Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Aplikacije
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.07.2007., 16:48   #1
Ivano
Premium
Moj komp
 
Ivano's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 240
Question Početak učenja pisanja web site-a

Zanima me nekoliko pitanja oko ove teme. Mislim znam osnove oko kreiranja, ali ne i kako se kreira. Ali ni ne tražim da mi pomognete kako, jer to moram sam naučit, ali sam otvorio temu da razjasnim neke neshvaćenosti.

-Koji bi bio program za pisanje web stranica najbolji ako sada počinjem, a da me ne odvrati ono dosadno pisanje u notepadu, bez nekih lakših aplikacija koji bi barem malo skratili proces pisanja, jer pretpostavljam da se najveći dio manualno napiše.....ili griješim?
-Najbolji bi način bio učit po tutorialima, i helpovima ili ako postoje još neke pomoći recite.
-Koja je razlika i da li je jednostavnije raditi flash, a ne html stranice? Jer nabavit ću ja programe, i imam jako puno entuzijazma, ali želim početi sa zanimljivim programom koji mi neće ubit volju.


Hvala.
Ivano je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2007., 18:26   #2
frANZi
Dr. Gonzo
Moj komp
 
frANZi's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 958
Čuj, za rađenje web stranica u Flashu moraš koristiti programski jezik, kojeg je zamjetno teže naučiti nego html.

Dobar editor ti je HTML Kit.

Dobra stranica sa svakakvim tutorialima: www.w3schools.com

Učiti možeš i tako da gledaš sourceove drugih web-stranica (prvenstveno html/css validnih i pisanih u divovima).
frANZi je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.07.2007., 19:44   #3
Joke
N00B
Moj komp
 
Joke's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 3,886
Možeš provat i s programom Nvu ima dobar help evo tu ga možeš skinut http://www.nvu.com/index.php
Joke je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2007., 21:03   #4
frANZi
Dr. Gonzo
Moj komp
 
frANZi's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 958
Za početak ti ne bih preporučio ta all-in-one rješenja.
frANZi je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2007., 23:38   #5
Ivano
Premium
Moj komp
 
Ivano's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 240
Znači što.......koji program da koristim? Gdje da počnem? Tj. sa čim da počnem? Vidim ovaj w3 stvarno rula, to će mi jako pomoć. Hvala jako puno!


A šta kažete na Dreamware??? Dal to treba koristiti u prvom planu? Dal da s tim započnem i završim, a i tamo ima brdo tutoriala i helpa? Dal je težak?

Zadnje izmijenjeno od: Ivano. 23.07.2007. u 00:21.
Ivano je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2007., 00:45   #6
gorluk
Čovjek
Moj komp
 
gorluk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,156
Što se tiče tutoriala / resursa, preporučio bih ti da si bookmarkiraš ovu stranicu:

http://www.alvit.de/handbook/

Tu ćeš naći gomilu linkova na (kvalitetne) tutoriale, tekstove o teoriji designa, boja i sl., tekstove o novitetima u web tehnologiji / web designu, galerije dobro dizajniranih web stranica itd itd.

Što se pak samih aplikacija tiče, preporučio bih ti HTML Kit, ili PSPad. PSPad nije striktno HTML editor, već tekst editor s podrškom za razne programske jezike. Oba imaju syntax highlight, te razne korisne alate, iako je IMHO HTML Kit jači za pisanje HTML-a. I jedan i drugi su besplatni, tako da te ništa ne košta isprobati ih.

http://www.htmlkit.com/
http://www.pspad.com/en/pspad.htm

Što se CSS editora tiče, preporučio bih ti Style Master ili Top Style:

http://www.westciv.com/style_master/
http://www.newsgator.com/Individuals...e/Default.aspx

Oni nisu besplatni (iako Top Style postoji u "Lite" verziji, koja je besplatna), no odlični su alati, jako jako olakšavaju pisanje CSS-a, a ako želiš besplatan, preporučio bih ti CSS Vista:

http://www.sitevista.com/cssvista/

Također bih ti preporučio da si obavezno instaliraš Web Developer ekstenziju za Firefox:

http://chrispederick.com/work/web-developer/

To je ultra koristan dodatak za Firefox, nezamjnenjiv za bilo koga tko se bavi web designom / web developementom.

Nadalje, pretraži i ovaj forum, ja sam u nekoliko threadova naveo razne linkove i sl. Naprimjer:

http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=50581

Što se pak Flasha tiče, naučiti Flash odnosno Actionscript (programski jezik koji se koristi za pisanje Flash aplikacija) je definitivno teže od HTML / CSS kombinacije. No, ako si znatiželjan i imaš volje - ne vidim zašto ne probati - ako se misliš ozbiljnije baviti web designom onda će ti znanje Flasha sigurno puno koristiti, ali isto tako te moram upozoriti kako ti to neće biti lagan zadatak. Actionscript (sada u 3.0 inačici) je gotovo potpun OOP jezik (object oriented) pomoću kojeg je moguće raditi dosta napredne stvari, od sajtova, preko igrica do raznih vizualnih eksperimenata, kvazi 3D enginea i sl. Nekoliko godina rada ti ne gine (pogotovo ako nikad nisi radio s OOP jezicima, ako jesi onda će ti biti puno puno lakše, u biti ćeš trebati pohvatati samo neke specifičnosti, razlike u sintaksi i sl.). I btw. odmah ti moram reći kako Flash nije zamjena za HTML ili obratno, nije da možeš naučiti Flash i isključivo njega koristiti za izradu web stranica. Istina je da se možeš definirati kao isključivo Flash designer / developer (a čak i tada ćeš morati znati nešto HTML-a), no Flash i HTML su jako različiti, i Flash se koristi samo u određenim situacijama, kada postoji opravdanje za korištenje Flasha (neki čak smatraju da NE POSTOJI opravdanje za korištenje Flasha, no ja nisam tako tvrdog stava, mislim da Flash može odlično poslužiti u određenim situacijama). Moraš znati kako se korištenjem Flasha za izradu određenog sajta odričeš punostvari (iako dobijaš i neke specifične stvari koje s HTML-om ne bi mogqao dobiti, ili bi pak morao koristiti složeni javascript).

No, da se vratimo na HTML / CSS. Toplo ti preporučujem da naučiš raditi što "pravilnije" HTML stranice odnosno da radiš validan HTML + CSS. Neću ovdje naširoko o tome, na http://www.alvit.de/handbook/ ćeš naći gomilu informacija o tome. Znači trebaš pravilno koristiti tagove, što manje moguće raznoraznih "hackova" ne koristiti tablice ta layout (već samo za tablične podatke), zatim trebaš odvajati sadržaj od forme (znači styling pomoću CSS-a) itd itd. Učinit ćeš sebi veliku uslugu ako kreneš tim putem - kao prvo, pisat ćeš stranice po standardima (što je na veliku žalost u Hrvatskoj još jako rijetka pojava, ljudi uglavnom rade layout pomoću tablica, što je IMHO u 2007. godini jednostavno nedopustivo), kao drugo puno lakše ćeš moći unositi promjene u gotove stranice (moći ćeš i potpuno promijeniti layout čitavog sajta, boje, fontove itd. mijenjanjem samo CSS dokumenta, bez ikakvog diranja HTML-a), zatim ćeš biti konkurentniji na tržištu (budući da radiš stranice na ispravan način) itd itd.

Npr. ovdje možeš pronaći gomilu tekstova o pravilnom pisanju stranica, pridržavanju standarda i sl:

http://www.alistapart.com/

Dakle, moja preporuka ti je da si nabaviš navedne programe, instaliraš Web Developer ekstenziju (ta ekstenzija će ti uvelike olakšati učenje HTML / CSS-a - pomoću nje možeš iscrtavati outline oko određenih elemenata na stranici, paliti i gasiti određene stvari na stranici, "uživo" editirati CSS dokumente, prikazati dimenzije određenih elemenata, prikazati razne informacije vezane uz određene elemente itd itd - znači pronađeš neke dobro napisane stranice i onda pručavaš što se događa s određenim elementima, zašto su korišteni na određen način, kako određene postavke u CSS dokumentu djeluju na layout, itd itd.), te počneš pručavati linkove s Handbooka (a za osn ove je naravno www.w3schools.com dobar resource). Nauči osnove HTML-a (ok, kažeš da već nešto znaš), te osnove CSS, i onda pručavaj pravilno napisane sajtove. Zatim, ovako nešto ti može koristiti da brzo dobiješ dojam što određeni tagovi odnosno properties rade:

http://rendur.com/

To je alat za tzv. "rapid prototyping", odnosno pomoću te stranice možeš "uživo" editirati HTML i CSS, te odmah vidjeti promjene u samom browseru. Korisno je i za početnike, a i za veterane ukoliko žele nešto nabrzinu iskicirati.

To je uglavnom to. Mogu još samo nadodati da i kad jednom dobro ovladaš HTML-om / CSS-om tu nije kraj - i dalje bi trebao pratiti što se događa, kakve se promjene unose u jezik (baš zbog tog nepraćenja razvoja tehnologije 95% hrvatskih sajtova je rađeno na krivi način, kakav se prestao koristiti početkom ovog tisućljeća)...znači praćenje sajtova poput A List Apart i sl.

edit: da još dodam - prepručio bih ti i da pogledaš ovu Firefox ekstenziju:

http://www.getfirebug.com/

To je HTML / CSS editor koji je integriran u Firefox, ful koristan dodatak. Btw. nadam se da koristiš Firefox? (nemoj mi samo reći da si na IE?). U svakom slučaju bi na kompu trebao imati Firefox, IE, OPeru, sada eventualno i Safari, te eventualno i određene starije verzije tih browsera, kako bi mogao provjeriti način na koji se stranica prikazuje u svakom od tih browseru (da ne bi bilo neugodnih iznenađenja - krajnji korisnik bi mogao vidjeti nešto sasvim deseto od onog što si ti zamisli odnosno vidio u jednom od browsera).

Što se pak tvojeg pitanja o Dreamweaveru tiče - ne, ne bih ti ga preporučio. Em je HTML Kit besplatan, a odličan HTML editor, em se u gomili tutoriala za Dreamweaver koriste tablice za layout. Stvarno nemaš nikakve potrebe za DW. Instaliraj HTML Kit i Firebug i gotovo (plus neki od CSS editora koje sam naveo naravno).

Znam da ti sad ovo sve možda zvuči malo komplicirano (standardi, tableless layout, CSS, odvajanje forme od sadržaja itd itd.), ali vjeruj mi da ćeš jednom kad počneš učiti vidjeti da nije previše složeno, a sebi ćeš učiniti veliku uslugu ako naučiš raditi na takav način (kasnije će ti biti deset puta teže to nanovo učiti ako sad kreneš krivim putem).
gorluk je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2007., 22:31   #7
Ivano
Premium
Moj komp
 
Ivano's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 240
Talking

E SUPER HVALA! Al sada idem na more, pa ću se pozbavit poslije s tim i reći koliko stvarno pomaže.

AL NEMOGU TI SE VIŠE ZAHVALIT!!! Toliko informacija sigurno MORA pomoć! Stvarno hvala što ti se dalo pomoć!
Ivano je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2007., 13:55   #8
snake 1
Premium
 
snake 1's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Porec
Postovi: 147
Ja bim ti preporucio za programiranje weba Nvu ili Dreamweaver.

Znam da su to programi koje je tesko nauciti koristiti, pogotovo Dreamweaver ali ako ih budes naucio koristiti i jos uz to naucio neki napradniji programerski jezik viditi ces da se to u konacnici isplati.

A sta se tice flasha imas dvije mogucnosti ili ces zasukati rukave i nauciti programski dio. Ili ces uzeti program koji ima vec napravljene animacije, i za koji ne treba znati programirati. Programi koji ti preporucam ako zelis nauciti programirati je adobov Flash. A ako ne zelis programirati onda uzmi SWiSHmax.
Uz ta dva programa imas jos jedan koji je besplatan a nudi ti programiranje i crtanje flasha, a uz to je jos i besplatan zove se Liveswif. Jedino sta on ima neke svoje musice ali ipak ce posluzit.

Uz to i savjeti sta je dao gorluk su isto vrlo dobri pa i to sve budi napravio.

To si ti moji savjeti za sada ako te zanima jos nesto slobodno pitaj.

Zadnje izmijenjeno od: snake 1. 30.07.2007. u 14:57.
snake 1 je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2007., 13:39   #9
Ivano
Premium
Moj komp
 
Ivano's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 240
Svima vam previše hvala. Evo sada sam se vratio s mora i počinjem se upuštat u sve. Najprije želim reći da sam krivo definirao znam nešto pomalo, to je značilo da nisam pao s kruške, nego da znam što su severi, da se web stranice pišu htmlom i da postoji animirani flash i to.....tako da sam vas malo pohvatao, ali stvarno se zahvaljujem na velikoj podršci s pomoći. Sad ću to ja krenut pa ću se vraćat da vidim o čemu vi to pričate, a što ne shvaćam. Evo npr. nikad nisam čuo za CSS. Al nema veze, sad ću to ja krenut, vi ste mi bili početna točka.

Meni je problem što nemam maxadsl(još) pa nemogu baš stalno, ali budem sigurno dosta, visio na w3-u. Da doma imam neke dvd-ove sa tutorialima dreamwere-a tako da sam mislio to iskoristit, te da imam dreamwere (krekiran), kao i flash.

I što onda-da krenem sa html kit-om i da učim preko tutoriala w3-a, ipak?

I što je to CSS, jer kao što rekoste i to trebam skidat?
Ivano je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2007., 16:14   #10
frANZi
Dr. Gonzo
Moj komp
 
frANZi's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 958
Krivo si pohvatao.

HTML je markup language (dakle, jezik) koji služi za strukuriranje web-stranica. HTML-Kit je, pak, kao i Dreamweaver, samo razvojno okruženje. Dakle, to je program u kojem ti pišeš HTML kod. No tebe ništa ne sprječava da ga ti pišeš u Notepadu, štoviše, postoje ljudi kojima je upravo Notepad razvojno okruženje (iako mi je to besmisleno iz mnogo razloga). Tvoje je samo spremiti fajl kao .html, otvoriti u browseru i hopla!, imaš stranicu.

Zato, "spoji" w3schools i HTML-Kit - u kitu piši kod, a sa w3schools skupljaj informacije i uči.

Što se tiče CSS-a, to je kratica za Cascading Style Sheet, što je jezik za opisivanje (uglavnom se svodi na definiranje izgleda, dizajna) dokumenta napisanog u markup jeziku (HTML, XHTML, XML i ostali). Pojednostavljeno, CSS-om određuješ izgled stranice.

Dok si na pcekspert forumu, u svom browseru odi na view -> (page) source. Ono što se nalazi između <style type="text/css" id="vbulletin_css"> te </style> je CSS ovog foruma.
frANZi je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.08.2007., 19:10   #11
Ivano
Premium
Moj komp
 
Ivano's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 240
Hvala.
Ivano je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2007., 19:30   #12
gorluk
Čovjek
Moj komp
 
gorluk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,156
Ivano, kao što sam već rekao - obavezno instaliraj Web Developer ekstenziju za Firefox (a ako ne koristiš Firefox iz istih stopa ga instaliraj i prestani koristiti Internet Explorer - IE koristi samo za testiranje stranica, uz Firefox i Operu, te eventualno Safari - kada malo dublje uđeš u web design vidjet ćeš kako je određene stvari potrebno rješavati s tzv. "hackovima", budući da razni browseri na različite načine interpretiraju CSS).

No, da se vratim na Web Developer ekstenziju - pomoću nje možeš označavati određene elemente na stranici (iscrtavajući outline oko njih), dobiti imena odnosno klase određenih elemenata, zatim prikazivati stranicu sa i bez slika, sa i bez CSS-a (odmah probaj pogledati neku stranicu s isključenim stylesheetovima, bit će ti jasnije što CSS u biti radi), zatim možeš editirati CSS u sidebaru i "uživo" vidjeti promjene koje se događaju na stranici, te još mnogo korisnih opcija...

Što se pak tvojeg pitanja od Dreamweaveru tiče - nikako ti ne bih savjetovao korištenje te aplikacije budući da si početnik (ne zato što je aplikacija nešto posebno teška za naučiti, već bi vrlo lako mogao mnogo toga naučiti raditi na pogrešan način, a kasnije ćeš imati većih problema to "izbiti" iz glave). Kasnije, kada ćeš dobro naučiti HTML / CSS (pod dobro smatram da bez problema možeš napraviti sajtove raznih obima i namjena, da znaš razne hackove, da razumiješ odvajanje izgleda od same strukture sajta itd itd.) možeš probati Dreamweaver, pa sam odluči pruža li ti on nešto što tebi treba, ili ti ubrzava rad, a da to nema HTML Kit, PSPad, NotePad 2 ili neki sličan text / HTML editor.

Budući da su i HTML Kit i PSPad i NotePad 2 besplatni, možeš isprobati sva tri, pa vidi koji ti najviše odgovara (u biti uopće nije loše da na početku učiš sa što jednostavnijim programom, poput Notepad 2, jer ćeš se tako prisiliti da dobro znaš što svaki tag čini, i morat ćeš sve editirati ručno, bez nekih helpera i sl.). Notepad 2 također ima codes / syntax highlight, tako da je rad u njemu puno ugodniju nego u običnom Notepadu (a tu su i još neke korisne funkcije).

Što se CSS-a tiče, za početak bi isto bilo dobro da ga "ručno" pišeš u npr. Notepad 2, ali kasnije obavezno stavi Style master, ili Top Style, ili CSS Vista, budući da uvelike olakšavasju i ubrzavaju rad sa style sheetovima (no svejedno moraš znati CSS, ti programi neće nadomjestiti eventualne rupe u znanju, samo imaju zgodne funkcije koje ubrzavaju pisanje).

I to sam već rekao, ali ću ponovit - odmah stavi u bookmarks http://www.alvit.de/handbook/ , tu ćeš naći gomilu resursa vezanih uz HTML i CSS, i praktički sve stranice linkane tamo su napravljene dobro (pod time mislim da koriste validan HTML / CSS, ne koriste tablice za layout, a bogami puno ih je i odlično dizajnirano s grafičke strane).

Moja preporuka ti je da paralelno proučavaš W3C Schools, pregledavaš source u Firefoxu (preporuka i za ekstenziju "View Source Chart", mogla bi ti pomoći da se lakše snalaziš u kodu), te pališ / gasiš odnosno iscrtavaš elemente i njihova imena pomoću Web Developer ekstenzije. Samo je iznimno bitno da pronađeš stranice koje su napisane dobro, koje koriste validan CSS i (X)HTML, jer ne bi bilo dobro da se učiš na nekim sprtljanim sajtovima, ili pak u nekom kaosu od tablica i slično.

Vidio si da dosta spominjem odvajanje izgleda stranica od njihovog sadržaja / strukture, te koristim izraze poput "validan XHTML / CSS", kao i da spominjem tablice - neću ti sad to naširoko objašnjavati, na Handbooku ćeš naći gomilu tekstova o tome, samo ukratko:

Sve negdje do početka 2000-ih većina sajtova je koristila tablice (engleski "tables") za layout, odnosno za raspored elemenata, slika itd. na stranici. To je pogrešan način, i tablice nisu napravljene za tako nešto. već isključivo služe za razne tablične podatke. U nedostatku boljih načina, te nepodržavanju / krivom podržavanju CSS-a od strane vodećih browsera, prvenstveno Internet Explorera), dizajneri su počeli koristiti tablice za layout - pozicioniranje elemenata, bojanje elemeanata itd. Ubrzo su i vodeće aplikacije za web design počele korstiti tzv. WSIWYG (what-you-see-is-what-you-get), pomoću kojeg je dizajniranje stranica bilo bliže klasičnim grafičkim programima (za to su se koristile tablice, a i pored toga je kod koji su te palikacije izbacivale je uglavnom bio loš i nepotrebno kompliciran).

Što god radio, nemoj učiti raditi sajtove pomoću tablica jer je to zastraio, a što je važnije - POGREŠAN način, a uostalom sajtovi koje napraviš na takav način imaju puno manju fleksibilnost, puno teže je na njima napraviti veće promjene (bile one vizualne ili strukturalne) itd. NPr. kada želiš redizajnirati site koji je napravljen pomoću dobro napisanog XHTML-a i CSS-a dovoljno je promijeniti CSS file i imat ćeš potpuno novi layout, boje, tip i veličinu fontova, pozicioniranje elemenata itd.

Dakle, ukoliko naletiš na site koji ima hrpu TABLE, TD, TR i sličnih tagova, a nema tabličnih podataka - izbjegavaj učenje iz koda takovog sajta.

Na žalost, velika većina hrvatskih sajtova je napravljena pomoću tablica, i nema ni blizu pravilan i vlaidan kod (da, čak i ovaj site je takav), budući da je većina ljudi koji rade sajtove uljuljkana u znanje koje su stekli sredinom / krajem 90-ih, i ne prati uopće što se u posljednjih 7 godina dogodilo s web tehnologijama i sl.
gorluk je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2007., 19:52   #13
Ivano
Premium
Moj komp
 
Ivano's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 240

Mislim čovječe, ti se stvarno trudiš, kao i ostali, ali vidim muku pri opisivanju, i to jako cijenim.

Mislim, možda ću ispast debil, ali meni je ovo sve zbrda zdola. Mislim da čak možda i nisam za ovo jer da bi bio web designer, znajući po frendovima, trebaš učiti i raditi godinama da bi se ufurao, a ja onako oholo mislio, ajde došlo ljeto pa da počnem, sad sam brucoš, trebaju mi pare, pa ću probat nešto stvarat i prodavat. A nikad mi nisam bio luda za pisanjem website-ova. Al da ja nejdem offtopic, sve je to super, ali činilo mi se Dreamwear kao idealno rješenje jer u njemu mogu biti offline i imam ga doma, i ima tutoriale i sve. Sad sam barem mislim, shvatio zašto ga svi odbijate kao početničko rješenje-jer drugačije radi neke stvari.
Sorry na offtopicu.
Ivano je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2007., 14:03   #14
niksy
Premium
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: -
Postovi: 148
Evo, gorluk ti je dao savrsene osnove za pocetak ucenja izrade kvalitetnih web stranica.
Mnogi ljudi misle da je raditi web stranice lagan posao, no puno faktora igra ulogu u izradi KVALITETNIH web stranica. Konstatno moras biti u koraku s najnovijim postignucima iz ovog podrucja jer se svako malo nalaze novi i laksi nacini za rad sa raznim elementima.
Sto se tice rada sa Dreamweaverom, MOZDA bi ga mogao koristiti za izradu, ali samo njegov Code View, zaboravi na Design View jer kad radis web stranice pridrzavajuci se web standarda, ono sto prikazuje Design View u vecini slucajeva nije ni priblizno ono sto ce prikaziti svi moderni web browseri.

Za kvalitetne, standards compliant web stranice posjeti neke od CSS web galerija:

http://www.screenalicious.com/
http://www.csselite.com/
http://faveup.com/
http://www.cssbeauty.com/
http://www.webcreme.com/
http://cssmania.com/

Ovo su samo neke od mnogo drugih galerija

Ako te zanimaju kvalitetne web stranice sa nasih prostora, posjeti http://www.ceeses.com/

Takodjer, posjeti i http://www.mi3dot.org, hrvatski dizajnerski portal gdje ces na njihovom forumu naici na mnogo ljudi sa znanjem iz ovog podrucja koji su uvijek spremni pomoci i dati kvalitetne savjete.

Ako te jos sto zanima, samo pitaj.

Zadnje izmijenjeno od: niksy. 05.08.2007. u 14:16.
niksy je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2007., 19:37   #15
Ivano
Premium
Moj komp
 
Ivano's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 240
Znači, treba ovako teško bit? Mislim počinjem "from scratch" tako da nemam blage. I da se ne čudim što treba puno muke?
Ivano je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2007., 20:21   #16
frANZi
Dr. Gonzo
Moj komp
 
frANZi's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 958
Ako hoćeš kvalitetno naučiti - da, treba.

Evo još jedan kvalitetan forum za sve aspekte web developmenta: www.webmajstori.net/forum
frANZi je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2007., 20:28   #17
snake 1
Premium
 
snake 1's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Porec
Postovi: 147
Ivano kako si napisao da zelis biti web dizajner mogao bim ti ja malo pomoci obzirom da mi je to posao. Uz sve sta su ti rekli ovdje na forumu nemoj zaboraviti sta je glavni posao dizajnera a to je izrada sadrzajaj za web. Pa bim ti uz ucenje hmtl i css preporucio i da naucis raditi u programima za obradu slika. kako imas monogo takvih programa, neki su besplatni a neki ne, ti ces morati sam odluciti koji hoces korisiti. Ali ako to stvarno zelis najbolji program onda uzmi Photoshop. On ti je najbolji program sta se tice obrade slika.
snake 1 je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2007., 22:07   #18
LordNitro
Premium
 
LordNitro's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,610
Citiraj:
Autor snake 1 Pregled postova
Ivano kako si napisao da zelis biti web dizajner mogao bim ti ja malo pomoci obzirom da mi je to posao. Uz sve sta su ti rekli ovdje na forumu nemoj zaboraviti sta je glavni posao dizajnera a to je izrada sadrzajaj za web. Pa bim ti uz ucenje hmtl i css preporucio i da naucis raditi u programima za obradu slika. kako imas monogo takvih programa, neki su besplatni a neki ne, ti ces morati sam odluciti koji hoces korisiti. Ali ako to stvarno zelis najbolji program onda uzmi Photoshop. On ti je najbolji program sta se tice obrade slika.
Ja čitam i ne vjerujem. Glavni posao dizajnera je izrada sadržaja za web, a najbolji program za to je Photoshop? Lijepo je željeti pomoći ljudima, ali širiti dezinformacije nije lijepo.

Kakve veze ima Photoshop sa sadržajem? U Photoshopu možeš napraviti dizajn, a dizajn je nešto sasvim različito od sadržaja. Sadržaj se piše. Sadržaj je ono što se na sajtu ČITA.
__________________

Kirk: "Spock, you want to know something? Everybody's Human."
Spock: "I find that remark... insulting."
LordNitro je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2007., 01:47   #19
snake 1
Premium
 
snake 1's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Porec
Postovi: 147
Pa sory krivo sam rekao. Ali kaj odmah brojis nesto.
snake 1 je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2007., 03:07   #20
gorluk
Čovjek
Moj komp
 
gorluk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,156
Citiraj:
Autor snake 1 Pregled postova
Pa sory krivo sam rekao. Ali kaj odmah brojis nesto.
Snake, ti u svakom postu vezanom uz web design / web developement / HTML / CSS kažeš nešto krivo, i samo odmažeš ljudima (uostalom ne zaboravimo kako si baš ti rekao da su HTML i CSS za malu djecu, a da ti rasturaš PHP / ASP, a dva posta kasnije si rekao da ti nisi programer, već da samo dizajniraš...). No pustimo sad to, srž sve ga je da zbunjuješ ljude - neprestano koristiš krive termine i vjeruj mi da apsolutno nikome ne pomažeš na taj način.


to Ivano:

Što se tiče tvojeg pitanja u vezi složenosti HTML / CSS-a, odnosno težine učenja - znam da ti je sada ovo hrpa informacija i novih pojmova, i to sve skupa vjerojatno izgleda poprilično zastrašujuće (pogotovo kad samo čitaš o tome na forumu, bez da si vidio kako određena stvar u biti funkcionira), ali vjeruj mi da u biti nije. Kod većine sajtove koje ćeš raditi koristit ćeš najvjerojatnije tek nekoliko tagova: obavezne head + body, te div, ul / ol / li (unordered + ordered list + list), h (heading), p (paragraf). Ne bi vjerovao što sve možeš napraviti s tih nekoliko najosnovnijih tagova i dobro napravljenim CSS-om. Ja se u biti na početku i ne bih previše fokusirao na učenje napamet svakog taga koji postoji, jer velika je vjerojatnost da veći dio njih nikada nećeš ni upotri***iti - fokusiraj se na ove osnovne, a kada se ukaže potreba za korištenjem nekog "egzotičnijeg" taga, savjetuj se s dokumentacijom.

U početku ćeš se trebati malo pomučiti, ali mislim da bi trebao brzo pohvatati osnove. Samo si nemoj natrpati previše toga odjednom, i probaj znanje odnosno učenje podijeliti na neke smislene cjeline. Dakle, probaj prvo proći osnove HTML-a, shvatiti što je to u biti markup jezik, zatim pređi na osnove CSSa i probaj shvatiti box model (obavezno, bez toga ćeš imati velikih problema s CSS-om), pa onda spoji to stečeno znanje i poigraj se malo s raznoraznim sajtovima (resursa smo ti hvala bogu dali pregršt), odnosno s njihovim kodom i probaj skužiti na koji način su postignuti određeni efekti pri pozicioniranju elemenata CSS-om, kako se sve može koristiti lista itd itd.

Naravno da ćeš se kasnije susresti s nekim složenijim stvarima (pogotovo ako odlučiš zaroniti malo dublje u sve to), kao što su npr. AJAX, PHP / ASP, dinamičke stranice, eventualno Flash + Actionscript, itd itd., no moj savjet ti je da to ostaviš za kasnije. Nikako nemoj istovremeno čitati o CSS-u, AJAX-u, raznim skriptama, proučavati razne CMS-ove, paralelno učiti JavaScript i HTML i slično, jerbo će ti se samo zavrtjeti u glavi, te ćeš najvjerojatnije odlučiti ostaviti sve to, budući da će ti se činiti prekompleksnim. I btw. nemoj misliti da ćeš kad-tad morati naučiti razne AJAX trikove i sl. - ti možeš biti dobar web dizajner samo s dobrim poznavanjem(X)HTML-a i CSS-a (no u tom slučaju neke vrste projekata nikad nećeš moći prihvatiti, odnosno bit ćeš ograničen u onom što možeš pružiti / ponuditi potencijalnom klijentu. Dakle . prvo stekni "rock-solid" znanje (X)HTML-a / CSS-a, a tek onda uopće pomišlja o prelasku na nešto složenije (ako se za takvim nečim uopće pokaže potreba, odnosno ako želiš).

Kao što su drugi već natuknuli - ukoliko se ozbiljnije namjeravaš baviti web designom / developementom podrazumijeva se da ćeš morati pratiti nove trendove, tehnologije, revizije jezika i sl. (no IMHO to se podrazumijeva za bilo koju aktivnost / profesiju, ukoliko se želi biti kvalitetan profesionalac, bio ti zubar, automehaničar, grafički dizajner ili pak nastavnik - ne postoji "krajnje znanje,2 potrebno je učiti svakodnevno, i obogaćivati svoje znanje). Kad se malo ufuraš u sve to predlažem ti da se predbilježiš na nekoliko RSS feedova s kvalitetnim sadržaje i relevantnim vijestima vezanim uz web tehnologije / trendove (možeš ovdje pitati za preporuku nekoliko takvih sajtova).

To je manje-više to, a moja topla preporuka ti je da sada počneš proučavati resurse koje smo ti preporučili, i polako počneš prljati ruke kodom, a tu (ili na nekom specijaliziranom web design forumu - neki su ti i preporučeni) postaviš pitanje tek kada negdje žešće zapneš, jerbo mislim da si sada dobio gotovo sve što ti je potrebno za početak kvalitetnog učenja. Dakle:

Firefox (+ Web Developer ekstenzija + Firebug ekstenzija)
Notepad 2 (ili HTML Kit, ili PSPad, no mislim da ti je za goli početak Notepad 2 idealan - natjerat će te da pišeš sve "ručno", što je dosta važno za početak učenja), a kasnije i Style Master / Top Style / CSS Vista
www.w3schools.com
http://www.alvit.de/handbook/

+ ostatak preporučenih stranica (no na tvojem mjestu bih se na samom početku fokusirao na ove, a uostalom na Handbooku ćeš maći linkove na stotine i stotine kvalitetnih stranica).

Uživaj i sretno
gorluk je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2007., 23:53   #21
Ivano
Premium
Moj komp
 
Ivano's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 240
Ma ti si lud "gorluk"! Fakat, divim ti se na ljubaznosti!! Mislim da ću se sada uskoro počet bacat o sve ovo. Pričat više o samim početcima nema nikakvog smisla. Treba se odlučit: počet/ili ne, a ne patit ljude okolo.

Fakat rulaš!!!
Ivano je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na