Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.02.2017., 22:27   #1
vacs
Premium
Moj komp
 
vacs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: RH
Postovi: 1,578
Gigabit Wifi u Duga Resi

pozdrav svima, koristio sam trazilicu sa terminima "duga resa", "gigabit wifi" i "prvi u hrvatskoj" ali nisam nasao nista vezano za ovo pa oprostite ako mi je promaklo

znaci tko nije vidio vec staru vijest, radi se o ovome

http://hr.n1info.com/a109334/Sci-Tec...ne-usluge.html

e sad, zasto sam zapeo za to...u mom gradu (iako lici na selo) su odlucili na slican zahvat, da li ce biti cijeli gigabit ili samo pola ne znam ali znam da je investicija dosta skupa (navodno 1.6 milijuna kuna) i trebalo bi pokriti veci dio grada...o isplativosti i trosenju novaca nas kmetova necemo nego me zanima da li netko zna kako tocno radi?

evo bas na primjeru duge rese:

- pretpostavljam da nije free ali koliko gradanin koji se odluci ukljuciti preko njih na internet mora izdvojiti mjesecno?
- koju brzinu dobije?
- svakih koliko metara udaljenosti od odasiljaca eksponencijalno pada brzina tog wifija?
- koliko razlicitih uredaja moze jedan korisnik (ili kucanstvo) spojiti preko svog accounta? (pretpostavljam da se dobije account, sigurno nije samo wpa2 sifra od wifi pa jedan plati da ju sazna a svi se spajaju)

i razumim, gigabit je showa radi, tesko da itko ima gigabit kartice, vecina ima ili 65mbit ili 150mbit pa me zanima realna iskoristivost toga svega? ako mi prodajes maglu o gigabit bezicnoj mrezi a dajes mi tipa 10ak mbit sa svim mogucim lagovima zbog udaljenosti od odasiljaca koliko zapravo to vrijedi? 50kn? kad ce se investicija isplatiti u selu sa 1700 ljudi odnosno 500 kucanstava? nikad.

s druge strane, nije li bolje za te novce (ok, nisam bas siguran koliko bi to sve kostalo) provuci optiku? eu do 2020. sufinancira (mozda i duze) gradnju lokalne opticke infrastrukture, dakle dio njihovog, dio naseg novca i onda grad da operaterima u najam i kroz 8 godina vrati investiciju (svaka investicija koja se vrati unutar 8 godina je dobra investicija), a kasnije je cisti profit (moguce da u krivoj drzavi zivim pa ne znam sto je javni interes)
vacs je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2017., 22:51   #2
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor vacs Pregled postova
e sad, zasto sam zapeo za to...u mom gradu (iako lici na selo) su odlucili na slican zahvat, da li ce biti cijeli gigabit ili samo pola ne znam ali znam da je investicija dosta skupa (navodno 1.6 milijuna kuna) i trebalo bi pokriti veci dio grada...
Ne vrijedi ti ovako teoretski sad nista mozgati dok projekt ne zazivi i krene u upotrebu mada... Cjeli grad da se pokrije moralo bi biti vise bezicnih tocaka.

Glavna ulica je relativno ravna poslje mosta sto se tice nadmorske visine ali sve bocne ulice idu gore ili dolje a neke su i iza brezuljaka.

Drugo, da znas koliko je streljiva sa osiromasenim uranom ispaljeno na poligonu sto od nas a sto od amera na vjezbama, pobjegao bih glavom bez obzira bilo gdje.

Gore na Debeloj Glavi u proljece nema vise pjeva ptica pjevica, zora.. sunce izlazi i mrtva tisina....
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.02.2017., 08:51   #3
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,117
da nije to ista spika kao šta ima većina turističkih gradova? "gigabit" na glavnom routeru, a onda dalje wifi wds na 50 ap-a, pa u sezoni ne možeš ni messenger otvorit. o tome da zauzmu sve slobodne kanale nećemo ni pričat, pa sprovest normalan link nema šanse jer je zauzeće kanala 100%.
jp_rv je online   Reply With Quote
Staro 21.02.2017., 10:51   #4
sajko
Premium
Moj komp
 
sajko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Duga Resa
Postovi: 102
Projekt u Dugoj Resi je poticaj za investiranje i poduzetništvo a ne za građane (civium vulgari). Europa dala nofce pa je napravljeno. Gdje ja živim nema optičke vidljivosti pa od toga ni u teoriji nema ništa. Dok nisam dobio žicu, (a i tu se Europa iskeširala) koristio sam wireles preko udruge. To i vama u Slunju preporučujem. Zakup od T-coma, server, pa dijelite pomoću mikrotika, znači antena, AP. Ako tko želi WiFi mrežu po kući: router. Ako je cijela mreža VPN, onda je za krajnjeg korisnika potreban mikrotik uređaj za AP, jer neće propuštati VPN signal. Router može biti bilo koji. Sretno
sajko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na