Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Aplikacije
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.06.2017., 19:10   #1
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,531
PCI-Z - nastavak projekta i razrada platforme

Pozdrav svima,

nakon dugo vremena, vratio sam se na PCI-Z projekt (relativno "nenadano"), pa da ga predstavim ovdje, obzirom da mi je PCE forum najvjerniji beta tester do sada.



U principu, ova verzija ce se vjerojatno zvati 2.0 jer donosi neke nove stvari i razne redizajnove, a patcheve za verziju 1.3 ce se pustiti u verziju 1.4 koja ce zadrzati CLI (kojeg u novoj verziji vise nema) i slicno; no, o release notesu nesto kasnije - najbitnije da su sve (teske) parser bugcine za pci.ids bazu potpuno pokrpane i tu vise ne bi smjelo biti greske. Takodjer, verzija 2.0 nece raditi ni na cemu ispod Windowsa Vista, tako da ce za stara racunala biti potrebno koristiti verziju 1.3/1.4 (koja pak nece vise imati requirement na GDI knjiznicu, pa ce raditi i na ReactOS-u i W2k bez Service Packova).

Ono sto nova PCI-Z verzija donosi je zapravo vise vezano za comunity nego za sam softver, a to je tzv. "verify", odnosno validacija. Poanta te validacije je da se (bez slanja osobnih podataka koje softver prikazuje, kao sto je ime racunala i usera) stvori online baza validiranog/verificiranog/kompatibilnog hardvera na maticnim plocama i njihovim verzijama BIOS-a (jos jedna novina koju donosi PCI-Z). Kompatibilnost maticnih ploca s grafickim karticama (ili vise njih), servera s opskurnim RAID kontrolerima ili laptopa s non-QVL WiFi karticama je moja vizija ove price. Ukoliko postoji bilo kakav problem kojeg Windowsi prepoznaju po PCI uredjaju, verifikacija ce biti onemogucena, cime se postize da jedino "ciste" masine budu ubacene u bazu.

https://www.pci-z.com/devel/x86/PCI-Z.exe (Virus Total: https://www.virustotal.com/en/file/c...is/1497973112/)
https://www.pci-z.com/devel/x64/PCI-Z.exe (Virus Total: https://www.virustotal.com/en/file/9...is/1497973332/)

Ostavljena je mogucnost upisivanja e-mail adrese i komentara (oboje opcionalno), e-mail zbog mogucnosti kasnijeg slanja linka s validacijom i slicno, odnosno komentar za dodatan opis, primjerice komercijalnog imena servera ili laptopa (obzirom da obicno model maticne iz SMBIOS-a ne odgovara komercijalnom modelu kod takvih racunala).

Ako je netko ipak presao preko tl;dr dijela i pita se gdje je link za tu cuvenu "bazu", to je mozda i najveci problem koji sada imam - ideja apstrakcije dobivenih podataka. Moja ideja bila je ponuditi dva smjera - jedan putem pretrazivanja kompatibilnog hardvera temeljem proizvodjaca/modela maticne ploce, odnosno drugi putem odabira konkretnog hardvera te zatim ispisa ploca i verzija BIOS-a na kojima taj hardver radi. Naravno, postavlja se pitanje na koji nacin prispodobiti eventualnu pretragu kompatibilnosti izmedju dva i vise uredjaja na nekoj ploci/BIOS-u.

Bilo kako bilo, takvo sto ce mi biti puno lakse (od)raditi ako cu imati s cime za raditi u bazu, pa se kao i obicno biljezim sa stovanjem za sve komentare, prijedloge, ideje, pokude i slicno.

Za sada, samo kratka statistika koju mozete pronaci ovdje (koja ce se, nadam se, povecavati ). -> https://www.pci-z.com/cgi-bin/stats

Bubba
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.

Zadnje izmijenjeno od: Bubba. 16.07.2017. u 16:59.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2017., 09:33   #2
Razer
.
 
Razer's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 11,642
Bok,

Sjećam se početka ovog projekta, i drago mi je da si nastavio s time, te naravno i to da su ostali prepoznali trud

Moj mali doprinos:



Samo jedno pitanje, što ovo "Can be rebalanced" znači?
I da, čini se da ne šljaka funkcija screenshotanja prozora

Razer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.06.2017., 15:00   #3
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,081
Screenshot radi samo s IP adrese iz Srbije, eventualno Srpske krajine uz barem jedan komad AMD hardvera.

Sent from my Moto G Play using Tapatalk
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2017., 16:59   #4
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,531
(nadam se) Svi bugovi popeglani, izbacene dvije nove verzije (legacy i dalje jase na ragama kao sto su ReactOS, Longhorn, Neptun i ekipa), postoje vec i neke natruhe baze koju cu, nadam se, razviti u malo boljem svjetlu tokom tjedna koji dolazi!
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2017., 16:23   #5
Mario92
Omicron Alpha resident
Moj komp
 
Mario92's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Bistra
Postovi: 4,756
Citiraj:
bez slanja osobnih podataka
Također zanimljivo kako je taman u vrijeme nastanka ovog posta Petya poharala pola svijeta.

Nesam školovala, al znam zbrojiti 2 i 2. Što je u Bubbinom slučaju uvijek 3.
__________________

Ryzen 7 5700G

AsRock B550 Pro4

HyperX Fury DDR4 3000MHz (4 x 16GB)

Kingston A2000 1TB NVMe

Intel 660p 1TB NVMe

Fortron Hexa 400W

Random PC case

Proxmox VE

95% of the world is retarded, I'm glad I am the 10%.
HP Elitebook 840 G7

Intel i5 10310U

Corsair Vengeance 2x16GB 3000MHz

SK Hynix P31 Gold 1TB

14" FHD IPS

Mario92 je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2020., 12:40   #6
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,531
Nakon 6 milijardi godina, napokon sam se sjetio da bi mogao prikazati/pokazati kako izgleda PCI-Z baza.

Pa, behold: https://www.pci-z.com/db/

Mogao bih jos malo poraditi na searchu, no otom potom. Ono sto se moze je pretraziti model maticne i dobiti deviceove ispod, odnosno pretraziti device i dobiti kompatibilne sustave.

HTH,

Bubba
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2020., 11:18   #7
pci_e3x
Premium spammer
Moj komp
 
pci_e3x's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2010
Lokacija: D.Zagora
Postovi: 766
Vrh!

Pogledao sam za svoju maticnu iz HTPC-a, Asrock B75, sto ima. Pa pokaze:
B75M DASH
B75M-PLUS

ovo DASH je za obicnu verziju? ovu: https://www.asrock.com/mb/Intel/B75M/ ?


Sto se tice desktop programa: Spartanski izgled & get's the job done; +1
Koliko me puta spasio muke trazenja drivera za susjedov pc.
pci_e3x je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2020., 13:16   #8
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,531
PCI-Z pocupa ono sto napise vendor, sto je poprilicno nezgodno u smislu toga sto, primjerice, za Asus imas 5 razlicitih "vendora" u smislu da imas "Asus", "Asustek", "Asustek inc" i slicne kombinacije gdje dodaju tocke, zareze i ostala cuda.

Tako da je ovo stvarno as-is. Generalno, ako pronadjes model, to je manje vise to, YMMV za neke specificnosti koje vendor pruza...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na