi prijedlozi i rješenja su dobrodošli, nemam baš iskustva u ovom području... Bitno mi je da link bude stabilan i brz, ali opet ne mogu potrošiti na to cijelo bogatstvo.
tomatcro je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2012., 14:22   #2
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Nikakvi repeateri, trebaju 2 uređaja u bridge ili klasičnim AP-klijent modovima.

Loco M5, AirGrid, to bi sve trebalo raditi jer čistih 200m uopće nije puno, ali moglo bi biti problema kad je kiša ili snijeg, ovisi koliko smeta to što je na putu. Preporučujem iste uređaje na 5 GHz, N standard za link, tako nećeš imati problema sa gužvom na 2.4 području, i usput će vam lokalna veza biti brza možda koliko je i normalan LAN. U kući si staviš bilo koji normalni 2,4 GHz access point ili router, neki T-comov Siemens iz oglasnika, zbilja bilo što.
Dac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 31.12.2012., 14:37   #3
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,680
Ovako napamet se ne može ništa tvrditi sa sigurnošču, trebalo bi na licu mjesta sa nekim uređajima probati / testirati, sve ovisi o razmještaju u prostoru.
Može ti se desiti da ćeš morati tražiti dopuštenje od vlasnika te "kuće šta smeta" da i na njegovom krovu staviš uređaj sa dvije antene. Neki od ovih AP - ova sa integriranom panel antenu imaju mogućnost spajanja još jedne antene.
Po specifikaciji: http://dl.ubnt.com/loco5_datasheet.pdf
Loco5 omogućuje link preko 5 Km, također važan detalj za taj uređaj Operating Temperature: -20C to +70C.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 31.12.2012., 17:29   #4
tomatcro
Premium
 
tomatcro's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 385
Zahvaljujem na odgovorima.
Je li mreža na 5GHz bolji izbor od one na 2,4GHz? Znam da je brzina veća, ali zanima me kakva je 5GHz kad nema optičke vidljivosti?

Htio bi izbjeći postavljanje opreme na kuću koja smeta jer su ti ljudi stari i pomalo čudni pa mislim da to ne bi prošlo...
Ubiquti mi se sviđa (ako sam dobro shvatio) jer se spaja samo mrežni kabel preko kojeg ide i struja pa ne moram kemijati oko toga i mogu ga jednostavnije staviti na krov.

Brine me samo hoće li signal biti ok jer ta oprema nije jeftina pa da ne bacam lovu bezveze...
tomatcro je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2012., 18:37   #5
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,680
Opet pitaš ono šta ti nirko ne može odgovoriti bez probe / mjerenja na lokaciji.
Posudi negdje dva AP - a i testiraj.
Nikky je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na