Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.03.2011., 09:30   #1
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
Katastrofa u Japanu

Evo poniknut ovim nesretnim događajima u japanu zaprepašten sam kako je svijet ostao ravnodušan. Pored velikih žrtava i razaranja uzrokovanih potresom i tsunamijem izgledna je i nuklearna katastrofa bez premca do sada ili černobil x 4 reaktora (superčernobil). Japanci očito nemaju snage niti petlje s tim se uhvatiti u koštac te su sudbinu ugrožene nuklearke prepustili svojoj sudbini ili onoj šačici od 50 nesretnika. Nuklearna kontaminacija globalnih razmjera se ne tiče samo japana i nesvatljiva je pasivnost međunarodne zajednice u rješavanju tog problema

Zadnje izmijenjeno od: darkijas. 16.03.2011. u 09:39.
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2011., 10:28   #2
Bravo
Premium
 
Bravo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 1,449
Šta reči nego strašno Počinjem vjerovat u 2012..
Bravo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.03.2011., 10:31   #3
viper
super user
Moj komp
 
viper's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Houston, TX
Postovi: 1,805
Evo približava se Mjesec ..
“Super-Mjesec” će 19.3.2011. uzrokovati prirodne katastrofe ..
http://www.tportal.hr/scitech/znanos...ti-Zemlju.html
__________________
viper je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2011., 10:36   #4
aski
Je suis Schumi
Moj komp
 
aski's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,510
Ovo je uzas i dokaz da covjek nekada ipak ne moze protiv majke prirode.

S obzirom da stanje u Fukushimi i nije bas krenulo na bolje, bojim se da bi moglo biti svega
__________________
Di sam stao?
-Stalji smo onda kad je *ebem Šćepanović

Intel Core 2 Duo E8500 @ 5516 MHz
aski je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2011., 11:01   #5
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
a u svijetu se elektična energija u zadnje vrijeme sve više propagira kao ekološka, čak i za pogon automobila u budućnosti
Znači valja graditi još puno novih nuklearnih elektrana, pih
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2011., 12:54   #6
Botlorn
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: rijeka
Postovi: 535
Neće i ne može biti novog Černobila što god se dogodilo.
Ne bih u raspravu, jer je kompjuterski forum, ali predlažem malo informiranja i obrazovanja oko teme.
Također, slobodni ste predložiti alternativni oblik energije
__________________
In Construction...
Botlorn je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2011., 13:33   #7
Bravo
Premium
 
Bravo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 1,449
Može biti svega i svačega, uopče je glupo tvrdit suprotno
Bravo je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2011., 13:44   #8
T0mB1ll
420
Moj komp
 
T0mB1ll's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Le Molve
Postovi: 1,571
ne treba vjerovati svemu što vam serviraju naši mediji.. a i neki strani

pratite NHK http://www3.nhk.or.jp/nhkworld/
T0mB1ll je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2011., 13:45   #9
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,160
inace, nuklearna energija je trenutno najcisca i najisplativija.

klasicne termoelektrane oneciscuju okolis i ovisne su o fosilnim gorivima
hidroelektrane sje*u mikroklimu u krugu od par kilometara od jezera, a time i samu floru i faunu i k tome imaju svoja ogranicenja.
vjetroelektrane, nema vjetra mos se jeb*t
solarke, imho najbolja solucija, ali opet mislim da je problem u velicini pogona

a kod nuklearke je jedini problem hlađenje, koje se moze lako rjesiti.

ako gledamo malo sire, cernobil i ova japanska su zasad jedine o kojima se puno razgovaralo, al opet to su dvije.
vise sranja se događa s cigaretama, ispušnim plinovima, oruzjem i samom ljudskom gluposti. tak da su ovi 2012 scenariji po mojem cista glupost
domis je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2011., 13:46   #10
tech
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,687
Citiraj:
Autor Botlorn Pregled postova
Neće i ne može biti novog Černobila što god se dogodilo.
Ne bih u raspravu, jer je kompjuterski forum, ali predlažem malo informiranja i obrazovanja oko teme.
Također, slobodni ste predložiti alternativni oblik energije
Ja predlažem da se prestanete informirati o ovakvim slučajevima iz domaće žute štampe.
Jednostavno je nevjerojatno kolko su jutarnji i 24sata uspjeli gluposti napisati u manje od tjedan dana.

Uostalom, tu se već raspravljalo o tome.
tech je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.03.2011., 13:46   #11
Bravo
Premium
 
Bravo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 1,449
Bravo je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2011., 13:50   #12
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,476
Citiraj:
Autor Bravo Pregled postova
sunce ti yebem . Strasno nesto
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2011., 13:54   #13
Botlorn
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: rijeka
Postovi: 535
Citiraj:
Autor tech Pregled postova
Ja predlažem da se prestanete informirati o ovakvim slučajevima iz domaće žute štampe.
Jednostavno je nevjerojatno kolko su jutarnji i 24sata uspjeli gluposti napisati u manje od tjedan dana.

Uostalom, tu se već raspravljalo o tome.
Ti si mene qoutao zašto? Jer misliš da sam u krivu? Da se informiram iz žute štapme već bi doma ima geigerov brojač i bio u podrumu

Dapače, @Bravo, može se dogoditi sve i svašta, ali ne Černobil jer su različite NE i neće moći doći do takvog gorenja grafitne mase jer je ovdje nema.
Može doći do veće ili manje nezgode, ali ne može se dogoditi Černobil. Točka.
Ako netko ima drugi info, neka podastire dokaze, a ne "sve je moguće" naklapanja.

Također, predložite izvor energije ako mislite da su NE neadekvatne (kao što domis reče, nezgode s njima su gotovo pa nepoznanica)
__________________
In Construction...
Botlorn je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2011., 13:59   #14
The Pill Man
Premium
 
The Pill Man's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 325
U prvi tren nisam skužio klizač i kažem si pa koji kurxx prave frku, sve je lipo i zeleno a onda mi je pao mrak na oči.
Čak mi se čini lakše kad ne gledam ovako usporedno.

Izvor budućnosti? Nade polažem u http://www.iter.org/

Do tada polja vjetroelektrana sa maslinicima i vinogradima uokolo, tj, solarna polja sa uzgajalištima gljiva ispod!

I svi ćemo imati struje, ulja i gljiva za picu, a i dobru bevandicu za zalit.
__________________
Pill Man

Zadnje izmijenjeno od: The Pill Man. 16.03.2011. u 14:05.
The Pill Man je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2011., 14:02   #15
tech
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,687
Citiraj:
Autor Botlorn Pregled postova
Ti si mene qoutao zašto? Jer misliš da sam u krivu? Da se informiram iz žute štapme već bi doma ima geigerov brojač i bio u podrumu
Jok, samo sam potvrdio ovo:
Citiraj:
...ali predlažem malo informiranja i obrazovanja oko teme.
tech je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2011., 14:09   #16
The Pill Man
Premium
 
The Pill Man's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 325
Eh, čitao i da neko gore na sjeveru EU radi vjetropark na moru. Triba im predložiti da na svaku turbinu ugrade i mali apartman pa da isplativost bude veća.
__________________
Pill Man
The Pill Man je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2011., 15:21   #17
Guls
Premium
Moj komp
 
Guls's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 2,937
Ma ne bu nikakvih sranja ni od Mjeseca ni od ovih nuklearki. NE su ugašene tako da se ne bi trebalo ništa dogoditi, za razliku od Černobila gdje se događao proces fizije i uvjeti nisu mogli biti iskontrolirani pa je reaktor eksplodirao pri punoj snazi. To je već sranje. Ovo je ništa naspram onoga. Malo će radijacije otići u atmosferu, pa neko vrijeme dekontaminacije i sve bi trebalo biti u redu.
__________________

HP Obelisk Desktop PC - 875-0040ny
Intel i7 9700F
32GB Hyper-X DDR4-2666
2TB 970Pro PCIe NVMe M.2
Palit GeForce RTX 3060 StormX 8GB
Windows 11 Professional

Periferija
2 x 27" Dell P2723D
Corsair SP2500 2.1
Logitech MK270

Lenovo Legion 5 17ACH6H 82JY007GSC
17,3 FHD IPS 144Hz
AMD Ryzen 7 5800H
16GB DDR4-3200 RAM
NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB GDDR6
1TB PCIe NVMe SSD
Windows 11 Professional

Sony Playstation 5
Philips The One 75PUS8807/12 LED UHD 4K 120 hz
Logitech K400 wireless keyboard
Guls je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2011., 15:48   #18
Swarm dude
Premium moderator
 
Swarm dude's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,600
U medijima često preskoče one koji moraju hladiti reaktore i koji bdiju nad uništenom elektranom. Oni su ti koji će najviše ispaštati od ove nuklearne katastrofe.
Podsjetnik na hrabre ljude koji su zaustavili širenje katastrofe Europom i svijetom '86-e.
__________________


CPU: AMD Opteron 3365 cooled by LC-CC-120
MBO: MSI 760GM-E51 FX
RAM: 4 x 8 GB G.Skill Ripjaws DDR3 PC-12800
VGA: Nvidia Quadro K600
SSD: Crucial BX500 1TB
HDD: Seagate Barracuda Guardian 2 TB
PSU: Silverstone Strider Essential 600W
Swarm dude je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2011., 21:35   #19
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
Rusi su i nepotrebno izložili smrtonosnoj radijaciji veliki broj ljudi ali imali su i odlučnosti da katastrofu saniraju što prije
Posljedice černobila će osjećat još dugo dobar dio svijeta i generacije ljudi kroz raznorazna oboljenja i genetske poremećaje. Također velika područija ukraine i bjelorusije su trajno kontaminirana i nepogodna za život
Kako rusi tu imaju najviše iskustva oni su se trebali uključiti u riješavanje tog problema skupa sa amerima i ostalim zemljama. Onaj jedan japanski helić je svakako nedovoljan da sa morskom vodom ohladi 4 uzavrela reaktora
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2011., 23:54   #20
hardflat
Premium
Moj komp
 
hardflat's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Sisak
Postovi: 250
Od drame u Pripyatu je prošlo tek 25 godina, što za kakve havarije nije puno. Pogledajte Hirošimu nakon 63 godine poslije.
Što se tiče japanaca ti ljudi znaju što rade i što moraju raditi, tako da mediji prave paniku gdje je nema da se poveća gledanost ili prodaja informacija.
One slike ne prikazuju ozračenu zemlju nego posljedicu slane vode na tlo i biljke.
hardflat je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2011., 11:42   #21
Starsailor
Premium
 
Starsailor's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: CRO
Postovi: 219
http://www.nuklearno-drustvo.hr/hr/h...opic.html?id=7

U trećem odgovoru po redu je sve objašnjeno. Kopirati ću ga i ovdje.

Citiraj:
Nezahvalno je davati bilo kakvu procjenu s obzirom na količinu dostupnih informacija. Puno se govori o taljenju jezgre kao o katastrofičnom scenariju. No, to nije ni izbliza tako. Ako se i jezgra rastali, fisijski će produkti ostati zatvoreni unutar reaktorske posude. Plinovi, ksenon i kripton, te dio lako hlapljivih produkata, jod, cezij, telurij, djelomično su već ispušteni u nekoliko navrata prilikom smanjenja tlaka pomoću rasteretnih ventila. Kontinuirana mjerenja pokazala su dosta velike brzine doza na samoj lokaciji zbog tih ispuštanja, no na većim udaljenostima od elektrane za sada nema informacija o dozama opasnima po zdravlje stanovništva. Ostatak lako hlapljivih produkata bit će zadržan unutar rastaljenog materijala. Tu će još biti prisutni srednje hlapljivi (stroncij, molibden, rutenij) te slabo hlapljivi i transuranski elementi. Dio rastaljene jezgre se hladi ubrizgavanjem vode u reaktorsku posudu. Dodatno, posuda se hladi i s vanjske strane, ubrizgavanjem vode u kontejnment. Dizajn ovako malog kontejnmenta povoljan je za hlađenje posude izvana, i dok god se posuda hladi i s vanjske i s unutrašnje strane, rastaljeni će materijal biti zadržan unutar posude, tj. ona neće popustiti. Vrijeme također radi za nas, jer se udio ostatne topline u taljevini kontinuirano smanjuje. Nadalje, ako posuda i popusti, taljevina će upasti u kontejnment koji predstavlja drugu barijeru. Tek bi popuštanjem, odnosno taljenjem dna kontejnmenta, rastaljeni materijal probio van. Do danas je provedeno dosta istraživanja na području ponašanja vruće taljevine u i izvan reaktorske posude i pokazalo se da je vjerojatnost ispuštanja u okolinu mala, pogotovo kada se taljevina gomila u posudi ispunjenoj vodom, što je naš slučaj. Ali to je tek prva barijera, ostaje još i kontejnment za rastaliti se. Do sada jedina reaktorska nesreća sa značajnim taljenjem jezgre, bila je nesreća u elektrani Otok tri milje. Trećina se jezgre rastalila (20 tona), slika:



dio je taljevine pao na dno posude, no posuda je ostala netaknuta. Ispuštanja iz elektrane je bilo, no nitko nije stradao. Inače, reaktor elektrane Otok tri milje je bio PWR tipa čija jezgra ima dvostruko veću gustoću snage od jezgre reaktora BWR tipa, kakav je u Fukushimi. Sve dosadašnje iskustvo govori nam da se ne trebamo bojati taljenja jezgre niti njezinih posljedica, no, kako ne znamo trenutnu situaciju u rektoru, ne možemo znati koji je scenarij tamo u igri. Ovakvo općenito razmatranje taljenja jezgre, oštećenja posude i kontejnmenta, i ispuštanja radioaktivnih produkata je danas opće prihvaćeno i temelji se na eksperimentima i iskustvu nesreće u Otoku tri milje. Černobil se neće ponoviti jer je u ovom trenutku teško zamisliti eksploziju pare u reaktoru BWR tipa na niskoj snazi u reaktoru koji je već u normalnom pogonu navikao na isparivanje vode. Ipak su tu dvije čvrste čelične posude. U Černobilu nije bilo niti jedne.
meštrović napisao/la je:

Iako ste u priopćenju naveli da: "Najnovija događanja imaju trend da ovo preraste u nesreću goru od one u SAD, ali ni u najgorem scenariju ovo ne bi trebalo slično nesreći u Černobilju." da li možete takvu tvrdnju opet jednako snažno potvrditi ili su u pitanju sada novi elementi koji se ne mogu, iz bilo kojih razloga, komentirati, posebice zbog nedostatka informacija relavantnih za suptilnu stručnu procjenu?
Što se tiče samih reaktora, najnovije vijesti govore da su kontejnmenti reaktora unatoč eksplozijama bez velikih šteta, što znači da i dalje je sav „problem“ zadržan unutar granica same betonske zgrade i nema velikog utjecaja na okoliš. Doze zračenja što izlaze iz samih reaktora su usljed ispuštanja pare iz posude da bi se održao tlak i ubacila nova voda. To su kontrolirana ispuštanja sa malim utjecajem na okoliš. Ako se situacija što se samih reaktora tiče nastavi ovako nebi trebalo biti daljnjih problema (dakle ako se hlađenje nastavi).
Trenutno najveći problem, i crne misli navlači bazen istrošenog goriva u zgradi reaktora br 4. On se nalazi van kontejnmenta reaktora i njega štiti samo vanjska zgrada, koja je kao što smo svjedoci eksplozijom uništena nad reaktorima 1 i 3. Vijesti govore da je možda došlo do proboja bazena i istjecanja vode. U njemu se nalazi istrošeno gorivo koje je dosad koristio reaktor 4. To gorivo proizvodi manje zračenja nego ono gorivo koje je trenutno u reaktorima 1,2 i 3, no za razliku od njih ono nije izolirano od okoline tako dobro, i ovi požari što su se dogodili i informacije da se to gorivo pregrijava predstavljaju mogućnost ispuštanja većih doza zračenja u okoliš.
meštrović napisao/la je:

Upotrijebili ste (misli se na autora priopćenja) riječi: "ovo ne bi trebalo sličiti nesreći u černobilju"... da li to znači da mogućnost ipak postoji te da se slična katastrofa ponovi tj. da posljedice nepotpune kontrole procesa u reaktorima mogu biti veće od one iz 1985. g. u ukrajinskoj nuklearki?
Evakuacije građana nastanjenih u zonama 10/20km oko elektrane su napravljene odmah, te su vrijednosti zračenja na granicama same tzv. Exclusion zone (2.5km) već dovoljno male da ne predstavljaju bojazan za zdravlje stanovništva. U černobilu je došlo do nekontroliranog ispuštanja radijacije zbog nepostojećeg kontejnmenta, i jezgra reaktora je bila otvorena. Iznad reaktora se nalazila debela betonska ploča koja, iako masivna, nije izdržala eksploziju pare unutar jezgre i jezgra, ne samo da se otkrila, već su se i neki njezini dijelovi raspršili po okolnim zgradama. Tu je situaciju još pogoršao grafit (njega u ovoj elektrani nema) koji je gorio i zapravo rasprostirao čestice van reaktora. U ovom slučaju je to naprosto nemoguće što i dosadašnje informacije pokazuju da je sav inventar goriva zadržan unutar primarne metalne reaktorske posude. Eksplozija pare je malo vjerojatna jer se ostatna toplina jezgre smanjila na razinu da do naglog isparivanja vode, poput onog černobilskog, ne može doći. I inače, vjerojatnost eksplozije pare unutar posude je jako mala. Također, kao što je već spomenuto, jezgra se nalazi unutar čvrste i debele reaktorske posude, a koja je opet smještena unutar čeličnog kontejnmenta (zaštitne zgrade). Zaštitne zgrade, bez koje je danas nemoguće dobiti dozvolu za pogon nuklearne elektrane, u Černobilu nije bilo. Također, tamo nije bilo niti prave reaktorske posude, već su gorivni elementi bili smješteni u uske tlačne cijevi koje zbog male unutrašnje površine nisu podnosile velik i brz porast tlaka do kojeg je došlo prije eksplozije. Ideja elektrane RBMK tipa, kakav je bio u Černobilu, bila je jednostavan pristup gorivnim elementima u bilo kojem trenutku zbog mogućnosti manipulacije gorivom, drugim riječima mogućnosti ekstrakcije urana i plutonija koji bi se onda mogao koristiti u vojne svrhe. RBMK zato nije imao niti pravu reaktorsku posudu, niti kontejnment. Černobil se neće ponoviti niti sa istrošenim gorivnim elementima jer zbog njihove male količine i male akumulirane energije koja bi mogla dovesti do oštećenja obloga gorivnih šipki i ograničenog taljenja gorivnih elemenata, istjecanje radioaktivnih produkata će biti puno manje. Sličnost je samo u tome da su ti elementi, nakon posljednje eksplozije, praktički na otvorenom zraku pa se svako ispuštanje odvodi direktno u atmosferu. No, dok se oni koliko-toliko hlade jer srećom za njihovo hlađenje treba manje vode nego za jezgru unutar reaktora koja je do prije nekoliko dana radila na snazi, rizik za okolno stanovništvo nije velik. Tako da je stanovništvo za sada sigurno, dok su operateri elektrane sigurno primili neku dozu zračenja, samo je pitanje koliko opasnu.
Kao što sam napomenuo gore, trenutni veći problem predstavlja istrošeno gorivo. No ono se lakše ohladi nego tek ugašena jezgra reaktora, tako da vjerujemo da će se situacija stabilizirati kada uspostave dotok vode u taj bazen.
Prema tome nikakve opasnosti osim goriva nebi trebalo biti.

A gorivo se nalazi u ovim bazenima ispod žute dizalice

http://nuklearno-drustvo.hr/attachme..._BWR-slika.JPG
Starsailor je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2011., 11:52   #22
BSA<AK-47>
Napokon dočekao DNF :)
Moj komp
 
BSA<AK-47>'s Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,456
@starsailor

tek kad pročitam ovakav jedan odgovor (stručni) vidim koliko mediji napuhavaju takve stvari.
ajd ,sreća u nesreći ,barem nebude nekakve nuklearne katastrofe.
__________________
I dont know you. I dont know what you want. If you leave, that will be the end. I wont look for you, I wont pursue you. But if you dont, I will look for you, I will find you and I will ignore you.
BSA<AK-47> je online   Reply With Quote
Staro 17.03.2011., 12:54   #23
Starsailor
Premium
 
Starsailor's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: CRO
Postovi: 219
Unatoč onom objašnjenju itd. ... momak mjeri sam radijaciju 70km od nuklearke.

Video sa cnn-a

http://ireport.cnn.com/docs/DOC-573238

malo povelika
Starsailor je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2011., 13:53   #24
hardflat
Premium
Moj komp
 
hardflat's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Sisak
Postovi: 250
Da garant
hardflat je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2011., 14:21   #25
Franf
Premium
Moj komp
 
Franf's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: EU
Postovi: 181
How yes no....
pa nitko ni ne tvrdi da radijacije nema. nego da nije opasna..
to što lik mjeri ja mogu izmjeriti bar od 10 predmeta iz svog podruma.
netko je zgodno zamaskirao gumb da se slučajno nebi vidjelo da je aparat na maximalnoj osjetljivostii.
trčao bi on glavom bez obzira a ne mjerio bez zaštite da postoji opasnost po njega... mrzim senzacionalistički novinarizam
__________________
Franf je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2011., 14:28   #26
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,054
Citiraj:
Autor Starsailor Pregled postova
http://www.nuklearno-drustvo.hr/hr/h...opic.html?id=7
U trećem odgovoru po redu je sve objašnjeno. Kopirati ću ga i ovdje.


Prema tome nikakve opasnosti osim goriva nebi trebalo biti.

A gorivo se nalazi u ovim bazenima ispod žute dizalice

http://nuklearno-drustvo.hr/attachme..._BWR-slika.JPG
Istina, međutim spent fuel i je najopasniji dio trenutno. Na četvrtom reaktoru je došlo do pucanja zidova i krova. Voda iz tog bazena je ili isparila ili otekla kroz neku rupu (što bi bio vrlo veliki problem). Problem se javlja s nadomještanjem te vode. Da je otišao kompletan krov, moglo bi se ispustiti helikopterima dovoljno vode za popuniti bazen (u kojem voda mora cirkulirati), međutim na krovu je samo pukotina... Druga solucija je s bočnih strana šmrkom gađati unutra.

U tom bazenu se može naći i 3-4 puta više goriva nego u samom reaktoru i ono je vrlo radioaktivno. I vrlo vruće. U tim uvjetima "cirkonij" oksidira (uzima kisik iz vode) i ostavlja vodik (koji je odgovoran za one eksplozije). A čega sve ima u toj smjesi i pri kojim to temperaturama isparava i odlazi u atmosferu... bolje da pitamo Swarma.
generic je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2011., 14:43   #27
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,064
Ma stanje u toj Fukushimi je loše i ide prema najgoremu. Mene samo zanima kako su članci pisani - stručnjaci (lobisti) govore kako neće biti nikakve opasnosti po nas?. Koga boli briga za nas, mi smo ionako daleko. Ali što je sa Japancima, što je s Tokiom? Malo je zabrinjavajuće da uz sve te dodatne zaštitne kontejnmente i napredne backup sustave hlađenja elektrana ovo u Japanu eskalira na ovu mjeru. U Japanu, koja je tehnički vjerojatno toliko uznapredovala od svih zemalja da mi o Krškom možemo pričat što hoćemo ali to sigurno nije na većoj razini sigurnosti. Jasno da se neće dogoditi Černobil ali nešto se događa. Sumnjam da Ameri, Britanci, Europljani su toliko zabrinuti da šalju svoje stručnjake tamo.

Najgore je od svega što mi zasad nemamo alternativu u vidu energije. Imamo fosilna goriva o kojima nitko ne želi ovisiti, imamo alternativne, "obnovljive" oblike energije koji nisu dovoljni jer je implementacija skupa, a dobici mizerni. Možda bi trebali promjenit svijest o energiji prvo, a ne ju ovako rasipati. Najlakše je ubaciti tebleticu urana u vodu pa nek kipi godinu, dvije.
tutix je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2011., 14:58   #28
Franf
Premium
Moj komp
 
Franf's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: EU
Postovi: 181
Citiraj:
Autor tutix Pregled postova
U Japanu, koja je tehnički vjerojatno toliko uznapredovala od svih zemalja da mi o Krškom možemo pričat što hoćemo ali to sigurno nije na većoj razini sigurnosti.
Oprosti ali ovakve mi stvari dignu tlak na 300...
Nit si bio u Krškom, sigurno nisi bio u Fukušimi... a sve ostalo su predrasude...
stvarno misliš da kod nas radi Homer Simpson ili da mi kamenjem udaramo po reaktoru kad nešto zapne?

Citiraj:
Autor tutix Pregled postova
Ma stanje u toj Fukushimi je loše i ide prema najgoremu.
Ti naravno znaš...
Jel slučajno radiš na Nethr-u...
NHF ali ako nešto ne možeš potkrijepiti činjenicama, onda ni nemoj pričati da te zanima kako su članci pisani...

Citiraj:
Autor tutix Pregled postova
Jasno da se neće dogoditi Černobil ali nešto se događa. Sumnjam da Ameri, Britanci, Europljani su toliko zabrinuti da šalju svoje stručnjake tamo.
Pa šalju jer Japanci sami ne mogu i trebaju pomoć. Možda ima veze s tim što ih je pogodio potres od 9 stupnjeva po Richteru i Tsunami neki dan... i svakodnevno rokaju potresi od oko 5 stupnjeva... ma neeeeeeeeeeeeee

Slali su i na Haiti i u Indoneziju...
__________________

Zadnje izmijenjeno od: Franf. 17.03.2011. u 15:05.
Franf je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2011., 21:01   #29
The Pill Man
Premium
 
The Pill Man's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 325
Citiraj:
Nit si bio u Krškom, sigurno nisi bio u Fukušimi... a sve ostalo su predrasude...
stvarno misliš da kod nas radi Homer Simpson ili da mi kamenjem udaramo po reaktoru kad nešto zapne?
Eh, kad bi bar bio siguran da radi Homer! Onda bi u slučaju sranxxa bilo dosta uzeti daljinski i ugasiti TV!
Ono čega se bojim je ono što viđam svaki dan na poslu:
-nemar
-nerad
-neodgovornost.
Neznanje nije problem jer se uz malo volje brzo stječe. Problem je u ona prva tri ne... i u situaciji da se kod nas još uvijek sve rješava dekretima od šefova stranaka pa tako i radna mjesta. Pa makar vi tu već bili zaposleni, dobili otkaz i sud vam potvrdi da je opravdan, vi se opet vraćate, ali ovaj put kao šef!
Ukratko, od socijalizma i kapitalizma napravili smo novo endemsko društveno uređenje, Hrvatizam - (najgore iz socijalizma i kapitalizma uspješno smo integrirali u jedno).

Eto zato, ako uspoređujem Japan i probleme koje imaju sa nama i potencijalnom gradnjom NE kod nas, ja držim da onog dana kad gradnja kod nas počne, ja prodajem svu nepokretnu imovinu, i selim se negdi, pa makar i u Japan jer tamo i onda kad je sraxxe ljudi još uvijek žive kulturno i dostojanstveno.


Citiraj:
Najgore je od svega što mi zasad nemamo alternativu u vidu energije. Imamo fosilna goriva o kojima nitko ne želi ovisiti, imamo alternativne, "obnovljive" oblike energije koji nisu dovoljni jer je implementacija skupa, a dobici mizerni.
Zato što su dobici mizerni kako kažeš, treba zbilja gomiletina vjetroparkova i solarparkova. Zato i jesam za veću cijenu el. energije jer ona vuče za sobom više isplativosti za investiranje u ovakve parkove kao i investiranje u razvoj novih štedljivijih i sigurnijih tehnologija.

STOP NE!!!

PS: da me ko ne shvati krivo, nisam u nijednoj stranci, niti sam bio, niti planiram biti, a spadam u onu nezadovoljnu većinu.
__________________
Pill Man
The Pill Man je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2011., 21:16   #30
Franf
Premium
Moj komp
 
Franf's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: EU
Postovi: 181
Pa onda se seli odmah... jer vjerovao ili ne okružen si nuklearkama...
ima ih koliko hočes u Europi.. cca 200 komada
ili smatraš da radijacija nema putovnicu i ne prelazi granice??


edit; dakle point je (da nebi neko promašio)
Dakle okruženi smo NE-ovima htijeli mi to ili ne... jedino što mi od svega toga nemamo je jeftina struja! politika sušte inteligencije...
__________________

Zadnje izmijenjeno od: Franf. 17.03.2011. u 21:24.
Franf je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na