Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 31.08.2012., 03:34   #1
Cole
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Solin
Postovi: 24
Pregrijavanje graficke, problem s coolerom

poz!

Imam graficku Ati radeon HD 5850 i temperatura je u normalnim uvjetima dok nije upaljena nikakva igra 85°C. Sto i nije toliko normalno, a u isto vrijeme cooler radi na 33% snage i odrzava tu temperaturu?

Kad upalim neku igru temperature skace ekstra brzo a hladnjak i dalje staoji na 50-60% a temperatura raste na 95°C i tu igre trzaju zbog pregrijavanja. Zasto cooler ne prati temperaturu?

E sad. Skinem Sapphire TRIXX i stavim manualno cooler da radi i on nesto hladi ali opet se pregrijava dosta naglo i taman mislim da ce bar uspjeti odrzati na nekih 87-8 (mada je i to previse) tempratura se popne na 90°C i automatski se cooler vraca na nekih 50% i onda pocinju trzanja igara itd....

Uglavnom. zasto se pregrijava toliko? Zasto cooler ne prati temperaturu? Zasto sa trixxom na manualno da je na 100% kad temperatura dosegne 90 cooler se vraca na 50%? Sto napraviti da sve radi? Hvala!
Cole je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2012., 06:41   #2
lolofuxy
Premium
 
lolofuxy's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,319
1. Navedi komplet konfu
2. Navedi točan model grafe ili link

Ovo bi trebala biti najvjerojatnija rješenja za tvoj problem:
3. Počisti kućište od prašine
4. Pobrini se da ti je kablovinje uredno i da imaš dobar protok zraka (usis-ispuh ventovi)
5. Rastavi grafu i propuši ju kompresorom i stavi novu pastu
6. Pazi kod sastavljanja da ti nakon stavljanja nove paste kuler dobro legne i da ne pogubiš pol šrafića
lolofuxy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 31.08.2012., 22:08   #3
Cole
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Solin
Postovi: 24
Neman sto cistiti, kompjuter je kupljen prije 3-4 mjeseca sve je cisto unutra. Graficka je manje vise cista ali svejedno sam je pokusao rastaviti i ocistiti medjutim NIKAKO ne mogu skinuti onu plastiku. Maknem sve sarafe i nema sanse. Nesto u sredini zapinje i nece. A nigdje na internetu ne mogu naci kako se rastavlja ona plastika s nje.

Da li se moze ikako graficka prevariti i prikazati da nije teperatura koliku mu senzor pokazuje nego manja? mozda onda ne bi bilo trzanja? Jer zasto temperatura NIKAKO ne ide preko 94-95 bas NIKAKO!

BTW graficka je Sapphire radeon HD 5850 Gamer Edition
Cole je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2012., 22:14   #4
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
Citiraj:
Autor Cole Pregled postova
Da li se moze ikako graficka prevariti i prikazati da nije teperatura koliku mu senzor pokazuje nego manja? mozda onda ne bi bilo trzanja? Jer zasto temperatura NIKAKO ne ide preko 94-95 bas NIKAKO!
Daj još piši, super si!

Ajd ti lijepo ispuni " moj komp", ili ovdje napiši sve o konfi, pa ćemo onda solidarno.
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2012., 23:00   #5
Cole
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Solin
Postovi: 24
Citiraj:
Autor [GOW]Nec Pregled postova
Daj još piši, super si!

Ajd ti lijepo ispuni " moj komp", ili ovdje napiši sve o konfi, pa ćemo onda solidarno.
Ja sam tebi smjesan? Ocito temperatura nije ni blizu 95. Da je temperatura tolika vjerujem da bi to osjetio. Vjerujem da bi se kompjuter gasio vjerujem da bi temperatura isla i na vise a ne stala na 95° i ne vjerujem da bi cooler radio na 50% na takvoj temperaturi?

Konfiguracija je totalno nebitna u ovoj situaciji ali ako ce ti pomoci da mi pomognes u vezi graficke i kako je rastaviti, evo.

Procesor I5 3550 3.3
Maticna ECS 277h2-a2x
Memorija Corsair Vengeance 2x4
PSU TX650 Corsair
Graficka Ati Radeon HD 5850 (Gamer Edition)

Win 7 - 64
Cole je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2012., 00:49   #6
seno
Registered User
Moj komp
 
seno's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Bosna
Postovi: 760
Ko kaze moja nvidia 9800gt radila na 121C i nije se gasilo nist :P.
seno je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2012., 01:50   #7
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
Citiraj:
Autor Cole Pregled postova
Ja sam tebi smjesan? Ocito temperatura nije ni blizu 95. Da je temperatura tolika vjerujem da bi to osjetio. Vjerujem da bi se kompjuter gasio vjerujem da bi temperatura isla i na vise a ne stala na 95° i ne vjerujem da bi cooler radio na 50% na takvoj temperaturi?
'Ajmo redom. Prvo da ti se zahvalim što si podijelio s nama podatke o svojoj konfiguraciji i time ispoštovao pravila foruma.

Sad je vrijeme da te upoznam sa najboljim senzorom na svijetu koji ništa ne košta. Zove se ruka. Ako ju možeš zadržati na nekom predmetu, možeš računati da taj predmet ima manje od 50°C. Ako ne, ima više. To prvo probaš. Isto tako probaš da li se možda memorija na grafičkoj jače grije.

Računalo se ne mora gasiti, sve ovisi o postavkama BIOS-a i koliko računalo ozbiljno shvaća to "pregrijavanje".

Do sad si već više od nekoliko puta mogao izvaditi grafičku, pa poslikati tu plastiku s kojom muku mučiš, pa bi te netko već uputio kako da ju skineš.

Senzoru nije uvijek za vjerovati, ali nije naodmet uvjeriti se da li se stvarno pregrijava. Pusti računalo da se potpuno ohladi, upali ga pa vidi odmah temperature. Pogledaj koliko se brzo zagrijava grafička po senzoru.

Velika je razlika između "računalo je čisto" i "računalo nije jako prašnjavo". Očisti sve, možda se stvar sredi.

Eto, za sad toliko, pa kad to vidiš i poslikaš onda idemo dalje.
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2012., 04:09   #8
Cole
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Solin
Postovi: 24
Citiraj:
Autor [GOW]Nec Pregled postova
'Ajmo redom. Prvo da ti se zahvalim što si podijelio s nama podatke o svojoj konfiguraciji i time ispoštovao pravila foruma.

Sad je vrijeme da te upoznam sa najboljim senzorom na svijetu koji ništa ne košta. Zove se ruka. Ako ju možeš zadržati na nekom predmetu, možeš računati da taj predmet ima manje od 50°C. Ako ne, ima više. To prvo probaš. Isto tako probaš da li se možda memorija na grafičkoj jače grije.

Računalo se ne mora gasiti, sve ovisi o postavkama BIOS-a i koliko računalo ozbiljno shvaća to "pregrijavanje".

Do sad si već više od nekoliko puta mogao izvaditi grafičku, pa poslikati tu plastiku s kojom muku mučiš, pa bi te netko već uputio kako da ju skineš.

Senzoru nije uvijek za vjerovati, ali nije naodmet uvjeriti se da li se stvarno pregrijava. Pusti računalo da se potpuno ohladi, upali ga pa vidi odmah temperature. Pogledaj koliko se brzo zagrijava grafička po senzoru.

Velika je razlika između "računalo je čisto" i "računalo nije jako prašnjavo". Očisti sve, možda se stvar sredi.

Eto, za sad toliko, pa kad to vidiš i poslikaš onda idemo dalje.
Paaa racunalo jest cisto. Precisto.
E sad sto se tice micanja plastike. Cijela se plastika mice, a da ja ne rastavljam opet ovako cu ilustrativno pokazati

https://dl.dropbox.com/u/69090258/18.jpeg

Kada odsarafim sve sarafe dolje na ploci, njih 10, a drugih vise i nema, plastika se mice nekih 7 mm na tom dijelu oznacenom brojem 1.
A na dijelu oznacenim brojem 2 cijelom duzinom nesto zapinje i ne mogu tu plastiku odozgo maknuti. Kao da cijela plastika (crno crvena) udara u nesto po sredini pa dalje prema prikljuccima za monitor se ne moze odvojiti. A ovamo gore kod broja 1 se odvaja i cooler i plastika i svevezano za tu plastiku gore.

Mislim da ne treba posebno pojasnjavati jer vecina koja su je rastavljala znaju o kojoj plastici i o cemu pricam.

Najjeftinijji senzor kada se postavi kod coolera osjeti da cooler izbacuje hladan zrak. Ne bas hladan zrak ko u frizideru ali jebeno HLADAN za 95°C.
Ruka na plastici moze stati jedno 18 dana neracunajuci da bi utrnula nakon 20-ak sati. A ruka na ploci vec ne moze stat?!?!
Cole je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2012., 11:02   #9
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,696
Odnesi tu grafu nekome tko zna šta radi i tko je po mogućnosti već rastavljao tu ili sličnu.
Sada kada si sve razvidao (ne zaboravi ponjeti vijke) obavezno treba rastavit i sve složit nazad.
Vjerojatno prije negdje nije naljegalo kako treba i eto blema sa odvođenjem temperature.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2012., 14:42   #10
Cole
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Solin
Postovi: 24
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Odnesi tu grafu nekome tko zna šta radi i tko je po mogućnosti već rastavljao tu ili sličnu.
Sada kada si sve razvidao (ne zaboravi ponjeti vijke) obavezno treba rastavit i sve složit nazad.
Vjerojatno prije negdje nije naljegalo kako treba i eto blema sa odvođenjem temperature.
Ma sastavio sam ja nju nazad i vratio u kompjuter i sve je isto. Procitao sam na netu nekog lika da ju je rastavljao i imao je isti problem ko i ja samo je nakon 3 dana nekako rjesio, a nema pojma sto je drzalo i jos ne zna
Cole je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.09.2012., 15:20   #11
MMI
Premium
 
MMI's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 913
Vidio sam sliku tvoje grafulje, prvo uzmi kompresor i ispuši od izlaza prema ventilatoru s tim da prstom držiš vent da se ne vrti. Kad je sva moguća prašina van isprobaj kako se onda grije. Ako je i dalje isto ne diraj po polastici već sa zadnje strane poskidaj sve vijke koji drže hladnjak na grafulji, lagano skini na "cimanje" da ne pokidaš termalne gumice sa memorije, očisti staru pastu sa jezgre i kapni kap kvalitetne paste i dobro zategni, namontiraj i isprobaj ponovo je li vruća ALI sa gornje strane pcb-a na mjestu gdje zalemljen grafički procesor. Isprobaš prstom, dijelom iznad nokta, dobro osušenim da ne bi bilo vlage na njemu. Ako je vruće a ipak moš držat prst onda imaš jako čudan problem, preostaje ti da je isprobaš kod nekog drugog. Inače u catalystu imaš opciju podešavanja vrtnje ventilatora.
Što se tiče tvoje rečenice: "sve je čisto"...moguće al ta grafulja ili njen hladnjak vole skupljat prašinu a ne vidiš je :P

Zadnje izmijenjeno od: MMI. 01.09.2012. u 15:24. Razlog: ispravak gramatičkih grešaka :)
MMI je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na