Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Prijenosnici
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.09.2013., 21:11   #1
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,702
Koji OS na Acer Aspire One?

Imam Acer Aspire One(A0751h-52Bk) i laptom je užasno spor, muči se sa osnovnim stvarima, tak da mu je potrebna reinstalacija OS-a. Na njemu je trenutno preinstalirani XP home.

Problem je sto laptop ima samo 1gb RAM-a, tako da mislim da win7 nece bas dobro radit, drugi problem je sto laptop nema optiku, tako da mi je jednina opcija boot from usb, a dobiti xp da budu botabilni sa usb-a, gotovo pa nemoguce
Opcija je i kupnja modula od 2gb, ali to je ulaganje od nekih 200 kn, sto bas nema smisla za ovaj lap jer on stoji na moru i koristi se za surfanje mjesec-dva preko ljeta.

Jel postoji neka "lite" verzija win7 koja se dobro snalazi sa 1gb rama, ili neki drugi os koji se moze biti bootabilan sa usb-a?
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2013., 22:14   #2
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,946
Ne kuzim kak mislis bootabilan s usba, mislis da je os na usbu, odnosno nemas hdd?
Kak nebi mogo napravit instalaciju s usb-a?
Googlaj yumi program i stavi raspakiran iso na usb (googlaj tinyxp bez drivera).
I s yumi stavi hirens na usb.
Bootaj live xp s hirensa i onda imas u njemu installer za xp/vista/7 i samo odaberes destination drive za winse (tj particiju) i gdje ce biti boot sector i on ti prebaci instalaciju na particiju i kad sljedeci put bootas laptop automatski ce ti krenut instalacija na odabranu particiju.
Ak zapnes javi pa cemo rijesiti.
kasko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.09.2013., 01:41   #3
tOta
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: ...
Postovi: 681
Čak sam na skoro pa na identičan, Aspire One instalirao XP sa USB-a, koristeći sljedeći alat: WinToFlash

Jesi imao nekih loših iskustava sa instaliranjem XP sa USB-a ili šta, pošto je meni prvi put i jedini put kad mi je trebalo prošlo sve bez problema.

Što se tiče OS i optimizacije, staviti XP & SP3 sa zadnjim updateima, onda gašenje servisa sa BlackViper "Safe" registry patchom (da ne ideš sve ručno), gašenje hibernacije, fiksiranje pagefile na 2 ili 4GB, Sandboxie da se iz njega browser pokreće da te ne boli glava radi napasnika...
tOta je offline   Reply With Quote
Staro 16.09.2013., 01:58   #4
Don Kihoty
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,373
Arch Linux - meni je radio fantastično na tom uređaju.
Don Kihoty je offline   Reply With Quote
Staro 16.09.2013., 02:08   #5
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Dok sam imao 1000HG od Asusa bile su neke distre linuxa rađene specifično za netbookove (puno truda uloženo u stvari tipa touchpad/multitouch i valjda najvažnije, power management). Ne boli strpati dual boot.

Windwos XP i Windows 7 su mi oboje radili oke (potrudio sam se što više lightweight staviti). XP bi mi radio super u početku, ali kasnije bi se bloatao malo (zamjetno na gigi memorije), a sedmica je radila malo gore u početku, ali se držala bolje na dužim stazama.

Anyway, long stroy short. Ako možeš, probaj jeftino nabaviti memorije (ne znam koliko prima dotični). To malo djubre je stvarno okej uređajček ako mu daš disat sa više memorije. Iskreno, fali mi netbook kategorija i bilo bi mi drago vidjeti neš tipa chromebook sa najnovijim intelovim bay trailom ili atomom + dediciranim storageom. Nadam se da će bar tableti doći u tom jeftinijem rangu pa ih onda spojiti sa laptop dockom za neke jeftine pare.

Tipa
http://www.engadget.com/2013/09/11/a...-1-for-349-we/

http://www.tomshardware.com/news/tos...ook,24150.html

(ali malo pametnije komponente).
  Reply With Quote
Staro 16.09.2013., 17:20   #6
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,702
Citiraj:
Autor tOta Pregled postova
Čak sam na skoro pa na identičan, Aspire One instalirao XP sa USB-a, koristeći sljedeći alat: WinToFlash

Jesi imao nekih loših iskustava sa instaliranjem XP sa USB-a ili šta, pošto je meni prvi put i jedini put kad mi je trebalo prošlo sve bez problema.

Što se tiče OS i optimizacije, staviti XP & SP3 sa zadnjim updateima, onda gašenje servisa sa BlackViper "Safe" registry patchom (da ne ideš sve ručno), gašenje hibernacije, fiksiranje pagefile na 2 ili 4GB, Sandboxie da se iz njega browser pokreće da te ne boli glava radi napasnika...
Probao sam tim WinToFlash i sa jos njih, nikad nisam uspio dobit xp da se bootaju sa sticka. Probao sam i par verzija windowsa, ali ista stvar. Kreiranje ide do cca 90% i onda izbaci eror i nista od bootabilnog sticka.


Citiraj:
Autor kasko Pregled postova
Ne kuzim kak mislis bootabilan s usba, mislis da je os na usbu, odnosno nemas hdd?
Kak nebi mogo napravit instalaciju s usb-a?
Googlaj yumi program i stavi raspakiran iso na usb (googlaj tinyxp bez drivera).
I s yumi stavi hirens na usb.
Bootaj live xp s hirensa i onda imas u njemu installer za xp/vista/7 i samo odaberes destination drive za winse (tj particiju) i gdje ce biti boot sector i on ti prebaci instalaciju na particiju i kad sljedeci put bootas laptop automatski ce ti krenut instalacija na odabranu particiju.
Ak zapnes javi pa cemo rijesiti.
Pod bootabilan s usba mislim na OS koji mogu instalirat sa usb-a, pošto nemam optiku. Disk naravno imam.


Sto se tiče linuksa i raznih distribucija, taj laptop ce povremeno koristit i starije ženske osobe, tak da definitivno trebaju biti windowsi

Ostaje pitanje, xp or win7. Najbolja varijanata bi bila kupnja modula od 2gb i onda bi gore win7 radio odlično. Ali to je 200 kn, ovaj modul od 1gb mogu prodati eventualno za 50 kn i opet dolazim do investicije od 150 kn. Sve mi se nekak čini da cu gore stavit win7, pa malo istestirat kako radi i ako bude ok, super, a ako ne, onda cu pokusat stavit xp.(prvo na stick, a ako upsijem onda i na hard )
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 17.09.2013., 00:55   #7
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,671
Ram:
Kako se u tu seriju (Aspire One) ugrađivalo više vrsta ovisno o generaciji precizne preporuke nema,
nađi se sa kolegom pa vidi jeli ti šta odgovara: http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=251598

Priprema install stick - a odradi po ovim uputama:
http://www.ic.ims.hr/xp/install_xp_from_usb.html
također možeš pogledati:
http://www.911cd.net/forums//index.p...ic=20089&st=11
vidi malo niže gdje počinje opis za "USB_MultiBoot.cmd - Install XP from USB"
http://www.msfn.org/board/topic/1114...l-xp-from-usb/

obrati pažnju kasnije prilikom instalacije da ispravno odabereš prvo txt dio instalacije a u drugom krugu gui verziju za nastavak, ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 17.09.2013., 01:06   #8
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Ako si vičan, uvijek možeš staviti DOS na stick (make sure da himem.sys uključiš jer će biti dozlaboga sporo), kopiraš sve fileove sa windows CD-a na njega i pokreneš dotičnu instalaciju. Također, pripazi da u instalaciju prije ubaciš drivere za "diskovlje" ako je potrebno.

Ja sam tako (zaželio se old schoola) na svoj Asus EEE 1000HG strpal jer nisam našao svojevremeno "one click" solution pa sam otišao rutom za koju znam da radi sa bilo kojeg medija hehehe
  Reply With Quote
Staro 12.11.2013., 22:50   #9
santos
Premium
Moj komp
 
santos's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Čakovec / AT
Postovi: 1,782
ram ti nece ubrzat rad laptopa, ja sam u svoj aspire stavio 2 gige....

jednostavno pokreni xp sa skrivene particije, i dok ti sformatira disk, radit ce ti opet brzo... nemoj prekrcat disk preko 50%, u jednakim intervalima koristi ccleaner za ciscenje cachea browsera i svako tolko defragmentiraj disk.
__________________
slow is smooth, smooth is fast...
santos je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na