Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.03.2002., 00:31   #1
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Question napajanja

Vec zadnja tri mjeseca pokusavam nabaviti jedno Enermax 350W napajanje, ali kako je opca nestasica jos od bozica, polagano odustajem od te ideje. A i skupo je. Odusevio sam se doticnim kada sam isprobao primjerak od frenda: besumno, efikasno, dva ventilatora, stabilno napajanje.

Moje pitanje je: kakvo napajanje nabaviti (po mogucnosti u hrv, iako ne i nuzno) da daje stabilan napon, da je kvalitetno, a pritom i tiho. I gdje. Koje su preporuke, iskustva, saznanja, itd.

Moje islustvo je da su Enlight opako dobra i kvalitetna, tiha, ali ne i besumna, ali imaju samo jednu manu, ne mogu se nabaviti bez kucista. (ako ima tko Enlight 300W pod krevetom, javite)
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2002., 15:15   #2
Frane
PC Ekspert
 
Frane's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Split, Zadar, Zagreb
Postovi: 207
Cuja sam da neka JNC rulaju (posebno ona od 300) pa znas sta ti je ciniti.......
__________________
|Neko jako racunalo|
Frane je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.03.2002., 16:39   #3
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by Aztec
Cuja sam da neka JNC rulaju (posebno ona od 300) pa znas sta ti je ciniti.......
Imam jedno takvo doma, zato i trazim nesto drugo. Cak je i Enlight 200W mocniji i stabilnoji od JNC 300W. Isprobano.
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2002., 07:31   #4
greg SE
Premium
Moj komp
 
greg SE's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 5,231
Citiraj:
Originally posted by gpremec


Imam jedno takvo doma, zato i trazim nesto drugo. Cak je i Enlight 200W mocniji i stabilnoji od JNC 300W. Isprobano.
svi plju po JNC i ja sad kad sam mjenjo napajanje odem i kupim JNC 300w.gledam ako nevalja ili krepa jebes 154 kn.......
nisam ga jos promijenio.....to dovljno govori
greg SE je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2002., 11:16   #5
dpajur
PC Ekspert
 
dpajur's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2000
Lokacija: Luksemburg
Postovi: 694
Citiraj:
Originally posted by greg SE

svi plju po JNC i ja sad kad sam mjenjo napajanje odem i kupim JNC 300w.gledam ako nevalja ili krepa jebes 154 kn.......
nisam ga jos promijenio.....to dovljno govori
ak ti rikne koja komponenta zbog toga nece bit "jebes 154 kn"

JNC je mrak napajanje za jeftin stroj.. ali ak hoces kvalitetne komponente na koje se mozes pouzdat jednostavno JNC nije izbor
__________________

Intel Xeon X5550
Asus Rampage II Extreme
6GB Corsair Dominator GT
PowerColor Radeon PCS+ 5870
Samsung PM800 256GB SSD
Samsung F3 EcoDrive 2TB
Seasonic X750
Silverstone TJ-07
Dell U2311H

Cooling:
Thermochill 140.3
Fractal Design 140x3
EK Supreme HF
EK 5870FC v2
Laing DDC 3.25 + EK DDC Top v2
EK Multioption 250
mCubed T-Balancer XL
Build Log
dpajur je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2002., 11:48   #6
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by dpajur
JNC je mrak napajanje za jeftin stroj.. ali ak hoces kvalitetne komponente na koje se mozes pouzdat jednostavno JNC nije izbor
Word, my brother. Word.
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2002., 14:12   #7
vitko
Premium
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Kozarčeva 48a, 10000 Zagreb, Hrvatska
Postovi: 92
vec sam pisao na forumu da imas u www.ivr.hr kupit CWT napajanja koja su jednako kvalitetna ko Enermax(ako ne i kvalitetnija) i nalaze se na AMD recommended power supply listi.
Imaju unutra 2 potenciometra: 1. za nastimavanje 5V i 12V napona i 2. za nastimavanje 3.3V

Eto moje preporuke da kupis to napajanje jer je stvarno hebeno i 5V linija se ne spusta ispod 5V...


Pozdrav
vitko je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2002., 03:30   #8
Robert_L
Premium
 
Robert_L's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 183
Citiraj:
Originally posted by gpremec


Imam jedno takvo doma, zato i trazim nesto drugo. Cak je i Enlight 200W mocniji i stabilnoji od JNC 300W. Isprobano.
Urla, buraz, od prošlog ljeta i ne mogu više! JNC 300w je trening poslje kojeg bi mirno mogao spavat kraj par servera. Bacio sam oko na DTK300w, imao sam ga prilike "preslušat" a ima i dosta mjesta unutra
Robert_L je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2002., 08:48   #9
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by Robert_L
Urla, buraz, od prošlog ljeta i ne mogu više! JNC 300w je trening poslje kojeg bi mirno mogao spavat kraj par servera. Bacio sam oko na DTK300w, imao sam ga prilike "preslušat" a ima i dosta mjesta unutra
Ma nije valjda.
Sto se tice DTK, vise puta u zadnjih dvije godine sam dobio informaciju da DTK kupuje napajanja od Enlighta, tako da tu ne mozes fulat.

Inace, danas sam dogovorio kupnju novog Enermax 300W, stize mi sutra. Odlucio sam do to moje racunalo zasluzuje.
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2002., 08:50   #10
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by vitko
vec sam pisao na forumu da imas u www.ivr.hr kupit CWT napajanja koja su jednako kvalitetna ko Enermax(ako ne i kvalitetnija) i nalaze se na AMD recommended power supply listi.
Imaju unutra 2 potenciometra: 1. za nastimavanje 5V i 12V napona i 2. za nastimavanje 3.3V

Eto moje preporuke da kupis to napajanje jer je stvarno hebeno i 5V linija se ne spusta ispod 5V...
Jedno pitanje: koliko su tiha/bucna?
gpremec je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.03.2002., 09:20   #11
choby
Premium
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,178
Citiraj:
Originally posted by gpremec


Inace, danas sam dogovorio kupnju novog Enermax 300W, stize mi sutra. Odlucio sam do to moje racunalo zasluzuje.
a di si ti to dogovorio, s kim, po kojoj cijeni...?

->vitko: pogledao u ivr.hr. kao prvo, nisu obnovili cjenik mjesecima. kao drugo, poslan mi je cjenik mailom i u njemu nema cwt-napajanja...
choby je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2002., 09:29   #12
razlo
Somewhere around Barstow
 
razlo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 316
Jesi probao zvati melcomp?

Imaju enermaxe na cjeniku (www.melcomp.hr)

ENERMAX EG365P-V Profesional P4 ispravljač 350W Du = 713,90kn
razlo je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2002., 14:04   #13
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by razlo
Jesi probao zvati melcomp?

Imaju enermaxe na cjeniku (www.melcomp.hr)

ENERMAX EG365P-V Profesional P4 ispravljač 350W Du = 713,90kn
Kao prvo, Melcomp je u Varazdinu (nije mi bas usput).
Kao drugo, rijetko narucuju Enermax, u malim kolicinama i brzo ih rasprodaju.
Kao trece, ta cijena je bez PDVa i to ako odes kupiti u njihovo skladiste u Varazdin.
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2002., 14:14   #14
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by choby
a di si ti to dogovorio, s kim, po kojoj cijeni...?
Frend je nabavio 10 komada da vidi dali ce ici (ima firmu za prodaju hardwarea i softwarea i te sheme) i prodaje ih za nesto ispod 800kn, ako se ne varam. Kupujem, a ne znam cijenu u kn? hehe, cijenu sam dogovorio u Eurima, a neda mi se proracunavati.
Jel te interesira?
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2002., 14:30   #15
choby
Premium
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,178
ne mogu reć da ne bih, ali ne bih kupovao sad, već za jedno mjesec dana. za sada skupljam iskustva.
zato kad ti sutra stigne, potrudi se pa javi kakvo je kaj se tiče buke. pa ti se ja javim kad smislim ubost.
choby je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2002., 15:23   #16
razlo
Somewhere around Barstow
 
razlo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 316
Citiraj:
Originally posted by gpremec


Kao prvo, Melcomp je u Varazdinu (nije mi bas usput).
Kao drugo, rijetko narucuju Enermax, u malim kolicinama i brzo ih rasprodaju.
Kao trece, ta cijena je bez PDVa i to ako odes kupiti u njihovo skladiste u Varazdin.
Hej covjece ... ja ti sam ocu reci di sam vidio Enermax napajanja u HR. Da li ti to znas ili neznas, jel ti Varazdin usput ili ne, da li oni toga imaju na skladistu ili ne to ja pojma nemam za to imas telefon.
kao cetvrto (kad cemo se vec tako razgovarati) cijena je sa PDV-om 713,90 kn a bez PDV-a 585,16kn barem tako pise na webu.
razlo je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2002., 17:30   #17
vitko
Premium
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Kozarčeva 48a, 10000 Zagreb, Hrvatska
Postovi: 92
Citiraj:
Originally posted by choby


->vitko: pogledao u ivr.hr. kao prvo, nisu obnovili cjenik mjesecima. kao drugo, poslan mi je cjenik mailom i u njemu nema cwt-napajanja...

Znam da nisu obnovili cjenik ali nazovi ih na tel i 420W sad kosta nesto manje od 600 Kn(bar je kostalo kad je frend prije mjesec - dva kupovo).

to gpremec: Po meni je to napajanje tiho, ali ak je prebucno zamjenis ventilator sa nekim sunnonom i miran si...
vitko je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2002., 22:46   #18
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by razlo
Hej covjece ... ja ti sam ocu reci di sam vidio Enermax napajanja u HR. Da li ti to znas ili neznas, jel ti Varazdin usput ili ne, da li oni toga imaju na skladistu ili ne to ja pojma nemam za to imas telefon.
kao cetvrto (kad cemo se vec tako razgovarati) cijena je sa PDV-om 713,90 kn a bez PDV-a 585,16kn barem tako pise na webu.
Ma sve pet, ali u Zgbu to isto napajanje u ducanu kosta oko 900kn. Vidio sam ih, u tome i je problem.
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2002., 08:48   #19
choby
Premium
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,178
Citiraj:
Originally posted by vitko



Znam da nisu obnovili cjenik ali nazovi ih na tel i 420W sad kosta nesto manje od 600 Kn(bar je kostalo kad je frend prije mjesec - dva kupovo).

kao što rekoh, dobio sam cjenik mailom. to nije moguće osim ako ih ne nazoveš...
choby je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2002., 21:46   #20
greg SE
Premium
Moj komp
 
greg SE's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 5,231
evo to moje JNC napajanje (300W)
3.3>3,31
5>5.06
12>12.04

meni ok........
a ukoliko nesto i krepa - hgah - samo razlog da kupim novo (brze,bolje)
drugacije starce nemogu natjerati da pljunu lovu
greg SE je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2002., 00:28   #21
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Danas sam kupio Enermax 300W s rucnom i automatskom regulaciom brzine ventilatora. Vec mi radi u stroju i mogu reci da se osjeti smanjena buka. Da imam jos para uzeo bih jos jedno za drugo racunalo, ali sto se moze...

Ako nekoga zanima: www.dis.hr
Nemojte gledati cjenik (ima pokoji tjedan ili mjesec na grbaci), vec fino nazovite covjeka (ima tamo broj tel i mobitela) i dogovorite se. Cijena je visoka, ali isplati se.

Tko zna, mozda napisem i clanak o njemu, ali za to su mi potrebni barem savijeti od iskusnijih (onih koji su nesto takvoga i radili).
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2002., 14:50   #22
choby
Premium
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,178
Citiraj:
Originally posted by vitko


... ali ak je prebucno zamjenis ventilator sa nekim sunnonom i miran si...
di se nabavi taj ventilator?
choby je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2002., 15:00   #23
vitko
Premium
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Kozarčeva 48a, 10000 Zagreb, Hrvatska
Postovi: 92
Ak si iz ZGa u Chipoteci na Kennedyevom trgu (kraj Ekonomskog faxa).
vitko je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2002., 15:03   #24
choby
Premium
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,178
ak sam iz zagreba, onda mi ne trebaš objašnjavat di je chipoteka

po čemu su oni tako dobri, u čemu je fora?
choby je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2002., 15:07   #25
vitko
Premium
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Kozarčeva 48a, 10000 Zagreb, Hrvatska
Postovi: 92
Ma nisu dobri vec su (bar meni) tihi
vitko je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2002., 15:29   #26
choby
Premium
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,178
koliko sam gledao malo po netu, iskustva govore da nije ventilator sam po sebi onaj koji buči (može se probat priključit ga 'na suho', nijedan nije ne znam koliko bučan), već vibracije koje se prenose na kućište. treba ić u tom smjeru...
choby je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2002., 20:55   #27
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by choby
koliko sam gledao malo po netu, iskustva govore da nije ventilator sam po sebi onaj koji buči (može se probat priključit ga 'na suho', nijedan nije ne znam koliko bučan), već vibracije koje se prenose na kućište. treba ić u tom smjeru...
Ima i bucnih ventilatora, imam cetiri takva doma, vise nisu u compu, vec na polici: dva 4cm, jedan 8cm Sunnon i jedan 12cm. Problem s njima je sto imaju zaista velike motore i brzine koje postizu stvaraju buku, plus buka brzine zraka preko ipak neaerodinamicnog ventilatora i blize okoline ispred i iza ventilatora.

Kod napajanja nije problem samo u ventilatorima, vec i u elektronici napajanja. Probao sam jedno JNC 400W koje je imalo izuzetno bucnu elektroniku, toliko je bilo bucno da je cak nadglasalo i 8cm Sunnona. Ventilator na tom napajanju bio je 8cm vulgaris koji se nije vrtio velikom brzinom i sam za sebe nije tvarao buku. Kako znam? Imam i jedan tocno takav u kucistu, iz isto takvog JNC 400W koje je ostalo spaljeno nakon strujnog udara (pri tom je nastradala i ploca i memorija i graficka i PCI u kojem je bla graficka). Zato volim Enermax, samo napajanje ima zastitu od strujnog udara i kratkog spoja, i to tako da se iskljuci bez da ista propusti kroz sebe, pri tome i ono ostane zivo(nadam se).

Vibracije? Da, imaju i one svog utjecaja, ali to ovisi i o kucistu samom. E sad, koja kucista stvaraju vecu buku, ona mekana i lagana ili ona teska i cvrsta?
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2002., 08:34   #28
choby
Premium
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,178
Citiraj:
Originally posted by gpremec


Vibracije? Da, imaju i one svog utjecaja, ali to ovisi i o kucistu samom. E sad, koja kucista stvaraju vecu buku, ona mekana i lagana ili ona teska i cvrsta?
gledano sa strane zakona fizike, svako kućište će stvarati buku, razlikovat će se uglavnom u rasponu frekvencija. ako se ima teško i čvrsto kućište, ono djeluje kao kompaktna masa i teže reagira na vanjsku (u ovom slučaju unutarnju) smetnju, i to onda dovodi da toga da će niske frekvencije biti naglašenije. buka je u principu osobni doživljaj jer ako imaš 100 dB na frekvama ispod 50 Hz, vjerojatno to nećeš niti primijetiti (ali bi te mogla zabolit glava uskoro, možda čak i povraćanje). dakle, cilj je imati što teže i kompaktnije kućište, ali opet, neš sad izlijevati beton u nekakav kalup. s druge strane, lagano kućište će proizvodit više frekvencije, plus ako nije kompaktno (što i nije, tu mislim na limove koji su priljubljeni jedni uz druge, pogotovo oni koji se samo nataknu na nosivi lim), javljat će se još veći raspon frekvencija. što veći raspon, to veća buka (opet osobni doživljaj). rješenje (opet iz udžbenika fizike) je prigušiti sve to skupa i to tako da se limovi ne spajaju direktno jedan na drugi, već da imaju neki mekan materijal između (tipa gumica za pipu, silikon, teflon) koji će otežavat prijenos energije sa jednog lima na drugi.
kaj se tiče ventilatora, treba uzet što veće, sa što manje okretaja, i probat da je što manje prepreka na putu propuhivanom zraku. bolje od toga ne ide.

dosta više...
choby je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na