Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Prijenosnici
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.10.2011., 08:52   #1
D-I-A-B-L-O
Bannija :D
Moj komp
 
D-I-A-B-L-O's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,098
Pitanje vezano za bateriju i njezino punjenje

Pozdrav svima
Dakle imam jedno jednostavno pitanje, na koje trebam vaš odgovor.
Svi znamo kako korištenje baterije, odnosno njezino punjenje i pražnjenje postepeno smanjuje njezin životni vijek, odnosno kapacitet trajanja.
Ono što mene zanima, da li je pametno izvaditi bateriju dok je laptop na punjaču i dok ga koristim?
Naime odnedavno sam na terenu, nabavio sam si nekakav laptopić, koji je cijelo vrijeme u hotelskoj sobi, priključen na punjač.
Neznam da li laptop troši struju direktno iz baterije pa ju onda cijelo vrijeme pripunjava, ili se onoga trena kad uštekam adapter on prebacuje na gradsku mrežu a bateriju puni zasebno?
Kakva je situacija sa padom napona, ako je napon nestabilan, a laptop radi samo na punjaču, postoji li veća šansa da se punjač pokvari u odnosu na situaciju sa baterijom u laptopu?
Hvala
__________________
D-I-A-B-L-O je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2011., 13:22   #2
kremar63
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 35
...sa vremena na vrijeme isključi laptop iz struje, neka radi na bateriji.
neka se baterija istroši pa je opet napuni na 100% ... i tako sa vremena na vrijeme
kremar63 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.10.2011., 19:55   #3
redscro
Premium
Moj komp
 
redscro's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Kupres
Postovi: 4,085
Citiraj:
Autor D-I-A-B-L-O Pregled postova
Neznam da li laptop troši struju direktno iz baterije pa ju onda cijelo vrijeme pripunjava, ili se onoga trena kad uštekam adapter on prebacuje na gradsku mrežu a bateriju puni zasebno?
Hvala
Laptop naravno radi na gradskoj mreži kad je uključen, bez obzira na bateriju.

Napravi ovako kako je kolega iznad napisao.
redscro je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2011., 15:44   #4
taip@n
Master of the VCR
Moj komp
 
taip@n's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 340
kao što piše u top-temi o baterijama, nije dobro za bateriju da je u lapu ako lap cijelo vrijeme radi na struju, zbog dopunjavanja i zbog grijanja. baterijama šteti boravak na toplom i baterije imaju ograničen broj ciklusa punenja/pražnjenja, kao što imaju i ograničen životni vijek.

Ako je lap stalno na struji, baterija se puni do 40% kapaciteta (znači malo ispod pola) jer tako stajanjem gubi najmanje kapaciteta i svojstava i vadi. svakih nekoliko mjeseci (recimo 2-4) treba ju vratiti u lap, isprazniti do kraja (dok se lap sam ne ugasi) pa napuniti do 100% - i onda opet potrošiti do 40% i izvaditi i spremiti. baterija se sprema na hladno i suho mjesto, odnosno ako nemate baš hladno onda je i sobna temperatura dobra samo dalje od utjecaja sunca ili nekog grijanja.

i baterija bi trebala držati svojstva nepromijenjena do otprilike 3 godine od dana proizvodnje, to je njen životni vijek i nakon toga počinje slabiti (kemijski elementi i spojevi u bateriji se mijenjaju). slabi onom brzinom kako je trošena, ako je trošena agresivno svojstva će joj brzo slabjeti i obratno. naravno, ukoliko je maksimalan broj ciklusa punjenja/pražnjenja premašen prije kraja životnog vijeka, baterija će prije početi gubiti svojstva...
__________________
♦ As i was going up the stair ♦ I met a man who wasn't there ♦ He wasn't there again today! ♦ I wish, I wish he'd stay away.♦
taip@n je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2011., 16:47   #5
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,930
danas sam primjetio da mi se baterija prazni brze nego do sad. jel ima nekih razloga zbog kojih bi se to moglo desiti osim da je otisla?

lap je star niti 3 mjeseca. lenovo edge11 E125; 6cell baterija.
drzim ga na max battery planu da sto duze izdura; BT i wi-fi na off; screen brightness izmedu 11-13 (max 15).

manje vise svaki dan je praznim do kakvih 10-20% i onda kad dodem doma spajam na punjac do 100%.

nikakav novi SW nije stavljan/mijenjan itd.

win7 64bit; stalno su rezidentni: NOD32, ZoneAlarm (samo firewall), firefox v3.x, mailwasher; aero je na off.

btw jel zna tko da li za doticni postoji jaca baterija. pokusao sam traziti po netu, ali nisam nasao nista.



edit: sad sam skuzio da meni CPU ne pada ispod 1.6ghz nikad ak drzim na balanced power plan. kad bacim na power saver plan onda switch-a (800,1280,1600). sta je to u biti najstedljiviji plan, ako govorimo o tome da se ubrza kad treba performanse jer ako bacim na max battery life onda mi naravno stalno radi na 800mhz sto se osjeti dosta u firefox-u?

Zadnje izmijenjeno od: geronimo_2. 27.10.2011. u 10:04.
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2011., 17:26   #6
tomov
Premium
Moj komp
 
tomov's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 589
1. Jel netko od forumaša raskapao baterije od laptopa te mijenjao članke u bateriji umjesto kupovine nove baterije? Koji je najlakši način za otvoriti kućište baterije bez da se polomi nešto?

2. Kakva su iskustva oko kupovine baterije preko ebaya obzirom da su značajno jeftinije nego iz dućana (OEM iz Shenzena vs. brand iz Linksa npr.)?
tomov je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na