Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.01.2009., 21:40   #1
Gladius-
Premium
 
Gladius-'s Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 181
Neobjašnjivo ''zujanje''

Konfa je (copy/paste sa eversta):
Procesor DualCore Intel Pentium E2180, 2000 MHz (10 x 200)
Naziv matične ploče Gigabyte GA-EP35-DS3 (3 PCI, 3 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM, Audio, Gigabit LAN)
Chipset na matičnoj ploči Intel Bearlake P35
Sistemska memorija 2048 MB (DDR2-800 DDR2 SDRAM)
DIMM1: Corsair XMS2 CM2X1024-6400C4 1 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM (5-5-5-18 @ 400 MHz) (4-4-4-13 @ 270 MHz)
DIMM3: Corsair XMS2 CM2X1024-6400C4 1 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM (5-5-5-18 @ 400 MHz) (4-4-4-13 @ 270 MHz)
Tip BIOS-a Award Modular (01/04/08)
Komunikacijski port Communications Port (COM1)
Komunikacijski port Printer Port (LPT1)
Grafička kartica NVIDIA G92-100 (384 MB)
3D akceleratorski čip nVIDIA GeForce 8800 GS
Zvučna kartica Realtek ALC889A @ Intel 82801IB ICH9 - High Definition Audio Controller

E sad, komp je normalno radio nekakvih 6 mjeseci, međutim, zadnjih par tjedana kada pokrenem neku zahtjevnu aplikaciju (obicno igru, tipa crysis ili medieval 2...) nakon 15ak minuta pocne neko cudno ( iritantno )zujanje bez stajanja , Pri tom, ne usporavaju se perfomanse, ali zvuk ne prestaje dok ne izadem, tj. zatvorim aplikaciju... Sto mislite, o cem se radi, i sto mi je ciniti ?

Hvala,
Gladius- je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2009., 21:45   #2
Tuna
Unregistered User
Moj komp
 
Tuna's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Našice
Postovi: 426
koje ti je napajanje? može biti da ono cvrči pod opterečenjem
Tuna je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.01.2009., 21:45   #3
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,505
Od onoga kaj znam da zna zujati - napajanje, grafa ili ploča.

EDIT:
Ja sam mislil samo na zujanje koje nije od venta. To se barem prvo lagano istestira. Svaki zaustaviš na tren i ak je koji - zamijeniš ga.

EDIT2:
Ak je delalo 6 mjeseci ok, onda je valjda vent prozujal.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"

Zadnje izmijenjeno od: Vuco. 08.01.2009. u 21:58.
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2009., 21:47   #4
Uber Gosu
FORD Fix Or Repair Daily
Moj komp
 
Uber Gosu's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 868
Hladnjak na grafickoj kartici(ili eventualno CPUu) prilikom 100% loada(igre) pokusava sa max okretajima hladit grafu(eventualno cpu)sto se naravno cuje, probaj prasinu ocistit(ispusi grafu dobro).
Uber Gosu je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2009., 21:56   #5
-Stinger-
Premium
Moj komp
 
-Stinger-'s Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: ZG/KA/OS
Postovi: 305
@Gladius-

pogledaj od venta do venta da nije u tome štos, a ako je više cvrčanje nego zujanje, e onda nosi na servis... ( p.s. ako nisi ti slagao komp onda obavezno na servis s njim, neka oni to ustanove, a ako si ti slagao, e onda eliminacijom - dio po dio )

__________________

I reject your reality and substitute my own!



-Stinger- je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2009., 16:28   #6
Gladius-
Premium
 
Gladius-'s Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 181
Hvala puno ljudi na savjetima. Budem probao preko vikenda to rijesit, pa vam javim rezultate, odnosno sta sam ustanovio.
pozdrav,
Gladius- je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2009., 11:32   #7
ABuser
Premium
Moj komp
 
ABuser's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Zagreb - Markusevec
Postovi: 514
Ovako, ja imam isto problem sa zujanjem, ali malo drugačiji. Dakle ne radi se o zujanju prilikom zahtjevne aplikacije, nego čim upalim komp. Počelo je nedavno, prije kojih tjedan dana sam to primjetio, ali mislio sam da mi se čini, jer bi bilo tiho jako, a ja sam u zadnje vrijeme kad god bi bio na kompu, uglavnom igrao igre, i to sa slušalicama uvijek. Pa sam primjetio to kada bih npr izašao iz neke igre, kada je tišina, ali jučer je počelo poprilično jako i iritantno. Zujanje je visokofrekventno. Nije baš da cvili, ali ono, dosta visoko je, i strašno "gusto", tj. ne znam kako da se izrazim, ali najbliže tome, kako bih to opisao je, zvuk "zujanja" transformatora, ali nisma siguran ima li u kompu tako jaki trafo, koji bi stvarao toliku buku. Mislio sma prvo da je napajanje, iako ne znam zašto, radilo normalno otkad ga imam (jedno godinu dana, ili malo manje), a sa ovom konfom radi već jedno 2 mjeseca. Ali onda sam skužio da ono prestaje ili se stišava kako ja prčkam po kučištu. Npr, ako neku stranicu kučišta stisnem, ono prestane, a neku drugu npr, još se pojača, pa onda nožice na kučištu, koje su plastične, isto imaju efekta. Pa kako vijke okrećem, također se mijenja. Onda sam probao otvoriti kučište, ali nisma opet skužio što zuji. Zvuči kao da cijelo kučište zuji, što možda i jest tako, jer ipak je metalno, pa tko zna od kuda se to prenosi po cijelom kučištu. Kada sam ga otvorio, kada bih onako lagano prstom pritisnuo napajanje, također bi prestalu zujati, ali opet, mogu skoro bilošto tako lagano pritisnuti, pa ili prestane, ili se smanji. Efekta ima i kada komp "zakrećem", tj, stoji mi na podu paralelno sa stolom, ali kada ga npr ukoso stavim, da tvori neki manji ili veći kut u odnosu na stol, isto se mijenja. Danas sam uklonio one "poklopce" za drajvove naprijed, i prestalo je. Malo se pojavi, ali tiho, ili nestane. No stvar je u tome da nikako nema lijeka. Ne mogu naći nikakav setup da prestane skroz zujati. Ima li itko ikakvu ideju što bi to moglo biti i kako to riješiti? Jel može biti napajanje, a da prestaje tako pritiscima bilogdje po kompu, ili mijenjanjem položaja? Ili je možda neki vent, a ako je, jel ja mogu ventove iskapčati dok je komp upaljen, da to lakše provjerim? Da ne moram stalno gasiti komp, pa jedan po jedan vent gasiti. Konfa je takva kakva je (u moj komp) već kažem oko 2 mjeseca, a kučište je isto, nepromijenjeno već više od godinu dana. Napajanje manje od godinu, i DVD ROM kao i kučište. Ništa od toga nisma mijenjao ni vadio otkad je unutra. Jedino što sma mijenjao su neki dan oni nosači za diskove, plastični. Promjenio sma svoje ljubičaste u crne, evo slika da se vidi na što mislim, ali, nisam siguran, no mislim da je zujanje počelo laganim tempom prije toga, zapravo, gotovo sigurno da je.

Prije:


Poslije:
ABuser je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2009., 12:29   #8
greg SE
Premium
Moj komp
 
greg SE's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 5,231
a zaustavljaj prstom ventove jedan po 1 ako mislis da su oni. Ako to ne da odgovor onda upali kantu bez diskova i vidi hoce li dolaziti do tih vibracija. Ako ni to ne pomogne onda vent na napajanju iliti ga jedini kojeg prstom nisi mogao zaustaviti prije toga
greg SE je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2009., 12:36   #9
Swarm dude
Premium moderator
 
Swarm dude's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,600
ABuser, kućište kompa ti rezonira. Stavi 5 kila novinskog papira, knjiga ili bilo čega papirnatoga na njega i prilično sam siguran da će zujanje prestati
Dodavanjem papirnatih utega podesit ćeš rezonatnu frekvenciju kućišta i ono će prestati zujati...tj. komp će i dalje zujati ali ćeš tom metodom prigušiti zvuk ili ćeš taj zvuk spustiti na dovoljno niske frekvencije da ih nećeš čuti.
Swarm dude je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2009., 13:02   #10
ABuser
Premium
Moj komp
 
ABuser's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Zagreb - Markusevec
Postovi: 514
Citiraj:
Autor Swarm dude Pregled postova
ABuser, kućište kompa ti rezonira. Stavi 5 kila novinskog papira, knjiga ili bilo čega papirnatoga na njega i prilično sam siguran da će zujanje prestati
Dodavanjem papirnatih utega podesit ćeš rezonatnu frekvenciju kućišta i ono će prestati zujati...tj. komp će i dalje zujati ali ćeš tom metodom prigušiti zvuk ili ćeš taj zvuk spustiti na dovoljno niske frekvencije da ih nećeš čuti.
A jel možeš reći kako i zašto je došlo do toga, kada eto, nije tog bilo 15 mjeseci, koliko ga imam? I jel mogu to nekako drugačije riješiti? Hoće li mi reklamirati ako ja to odnesem na servis? Imam neku garanciju na kučište, no nije mi bilo jasno čemu ta garancija, ono, kako se kučište može oštetiti osim fizički, za što sam gotovo 100% ja jedini mogući krivac, ali eto, ovo se dogodilo. Jel mi tu garancija pomaže? I idem sad vidjeti ovo sa papirom, hvala, no eto, ako možeš pomoći drugačije malo još, jer mi je glupo imati papir gore...
ABuser je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.01.2009., 13:20   #11
Veki-os
Premium
Moj komp
 
Veki-os's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,968
Ne možeš to reklamirati.Možeš umetati spužve ili sječ one podloge od miša pa ih uglaviti na "spojeve",prvo rukom pritišči pa vidi gdje treba staviti.A garancija na kučište je valjda zbog prekidača za paljenje i reset i tih žica.
Veki-os je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2009., 13:37   #12
ABuser
Premium
Moj komp
 
ABuser's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Zagreb - Markusevec
Postovi: 514
Aha. Ali eto, još uvijek me zanima kako to da je tek sada došlo do toga? Nakon duljeg vremena. I jel smijem ja čupati van kablove od ventova dok je upaljen komp? Svi su mi spojeni na ploču
ABuser je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2009., 13:49   #13
Veki-os
Premium
Moj komp
 
Veki-os's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,968
Smiješ ali nije preporučljivo,najbolje ih zaustavi prstom.A to ti je 99.9% zbog diskova,probaj ih staviti u gume od gača ili zračnica,tako sam ja napravio i ništa ne rezonira
Veki-os je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2009., 13:53   #14
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,652
Citiraj:
Autor ABuser Pregled postova
I jel smijem ja čupati van kablove od ventova dok je upaljen komp? Svi su mi spojeni na ploču
Nemoj to radit, dovoljno je da kratkotrajno zaustaviš vent prstom / olovkom. Ako baš hoćeš / moraš onda ugasi, ištekaj vent pa upali i probaj.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 10.01.2009., 14:55   #15
Swarm dude
Premium moderator
 
Swarm dude's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,600
Citiraj:
Autor ABuser Pregled postova
A jel možeš reći kako i zašto je došlo do toga, kada eto, nije tog bilo 15 mjeseci, koliko ga imam? I jel mogu to nekako drugačije riješiti? Hoće li mi reklamirati ako ja to odnesem na servis? Imam neku garanciju na kučište, no nije mi bilo jasno čemu ta garancija, ono, kako se kučište može oštetiti osim fizički, za što sam gotovo 100% ja jedini mogući krivac, ali eto, ovo se dogodilo. Jel mi tu garancija pomaže? I idem sad vidjeti ovo sa papirom, hvala, no eto, ako možeš pomoći drugačije malo još, jer mi je glupo imati papir gore...
Nisam dovoljno stručan da kažem zašto, mogu samo pretpostaviti...Errm možda ima više stvari npr. popustile popnitne, vijci malo popustili (kad smo kod toga, pritegni vijke bočnih stranica, napajanja, diskova, optike...), nedovoljno dobro (čvrsto) zatvorene bočne stranice, itd. itd. Mislim kako je to problem nedovoljne mehaničke čvrstoće i kao što sam prije rekao, tih rezonancija se lako riješiš dodavanjem utega (koji sami ne rezoniraju) i tako poboljšaš čvrstoću.
Veki-os te dobro uputio, svakako to učini.
Najskuplja i uvjetno rečeno najkompliciranija metoda je da podložiš nekakve tanke gumene trakice između bočnih stranica i kostura kućišta i da podložiš gumene prstenove ispod vijaka. A pitanje je hoće li ti to uopće pomoći, a mogao bi izgubiti dosta vremena dok bi to sve napravio.
Swarm dude je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2009., 15:10   #16
ABuser
Premium
Moj komp
 
ABuser's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Zagreb - Markusevec
Postovi: 514
Da, to mi se ne radi. A kako veki to misli da stavim gume na diskove - gdje? izmedju diska i nosaca? Ali meni diskovi nisu zasrafljeni, nego su umetnuti u taj patent, i plastika je dakle izmedju diska i kucista
ABuser je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2009., 15:18   #17
Veki-os
Premium
Moj komp
 
Veki-os's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,968
Biraj kako hočeš,ima više načina
http://images.google.hr/images?um=1&...a%C5%BEi+slike

Ja sam ovako napravio,isto Chief i isti kavez kao kod tebe,za taj kavez je meni ovo najbolje rješenje.
http://10n.ca/images/suspension.jpg
Veki-os je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2009., 18:04   #18
ABuser
Premium
Moj komp
 
ABuser's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Zagreb - Markusevec
Postovi: 514
OK, hvala. Ništa onda ću se s tim zezati. Mislio sam da mogu zamjenit ili popravit nešto.

Hvala
ABuser je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2009., 11:09   #19
ABuser
Premium
Moj komp
 
ABuser's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Zagreb - Markusevec
Postovi: 514
Palo mi na pamet danas - ako kučište rezonira, bih li mogao to eliminirati ugradnjom još kojeg venta? Ionako sam razmišljao o tome, a ako će pomoći ovome, onda bih sigurno to napravio
ABuser je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2009., 11:23   #20
the-rider
ha?
Moj komp
 
the-rider's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Poreč
Postovi: 500
kao sta su ti vec rekli, objesi diskove na gumu, ili kupi amortizere za njih, najvjerovatnije oni prenose vibracije na kuciste, to sam par puta vidio
imas za kupi i one kao silikonske vijke za ventilatore, da nisu ni oni direkt na kucistu, ali ne vjerujem da oni vibriraju toliko
btw ne vidim zasto bi rezoniranje prestalo za ugradnjom jos kojeg venta, mozes samo pojacati rezoniranje na nekim frekvencijama
the-rider je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2009., 13:32   #21
ABuser
Premium
Moj komp
 
ABuser's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Zagreb - Markusevec
Postovi: 514
Pa mislio sam možda promjenim frekvenciju rezonancije sa ugradnjom još kojeg venta. Klin klinom
ABuser je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2009., 13:53   #22
the-rider
ha?
Moj komp
 
the-rider's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Poreč
Postovi: 500
pa mozda bi i radilo, nikad se ne zna
ali lakse ti je rijesiti diskove nego kupovati ventove
the-rider je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2009., 14:23   #23
ABuser
Premium
Moj komp
 
ABuser's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Zagreb - Markusevec
Postovi: 514
Možda, ali rekoh, ionako sma razmišljao o ventovima
ABuser je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2009., 20:08   #24
Swarm dude
Premium moderator
 
Swarm dude's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,600
95% sam siguran kako to nećeš pomoću još jednog venta srediti, dobit ćeš najvjerojatnije konstruktivnu interferenciju - dakle još jače rezoniranje
Swarm dude je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2009., 21:15   #25
ABuser
Premium
Moj komp
 
ABuser's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Zagreb - Markusevec
Postovi: 514
A 2? Ionako bih 2 stavljao kad bih stavljao, zbog konstrukcije kučišta
ABuser je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2009., 21:16   #26
the-rider
ha?
Moj komp
 
the-rider's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Poreč
Postovi: 500
2x jače rezoniranje
the-rider je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2009., 20:33   #27
ABuser
Premium
Moj komp
 
ABuser's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Zagreb - Markusevec
Postovi: 514
Evo kaj sma sad napravio - isključio jedan taj 120mm vent na kučištu, i već pola sata ništa ne rezonira. Ali dovraga, ne budem valjda tako morao ostaviti? Pa porasle mi temperature za 5 stupnjeva. A još ljeto? Ugl, živcira me, jer eto, kažem, smao od sebe počelo, a zasada jedini način na koji sam potpuno smirio je isključivanje jednog venta. Ajde, nisma još novine probao staviti
ABuser je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2009., 21:26   #28
-Stinger-
Premium
Moj komp
 
-Stinger-'s Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: ZG/KA/OS
Postovi: 305
__________________

I reject your reality and substitute my own!



-Stinger- je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2009., 21:55   #29
the-rider
ha?
Moj komp
 
the-rider's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Poreč
Postovi: 500
e upravo to
the-rider je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2009., 11:07   #30
ABuser
Premium
Moj komp
 
ABuser's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Zagreb - Markusevec
Postovi: 514
a jebiga. jos jedan trosak. a taman sma pomislio kada sam stavio plocu, zadnja stvar koju sma stavio, da sam konacno slozio komp na jedno dulje vrijeme, jer u zadnjih pola godine sam smao mijenjao komponente, i nikako bio zadovoljan. i eto, taman kad mi je sve kako sam zelio, dogodi se ovo. majkumu. rupa bez dna
ABuser je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na