Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.04.2009., 12:30   #1
Busy
Just4Fun
Moj komp
 
Busy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 312
ADSL modem restartanje

Dakle, već sam uspio ustavnoviti o čemu je riječ i sada me zanima da li mi može tko reći da li će mi UPS riješiti problem i koji UPS da uzmem?

Provider: Metronet
Modem: Thomson (neki crni)-njihov standardni

Kada upalim komp i još drugu periferiju (printer, zvučnike itd itd...) modem se počne restartavati (i samimi time mi puca veza!)
Fora je u naponu, tj. na toj fazi na kojoj mi je cijela soba napon je 210 V kada sve uključim (inače je oko 213 V).
Druge dvije faze su mi 217 V i 213 V...e sada naravno da od elektre neću nikada dobiti ništa, jer ili oni ne paze na transformatorima koliko priključuju korisnika pa ih je sada previše ili je netko u mojoj zgradi spojio nešto veliko na tu istu fazu pa mi je pao napon... :P
Sve u svemu zanima me da li ću pucanje modema uspjeti zaustaviti sa UPS-om? i koji najjeftiniji da uzmem s obzirom da mi treba samo za modem i recimo stolni komp?
Trenutno vučem struju iz špajze koja je na drugoj fazi pa radi normalno, al kabel mi prolazi po podu kroz kuhinju-hodnik-sobu pa ne bi htio tako ostaviti...
Mislio sam čak zvati Metronet i tražiti ih neki "kvalitetni" modem koji može izdržati pad napona i raditi na 210-213 V

Unaprijed hvala na komentarima, prijedlozima ili svojim iskustivma!


Pozdrav
__________________
...waiting...
Busy je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2009., 12:56   #2
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003
Citiraj:
Sve u svemu zanima me da li ću pucanje modema uspjeti zaustaviti sa UPS-om? i koji najjeftiniji da uzmem
Teško. Takav bi trebao povisiti napon, ali to neće napravit pošto ga smatra normalnim.
Citiraj:
Mislio sam čak zvati Metronet i tražiti ih neki "kvalitetni" modem koji može izdržati pad napona i raditi na 210-213 V
A možda samo treba razmislit o zamjeni adaptera koji napaja sadašnji?
thopok je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.04.2009., 13:40   #3
Busy
Just4Fun
Moj komp
 
Busy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 312
Hvala na komentaru.

Al mislim da je ovdje problem u stabilizaciji napona, jer je napon oko 213 V i kada bi sve išlo preko UPS-a on, pretpostavljam, trebao biti "tampon" zona, tj. kada priključim komp i printer i tak to, da ne bude nagli pad napona i da ne sruši modem.
Jer do sada je napon naglo pao na 210 V čim bi nešto jače priključio i to bi srušilo modem...

A što se tiče adaptera, mislim već su mi promijenili modem i donijeli novi sa njegovim novim pripadajućim adapterom i isto nije ništa pomoglo, tako da ne kužim kakav adapter bi ja mogao nabaviti koji bi bolje fukcionirao?

Hvala
__________________
...waiting...
Busy je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2009., 14:05   #4
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,386
Badava ti je bilo koja opcija sve dok ti ne povise napon. Na tom naponu ti ništa ne može funkcionirati kako treba jer je prenizak. UPS bi ti pomogao na napon oscilira ili da je malo povišen, ali u tvom slučaju nikakve koristi od njega.
Konkretan savjet prije bilo čega - izmjeri koliki ti je napon na ulazu u stan (na pancer osiguraču stana) jer ako je tamo snižen, nije greška u instalacijama u stanu već dolazi izvana, a onda to spada pod ingerenciju Elektre. Ako je na ulazu sve ok, a u stanu nije, onda ti nema druge nego mijenjati instalacije u stanu.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2009., 14:18   #5
Busy
Just4Fun
Moj komp
 
Busy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 312
Stare su instalacije sa starim osiguračima i mjerio sam napon direktno na žicama od faza (3 žice = 3 faze) i napon je bio niski na svakoj
1.faza= 213 V
2.faza= 213 V
3.faza= 217 V

Sve mi je normalno funkcioniralo skoro 10 mjeseci kada se neš desilo u napon mi je pao i počeo "pucati" modem. Može biti da je netko spojio nešto jako na tu afzu, može biti da se neko gradilište spojilo na trafo od kvarta ili što već drugo...a da se idem žaliti HEP-u moš mislit kak će mi dignuti napon... :P
__________________
...waiting...
Busy je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2009., 14:30   #6
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003
Citiraj:
e sada naravno da od elektre neću nikada dobiti ništa
Nije spomenuto da je dotični, što se njih tiče, u granicama tolerancije.

Citiraj:
The Thomson Gateway electrical power requirements are indicated on the label on the bottom side
of your Thomson Gateway. In case you need to use another power supply than the one provided,
make sure that the spare supply complies with the Thomson Gateway power requirements.
I na kraju od relativno jednostavnog problema dobijemo nerješivi.
UPS - besprekidno napajanje - nekoliko pitanja
Citiraj:
Sve mi je normalno funkcioniralo skoro 10 mjeseci kada se neš desilo u napon mi je pao i počeo "pucati" modem.
A došlo do nesimetrije.
thopok je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2009., 15:05   #7
Busy
Just4Fun
Moj komp
 
Busy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 312
Citiraj:
Autor thopok Pregled postova
I na kraju od relativno jednostavnog problema dobijemo nerješivi.

[/I]A došlo do nesimetrije.
Nisam skužio što si ovime htio reći...

Sve u svemu, hvala na linku i koliko vidim jedino bi mi moglo pomoći da tražim zamjenu modema ili da kupim "APC Line-R automatic voltage regulator"
UPS mi najvjerojatnije ne bi pomogao (al možda i bi ako spojim samo modem na njega)

A šta će tek biti kada počne ljeto pa svi uključe klime!!! Koliki ću onda napon imati? Koji je ovo lol.
__________________
...waiting...
Busy je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2009., 20:08   #8
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003
A tko zna što se to dogodilo, možda se nikad ni ne otkrije.

Kako je u ovom slučaju ustanovljeno da je napon dovoljno visok, pa prema tome ne bi pomogao ni AVR(u onoj temi, čini se, nije precizirano što se s naponom događa).

Citiraj:
Trenutno vučem struju iz špajze koja je na drugoj fazi pa radi normalno
A radi li normalno i kada se na nju
Citiraj:
Kada upalim komp i još drugu periferiju (printer, zvučnike itd itd...)
?
Ekstremno bi bilo tu sobu napajat tom "dobrom" fazom.
Da se ne bi dogodila situacija iz avatara, to ne treba samostalno pokušavat!
thopok je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2009., 23:10   #9
Busy
Just4Fun
Moj komp
 
Busy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 312
Zašto kažeš da ne bi ni AVR pomogao? Meni znači sve radi ok, al čim spojim extra uređaje (npr. stolni komp) na tu fazu napon padne još za par volta, što je očito dovoljno da se "sruši" modem...pa šta ne bi regulator pomogao u tom slučaju?

"Automatically steps up low voltage and steps down high voltage to levels that are suitable for your equipment. "

A i nemam baš "dobru" fazu kada su sve slabe, a i pitanje bi bilo koliko bi ta dobra bila "dobra" nakon što bi tu sobu prebacio na nju?
Tata mi se kuži u struju pa mi je komentirao da se može ta soba prebaciti na tu "jaču" fazu, al to mi se nekako ne sviđa, jer mi je trenutno na toj "jačoj" fazi spojena kuhinja, špajza i balkon-a svi znamo šta je tu sve spojeno=frižider, kombi-plinski bojler, vešmašina, mikrovalna... tako da bi laganini i ta faza prestala biti "dobra" da još dodam i sobu na nju!

Hvala na komentarima, ako netko ima još šta za reći neka slobodno kaže!

Zvao sam i providera i dobio informaciju da trenutno nemaju drugih routera u ponudi osim tih Thomsona, al rekli su mi da mogu poslati mail sa zahtjevom da mi stave neki drugi modem i da navedem razloge pa će mi odgovoriti da li može ili ne može... :P

Znači koliko vidim imam više opcija:

1. Uzeti UPS pa vidjeti da li će mi to riješiti problem (najjeftiniji 500VA=200kn)
2. Uzeti AVR pa vidjeti da li će mi to riješiti problem (najjeftiniji = 384 kn?)
3. Prebaciti sobu na drugu jaču "fazu"
4. Probušiti rupu iz špajze u sobu i provući sa druge faze "struju" sa produžnim do kompa
5. Zvati HEP i žaliti se na preniski napon
6. Tražiti providera da mi daju neki drugi modem
7. Nabaviti bolji strujni adapter za taj model modema pa vidjeti da li će mi to riješiti problem
8. ?

Mogli bi mi procijeniti postotke mogućnosti da se ostvare ove opcije?
__________________
...waiting...
Busy je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2009., 00:00   #10
Damir Kelic x
Premium
Moj komp
 
Damir Kelic x's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: izmedu sb & ng
Postovi: 114
Najbolje produzni i kod susjeda ukopcas???
Damir Kelic x je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.04.2009., 01:48   #11
stuc
Banned
 
stuc's Avatar
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Online
Postovi: 2,404
Moj deda je imao Telefunken TV, mislim da je bio lampaš tj. sjećam se ko dijete kad je dolazio čika majstor pa mjenjao neke žarulje u tv-u... međutim jedan dan je taj majstor donio neku kutiju pa skoro ko kučište kad se položi veliku a deda je bio sav sretan !

Njih dvojca su to nosili iz kombija i pito ja šta je to, a deda, ajd briši

Uglavnom, bio je to stabilizator napaona, težak ko sam vrag a kako je napon bio na zavidnoj visini u vrijeme stare yuge, tv se gasio ili se znala suzit slika.
Gdje danas to naći, na kojem tavanu i dali se to proizvodi ? Bogme neznam, ali da bi riješilo problem varijacije u naponu - to bi jer koliko mi stari obajšnjavao kad sam malo porasao, unutra su bila 3-4 transformatora koja su ispravljala krivi napon.
stuc je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2009., 02:32   #12
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003
Citiraj:
Zašto kažeš da ne bi ni AVR pomogao?
Zato što se radi o specifičnoj situaciji kada je napon dovoljno "normalan", ali očito ne dovoljno i za rad svih ostalih uređaja.

Mrežni napon 210V! Stabilizator napona?
STABILIZATOR NAPONA 220V GTE 1400

Citiraj:
tako da bi laganini i ta faza prestala biti "dobra" da još dodam i sobu na nju!
Ovo ne kužim. Ne mislim da se dodatno optereti druga, nego da se zamijeni – ono što je dosad napajala "dobra", odsad će napajat ova "problematična". Nije valjda da postoji problem i s ostalim uređajima?

Također bi bila jeftinija varijanta stabilizacije napona samog napajanja uređaja(kojeg još nismo ni ustanovili, kao ni to za koliko padne). Ako takav nije dostupan, onda izrada?

Zadnje izmijenjeno od: thopok. 07.04.2009. u 02:43.
thopok je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2009., 08:17   #13
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,386
Lijepo sam ti rekao - provjeri da li na panceru imaš prenizak napon. Ako je tamo prenizak, slučaj je za HEP. I treba ih gnjaviti dok to ne naprave jer ti ne plaćaš da imaš prenizak napon. I živo ti se hebe da li se netko prikopčao (neboder, bauštela,...) pa trafostanica to ne može pokrivati. Ako je na panceru napon ok, nema ti druge nego srediti instalacije u stanu (čini mi se da bez obzira na probleme koje imaš, instalacije vape za revizijom). Čudi me da ti to otac, kao onaj 'koji se kuži u struju', nije mogao i sam zaključiti.
UPS, drugi modem ili drugi adapter ti ne mogu puno pomoći.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2009., 11:01   #14
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003
Stvar je u tome da je čak i taj napon koji dobiva normalan što se njih tiče.
Još će se na kraju radi jednog uređaja raskopat cijeli stan...
thopok je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2009., 11:08   #15
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,386
Nisam već dugo mjerio napon u svom stanu, ali sam siguran da je uvijek bio nešto viši od 220V (223-225V). Nisam upoznat sa HEP-ovim standardima, ali 211-213V mi se čini premalo.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2009., 11:33   #16
TomRi
Can You Hear Me? 142.8 dB
Moj komp
 
TomRi's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb, Kvatrić
Postovi: 2,073
na koliko volti radi taj modem?

nabaviš adapter sa većom voltažom(nazivnom) a na tvom nižem ulaznom naponu i taj izlazni napon je niži.
i staviš limitator na izlaz za svaki slučaj ako se napon podigne, da ti ne skuri modem, a sa limitatorom i fino podesiš izlazni napon.

ima gotovih u obliku jednog čipa,
Citiraj:
"Fixed" three-terminal linear regulators are commonly available to generate fixed voltages of
plus 3 V, and plus or minus 5 V, 9 V, 12 V, or 15 V when the load is less than about 7 amperes.
ili sam složiš, imaš na netu brdo shema...
http://en.wikipedia.org/wiki/Linear_regulator

Citiraj:
Još će se na kraju radi jednog uređaja raskopat cijeli stan...
mislim da ti je tako nešto jednostavnije nego raskapat cijelu kuću i sređivati instalacije ili se natezati sa HEPom
(pošto ti SAMO modem radi probleme, ništa drugo...)


imaš i grunf mod, dodaš par namotaja na sekundar trafoa (onaj što pretvara sa 220 na 12 ili koliko već ti treba za modem)
time mijenjaš omjer namotaja, tako se podigne napon punjenja npr. akumulatora,
a tebi to treba da bi iz cca 210V izvukao isto što ostali ljudi izvuku iz 220 volti.

pogledaj link, radi provjereno već 3 godine,
sve ti je objašnjeno, nemaš kaj fulat:
http://www.cice.com.hr/novo/index.php?topic=2837.0
__________________
Danas je teško biti budala, prevelika je konkurencija...

Water cooled PC
Moj najveci MOD

Novi hobby: RC model + HD kamera

Zadnje izmijenjeno od: TomRi. 07.04.2009. u 11:46.
TomRi je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2009., 12:22   #17
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,640
Prvo i osnovno pokušaj rješit s HEP - om da ti isporučuju el. energiju po standardu. Možeš ih podsjetiti da je došlo do promjene norme, prije 220 VAC sada 230VAC. Čak ako se budu pravili pametni i tvrdit kako su korekciju napravili neka dođu izmjerit na ulazu u stan.

Po ovoj informaciji ako je točna možeš napraviti:
- u uređaju iza Greatza (ispravljača) dodat elektrolit 1000 - 3300 uF/25V
- uređaj napajat s nekim switching ispravljačem koji daje 16 - 18 VDC (kao od laptopa). U odnosu na klasične trafo ispravljače ovi bazirani na switching principu imaju širok opseg ulaznog napona (npr. 100 - 265 VAC) i lako se sami prilagođavaju promjenama ulaznog napona. Neka te ne buni što origigi "ispravljač" daje 18 VAC jer je u stvari samo transformator.

EDIT: Evo još jedan link gdje se spominje napajanje ST78WLi. Ispada da slobodno možeš uzest adapter nekog laptopa do cca 19 VDC.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 07.04.2009. u 12:38. Razlog: Nadopuna
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na