Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Softverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.05.2009., 18:14   #1
kiwwy
Premium
Moj komp
 
kiwwy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: ZgB
Postovi: 158
Particije i formatiranje

Imam 1 disk, 2 particije. Na C particiji je windows vista, na D particiji sada nije nista... Zasto nemogu formatirat D particiju i pobrisat ju i napravit unlocated. To mi treba jer hocu stavit os x... Evo screenshot kak to zgleda

__________________
kiwwy je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2009., 19:46   #2
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,416
Nisam stručnjak, ali mislim da trebaš D particiju formatirati u FAT32 da bi mogao staviti gore OS X tj. da nije potrebno da bude unlocated.
http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=68431
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.05.2009., 20:03   #3
kiwwy
Premium
Moj komp
 
kiwwy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: ZgB
Postovi: 158
Kuzim sve kak instalirat i to, ali nemogu formatirat ni pobrisat d particiju kaze mi da nemoze, izbaci neki prozor u kojem pise Windows cannot delete active system partition on disk!
__________________
kiwwy je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2009., 20:10   #4
Veki-os
Premium
Moj komp
 
Veki-os's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,968
Ne može kad ti je D napravljena kao Primary partition,probaj je nekako konvertirati u Extended partition.
Veki-os je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2009., 20:16   #5
daki
amigo
Moj komp
 
daki's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: VG
Postovi: 241
Pa u Disk Managmentu vidis da se na hardu D particija fizički nalazi prije C particije. Boot record ti je zapisan u D particiji i zato sustav ne dopušta da se particija obriše. Vjerojatno si imao neki dualboot a u d particiji ti je onaj boot.ini iz kojeg biraš OS. Probaj preko partition magica fizički premjestiti C particiju početak harda, i onda preko vistinog recoverya popraviti mbr ili samo br. Malo riskantan posao ako nisi upućen u te stvari.
daki je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2009., 20:30   #6
kiwwy
Premium
Moj komp
 
kiwwy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: ZgB
Postovi: 158
Da, imo sam dual boot s sedmicom i onda formatiro s njenim instalom taj D. Nisam mogo u vistu jer je falio neki boot i nije se htjela dic, pa sam ju s onim s cd-a popravio. Sad mi je boot na C kolko ja vidim, ali neznam zasto jos uvijek nemogu pobrisat tu D particiju. Daki jel mozzes malo bolje objasnit ( Detaljnije ) kako da to napravim?
__________________
kiwwy je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2009., 20:43   #7
daki
amigo
Moj komp
 
daki's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: VG
Postovi: 241
Vidim da ti je ta C particija skoro puna (200+GB) pa neznam jel bi se moglo premjestiti uopce. Ako imaš mogućnost da prištekaš neki eksterni hard disk, tako da možeš preko norton ghosta napraviti image C particije i spremiš taj image na eksterni hard. Onda preformatiraš cijeli hard tako da ti na pocetku harda bude c particija jednakog ili većeg kapaciteta kao i ova particija od koje si preko ghosta napravio image. Nakon toga samo opet preko norton ghosta vratis image na c particiju. Ako ti ne bude radio boot onda opet na isti nacin preko cd napravis recovery. Preporuka da koristiš Hiren boot cd na kojem ti se nalaze alati Partition Magic i Norton Ghost. Ako još nije jasno pitaj.
daki je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2009., 21:42   #8
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003
thopok je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2009., 21:55   #9
kiwwy
Premium
Moj komp
 
kiwwy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: ZgB
Postovi: 158
Citiraj:
Autor daki Pregled postova
Vidim da ti je ta C particija skoro puna (200+GB) pa neznam jel bi se moglo premjestiti uopce. Ako imaš mogućnost da prištekaš neki eksterni hard disk, tako da možeš preko norton ghosta napraviti image C particije i spremiš taj image na eksterni hard. Onda preformatiraš cijeli hard tako da ti na pocetku harda bude c particija jednakog ili većeg kapaciteta kao i ova particija od koje si preko ghosta napravio image. Nakon toga samo opet preko norton ghosta vratis image na c particiju. Ako ti ne bude radio boot onda opet na isti nacin preko cd napravis recovery. Preporuka da koristiš Hiren boot cd na kojem ti se nalaze alati Partition Magic i Norton Ghost. Ako još nije jasno pitaj.
Samo mi nije jasno ako ja formatiram i c i d particiju kako cu ja stavit bilo sta na komp kad nemam ni windowse ni nis? Mislim s cim cu taj image otvorit ili nes?
__________________
kiwwy je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2009., 22:30   #10
daki
amigo
Moj komp
 
daki's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: VG
Postovi: 241
Hiren ti je bootabilni cd, na njemu imas taj norton ghost pomoću kojeg napravis "presliku" particije c. Znači otvoriš ghost odeš Local->To Partition->To Image, odabereš hard disk, zatim odabereš particiju c, zatim moras odabrati na koje ćeš mjesto spremiti image (odaberes eksterni hard), odabereš vrstu kompresije i to je to. Sad na Hirenu nađeš partition magic i kreiraš ponovo particije. Nakon toga opet odeš na ghost i odeš na Local->To Partition->From Image tako da vratiš sustav.
daki je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.05.2009., 22:33   #11
kiwwy
Premium
Moj komp
 
kiwwy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: ZgB
Postovi: 158
Fala, probat cu to cim nabavim externi disk. (posudit cu od nekog) Pa javim kak je proslo...
__________________
kiwwy je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2009., 23:31   #12
Veki-os
Premium
Moj komp
 
Veki-os's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,968
Citiraj:
Autor daki Pregled postova
Pa u Disk Managmentu vidis da se na hardu D particija fizički nalazi prije C particije. Boot record ti je zapisan u D particiji i zato sustav ne dopušta da se particija obriše..
Sad i ja vidim to,nisam prvi put gledao dolje,samo ono gore što piše.
A moja preporuka ti je da formatiraš cijeli disk i ponovo napraviš particije jer si ga ukenjo totalno sa mjenjanjem sistema,ima tu boot fajlova na svakoj particiji
Veki-os je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2009., 14:40   #13
kiwwy
Premium
Moj komp
 
kiwwy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: ZgB
Postovi: 158
Ma to cu i napravit samo da spremim podatke negdje... Prvo sam imo samo jednu particiju s XP, onda ju podijelio na 2 i instaliro Vistu u dual bootu s xp, onda sam maknuo XP i stavio windows 7, pa windows 7 RC. Moram sve ispocetka!
__________________
kiwwy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na