Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 11.03.2011., 13:24   #2101
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,447
Resetiras CMOS, opet postavis raid polje, restartas i sve je isto kao ranije. Kao kad datum i vrijeme namjestas.

Moje RAID polje (moj komp pogledaj) je proslo vec 3 promjene maticnih ploca, svaki put noviji chipset i radi jos dan danas,

Nekad je pametnije nista ne pisat, nego tvrdit nesto totalno netocno.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera

Zadnje izmijenjeno od: nino. 11.03.2011. u 13:53.
nino je offline  
Staro 11.03.2011., 13:31   #2102
T}{OR
DBS
Moj komp
 
T}{OR's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,855
Nije nekad nego uvijek. Zahvaljujem na edukaciji.
T}{OR je offline  
Staro 11.03.2011., 14:23   #2103
daxdax
Premium
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 138
Citiraj:
Autor T}{OR Pregled postova
Prema informacijama koje imam, a ovo gore sam napisao iz iskustva kolege s drugog foruma kada mu se komp više nije htio bootat (njegovo znanje oko RAID-a ili OC-a ne mogu niti ne želim komentirat), ako se resetira CMOS postavke biosa se vraćaju na defaultne - samim time i RAID postavke, ili u njegovom slučaju RAID 0.

Osobno nikad nisam sam satavljao RAID polje. Nisam rekao da je nemoguće imat OC i RAID, već samo da postoji bojazan u slučaju resetiranja već spomenutog CMOS-a.

Kako sam nemam prevelikog iskustva s time, bilo bi pametnije da sam prethodni post formulirao kao pitanje. Zato molim da ti sad meni fino objasniš zašto je moja gore tvrdnja netočna.
Ovako imao sam i ja jedan raspad RAID polja ali je to bilo sa AMD raidom,ne Intelom.
Intelom mi se to nikada nije dogodilo uz sva moguća rušenja,blue screenove,a raid ostaje nakon clear cmosa,jer BIOS upravlja samo kontrolerom ne i raid poljem.

Evo da odem malo u off topic,ali postoji još jedan lijepi način kako ušparati rad ssd-a ako je sistemski disk.
Za sve one koji imaju barem 8gb rama ili više,jednostavno ugase Virtualnu memoriju i značajno će pasti broj operacija na disku,uz to će performanse sistema drastično porasti.

Zadnje izmijenjeno od: igorba. 11.03.2011. u 20:35. Razlog: dp
daxdax je offline  
Staro 12.03.2011., 10:18   #2104
NemoRS
Premium
Moj komp
 
NemoRS's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 518
Vuce me ipak ovaj Corsairov od 60GB jer mi zaista netreba vise.Samo za sistemski disk neke programe, samo sto neznam kad ce doci ovi brzi pa da nebih prodavao ovaj koji uzmem
NemoRS je offline  
Staro 12.03.2011., 10:47   #2105
T}{OR
DBS
Moj komp
 
T}{OR's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,855
Citiraj:
Autor daxdax Pregled postova
Ovako imao sam i ja jedan raspad RAID polja ali je to bilo sa AMD raidom,ne Intelom.
Intelom mi se to nikada nije dogodilo uz sva moguća rušenja,blue screenove,a raid ostaje nakon clear cmosa,jer BIOS upravlja samo kontrolerom ne i raid poljem.
Vjerojatno je slučaj koji sam gore pisao onda bio iznimka, kao i tvoj primjer gore naveden.

Enivej, sad ozbiljno razmišljam ubost 2 SSD-a od 60 GB, pod uvjetom da je informacija kako je TRIM proradio u RAID-u točna.

Thnx

Citiraj:
Autor daxdax Pregled postova
Evo da odem malo u off topic,ali postoji još jedan lijepi način kako ušparati rad ssd-a ako je sistemski disk.
Za sve one koji imaju barem 8gb rama ili više,jednostavno ugase Virtualnu memoriju i značajno će pasti broj operacija na disku,uz to će performanse sistema drastično porasti.
Zašto jednostavno ne prebaciti Paging File na obični HDD, vjerujem da velika većina korisnika SSD-a ima barem jedan uz SSD? Ili ga ostavit na SSD-u, ali podesit na 200-200 MB size. Tako da Win ne zahebava.



Imam par pitanja za korisnike SSD-a ovdje:

- Koliko vas ga koristi za igranje? Odnosno koliko vas je instaliralo igre na SSD?

- Jel ima netko ovdje tko nije podesio kontroler prije instaliravanja Win na AHCI mode? Koje su posljedice ako se to ne podesi?
T}{OR je offline  
Staro 12.03.2011., 12:51   #2106
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,685
Imam instalirane igre, kao i programe na Ssd-u - sto te tocno zanima? Ako mislis na brzinu bootanja, da - sve je manje-vise instantno, max 1sek za npr. winamp ili nero 10.. Ostalo se dize prakticki odma nakon klika.
Loadanje u igrama je naravno takodjer dosta brze... Sto se tice AHCI/IDE moda, ja sam na prvoj instalaciji winsa ostavija na IDE, nije bilo nikakvih problema..
Iako tada Ssd nije radija na punoj brzini (sudeci po testovima poput Atto-a ili AS benchmarka, ovako subjektivno odoka i po svim reviewima na netu ).
Nakon prebacivanja na AHCI osletilo se neko ubrzanje u bootanju, loadanju aplikacija, win exp index se poveca sa 7,6 na 7,8 itd...
Inace, od tada pa na dalje uvik instaliram win s unaprid upaljenim AHCI modom.. U vezi kupnje, preporuka za Corsaira..
__________________
Sn4k3 je offline  
Staro 12.03.2011., 13:30   #2107
NemoRS
Premium
Moj komp
 
NemoRS's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 518
Upravo sam narucio Corsairov SSD od 60GB u Linksu. Dolazi sredinom tjedna.Nisam mogao izdrzati a trebao bih i windowse reinstalirat. Na C-disku mi je sa svime zauzeto oko 50GB sa igricom NFS HP koju ionako neigram, tako da mi je kupnja veceg SSD-a trenutno bacanje novca. Ono sto bih me zanimalo jest koja je razlika osim u velicini izmedju ovog od 60GB i onog od 115GB?Zasto je zericu taj od 115GB sporiji?

Konkretno mislim o ovom disku

http://www.links.hr/index.php?naziv=...kl=051.400.084

Jer postoji neki razlog zasto je ovaj sporiji, jer opet onaj od 120GB je isti po brzini kao i ovaj od 60GB sto sam narucio.
NemoRS je offline  
Staro 12.03.2011., 14:17   #2108
daxdax
Premium
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 138
Citiraj:
Autor Sn4k3 Pregled postova
Inace, od tada pa na dalje uvik instaliram win s unaprid upaljenim AHCI modom.. U vezi kupnje, preporuka za Corsaira..
AHCI zapravo nebi tebao imati nikakve veze sa SSD,jer je to dizanirano za HDD da u jednom krugu ploče glava pohvata više informacija,a ne samo jednu kao kod klasičnog IDE.
daxdax je offline  
Staro 12.03.2011., 14:43   #2109
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,685
Mozda nebi trebao, ali definitivno ima... Osobno sam uocija razliku u perf. a da ne govorim kako postoje brojni reviewi u kojima svi jasno preporucuju Ahci nad Ide-om...
__________________
Sn4k3 je offline  
Staro 12.03.2011., 14:55   #2110
SRV
Premium
Moj komp
 
SRV's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: n/a
Postovi: 6,128
Bez AHCI-ja nema ni TRIM-a.
SRV je offline  
Staro 12.03.2011., 15:31   #2111
Tomy B.
Premium
Moj komp
 
Tomy B.'s Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 821
F115 korist 25nm NAND, zbog toga su chipovi dupolo većeg kapaciteta, ali ih ima upola manje, pa ima i upola manje kanala, pa je zbog toga manja brzina.
__________________
If You want to be old and wise,
You gone be young and stupid first!

Pošteni trgovci: .1. .2. .3.
Tomy B. je offline  
Staro 12.03.2011., 15:44   #2112
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
Citiraj:
Autor daxdax Pregled postova
AHCI zapravo nebi tebao imati nikakve veze sa SSD,jer je to dizanirano za HDD da u jednom krugu ploče glava pohvata više informacija,a ne samo jednu kao kod klasičnog IDE.
to je NCQ
danij3l je offline  
Staro 12.03.2011., 17:08   #2113
T}{OR
DBS
Moj komp
 
T}{OR's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,855
I bacio sam oko na Corsaira, thnx na preporuci.

Citiraj:
Autor SRV Pregled postova
Bez AHCI-ja nema ni TRIM-a.
To me zanimalo.

Slažem se s komentarima kako je AHCI preporučen svugdje, npr. link koji sam gledao:

http://www.zdnet.com/blog/bott/windo...e_skin;content
T}{OR je offline  
Staro 12.03.2011., 18:00   #2114
daxdax
Premium
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 138
Izgleda da kroz AHCI ide i NCQ i TRIM
daxdax je offline  
Staro 13.03.2011., 12:54   #2115
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor daxdax Pregled postova
Izgleda da kroz AHCI ide i NCQ i TRIM
AHCI je puno kompleksniji od toga. Da bi se gotovo sve "naprednije" opcije aktivirale, mora biti AHCi umjesto ATA-e (ipak je ATA danas davno zastario)
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline  
Staro 13.03.2011., 15:31   #2116
lit
Premium
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: hr
Postovi: 973
Jel netko ima ovaj SSD: 60.0 GB CORSAIR CSSD-F60GB2-BRKT Force Series, SATA II, 2.5'', MLC chip, maks. do 285/275 MB/s. Jel dobar izbor ili ima bolji u tom cjenovnom razredu?
lit je offline  
Staro 13.03.2011., 16:06   #2117
daxdax
Premium
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 138
Citiraj:
Autor T}{OR Pregled postova
Zašto jednostavno ne prebaciti Paging File na obični HDD, vjerujem da velika većina korisnika SSD-a ima barem jedan uz SSD? Ili ga ostavit na SSD-u, ali podesit na 200-200 MB size. Tako da Win ne zahebava.
?
Page File je interna stvar samih windowsa u multitaskingu i memory managmentu,a s obzirom da svaki Proces ima svoju virtualnu memoriju u punom rangu i u nedostatku prave memorije WINSI manjak nadoknađuje virtualnom (PAGE FILE).
Kako će teško koji proces zauzeti 12gb memorije,osim nekih DTP programa 8GB fiksne memorije je sasvim dovoljno da se virtualna memorija ugasi.
Ima i još nekih caching stvari koje Page File odrađuje.
Ako imaš 8GB memorije slobodno to ugasi.Dobit ćeš sigurno na performansama.
Prebacivanje Page File na HDD sa sistemskog SSD-a je čista degradacija sistema i to nebi nikako preporučio.
daxdax je offline  
Staro 13.03.2011., 18:08   #2118
T}{OR
DBS
Moj komp
 
T}{OR's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,855
Zašto ne postavit recimo na 200-200 MB, što je (barem u XP-u, sad nemam Win7 instaliran) nekakva minimalna vrijednost koju Win traže?
T}{OR je offline  
Staro 13.03.2011., 18:17   #2119
Tomy B.
Premium
Moj komp
 
Tomy B.'s Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 821
Ili ovako nekako, čisto da ima prostora za "disat" ako bude potrebno.
__________________
If You want to be old and wise,
You gone be young and stupid first!

Pošteni trgovci: .1. .2. .3.
Tomy B. je offline  
Staro 13.03.2011., 18:39   #2120
T}{OR
DBS
Moj komp
 
T}{OR's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,855
Prema mojem iskustvu na XP-u, više od 500 MB "prostora za disanje" je nepotrebno.

Citiraj:
Autor lit Pregled postova
Jel netko ima ovaj SSD: 60.0 GB CORSAIR CSSD-F60GB2-BRKT Force Series, SATA II, 2.5'', MLC chip, maks. do 285/275 MB/s. Jel dobar izbor ili ima bolji u tom cjenovnom razredu?
Jako dobar izbor po meni (a koliko vidim i drugima ovdje).

Osobno bih pričekao još mjesec dana za kad su najavljeni novi SSD-i serije Force od Corsaira, sa podrškom za SATA3 i novim kontrolerima. Pretpostavka je da će trenutnim modelima past cijene.
T}{OR je offline  
Staro 13.03.2011., 20:25   #2121
daxdax
Premium
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 138
Također bi skrenuo pozornost da oni koji nemaju SATA 3 priključke na ploči (možđa se pojavi neki konverter pci-e x4 u sata 3
,asus u3s6 http://www.testfreaks.com/blog/revie...bps-pcie-card/ ),nemaju razloga kupovati ove nove diskove SF 2x00 serije jer ionako ne mogu ih koristiti u punoj brzini 500/500.
SATA 2 max bandwidth je 3 gbitps što je 3000:8= 375 MB/s.

Zadnje izmijenjeno od: daxdax. 13.03.2011. u 22:28.
daxdax je offline  
Staro 13.03.2011., 23:00   #2122
lit
Premium
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: hr
Postovi: 973
Citiraj:
Autor T}{OR Pregled postova
Jako dobar izbor po meni (a koliko vidim i drugima ovdje).

Osobno bih pričekao još mjesec dana za kad su najavljeni novi SSD-i serije Force od Corsaira, sa podrškom za SATA3 i novim kontrolerima. Pretpostavka je da će trenutnim modelima past cijene.
Onda čekamo
btw, na corsair webu ne vidim Force i SATA3, već je to za Performance seriju.
Performance i SATA3 vani koštaju sasvim pristojno za 64GB samo 1000kn, baš me zanima koliko će biti kod nas...
lit je offline  
Staro 13.03.2011., 23:17   #2123
T}{OR
DBS
Moj komp
 
T}{OR's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,855
Da, nema niš na njihovim stranicama.

Citiraj:
The new Force GT SSDs will use the new SandForce SF-2000 SSD Processor with native support for SATA 6Gb/s (SATA 3) to deliver incredible performance, with up to 60K Random Write IOPS, read speeds of up to 520 MB/s, and writes speeds of up to 500 MB/s. The new SSD line is designed for enthusiasts who demand the fastest performance available.

...

Force Series GT SSDs are expected to be available in early Q2 2011. Details on pricing and capacities have not yet been announced.
Link.
T}{OR je offline  
Staro 13.03.2011., 23:31   #2124
Tomy B.
Premium
Moj komp
 
Tomy B.'s Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 821
Corsair P3 koristi Marvell-ov kontroler, isti onaj koji je u Intel-ovom 510 ili u Crucial RealSSD C400.
__________________
If You want to be old and wise,
You gone be young and stupid first!

Pošteni trgovci: .1. .2. .3.
Tomy B. je offline  
Staro 16.03.2011., 11:48   #2125
Tomy B.
Premium
Moj komp
 
Tomy B.'s Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 821
A proposal...making a turbo from a vertex


Znači treba se skupit 100 zahtjeva da OCZ omogući update FW-a na OCZ Vertex-ima (Indilinx kontroler) da budu OCZ Vertex Turbo, pa navalite!
__________________
If You want to be old and wise,
You gone be young and stupid first!

Pošteni trgovci: .1. .2. .3.
Tomy B. je offline  
Staro 17.03.2011., 10:07   #2126
Tomy B.
Premium
Moj komp
 
Tomy B.'s Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 821
ONFI Announces Publication of the 3.0 Standard, Pushes Data Transfer Speeds to 400 MB/sec

Citiraj:
The Open NAND Flash Interface (ONFI) Working Group, the organization dedicated to simplifying integration of NAND Flash memory into consumer electronic devices, computing platforms, and industrial systems, today published the new ONFI 3.0 standard. By using the non-volatile DDR2 (NV-DDR2) interface, the newly ratified standard reaches speeds of up to 400 megabytes (MB)/sec, doubling the current NAND interface transfer rates.
__________________
If You want to be old and wise,
You gone be young and stupid first!

Pošteni trgovci: .1. .2. .3.
Tomy B. je offline  
Staro 17.03.2011., 16:30   #2127
luks 88
Premium
Moj komp
 
luks 88's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 477
Hoće se u svakodnevnom radu osjetit razlika u radu između Corsaira Force serije http://www.adm.hr/product_info.php?c...oducts_id=7814 i intela X25M G2 http://www.adm.hr/product_info.php?c...oducts_id=7812

Corsair je 60, Intel 80 gb, prostor nije presudan u odabiru, ali je ajmo reć bitan.
luks 88 je offline  
Staro 17.03.2011., 19:06   #2128
Tomy B.
Premium
Moj komp
 
Tomy B.'s Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 821
Mislim da ne, eventualno ako budeš s nekog mjesta (gdje možeš čitati podatke dosta preko 100 MB/s) zapisivao veću količinu podataka na SSD.

Moj izbor između ta dva bi bio Intel, s obzirom da je cijena po GB otprilike ista.
__________________
If You want to be old and wise,
You gone be young and stupid first!

Pošteni trgovci: .1. .2. .3.
Tomy B. je offline  
Staro 18.03.2011., 23:14   #2129
NemoRS
Premium
Moj komp
 
NemoRS's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 518
Citiraj:
Autor dh41400 Pregled postova
How to Optimize your SSD Boot Drive

How to Enable Support for TRIM

How to Check that TRIM is Active

Force Series Firmware 2.0 Update

Download aplikacija, firmwarea, tweak savjeti, vodiči, upute, odgovori na pojedinačna pitanja i ostalo na forumu.
Ponovio se u Corsaira od 60GB. Sve podesio po ovim uputama pa me zanima jel ovo u redu:

http://img856.imageshack.us/f/70777062.jpg/
NemoRS je offline  
Staro 18.03.2011., 23:25   #2130
daxdax
Premium
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 138
Citiraj:
Autor NemoRS Pregled postova
Ponovio se u Corsaira od 60GB. Sve podesio po ovim uputama pa me zanima jel ovo u redu:

http://img856.imageshack.us/f/70777062.jpg/
Da sve je po ps-u
daxdax je offline  
Zaključane teme



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na