![]() |
Pitanje u vezi mrežnog kabela
Jedno pitanje, čisto da budem siguran. Jel bi moglo biti problema sa Kvalitetom veze, ako razvučem ethernet kabel na nekih 80 metara ?
|
Da li vučeš po zatvorenom ili otvorenom prostoru?
|
Ima nesto zatvorenog a ima i nwsto otvorenog ali nije ono skroz otvoreno nego ide ajmo rec po tavanu....
|
Ja sam 2002 razvukao 70 metara običnog četverožilnog kabela za telefon, ukopao sam ga u zemlju 10 cm tek toliko da nebi neko zakačio po njemu i spojio se sa susjedom. Dan danas radi čak imamo zajednički internet i sve šljaka bez problema. Brzina je oko 2-3 megabajta u sec, dovoljno za internet. Ti sa UTP kabelom nebi trebao imati nikakvih prblema.
|
možda nebi bilo loše ubacit ga u koaflex (ono za odvod kondenzata kod klime) tek tliko da ga miš/hrčak/štakor/zamorac ne pregrizu...i ako ide po otvorenom radi UV zraka malo zaštita!
|
Uzmi si onda neki STP kabel i miran si. A kad već kupuješ, preporučam da uzmeš bar cat.6
|
STP uzimaj jedino ako su ti oba kraja uzemljena, jer češ u protivnom imati suprotan efekt.
Štakora BTW ništa neće zaustaviti. Ako pregrizu podzemni optički kabel, UTP/FTP/SFTP mu ne predstavlja nikakav problem :) Razvuci bez beda običan UTP kabel, samo pazi da ne prolazi blizu neonske/flurescentne rasvjete, el. brojila, razvodne kutije ili nečega sličnog. Ako ti je prostor vlažan i naglo mijenja temperaturu poput tavana i pogotovo ako je izložen suncu morat češ uzeti UTP za vanjsku upotrebu jer će ti se u protivnom raspuknuti s vremenom. |
Citiraj:
STP tip (čitaj: sa širmom / opletom) baš rješava moguće probleme sa indukcijom strujnih vodova ako su u blizini. Nadalje, širm ne mora biti spojen nigdje, a ako treba dovoljno je na jednom kraju. Zašto izbjegavati spajati na uzemljenje na oba kraja ? Zato jer se može dogoditi da onda kroz širm teče struja izjednačavanja između dva objekta / zgrade. |
ma radi obicni utp kabal bez problema... imam ja 110 metara nikad mu nist nije bilo
malo je sporije za bobicu od kabla od metar dva a ak imas para kupi stp i uticnice pa si provuces kao instalaciju i sa uticnice u modem ili sta vec i sa druge opet u komp laptop ili sta vec... |
Sva vremena su GMT +2. Sada je 18:04. |
Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2024 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger