Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.01.2008., 14:47   #1
Getriba
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 231
Procesi u task manageru

dakle, imam par pitanja.
1) koliki je maximalan broj procesa koje bi neko računalo trebalo imat aktivno dok ama baš ništa ne radi? recimo, meni je 35-40 na jednom laptopu, a na drugom imam samo 25 procesa.
kak mogu postić da se i na drugom laptopu prilikom boota podigne isto samo tih 25ak procesa?
2) koje procese mogu slobodno prekinut, tako da mi više manje ostanu goli windowsi? kaj nebi tak trebali biti puuuuno življi?
3) kolko vi imate procesa u prosjeku kad ama baš nikaj ne radite?
Getriba je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2008., 15:01   #2
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,505
1. Zašto bi uopće postojao max. broj procesa ? Sve ovisi koliko i u čemu radiš. I naravno, koliko programa imaš instalirano i pri startu pokrenuto.

2. Ovisi koje procese imaš. Možda će Windowsi biti življi (barem neki subjektivan dojam), no mogu biti i "mrtvi" ako zgasiš krivi proces. Imaš vodiča za nLite, tamo piše koje procese i servise možeš odmah ubiti pri startu. Mada ako imaš relativno jako računalo sa 2GB RAM-a, čemu se uopće zamarati sa takvim stvarima ?

3. Upravo dok ovo pišem, 69.
Vuco je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.01.2008., 15:44   #3
Getriba
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 231
jel se u relativno jako računalo može smjestit amd x2 3800+ i 2 gige rama?
ma općenito takaj sam postavio ovaj thread je razlog kaj sam imao prilike prčkat po jednom laptopu, konfiguracija je inter centrino 1,46 ghz i 256 mb rama (sada je dodano još giga) i brže se podizala od ovog amd-a. ja ono, wtf?
no ugl...
vodič za nLite? šta to je?
Getriba je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2008., 16:15   #4
Joke
N00B
Moj komp
 
Joke's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 3,886
Joke je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2008., 17:43   #5
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,505
Citiraj:
Autor Getriba Pregled postova
jel se u relativno jako računalo može smjestit amd x2 3800+ i 2 gige rama?
ma općenito takaj sam postavio ovaj thread je razlog kaj sam imao prilike prčkat po jednom laptopu, konfiguracija je inter centrino 1,46 ghz i 256 mb rama (sada je dodano još giga) i brže se podizala od ovog amd-a. ja ono, wtf?
no ugl...
vodič za nLite? šta to je?
Naravno da je AMD sa x2 procesorom jako računalo, 2GB su taman također, pogotovo ako se priča o Windowsima XP.

A koliko je brz load, to sve ovisi o Windowsima u kakvom su stanju. 25 procesa u normalnim Windowsima je jako malo. Vjerojatno ima gore par programa i to je to. Takvi se i moraju brzo podizati. Mada, laptop taj vjerojatno ima i sporiji HDD, ali opet - ako su Winsi u top formi i lagani, nije nimalo čudno što se brzo dižu.

No opet, što ti je i 20-30 sekundi sporije dizanje Windowsa ? Nije da to radiš svakih sat vremena. Ako radiš, onda ti je bolje staviti S3/STR standby ili Hibernaciju (iako, vele da jer dobro nakon par hibernacija resetirati ili normalno ugasiti komp).

nLite ti je program za modificiranje Windowsa u smislu integriranja Service Packova, drivera, tweakanja samih Windowsa etc. Olymp ti je dao link.
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2008., 20:18   #6
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,949
daj log od HiJackThisa, da vidimo kaj se diže skupa s windowsima i kaj se može maknut da se komp brže diže...
kasko je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2008., 20:35   #7
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,564
Citiraj:
Autor Getriba Pregled postova
dakle, imam par pitanja.
1) koliki je maximalan broj procesa koje bi neko računalo trebalo imat aktivno dok ama baš ništa ne radi?
0

Citiraj:
2) koje procese mogu slobodno prekinut, tako da mi više manje ostanu goli windowsi?
One koje smatras nepotrebnima i nisu ti neophodni za rad.

Citiraj:
3) kolko vi imate procesa u prosjeku kad ama baš nikaj ne radite?
0
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2008., 20:48   #8
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,505
LOL Bubba, ti ga baš hvataš za riječ
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2008., 12:13   #9
Striček
Write in ©
Moj komp
 
Striček's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 445
Citiraj:
Autor Getriba Pregled postova
dakle, imam par pitanja.
1) koliki je maximalan broj procesa koje bi neko računalo trebalo imat aktivno dok ama baš ništa ne radi? recimo, meni je 35-40 na jednom laptopu, a na drugom imam samo 25 procesa.
kak mogu postić da se i na drugom laptopu prilikom boota podigne isto samo tih 25ak procesa?
2) koje procese mogu slobodno prekinut, tako da mi više manje ostanu goli windowsi? kaj nebi tak trebali biti puuuuno življi?
3) kolko vi imate procesa u prosjeku kad ama baš nikaj ne radite?
1. teško je reći...no vjerojatno se radi o nekakvom ogormnom broju koji win. swapper tj. process manager može dodjeliti svakom procesu. Tako da je relevantnije pitanje veličine procesa u memoriji i njihovoj učestalosti prekidanja.

2. Sve koji nisu važni za sistem...a mislim da njih ni ne možeš prekinuti.
Uostalom slobodno odi na task manager pa ih gasi sve redom.

3. Nemam pojma...
__________________
"...the number of UNIX installations has grown to 10, with more expected..."
- Dennis Ritchie and Ken Thompson, June 1972
$█
Striček je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2009., 22:03   #10
svebee
/
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: /
Postovi: 2,053
malo starija tema al da ne otvaram novu.

neki dan išao gledati koliko procesa je upaljeno u idle modu i našao ravno 23 procesa (-1 TaskManager proces = 22)



*čisti/novi windowsi XP imaju 19 procesa (-1 TaskManager proces = 18)


+ NOD32 (2 procesa) + NVIDIA driveri (1 proces) + 1 jos neki (valjda svchost.exe).

u običnom radu ta je brojka oko 27-28 (uTorrent, VLC, Firefox, MSN...) - otkad malo više pažnje tome pridodajem, Windowsi i nakon pola godine su brzi kao i prvoga dana
svebee je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.04.2009., 23:19   #11
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,505
Svaka čast, no kad si već digao temu, moram nešta reći, što sam već u par navrata uvidio na forumu, a tiče se ovakve teme, brzina i "čistoća" (glupa riječ, al ajde) Windowsa.

Davno je AMD odlično napisao, da neki postaju robovi vlastitog računala.

Bilo da se radi o broju procesa koji su upaljeni u Windowsima ili količina memorije koja je zauzeta. Računalo mora biti, funkcionalno, koristiti svrsi, povećati produktivnost, ubrzati rad. Ne vidim čemu forsiranje sličnih stvari. Nekoliko puta je bilo pitanja zašto mu je zauzeto preko 600MB memorije ili zašto neki OS uzima toliko i toliko MB. A dotični ima primjerice 4GB RAM-a. Ok, netko tko nema 4GB RAM-a nego 256MB mu je to vjerojatno važno (ako mu je utoliko to računalo neki home server ). Ali na jednom računalu koje se koristi za sve, multimediju, igranje, surfanje, a ima dovoljno brz procesor i dovoljno memorije (uz današnje niske cijene, vidim da 4GB nije rijetkost) - čemu to ?

Mislim, ja to gledam sa svoje perspektive, a ako ćemo o brojkama, to je 65 procesa i PF Usage-om od 1,9GB. Windowsi su ne znam niti sam koliko stari, rade odlično, funkcionalno je - instalirani su oni sitni programi što život ponekad znači, kada npr. stara treba slike brzo smanjiti sa 2 klika, kada se treba SS uzeti, pogledati film, poslušati neka određena muzika, provjeriti/poslati mail, odigrati neka igra i slično, konvertirati ili editirati neki video i slično; usto je i file server i DVB-T server jer buraz gleda telku preko mene.
Rušenja naravno nikakvih nema, uptime je preko 2-3 tjedan valjda (uglavnom, samo kad se mijenja hardver ili stavljaju update-ovi). Sve je instalirano, dostupno u par klikova.
U redu, oprez kod stvari poput AV-a ili Firewalla shvaćam i to je opravdano.

Velim, meni je u današnje vrijeme (kada se za malo novaca naprema prije, može dobiti jako brzo računalo) malo smiješno biti rob računalu. Ja sam njega platio, potrošio svoje novce i sad još da budem njegov rob, kako bi AMD rekao ? Nema šanse...
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2009., 23:50   #12
McG
-------
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: -
Postovi: 7,568
Ne treba biti rob, ali ne treba ni napucati komp s masom (često nepotrebnih) programa i ko zna čega sve. Najbolji primjer za to su oni koji se svako malo (unatoč ogromonoj količini memorije i višejzgrenim procesorima) žale da im je par tjedana nakon friške instalacije sve opet usporeno. Pa cijeli jadni nemaju izbora, nego ponovno formatirati i tak unedogled. Naravno svi "zaborave" spomenuti da imaju sve natrpano s 90% programa koje nikad nisu i ne budu koristili, a motaju se po disku za svaki slučaj.

Tak da na kraju ispadne da gospoda u nevolji imaju po 5-6 audio playera, isto tolko video playera, sve poznate IM programe koji su tak jasno svi do jednog složeni na autostart with windows, pa jedno dva tri firewalla i antivirusna programa, po prinicipu nek se nađe i dva su bolja od jednog. Uglavnom ima primjera ko u priči i svi do jednog kao rješenje vide format svakih par tjedana, a bome i drugima preporučuju isto, jer eto tak je kod njih, a i sam komp voli kad se na friško instalira OS svako malo.

Pa im sve to fino pređe u rutinu i veselje je neopisivo. Sve ovisi od korisnika do korisnika i nema te sile koja bude nekog uvjerila da mu 6GB memorije i X4 nisu preslabi za net, filmove i muziku, ako si taj sam zagorčava život s tim da nema pojma (niti ga puno briga, jer je uvjeren da je u pravu) kaj koristi i kaj instalira, pa mu je sve sporo. Isto to vrijedi i za ove koji robuju računalima na neki drugi način, bilo u pogledu isključivanja servisa i fanatičnog praćenja svega kaj se deševa u pozadini ili u pogledu sintetičkih testova, jer su na nekoj psihičkoj razini uvjereni da to mora biti tak.
McG je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2009., 00:05   #13
svebee
/
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: /
Postovi: 2,053
@Vuco
kaj se mene tiče nije problem u RAM-u, dapače, ima ga, i služi tih 4 (3,25) i više nego dobro. Ako gledam količinski, i da mi je zauzeto 2GB od 3,25 i dalje bi sudeći prema količini slobodne meorije mogao normalno raditi (1,25GB dosta za sve). Nego jednostavno se sve uspori od tolko tog nametanog unutra, i stalno kompjuter nekaj radi i radi...(ne, nije indexiranje u pitanju) - tipa 3 procesa za licenciranje svakog programa + 5 helpera + 4 stand-by updatea i sl. - jednostavno bespotrebno. To je moj slučaj, ako tebi sve super radi sa 65(!) procesa - super za tebe također, sve dostupno u par klikova (samo treba malo organizacije).
svebee je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2009., 01:32   #14
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,564
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
Svaka čast, no kad si već digao temu, moram nešta reći, što sam već u par navrata uvidio na forumu, a tiče se ovakve teme, brzina i "čistoća" (glupa riječ, al ajde) Windowsa.
Ovakav konformizam (imam miljardu GB RAM-a, pa me BK sto je 99% programa cisti bloat) je i dovelo do stanja da nekakav usljivi IM klijent ili slicna trica i kucina pozdere 100njak MB bez da trepne.

I sam pisem (ponesto specifican) softver i redom gledam na portabilnost i svaki byte koji se koristi. No shvatjam da je u velikim koorporacijama lakse koristiti biblioteku od 50MB za jednu funkciju koje igrom slucaja nema nigdje drugdje nego bas tamo, nego pisati nesto svoje i ustedjeti. Jer uostalom, vrijeme je novac, a RAM je dzabe. OTOH, za aplikaciju za koju moja konkurencija trazi Windows 2003 Server, M$ SQL bazu, 3.2GHz P4 i 512MB RAM-a, ja izvedem na OpenBSD-u s Motorolom 68040 33MHz i 132MB RAM-a. I to ljepse a mozda cak i brze. Te mi je potpuno svejedno na kojoj arhitekturi i OS-u radim...

Svejedno, ruzno je za vidjeti kada danasnje prosjecno Windows based racnalo u idleu, s buljenjem u Desktop, zauzme preko GB RAM-a. Po meni, to je zalosno, jer se productivity nije pomaknuo od sredine osamdesetih (cast rijetkim izuzetcima). I nista me ne kosta da pri instalaciji pregledam koji su mi servisi nepotrebni i pobijem ih, bez obzira na to sto mi njihovo prisustvo u memoriji mozda nikada nece zasmetati do razine da bi bilo apsoultno krucijalno da ih se izgasi.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2009., 02:02   #15
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,505
Pozdrav,
eto vidim ima raznih mišljenja. Nažalost, zbog nemogućnosti (ili pak nedovoljno volje ili boljih izbora riječi), vidim da ste se pohvatali za ono najgore što sam mislio. Eto, McG je prikazao najgori primjer toga što se može desiti, da se računalo natrpa sa 5-6 stvari koje rade istu stvar. No nažalost, to nije bila poanta moga posta, jer u potpunosti se slažem sa time što si McG rekao. Ali to je problem neke druge teme i tiče se više neznanja.
Svebee, to što sam napisao nije se odnosilo direktno na tebe. Svaka čast ako ti je računalo funkcionalno i da radi kao da su Windowsi friško instalirani.

Nego, Bubba je najbolje pogodio bit, ali pak s "krive strane". Ti si se osvrnuo na konformizam kod samih korisnika, ali i kod onoga tko programe piše. Ja sam manje gledao na to, zašto netko koristi program koji troši 100MB nego neki drugi koji troši manje od 10MB. Već sam gledao na one korisnike, koji idu u toliko mjeru "ubrzavat" si računalo da ono jednostavno nije više funkcionalno. (a pak, totalna kontra je ono što je McG spomenuo, 10 programa za istu stvar). To je, ajmo reći bila - poanta.
Slažem se da su ljudi danas lijeni tražiti alternativu ako imaju program koji ima obavlja sve što im je potrebno i da manje misle na neku portabilnost (moram napomenuti da su portabilni programi kod mene uvelike zastupljeni i potpuno djelim tvoju simpatiju prema njima).
I sam koristim doma softver koji za svoj radi koristi svakojake "teške" baze, troše po 0,5GB RAM-a, ali što kad - besplatne alternative, jednostavno nema. Primjer za to mi je npr. MediaPortal sa TV server funkcijom koja može povući i preko 500MB, sa sam program je užasno spor i težak. Ali, alternative nema (besplatne za Win platformu) i zašto bih ja sada micao taj program (znači, smanjio si nekakvu funkcionalnost, mogućnost računala), gasio mu djelomično procese i slično ? Mislim, možda je glup primjer jer se radi o programu za strogo određenu namjeru. Ali trenutno ne mogu smisliti nekakav drugi bolji primjer .
Citiraj:
Autor Bubba
I nista me ne kosta da pri instalaciji pregledam koji su mi servisi nepotrebni i pobijem ih, bez obzira na to sto mi njihovo prisustvo u memoriji mozda nikada nece zasmetati do razine da bi bilo apsoultno krucijalno da ih se izgasi.
E, tu si pogodio bit onoga što sam mislio. Samo što je teško odrediti granicu kada će te ono zasmetati - je li to kada uzme previše memorije (usprkos što imaš i više nego dovoljno) ili nešta drugo.
Skidanje procesa koji uzima 2/5/15MB, a kasnije može doći do problema oko funkcioniranja samih Windowsa, a s time i računala - čemu ? Svaka čast onomu tko zna 100% što radi, no takvih je malo (ja spadam u onu drugu grupu ). A kasnije imati 100 problema i misliti si zašto to ne radi... Na to aludiram, znači micanje stvari koje nisu toliko krucijalne, ne uzimaju ništa ili nešta sitno, a kasnije može doći do problema u radu samog programa, OS-a, računala do te mjere da ono postane funkcionalno (tu bi čak možda i mogao neki primjer biti updater nekog AV programa ili slično).

EDIT:
Citiraj:
Autor thopok
A pitanje je radi li tu o drugoj vrsti portabilnosti…
Kasno je i već sam opako umoran, ali imaš pravo. Ja sam mislio na totalno drugu stvar . Još si mislim, kakve veze ima portable programi sa ovime što Bubba priča. Jebiga, kad on radi programe za sve .
Uglavnom, fino si me ispravio. Noć momci
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"

Zadnje izmijenjeno od: Vuco. 29.04.2009. u 02:45.
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2009., 02:40   #16
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003
Citiraj:
moram napomenuti da su portabilni programi kod mene uvelike zastupljeni
A pitanje je radi li tu o drugoj vrsti portabilnosti…
Citiraj:
ako tebi sve super radi sa 65(!) procesa
Pa nije to toliko neuobičajeno.
thopok je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na