Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.03.2014., 08:52   #1
CaptKirk
Registered User
Moj komp
 
CaptKirk's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Šibenik
Postovi: 75
Universal repeater problem (AirLive WN-220R)

Imam jedan problem: Naime, kako mi je u spavaćoj sobi jako loš wi-fi, stavio sam jedan AirLive router u svoju radnu sobu (koja se nalazi do moje spavaće). Da ne vučem sada kabele po kući i fasadama, pustio sam ga u universal repeater način rada. Dakle, njegova antena istovremeno prima wi-fi signal s glavnog routera i šalje ga dalje kao access point s istim SSID-om. E sad se ja iz spavaće sobe spajam na taj router i wi-fi signal mi je full. I mislio sam da sam riješio problem. Ali nisam, jer mi je internet OČAJNO spor, čak ga i nestane, pa opet dođe itd. Jednostavno neupotrebljivo! Sve sam upisao kako treba, dodijelio fiksnu IP adresu, gateway od glavnog routera. Provao sam i po DHCP-u, ali opet ista stvar. Sporo, sporo i sporo. Još više me čudi, kad se spojim LAN kabelom u repeater, brzina je odlična (oko 22 mbit-a). Dakle, problem je samo s wirellesom. Bi li mi mogao neki znalac reći di griješim? Signal koji imam s glavnog routera na repeateru nije nešto, variria od 30-50%, ali mislim da nije to problem kad spajanjem na LAN radi odlično. Da li dolazi do određenog overlap-a? Pomozite!!! Glavni router je onaj "optički" ZTE, a repeater AirLive WN-220R.
CaptKirk je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2014., 11:07   #2
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Svaki skok repeaterom smanjuje brzinu u pola, jer jedan radio prima i istovremeno šalje signale. 30-50% zbilja nije nešto, 30% je na rubu da radi eto tek toliko da radi, brzina se automatski smanjuje na najmanju moguću samo da održi vezu... pa na pola. Nemoj zaboraviti da su to i 2 različita uređaja na istom kanalu, može i tu biti problema kad se onaj prvi slabo "čuje", a kad je LAN spojen onda radi samo kao klijent, nema odašiljanja prometa wirelessom. Stavi veću omnicu na 220R (pretpostavljam da na ZTE ne može?), to je inače skroz ok uređaj. Ako je glavni modem/router na G standardu, onda isključi N na 220R, postavi ga na čisti 802.11 G
Dac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.03.2014., 18:01   #3
CaptKirk
Registered User
Moj komp
 
CaptKirk's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Šibenik
Postovi: 75
Ok, budem provao staviti vecu antenu na Airlive, jer ima tu mogucnost. Sta se tice standarda, na repeateru mi je podeseno b+g+n. Pokusao sam promijeniti vec prije na g, ali onda mi mrezna od racunala koje se spaja na wi-fi ne moze uopce identificirati mrezu...Ja drzim da ju uzrok problema ipak onih 30-50% izmedju routera...
CaptKirk je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2014., 03:00   #4
CaptKirk
Registered User
Moj komp
 
CaptKirk's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Šibenik
Postovi: 75
Provao sam s eksternom TP-link antenom, signal je još gori nego s njegovom stock antenom. Na glavnom sam ruoteru promijenio kanal s 11 na 1. Proširio opseg s 20mhz na 40mhz. Kad ubodem lan kabel u repeater(extender) dobijem solidnih 30mbit-a down i 10mbit-a up, ali wi-fi je i dalje spor do bola. Možda ne po brzini prijenosa, nego dugo čekam na odziv. Dakle, ono "connecting" duuuuugo stoji, a zatim učita s solidnom brzinom. Ima li još prijedloga jer pomalo ludim?
CaptKirk je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2014., 11:06   #5
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Firmware update? Premjestiti 220R bliže routeru? Ne znam.
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2014., 13:31   #6
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,622
U cijeloj temi nisi naveo:
- šta je klijent "iza" repetera u spavačoj (komp / lap / mob) ?
- ako je komp / mob koji je os, koja wireless kartica, koja verzija drajera
- zbog mobilnosti se izbjegava kod laptopa / mobitela na wirelessu postavljati fiksne ip adrese,
ako je u pitanju komp onda imaš statičnu situaciju pa probaj postaviti fiksne ip adrese,
to će ubrzati inicijalno spajanje i "izlaz" na net, bar bi trebalo osima ako winsi ne budu nešto pametovali
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2014., 04:27   #7
CaptKirk
Registered User
Moj komp
 
CaptKirk's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Šibenik
Postovi: 75
Iza repeatera ima jedno mini računalo koje koristim za rad, spojeno je LAN kabelom u router-repeater i brzina interneta je odlična...(oko 30 mbit/s). U sobi se spajam mobitelom Sony Xperia E tj preko njegove wirelles kartice. Podešena je fiksna adresa, ubačen gateway glavnog routera. Probao sam i po DHCP-u, ali ne mijenja bitno stvar. I dalje sporo. Za pokus, provao sam postaviti i laptop iza repeatera, spojiti se wirellesom i za čudo, internet je normalan. Dakle, očito je problem u Xperiji, ali mi nije jasno ni kako ini zašto. U podešavanju njegovog wirellesa i nema nešto puno opcija...Da stvar bude još čudnija, i LG Optimus od kćerke ima iste probleme kad se kači na repeater...oba uređaja su na Android platformi...
CaptKirk je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2014., 12:00   #8
back2quick
Banned
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: righthere
Postovi: 441
spusti txpower na 14db. ako ne pomogne provjeri koje standarde koriste mobiteli, koji je postavljen u airlivu a koji na glavnom ruteru
back2quick je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2014., 02:58   #9
CaptKirk
Registered User
Moj komp
 
CaptKirk's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Šibenik
Postovi: 75
Na glavnom i repeateru je podešeno na n+g+b. Provao sam i to mijenjati, nema promjene. Tx power? To u AirLivu ne mogu naći, jedino ZTE ima transmittion power koji je na 100% U mobitelima za štimanje wirellesa ima par rundimentalnih opcija i to je sve...drugo nije ni očekivati kod low end uređaja!
CaptKirk je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2014., 15:34   #10
Zvone2772
interferometar
Moj komp
 
Zvone2772's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 768
S obzirom da je signal relativno loš, probaj repeateru skratiti beacon interval na ~ 50ms. Default bi trebao biti 100 ms.

EDIT: Da bi isključili iz varijabli "domet", probaj repeater na kratko vrijeme približiti routeru pa isprobati.
Ako onda bude sve odjednom radilo kako treba, znaš u kojem je grmu zec; a pretpostavljam da nije neki problem otići u drugu sobu na 15 minuta

Zadnje izmijenjeno od: Zvone2772. 05.04.2014. u 20:21.
Zvone2772 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.04.2014., 18:00   #11
back2quick
Banned
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: righthere
Postovi: 441
Citiraj:
Autor Zvone2772 Pregled postova
S obzirom da je signal relativno loš, probaj repeateru skratiti beacon interval na ~ 50ms. Default bi trebao biti 100 ms.
to neće igrati nikakvu ulogu u njegovom slučaju, a i signal je više nego dobar (30% na airliveu je vožnja, znam jer sam sa 6% imao propusnot od 4 MBps)

probaj ga prebacit na g+n ili samo n mod
back2quick je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2014., 13:12   #12
CaptKirk
Registered User
Moj komp
 
CaptKirk's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Šibenik
Postovi: 75
Sve je probano već prije. Repeater sam bio približio glavnom routeru na par metara i opet ista priča. LAN odličan, wi-fi nikakav. Mijenjao sam i standarde, nula bodova...jednostavno, ponestaje mi ideja.
CaptKirk je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2014., 13:31   #13
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,622
Ako si unutar onih 7 dana, u trgovinu i zamjeni za EW-7228APn ili TP-Link ap sa Universal Repeter - om (741ND, 743ND i sl).
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2014., 19:05   #14
CaptKirk
Registered User
Moj komp
 
CaptKirk's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Šibenik
Postovi: 75
Ništa od toga. Router je od lani. Firmware sam digao na zadnju verziju, ostaje mi čekati slijedeći update ako ga uopće bude...
CaptKirk je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2014., 19:25   #15
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,110
Ne kuzim, kazes:
"Za pokus, provao sam postaviti i laptop iza repeatera, spojiti se wirellesom i za čudo, internet je normalan. Dakle, očito je problem u Xperiji".

Kako onda ocekujes da firmware u routeru rijesi tvoj problem u mobitelu, il sam nekaj krivo shvatio...
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2014., 02:34   #16
CaptKirk
Registered User
Moj komp
 
CaptKirk's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Šibenik
Postovi: 75
Ne kužim više ni ja puno toga, pa sam počeo brljati jer mi antilogika pojede logiku. I LG Optimus se isto ponaša iza repeatera. Sutra ću provati s I Phone-om od prijatelja jer ako su ostalim mobitelima Wi-Fi kartice šrot, bar njemu nije. U stvari, najbolje bi bilo upogoniti neki drugi router kao repeater pa vidjeti kako se ponaša, ali ga, nažalost, nemam! Imam jedan ADB, onakav što ga t-com dijeli,s puno đinđa unutra, ali bez opcije da radi kao repeater.
CaptKirk je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na