Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.07.2007., 21:21   #1
vita
Premium
Moj komp
 
vita's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: nowhere
Postovi: 267
Imam problem sa startom oper. sustava

Imam dva ide ata hard diska. Na primary master mi je Vista, na primary slave mi je Windows xp. Ako je to tako zašto kad sam sad nanovo instalirao XP na primary slave, kad u boot manageru hoću ući u Windows XP mi se javi NTLDR is missing.
Zanima me kako bi mogao riješiti problem, a da ne rušim Xp ponovo. I zanima me ukratko što to znači NTLDR is missing, jel mu fale neke sistemske datoteke za podizanje os-sustava ?
Kad popravim boot sa recovery consolom onda se Vista neče da diže.
Eto molio bio za pomoć, unaprijed veliko hvala, jel se s tim zezam več duže vrijeme, nekad sam jednom riješio problem, ne znam kako, a sad bi sazno o čemu je riječ da ako se ponovi, da znam riješit.
Hvala.
vita je offline   Reply With Quote
Staro 24.07.2007., 21:29   #2
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,949
"Kad popravim boot sa recovery consolom onda se Vista neče da diže. "
Ako ti ovo popravi XP onda je sve OK. Samo pukneš Vista boot pro program i središ preko njega dizanje OS-a.
tor je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.07.2007., 22:06   #3
vita
Premium
Moj komp
 
vita's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: nowhere
Postovi: 267
e ja sad tu nešto probavam tor, pa ako ne stignem večeraš javim ti se sutra.
Suština je to da kad sam instalirao xp, na drugi disk, primary slave, da onda u boot manageru kad sam htio vistu on je palio XP.
Zatim sam popravio boot sa recovery consolom, a eto sad VIŠE NEĆE XP DA SE POPRAVI kroz recovery consolu naredbama fixboot i fixmbr.
Znam recimo kako srediti boot od viste, bootrec.exe/fixboot itd.. ali zašto na tek instaliranom xp-u kad sam napravio repair viste, jel ona prvotno nije htijela se dizat, od tad se XP neće dizat sa primary slave.

Sad idemo opet probat popraviti taj ntdlr is missing kod XP-a sa recovery consolom, kroz fixboot i fixmbr, ali maloprije nije htio.
vita je offline   Reply With Quote
Staro 24.07.2007., 22:06   #4
vita
Premium
Moj komp
 
vita's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: nowhere
Postovi: 267
AUTOEXEC
boot
CONFIG
IO
MSDOS
ntdetect
ntdle
pagefile

ZNAČI SVE OVO ŠTO JE POTREBNO ZA NORMAL PODIZANJE OS-A JE NESTALO KAD SAM POPRAVIO BOOT OD VISTE.
xp sam popravio tako da sam one gore datoteke kopiro na c particiju tog xp-a koji nije htio se dizat
RAZLOG ZAŠTO SAM BIO POPRAVIO BOOT VISTE ,JE TAJ ŠTO KAD SAM INSTALIRO XP NA PRIMARY SLAVE VISTA SE NIJE HTJELA DIZAT SA PRIMARY MASTER.
ZATIM KAD XP RADI PROBAJEM VISTA BOOT PRO, MANAGE OS ENTRIES OVO ŠTO MI POKAZUJE http://img523.imageshack.us/my.php?i...ntitleday2.jpg.
Onda pokušavam da sa system bootloaderom instaliram bootloader i radi.
Onda nakon par restart pc-a ***iga opet ne radi, vista naravno.

Zaključak je da je kad sam instalio xp ma primary slave je pregažen boot od Vista, i onda eto sa vista boot pro koji je u novijoj verziji bolji nego prije, ovaj s tim se da popraviti.
Mene zanima jel dobar način da se popravi ntdlr is missing, da se kopiraju one gore datoteke sa particije koja radi na onu koja ne radi.
Ili možda ima neki univerzalniji način, mislim ima raznih programčića (aplikacija) i win. batch datoteka, ali da li je dobar način copy/paste ili jedan od načina to sa copy paste, ako je onda nije loše imat u pričuvi ti par sistemskih windows
datoteka.

E sad ima ovo MBR error 2 kad bootam na treći hard disk sata, kroz boot manager. Malo sam googlo i kažu da se to isto fix sa fixboot, ali meni ne ide.

i usput neki link u vezi ntdlr problem kome se da čitat http://www.anetforums.com/posts.aspx?ThreadIndex=10606

Zadnje izmijenjeno od: vita. 25.07.2007. u 00:20.
vita je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2007., 10:12   #5
Cataphract
Premium
Moj komp
 
Cataphract's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Constantinopolis
Postovi: 1,002
Fora s XPom je ta da, iako ga instaliraš na D, E, F, X particiju, on će ti uvijek staviti boot datoteke na C: particiju. Odnosno na multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1). I onda, ako zamjenjuješ master/slave diskove, XP se neće znati snaći jer prilikom boota neće naći sve potrebne datoteke za uspješan boot. Imaš sticky thread na ovom podforumu gdje je opisan XP boot proces i koje datoteke rade što.

Kaj se samog rješenja "ntldr is missing" tiče, možeš ga prilično lagano rješiti kopiranjem novoga ntloadera s XP instalacijskog cedea. Bootaš u Recovery Console, logiraš se kao Administrator i otipkaš: copy x:\i386\ntldr c:\, gdje je X: slovo optičkog pogona u kojem je XP cd.
Cataphract je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2007., 13:00   #6
vita
Premium
Moj komp
 
vita's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: nowhere
Postovi: 267
dobro to sa recovery consolom hvala na savjetu, no nešto sam sredio, kopiro sam te datoteke s drugog diska na ovaj koji nije radio, i vistu boot popravio ručno kroz cmd.
No nešto me zanima što znači mbr error 2 , to mi se sad javlja na trećem disku koji je sata, i imam na njemu xp.
Jel treba nešto posebno obratiti pažnju za tim mbr2 error, sad imam i mbr 3 error

Zadnje izmijenjeno od: vita. 25.07.2007. u 13:56.
vita je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2007., 14:03   #7
Cataphract
Premium
Moj komp
 
Cataphract's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Constantinopolis
Postovi: 1,002
Bootaj u Recovery Console i koristi FIXMBR naredbu.
Cataphract je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2007., 16:28   #8
DDTdoo
Premium
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: pula
Postovi: 85
Baš me zanima dali ćeš uspjet rješit ¨NTLDR is missing¨ itd,

Kad već imaš više hd-ova mogao si popravit tj reinstalirat XP samo na tom hd-u, a ostale privremeno isklučit iz kompa, ovako si zbutao=zeznuo dosta toga (po mojoj procjeni) jer još imaš i vistu, ok nju si popravkom buta naknadno izeditirao, ali problem ¨NTLDR is missing¨ ti je vezan za disk s XP-om, a javljat će ti non-stop greške vezane za mbr, podizanje Xpa kao prvog Osa nemoguće.

Savjet, radi samo na hd-u s XP-om, ostale hd privremeno isključi, proguglaj i na netu nađi fixntldr.exe programčić, ispržiš ga kao but.disk, pokreneš ga i s njim rješiš problem XP diska, digneš XP i napraviš si backup onog što ti je važno (preporuka Acronis) mada si to mogao i s vistom i hd-ima uklučenim prije modifikacija, osnovni savjet kod problema ¨NTLDR is missing¨ je bio kako nekako osposobit OS da se digne, spasit podatke i nanovo format/reinstal, ali kako imaš i vistu, spasi ono šta nemaš ili ti je važno i reinstal XP ali samo sa jednim diskom(XP) slave, nakon toga uključi disk s vistom i njenim butom si rješi podizanje.

Osnovno pravilo je da uvjek instaliraš najstariji (generacijski) OS , a ti ih još ni nemaš kao multibut na jednom disku već više diskova pa ti je lakše, kad poštelaš da ti sve šljaka kako treba opičiš image toga na nekom mediju/hd-u i kad nešto ode, lijepo vratiš
DDTdoo je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2007., 20:37   #9
vita
Premium
Moj komp
 
vita's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: nowhere
Postovi: 267
Citiraj:
Autor DDTdoo Pregled postova
Baš me zanima dali ćeš uspjet rješit ¨NTLDR is missing¨ itd,

Kad već imaš više hd-ova mogao si popravit tj reinstalirat XP samo na tom hd-u, a ostale privremeno isklučit iz kompa, ovako si zbutao=zeznuo dosta toga (po mojoj procjeni) jer još imaš i vistu, ok nju si popravkom buta naknadno izeditirao, ali problem ¨NTLDR is missing¨ ti je vezan za disk s XP-om, a javljat će ti non-stop greške vezane za mbr, podizanje Xpa kao prvog Osa nemoguće.

Savjet, radi samo na hd-u s XP-om, ostale hd privremeno isključi, proguglaj i na netu nađi fixntldr.exe programčić, ispržiš ga kao but.disk, pokreneš ga i s njim rješiš problem XP diska, digneš XP i napraviš si backup onog što ti je važno (preporuka Acronis) mada si to mogao i s vistom i hd-ima uklučenim prije modifikacija, osnovni savjet kod problema ¨NTLDR is missing¨ je bio kako nekako osposobit OS da se digne, spasit podatke i nanovo format/reinstal, ali kako imaš i vistu, spasi ono šta nemaš ili ti je važno i reinstal XP ali samo sa jednim diskom(XP) slave, nakon toga uključi disk s vistom i njenim butom si rješi podizanje.

Osnovno pravilo je da uvjek instaliraš najstariji (generacijski) OS , a ti ih još ni nemaš kao multibut na jednom disku već više diskova pa ti je lakše, kad poštelaš da ti sve šljaka kako treba opičiš image toga na nekom mediju/hd-u i kad nešto ode, lijepo vratiš

Hvala ti na opširnijem postu. Sve to što si rekao mi je u glavi, ono ne bi znao to toliko ni napisat. Ovako da krenem od fixntldr.exe , ne sviđa mi se, imam ga i jučer mi je napravio 15 boot.ini select, tj odabira pri bootanju, i još na talijanskom, evo ntdlr se može fino popraviti kroz recovery consolu, tamo gore piše kako, inače sam uvijek isključivao ostale hard diskove pri takvim instalacijama, ali nije mi se dalo ovaj puta, dopizdilo mi, i kad nekom budem popravljo ili radio takve stvari, pitam se da li bi svatko dopusti da mu se otvara kučište.
Nije loše kad se popravlja pri. neki popravak mbr, boota isključiti ostale diskove slažem ajde, možda to nije toliko ni bitno.
Mislim ntdlr je sređen, kopiro sam s drugog windowsa xp te datoteke.
Uf baš volim ovakve rasprave, mislim manje više znam sve to, ali fora je čut tuđa razglabanja.
Acronis također besprijekoran program, meni zasad najbolji backup alat.
Jesam radio image particije dosad ali nekao mi je jednostavnije srušit windowse, nego vračat pojedine podatke sa image na c windows particiju.
E i ovo mi odlično Cataphract gore je to napiso Recovery Console, logiraš se kao Administrator i otipkaš: copy x:\i386\ntldr c:\, gdje je X: slovo optičkog pogona u kojem je XP cd.


Zadnje izmijenjeno od: vita. 25.07.2007. u 22:59.
vita je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na