Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.11.2010., 18:05   #1
skyman
Premium
 
skyman's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: ZG
Postovi: 775
SSD ili "obični" HDD za firmu

Pozdrav svima,

Ovak slažem jedan komp za firmu koji služi prvenstveno da drži bazu podataka i sadrži aplikaciju za pristupanje toj bazi..ta aplikacija je dostupna preko share-a na ostala 3 računala..e sad jedino me muči koje diskove uzet..prioritet mi je naravno sigurnost podataka gore al opet dosta mi je i važna brzina..jer trenutno računalo zaduženo za to je neki socket A komp s nekim 60 gb ATA diskom..i dosta je spor rad kad npr druga računala pristupaju toj aplikaciji na tom glavnom kompu...e sad dvoumim se da li uzet npr neka dva WD-a od 320 gb i stavit ih u raid1(prvenstveno radi sigurnosti podataka) ili uzet neki kvalitetniji SSD disk..ne sumnjam da bi sa SSD bilo sve brže, al brine me sigurnost podataka gore jer zbog budgeta nisam u mogućnosti uzet dva takva kvalitetnija diska..a ne znam kakvi su SSD-ovi što se tiče kvarljivosti itd...kapacitet nije toliko važan--60-80 GB bi bilo dovoljno..ili nekako kombinirat SSD i običan HDD
skyman je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2010., 19:02   #2
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,459
S obzirom da si imao taj prastari ATA disk, s bilo kojim novim običnim diskom će osjetiti znatno ubrzanje. Ja bi na tvom mjestu uzeo dva harda enterprise serije koji su testirani da rade dugo i kvalitetno (npr: HDD SATA II 250 GB WD RE3 Blue ili nešto tako slično)...
Inače baza je kakva?
Alister je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.11.2010., 19:32   #3
Amepshi
Premium
Moj komp
 
Amepshi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 739
Pouzdanost, kapacitet, duljina garancije, gotovo sve je na strani HDD-ova koje je naveo Alister.

Da ne navodim da ako se odlucis za neki stariji hardverski RAID kontroler, HDD-ovi su bolja opcija od SSD-a (kompatibilnost). Recimo, ako se odlucis kroz neko vrijeme za dodatni kontroler i nadogradnju s RAID 1 na RAID 6, jeftinije ces proci s HDD-ovima.

A sto se tice sporosti pristupa, mozda ti problem cak i nisu diskovi?!?
Amepshi je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2010., 19:37   #4
skyman
Premium
 
skyman's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: ZG
Postovi: 775
Ma uzet ću onda ta dva, bacit u raid 1 i gotovo..da ne kompliciram sad..hvala na brzim odgovorima
skyman je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2010., 19:46   #5
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,459
Pogledaj da li je možda izašla novija serija, mislim da je RE4 od WD-a, ne znam da li su i koliko brži bolji od ovih. nisam baš istraživao.
A kakav ti je ostatak računala, koje komponente.

Što se tiće sigurnosti podataka, najsigurnije je i backup sustav na drugoj lokaciji, računalu, externom disku itd.
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2010., 19:57   #6
skyman
Premium
 
skyman's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: ZG
Postovi: 775
Ostatak računala će bit neki AMD X2 procesor, 2 gb-a DDR3 memorije, neka microATX ploča i vjerojatno neko kvalitetno napajanje-OCZ..nije previše važno, neće se ništa previše zahtjevno radit na njemu..backup se radi jedanput tjedno na drugo računalo i na eksterni disk..ne vidim nigdje u ponudi RE4
skyman je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2010., 08:05   #7
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,459
Ima ih, ali koliko vidim samo se nude veliki kapaciteti, 1,5 TB ili 2 TB... Vidim da su promjenili imenovanje, pa više ne pišu RE 4 već Raid Edition 4...
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2010., 12:32   #8
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor skyman Pregled postova
Pozdrav svima,

Ovak slažem jedan komp za firmu koji služi prvenstveno da drži bazu podataka i sadrži aplikaciju za pristupanje toj bazi..ta aplikacija je dostupna preko share-a na ostala 3 računala..e sad jedino me muči koje diskove uzet..prioritet mi je naravno sigurnost podataka gore al opet dosta mi je i važna brzina..jer trenutno računalo zaduženo za to je neki socket A komp s nekim 60 gb ATA diskom..i dosta je spor rad kad npr druga računala pristupaju toj aplikaciji na tom glavnom kompu...e sad dvoumim se da li uzet npr neka dva WD-a od 320 gb i stavit ih u raid1(prvenstveno radi sigurnosti podataka) ili uzet neki kvalitetniji SSD disk..ne sumnjam da bi sa SSD bilo sve brže, al brine me sigurnost podataka gore jer zbog budgeta nisam u mogućnosti uzet dva takva kvalitetnija diska..a ne znam kakvi su SSD-ovi što se tiče kvarljivosti itd...kapacitet nije toliko važan--60-80 GB bi bilo dovoljno..ili nekako kombinirat SSD i običan HDD
Provjeri točno gdje je i kakav problem.
To jest, vidi da li aplikacija radi usporavanje ili sam disk (provjeri parametre tipa Average Queue Length, latenciju)...
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na