View Single Post
Staro 29.01.2021., 15:23   #17
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,431
Citiraj:
Autor Nick7 Pregled postova
Kad se vec prica o FID-ovkama, moze mali savjet.

Novogradnja. Originalno samo jedna FIDovka od 30mA.
I nakon nekog vremena pocela izbacivati, skoro pa jednom dnevno.
Metodom trial&error (odspajanje osiguraca/nule po svakom kabelu) - nasao da ju trigerrirale klime.
Njih sam odvojio sad na zasebnu FID-ovku.

No jos uvijek se desi s vremena na vrijeme (jednom u par mjeseci) da mi FIDovka opet okine.
Da li 30mA zamijeniti sa 300mA?
Grijanje je na plin, kao i topla voda.
Da li bi trebao ista onda u kupaonici prebaciti na zasebnu od 30mA?

Ili opcenito, kako rijesiti da se vise bas ne brinem da ce mi FIDovka u stanu izbaciti, pogotovo ako idemo na put (nije fora da dodjes doma, a stvari u zamrzivacu otopljene)?
Prije nego mi netko skoci za vrat, ja nisam profi, samo sam se interesirao o trenutnom stanju stvari

30mA sluzi kao zastita za ljude, jer se racuna da ako te drmne <30mA, trebao bi vrlo vjerojatno preziviti. Ako te drmne 300 mA (u slucaju da stavis "jacu" fidovku), sanse su ti manje

Sluzbeno se FIDovke povremeno trebaju testirati sa onom tipkom, iako rijetko tko to radi

Inace glavni krivci za izbacivanje fidovke su sve sa motorima (pogotovo starijeg datuma), balkonski grillovi, klime, pegle.
Noviji uredaji imaju striktnije zatjeve koliko struje smije teci preko uzemljenja. (normu bi trebao iskopati opet negdje, ne znam sada napamet).


Ako te nije sram investirati nesto novaca, onda bi zamjena obicnih automatskih osiguraca sa onim kombi RCBO bila najbolja solucija.

Slijedeca najbolja je staviti RCBO na problematicnije krugove, a ostalo pustiti na glavnoj fidovki.

Minimalno bih rekao kupaona na RCBO 10 ili 30, a onda u ostatku stana jaca fidovka (iako opet, po trenutnim normama, max 30 je dopusteno...)
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote