Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 10.07.2009., 13:02   #511
win32
Premium
Moj komp
 
win32's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Dark Side Of The Moon
Postovi: 1,517
Prvi puta se isao poigrat sa onim AOD programom i vidjeti kako on funkcionira jer inace sam uvijek OC iz BIOS-a.....malo sam promjenio postavke da vidim kako se CPU ponasa i ne kuzim kako mi AOD pokazuje iste vrijednosti kao i npr. CPU-Z, a kada odem pod MY Computer tamo mi pokazuje default vrijednosti od procesora. Isto tako kada odem u BIOS tamo mi se ispisu default vrijednosti no jednostavnije je staviti SS...ponekad slika vrijedi vise nego tisucu rijeci....

Proc je AMD x2 250 3.0GHz default
Ploca MSI K9A2 Platinum, 790FX
Memorija PQI sroteks....



__________________
"In the beginning there was 0. And then there was 1. A mind-bending meditation on the transcendent power of digital computation."

Pošteni trgovac: 1, 2, 3, 4, 5...
win32 je offline  
Staro 10.07.2009., 13:28   #512
Speedbreaker
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 545
sasvim normalna pojava kolko sam ja skužio...
ne brini i clockaj dalje
edit: probaj restartat komp, pa onda vidi jel ti se promijenilo u my computeru.
Speedbreaker je offline  
Staro 10.07.2009., 14:00   #513
win32
Premium
Moj komp
 
win32's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Dark Side Of The Moon
Postovi: 1,517
Citiraj:
Autor Speedbreaker Pregled postova
sasvim normalna pojava kolko sam ja skužio...
ne brini i clockaj dalje
edit: probaj restartat komp, pa onda vidi jel ti se promijenilo u my computeru.
prime95 vrtim stalno i bez diranja voltaze stabilno radi na ovim frekvencijama......
Probati cu sa AOD staviti "auto clock" da vidim koliko tamo ide max.....ali cu kasnije to jos malo spustiti jer tamo mi je neke HC postavke izbacivalo..hehehe...

Probao sam restartat komp i u BIOS-u mi cak pise 3,0 GHz, a na ova dva programa navedene frekvencije mi stavi tj. one koje sam stvaio u AOD.....hmm...

Edit:

Jos malo sam se igrao sa postavkama i svi programi mi ocitavaju 3,4 GHz...Everest, CPU-Z, AOD, AIDA.....ali kada odem na My Computer tamo i dalje stoji i nakon restartanja kompa 3.0 GHz pa cak i u BIOS-u pise 3.0 GHz....a recimo Everest pokaze cca.14% OC i 3,4 GHz.
Nije mi se to jos nikada dogodilo...ne znam...mozda je jednostavno do OS-a...jer jucer je u kompu bio 6400+ i danas sam samo piknio ovaj 250, a i Windowse sam jucer nove stavljao sa 6400+ pa je to mozda neki bug...makar sumnjam.
No da je cudno...je...bar meni jer to jos nisam vidio....jos bi mi bilo jasno recimo da je ta vrijednost tamo prije restartanja, ali kada i nakon restarta ostane ista vrijednost onda ne znam vise ni sam na koliko radi sada taj CPU...hehehe...
__________________
"In the beginning there was 0. And then there was 1. A mind-bending meditation on the transcendent power of digital computation."

Pošteni trgovac: 1, 2, 3, 4, 5...

Zadnje izmijenjeno od: win32. 10.07.2009. u 15:09.
win32 je offline  
Staro 10.07.2009., 23:07   #514
win32
Premium
Moj komp
 
win32's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Dark Side Of The Moon
Postovi: 1,517
Dali je moguci recimo ovaj "scenarij"....posto sam OC radio sa AMD Over Drive programom da on tek kada se dignu Windowsi automatski digne spremljene postavke tj. u mome slucaju digne cpu na 3,5 Ghz (na toliko sada radi)?

Pitam zato jer kada sam upalio Win, odmah sam pokrenio CPU-Z (znaci jos se nisu ni svi standardni programi upalili koji mi se automatski dizu sa Win) i on je kako su se dizali Win postepeno dizao frekvencije procesora i stao na 3.5 Ghz....

Znaci svaki puta kada ugasim komp BIOS je na dafault postavkama sto se tice frekvencije procesora, a kada se upali OS sam program softwerski podigne frekvencije?

Hmmm....dali je to moguce ili kako to onda funkcionira?

Jer evo.....i sada mi svi programi pokazuju 3,5 Ghz....a pod My Computer mi i dalje stoji 3.0 GHz!

P.S.

Ako CPU radi na 3.5 Ghz onda je to sasvim ok OC za sada posto je napravljen iz Windowsa bez podizanja ikakvih napona.....a i cijeli dan mi vrti prime95,
__________________
"In the beginning there was 0. And then there was 1. A mind-bending meditation on the transcendent power of digital computation."

Pošteni trgovac: 1, 2, 3, 4, 5...
win32 je offline  
Staro 11.07.2009., 08:00   #515
maX
Banned
Moj komp
 
maX's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: tu negdi uku Varaždina
Postovi: 7,326
Citiraj:
Autor win32 Pregled postova
Dali je moguci recimo ovaj "scenarij"....posto sam OC radio sa AMD Over Drive programom da on tek kada se dignu Windowsi automatski digne spremljene postavke tj. u mome slucaju digne cpu na 3,5 Ghz (na toliko sada radi)?

Pitam zato jer kada sam upalio Win, odmah sam pokrenio CPU-Z (znaci jos se nisu ni svi standardni programi upalili koji mi se automatski dizu sa Win) i on je kako su se dizali Win postepeno dizao frekvencije procesora i stao na 3.5 Ghz....

Znaci svaki puta kada ugasim komp BIOS je na dafault postavkama sto se tice frekvencije procesora, a kada se upali OS sam program softwerski podigne frekvencije?

Hmmm....dali je to moguce ili kako to onda funkcionira?

Jer evo.....i sada mi svi programi pokazuju 3,5 Ghz....a pod My Computer mi i dalje stoji 3.0 GHz!

P.S.

Ako CPU radi na 3.5 Ghz onda je to sasvim ok OC za sada posto je napravljen iz Windowsa bez podizanja ikakvih napona.....a i cijeli dan mi vrti prime95,
A čuj, moguće je...
Probaj na default taktu izvrtit super pi/wprime/3DMark06 i kasnije na OC-anim postavkama te vidi rezultat. Nakon toga restartaj mašinu i nakon restarta opet izvrti jedan od tih testova i ako se približno poklapa (neće vjerojatno biti 100% isto) sa prijašnjim rezultatima OC-ane mašine onda je sve ok.
maX je offline  
Staro 11.07.2009., 08:32   #516
Igneos79
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Zadar
Postovi: 328
Ne da je moguće, nego je 100%. Bios ne zna sto si ti petljavio po windowsima i osim ako program nema mogućnost snimanja svojih postavki u bios, to je normalno. A takav program to nema sigurno. Druga stvar, moguće je i da se komp ne bude butao ako u biosu postaviš te iste postavke, i nek te to ne čudi. Ostavi tako kako je.
Igneos79 je offline  
Staro 11.07.2009., 12:07   #517
win32
Premium
Moj komp
 
win32's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Dark Side Of The Moon
Postovi: 1,517
Citiraj:
Autor Igneos79 Pregled postova
Ne da je moguće, nego je 100%. Bios ne zna sto si ti petljavio po windowsima i osim ako program nema mogućnost snimanja svojih postavki u bios, to je normalno. A takav program to nema sigurno. Druga stvar, moguće je i da se komp ne bude butao ako u biosu postaviš te iste postavke, i nek te to ne čudi. Ostavi tako kako je.
Zahvaljujem ekipa na odgovorima....CPU radi odlicno, stovise i memorija me iznenadila sa obzirom da je PQI i to 2 x 2 GB....
Trenutno sam ga jos malo digao i radi stabilno.....

Isto tako posto sam fino ohladio kuciste tj. u njemu su 2 kom. 120 mm Scythe Katana venta i na CPU je AC Freezer, temperatura samoga procesora ne ide preko 28° C, a cijelo vrijeme vrti prime95....stvarno je hladan CPU....za sada.
Posto je vikend i odmor, idem igrat pa me bas zanima kakve ce onda biti temperature nakon par sati igranja....
__________________
"In the beginning there was 0. And then there was 1. A mind-bending meditation on the transcendent power of digital computation."

Pošteni trgovac: 1, 2, 3, 4, 5...
win32 je offline  
Staro 13.07.2009., 18:29   #518
Tumor
prof.dr. gospodar svemira
Moj komp
 
Tumor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 382
Pitanjca vezana za voltaze na Intel 45nm Quadu, pa ako netko moze pomoci:

Pokusavam isprobati do kuda bi Q9550 mogao doci, odnosno da li bi isao do 4GHz.

Trenutno sam stao na 3.825Ghz bez previse podesavanja, ali sada ide par pitanjaca vezano za voltaze.

Naime, prvo sam procesor stavio na 400 FSB, sve na Auto i tada je CPU-Z prijavljivao oko 1,2xV.
Posto sam htio vidjeti da li to ide nize u BIOS-u sam spustio CPU Voltage na 1,1625 sto mu je i VID vrijednost.
U BIOSU i u CPU.Z voltaza se ocitava kao 1,136V.



Probao i do 450FSB (3,825GHz) i jos uvijek radi normalno.
Nisam puno vrtio Prime95, tek cca 30min da vidim kako se krecu temperature i meni se cine jos uvijek OK. CoreTemp i RealTemp oba ocitavaju oko 55 'C sto mi se cini sasvim OK pod Primeom.

Ono sto me pomalo brine je sto sam vecinu ostalih voltaza ostavio na Auto.

Od nekih stvari koje imaju veze sa voltazum imam ovako:

CPU Voltage - 1,1625 (1,136V ocitanje BIOS-a i CPU-Z)
NB Voltage - 1,55V
Memory Voltage - ne sjecam se tocno, ali mislim 2,1V jer je to po specifikaciji memorije

CPU PLL Voltage - Auto
FSB Termination Voltage - Auto
Clock Over Charging Voltage - Auto
CPU GTL Voltage Reference - Auto
NB GTL Voltage - Auto

E sad, vjerujem da se izvuce maximum iz overclocka sve bi to trebalo manualno podesavati da se nadje maximum, ali meni to trenutno nije cilj. Vise idem vidjeti do kuda bi proc onako lagano mogao ici.
Ono sto me brine je da li bi neke od tih voltaza koje su na Auto mogle otici previsoko i cak ostetiti CPU? Cisto iz razloga sto je Auto CPU Voltage otisao preko 1.2V za FSB400 iako je za FSB450 dovoljno 1,134V. Osim toga, kako ide na 3,825GHZ sa mizernom voltazom od 1,134V bojim se da to nije neka od onih Auto voltaza "nadoknadila" previsokom voltazom.

Postoji li opasnost od tih voltaza koje su na Auto ili je sam BIOS dovoljno pametan da nikada ne dozvoli da Auto voltaze odu previsoko i ostete CPU?

Sorry na nubovskim pitanjima, ali nisam neki overclocker, medjutim vidim da bi ovaj CPU mogao fino potegnuti, pa zasto ne isprobati.

Ostatak konfe vidljiv u Moj Komp.

Hvala!
Tumor je offline  
Staro 13.07.2009., 21:05   #519
DomagojX
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Zagreb/Sesvete
Postovi: 1,307
imam sličnu ploču i ako očš malo žešči OC digni
Citiraj:
FSB Strap to North Bridge: 333
FSB Frequency: 500 to još naravno + -
PCI-E Frequency: 100
CPU Voltage: 1.5000 to možeš slobodno još malo + - ovisi kak će CPU-u pasat
CPU PLL Voltage: 1.52 može još + ali max do nekih 1.6
FSB Termination Voltage: 1.5
DRAM Voltage: 2.2 slobodno lupiš i 2.4 neće im ništa bit..i za početak stavi djeljitelj memorije 1:1 a poslije ga povećaj jer ti rami idu sigurno preko 1200MHZ
NB Voltage: 1.4
NB GTL Reference: auto
SBridge Voltage: 1.30
PCIE SATA Voltage: 1.40
eto probaj pa javi...taj proc je inače jako dobar overkloker
DomagojX je offline  
Staro 13.07.2009., 21:35   #520
timmy
Premium
 
timmy's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: N/A
Postovi: 1,242
Citiraj:
Autor DomagojX
FSB Strap to North Bridge: 333
FSB Frequency: 500 to još naravno + -
PCI-E Frequency: 100
CPU Voltage: 1.5000 to možeš slobodno još malo + - ovisi kak će CPU-u pasat
CPU PLL Voltage: 1.52 može još + ali max do nekih 1.6
FSB Termination Voltage: 1.5
DRAM Voltage: 2.2 slobodno lupiš i 2.4 neće im ništa bit..i za početak stavi djeljitelj memorije 1:1 a poslije ga povećaj jer ti rami idu sigurno preko 1200MHZ
NB Voltage: 1.4
NB GTL Reference: auto
SBridge Voltage: 1.30
PCIE SATA Voltage: 1.40
Ajd molim te pojasni ovo.

Tumor, pročitaj sticky, imaš dosta stvari objašnjeno. I ne boj se, neće kvadu ništa bit.
timmy je offline  
Staro 13.07.2009., 21:40   #521
maX
Banned
Moj komp
 
maX's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: tu negdi uku Varaždina
Postovi: 7,326
Citiraj:
Autor timmy Pregled postova
Ajd molim te pojasni ovo.
Što ti treba pojasnit? Nepotrebno/bezglavo krkanje voltaža se to zove
maX je offline  
Staro 13.07.2009., 21:47   #522
timmy
Premium
 
timmy's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: N/A
Postovi: 1,242
Pa to sam i htio da mi kaže, šta želi s time postić, ako već hoće čovjeku pomoć nek kaže nešto pametno. Tumor kako sam ti već rekao pročitaj sticky, reci nam kakav hladnjak imaš, i možeš odma povećat voltažu procesora jer tih 1,13 za +4GHz će bit premalo.
timmy je offline  
Staro 13.07.2009., 22:35   #523
DomagojX
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Zagreb/Sesvete
Postovi: 1,307
takve slične postavke sam našao na xs-u za quade...a nek proba...ak nejde nejde...
DomagojX je offline  
Staro 13.07.2009., 22:41   #524
maX
Banned
Moj komp
 
maX's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: tu negdi uku Varaždina
Postovi: 7,326
Jesi ti svjestan da si za 45nm quada rekao da neka stavi 1.5V?
Jebale vas vaše šablone za OC-anje, to je najgora stvar koja se može napravit. Zašto bi nepotrebno krkao voltaže?
maX je offline  
Staro 13.07.2009., 23:53   #525
Tumor
prof.dr. gospodar svemira
Moj komp
 
Tumor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 382
Koliko sam okolo citao 1,35V je maximum za 45nm Quadove.
65nm mislim da idu na 1,5V

BTW, cooler je TT BigTyphoon VX koji na revieovima nije najjaci za overclock.

Ma mene samo brine da voltaze koje su na Auto ne naprave kakvo sra...

Procitat cu sticky, citao inace po netu za clockanje q9550, ali bas nigdje nisam nasao da li voltaza koja je na Auto moze otici previsoko
Tumor je offline  
Staro 14.07.2009., 00:29   #526
Mr.Ex.President
Torrent freek
 
Mr.Ex.President's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Split
Postovi: 3,919
Citiraj:
Autor Tumor Pregled postova
Procitat cu sticky, citao inace po netu za clockanje q9550, ali bas nigdje nisam nasao da li voltaza koja je na Auto moze otici previsoko
Može, ne može, nije toliko ni bitno, jer ako klokaš miči sve s auto postavki, to je valjda prvo pravilo OC Ja ni PC na defaultnim postavkama ne volin s "auto" postavkama u biosu, a kamoli OC.

Pročitaj tutorijal, pa udri dalje, OCanje nije nikakva nauka, par sitnica, par pravila i malo iskustva
__________________

CPU: AMD Ryzen 5 1600X MHz - cooling: Corsair H100x
MBO: MSI B450 Gaming Plus
RAM: 2x 8 GB DDR4 G.SKILL 3000 MHz (Aegis F4-3000C16D-16GISB)
VGA: Asus GeForce 970 4 GB STRIX
HDD: SSD Kingston 256 GB [KC400] || Toshiba 3 TB [DT01ACA300]
Case: NZXT S340 - Rear exhaust 120mm - 7V
PSU: Corsair RM550X 550W


Periferija

LCD: HP ZR24w
Keyboard: Logitech Illuminated Keyboard
Mouse: Logitech G400
Gaming Wheel: Driving Force™ Pro
Sound: Genius SP-HF1201A
Printer: HP LaserJet 1020
Scanner: HP ScanJet 4300
Headphones: Philips SHC 2000
ADSL: Siemens Gigaset SX763 router [T-com Flat - 10/640]
Switch: D-Link DGS-1005A 5-port giga
OS: Window 7 PRO x64 edition + SP1



CPU: AMD X2 A4-5300 cooling: BOX
MBO: Gigabyte GA-F2A85XM-HD3
RAM: Kingmax 1x4GB DDR3, 1600 MHz CL9 [FLGF]
HDD: WD Green 2TB [WD20EZRX]
PSU: Antec SU380
Case: Antec NSK2400 (ispuh: 120mm - 5V)

TV: Samsung 43E450 @HDMI
OS: Window 7 PRO x64 edition + SP1
Remote: Logitech K230 + Logitech M180 mouse

LINK

Mr.Ex.President je offline  
Staro 14.07.2009., 03:59   #527
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,685
Citiraj:
Autor Tumor Pregled postova
Koliko sam okolo citao 1,35V je maximum za 45nm Quadove.
65nm mislim da idu na 1,5V

BTW, cooler je TT BigTyphoon VX koji na revieovima nije najjaci za overclock.

Ma mene samo brine da voltaze koje su na Auto ne naprave kakvo sra...

Procitat cu sticky, citao inace po netu za clockanje q9550, ali bas nigdje nisam nasao da li voltaza koja je na Auto moze otici previsoko
...Sto se tice i 45nm i 65nm procesora - sve ovisi o hladjenju kojeg stavis na proc te samom primjerku proca (normalno postoje odredjene granice), ali mislim da ti mozes slobodno nakrkati 1.4v. S tom voltazom bi triba povuci i 4.3Ghz...
__________________
Sn4k3 je offline  
Staro 14.07.2009., 05:55   #528
Igneos79
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Zadar
Postovi: 328
Pažljivo sa voltažom! Primarna stvar koju trebas gledati je temperatura proca. Tek ako je ona debelo ispod maksimuma(čitaj bar 10 stupnjeva) odluci se na dizanje voltaže. Netko je mozda dao i 2 volta nekom takvom procu, ali to je garantirano bilo s nekim jebackim hlađenjem( čitaj dice ili LN2). Osim toga, ako mu das jos voltaže, a pregrijava se na onoj trenutnoj, mozes ujebat proc. Tako sam ja sredio svoj stari q6600 pa vise nije htio preko 4 ghz ni s vodenim. Dakle pamet u glavu, Uzivaj u ocanju, i baci neke reze kad dodjes do maksimuma.
Igneos79 je offline  
Staro 14.07.2009., 11:47   #529
E-mil
Oppa Gangbang Style
Moj komp
 
E-mil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,759
Citiraj:
Autor Tumor Pregled postova
Ma mene samo brine da voltaze koje su na Auto ne naprave kakvo sra...

Procitat cu sticky, citao inace po netu za clockanje q9550, ali bas nigdje nisam nasao da li voltaza koja je na Auto moze otici previsoko
I ja sam postavljao slična pitanja prije 3-4 mjeseca i mogu ti reći da nitko nije znao odgovor na to pitanje ili se bar nije udostojio odgovoriti.

Svi odgovori su bili u stilu, pročitaj sticky, ili zajebi auto-stavi na manual, ili dobro prouči sticky ili prvo pravilo je sve na manual pa ...

Evo opet pitanja:
Da li netko zna do kojih vrijednosti idu (ili u kojim graničnim vrijednostima se kreću) voltaže u OC postavkama ako se postave na AUTO ?

I kako se to može provjeriti (izmjeriti)? Postoji li neki software koji očitava sve te BIOS voltaže?
Konkretno recimo ove koje je Tumor naveo u par postova prije
E-mil je offline  
Staro 14.07.2009., 12:22   #530
timmy
Premium
 
timmy's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: N/A
Postovi: 1,242
Citiraj:
Autor E-mil Pregled postova
I ja sam postavljao slična pitanja prije 3-4 mjeseca i mogu ti reći da nitko nije znao odgovor na to pitanje ili se bar nije udostojio odgovoriti.
Kako ne razumiješ da ti ne može nitko reći šta da ti upišeš i da ploča/procesor/memorija tako radi. Nemaju svi iste komponente, i da imaju opet svaki je primjerak drugačij. O hlađenju da i ne govorim, kako bi ja mogao znati kako hladi xy hladnjak s xy ventom, mora svatko sam pokušavati, u tom i je štos, ostatak ekipe može pomoći savjetima, stickyma i sl.

Citiraj:
Autor E-mil Pregled postova
Svi odgovori su bili u stilu, pročitaj sticky, ili zajebi auto-stavi na manual, ili dobro prouči sticky ili prvo pravilo je sve na manual pa ...
Odgovoreno ti je gore, ne može ti nitko reći točne podatke, proučavaj sam.

Citiraj:
Autor E-mil Pregled postova
Evo opet pitanja:
Da li netko zna do kojih vrijednosti idu (ili u kojim graničnim vrijednostima se kreću) voltaže u OC postavkama ako se postave na AUTO ?
Voltaže u auto postavkama će biti premale, jednostavno isključi auto, i onda prvo svaku komponentu posebno isprobavaj, nađeš max. stabilne ferkvencije svih komponenti pri tvom hlađenju, tako podesiš i amen.

Citiraj:
Autor E-mil Pregled postova
I kako se to može provjeriti (izmjeriti)? Postoji li neki software koji očitava sve te BIOS voltaže?
Konkretno recimo ove koje je Tumor naveo u par postova prije
Postoji SW (CPU-Z, OCCT i sl.) ali ne uzdaje se previše u to, kupiš si multimetar, nađeš mjerne točke na ploči i izmjeriš realne voltaže. Ovo sve što sam ti ja napisao piše u stickyu.
timmy je offline  
Staro 14.07.2009., 12:36   #531
E-mil
Oppa Gangbang Style
Moj komp
 
E-mil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,759
Citiraj:
Autor timmy Pregled postova
Ovo sve što sam ti ja napisao piše u stickyu.
Eto ga opet, pročitaj sticky.

Hvala na trudu i odgovorima, cijenim to, stvarno. Malo tko bi se potrudio tako, ali...

Ja sam početnik što se tiče OC a sticky čitam već skoro pola godine, i čitati ću ga stalno jer je odlično napisan.

Inače ja nisam tražio nikakve konkretne vrijednosti voltaže i kako i koliko da ih postavim za moj (ili neki drugi) konkretni slučaj.

Međutim opet nema odgovora na postavljeno pitanje.

Evo opet pitanja:

Da li netko zna do kojih vrijednosti idu (ili u kojim graničnim vrijednostima se kreću) voltaže u OC postavkama ako se postave na AUTO ?

Npr.ako je:
CPU PLL Voltage = Auto
CPU GTL Voltage Reference = Auto

kolika će biti voltaža (u kojim granicama) PLL i GTL,
i da li, osim multimetrom to možeš ikako saznati
E-mil je offline  
Staro 15.07.2009., 01:42   #532
Tumor
prof.dr. gospodar svemira
Moj komp
 
Tumor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 382
Procitaj ovo:

http://tinyurl.com/nmqnhq

Njima je na testiranju Gigabyte EP45-DS3R voltaza na Auto otisla poprilicno visoko. Mozes cak vidjeti i na koliko, ali ne znam kako je to kod Asusa.

Ja sam za sad sve te "druge voltaze" stavio na minimum, pa cu polako dizati kada budem nailazio na nestabilnosti.

Ovo je zanimljiv dio:

BUT, against our better judgement we allowed all of the stress tests to run even though the auto settings of the board set VTT and PLL voltages at very dangerous levels, 1.60v and 1.85v respectively. We should add here that it has been commonly shared and concluded in the PC industry that 1.4v is about the maximum safe 24/7 voltage for VTT. However, it has come to our attention that some motherboard manufacturers have changed this limit to closer to 1.9v VTT. We will ask Gigabyte for an official answer and discuss this in the comment thread. All hardware appears undamaged but unless otherwise advised, we highly recommend against using auto settings for PLL and VTT voltages.
Tumor je offline  
Staro 15.07.2009., 14:26   #533
Rain Man
Premium
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: x
Postovi: 1,447
Ne smije se ostavit da ploca sama odreduje napone (AUTO). Cim se digne FSB odu i naponi gore. Ja sam bas isprobavao, za PLL i VTT su bile slicne vrijednosti kao s ovog citiranog u Tumorovom postu, a CPU voltaza je otisla na 1.55v. A cpu bio slozen na 445 x 6. To govorim za EP45 UD3R.

Za razuman FSB cesto nece biti potrebe dizat iznad default vrijednosti. Kod mene 433MHZ FSB i 3.9GHz CPU ne traze nista drugo osim podebljanja vcore. Za bench i samoubilacke clockove mozda bi vrijednosti iz AUTO postavka mogle izdurat neko vrijeme. 1.60 do 1.8v.
Rain Man je offline  
Staro 15.07.2009., 15:26   #534
alen.s
Premium
Moj komp
 
alen.s's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Split
Postovi: 1,441
bok , ja bi jedno pocetnicko pitanje ako smijem ; neki dan sam uzeo ep43ds3l plocu i kloknia procesor na 3.0 ghz ( e4300 ) . Voltaze nisam dirao a kasnije kad sam otvorio cpuz vidim da pokazuje 1.392 v ( sta je vjerovatno previse ) . Nakon toga odem u bios i voltazu stavim na normal , otvorim cpuz a tamo 1.136 v sta je premalo jer sam negdje vidija da je default 1.325 v . Dali da voltazu postavim na tocno 1.325 v ili da ostavim ovu normal postavku iako mi se cini da je normal postavka namjenjena 45nm procesorima ? Evo sličica
alen.s je offline  
Staro 15.07.2009., 17:17   #535
Rain Man
Premium
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: x
Postovi: 1,447
Kad si ju ostavio na normal C1E i EIST su ti u stanju IDLE spustili i mnozitelj i voltazu. Pokreni neki test i ako ti cpu ode na 3.0 i voltaza na nasto manje od zadane, to ti je onda dobro podeseno. Ako tako radi, ne diraj vise nista.
Rain Man je offline  
Staro 15.07.2009., 19:15   #536
maX
Banned
Moj komp
 
maX's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: tu negdi uku Varaždina
Postovi: 7,326
1.392V nije previše za 65nm procesor... Ja sam svojeg Celerona 430 uredno kurio sa 1.65V na 3.8GHz za 24/7 rad
maX je offline  
Staro 15.07.2009., 19:55   #537
alen.s
Premium
Moj komp
 
alen.s's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Split
Postovi: 1,441
mislim da hw monitor pokazuje max. voltazu od 1.28 v , c1e i eist sam ukljucio jer kome treba 3.0 ghz u idle . Nisam radio nikakve testove osim sta sam upalio occt na nekih 10-15 min ( nemam zivaca to cekat ) i sve radi kako spada . U tih 15-ak minuta cpu se popeo na 63°c ( u igricama nekih 5° manje ) . S ovim kulerom i ovim ramovima nemam namjeru ic preko 3.0 ghz a cini mi se kako nema ni potrebe .
Mali "offtopic" ; cini se kako mi se cooler stalno vrti na max broju okretaja ( 1500 rpm ) bez obzira kako podesim u biosu , ima li neki poseban razlog zasto ne reagira na promjene u biosu ? Na prosloj maticnoj ( 945 gzm ) je to uredno šljakalo
alen.s je offline  
Staro 18.07.2009., 02:29   #538
sviby
Premium
 
sviby's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Antimaterija
Postovi: 128
Ak smijem

Kupil sam dual core e5200 i matičnu asrock 4core 1600-d800.Mema je jedan modul od 2 gige,nemam pojma čija (kupljena kao konfiguracija).
Se da kaj napraviti s tim?Ja sam ga uspel dignuti na 2,96 ali mi to u usporedbi sa vama ne zgleda nekaj.
More ko pomoči ali ne onak stručno več kak neznalici?

sviby je offline  
Staro 18.07.2009., 08:16   #539
Melani
Banned
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: doma
Postovi: 964
Citiraj:
Autor sviby Pregled postova
Kupil sam dual core e5200 i matičnu asrock 4core 1600-d800.Mema je jedan modul od 2 gige,nemam pojma čija (kupljena kao konfiguracija).
Se da kaj napraviti s tim?Ja sam ga uspel dignuti na 2,96 ali mi to u usporedbi sa vama ne zgleda nekaj.
More ko pomoči ali ne onak stručno več kak neznalici?

nema problema izvoli Overclocking guide za Core 2 i AM2 procesore
Melani je offline  
Staro 20.07.2009., 20:47   #540
Gladius-
Premium
 
Gladius-'s Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 181
Problem ili ''normala'' ?

3,0 ghz na preporuku jednog membera sa slijedećim parametrima : napon 1,325 --> 1,375V
FSB: 300mhz (10x300=3000)
mema - djelitelj na cca 750 mhz
isključeni C1E i EIST

Radilo je bez premca do pred tjedan dana kada sam imao nekoliko nestanaka struje ( 3-4, radovi dragog nam HEP-a ) , nakon cega mi se vratio na default postavke proca, meme i voltaže. Nakon sto sam ga opet OC-o, procesor radi normalno- sve super, dobra temperatura, itd...- međutim, svaki treći put se, prilikom paljenja, zgasi pa ponovno upali i onda pokrene citav sustav što se prije nije događalo... Koja je vaša dijagnoza - da vratim na default postavke ili da jedan od parametara modificiram ?

Hvala unaprijed !
-->
Konfa je slijedeća:
Procesor: DualCore Intel Pentium E2180, 2000 MHz (10 x 200)
Matična ploča: Gigabyte GA-EP35-DS3 (3 PCI, 3 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM, Audio, Gigabit LAN)
Chipset na matičnoj ploči: Intel Bearlake P35
RAM memorija : 2x DIMM1: Corsair XMS2 CM2X1024-6400C4 1 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM (5-5-5-18 @ 400 MHz) (4-4-4-13 @ 270 MHz)

Sad, prije 6 mjeseci procesor sam OC-ao sa 2,0 --> 3,0 ghz na preporuku jednog membera sa slijedećim parametrima : napon 1,325 --> 1,375V
FSB: 300mhz (10x300=3000)
mema - djelitelj na cca 750 mhz
isključeni C1E i EIST

Radilo je bez premca do pred tjedan dana kada sam imao nekoliko nestanaka struje ( 3-4, radovi dragog nam HEP-a ) , nakon cega mi se vratio na default postavke proca, meme i voltaže. Nakon sto sam ga opet OC-o, procesor radi normalno- sve super, dobra temperatura, itd...- međutim, svaki treći put se, prilikom paljenja, zgasi pa ponovno upali i onda pokrene citav sustav što se prije nije događalo... Koja je vaša dijagnoza - da vratim na default postavke ili da jedan od parametara modificiram ?

Hvala unaprijed !
Gladius- je offline  
Zaključane teme



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na