Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.07.2012., 02:28   #1
grandima8
Registered User
 
grandima8's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: rijeka
Postovi: 27
Question (riješeno) Clear CMOS jumper pitanje

Imam tuđi PC koji ne radi, i čitam da bi dobro bilo (prije ostalog) probati resetirati CMOS tako da se jumper stavi na poziciju 2-3 .
Moje pitanje je - da li se PC može oštetiti ako se upali a da je jumper ostao na pozicija 2-3 ? Ili se jednostavno ništa neće dogoditi? (neće se upaliti ali se neće ništa ni oštetiti).
Naime, ne vidim nigdje oznake s koje strane je jumper 1. Po nekoj mojoj logici bi slijeva (ako slova kojima pise CMOS gledam s prave strane) trebao biti jumper 1. A jumper je bio stavljen na zadnja 2 (po mojoj logici bi to bilo 2-3). Ne znam da li je netko prčkao po jumperima, pa možda stavio na 2-3 pa zato ploča ne radi ?? A na netu nisam našla manual od te ploče (EP-5M800P-M). Pa bi ja probala taj jumper premjestit i upalit PC, ali bi voljela da mi netko ovo prije prokomentira, da ne skurim ploču koja možda ne radi iz nekog drugog razloga a jumper je dobro postavljen. Eto, hvala na ev. odgovorima

Zadnje izmijenjeno od: grandima8. 18.07.2012. u 02:33.
grandima8 je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2012., 05:54   #2
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,578
Ako ne znaš koja je pozicija jumpera, jednostavno izvadi BIOS bateriju na par minuta. Rezultat je isti kao da si stavio jumper u poziciju 2-3. Ne zaboravi da komp MORA biti isključen iz struje kad to radiš.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.07.2012., 07:12   #3
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
Ne bi se trebalo ništa moći oštetiti.

Ploče s kojima sam se susretao su se palile i u slučaju da je jumper bio u krivoj poziciji, ali nisu držale postavke, kao da nema CMOS baterije.

Obično je pin1 označen bojom, ili je plastika ispod njega druge boje. Ako nisi zihera, skini jumper pa probaj bez njega.
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2012., 10:02   #4
grandima8
Registered User
 
grandima8's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: rijeka
Postovi: 27
Ok, hvala. Bateriju sam već prije bila izvadila (na ugašenom PC-u, otkopčanom iz struje). Dakle recimo da sam napravila clear CMOS-a. ALi PC neće, ne "kreće", a sve je iskopčano, i HDD, i DVD, ima onboard grafičku ... Kada se stisne gumb za paljenje, samo se upali mala zelena lampica sprijeda na kučištu. Da li to (što ta lampica svijetli) znači da napajanje ipak radi pa da je krepala matična? Ili se ta lampica možda napaja iz baterije, pa bi moglo biti da je napajanje krepalo (jeftinija varijanta ) ?
grandima8 je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2012., 10:11   #5
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,578
Ta lampica se napaja iz napajanja preko matične. To što ona svijetli ne znači da je matična ok.
Ako PC ne boota, onda je vjerojatno do matične. Obzirom da se radi o staroj matičnoj, ne znam koliko ti smisla kupovati noviju. Polovna se može naći za neveliku lovu na oglasnicima, ali s775 je otišao u povijest pa nije (financijski) previše smisleno ulagati u taj socket.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 18.07.2012., 11:59   #6
grandima8
Registered User
 
grandima8's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: rijeka
Postovi: 27
Ok,


Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Ta lampica se napaja iz napajanja preko matične. To što ona svijetli ne znači da je matična ok.
Ako PC ne boota, onda je vjerojatno do matične. Obzirom da se radi o staroj matičnoj, ne znam koliko ti smisla kupovati noviju. Polovna se može naći za neveliku lovu na oglasnicima, ali s775 je otišao u povijest pa nije (financijski) previše smisleno ulagati u taj socket.
grandima8 je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2012., 13:52   #7
grandima8
Registered User
 
grandima8's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: rijeka
Postovi: 27
Question

Ipak bi imala još jedno pitanje. SKinula sam hladnjak i došla do procesora. Procesor je Intel Celeron SL9BR (256 cache, 3.06 GHz, 533 MHz, FSB) .

Ako tražim matičnu za njega, KAKO je trebam tražiti? Koji od ovih podataka odredjuje koja matična na njega ide a koja ne ? :\

Da li je dovoljno znati da je stara ploča socket 775 pa sve ploče koje su taj socket pašu s ovim procesorom ?
grandima8 je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2012., 14:09   #8
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,490
Trazis soc. 775 plocu i onda kod proizvodjaca gledas dali je navedeni procesor podrzan.

Model procesora ti je Intel® Celeron® D Processor 346.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2012., 14:18   #9
grandima8
Registered User
 
grandima8's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: rijeka
Postovi: 27
Ok. Hvala


Citiraj:
Autor nino Pregled postova
Trazis soc. 775 plocu i onda kod proizvodjaca gledas dali je navedeni procesor podrzan.

Model procesora ti je Intel® Celeron® D Processor 346.
grandima8 je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2012., 14:25   #10
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,578
Tvoj će proc podržavati 99,99% s775 ploča koje danas postoje na tržištu.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na