Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.04.2007., 12:22   #1
tin.
Premium
 
tin.'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 823
SONY VEGAS - Specijalni efekti

Upozorenje dial-up korisnicima: ovo je prilično velik thread





Dakle..ostavili smo i DVDShrink i Nero i ostale programčiće iza sebe...Surfajući po stranicama velikih kompanija i studija vidio sam samo 3 programa koji se koriste za Authoring DVD diskova.To su Sonic Scenarist,Mirage Bauhaus i Sony Vegas.Mi ćemo koristiti Vegas. Idemo se malo igrati profesionalaca i napraviti Hollywoodski intro.Zanima vas kako napraviti ovakav efekt za vaš intro DVD-a ?



idemo...otvorili smo Vegas i dočekalo nas je ovo strasno sučelje...No,pošto smo mi hrabri,duboko uzdahnimo,uzmimo kavicu ili pivu i rock and roll ! Kao što vidimo na priloženoj slici;s lijeve strane imamo "media menager", gore se nalazi "timeline" a u donjem desnom kutu "master bus" za zvuk i "preview" prozor.



zatim kliknite na "media generator" i odaberimo s lijeve strane "solid colour"...odabrat ćemo crnu



držite s mišem boju i jednostavno ju odnesite gore u timeline. čim ju odnesete gore,s lijeve strane će se otvoriti special bus sa postavkama.Na isti način unosimo i zvuk na naš efekt



i evo.odma se otvorio "video event FX" prozor...nemojte se bojati...pravo tek dolazi !



sa lijeve strane imamo mali prozorčić u kojem možemo podešavati transparenciju naše crne boje,no pošto mi to ne želimo možemo slobodno zatvoriti taj prozor.




pogledajte sada što smo dobili...kada dođete na rub naše crne boje...možete podešavati koliko će trajati naš efekt...u
minutama,sekundama,stotinkama.....kada vučete zadnji dio sličice tako podešavate trajanje efekta




evo...mi razvukli naš video i u media generatoru dolje lijevo smo odabrali tekst....na isti način primite tekst koji želite i odvucite ga gore u timeline




čim smo odvukli tekst gore u timeline otvorio nam se prozor sa svojstvima teksta...ovdje ćemo upisati nas tekst,promijeniti boju,smještaj na ekranu i još mnogo toga....



evo...upisali smo željeni tekst



Zadnje izmijenjeno od: tin.. 09.04.2007. u 13:27.
tin. je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2007., 12:22   #2
tin.
Premium
 
tin.'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 823
zatim kliknite na "media generator" i odaberimo s lijeve strane "solid colour"...odabrat ćemo crnu



držite s mišem boju i jednostavno ju odnesite gore u timeline. čim ju odnesete gore,s lijeve strane će se otvoriti special bus sa postavkama.Na isti način unosimo i zvuk na naš efekt



i evo.odma se otvorio "video event FX" prozor...nemojte se bojati...pravo tek dolazi !



sa lijeve strane imamo mali prozorčić u kojem možemo podešavati transparenciju naše crne boje,no pošto mi to ne želimo možemo slobodno zatvoriti taj prozor.




pogledajte sada što smo dobili...kada dođete na rub naše crne boje...možete podešavati koliko će trajati naš efekt...u
minutama,sekundama,stotinkama.....kada vučete zadnji dio sličice tako podešavate trajanje efekta




evo...mi razvukli naš video i u media generatoru dolje lijevo smo odabrali tekst....na isti način primite tekst koji želite i odvucite ga gore u timeline




čim smo odvukli tekst gore u timeline otvorio nam se prozor sa svojstvima teksta...ovdje ćemo upisati nas tekst,promijeniti boju,smještaj na ekranu i još mnogo toga....



evo...upisali smo željeni tekst





sada kliknimo na drugu karticu "placement" gdje određujemo gdje će biti naš tekst na ekranu...pogledajte ovu "ruku" na tekstu....držeći miš možete voziti tekst po ekranu...pazite da vam tekst bude unutar crvenog ruba!(safety area)




kada kliknemo na "properties" ,ovdje možemo podešavati boju teksta i njegovu prozirnost...eksperimentirajte malo !


tin. je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.04.2007., 12:24   #3
tin.
Premium
 
tin.'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 823
kartica effekts govori sama za sebe...ovdje dodajete efekte vašem tekstu....sjenu,nagib teksta i tome slično...kad to sve napravite jednostavno zatvorite taj prozorčić



i evo...slika s našim tekstom se pojavila u timelineu....no moramo ju staviti na vidljivo mjesto...sada držite s lijeve strane karticu teksta i jednostavno preselite iznad naše crne boje !



...razvucite tekst na isti način kao i boju (na taj način radite i sa zvukom) da budu obje kartice iste veličine....



GLEDAJTE GDJE SAD IDEMO ! NA KARTICI TEKSTA POGLEDAJTE GDJE JE NA KRAJU U DONJEM DESNOM KUTU KURSOR MIŠA!! TU KLIKNITE ! IDEMO RADITI SPECIJALNI EFEKT !



Kada smo tu kliknuli otvorio nam se FX menager specijalnih efekata...ovdje treba velika doza kreativnosti i eksperimentiranja ! mi smo odabrali efekt "SONY LIGHTRAY"...s desne strane kliknite na "add" i OK.....



i evo nam kartice s podešavanjem efekta...pogledajte gdje je miš....odvucite plavi kvadratić skroz lijevo (ili desno...ili bilokuda želite)...istovremeno možete u donjem preview prozoru gledati kako se na naš tekst primjenjuje efekt....



gledajte kako vučemo efekt....pogledajte i preview prozor! s desne strane stavite SENSITIVITY I STRENGHT na maksimum



gledajte kako utječemo na efekt



sada jako dobro pazite...pogledajte na dnu maleni prozorčić...da tu...di je kursor...tu određujemo tzv. "keyframing"...odvucite ovaj mali slider na sredinu,pa se vratite u gornji prozorcic gdje smo predhodno "šarali" sa efektom po ekranu....kada dobijete željeni smijer zraka na tekstu u donjem prozorčiću jednostavno kliknite na maleni "plus" i dodali smo keyframe



zatim se opet vratite na dnu u maleni prozorčić te povucite slider do kraja,pa opet operite jedan "plusić"...

tin. je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2007., 12:25   #4
tin.
Premium
 
tin.'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 823
u gornjem prozorčiću fino podesite smijer zraka......u slučaju da pogrijesite dolje u prozorčiću možete opaliti onaj mali "minus" kako bi izbrisali pogrešan keyframe i ubacili drugi ispočetka



evo ga....fiiiino podešavamo....



i....gotovi smo...dosta nam je,ne ? sad možemo slobodno zatvoriti prozorčić i eventualno sve provjeriti da li je ispalo kako smo htjeli...



i...idemo naše malo remek djelo spremiti u upotrebljivi film.....otvorimo "file - render as..."




naš intro možemo spremiti u nekoliko ponuđenih formata od kojih svaki nudi opet hrpu podešavanja....što ćete više prčkati,to je veća mogućnost da ćete nešto zeznuti...



i kada smo sve spremili kako treba,otvorio nam se rendering prozorčić...ostavite ga da radi...i imajte u vidu da je potrebno jako dugo vremena za vrhunski rendering...



u preview prozorčiću možete vidjeti tijek renderinga...



...ako ste primjetili za 10-ak sekundi efekta nam je potrebno nekoliko minuta renderinga....



otiđite bolje u šetnju ili na pivu...

...a mi smo gotovi

evo naš efekt.....



NAPOMENA :

UKOLIKO NEMATE MINIMALNO 1 GB RAM MEMORIJE, I PROCESOR IZNAD 2 GHz NEMOJTE SE BOLJE NITI UPUŠTATI U OVO.
tin. je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2007., 09:01   #5
mrga
all you need is freeware
Moj komp
 
mrga's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Stolica
Postovi: 896
Super da se netko sjetio Vegasa. Mene zanima jedno poprilično trivijalno pitanje - kako napraviti rotiranje slike? To sam jučer slučajno radio, u track motionu, i ako stavim keyframeove jedan iza drugog u razmacima od 90 stupnjeva onda to radi, ali moram tako napraviti keyframeove za cijelu traku. Postoji li jednostavniji način za to? Dakle, cijela traka da se jednako vrti, jednakom brzinom i u jednakom smjeru.

EDIT: i please, daj stavljaj thumbnailove
__________________
Ovo je potpis.
mrga je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2007., 13:38   #6
tin.
Premium
 
tin.'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 823
Citiraj:
Autor mrga Pregled postova
Super da se netko sjetio Vegasa. Mene zanima jedno poprilično trivijalno pitanje - kako napraviti rotiranje slike? To sam jučer slučajno radio, u track motionu, i ako stavim keyframeove jedan iza drugog u razmacima od 90 stupnjeva onda to radi, ali moram tako napraviti keyframeove za cijelu traku. Postoji li jednostavniji način za to? Dakle, cijela traka da se jednako vrti, jednakom brzinom i u jednakom smjeru.

EDIT: i please, daj stavljaj thumbnailove
što se tiče thumbova,to je već prodiskutirano.Ne razumijem kako si uspio "zarotirati" keyframeove? Stavlja se keyframe za prvi frame na 0 stupnjeva a zadnji,na zadnji frame, na 360 stupnjeva.Rotiranje slike je efekt "scew" i ovisno koju verziju Vegasa imaš (ne podržavaju sve verzije)...Za napredne efekte preporuka je Bauhaus Mirage...Linuxoidan program koji radi doslovno čuda (moguč je i bluescreen leyer s kojim se može iz scene izdvojiti osobu ili stvar i ukomponirati u drugi film a da se ne primjeti efekt).
__________________

tin. je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2007., 14:03   #7
mrga
all you need is freeware
Moj komp
 
mrga's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Stolica
Postovi: 896
Citiraj:
Autor tin. Pregled postova
što se tiče thumbova,to je već prodiskutirano.Ne razumijem kako si uspio "zarotirati" keyframeove? Stavlja se keyframe za prvi frame na 0 stupnjeva a zadnji,na zadnji frame, na 360 stupnjeva.Rotiranje slike je efekt "scew" i ovisno koju verziju Vegasa imaš (ne podržavaju sve verzije)...
ma ono, stavim keyframe na početak, onda drugi zarotiram za 90, treći opet za 90 i onda ispočetka i to ispadne vrtnja, al sam htio automatski. nisam znao za taj skew, gdje to je u Vegasu?


apropo bluscreena, Vegas to jako dobro odrai, sumnjam da taj Mirage može automatski preseliti objekt u kretanju. a i u vegasu se ne primjeti efekt ako se poigraš s opcijama chroma keyeinga
__________________
Ovo je potpis.
mrga je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2007., 14:41   #8
tin.
Premium
 
tin.'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 823
Mirage koristi BBC...s njim je napravljena serija "Space"...
__________________

tin. je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2007., 15:01   #9
mrga
all you need is freeware
Moj komp
 
mrga's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Stolica
Postovi: 896
nisi mi odgovrio na pitanje o skew-u


i da, kaj je s thumbnailovima? nisam vidio gdje je raspravljeno
__________________
Ovo je potpis.
mrga je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2007., 04:44   #10
tin.
Premium
 
tin.'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 823
Citiraj:
Autor mrga Pregled postova
nisi mi odgovrio na pitanje o skew-u


i da, kaj je s thumbnailovima? nisam vidio gdje je raspravljeno
rekao si da znaš Vegas pa sam smatrao da si s programom upoznat...
scew efekt se nalazi pod plugin efektima u Vegasu,i ako imaš punu verziju Vegasa imaš ga pod tabom efekata (plugin) prilikom unošenja filma ili sekvence,no smatram da je efekt samo krucijalan u mogučnostima i primitivan jer daje rotaciju ili "mirror" kadra no nije u stanju izvoditi varijacije...

o thumbovima je raspravljeno, i moderer Costa me upozorio na to,ali potrebno je čitati forum.Ja nemam namjere tražiti dotičnu temu.Pitaj moderatora.
__________________

tin. je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.04.2007., 07:29   #11
mrga
all you need is freeware
Moj komp
 
mrga's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Stolica
Postovi: 896
Citiraj:
Autor tin. Pregled postova
rekao si da znaš Vegas pa sam smatrao da si s programom upoznat...
scew efekt se nalazi pod plugin efektima u Vegasu,i ako imaš punu verziju Vegasa imaš ga pod tabom efekata (plugin) prilikom unošenja filma ili sekvence,no smatram da je efekt samo krucijalan u mogučnostima i primitivan jer daje rotaciju ili "mirror" kadra no nije u stanju izvoditi varijacije...
upoznat jesam s Vegasom, al teško da itko može biti upoznat s ama baš svakom opcijom i svakim pluginom koji postoji. pregledao sam sve i scew nemam ni u panju.

Citiraj:
Autor tin. Pregled postova
o thumbovima je raspravljeno, i moderer Costa me upozorio na to,ali potrebno je čitati forum.Ja nemam namjere tražiti dotičnu temu.Pitaj moderatora.
điz krajst, zakaj si tak težak? kaj je tak teško reći "ne stavljam thumbove zbog tog i tog..."
__________________
Ovo je potpis.
mrga je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2007., 14:39   #12
tin.
Premium
 
tin.'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 823
po stoti put...thumbove nisam stavio jer sam mislio da skripta foruma,poput SMF-a, ima auto fit funkciju (automatsko stavljanje thumbova).
__________________

tin. je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2007., 14:42   #13
mrga
all you need is freeware
Moj komp
 
mrga's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Stolica
Postovi: 896
fala
__________________
Ovo je potpis.
mrga je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2007., 14:52   #14
tin.
Premium
 
tin.'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 823
Citiraj:
Autor mrga Pregled postova
fala
molim
__________________

tin. je offline   Reply With Quote
Staro 20.04.2007., 10:30   #15
bigAdvance
Premium
Moj komp
 
bigAdvance's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Sesvete
Postovi: 666
bigAdvance je offline   Reply With Quote
Staro 20.04.2007., 20:50   #16
tin.
Premium
 
tin.'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 823
Citiraj:
Autor bigAdvance Pregled postova

ne razumijem...neki video...
__________________

tin. je offline   Reply With Quote
Staro 20.04.2007., 20:54   #17
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
ima nesto tako, a da pici na linuxu?
danij3l je offline   Reply With Quote
Staro 20.04.2007., 21:22   #18
tin.
Premium
 
tin.'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 823
Citiraj:
Autor DaNiJ3L Pregled postova
ima nesto tako, a da pici na linuxu?
ima..."Bauhaus Mirage" ide i na Linux...još je i bolji,no problem je što nije free...još sam imao i jedan Linux profi program no zaboravio sam kak se zove a negdje mi je u šumi diskova.
__________________

tin. je offline   Reply With Quote
Staro 20.04.2007., 21:37   #19
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
Citiraj:
Autor tin. Pregled postova
ima..."Bauhaus Mirage" ide i na Linux...još je i bolji,no problem je što nije free...još sam imao i jedan Linux profi program no zaboravio sam kak se zove a negdje mi je u šumi diskova.
na http://www.bauhaussoftware.com ja vidim verzije PC i MAC.
jeli PC za windowse ili linux?

P.S. ajd pls posalji link na trial za linux.

THNX
danij3l je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2007., 09:58   #20
tin.
Premium
 
tin.'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 823
Citiraj:
Autor DaNiJ3L Pregled postova
na http://www.bauhaussoftware.com ja vidim verzije PC i MAC.
jeli PC za windowse ili linux?

P.S. ajd pls posalji link na trial za linux.

THNX
vidim sad i ja..bila je verzija i za Linux platformu...ja sam ju skinuo s bittorrenta.
No ovdje možeš skinuti CINELERR-u koja slovi za vrhunski video editing alat za Linux.
__________________

tin. je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2007., 11:09   #21
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
cinelerra je pain in da ass za instaliranje, ali ajd ill give it a try.
danij3l je offline   Reply With Quote
Staro 22.04.2007., 23:43   #22
tin.
Premium
 
tin.'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 823
Citiraj:
Autor DaNiJ3L Pregled postova
cinelerra je pain in da ass za instaliranje, ali ajd ill give it a try.
...nikad zadovoljni....
__________________

tin. je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2007., 00:00   #23
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
Citiraj:
Autor tin. Pregled postova
...nikad zadovoljni....
ma recimo ja bi bio zadovoljan s:
Citiraj:
sudo apt-get install cinelerra
danij3l je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2007., 02:44   #24
tin.
Premium
 
tin.'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 823
Citiraj:
Autor DaNiJ3L Pregled postova
ma recimo ja bi bio zadovoljan s:

a ha...kužim...

onda odi ovdje za detalje...
__________________

tin. je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2007., 08:22   #25
Perki
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: VG
Postovi: 774
Od ovog nema jednostavnije :

http://www.dynebolic.org/


Release notes
__________________
Trust me - I know what I'm doing!
Perki je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2007., 13:13   #26
tin.
Premium
 
tin.'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 823
Citiraj:
Autor Perki Pregled postova
Od ovog nema jednostavnije :
http://www.dynebolic.org/
Release notes
O.K. ..i to pali..no pomiješali smo kruške i jabuke...ovdje ne govorimo o "live" instalacijama (na kraju krajeva je tu i Knoppix) nego o instalaciji CINELERR-a programa...dakle u obzir dolaze samo Ubuntuu,Mandrake,Fedora,Suse (ili neko od Novel platformskih izdanja)...

no ono što bi bila dobra ideja je instalirati Linux na neki od virtualnih strojeva pa ga dići u tom virtualnom okruženju i vidjeti kako se Cinelerra "ponaša" na određenom kernelu...otprilike kao ovdje što dižem Vistu tako bi trebalo i Linux..hm....DaNiJ3L..idemo probati dići to kao i ovdje Vistu...

[IMG][/IMG]
__________________

tin. je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na