Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Prijenosnici
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.10.2007., 11:31   #1
Artistar
Vječni Student
Moj komp
 
Artistar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 316
Laptop - problem s gašenjem....

Radi se o laptopu HP nx9010, 4,5 god. starom - karakteristike:
P4 2.8GHz Northwood
2x Hyundai 256DDR
Grafa: AGP 4x: ATI Radeon IGP-345M (RS200MB) Chipset
Win XP SP2 sa svim kritičnim zakrpama

Uglavnom, prek ljeta se počeo redovito gasiti sam od sebe. Onda sam skužio da se,ako izvadim bateriju, to gašenje drastično smanji, tj. ne događa se više tako često. S obzirom da je lap 99% vremena na struji bateriju sam za stalno izbacio van, jer ne samo da se više ne gasi tolko, nego ta rupa poprilično pomaže i kod hlađenja lapa, koji se oduvijek dosta grijao....
Uglavnom, još uvijek se povremeno zna zgasiti al nemrem skužiti zašto.... Struja i kablovi nisu problem jer su provjereni. Možda pregrijavanje? Ali to baš i nema smisla, jer se to prije ljeta nikad nije događalo....
Možda ima ko kakvu ideju šta bi moglo biti u pitanju?

Hvala.
__________________

Artistar je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2007., 11:38   #2
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,059
Koliko je bio topao kad se gasio? Rekao bih da je ipak problem hlađenja. Jel se gasi dok je samo na bateriji?
generic je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.10.2007., 12:59   #3
Artistar
Vječni Student
Moj komp
 
Artistar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 316
Citiraj:
Autor generic Pregled postova
Koliko je bio topao kad se gasio? Rekao bih da je ipak problem hlađenja. Jel se gasi dok je samo na bateriji?
Gasio se i tada. Otkad je kupljen dosta se grijao, što je posljedica procesora, jer to nije mobilna nego stolna verzija - imam istog takvog na svom kompu i dok mu nisam stavio Zalmana grijo se ko blesav, do te mjere da nisam mogao igrati niti jednu iole zahtjevniju 3D igru.... Onda si moš mislit o čem se radi kad jednog takvog staviš u lap.
No problem je u tome kaj se gašenje počelo manifestirati tek od ljeta - da je problem u grijanju to bi se događalo otkad je kupljen jer ništa na njemu nije mijenjano. No opet, sve upućuje upravo na problem s pregrijavanjem.
Nije mi baš jasno....
__________________

Artistar je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2007., 13:19   #4
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,490
Neki dan sam otvorio jednu staru Toshibu jer se dosta grijala. Imao sam sto vidjeti, rebra gdje izbacuje topli zrak van bila su zachepljena prashinom/dlakama itd. Normalno da se povecalo zagrijavanje. Promijenio pastu, kompresorom propuhao rebra hladnjaka i sad radi ko beba. Unutra je desktop pentium4 2,6.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2007., 13:29   #5
Artistar
Vječni Student
Moj komp
 
Artistar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 316
Citiraj:
Autor nino5 Pregled postova
Neki dan sam otvorio jednu staru Toshibu jer se dosta grijala. Imao sam sto vidjeti, rebra gdje izbacuje topli zrak van bila su zachepljena prashinom/dlakama itd. Normalno da se povecalo zagrijavanje. Promijenio pastu, kompresorom propuhao rebra hladnjaka i sad radi ko beba. Unutra je desktop pentium4 2,6.
e viš o tome nisam razmišljo.... budem ga raskupuso pa javim.
__________________

Artistar je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2007., 20:57   #6
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,059
Upravo to što je Nino rekao. Skupi se prašina zato se nije gasio kad je bio nov. Moj stari XP-M u gericomu se isto grije dosta i kad bih forsao maksimalni takt duže vrijem, znao se ugasit. Inače, ovo za bateriju sam pitao zbog raznih power saveova dok radi na bateriji.
Sretno s puhanjem
generic je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2008., 11:01   #7
Artistar
Vječni Student
Moj komp
 
Artistar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 316
Evo, nakon (pre)dugo vremena sam ipak otvorio laptop prateći Service manual, te ga dobro isčistio. Unutra je bio tepih prašine preko rebara ispred ventilatora tako da vrući zrak nije uopće mogao van, pa ga je BIOS gasio nakon dosezanja kritične temperature. Evo radi dobro i pod opterećenjem. Bar što se toga tiče.

Al sad pak imam puno veći problem. Nakon sastavljanja i prvog pokušaja paljenja se pojavila iduća greška: "0251: System CMOS Cheksum Bad. Using default configuration." Sat u Windowsima nije bio podešen pa je nakon podešavanja jučer čitavu večer sve radilo, čak i nakon par restartova. Ali jutros je opet sve zaboravio....

S obzirom da je prilikom kopanja po lapu zbog tvrdoglavog ZIF konektora pritiskom odvijača otpao jedan jako sitan komadić plastike s matične, zanima me jel to može biti uzrok? Ipak je malo čudno da baš istovremeno s čišćenjem ode i baterija....

Evo i slike smrada:




Dal da se ipak fokusiram na bateriju ili da odmah krenem po novu matičnu, što bi bila katastrofa?


Hvala.
__________________

Artistar je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2008., 14:22   #8
max2711
Premium
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 76
Na slici se ne vidi točno šta je to,ali mislim da bi morao to zalemiti tamo gdje ti je ispao
max2711 je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2008., 15:58   #9
Artistar
Vječni Student
Moj komp
 
Artistar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 316
Citiraj:
Autor max2711 Pregled postova
Na slici se ne vidi točno šta je to,ali mislim da bi morao to zalemiti tamo gdje ti je ispao
Izbliza izgleda kao plastična kocka kojoj na obje strane vire dvije male žice. Nalazila se kraj još jedne takve male plastike i zapravo je bila nalemljena na sivu kapicu kojih je matična puna....
__________________

Artistar je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2008., 08:54   #10
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,579
Vjerojatno je u pitanju dioda. Kontaktiraj malo TomaRi jer je on majstor od lemilice.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.01.2008., 15:29   #11
Artistar
Vječni Student
Moj komp
 
Artistar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 316
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Vjerojatno je u pitanju dioda. Kontaktiraj malo TomaRi jer je on majstor od lemilice.
Hm, misliš da bi nedostatak te diode mogao bacati CMOS error? Al u svakom slučaju bi to trebalo nazad nalemiti....
__________________

Artistar je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na